Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Herzieniui to ongebouwds eigendommon No. 2358. Woensdag 21 December 1887. 27e Jaargang. I Tibuilleton S3 SOS&'Sa Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden biunen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. It it blad verachijnt UiiiMdag- en Vrijdaeavoiid bij den uitgever P. Jl. V A SI WE S A N D E te Ter Scozen. Ontvaiigen giften ten behoeve Wed. E. Kiel-Riemens. Zuivere opbrengst van de tooneelvoor- stelling der Yereeniging „Yooruitgang streven" te Ter Neuzen N. te T. N Samen Vorige opgave der ons N. 92,40$ 2,50 94,90$ 2,00 Totaal 7^6,90$ Radastrale gemeente ZA4MSL4G. De BURGEMEESTER van ZAAMSLAG, Gelet op het derde lid van art. 27 in verband met de artt. 25 en 19 der wet van den 258ten April 1879 (Staatsblad n°. 89); Brengt ter kennis van belanghebbeuden dat eene op^aaf van de eigendommen, waarvan de aanvan- kehjk bepaalde belastbare opbrengst per hectare onmogelijk zulk een groot leger overeenkomstig I onze tegenwoordige begrippen uit te rusten en naar den wil van eene centrale leidiug te doen opereeren. Verder haalt de schrijver aau hoe lang het duurde in 1876 voordat Rusland stnjdvaardig was, hoe de Turken hiervan gebruik hadden kunuen maken en hoe weinig bevreesd Oostenrijk behoeft te zijn voor een inval van Rusland in Galicie. Dat Oostenrijk zich aan die zijde echter voor elken mogelijken inval gaat dekken, heeft zijn oorzaak en dat de vertegenwoordiging met algemeene stemmen de millioenen toestaat, die de minister van oorlog noodig meent te hebben tot verwezenlijking van zijne plannen, behoeft niemand te bevreemden. Opmerkelijk zijn de woorden van den Hongaarschen minister Trefort te Pest uitgesproken. llij zeide o. a. „Wij staan tegenover onberekenbare factoren de democratie te Parijs en het panslavisme in Rusland." Elf officieren van de genie, waaronder eenige hoogleeraren aan de militaire acaderaie, zijn naar° Galicie vertrokken om den staat der verdedi- gingsmiddelen in die provincie nauwkeung te onderzoeken. Het nieuwe Fransche Ministerie kan zich met beroemen op eene bijzonder vriendelijke ontvangst teXolTTT het onderzoek' der bezwaarschnften I van de zijde der pers. De radicalen zijn yerstoord - j- I omdat het Ministerie een duidelijk opportunistisch gewijzigd is, onder bijvoeging van de kadastrale leggers° en plans, heden op de Secretarie der ge- meente, gedurende dertig dagen, voor een ieder ter inzage is nedergelegd; dat ieder, die bezwaar heeft tegen die gewijzigde belastbare opbrengst voor zijn eigendom bepaald, zelf of door een gemachtigde aan de Commissie herschatting kan vragen in een ongezegeld ver- zoekschrift, hetwelk portvrij, binnen tier tig dagen na heden, bij den ondergeteekende, tegen gedag- teekend outvaugbewijs moet worden bezorgd dat verzoekschriften, niet ingezonden op de wijze of binnen den termijn hiervoren bepaald, naar de wet buiten beliandeling blijven. Te Zaamslag den 20 December 1887. De Bunremeester voornoemd, C. DE BOKX. folitieli Overzicht. De onrust over het machtsvertoon door Rusland aan de grenzen der lluitsche en Hcngaarsche rijken begint tot bedaring te komen. Eene in Duitschland verschenen brochure heeft aangetooud, dat het voor Rusland, zooals het thans voor mobilisatie en ver- voer van troepen is toegerust, onmogelijk is, zijn voor het Europeeseh oorlogstooneel bestemd operatie- leger van 888 bataillons, 452 escadrons en 338 batterijen, met verplegingsinrichtingen, in alles een millioen personen en 250000 paarden, in den korten tijd van vijf weken te mobiliseeren en voor het overtrekkeu der grenzen gereed te hebben. Maar verder is het, naar het oordeel van den schrijver, SOVELLE. Yooral werd de reis naar Californie besproken, daar Winslow zich in Kansas bij een groote emigranten-karavaan wilde aansluiten. Ernstig waren blijkbaar de gedachten van Kornelie en slechts zelden nam zij deel aan het gesprek. Haar kalme blik rustte nu op den een, dan op den ander, als berekende zij hoe ieder hunner opgewassen zou zijn tegen de bezwaren die hun wachtten. Ook naar de wagens, de paarden en de runderen keek zij nu en dan, en dan vroeg zij waarschijnlijk bij zichzelf of dit werkelijk alles was, wat van de beide bloeiende boerderijen was overgebleveu. Want somtijds verduisterden haar oogen en sloot zij de lippen vaster op elkander. En toch kreeg zij ook den indruk dat de niet te miskennen, over een lange reeks van jareu loopende achteruitgang, in de uiterlijke omstandigheden dezen lieden zelf zeker allerminst te wijten was. Maar steeds viel haar oog weder op de liefelijke Kate, die ondanks haar aau moedwil grenzende vroolijkheid als een echt huismoedertje van het keukenvuur naar de tafel been en weder dwaalde, voor alien zorgde, niemand oversloeg en ieders wenschen zelfs meer dan halverwege tegemoet wist te komen. karakter heeft en voorspellen Tirard en dieus ambt- genooten een spoedigen en smadelijken val. Ook de gematigde republikeineu zijn ontevreden. omdat Rouvier, Spuller en generaal Feiron in het nieuwe kabinet geen zitting hebben. De boodschap van president Carnot, in Senaat en Kamer voorgelezen, heeft ook geen verandering ten gunste mogen uit- werken. Een ministerieele verklaring is in de Kamer voorgelezen door Tirard, terwijl Fallieres zich in den Senaat met.de taak belastte. De Italianen hebben hun aandacht op Afrika crevestigd, waar zij eene nieuwe nederlaag hebben geleden, volgens Fransche berichten. Wei ontkennen de Italiaansche bladen dit, maar toch is het waar, dat generaal Marzano, bevelhebber te Massowah, eene "versterking heeft aaugevraagd van 30000 man. Dit geschiedt niet „pour le grap." De berichten uit het Balkan-schiereiland betreflen. hoofdzakelijk Servie. Omtrent de strafpredikatie, door Milan gehouden voor de Skoeptchina, die hem het adres van antwoord op de troonrede kwam aan- bieden, ontleenen wij het volgende: De Koning zeide o. a. dat, zoo hij het adres had aangenomen, de naburige mogenheid, die in de laatste 7 jaren zoovele bewijzen van oprechte vriendschap had ge- geven, zou hebben laten vragen, wat de vertegen woordiging eigenlijk wildedat men de rechten der kroon "wilde schenden, bij v. in het verleenen van gratie. Yerder verklaarde de vorst, de voile ver- antwoordmg op zich te nemen van de haudelingen van het vorige kabinet en dreigde met ontbinding der Skoeptchina of het ontslag van het "Ministerie, indien men anders ging handelen dan in Zijner Majesteits bedoeling lag. Zoo draaft Milan door. Rusland heeft opnieuw bij de Porte aangedrongen, om deze te doen besluiten de verkiezing van vorst Ferdinand onwettig te verklaren. Stainboeloff heeft den gewezen prefect van Roestschoek eens duchtig de les gelezen. Hij rekeude hem onder de kwaadwilligen, die wantrouwen zaaien, als een gemeene kerel, even als alle Bulgaren die uit Bessarabie komen. Hij noemde Mantoff het hoofd der coalitie en dat was de man die aan hem, Stamboeloff, zijn politiek bestaan en fortuin te danken had. Hij noemde de crisis verre van geeindigd, omdat de vijanden van het tegenwoordige regime en de verraders voortgaan met samen te spannen en agitatie te veroorzaken. Stamboeloff heeft Mantoff tot een onderhoud uitgenoodigd en verweet hem met tranen zijne oppositie. Mantoff beloofde voortaan neutraal te zullen blijven. Stam boeloff zeide daarop t/ De hofcoterie spant eveneens tegen mij samen de ongelukkigen begrijpen niet, dat zij hun eigen verderf voorbereiden." Demonstration tegen de politie zijn in Londen aan de orde. Thans geldt een soortgelijk geval. Bij de botsing tusschen de politie en de manifestanten op het Trafalgarsquare raakte zekere Linnell, een procureursklerk, onder de voet, werd gekwetst en overleed in het hospitaal Charingcross. Er werd eene enquete ingesteld en er ontstond een vermoeden dat men de oorzaak van zijn dood in het duister wilde laten. De Pall Mall blaast in 't vuurtje en mikt vooral op Sir Charles Warren het hoofd der Londensche politie, op onbetamelijke wijze. Daarenboven zette het blad eene beweging op touwom Linnell in optocht te begraven. Intusschen wordt het lijk op nieuw onderzocht en is de begrafenis uitgesteld. Dat men wel zal zorgen, dat de ter aarde bestelling niet publiek geschiedt, dit kan men veilig aan de wijsheid der overheden laten. De Pall Mall zal er niet veel pleizier van hebben. Het voorstel der Regeering ten behoeve der stembureaux achten enkele leden der Tweede Kamer niet noodig, omdat er h. i. Raadsleden genoeg zijn in de grootere gemeenten. De meerderheid echter meent dat de maatregel noodig is, en sommigen wilden hem zelfs uitbreiden. Enkelen vragen in het voorloopig verslag het oordeel der Regeering over het denkbeeld om de stembureaux ook des avonds van 6 tot 10 uren zitting te doen houden. Sommigen willen de huipstemopnemers doen benoemen door de kiezers, anderen door B. en W., weder anderen door den Commissaris des Konings. Naar wij vernemeu zijn bij Koniuklijk besluit, ten aanzien van militieplichtige jongelieden, die, overeenkomstig de bekende beschikking van den Minister van Oorlog, hebben deelgenomen aan vrij- willige practische en theoretische oefeningen in den wapenhandel, die het daarvoor verkrijgbaar gestelde getuigschrift van geschiktheid hebben verworven en die hunnen dienstplicht in persoon vervullen, de navolgende zeer gunstige bepalingen vastgesteld 1°. zij worden ingedeeld bij het korps en in het garnizoen hunner keuze; 2°. voor hen die binnen 3 maanden na hunne inlijving kunnen worden aangesteld tot milicien— korporaal, wordt de eerste oefeniugstijd verkort tot vier maanden; doch zij zijn alsdan gehouden in het 2e en in het 3" dienstjaar telkens 6 weken onder de wapenen te komen. In het geheel brengen ze dus zeven maanden in werkelijken dienst door; 3°. op aanvraag van ouders of voogden en volgens door den Minister van Oorlog vast te stellen voor- waarden kan hun worden vergund buiten de kazerne te wonen; 4°. maken zij van de sub 3°. vermelde vergun- ning geen gebruik dan worden ze zooveel mogelijk bij elkander in de compagnien gehuistvest en kunnen ze met elkander, de adspiranten-sergeant en de adspiranten-korporaal menage houden. Naar wij vernemen gaat het heden ingekomen wetsontwerp op den kinderarbeid uit van de bepaling, dat kinderarbeid verboden is tot het 13de jaar en veldarbeid tot het 12de. Het toezicht wordt niet aan afzonderlijke ambtenaren opgedragen maar aan geneeskundige inspecteurs. De geoorloofde arbeid is bepaald op 10 uur daags voor kinderen tot het 16de jaar; nachtarbeid is aan kinderen beneden de 18 jaar verboden, evenals Zondagsarbeid voor per sonen beneden de 18 jaar. Speciale bepalingen omtrent vrouweuarbeid bevat het ontwerp niet. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijver- heid heeft bepaald dat het goedkeuringsmerk ge durende het jaar 1888 bij den ijk en herijk der maten en gewichten te bezigen zal zijnde letter I J in den gewonen drukvorm, schuingestelden bij den ijk der gasmeters de Koniuklijke kroon. De Minister van Financien brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastingen,invoerrechten accijnzen, dat wegens het ontbreken van sollici- Zoo ging de maaltijd voorbij en de toebereidselen voor het nachtverblijf riepen alien weder aan het werk, toen Kornelie opstond en zich gereed maakte om huiswaarts te keeren. De uitnoodiging om het tot den volgenden morgeu met een plaatsje in de tent voor lief te nemen, sloeg zij af met de opmer- king, dat zij haar bezoek herhalen zou; de wande- ling van een uur in den helderen zomernacht was voor haar meer een uitspanning dan een last. Haar afscheid nemen duurde dus niet lang. Zij ried haar zoon aan om, voor hij heenging, nog wat liulp te verleenen aan het gezelschap en toen begat zij zich door Winslow vergezeld langzaam op weg. Eenigen tijd gingen zij zwijgeud naast elkander. Het scheen haast als schroomden beiden om het gesprek te beginnen, waarin noodzakelijkerwijze zaken aangeroerd zouden worden die voor beiden pijnlijk waren. Eerst nadat zij Winslow s leger uit het gezicht verloren hadden, waagde deze het om het stilzwijgen te verbreken. /Kornelie, gij hebt nu mijn gezin leeren kennen, sprak hij, „en u overtuigd dat geen geldzucht, doch werkelijke nood mij verplichtte om u nogmaals over de bewuste aangelegenheid te schrijven. En meer nog, Kornelie; als ik mijn vrouw en kinderen aanzie, als ik bedenk welke moeilijkheden en ont- beringen, ja zelfs welke gevaren hun in de eerst- volgende maanden bedreigen, dan zon ik in staat zijn om met het mij toekomende deel van het begraven geld mij, van alle zorgen bevrijd, hier ten komen vestigen en de geheele reis naar Californie op te geven. Kornelie liet het hoofd hangen, bedacht zich eenige oogenblikken en antwoordde toen kalm ,/Ik heb alles gezien het is u tegengeloopen en dat strekt tot uw verschooning. Ik heb nu reeds bijna zeven en twintig jaar in de nabijheid van het moeras gewoond. Mijn leven bestond ook uit moeite en arbeid, doch nooit is bij mij de gedachte opgekomen om mij het geld toe te eigenen. Aan de zijde van een goeden man, heb ik er zelfs geen behoefte aan gehad. Ook gij hebt er zeker wel niet op gerekend, anders zoudt gij het zoo niet voor uw betrekkingen hebben verborgen gehouden.' „Dat geef ik u wel toe, Kornelie, doch ik zeg tot mijzelfals onze vaders heden leefden, zouden ze mijn voorstel billijken. Yergeet niet dat zij het nooit zouden begraven hebben als zij niet door den nood daartoe gedwongen waren geweest. Een toe- val heeft hen geleid en wie weet of hun laatste beschikkingen niet anders zouden geluid hebben als zij niet vast overtuigd waren geweest dat door ons huwelijk alles bij elkander zou gebleven zijn/ ,/Dat kan zoo wezen John, maar daardoor wordt niets in de zaak zelf veranderd. Wanneer wij onze handen naar het geld uitstrekten, zou een zware vloek over ons komen en dat mag niet. En wat verliest gij er bij vervolgde zij en haar stem klonk scherper, terwijl zij haar stok voor zich in den grond stiet. //Gij verliest er niets bij, want en tanten voor het opengevallen kantoor Breskens, ontvangers en andere ambtenaren, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ont- vangkantoren in aanmerking kunnen komen, onver- schillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging naar genoemd kantoor, zich daarvoor nog tot 31 December e. k. bij het departement van financien kunnen aanmelden. De aan den kapitein Skipper van de Ebro, voor de redding van schipbreukelingen van het mijns vaders plaats viel u ten deel en die was meer waard dan de helft der zes en dertig honderd dollars. Maar ik ben arm uit mijns vaders huis gaan en toch is nooit een klacht over mijn lippen gekomen. Het was voor mij als een heilige wet, dat het geld voor onze, van elkander gescheiden, famielien voor altijd verloren was/' z/Yergeet niet, Kornelie, dat ik u aanbood in uw ouderlijk huis te blijven." Kornelie lachte bitter. z/Ja, gij boodt mij aan onder uw dak te blijven wonen," antwoordde zij daarop kalmer, ,/en uw huis was het geworden zoodra mijn vader de oogen had gesloten." ,/Het was oprecht gemeend, Korneliehet was mij of mij het hart zou breken, toen ik zag dat gij gingt scheiden van de plek waar gij uw kindsheid had doorgebracht." Ja, ik heb haar verlalen om een hut te bewonen, waar een bescheiden, maar waar geluk mij vergezelde." //Kornelie, gij hebt het geluk uit beide hoeven met u medegenomen." ,/Bezondig u niet, John. Gij hebt een brave vrouw, goed opgevoede kinderengrooter geluk is er niet." z/Ik bedoel het geluk 't welk op de beide hoeven rustte. Trots alle vlijt, trots den meest zorgvuldigen bouw, ging ik steeds achteruit. Ik moest goed verkoopen om niet geheel en al tot armoede te vervallen." TEE NEEZENSCHE (MEANT. is Van VAN DE 1 A 1 1 U ..mi'nn I I 1*1 T to T1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1