Telegrafische berichten. Gemengde berichten. In den laten avond van Zondag heeft men den 24jarigen onderwijzerLemmens van Elsloo (Limburg) vermoord gevonden op den openbaren weg. Tot ongeveer 11 uur had hij bij zijn meisje te Bunde vertoefd, waar hij met eenige personen een woordenwisseling kreeg. Hoewel geen uiterlijke sporen van geweld op het lijk te bespeuren zijn, wordt sterk betwijfeld of hij wel een natuurlijken dood gestorven is. Men vond zijn overjas op eenige meters afstands liggen, terwijl zijn portemonnaie geledigd was. De hoed van den verslagene heeft men niet kunnen vinden. Zijn zilveren horloge werd nog op het lijk gevonden. In den zak van zijn jas bevond zich een portefeuille met eenige minuebrieven. De verslagene was een braaf jongmensch, die oulangs met goed gevolg exainen als hoofdonderwijzer had afgelegd. Hij was de kostwinner van zijn ouders. Zijn arme vader is blind. Bij een herderlijk schrijven van den bisschop van Haarlem, worden de kerkelijke plechtigheden bepaald, welke zullen plaats hebben ter viering van het SOjarig priesterschap van Z. II. den Paus. De voor deze viering vastgestelde dag is de Nieuwjaarsdag. Naar men uit Poortugaal en meer andere plaatsen in Zuid-Holland meldt, hebben de vlasboeren dit jaar over het algemeen geen klagende handel in vlas is vlug, en over de kwantiteit is men ook tevreden. Het lijuzaad gaat minder vlug van de hand. TER NEUZEN, 23 December 1887. Wij lezen in „De Stad Gent" het volgende bericht, dat, wij in't origineel Vlaamsch, onveranderd hier mededeelen. Haven van Gent. Men verzekert dat op verzoek van de Compagnien Mechelen-Terneuzen en Gent- Terneuzen, het gouvernement beslist heeft den uitvoer van de inlandsche suikers toe te laten langs het grens-bureel De Clinge. Het gevolg van dit besluit zal zijn, dat de ruwe beetsuikersdie tot hiertoe langs onze haven werden verzonden, nu voortaan langs Terneuzen zullen gaan, welke haven reeds veel vracht aan de Belgische havens ontueemt. Het schijnt dat de scheepsmakelaars onzer stad eene petitie aan den minister van finantien hebben gezonden, de intrekkiug van dit besluit vragende dat enkel genomen is om de spoorweg-compaguien te bevoordeeligen. Wij zullen ssien of de minister of wel de belangen der haven van Gent of wel die van de spoorweg- compaguien zal bevoordeeligen." Ook wij zijn ,/Curieus om den uitslag hiervan te weten." Tot zetters bij's Rijksbelastingen zijn beuoemd de heeren M. de Jonge, P. J. Wisse en G. de Visser te Zaamslag en tot plaatsvervangers de heeren J. B. Schiffer, te Hulst, P. van Mieghem, te Hontenisse, en J. Wisse Jzn. te Zaamslag. Het vermoedelijk aantal kiezers voor deze ge- meente bedraagt 440, waaronder 6 kamerbewoners. Volgens de bestaande lijsten was dit voor den gc- meenteraad 301, voor de Provinciale Staten 181 en voor de Tweede Kamer 184. Voor de gemeente Hoek bedraagt het getal kiezers volgens de nieuwe lijst vermoedelijk 157terwijl volgens de oude lijst voor den gegieenteraad 84 en voor de Tweede Kamer en Prov. Staten 42 kiezers waren. Bij beschikking van het Indisch gouvernement, is aan den heer Th. van Aerde, veearts voor den burgerlijken dienst in Oost-Indie, een tweejarig verlof verleend naar Europa, wegens ziekte. Door het aanhoudend toenemen van het aantal kinderen op de Zondagschool alhier, thans gestegen tot ruim 420, heeft de directie besloten de viering van het aanstaande Kerstfeest door de kinderen, in de kerk van de Christelijk Gereformeerde gemeente te doeu plaats hebben en wel op den 2d™ Kerstdag. Gistereumorgen kon de provinciale boot ten- gevolge van den dikken mist op den gewonen tijd 6 uur, van hier niet vertrekken. Eerst des avonds te ruim 5 ure, toen het een weinig helder werd, vertrok de boot, die te 7 uur te Vlissingen aan- kwam. Yele passagiers moesten alhier den geheelen dag op dc afvaart wachten, hierouder waren velen die voor de rechtbank te Middelburg moesten ge- pGaan wij dus morgen nog eens naar hen toe?" vroeg hij met een bedeesdheid, die hem anders volstrekt niet eigen was. Kornelie zag hem onder 't gaan onderzoekend aandoch eerst na eenige oogenblikken ant- woordde zij ,/Wij hebben hen voor het laatst vaarwel gezegd." ,/Ik meende haar te mogen beloven dat wij morgen terug zouden komen." Wie hebt gij dat beloofd klonk het scherp van Kornelie's lippen. //Welaan Katetoen wij samen hierheen kwamen." „I)aar hadt gij het recht niet toe. Maar nu het gebeurd is, en wij niet komen, zal zij wel begrij- pen dat gij er niet de schuld van zijt." z/Zij heeft u gekrenkt, moeder," zeide Dick op levendigen toon, //haar liefkozingen waren u hin- derlijk. Maar het ligt in haar karakter, zij kan niet anders handelen dan zij doet, al schijnt het vreemd." tuigen in de strafzaak //Van Vooren." De boot die om half acht uit Vlissingen naar hier vertrok, kwam na bijna een dag en nacht op de Schelde voor anker gelegen te hebben eerst heden morgen aan. Zaamslag;, 22 Dec. Heden middag is door de Vereeniging //In't belang der Landbouwers" alhier aanbesteed de levering van 249,300 KG. Super- phosphaat, bevattende 14 phosphorzuur, oplosbaar in water, waarvan de levering moet plaats hebben voor of op den 12 Januari e. k. Ingeleverd werden 8 inschrijvingsbiljetten, u. 1. van de heeren D. Q. Mulock Houwer, te Zierikzee, voor f 3,73; Laurens ten Cate, te Deventer, voor f 3,55; Van Hoorn—Luitjeus-Kamminga, te Pieterburen, voor 3,45 J. de Poorter, te Rotterdam, voor f 3,39£; H. J. Vlaeminck, te. Clinge (Zeeland) voor y3,29; J. F. Adriaansens-Polfliet, te Walsoorden, voor 3,29 L. van den Boogaert, te Antwerpen, voor f 3,27 en J. J. Kortman, te Rotterdam, voor f 3,24, onder voorwaarde evenwel, dat genoemde meststof franco moest geleverd worden aan den wal te Ter Neuzen. Aan den heer H. J. Vlaeminck is, na getroffen overeenkomst van dezen met den heer Adriaansens- Polfliet, de levering gegund. De kerkeraad der Hervormde gemeente te Axel heeft aan de synode de gehoorzaamheid opge- zegd en de kerkorde van 1619 aangenomen. Axel, 20 Dec. Heden vierden J. Polderman en L. Scheele alhier den dag hunner 50jarige huwe- lijksvereeniging. Talrijk waren de blijken van be- langstelling, die zij op dezen, voor hen zoo heuge- lijken dag mochten ontvangen. Somraigen gaven hiervan blijk door het uitsteken der vaderlandsche driekleur, terwijl velen op eene voor hen zeker niet minder aangename wijze hunne belangstelling toon- den. Vanwege het muziekgezelschap //Concordia" werd het echtpaar eene serenade gebracht. Moge het bun gegeven zijn, nog een geruimen tijd genoegelijk en onbezorgd samen te leven. Axel. Door den Commissaris des Konings is tot zetter voor 's Rijks directe belastingen beuoemd de heer C. N. Jansen van Rosendaal, ter vervanging van den heer F. Dekker, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. Axel. Voor de nieuwe kiezerslijsteu komen, volgens opgave van den Rijks—ontvanger, in aan- merking 306 personen. Als kamerbewoners hebben zich aangemeld 4 personen en 1 persoon heeft het bewijsstuk overgelegd als in eene andere gemeente in de grondbelasting te zijn aangeslagen boven het vereischte bedrag. Het aantal kiezers voor den gemeenteraad be draagt thans 209. Axel, 23 Dec. In de heden gehouden raads- vergadering werd behandeld de regeling der jaar- wedde van den nieuw te benoemen onderwijzer. De heer Van de Ree stelt voor eene oproeping te doen van een onderwijzer met hoofdakte, op eene jaarwedde van f 600, welk voorstel met 6 stemmerr voor en 1 stem tegen wordt aangenomen. Voor stemden de heeren Van de Ree, Dieleman, Dregmans, Oggel, Wolfert en Jansen van Rosendaal. Tegen stemde de heer Van Dixhoorn. Philippine. Tot veldwachter alhier is benoemd de heer J. B. Raes, thans marechaussee te Ter Neuzen. Hontenisse, 21 Dec. Tot onderwijzer aan de school aan de Molenstraat is beuoemd de heer P. H. Markies te Bergen op Zoom. Kanton Oostburg. Niettegenstaande de tram onze streek doorkruist, niettegenstaande betrekkelijk weinig rijtuigen meer op de wegen gezien worden, toch hebben de Rijkstollen bij de verpachting Woensdag gehouden, aardig wat opgebracht. Tol n° 1, van Breskens naar Schoondijke, verpacht voor f 1300 n°. 2, van Schoondijke naar Oostburg, voor f 930 n°. 3, van Oostburg naar Draaibrug, voor f 1260 n°. 4, van Draaibrug naar Aardenburgvoor f 1490 n°. 5, van Aardenburg naar Eede, voor f 760. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rectatbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 22 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken L. P. O., oud 12 j., koewachter te Axel, is wegens diefstal veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. 1°. G. K., oud 18 j., 2°. E J. K., oud 16 j., en 3°. J. L. v. d. W., oud 25 j., arbeiders te //Gekrenkt ben ik door niemand en het allerminst door dat onschuldige kind, en meer dan een kind is zij eigenlijk nog niet, trots haar twintig jaren. Menigeen wordt nooit verstandig." Zij liepen een poos voort. Kornelie schijnbaar verstoord, Dick peinzende. ffOver hetgeen ik u heden heb verteld, zult gij ongetwijfeld zwijgen," begon Kornelie eindelijk we- der. //Uw broeders behoeven het niet te weten. Ook u deelde ik het alleen mede, opdat het u niet zou verbazen, dat ik met de Winslows anders omging dan met andere menschen." z/Heeft u dan met hem over het geld gesproken ,/Natuurlijk. Het was in twee minuten gedaan. Ieder weet nu waaraan hij zich voor het vervolg te houden heeft." z/En zette het geen kwaad bloed #Kwaad bloed niet, al mocht het ook somstijds als een mes door 't hart boren. Na een lange pauze begon Dick op nieuw, (Wordt vervolgd.) Sas van Gent, zijn wegens strooperij veroord. ieder tot 7 dagen gevang. 1°. T. R., oud 19 j., 2°. H. G. R., oud 15 j., arbeiders te Sas van Gent, zijn wegens alsvoren veroord. de le tot 7 dagen en de 2e tot 3 dagen gevang. J. v. D., oud 27 j., schipper te Hontenisse, is wegens diefstal vrijgesproken. A. J. 't G, oud 41 j., rijksveldwachter te Vlissingen, is wegens het als ambtenaar belast met de bewaking van iemand die krachtens rechterlijke uitspraak van de vrijheid is beroofd dezen door zijue schuld laten ontsnappen veroord. tot f 25 boete of 14 dagen hechtenis. De op gisteren in zake Van Vooren ge- schorste zitting, vermits de getuigen uit Ter Neuzen en omstrekeu niet ter zitting waren verschenen door de mist, is heden voortgezet. Na afloop van het getuigenverhoor hetwelk de bij dagvaarding ten laste gelegde feiten staafden, verkreeg Jhr. Mr. Schuurbeque Boeije, vertegen- woordigende het O. M., het woord en eischte na in 't breede de strafbare feiten te hebben ontvouwd en na te hebben gewezen op tal van voor beklaagde bestaande verzachtende omstandigheden zes jaren gevangenisstraf. De verdediger Mr. D. van der Vliet conclu- deerde tot verzachtende omstandigheden en voor enkele feiten als niet wettig en overtuigend bewezen tot vrijspraak. Uitspraak 3 Januari a. s. Middelburg, 23 Dec. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het driejarig onderhoud van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen met bijbehoorende werken. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren C. van der Hooft, te Ter Neuzen, voor f 37228 M. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor f 37900 A. Tholens, te Ter Neuzen, voor f 40300 Ph. Verbrugge, te Waddinxveen, voor f 40779 ;Th. Volker, te Dord recht, voor f 41900 M. Lucas, te Vlarenbosch, voor f 41979 A. de Neef, te Brielle, voor 42189 en C. F. van Fraeijenhove, te Ter Neuzen, voor f 43000. De raming bedroeg f 42,200 per jaar. 's Graveilhage, 23 Dec. Eerste Kamer. Heden zijn aangenomen de ontwerpen provinciale be lastingen Woensdag zijn andere ontwerpen aan de orde. Tweede Kamer. Aangenomen zijn de Surinaam- scbe begrooting, het Hoofdstnk Kolonien en de middelenwet alsmede het ontwerp tot wijziging der kieswet (stembureau's). Ook in gemeenten bene- den 40000 zielen zullen desnoodig op meer dan eene plaats stembiljetten kunnen ingeleverd worden, terwijl vacatures en plaatsvervangeude stemopne- mers tusschentijds aangevuld kunnen worden. Ook is aangenomen het ontwerp tot vrijstelling van grondbelasting voor eigendommen, behoorende aan instellingeu en vereeniginge'n, die rechtspe?- soonlijkheid hebben. Er is een tijd van komen, van zitten en van gaan, dacht zeker iemand te Zomeren in Noord-Brabant. In die gemeente werd namelijk in arrest genomen, de vermoedelijke dader van den diefstal, die verleden week te Leende op bijzonder geheimzinnige wijze plaats had. Hij werd nog in het bezit gevonden van het horloge en de overjas, die daar ontvreemd werden, terwijl hij tevens nog een goede som gelds bij zich droeg, die wellicht ook van diefstal afkomstig is. De kerel, een vagebond, afkomstig van Caulille in BelgiS, werd te Zomeren in de wacht opgesloten met het plan om hem nader ter beschikking te stellen van den offlcier van justitie. De vogel was wel gevangen, maar de kooi bleek, helaas tegen zijn listen niet bestand. Toen men althans des morgens in de wacht kwam, vond men wel een grooten berg zand, maar de kerel had zich een uitweg weten te banen onder de fondamenten van het gebouw door en was als een konijn door de gegraven pijp ontvlucht. Men zoekt den dief nog vruchteloos. Een diamanten-diefstal. Van Dinsdag op Woensdagnacht is in de diamantslijperij op de Nieuwe Achtergracht, tusschen de Roeterstraat en de Muider- gracht, te Amsterdam, een diefstal van diamanten gepleegd. Daar er gedurende de drie en veertig jaren, dat de slijperij aldaar gevestigd is, nooit een diefstal is voorgekomen, scheen men het niet noodig te oordeeleu het gebouw te bewaken. De slijpers borgen hun gereedschappen in laden, door de maatschappij in gebruik gegeven, welke met een kram en een hangslot waren gesloten. De oogenschijnlijke veiligheid, welke er heerschte, schijnt het bij hen tot een gewoonte te hebben gemaakt, om daarin ook de in bewerking zijnde diamanten te bergen. Eergistermorgen omstreeks half zeven werd de diefstal ontdekt en weldra bespeurde men dat in twee kamers 69 laden waren opengebroken en daaruit ontvreemd waren 950 diamanten, rozen en brillanten, alle ongeveer voor de helft afgewerkt, te zamen eene waarde vertegenwoordigende van drie a vier duizend gulden. Deze diamanten be- hoorden aan verschillende werklieden, die ze van hunne patroons ter bewerking hadden ontvangen. De schade wordt dus door hen geleden. Een vader, wiens zoon ook onder de bestolenen behoort, is van den schrik plotseling gestorven. Vermoedelijk waren de dieven met de localiteit zeer goed bekend. Buitenbraak ten minste is er niet geschiedde daders zullen zich hebben laten insluiten. De politie, die onmiddellijk ter plaatse werd geroepen, kon niets anders dan het feit constateeren, maar nam twee half verbrande kaarsen in beslag, die door de dieven waren achtergelaten. Een kleine jongen beweert de daders 's morgens vroeg gezien te hebben zij droegen doeken over het gelaat, waaruit is af te leiden, dat de personen vreesden herkend te worden. Het is niet in het voordeel der dieven, dat de diamanten half zijn afgewerkt, daaraan zijn ze herkenbaaren de gewoonte bestaat een half af- gewerkte diamant nooit te koopen, tenzij de herkomst nauwkeurig bekend is. Gelegeuheid om ze geheel af te werken is moeielijk te vinden. Heeren handelaars in diamanten, ook in de provincie, kunnen dus op hun hoede zijn en bij aanhouding de politie kennis geven, trouwens deze is reeds bezig het meest nauwkeurig onderzoek te doen. Op de liju van den Oosterspoorweg nabij de halte Stroe zijn Woensdagnacht twee geladen goederentreinen in botsing gekomen. De schade aan het materieel is zeer groot. Wagens en stukken van wagens liggen in de grootste wanorde over den weg verspreid. Zware buflerbalken zijn gebroken als rietjes. Ernstige persoonlijke ongelukken zijn niet voor- gevallen. De hoofdconducteur van een der treinen zat met den treinsmid in een bagagewagen, die door de botsing op een goederenwagen schoof. Zij werden, licht verwond, uit deze gevaarlijke posit ie gered. De treinen telden ieder 40 wagens. Er is natuurlijk groot oponthoud veroorzaakt door dit ongeluk. De reizigers moeten een klein half uur door de sneeuw loopen. De campagne aan de suikerfabriek van den heer Wittouck, te Breda, is geeindigd met hevige vechtpartijen tusschen dronken arbeiders, waarbij een nogal ernstig verwond werd. Een ploegbaas heeft zich bovendien verwijderd met het geld, waar- mede hij het loon moest uitbetalen. Veertig jaar geleden was er te Leiden sprake van, dat de ouders van een studeutenoppasser L. recht hadden op eene aauzienlijke erfenis van een buitenlands overleden bloedverwant. Dezer dagen is bericht ontvangen, dat werkelijk die erfenis bestaat en eerstdaag aan de rechthebbenden zal worden uitgekeerd. Dit zijn thans de nog in leven zijnde oppasser en drie bejaarde zusters, waarvan eene te Leiden en eene te Haarlem op een hofje woont. Het bedrag van de erfenis wordt geschat op 9 ton. Onder de voorwerpen, dezer dagen op Texel aangespoeld, bevinden zich een riem, gemerkt stoomschip W. A. Scholten, en een kippenbank, die door een vroegereu opvarende herkend is als ook van dat stoomschip afkomstig te zijn. 't Is misschien wel de moeite waard er mel ding van te maken, dat in de gemeente Heeze (Noord-Brabant) een kleermaker woont, W. Evers genaamd, een man met een houten been, die da- gelijks per tweewieler een flink rijtoertje maakt. De man ziet vol ambitie verlangend naar een wiel- rijderswedstrijd uit en hoopt wel een prijs te ver- dienen bij de eerste gelegeuheid, dat dergelijke wedstrijd in die strekeu wordt gehouden. Wij wenschen den man met het houten been bij voor- baat veel succes. Men schrijft uit Apeldoorn Door het schrikken van een der vier zenuwachtige kleine paardjes van de Prinses zij n ze gepasseerden Zondag eenigszins aan het hollen geraakt, maar werden spoedig door den flinken degelijken berijder tot hun plicht gebracht. Nu worden die kleine paardjes die niet veel grooter zijn dan een flinken hond, dagelijks twee uren gereden door den stal- meester Stiers, in wiens handen zij die kunsten wel zullen afleeren. Het is een eigenaardig gezicht, als men dien grooten forschen man achter die kleine beestjes in een hun passend brikje ziet zitten. Dat een koe op het dak klimt, mag zeker wel iets merkwaardigs genoemd worden. En toch heeft op de bouwhoeve van Gr. P., in het land van Kuik een koe dezer dagen zulk een sterken toer verricht. In een buitenkooi van een varkens- hok terechtgekomen, kroop het dier op de knieen op het lage dak en wist er eveneens met de achterpooten op te schuiven. 't Was onmogelijk haar er af te krijgen en zij ware misschien op de vorst van het huis geklauterd, indien zij, ge- lukkig of ongelukkig, niet beproefd had te gaan staan. Daardoor trapte zij door het strooien dak, viel er vervolgens geheel en al door en kwam in een varkenshok terecht, zonder zichzelve of een van de varkens te kwetsen. Die koe is ongetwijfeld voor kunstenares in de wieg gelegd. Indien Carre het wist, hij kocht ze stellig aan voor zijn paardenspel. In navolging van Rusland, Duitschland en Frankrijk gaat men ook in Italie honden bij het leger invoeren, niet alleen ten gebruike bij den veiligheidsdienst, maar ook voor het opzoekeu van gewonden en voor aanvoer van muuitie in hetgevecht. Een offlcier heeft met groote honden van Deensch ras proeven genomen, waarbij hij bevond dat ze met 2 of 3 zakken patronen beladen 600 a 1000 meter in matigen galop konden afleggen. De patronen waren in zakken van sterk linnen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2