Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2.359. Zaterdag 24 December 1887. 27e Jaargang. S3 Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. ■tit bind verschljjnt Dinsdas- en Vrljdagavond bij den nitgever P. J. VAN OE S A N E te Ter Neuzen. JF»olitieli Overzicht. Welke groote nadeelen de spreekwoordelijk ge- worden ministerieele instabiliteit van Frankrijk heett, blijkt thans weder, nu de Engelsch-Fransche over- eenkomst in zake de onzijdigheidsverklaring van het Suez— kanaal nog altijd op de goedkeuring van Turkije wacht. Zooals men weet, was de Porte bereid haar zegel aan de Suez-kanaalconventie te hechten, zoodra er in Frankrijk een nieuw Ministerie zou zijn en dus beraadslaagd zou kunneu worden over eenige wijzigingen van ondergeschikt belang, die de 1 orte in de overeenkomst wensclite aangebracht te zien. Thans echter schijnt het bestaan van het "ieuwe kabinet-Tirard, naar men verneemt, aan Turkije te onzeker toe, om reeds nu de onderkandehngeu te beginnen. Inderdaad echter is dit de zaak, dat namelijk Turkije tijd wil winnen, teneinde te trachten als vergoeding voor zijite toestemmiug nog de een of andere der Porte voordeelige bepalingin de conventie te verkrijgen. Maar is het niet treurig, dat de Porte als voorwendsel van haar talmeu zich beroepen kan op het weinige vertrouwen, dat men in het be staan van een Fransch kabiuet moet stellen. llet is iutussclien te hopen, dat er eiudelijk eens een eind aan deze zaak komt. Alle Europeesche mogendheden hebben reeds van hunne goedkeuring omtrent de Eugelsch— 1 ransche conventie blijk ge- geven. Moge dan de Porte spoedig tot een besluit komen en de spaak uit het wiel nemen! Zooals aan onze lezers bekend is, heeft men den terugkeer bericht van Soedaneesche stammen onder bevel van Osman Digma, luiteuant van den over- leden Mahdi. Zij zouden een aanvallende houding aannemen in de nabijheid van Soeakim, welke plaat.s tot het Egyptisch grondgebied behoort. Bevatteu die berichten waarheid, dan zou het optreden van Osman Digma belangrijke gevolgen kunnen hebben, o. a. een verlenging van het verblijf der Engelschen in het Nijldal. Het is echter nog niet uader bevestigd, dat de Soedaneesche stammen inderdaad terugge- keerd zijn. De Koln. Ztg. heeft in een artikel, dat aan generaal Waldersee, den kwartiermeester-generaal, wordt toegeschreven, aangetoond, dat de opgaven der Invalide omtrent de oorlogsvoorbereidselen van Duitschland onjuist zijn. Men maakt daaruit op, dat het der Duitsche regeering werkelijk is te doen ora misverstand uit den weg te ruimen en den Czaar van hare vredelievende bedoelingen te overtuigen. Sommigen meenen, dat de vorst van Bulganje aan het herstel der goede verstandhouding met Rusland zal worden opofferd. Door het concentreeren der troepen aan de Galicische grens en door den toon der officieuse bladen wilde Rusland pressie FEUILLETON. .\OVELLE, uitoefenen op Oostenrijk. Deze mogendheid, aan j den eenen kant aangespoord door Duitschland, aan den anderen bedreigd door Ruslandzou aan laatstgenoemde concession willen doen, als eindelijk de Bulgaarsche kwestie werd opgelost, maar hoe meer het ten oorlog gereed is, hoe meer het op die concession kan afdingen. Duitschland heeft herhaaldelijk verklaard, dat het om Bulgarije zich volstrekt niet bekommert en het wordt betwijfeld, of Oostenrijk op Duitschlands bijstand zou kunnen rekenen, indien het de wapenen opvatte om Bulgarije aan Ruslands invloed te onttrekken. De Duitsche bladen laten zich over den vorst van Bulgarije uit op eene wijze, die als eene aanmoediging kan worden beschouwd voor Rusland ora een beslissenden stap te doen. De Weener correspondent der Times geeft de volgende inlichtingen. De paniek is begonnen door eeue nota van Bismarck, die door Vorst Reuss, den Duitschen ambaspdeur, aan Vorst Kalnuky is voor- gelezen. Deze nota hield in, dat de houding, die Rusland in den laatsten tijd tegenover Oostenrijk— Hongarije en Duitschland had aangeuomen, het voor deze mogendheden onverinijdelijk maakte, maatregelen tot zelfverdediging te nemen. Bismarck stelde voor, Rusland te nopen tot eene duidelijke verklaring, dat het den vrede niet wilde verbreken. Later had Bismarck voorgesteld, het tractaat tus- schen Duitschland, Oostenrijk en Italie opeubaar te maken, maar dit had te Weeneu geene instemming gevonden, omdat men vreesde dat Rusland het als eeue uitdaging zou bescbouwen. Daarop had Bis marck te Weenen den raad gegeven, zich te wapenen, zoodat men een Russischen inval in Galicie zou kunnen afslaan. Het Russische gouvernement was van dat alles verwittigd, maar ging desniettemin voort, troepen naar Poleu te zenden. De. reis van lord Randolph Churchill naar Peters burg heeft waarschijnlijk geene politieke beteekenis. In Engeland hebben de socialisten reeds meer dan eens beproefd eigen scho'len op te richten. Men had een paar jaren geleden met eene Duitsche school te Londen willen beginnen, doch al dadelijk bleek, dat in de groote stad een enkele school niet vol- doende zou zijn en de middelen ontbraken om de zaak op groote schaal te ondernemen. Thans wil men beproeven een aantal zulke scholen, waar in het Engelsch wordt onderwezen, te stichten. Kort na Kerstmis zullen de vertegenwoordigers van ver- schillende socialistische groepen bijeenkomen, om over de uitvoering te beraadslagen. Het is zeker, dat zij daarbij de ondersteuning van anderen noodig hebben en daardoor wordt het moeielijk een pro- gramma op te stellen, dat iedereen tevreden stelt. Het zal bv. veel moeite kosten, te bepalen op welke wijze het godsdieustonderwijs door onderricht in de moraal zal worden vervangen. Nog moeielijker zal het zijn eensgezindheid te verkrijgen over de so- 12) „Zou ik alles nemen?" antwoordde Winslow, en op zijn door zorgen verouderd gelaat toonde zich een uitdrukking van smartelijke verbazing, „neen, Kornelie, spreek zoo niet, neem uw woorden terug, geef mij verlof uw zoon het u toekomcnde deel mede te geven." „Dat mag niet gebeuren," antwoordde Kornelie streng, „ik verlang zelfs dat gij^ voor den jongen verzwijgt wat hier zal gebeuren." „Zal ik, omdat ik u, onschuldig, beroofd heb van uw hoeve, mij ook nog uw deel van de vaderlijke erfenis toeeigenen vroeg Winslow als vertwijfeld. „Neen, Kornelie, nooit zal ik daarraede mijn geweten bezwaren." „Neem dan uw aandeel en werp het mijne weder in het moeras waar het dan in slijk mag verzinken mijn handen zullen het niet aauraken en die mijner zoons evenmin." Winslow richtte zich op het hooren van Kornelie's besluit, dat zij hem in de gelegenheid wilde stellen om het geld op te sporen, doch er voor zich niets van begeerde, in zijn voile lengte op en inplaats van de tot nog toe opgemerkte ciale beginselen, die zullen worden onderwezen, want hoewel er enkele zijn, die door alle socialisten worden beleden, heerscht toch over de toepassing groot verschil van meening. aarzeling, drukten zijn trekken een sombere vast- beradenheid uit. wHoud dan ook uw geschrift maar," sprak hij bedaard, „of verbrand het liever, opdat ge zekerheid hebt dat gij niet meer ontrouw kuut worden aan uw eenmaal genomen besluit, zelfs als gij tot andere gedachten mocht komen. Die mij tot nog toe heeft geholpen zal mij wel verder helpen bezwijk ik onder den last dan ga ik den weg van al het ondermaansche, doch met een onbezwaard geweten." „John, bedenk u en denk aan uw vrouw en kinderen." #Ik behoef mij niet langer te bedenken. Aan mijn vrouw en kinderen heb ik gedacht, anders zou ik niet hier gekomen zijn met al wat ik heb. Ik wil deelen of niets „Dan moet alles blijven zooals het was," ant woordde Kornelie bedaardzij voegde er met een zachtere uitdrukking bij, toen zij naar het leger kamp omzag „Daar komt Dick aan hm uw dochter vergezelt hem een goed kind. Zij komt om met haar vader terug te gaan. Zooveel te beter, Haar vroolijk gekeuvel zal u tot andere gedachten brengen. Maar verman u toch, John, toon haar een vroolijk gelaat. Zij behoeft niet te weten welke erustige aangelegenheden er tusschen ons behandeld werden." Verontrust u daarover niet, Kornelie, ik ben maar al te zeer gewend ora mijn zorgen voor mij De Algemeene Bond van R.-K. kiesvereeni- gingen in Nederland heeft, in overleg met den Provincialen Bond van R.-K. kiesvereenigingen in Noord- en Zuid-Holland, een uitnoodiging gericht tot het Centrale Comite van antirevolutionaire kies vereenigingen, om door afgevaardigden beiderzijds de vraag te doen bespreken, in hoeverre het mogelijk zou zijn tot een gemeenschappelijk program van actie te geraken. Het Centrale Comite heeft zich daartoe bereid verklaard. Te dier zake diende Jhr. Mr. M. A. de Savornin Loh man op de eergisteren gehouden deputatenver- gadering der antirevolutionaire partij, na een lang- durige discussie, de volgende mode in, die met algemeene stemmen, op drie na, werd aangeuomen „De Deputatenvergadering der antirevolutionaire partijgehoord de mededeelingen van het Centraal Comite, dat besprekingen hangende zijn om politieke saamwerking met andere partijen te overwegen spreekt als haar gevoelen uit dat de antirevolutionaire partij, krachtens haar beginsel en haar verleden, geroepen is haar karakter als zelfstandige staats- partij te bewaren 2. dat zij echter, overmits zij tot de minderheid behoort, in het belang des lands ook gerechtigd en verplicht is tot samenwerkiug met andere partijen, voor zoover deze zonder ineen- smelting op een wel omschreven programma door eerlijke onderhandeling is te verkrijgenen noodigt diensvolgens het Centraal Comite uit de te voeren onderhandelingen met andere partijen daarheen te leiden, dat ook bij eventueele samenwerking door elke partij een eigen programma worde vastgesteld, waarbij echter die artikelen, waarin men overeen- slemt, zooveel mogelijk eensluidend worden gefor- muleerddat althans in enkelvoudige districten bij eerste stemming onze partij overal eigen candidaten stelle, van wie het zeker is-dat zij instemmen met ons program van actie en dat bij herstemming de candidaat van die partij door ons worde gesteund, wier programma het meest met het onze overeenkomt.1 Vanwege de ,/Liberale Unie" is een schrijven gericht aan de besturen der Kiesvereenigingen, leden der Liberate Unie en haar afgevaardigden, zijnde een veel omvattend programma van punten, waarop, nu de herziening der Grondwet is tot stand komen, het streven der liberale staatkunde moet gericht worden. In de eerste plaats wil men een hervorming van ons belastingstelsel, door de in- voering van een progressieve inkomstenbelasting. Voorts wordt de aandacht gevestigd op: kinder- arbeid, toestand van fabrieken, vrouwenarbeid, het zelf te houden en daar mijn omgeving niet lastig mede te vallen." Zwijgend beschouwaen zij de jongelieden, zij liepen gearmd en praatten zoo vroolijk en onbevangen met elkander, als waren zij samen onder hetzelfde dak opgegroeid. „Men zou hen hun opgewektheid kunnen benijden,' merkte Winslow op, als tot zichzelf sprekend. Kornelie fronste de wenkbrauwen. De vertrouwe- lijkheid tusschen beiden scheen haar te mishagen. ,/Laat ons hun het geluk der jeugd niet misgunnen," antwoordde zij echter op gedwongen, onverschilligen toon. //Dat loopt vertrouwelijk uaast elkander en fladdert een poosje over de prairie als een paar vlinders over een bed met bloemen, totdat de eerste windvlaag de beste hen scheidt en ieder weder vroolijk naar andere bloemen omziet." Een paar oogenblikken later waren zij bij hen. Hun lachend gelaat en hun vroolijke opmerkingen maakten het Winslow gemakkelijker om de juist ondervonden teleurstelliug te boven te komen, terwijl Kornelie evenals vroeger streng en ernstig bleef kijken. Eerst toen men zich gereed maakte om afscheid te.nemen en Kate nogmaals vertrouwelijk naar haar toekwam en als bij de beek haar gelaat tusschen haar beide handen nam om haar te kussen, kwam er een welwillend lachje op haar harde trekken, doch slechts zoo dat het den schijn had als wilde zij het vroolijke meisje daardoor eenig genoegen doen. verschaffen van een wekelijkschen rustdag, verze- kering tegen ongelukken, voorzieningen bij ziekte, ouderdom en overlijden, regeling van vakonderwijs, leerplicht, levendestrijdkrachten, persoonlijken dienst- plicht, afschaffing van accijnsen op de eerste levens- behoeften, vermindering van heffingen, die te een- zijdig den druk leggen op handel, landbouw en bedrijf. Uit Vlissingen schrijft menYolgens de thans ingekomen opgaven zullen hier ter stede 1075 perceelen zijn, wier huurwaarde van f 38 en hooger aan hunne eigenaars of huurders het kiesrecht zullen geven. Onder dit getal zijn echter ongeveer 150 Belgen begrepen, die er van afgetrokken moeten worden. Ongeveer 40 inwonenden hebben zich hier op- gegeven. In het geheel zullen hier nu ongeveer 1000 kiezers zijn. Onder de oude kieswet waren er in dit jaar 296 kiezers voor de Tweede Kamer en 491 voor den Gemeenteraad. Naar aan de Arast. uit Baarle-Nassau wordt gemeld, heeft Belgie van Nederland geeischt den afstand van eenige op de grens gelegen gehuchten, terwijl in vergoeding daarvan Nederland van Belgie het dorp Baarle-Hertog zou ontvangen. Bovendien zou Nederland aan Belgie een aanzienlijke som in geld moeten betalen, naar men zegt, meer dan een millioen. Men is den vermoedelijken dader van den te Naarden gepleegden diefstal van 20,000 scherpe patronen en 1600 patroonhulzen op het spoor; een korporaal van het 7e regiment infanterie, die met de surveillance van het corvee werkers was belast, schijnt de schuldige te zijn. Men vermoedt dat deze belangrijke hoeveelheid scherpe patronen te Amsterdam is verkocht. Naar de Sckied. Ct. verneemt, heeft de heer B. J. van der Most, onder-officier bij het korps Kon. Scherpschutters te Schiedam, op het schutter- concours, gehouden te Marseille van 11 tot 18 dezer den derdep prijs behaald met 44 puntende afstand was 250 M. (10 witte rozen). Bij het uitreiken der prijzen werd een driewerf Vive la Hollande aangeheven. Yolgens de voorloopige opgaven van de ont- vangers der belastingen zijn er te Amsterdam 27 a 28000 personen, die wegens den aanslag in de personeele belasting of de grondbelasting op de kiezerslijsten zullen worden gebracht. Het aantal personen, die zich ten stadhuize hebben aangemeld om schatting hunner kamers te vragen, bedraagt nog niet 250. Op de kiezerslijsten van 1887 komen de namen voor van slechts 5269 personen, die bevoegd waren mede te stemmen voor de Tweede Kamer, en van 9266, die kiesgerechtigd zijn voor den gemeenteraad. ,/Lieve mrs. Watson," klonk het innemend van Kate's frissche lippen en diep staarden haar lachende doukere kijkers in de groote blauwe oogen van Kornelie, //tot morgen dus. Maar dan zijn wij ook reeds oude vriendeu, en moogt gij niet meer zoo boos kijken." z/Kom, kom," aldus maande Winslow haar aan, dewijl hij vreesde dat die liefkozingen Kornelie mochten verdrieten. tfKom kind, morgen vroeg breken wij op om dat akelige moeras achter ons te laten liggen. Als mrs. Watson ons nog bezoekt dan zal dat een halve dagreis verder op zijn, op een aangenamer plek." ,/Wat uw vader zegt is waar," voegde Kornelie er bij, //als ik weder eens bij u kom is dat op een ander plaatsje." Een seconde liet zij haar hand op het liefelijke kopje rusten, een seconde die haar voldoende was om het vriendelijke kind heimelijk te zegenen en aan dien zegen een vaarwel voor eeuwig te ver- binden. Zij knikte toen Winslow nogmaals vrien- delijk toe en vertrok. Onmiddellijk daarop was Dick aan haar zijde. Daar zij als in gedachten verzonken haar blik op den grond liet rusten, waagde hij het niet het stilzwijgen af te breken. Eerst toen uitde richting van Winslow's legerplaats nogmaals een helder //tot morgenuit de verte klonk, welke woorden hij als een echo herhaalde, meende hij dat zijn moeder wel een gesprek zou wenschen aan te knoopen. TER NEUMSCHE COIIRANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1