Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2360. Woensdag 28 December 1887. 27e Jaargang* a 40 CENT. feuilleton Binnenland. ^Uifei ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. mt I,lad verachtjiit Oinsdag- e., Vrljdajjavoud bl| den ult«cver P. J. VAN P E S A N E »e Ter Nensen. N ieuwjaarsad vertentien voor het nummer van 1 Januari 1888 worden geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot uiterlijk Zaterdag 31 dezer, des namiddags 4 ure. Ter Neuzen, 27 Dec. 1887. De Uitgever, P. J. VAN DE SANDE. Ingevolge bovenstaand benclit, zal Vrijdagavond geen nummer verschijnen. Gewone advertentien kunnen dus ook des Zaterdags nog ingezonden worden. folitiek. Overzicht. Over't geen Duitsche, Oostenrijk-Hongaarsche en Russischebladen schrijven aangiande de weder- zijdsche versterkingen aau de grenzen zullen wij ditmaal heenstappen, aangezien ons dat geseur de keel uithangt. Liever wenden wij den blik even naar het Balkau-schiereiland. Men weet hoe brutaal Milan, de Koning van Servie, de Skoeptchina aauge- sprokeu heeft, en zou dus veronderstellen, dat de heeren den vorst met uilsoogeu zouden aankijken. Het tegendeel schijnt eehter waar te zijn, de ver- te^enwoordigers der Serven hebben alles voor zoete koek opgeuoinen en zijn door de strafpredieatie met eens ontstemd. Zie hier het bewijs. „En corps begaven de heeren zicb naar het vorstelijk paleis om hun Koning geluk'te wenschen op zijn naamdag. Na de toespraak van den president gaf de strafpredixer zijne oprecbte vreugde en tevredenheid te kennen over het verschijnen van de gansche vertegenwooi- digiu<* niet alleen, maar verklaarde tevens, dat hij zich van de werkzaamheid der Skoeptchina zegen- rijke gevolgen voorstelde; verzekerde aan het wet- gevend lichaam zijn koninklijke welwillendheid en verklaarde zich bereid, om ten alien tijde de billijke wenschen en de gerechtvaardigde behoeften van het volk te bevredigen. Het onweer schijnt dus geheel van de lucht te zijn. In Bulgarije daarentegen pakken zich buiensamen. Aan verschillende intriges schijnt het met te ont- breken en al meer en meer zoekt men duidelijk aan de wereld te toonen, dat de Orleanisten langs allerlei geoorloofde en ongeoorloofde wegen Ferdinand naar Sofia hebben gebracht. In de Europeesche pers heeft de Coburger het thans hard te verduren en moeder Clementine niet minder; en als 'twaar novelle. is, alles wat door de pers wordt medegedeeld, dan ontbreekt het beide niet aan sluwheid en list. Wij zullen eehter voorhands nog geen geloof slaan aan al die verhalen. De Temps zegt, dat de Bulgaarsche Minister—president Stamboeloff het ontslag heeft aangenomen van zijue ambtgenooten Sioiloll en Natchevitah, die in de laatste kuiperijen van Mautoff betrokken zijn. Zelfs deelt de Paris tuede, dat Ferdinand afstand heeft gedaan van den troon. Aan 't laatste gerucht sla men eehter nog geen geloof. De Belgische kroonprins gaat reizen en zal alle hoofdsteden van Enropa bezoeken. In Weeuen gaat hij een vogeltje voor zijne nog ledige kooi zoeken, dat verzekert althans de Figaro. Aubertin, die een moordaanslag pleegde op Jules Ferry, is in de gevangeuis krankzinnig gewordeu. Men is nog steeds zoekende naar medeplichtigen. In Rusland gaan geweld en verraad nog immer hand aan hand. Alle aandacbt van de onderdanen des Czaars is nog niet op bet buitenland gerestigd. Thans geven de studenten aan de hoogeschool te Moskou aan de regeering weer veel werk en zoo'n studentenbeweging is zoo aanstekelijk in Rusland De oppositie schuilt daar juist in de hoogere kringen. De samenscholingen vinden regelmatig plaats, schoon bij ieder treft'en geheele troepen gearresteerd worden. Voor eenige dagen kwam het voor het Katherina- Hospitaal tot eene botsing tusschen studenten en inilitairen. De kozakken sloegen met hun knoeten, aau welker uiteinde zich epn looden kogel bevindt, naar rechts en links, terwijl de aaugevallenen zich met steenworpen verdedigden. Te midden van het gewoel verschenen plotseling twee smaakvolle equipages, waaruit de jonge graaf Uwassow en de neef van den gouverneur-generaal, vorst Dolgorukow sprongen. Beiden wierpen hunne mantels af en plaatsten zich in de studenten-uniform aan het hoofd huuner strijders. De kommandeerende kozakken-officier werd van het paard getrokken en mishandeld. Men werd handgemeen, waarbij men aan beide zijden verwonden telde. Een der stu denten zelfs werd met een lans een doodelijke wonde toegebracht, terwijl twintig anderen lichtere kwetsuren bekwamen. Zij werden alien in het hospitaal ter verpleging opgenomen. Zestien soldaten, die buiten gevecht waren gesteld, werden daar ook binnen gebracht, maar de geneesheeren weiger- den hunne hulp en verwezen de gewonden naar het gasthuis voor militairen. Van de plaats van het gevecht begaven zich vele studenten, wien het gelukte het cordon der soldaten door te breken, naar de hoogeschool, waar zij verklaarden niet meer tot de universiteit te behooren, daar de naam student", na de behandeling die zij hadden onder- vonden, slechts niets meer dan een schandvlek was. De rector, de heer Lauow, een zeer bemind man, sprak den heethoofden op de volgende wijze toe „Mijnc heeren,' zeidehij, „ik ben geen graaf, nog mindei •een vorst, ik ben een menscb en wil als zoodanig met u spreken." Hier werd hij in de rede gevallen door uitroepen als»Dat willen wij en menschelijke behandeling" enz. Den volgenden dag verspreidde zich het gerucht, dat een student in het hospitaal aan zijne wonden was overleden, wat groote opgewondenheid ver- oorzaakte. De suikerconferentie is met haar voorloopigen arbeid gereedDe verschillende mogendheden zullen voor 1 Maart moeten beslissen of zij de ontwerp conventie aannemen. Gelijk reeds bekend is, gaat deze uit van 't beginsel, dat alle suiker zal worden belast naar de voor consumtie bereide hoeveelheden. Aan 't zelfde systeem zullen worden onderworpen de fabrieken van glucose en van bereiding van suiker uit melasse. Belgie eehter krijgt vergunning het daar bestaande systeem te handhaven, eehter met verlaging der rechten van 45 tot 2o fr. en ver- hoo^ing van het belastbaar bedrag van 1500 tot 1700 gram. Deze bepaling neemt Frankrijk slechts onder speciaal voorbehoud aan, terwijl Duitschland, Oostenrijk, Spanje, Italie, Nederland en Rusland met dit speciaal voorbehoud genoegen neinen. Andere staten of kolonien en bezittiDgen der contracteerende partijen kunnen ook tot de conventie toetreden, al neinen zij dit stelsel van belasting niet aan, voor geval zij geen belasting leggen op suiker of zicb verbinden bij den uitvoer geenerlei premie of restitutie te geven aan ruwe of geraffineerde suiker. De bepalingen der conventie gelden voor de Britsche kolonien bebalveOost—Indie, Canada, Newfound land, de Kaapkolonie, Natal, Nieuw Zuid-Wales, Victoria. Queensland, Tasmanie, Zuid-Australia, West-Australie, Nieuw—Zeeland. Doch de Britsche Regeering kan ook deze kolonien doen toetreden, gelijk ook andere Staten dan de contracteerende kunnen toetreden. (Contracteerende parfijen zijn: Duitschland, Oostenrijk, Belgie, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Groot—Brittannie, Italie, Aederland, Rusland en Zweden). Op reusachtige schaal worden te Rome en ook elders toebereidseleu gemaakt voor de viering van bet priester-jubileum van Paus Leo XIII, welke viering een aanvang zal nemen op 1 Januari van het aanstaande jaar, met het lezen van een mis in de Basilisk van Sint-Pieter. Den volgenden dag zal de Paus op plecbtige wijze de tentoonstelling der hem aangeboden geschenken in het Vaticaau openen. De zalen, waar de ver schillende voorwerpen, van de kostbaarste tot de eenvoudigste en goedkoopste, uitgestald zijn, bieden reeds op dit oogenblik een schilderachtig schouw- spel aan zoo ook de tuinen van het paleis, waar men de manden wijn, champagne en andere dranken, de vaten honig, olie, enz., de levende beesten en de kostbare planten, welke de Paus reeds ontving, tentoongesteld heeft. In de eere-zaal van het Vaticaan zal door het koor de feestcantate gezongen worden, die opzette- lijk voor die gelegenheid door Gounod gecompo- neerd is. De maestro Capocci zal eveneens een zijner werken doen uitvoeren, en wel een hymne. Verder zal eene zitting plaats hebben der academie van Katholieke geestelijken, waar de kardinaals Alimonda en Capealatro redevoeringen zullen uit- spreken. Bijna alle Vorsten der aarde zullen aan Leo XIII gescheuken zenden die, welke reeds aangekomen zijn, onderscheiden zich voor het meerendeel door zeldzarae pracht en kostbaarheid. Maar ook de arraen brengen hunne bijdragenzoo ontving de Paus bijvoorbeeld van eene 82jarige vrouw een paar kousen, die zij zelve nog met groote inspanning gebreid had. Wij lezen in de Arnh. Ct. De heer F. Domela Nieuwenhuis heeft voor de Kamer-candidatuur, hem door de algemeeustem- rechters te Noordwolde aangeboden, bedankt. Niemaud is verplicht het mandaat van volks- vertegeuwoordiger aan te nemen. W atineer men eehter aan het hoofd eener politieke of sociale partij staat en er kans is, dat deze nu ook in het parle- ment zal worden vertegenwoordigd, waarin tot dus- verre geen harer leden een plaats had, dan is men zedelijk gebouden de lasten van die taak te aan- vaarden. Dit is ook een waardiger wijze om voor eene ricbting te strijden dan in straatblaadjes altijd het woord alleen te voeren, in stede van in's lands vergadering zijne beginselen te verkondigen. Of zou ook de beer Domela Nieuwenhuis van oordeel zijn, dat men met redeneeringen als in Recht voor Allen voorkomen, niet kan optrcden tegenover menschen, die in staat zijn ze te toetsen en te weerleggen Jongelingen, die nog gaarne met het begin van 1888 in dienst wenschen te worden gesteld bij het instructie-bataljon te Kampen, moeten zich voor 11 Januari, tegen welken datum de eerste oproeping gesehiedt, bij den kommandant van het bataljon aanmelden onder overlegging van de benoo- digde stukken. Aan de N. Rott. Ct. wordt gemeld, dat te Breda onder de cadetten aan de Mil. Kon. Akademie ongeregeldheden hebben plaats gebad. Eenigen van hen van het 2e studiejaar, ontevreden over de lage taxatie van hunne vorderingen in sommige (vooral letterkundige) vakken, hebben aan een paar leeraren met St. Nicolaas anonieme brieven ge- scbreven, waarin bedreigingen voorkwamen. De zaak lekte uit en een onderzoek werd inge- 13) - HMijn band zal verdorren als ik die naar den verborgeu schat uitsteek en mijn tong moge ver- lammen als ik een enkel woord spreek om hem te verwerveu. Maar voor Kate Winslow had ik wel gewenscht dat haar vader uit de moeilijkheden, die hem drnkken, Was geraakt." „Waarom om haar Zij is er niet beter of slech- ter aan toe dan eenig lid van het geziu van inslow. „Dat heeft zij ook niet beweerd, moeder maar het gaat mij voor haar meer aan 't hart, orndat haar lachend gelaat niet bij moeilijkheden of leed past." „Zij heeft zich zeker bij u beklaagd over haar lotzij weet dat gij het mij zoudt vertellen en hoopte dat ik daardoor van gedachten zou veranderen, en gij zijt er ingeloopen." z/Ik sprak met haar niet over zaken, die ik ook liefst zelf niet gehoord had. Zij klaagde ook niet. Zij sprak over -haar Teis naar Califoruie als ovei een uitstapje en dit wekte mijn medelijden. Ik wil het wel bekennen, ik zag haar in mijn gedachten, weenende en de handen wriugende over een boos noodlot, dat over haar betrekkingen was losgebroken.' »Het zijn zwakhoofden die altijd het ergste vreezen. Het lot van ieder mensch is beschikt. De een treft het goed, een ander slecht, 't zij hij het verdient of niet." Moeder en zoon liepen verder zwijgend en in zichzelf gekeerd in den stillen avond langs den met dauw bedekten bodem. De ongewone bitterheid in Kornelie s stem en de hardheid van haar oordeel deden Dick onaan- genaam aan; hij voelde dat zijn moeder hem tegen Kate Winslow poogde in te nemen en juist daardoor nam zijn sympathie voor haar toe. Het kwam hem geheel onverklaarbaar voor hoe zijn moeder, wier groote rechtschapenheid hij kende, in staat was om de vijandelijke gezindheid, die zij tegen den vader koes- terde, op diens dochter over te dragen. le meer en te inniger liield hij zich dus in zijn gedachten bezig met het verongelijkte meisje, zoodat hij eindelijk de liefe- lijke Kate als voor zich zag staan, haar vroolijke stem hoorde en zich in haar lachende oogen spic- gelde. Het was hem niet onwelkom, dat Kornelie stom als een schaduw, naast hem voortschreed. Hij vreesde haar in haar overpeinzingen te storen en op nieuw onaangename opmerkingen over het lot der door het ongeluk vervolgde familie te hooren, terwijl Kate hem juist voorkwam de goede genius van haar geheele omgeving te zijn. Een haff uur mochten zij misschien voortgewan- deld zijn, toen Kornelie een diepen zucht loosde en van gedachten scheen te veranderen. ffWaar hebt gijlieden toch zoo druk over ge- praat?" vroeg zij, als om wat te zeggen, „ik rneen gij en dat vroolijke kind, die Kate." i,0, over alles," antwoordde Dick en het scheen dat de toon van zijn moeders stem hem moed gaf, „geen minuut zijn wij stil geweest en toch als ik het eerlijk zeggen moet, was het slechts over nie- tigheden. Maar alles klonk zoo gezellig en vroolijk, dat ik wel uren naar haar had kunnen luisteren. Als ik het u woord voor woord overtelde, zoudt ere misschien om de kinderachtigheden lachen of mogelijk ook wel weer stof tot nieuwe aanmer- kingen vinden." Vertel het mij toch maar eens over Dick en vertel mij alles. Ik ben niet zoo onrechtvaardig. Kindergesnap is dikwijls verstandiger dan de praatjes van groote menschen. Vertel maar zooals de woor- den u voor den mond komen. Ik hoor u gaarne praten. Uw stem herinnert mij altijd aan die van uw vader en over zijn lippen kwam nooit een onwaarheid." Dick begon nu te vertellen. In het begin ging het nog wel wat aarzelend, doch weldra overwon hij alien schroom en sprak hij vlug en geregeld. En al was het inderdaad slechts kindergesnap ge weest, de aandacht waarmede zijn moeder naar hem luisterde versterkte hem in de opvatting dat Kate s woorden en opmerkingen zoo gewichtig en ver- staudig waren, dat het verkeerd zou geweest zijn om er ook maar iets van over te slaan of te ver- geten. Hij meende ook daardoor het vooroordeel zijner moeder te zullen overwinnen en Kornelie rrunstig te stemmen, door haar Kate als een bij uitnemendheid practiscb meisje af te schilderen, en vooral sprak hij onophoudelijk door, omdat hij vreesde dat zijn moeder, als hij ophield, het gesprek op een ander onderwerp zou brengen. Hij meende althans haar niet genoeg te kunnen vertellen. Of zijn moeder wel naar hem luisterde, of zij hem slechts aan het praten gebracht had om zelf te knnnen zwijgen en ongestoord den loop van haar eigen gedachten te volgen, wat bekommerde hij zich daarom, zoolang hij maar naar zijn eigen woorden luisterde en nogmaals hetzelfde gesprek met Kate voeren kon En Kornelie sclireed in derdaad naast hem voort, als ware zij met haar gedachten wie weet waar, doch zeker niet bij het reisgezelschap aan bet Satansmoeras. legen haar gewoonte hield zij het hoofd gebogen, als onder- zocht zij met haar blikken den grond voor haar voeten en nu en dan steunde zij zoo zwaar op baar stok, alsof zij voelde dat haar krachten haar ont- zonken. Doch hoe weinig belang zij uiterlijk ook stelde in hetgeen Dick mededeelde, geen enkele syllabe, geen woord ontging haar daarvan. Lang- zaam gingen zij zoo samen voort en toch was het alsof de tijd hun was omgevlogen, want zeer ver- rast keken beiden op, toen plotseling twee groote honden vroolijk tegen ben opsprongen en onmid- dellijk daarop de stemmen der beide tehuis ge- f TER NEIMSCHE (OURAAT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1