HLILGKOET Gemengde berichten. Handelsberichten. Advertentien. H.EI.L El> ZE-6EM A la belle Vue. een gelukkig nieuwjaar. morgens 12 uur vrij oudbakken, en dus een groot ongerief voor hem, die het zonder boter moet oppeuzelen. Amsterdam geniet volop van het winterfeest. De arren zijn van stal, de sleden van den zolder en de schaatsen uit het vet gehaald. Op verschillende plaatsen wemelt het van schaatsen- rijdersdie met gloeiende wangen en glinsterende oogen de gevleugelde voeten reppen langs vaarten en slooten en op de beide kunstbanen, door de Amsterdamsche Sportclub en de Amsterdamsche IJsclub ingericht. Vooral des avonds, wanneer het electrisch licht is outstoken, levert een kunstbaan een schitterend schouwspel op. 'tis er alles leven en bewegingeen aansteke- lijke vroolijkheiddie tot laat in den avond voortduurt. Zij, die niet rijden of sleden vermaken zich op de pleinen en hoeken der straten met sneeuwballen werpen, tot groote vreugde van de straatjeugd, en tot ergernis van de dienstmeisjes, die meestal als schijf moeten dienst doen. Velen beschouwen het werpen van sneeuw ballen tegen voorbijgangers als een oud en geoorlootd vermaak. Dit is echter, gelijk Het Vad. herinnert, niet het geval. De politie waarschuwt uitdrukkelijk, dat werpen van voorbijgangers met sneeuwballen als straatschenderij" strafbaar is gesteld in art. 424 van het Strafwethoek, met een boete van ten hoogste 15 gulden of vervangende hechtenis van 3 dagen en, in geval van herhaling, tot zwaardere straf. Wegens ingekomen klachten, zijn in den Haag bevelen gegeven tot strenge handhaving van dit verbod. Naar men verneemt, zal weldra een afdeeling van het leger des Heils het vierde district van Zeeland bezoeken. De stoombootdienst tusscheu Vlissingen- Middelburg en Rotterdam is wegens ijsgang, voor- eerst gestaakt. TER NEUZEN, 31 December 1887. De Nieuwjaarscollecte heeft dit jaar alhier 597,75 opgebracht, In 't vorige jaar was dit cijfer 606,25. In de laatste 12 jaar werd totaal gecollecteerd f 8333. Op Zondag, 1 Januari 1888, zullen de ver- zendingen der brievenpost en de brievenbest.elling haren gang gaan als op de werkdagen. De uren van openstelling van het kantoor op den genoemden dag blijven echter vastgesteld als voor den Zondag. Aan den heer J. Stasse, gezagvoerder van de provinciale stoomboot Zeelandia, is bij besluit van Z- M. den Koniug der Belgen, toegekend het burger- kruis lBte klasse, wegens krachtdadige hulp, door hem verleend aan den Belgischen loodsschoener no. 2, die tijdens den storm van 30 October 11., in de nabijheid van Borssele aan lager wal geraakte en in gevaar verkeerde. Behalve deze onderscheiding is ook aan de equipage een geschenk van f 500 aangeboden, voor hare medewerking iu het verleenen van bovenge^ noemde hulp. Door den gemeenteraad van Nijmegen werd, Zaterdag jl. tot hoofd der openbare school te Hees benoemd de heer G. Th. Kievenaar, hoofd der school te Koewacht (St. Andries). Dewijl deze benoeming buiten de voordracht geschiedde, en dus %trijdig met de wet kan worden geoordeeld, zoo heeft de burgemeester ingevolge art. 70 der ge- meentewet, de uitvoeriug van dit besluit geschorst, totdat daaromtrent 's Konirigs beslissing zal zijn verkregen. Axel, 28 Dec. Maandag jl. werd door het muziekgezelschap Concordia" alhier in het logement #Het Gulden Vlies" een concert gegeven, afge- wisseld door blijspel met zang. De zaal, die een goede ruinate aanbiedt was, niettegenstaande de toegang alleen vrij was voor de leden van bovenge- noemd gezelschap en hunne huisgezinnen en vreem- delingen, stampvol. Gedurende de pauze werd eene collecte geliouden ten behoeve der wed. M. 't Gilde die het voorrecht mocht smaken deze week haren 85Bten verjaardag te vieren, welke collecte opbracht de som van 9,52£. Goed voldaan over alles wat zij gehoord en gezien hadden keerden alien huiswaarts. Het aantal toegetredeuen tot de liberale kiesvereeniging „Burgerplicht" te Ter Neuzen be- draagt in deze gemeente 26. Axel, 28 Dec. Heden werd alhier de Weleerw. heer Ds. Wolf bij de doleerende gemeente in zijn ambt bevestigd door den Weleerw. heer Klaarbamer van Middelburg met eeue leerrede naar aanleiding van de laatste woorden van J oh. 21 vers 17. De opkorast was talrijk. De intreerede zal gehouden worden a. s. Zondagraorgen om 9 uur in de Chr school. Hulst, 30 Dec. Hedenvoormiddag overleed plotseling de heer C. Pierssens, Burgemeester dezer gemeente en lid der Provinciale Staten. Zaamslag, 29 December. Gisteravond gaf het Manuenkoor alhier zijn eerste concert gedurende dit winterseizoen, waarbij, buiten veler verwachting, een talrijk publiek tegenWoordig was, althans de zaal was goed bezet. De uitvoeriug van de door het programma aangewezen nummers verdiende dit dan ook ten voile, aangezien zoowel de zangstukken als de beide tooneelstukjes op eene boeiende wijze werden voorgedragen en evenals eenige bizondere bijdragen, den bezoekers eene aangename verrassing bereidden. Yooral Jocrisse de Vondeling in het eerst opgevoerde tooneelstuk verdient in dit opzicht alien lof; terwijl in n°. 6 van het programma als zoodanig met eer mogen genoemd worden de heeren Bleekpoeder en Geeloker, die, zonder geld op reis zijnde, op meesterlijke wijze het doel van hun tochtje wisteu te bereiken. Een geanimeerd bal, dat vrij laat duurde, besloot dit concert, dat naar we uit goede bron vernemen, in den loop van dezen winter nog door een tweede zal gevolgd worden. Ziiamslag29 December. Het vermoedelijk aantal kiezers voor deze gemeente bedraagt 259, waaronder slechts den kamerbewoner. Volgens de oude lijsten waren er 150 kiezers voor den ge meenteraad, 81 voor de Provinciale Staten en 81 voor de Tweede Kamer. Koewacht, 30 Dec. Naar wij uit goede bron vernemen is de heer Dr. de Buck (van Stekene) van plan een apotheek alhier te vestigen ten huize van den kastelein L. de Winne. Velen zullen met ons dit plan toejuichen, daar de zieken nu geen uren en uren op de geneesmiddelen meer zullen moeten wachten; die anders in Stekene of Moerbeke moesten gehaald worden. IJiervliet. De heer K. A. Straatsma, predikant bij de Ned. Her v. gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Hooger—Smilde in Drenthe, bedankt, doch dat naar Makkuin, in Friesland, aangenomen, zoodat eerlang in de ring IJzendijke 4 vacatures zijn. Kort, klaar en krachtig De raad der gemeente Hoensbroek (Limburg) heeft eenparig zijn ontslag in handen des burge- meesters neergelegd. Nadat de vergadering was geopend, vroeg het raadslid de heer N. De la Haye het woord, dat hem geweigerd werd. Daarop werd het woord gevraagd door het lid B. Hoen, tevens ambtenaar van den burgerlijken stand. Aan hem werd het verleend. Hij verwittigde den burgemeester van het plau van den Raad en ontvouwde de redenen, die daartoe hadden geleid. Rondweg werd den burgemeester verweten steeds tot nadeel van de gemeente zijn eigen inzicht te hebben gevolgd, zonder ooit met het wettig gemeentebestuur in overleg te treden. Na een hevige woordenwisseling ging daarop de vergadering uiteen. Ook de gemeente— ontvanger Jos. Kochelkoren was ter vergadering ver- schenen en wilde een rapport uitbrengen, doch de burgemeester stond hem niet te woord. Naar verwacht mag worden, zal de oude raad wel weer met bijna eenparige stem men herkozen worden. Bij de laatste periodieke verkiezingen werdeu trouwens de aftredende leden waaronder bovengenoemd lid Hoen een der felste tegeu- standers van den burgemeester met 43 van 46 uitgebrachte geldige stemmen herkozen, het aantal stemgerechtigden bedroeg toen 49. Bij het ver- laten van het raad'nuis vroeg de burgemeester aan al de raad sleden of zij bij hun ontslag aanvrage bleven. Allen antwoordden eenparig ,/ja." Een groote menigte belangstellenden woonde deze woelige raadsvergadering bij. Op de rivier van Canton is een vreeselijk ongeluk voorgevallen. Een der Ferribbooten, die dienst doen tusscheu Hongkong en Canton, is tijdens den overtocht in brand geraakt en de gezagvoerder had nog juist den tijd de boot op het drooge te zetten. Hoe spoedig dit ook ge schiedde, kwamen meet dan 400 Chiueezeu, die zich aan boord bevonden, om. Eenigen verdronken, anderetf verbranden waaronder 80 Chineesche vrouwen. De oorzaak wordt aan kwaadwilligheid toege- schreven, met het plan om van de verwarring gebruik te maken om te plunderer), Op de plek, waar het ongeluk plants had, is de stroom der rivier zeer woest. Yele schipbreukelingen zag men in de draaikolken verdwijneu. De Amerikaansche stoomboot Enterprise bracht Zondagmiddag te New-Londen het bericht, dat het groote vlot gevonden is, geheel in stukken gestagen 350 mijlen Zuid- Westwaarst van Sandy Hook en 135 mijlen verwijderd van de plek waar het verlaten werd. Omstreeks tien uur in den morgen zag men op eenigen afstand balken drijven. De stoomboot vertraagde haar gang en weinige oogenblikken later voer zij te midden van drijvende balken, die zich naar het westeu uitstrekten zoover het oog maar reiken kon. Het hout, dat het eerst werd gezien, waren smalle planken, waarschijnlijk van de buitenzijde van het vlot. Men meende aanvankelijk, dat er slechts enkele balken van het vlot waren afgeslagen, maar hoe grooter het aantal planken werd en omstreeks twaalf uur was het vaartuig van balken van 40 a 60 voet lengte. De zee was volkomen kalm. Het vlot zal waarschijnlijk door den storm van laatstleden Donderdag vernield zijn. Zes uur lang voer de stoomboot door het onzienbare veld van drijvende balken. Tegen vier uur in den namiddag werd hun aantal minder en kort daarop zag men geen enkelen balk meer. Het gevaar voor de scheepvaart is, nu het vlot uit elkaar is gestagen, aanmerkelijk geringer. kunstnieuws. Woensdagavond gaf de vereeniging „In liefde bloeiende" alhier, hare tweede uitvoering in dit seizoen. De heer J. Z. de Buissonje, uit Oostburg, daartoe door het Bestuur uitgenoodigd, trad dien avond als spreker op. Nadat de waarnemend—voorzitter den spreker had voorgesteld aan de leden, wier opkomst jammer voor de afwezigen niet al te groot was, betrad spreker het gestoelte en opende met eigen werk ,/de meeste is de liefde." Op zeer verdienstelijke wijze werd voorgesteld het huisgezin van zekeren Wijbrandts, een braaf, vlijtig en bekwaam handwerksgezel. Zijne vrouw, Anna genaamd, had door hare deugd en liefde, gepaard aan groote zindelijkheid en orde, haar woning tot een paradijs weten te maken, waar de man na volbrachte dagtaak immer en gaarne ver- toefde. Liefde was in dat gezin het fundament en ofschoon de echtelieden het geluk hadden ge- smaakt kinderen uit hun echt te zien geboren worden, ze waren niet gespaard gebleveu voor de vlijmende smart, kinderen te verliezen. Toeh moest dit echtpaar zwaarder proef doorstaau, door den vuigen laster, die te hunnen opzichte verspreid werd. Hun betrekkelijke welvaart, het gevolg van vlijt en zuinig beheer gaf stof aan booze tongen, die aan andere oorzaken toe te schrijven en een buurpraatje tusscheu twee vrouwen, afgeluisterd door den meester van W., en verspreid door een neef van een der duiveliunen, miste ook hier zoo als gewoonlijk de uitwerking niet. Zonder eenig bewustzijn van schuld, bespeurde W. dat hij gaan- deweg het vertrouwen des meesters verloor en na eenige woordenwisseling met den meester, werd W bedankt en kwam hij zonder werk. Toen volgden bange dagen voor het braaf gezin, omdat geen werk voor den man te vinden was en, toen hij dit eindelijk in een naburig stadje, tegen minder loon verkreeg, kwam dit nog niet geheel ten goede van het gezin. Spreker voerde ons daarna naar eene andere woning, naar een armoedig en vervallen huisje. ia begaf zich derwaarts en wij volgden haar. ^-„iende dat huisje van buiten gezien, reeds verval en armoede, binnen was het erger gesteld. In eene bedstede lag eene vrouw te worstelen met den dood en voor die bedstede op den grond, een knaapje op eenige lompen te sluimeren. Aan de zieke wijdde Anna hare zorgen zelf weinig bezit- tende, wist ze toch nog iets te sparen voor een lijdende natuurgenoot en offerde dit met liefde. En aan welke lijderes besteedde Anna hare zor gen" aan Geerte, de verlaten vrouw, thans weduwe van een woesteling, aan de vrouw, die uit nijd, uit wangunst, het gezin van W. had belas- terd en in het ongeluk gedompeld en, Anna wist dit reeds, want de zieke had op een oogeublik dat zij haar einde voelde naderen, alles aan haar slacht- oifer medegedeeld en vergeving verzochtAnna wist dus wien ze verpleegde, aan wien zij al hare liefde bewees. Hare barmhartigheid volbracht zij ten einde toe, toen de ongelukkige lijderes onder hartverscheurende krelen voor haar eeuig achter te laten kind, den laatsten adem uitblies. Eenigen tijd later betreden wij opnieuw de woning van Wijbrands. Aan tafel vinden wij hem, zijn Anna en vier kinderen, drie van hen zslven en de zoon van Geerte, wier kind zij hadden tot zich genomen, ondanks de verbazing en afkeuring van de meesten uit het stadje, die thans wisten dat laster door Geerte uitgestrooid, het gezin bijna had ten gronde gericht. Wijbrands is bij den vorigen werkgever terug en alles is nog bij tijds voor het gezin ten goede gekeerd Als naar gewoonte leest W. nh het avondmaal uit den bijbel eu ditmaal sloeg hij dezelfde plaats open, die hij vroeger vaak had gelezen //Zalig zijn de barmhartigeu, want hun zal barmhartigheid geschiedeu." Spreker besloot dit keurig verhaal met de vraag of W. en Anna beter dan voorheen, die tekst begrepen. Zie hier, in zeer korte trekken den inhoud van het op meesterlijke wijze voorgedragen verhaal, vol- doende om de letterkuudige reputatie van een schrijver te vestigen. Na de pauze werd voorgedragen ,/de Surprise van Justus van Maurik. Wij onderstellen dat de meeste onzer lezers met de geniale pennevruchten van dien dichter zullen bekeud zijn en dus ook met het voorgedragene, maar de wijze waarop spreker de 51jarige trouw- lustige jonkman t'eekent, zijne aangebedeue hospita de wed. Pothof en de eigenlijke verrassing wist weer te geveu, deed het werk van den schrijver tot hare voile waarde komen. De spreekbeurt werd besloten met twee fragmen- ten uit de Schepping van Ten Katehet tweede tafereel//de Wolken," en het zesde tafereel ,/de Mensch." Te betoogen dat ook deze voordracht meesterlijk schoon was, zal na het voorgaande, wel overbodig zijn en het deed ons goed zoodra spreker het ge stoelte verliet, dat de Voorzitter het woord nam en in herinnering bracht de rede onlangs door Prof. Quack bij de opening van het letterkundig congres te Amsterdam uitgesproken ,/Over de macbt der taal Wij hebben heden avond daarvan een proeve gehad, zeide de voorzitter en hij meende in den geest van de leden te handelen, de heer De Buissonje te bedanken voor het schoone en goede op zulke wijze ten beste gegeven. Dat het auditorium met die woorden instemde, bewees het daarop volgeud applaus en de vele handdrukken door hoorderessen en hoor- ders met den spreker gewisseld, zullen hem de overtuiging geschonken hebben, dat dit geen afscheii nemen was, maar eene uitnoodiging ,/tot wederzien. Spreker betoonde zich gevoelig, dankte het gehoor voor de welwillende aandacht en gaf de verzekering t at hij een aangenamen indruk mede nam en, in deiner kring voegde hij er de verklaring bij, dat lij wel eens gesproken had voor een minder aan- dachtig, meer rumoerig publiek, zoo verlammend voor den redenaar, doch dat hij te dezer plaatse en van dit gehoor het bewustzijn had van waardeering. Streelend bewustzijn voorwaar en voor hem en voor hen wie dit compliment betrof. Weinigen toch weten wat er toe vereischt wordt als redenaar voor een oubekend publiek op te treden. En hiermede was deze bijeenkomst geeindigd, die zeker als eene der schoonsten van de vereeniging zal worden genotuleerd. Dordrecht, 29 December. ROERS VAX IIET GEL IE Belgisch per 100 fr. Engelsch per 47,45 a 47,50 12,03 12,06 Door Gods goedheid hopen onze geliefde ouders FRANS PLOEGAERT en ANGELINE VAN WIJNSBERGE heden hunne AOjarige echtvereeiiiging te her- denken. Hunne dankbare kinderen, behuwd- Phi"PPine 31 December 1887. Ter Neuzen De ondergeteekenden betuigen, ook nainens de familie zijnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming onder- vonden bij het overlijden van zijne moeder MARIA NIEUWELINK, weduwe J. de Smidt. Uit aller naam, ANTH. DE SMIDT. Vlissingen, 1 Januari 1888. gedurende den nieuwen jaarkring, zij een ieder toegewenscht. Ter Neuzen. E. ACKE. Het compliment van den dag aan mijne be gunstigers, vrienden en bekenden, zoo binnen als buiten deze gemeente. Ter Neuzen. THEOD. ACKE. Aan al mijne geachte begunstigers en vrienden zoo binnen als buiten de stad, worden bij deu aanvaug van het jaar mijne hartelijke gelukweuschen toegebracht. Ter Neuzen. THEOPH. ACKE. Heil en Zegen aan vrienden en bekenden van C. A. AVfi en C. L AVE-Sluimer. Tholen. Op den eersten dag des jaars wenscht de onderge- teekende al zijne vrienden, bekenden en begunstigers, zoo binnen als buiten deze gemeente, JOH. JOS. BAART. Philippine, 1 Januari 1888. Veel Geluk, Zegen eu Voorspoed met het uieuw begonnen jaar aan begunstigers, familie, vrienden en bekenden. Axel. P. BAKKER. Alle heil en zegen aan mijne vrienden en be gunstigers, zoo binnen als buiten deze stad, toe gewenscht door Ter Neuzen. A. C. BASTIAANSE. Heil eu zegen wordt door den ondergeteekende bij den aanvang vau -het nieuwjaar toegeweuscht aan alle vrienden, begunstigers en bekenden, zoo binnen als buiten deze plaats. Ter Neuzen. C. L. VAN DER BENT. Slager. aan vrienden en begunstigers door Ter Neuzen. E. VAN DER BENT. De ondergeteekende wenscht bij den aanvang van het jaar zijn vrienden en begunstigers veel heil en zegen, P. VAN DER BENT, Slager, Nieuwstraat. Ter Neuzen. ID Door de vorst was de handel van geene beteekenis. Puike Zeeuwscbe en Vlaamsche Tarwe f 6,90 a f 7,00 mindere f 6,40 a f 6,70. Rogge Zeeuwsche en Vlaamsche 4,70 a /5,10. Gerst Zeeuwsche en Vlaamsche winter f 4,90 a 5,20, Overmaasche J 4,00 a f 4.50, Zeeuwsche en Vlaamsche zomer f 4,20 a f 4,80. Haver dunne f 2,30 a 3,00. Paardeboonen 5,10 a f 5,70 Duiveboonen 6,00 a 6,50. Witteboonen f 9,00 a 11,20. Bruineboonen 9,00 a 10,50. Erwten 7,00 a 7,50. Voeder 5,70 a f 6,00. Koolzaad f 9,00 a f 9,50. Lijnzaad zaai f 10,50 a 11,25. EN K LEINKINDEREN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2