frr t Telegrafische berichten. Buitenland. (jemen^de berichten. het geneeskundig staatstoezicht scheikundig zijn onderzocht, waarbij is geblekeu dat een groot gedeelte gekleurd was met verf, vermengd met arsinikzuur en andere voor de gezondheid zeer nadeelige stoffen. Door de directie der Geldersche Algemeene Brand-assurantie Maatschappij te Arnhem zijn alle verzekeringen, te Yeere gesloten, wegens waarde- vermindering der gebouwde eigendommen, per aan- geteekende brieven opgezegd, onder teruggave der bedragen van de verschenen premien. TEIt NElIifiEN, 16 December 1887. Dinsdag jl. gaf Neuzens Mannenkoor bet eerste concert in dit seizoen, waartoe de jonge orkest- vereeniging ,/De Volharding" welwillend hare mede- werking verleende. Hoewel de zaal nog al//bezet" was, had het bezoek talrijker kuunen zijn, althans de "Uitvoering van de meeste numiners van het programma verdiende dat ten voile. Vooral kan dat gezegd worden van een paar vrijwillige bijdragen buiten het programma, die werkelijk eene aangename verrassing waren. Wij hopen ten minste, dat de eerste kennismakiug met den boerenjongen niet de eenige zal zijn. Zooals wij dat van het bestuur van Neuzens Mannenkoor gewoou zijn, was ook nu voor de noodige variatie in het spel" gezorgd. Na afloop van het muzikale gedeelte werd aan de danslustigen gelegenheid gegeven het hart eens op te lialen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. In eene op gisteren avond in het Hotel Standaert" alhier gehouden vergadering van kiezers in het oostelijk deel van het hoofdkiesdistrict Oostburg, werd besloten tot de oprichting van eene Liberale Kiesvereeniging ,/Burgerplicht" voor Ter Neuzen en omstreken. A1 de aanwezige kiezers uit Ter Neuzen traden tot de vereeniging toe, terwijl tevens 3 kiezers uit Axel zich daarbij aansloten. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren J. Sturm, Mr. C. Jentink, J. L. van IJsselsteijn en J. C. Harte, terwijl in eene in Januari a. s. te houden vergadering een definitief bestuur zal gekozen worden, bestaande uit 7 ledeu, waarvan 2 buiten Ter Neuzen woonachtig. Gedurende de tweede helft der maand Novem ber jl. is door het postkantoor alhier de volgende oubestelbare brief verzonden, aan het adres van P. van Langevelde te De heer 11. J. Binnema, te Ostende, heeft de hem aangeboden betrekking bij de iuwendige zendiug in Noord-Brabant, te Tilburg, aangenomen. Axel, 16 Dec. In de, heden gehouden raads- vergadering werd het volgende behandeld: 1°. mededeeling van ingekomen stukken a. brief van Ged. Staten, houdeude kennisgeving dat wordt goedgekeurd het raadsbesluit van 4 Nov. jl. tot den onderhandscheu verkoop van gemeente- grond aan A. J. Cornelisse; b. als voreu van 11 Nov. jl. aan D. Cornelisse c. als voren van 11 Nov. jl. tot aankoop eener inschrijving in het Grootboek der 2£ pet. Nationale Schuld; d. als voren, houdende bericht van de ontvangst van een afschrift der algemeene politieverordening. Alles wordt voor kennisgeving aangenomen; e. brief van den heer P. Dekker Pz. houdende kennisgeving dat hij zijn ontslag neemt als lid van het algemeen burgerlijk armbestuur. Wordt besloten in een volgende vergadering een nieuw lid te benoemen y. van eene circulaire van Ged. Staten be- trekkelijk het toezicht op //tot voedsel bestemd vleesch." Wordt besloten in eene latere vergadering te behandelen. 2°. het proces-verbaal van de op 13 Dec. jl. door Burg, en Weth. gehouden verpachting van gemeente-eigendommen wordt ter goedkeuring overgelegd en met algemeene stemmen goedgekeurd 3°. verzoek van den heer P. Marijs om aan hem tegen het 25 voudig bedrag der jaarlijks te betalen erfpacht, ten bedrage van f 4, den afkoop toe te staan van drie erfpachten. Besloten het verzoek onder nadere goedkeuring van Gedep. Staten toe te staan 4°. verzoek van den heer A. W. Wisse om aan hem eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan de openbare lagere school. Besloten aan gemelden heer eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Pebr. a. s. naar de beek te drijven en voor alles zich weerden om een oude vrouw te helpen bij het gereedmaken van den maaltijd. Westelijk neigde zich de zon en een verkwikke- lijke vochtige koelte had den zengenden gloed reeds vervangen, voordat het maal bij de wagens van Winslow afgeloopen was. Op het gras, eenige schreden van het vuur af, was gedektin een kring om schotels en borden heen zaten en lagen Winslow zelf en zijn vrouw met hun beide gasten en hun uit zes hoofden bestaande nakomelingschap. Kornelie zat tusschen de beide echtgenooten en werd rijkelijk en beurtelings bediend door Winslow en door zijn vrovw, een vriendelijke, doch blijkbaar lijdende persoonlijkheid. Dick bad plaats genomen tusschen Kate en haar oudsten broeder, een knappe jongen, terwijl de overige broeders en zusters hier en daar eveneens een plaatsje hadden gevonden. Wat ook den geest van dezen of genen mocht bezig houden, een onpartijdig toeschouwer zou in het gezelschap terstond een onmiskenbaar sterken band hebben ontdekt. (Wordt vervolgd.) 5°. wordt overgegaan tot de regeling der jaar- wedde van den nieuw te benoemen onderwijzer. Met algemeene stemmen besloten het besluit van 7 Juli 1882 waar de jaarwedde was bepaald op f 850, voor een onderwijzer met hoofdacte en aanteekening voor 't Pransch in te trekken. Door den heer Oggel wordt voorgesteld de jaarwedde van den te benoemen onderwijzer met hoofdacte en aanteekening voor 't Pransch vast te stellen op f 700, over welk voorstel de stemmen staken en alzoo het nemen van een besluit verdaagd wordt tot de volgende zitting. Voor stemden de heeren Van Dixhoorn, Oggel, Kruijsse en Dregmans. Tegen stemden de heeren Jansen van Rosendaal, Van Hoeve, Van de Ree en Dieleman 6°. wordt besloten om, na goedkeuring door Gedep. Staten, voor de opbrengst van de afgekochte erfpachten eene inschrijving te nemen in het Groot boek der Nat. Werkelijke Schuld rentende3£%; 7°. De gemeente-begrooting voor 1887 wordt, aangezien de post van onvoorziene uitgaveu niet toereikend is, gewijzigd. De meerdere uitgaven welke aauleiding hebben gegeven om de begrooting te moeten wijzigen bestaan voornamelijk door het plaatsen van een Northon- pomp, de vernieuwing der stoelen op het raadhuis, verbetering van de straten, en van het overbrengen, plaatsen en terugkomen van eenen krankzinnige. De heer Kruijsse stelt voor om in de verordening op het keuren van vleesch en spek te bepalen, dat vleesch afkomstig van uit nood geslachte dieren niet mag worden verkocht dan na gedane keuring door een deskuudige, welk voorstel wordt aan- gehouden. Axel, 13 Dec. Door het bestuur van het Fanfaren-gezelschap //Concordia" alhier is besloten om op Maandag, 26 Dec. a. s., voor de leden een concert te geven. Ook zal bij deze gelegenheid door eenige der werkende leden van bovengemeld gezelschap voor afwisseling een tooneelstukje worden opgevoerd. Axel. Naar men verneemt zal Ds. Wolf van Odijk alhier Zondag a. s. eene godsdieustoefening houden in plaats van zijn intreerede, welke zal plaats hebben op a. s. Vrijdag. 's Graveiilinge, 16 Dec. Tweede Kamer. Het Hoofdstuk Marine is met 56 tegen 8 stemmen aangenomen na verwerping met 33 tegen 28 stem- men van het ainendement-Rooseboom om de buiten- gaatszending te beperken De heer Rooseboom achtte door die verwerping de biunenlandsche defensie zeer verzwakt. De Minister protesteerde tegen die meening. Hoofdstuk Nationale Schuld werd aangenomen met 57 tegen 1 stem. Biunenkort zal een ont- werp worden ingediend tot aflossing van 3 millioen van de leening voor het entrepot-dok. Bij Hoofd stuk Financien beloofde de Minister de iudiening eener nieuwe pensioensregeling zoo mogelijk nog in deze zitting. Het amendement om aan land- meters 4e klasse een tractement van lnndmeter 3e klasse te geven werd met 36 tegen 20 stemmen verworpen. Hoofdstuk Financien is daarop met 53 tegen 2 stemmen aangenomen. Het debat over het Hoofdstuk Oorlog is aange- vangen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rectatbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 16 Dec. het volgende vonnis uitgesproken J. V., oud 37 jaar, zonder beroep, wed. van A. v. D., geboren en wonende te Axel, thans gedetineerd te Middelburg, is overeenkomstig den eisch van het 0. M. wegens ,/doodslag" van haar pasgeboreu kind veroordeeld tot 3 jaar gevang. Ter openbare terechtzitting van heden, Vrijdag 16 December 1887, stond terecht A. J. 't G., rijksveldwachter te Vlissingen, beklaagd dat hij, als rijksveldwachter op 1 November 1887 belast met het overbrengen van Ter Neuzen naar Goes van zekeren Levinus de Peijter, op last van den officier van J ustitie aangehouden, tot het in laatstgemelde plaats ondergaan van eene gevangenisstraf van 6 maanden, waartoe hij door de Arr.-rechtbank te Middelburg, ter zake van oplichting, was veroordeeld in den spoortrein genoemden De Peijter niet be- hoorlijk heeft bewaakt, niettegenstaande door de politie te Ter Neuzen groote waakzaamheid over dezen persoon was aanbevolen, tengevolge waarvan deze tusschen de stations Arnemuiden en 's Heer Arendskerke uit den trein is gesprongen en alzoo aan zijne bewaking is ontsnapt. In deze zaak werden door het O. M. vier ge- tuigen gedagvaard en door de Rechtb. gehoord. Tegen den beklaagde werd geeischt 1 maand ge vangenisstraf, terwijl door den voor hem optredenden verdediger Mr. Jacobse Boudewijuse vrijspraak werd geconcludeerd. Het Regeeringsblad van Belgie bevat de Ko- ninklijke besluiten, waarbij met twee derden ver- minderd worden de straffen, groot en klein, aan de grevisten opgelegd die veroordeeld waren tengevolge der onlusten van 1886 en 1887. Falleur en Schmidt, de beide aanvoerders, profiteeren in dezelfde ver- houding van deze daad van Koninklijke grootmoedig- heid, even goed als de tot 2 of 3 jaren en mindere gevangenisstraf veroordeelden. Hopen wij nu dat na zoo wreede en pijnlijke beproevingen en met 't oog op de zorg, die het gouvernement aan den dag legt niet alleen voor de arrne verdoolden, maar zelfs voor de schuldige leiders, de bevolking van onze mijnstreken zal begrijpen dat de toevlucht tot geweld wel het ergste der hulpmiddelen is en de zekerste weg om den toestand te verergeren in plaats van dien te verbeteren. Hier komt bij dat, tengevolge van de verleven- diging Van de zaken in de metaal-industrie en de meerdere vraag, van allerwege naar steenkolen, de voorraad weldra zal uitgeput zijn, zoodat de steen- koolmaatschappijen ernstig er aan denken om het loon der steenkoolwerkers eenigermate te verhoogeu als de zaken blijven vooruitgaan. Ik zal u wel niet behoeven te zeggen dat zulk een initiatief van de zijde der industrie de tevreden- heid zal doen toenemen, welke de daad van Koniuk- lijke gratie onder de arbeideude klasse heeft teweeg- gebracht. Het gerechtshof heeft geen rechtsingang tegen Wilson verleend, maar de considerans der uitspraak is zeer hard voor hem. Het slot daarvan luidt aldus //Aangezien door de procedure uitgemaakt is dat Gragnon de regels miskende, vastgesteld door de wet op de gerechtelijke beslagneming, en willekeurig beschikte over in beslag genomen brieven, terwijl hij hun verdwijnen trachtte te verbergen door andere er voor in de plaats te stellen dat Wilson van zijnen kant hulp verleende bij dit bedrogdat dergelijke praktijken hoogelijk moeten worden af- gekeurd, maar dat moet worden erkend dat zij niet vallen onder toepassing van eenige straf- wet", enz. De laatste berichten uit San Remo melden De geneesheeren hebben nieuwe verontrustende verschijnselen in de keel van den Duitschen Kroon- prins ontdekt. Onmiddellijk is naar Dr. Mackenzie een telegram gezouden, met verzoek naar San Remo te komen. Naar men zegt is een nieuwe uitwas ontstaan, welke grooter is dan de vorige en zich snel uttbreidt. Dr. Mackenzie is daarop onmid dellijk vertrokken. De normaalschool te Zierikzee zal met 1 April a. s. worden opgeheven. Hoe groot de voor raad van Zeeuwsche blauwe aardappelen in Zuid- Beveland is, blijkt hieruit, dat alleen in en onder Wolfaartsdijk 45,000 mud zijn ingekuild.Naar men verneemt, wordt thans aan het Ministerie van Financien de laatste hand gelegd aan een voorstel tot herziening der bestaande pensioenwetgeving, in verband met de voorziening in het lot der weduwen en weezen van de burgerlijke ambtenaren. In de tabak— en sigarenfabriek van de firma Th. van Benthem te Bladel is brand ontstaan, ten gevolge waarvan het inwendige met den geheelen voorraad tabak en sigaren uitbrandde. Alles was verzekerd. De weduwe Van Stijn te Schoonrewoerd, die de vorige week haren 95sten verjaardag vierde, telt nu met haar gezin 306 jaren. Zij is 95, hare twee zoons zijn 73 en 70 en hare dochter is 68 jaar. Een lOjarig meisje te Pochteloo heeft heimelijk de ouderlijke woning verlaten. Zij is bijna verkleumd teruggevonden na twee nachten buitenshuis te hebben doorgebracht. Bij den horlogemaker Braam, te Terborgh, is in den nacht van 13 op 14 dezer ingebroken en voor een be- langrijk bedrag aan horloges enz. medegenomen. De dader of daders zijn tot dusverre onbekend. Te GUze is een smidsknecht zoo hevig door een paard in het aangezicht en in de zijde getrapt, dat men het ergste vreest. Sedert Vrijdag, toen het ongeluk plaats had, ligt hij bewusteloos. Nabij onze grenzen, en wel te Breijell, zijn. drie valsche munters door de Pruisische politie betrapt op het vervaardigen van valsche munt. Zij hadden hunne werkplaats onder den grond. De berichten om- trent den gezondheidstoestand van den heer Jules Ferry zijn gunstig. Zijne genezing is slechts een zaak van eenige dageu. Een groote ontroering heerscht te Montreal ten gevolge van de iuhech- tenisneming van twee voorname officieren van po litie dier stad, die van diefstal beschuldigd worden. De gevangenis te Maastricht is zoo over- bevolkt, dat men verplicht is gevangenen naar elders over te brengen. In de vorige week werden weder negen veroordeelden naar de gevangenis te Breda overgebracht, en onder dezen een vader met zijne drie kinderen, die ter zake van bedrog hunne straf ondergaan. Te Venloo hebben de rijks-ambtenaren een niet alledaagsche aanhaling gedaan. Verscheidene malen achtereen kwam een zelfde persoon met een beladen kruiwagen uit Pruisen naar zijne woonplaats te Venloo, zonder dat men eenige fraude ontdekken kon. Thans echter werd het voertuig nader onder- zocht, en bevond men eindelijk, dat een kunstmatige dubbele bodem was aangebracht, waartusschen 18 liter spiritus verborgen waren. De man zal nu daarvoor terecht moeten staan zijn kunstige krui wagen is in beslag genomen. Men schrijft uit Limburg aan de N. R. Ct. Onlangs werd medegedeeld, dat door de rijks- ambtenaren, bijgestaan door de marechaussee, op een knecht van den baron De Loe, te Mheer, was aangehaald eene kar met wild, die hij fraduleus had ingevoerd. Bij die gelegenheid heeft zich de heer De Loe met zijne beide zonen tegen deze aanhaliug verzetwaardoor zich de ambtenaren verplicht zagen, het aangehaalde in zijne handen c. s. achter te laten. Thans is van hooger hand bevolen, geen vervolgiug tegen den baron De Loe en diens zonen in te stellen, maar tegen betaling eener boete van f 50 door den eerstgenoemde de zaak in der minne af te doen. Uit 's Gravenhage meldt men een zeldzaam feit. Daar verscheen ten stadhuize een paartje om te trouwen, vergezeld van de wederzijdsche ouders en getuigen. Bij het opmaken van de acte bleek, dat bruid en bruidegom, vader en moeder van beide zijden en de vier getuigen alien in dezelfde intel- lectueele conditie verkeerdengeen van de 10 deeinemers aan de trouw-plechtigheid had het in de wetenschap verder gebracht dan met een kruisje te kunnen teekeuen. Onder de St. Nicolaas—surprises te Breda behoorde ook een halve idioot, behoorlijk in een mand gepakt, aan twee geachte ingezeteuen. Behalve dat die grap in elk opzicht onbetaalbaar was, had zij voor de verrasten nog leelijk kunnen afloopen, daar ,/gekke Janus", zooals de onnoozele in de wandeling heet, gevaarlijk is en bij het minste wat hem niet aanstaat erop los slaat. Hij zelf schijnt de zoogenaamde grap niet zoo kwaad te hebben opgenomen. In Zweden en Noorwegen is de invoer ver- boden van uit Denemarken herkomstige varkens, of deeleu daarvan, wegens de daar heerschende varkenspest. Uit Reichenbach wordt aan het Berl. Tagebl. geschrevenTengevolge van het nuttigen van varkensvleesc-h, waarin trichinen gevonden werden, zijn hier en in omliggende plaatsen twee en twintig personen gestorven, terwijl zeven en tachtig zwaar ziek zijn. De ziekte neemt een vreeselijk verloop. Met sterk gezwollen lichaam, loodblauw gezicht en verlamd aan alle ledematen wachten de ongelukkigen de verlossing van hun lijden af, die in de meeste gevallen slechts de dood brengen kan. Van alle zijden komen giften in om den nood te lenigen, want ook in behoeftige gezinnen maakt de ziekte slachtoffers. Bij de executie wegens verschuldigde kerke- lijke tienden kwam het te Whitland, in Zuid-Wallis, tot ergerlijk ruwe mishandelingen. De deur- waarder, de auctionaris en zijne helpers moesten het bitter ontgelden. Hun werden de kleeren letterlijk van het lijf gescheurd. Een der beambten kleedde men tot het hemd toe uit en wentelde hem daarop tot onherkenbaar wordens toe in het slijk. Een ander schoot er een oog bij in. De vier constables, die bij het geval tegeuwoordig waren, durfden tegen de woedende menigte geen hand uitsteken. De burgemeester van Longton, in Engeland, kwam dezer dagen bij een boer, op vier mijlen afstand van zijn huis wonende, eene bijdrage vragen voor een hospitaalfonds. De boer beloofde hem een vet varken, als hij het zelf naar huis wilde brengen. De burgemeester nam dit terstond aan, en speelde op die wandeling van vier mijlen hoeveel tijd er mede heenging wordt niet gemeld wel- gemoed den varkenshoeder. Op het eiland Madeira zijn ongeregeldheden voorgeVallen, waarvan uit Canico, bij Punchal het volgende wordt medegedeeld. De bevolking, anders altijd zoo vreedzaam, was in den laatsten tijd oproerig geworden wegens de drukkende belastingen. Dezer dagen nu trokken zij, aangehitst door eenige oproerkraaiers, en in de meening dat de gemeenteraad daar vergaderd was, om nieuwe belastingen voor te schrijven naar de. woning van den geestelijke en doorzochten het geheele huis en de daarnaast gelegen kerk, zonder evenwel iets te vinden. Ternauwernood ontkwam de geestelijke aan lichamelijke mishan delingen. Den volgenden dag was het aantal oproerlingen nog veel grooter, niettegenstaande de gewapende macht ontboden was. De volksmenigte, die de pastoorswoning belegerdebestond uit duizende menschen. De geestelijke wist nog tijdig te ontkomen zijn huis werd geplunderd en verwoest. Toen de soldaten oprukten, werden zij door het volk ontvangen met een regen van steenen. Hierdoor werd een soldaat de schedel verbrijzeld. Eerst toen werd er vuur gekommandeerd en dadelijk vielen er aan de zijde van de oproermakers eenige dooden en gewonden. Door dit krachtig optreden was de rust spoedig hersteld. Daar er in de kerk bloed heeft gevloeid, moest die weder opnieuw worden ingewijd. In den nacht van 26 en 27 Augustus van het vorige jaar, dus voor meer dan vijftien maan den, werd te Lundenburg (Duitschland) de naeht- wacht Hutia vermoord. Daar van diefstal geen spoor was op te merken, kon men slechts aan een daad van wraakzucht denken. Verscheidene per sonen werden als verdacht van den moord in hechtenis genomen, doch moesten spoedig weder op vrije voeten worden gesteld. Sedert zijn meer dan vijftien maanden verloopen. Niemand bijna dacht meer aan het voorval, totdat het voor eenige dageu weder werd opgerakeld. Een daglooner, Anton Drabek genaamd en te Altenmarkt woon achtig, sprak dezer dagen in een zeer beschonken toestand den nachtwacht Kapitan aan en zeide hem, dat hij blij moest zijn dat hij nog leefde, want dat het zijne bedoeling was om hem en niet Hutia te dooden en dat hij in de duisternis den verkeerde had geraakt. Toen Drabek na herhaald vragen steeds weer hetzelfde antwoord gaf, werd hij naar het politiebureau meegenomen en toen hij ook hier bij zijne bewering bleef, voor den rechter gebracht, die nu de zaak nader zal onderzoeken. Aan boord van de stoomboot Bellona, van de Asia Minor Company, bevracht van Salonica naar Beyruth, werd door een valsch alarm van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2