Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2357. Zaterdag 17 December 1887. 27e Jaargang, >1 Binnenland. 33 30^^^ ■M ABONNEMENT: Per drie maanden biunen Ter Neuzen 1,Eranco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. iMt bind ver«chijnt Dinadag- en Vrijdagnvond blj den nltgever P. J. V A N BE 8 A W D E te Ter Neuzen. JPolitieli Overzicht. Be ministerieele crisis in Praukrijk is slechts na veel moeite opgelost. Heette het eerst, dat Globet met de vorming van een nieuw ministerie zou zijn gereed gekomen, later zag men het wel anders. De lange duur der crisis oefende een zeer schadelijken invloed uit op de houding der partijen. Eeller dan ooit staan radicalen en opportunisteu tegen elkander over, als om iederen indruk uit te wisschen, die nog zou kunnen herinneren aan het samengaan hunner vertegenwoordigers bij de verkiezing van Carnot. Goblet slaagde met, Fallieres slaagde niet, de oud-minister in bet kabinet onder Ferry, Tirard, was eindelijk zoo gelukkig een ministerie bijeen te scharrelen. Hij zelf zal president zijn en neemt de portefeuille van financien voor zijn rekening, evenals indertijd in het ministerie-Ferry. Uit het demissionaire ministerie-Rouvier neemt hij Floureus over voor buitenlandsche zaken, Fallieres voor justitie en Dautresme voor koophandel. Voorts wordt Sarrien minister van binnenlandsche zaken, generaal Logerof van oorlog, Faye van onderwijs, Loubet van openbare werken, Viette van landbouw en De Mahy van marine. Het nieuwe kabinet bestaat uit "drie senatoren Tirard, Faye en Loubetuit vijf afgevaardigenFallieres, Sarrien, Dautresme, De Mahy en Viette, welke twee laatsten tot de radicale linkerzijde bebooren, terwijl de overige gematigde republikeinen zijntwee ministers zijn geen leden van het parlementFlourens en Legerot. Het nieuwe Fransche Ministerie heeft zijne op- wachting in de Kamer reeds gemaakt. Zoodra de zitting was geopend, las de Minister-president Tirard de boodschap van president Carnot voor. Het centrum der republikeinen ont.ving de verklaring van den president met toejuichingen, maar de linker- en de rechterzijde bewaarden het stilzwijgen. Daarna ging de Kamer uiteen tot Donderdag. Dan zou de beer Tirard bij de behandeling der aan^evraagde kredieten voor drie maanden onmiddel- lijk°de kabinetskwestie stellen. Men beweert, dat de radicalen, wier organen het Ministerie-Tirard zoo vijandig mogelijk ontvangen, onmiddellijk zullen be<*innen met zich tegen het verleenen dezer kredieten te verklaren. De rechterzijde kan dan terstond weer als scheidsrechter tusschen de republi- keinsche groepen optreden. De Senaat hield ook een korte zitting. Nadat daar de boodschap van den heer Carnot door den Minister van Justitie De Fallieres was voorgelezen, werd generaal d'Andlau als lid van den Senaat geschrapt. De kroonprins van Duitschland heeft zijn wensch te kennen gegeven, dat de feestelijkheden, die dezen winter en vooral tegen de kerstdagengewoonlijk plaats hebben niet om zijnentwil zullen worden verschoven. Hij wijst daarbij op den waarschijnlijk langen duur zijner ziekte en op de aanvankelijke beterschap. l)e Rijksdag heeft de door de regeering verlangde verhooging der graanrechten niet ten voile toegestaan. Zij had voor tarwe en rogge een recht van 6 Mark voorgesteld en dit werd met 238 tegen 108 stemmen verworpen. Daarop werd een recht van 5 Mark aangenomen. De oorlogsgeruchten zijn voorloopig weder ver- stomd, zonder dat het nog is gebleken, met welkdoel zij zoo plotseling werden in omloop gebracht en in hoeverre zij gegrond waren. Dit alleen is zeker, dat men in de hoogste kringen het telkens op nieuw verontrusten van de openbare meening niets in den weg legt. Dit moet wel de overtuiging bevestigen, dat er werkelijk gevareu bestaan of bestaan kunnen, die, voor het publiek verborgen, alleen den ingewijden der hooge politiek bekend zijn. Men had evenwel gemeend, dat zulke gevaren, nadat Duitschland, Oostenrijk en Italie hun vrede waar- borgend verbond hebben geslolen, minder veroiit- rustend zouden zijn. Te Weenen wordt natuurlijk nog steeds veel gesproken over Oostenrijks verhoudiug tot llusland. De Neue Freie Presse is niet zeer tevreden over Duitschland en vreest, dat Prius Bismarck Oosten rijk in een oorlog met Rusland zal wikkelen. Daar- entegen wordt van andere zijde erkend, dat Duitsch- lands steun in alle opzichten Oostenrijks waardeering verdient. De geruchten betreffende graaf Kalnoky's aftre- ding, zijn nu geheel verdwenen. Ten overvloede verzekert het officieuze Fremdenblatt, „dat geen oogenblik van Kalnoky's aftreding sprake is geweest en dat deze geruchten uitsluitend door speculanten in omloop zijn gebracht." De berichten over het vinden van goud in Noord-Wales worden bevestigd. De gelukkige vinder, de heer Morgan, heeft het kwarts laten onderzoeken en vond dat het goudgehalte was 40 oz. per ton. Vier jaren lang heeft Morgan er naar gezocht, terwijl hij bij zijn werk steeds een vast plan volgde. Eerst den 11 Juli van dit jaar vond hij een goudader, ter breedte van 200 voet. Sedert dien tijd werkte men geregeld voort. Enkele klompen kwarts werden te voorschijn ge bracht, die zelfs 20 tot 40 pCt. goud bevatten. Het goud is van de beste kwaliteit, doch het komt er slechts op aan, het op de goedkoopste wijze en met het geringste verlies af te scheiden. Morgan gelooft dat in Wales nog meer goud te vinden is en laat op verschillende plaatsen het onderzoek door Australische prospectors voortzetten. Het geheele terrein, dat hij bezit, is bijna4000 bunder groot. Het land, dat daaraan grenst, is gekocht door een syndicaat van bankiers, onder leiding, naar men raeent, van baron Rothschild. FEUILLETON novelle. 10) ,/Dat heeft zij mij zelf ook reeds gezegd," nam nu Kornelie op verzoenenden toon het woord, /kinderen blijven kinderen en gij moogt van geluk spreken dat gij iemand hebt die u in droeve uren door haar opgewektheid het voorhoofd glad strijkt. Ik heb nooit een dochter gehad daar ik ze niet kende, miste ik ze trouwens ook niet en mij ontbrak niets van 't geen mijn zonen mij rijkelijk konden schenkeu. Maar daar zie ik meer paarden opdagen gij zult uw leger hierover moeten opslaan. lets verder wordt het bekken een weinig dieper en daar is water genoeg voor een dubbel zoo sterk gezelschap als het uwe." Winslow wierp een blik achter zich op de heuvelrij, waar het spoedig levendig werddaarop keerde hij zich tot Kornelie en zeide j,Het zal niet lang dureu of de meisjes zijn met den maaltijd gereed. Wilt gij met uw zoon bij ons aanzitten?" Kornelie's gelaat verduisterde. „Wij hebben juist gegeten," sprak zij op afwij- zenden toon, terwijl zij met onverschillig gebaar op den mondvoorraad wees. Kornelie," ging Winslow voort en zijn stem kreeg iets plechtigshier bij dit Satausmoeras hebben onze vaders gezamelijk tegen den dood gestredenweigert gij desniettemin brood en zout met mij te eten Beste mrs. Watson," smeekte Kate op vertrou- welijken toon, met haar jeugdig gelaat tot op een handbreed het harde, verweerde aangezicht van Kornelie naderende, „gij moet en gij zult komen, nadat ik bij u het goede genoten heb. En gij zult ook komen, dat lees ik in uw heldere schoone oogen, maar neen, kijk mij zoo boos niet aan, ik weet toch dat gij het niet meent." Kornelie zag langs het hoofd van het meisje in Winslow's gelaat, waarop zij las dat hij de ver- trouwelijkheid zijner dochter scheen te misbillijken uit vrees, dat zij als te indringend zou worden op- gevat. Maar tevens las zij in zijn oogen het verzoek om toe te geven. ,/Nu ja, ik zal gaan," sprak zij na een oogen blik toevens en hoewel de diepe ernst op haar gelaat niet verdween, had zij toch den moed niet het voor haar kuielende vriendelijke meisje af te wijzen. Zij liet zelfs toe dat Kate haar op het voorhoofd kuste, waarop het jonge meisje opsprong en den wagen tegemoet liep, om de anderen bij het opslaan van het leger behulpzaam te zijn. wDick," sprak Kornelie tot haar zoon, die even- eens was opgestaan en haar vragend aanzag, //wij zijn hier als thuis, het is dus onze plicht om gast- Door indiening van een wets-ontwerp, heeft de Regeering voldaan aan den wensch tot uitbreiding der vrijstelling van grondbelasting ook tot eigen- dommen, toebehoorende aan vereenigingen, welke als rechtspersoon erkend zijn. Aanslag in de grondbelasting, wegens schoolge- bouwen en onderwijzerswoningen, van vereenigingen met rechtspersoonlijkheid, tegenover de vrijstelling voor dergelijke eigendommen van kerkgenootschappen toegekend, acht zij niet van onbillijkheid vrij te pleiten. Immers zijn die eigendommen, zoowel in het eene als in het andere geval veeal niet rente- gevend, terwijl het schoolgeld soros ontoereikend is om de kosten der inrichting te dekken. Het verlies dat de schatkist door de vrijstelling zou lijden is vrij nauwkeurig geraamd op f 13838,83 grondbelasting. Dezer dagen heeft de Minister van Oorlog in den Ministerraad een paar exemplaren van tot repeteerwapen ingerichte Beaumont-geweren ver- ,oond, en de werking er van verklaard. Deze geweren zijn nu op het bureau artillerie aan het Ministerie van Oorlog ter bezichtiging gesteld voor de leden der Staten-Generaal. De Avondpost noemt het bericht, dat de Minister, van Justitie, Baron du Tour van Bellin- chave voornemens zou zijn af te treden, volkomen onjuist. Het gerucht is gebouwd op de woorden, door den Minister in de Kamer gesproken, dat hij bijna aan het einde van zijn Ministerieele loopbaan was gekomen. In den mond van iemand, die reeds meer dan vier en een half jaar aan de Nederland- sche groene tafel zit, behoeft dit echter nog niet te betekenen, dat hij zonder bepaalde aanleiding en zonder zijne ambtgenooten zijn ontslag zal vragen. Wij kunnen verzekeren, zegt genoemd blad, dat de heer Du Tour er niet aan denkt om af te treden, zoolang niet het een of ander incident hem persoonlijk of het geheele Kabinet dringt ontslag te verzoeken. De mailboot Prins Hendrik, van Queensbro, is eergistermorgen bij het binnenkomen van de haven te Vlissingen met laag water aan den grond geloopen, en na 2 uren vast te hebben gezeten, zonder adsistentie weder vlot gekomen. Passagiers en mail zijn met de sleepboot aan laud gebracht. De trein vertrok 7 u. 40 van Vlissingen. Men verzoekt ons omtrent de Rijkspostspaar- bank de volgende mededeeling op te nemen Bij feestdagen, als de wederom ophanden zijnde (Kerstmis en Nieuwjaarsdag), worden gelijk de ervaring leerde door schoolcommissies, indus- trieelen en anderen (colleges dan wel particulieren) vaak geldelijke belooniugen of cadeaux in den vorm van spaarbankboekjes uitgereikt. Het kan zijn nut hebben de aandacht der personen of lichamen, die vrijheid uit te oefenen. Ga heen en help daar eens een handje het zijn toch grootendeels slechts zwakke krachten die daar van de heuvels komen." Dick ging terstond op weg. Dit oogenblik scheen Winslow te hebben afgewacht om nog eenige woor den tot de vriendin zijner jeugd te richten. z,Dat was vriendelijk van u, Kornelie, dat gij mijn uitnoodiging niet hebt afgeslagen," sprak hij op een toon, als ware hij van een grooten last be- vrijd; //ik zou anders ook niet hebben geweten hoe ik een weigering uwerzijds bij de mijnen had moe ten verklaren. Nu nog een verzoek: Niemand zelfs mijn vrouw niet, weet wat er eenmaal tusschen onze wederzijdsche betrekkingen is voorgevallen. Wees dus behoedzaam in uw woorden, al ware het slechts om pijnlijke vragen te voorkomen!" Weet niemand der uwen wat onze vaders hier eenmaal te zamen hebben verricht vroeg Kornelie verwonderd. //Niemand had recht om iets van het tusschen ons bestaande geheim te vernemenantwoordde Winslow, of had ik mogelijk mijn kinderen onbe- stemde verwachtingen mogen doeu koesteren op later te verkrijgen schatten, om hen zoedoende een tegenzin in te boezemen tegen den arbeid Als ik zelf terwille van mijn kinderen gedurende die vele jaren de hoop niet opgaf, toch leerde ik daardoor te meer en op geen aangename wijze de onbesten- digheid van alle aardsche goederen kennen." //Zoo veel te beter, John, zoo veel te beter," ant- op dergelijke wijze belooningen wenschen toe te kennen of geschenken willen aanbieden, te vestigen op de bestaande gelegenheid om, binnen zeker tijds- verloop, de terugvordering van ingelegde sommen te beletten. Dit kan geschieden door in de zoo- genaamde //Verklaring" (een gedrukt formulier, hetwelk, bij de toetreding als inlegger, moet worden geteekend) een voorwaardelijk beding, ten aanzien der terugbetaling, te doen opnemen. Zoo kan o. a. de terugbetaling aan de inleggers (dat zijn zij, te wier namen de boekjes luiden) af- hankelijk worden gesteld van de toestemming van hen, die de boekjes hebben genomenof kan daarvoor een of ander lijdstip, eene of andere gelegenheid, bv. meerderjarigheid, huwelijk enz., worden aangenomen. Is bij den inleg ten behoeve en ten name van derden geen dergelijke restrictie gemaakt en verkrijgt dus de bevoordeelde de dadelijke beschikking over de ingelegde gelden, dan gelijk reeds niet zelden bleek worden deze dikwijls zeer spoedig, hetzij geheel, hetzij grootendeels, teruggevorderd. Zij echter, die den hierbedoelden vorm om be looningen toe te kennen, weldadigheid uit te oefenen of geschenken te geven, te baat nemen, doen dit klaarblijkelijk met het doel om bij de belangheb- benden den lust tot sparen op te wekken. Im mers, ware dit niet het geval, dan zou de weg der Rijkspostspaarbank wel niet worden gekozen. Doch, handelende op eene andere dan de hierboven aangeprezen wijze, wordt, in talrijke gevallen, dat goede doel gemist, blijtt het heilzaam streven der gevers veeltijds zonder gevolg. Het kan daarom dienstig zijn, den bij deze ge geven wenk onder de aandacht van het algemeen te brengen. Vanwege de Nederl.-Amerik. Stoomvaart- maatschappij is aan kapitein Skipper, gezagvoerder van het stoomschip Ebro, ten geschenke gegeven een gouden horloge met ketting, beneveus twintig pond sterling ten behoeve zijner bemanning, als blijk van erkentelijkheid voor de bewezen diensten bij het redden van schipbreukelingen van de W. A. Scholten. De Hollandsche Maatschappij tot redding van drenkelingen kende kapitein Skipper hare gouden medaille toe. De uitslag der Kamerverkiezing te Leiden is geweest, dat er herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Smeele met 817 en Blusse met 696 van de 2214 geldige stemmen. Verder ver- kregen de heeren Heemskerk 668 en Van Wassenaer 29 stemmen. Te Rozendaal hebben zich bij verscheidene kinderen, na het gebruik van gekleurd suikergoed, verschijnselen van vergiftiging voorgedaan. De politie heeft onmiddellijk verschillende voorwerpen van gekleurde suiker in beslag genomen, die door woordde Kornelie: H waar geen verwachtingen worden opgewekt, kunnen ook geen teleurstellingen volgen. Maar ga nu daarheen waar men uw raad behoeft. Wanneer uw leger opgeslagen is kom ik. Tot zoolang moet ik alleen blijven. Wanneer gij een frisschen dronk verlangt, kunt gij mijn zoon naar deze beek sturen. Gij zult begrijpen, John, dat het mij moei- lijk valt mij aan vreemde gezichten te gewennen." z/Dat begrijp ik, Kornelie," antwoordde Winslow opstaande, //te weten aan gezichten die den naam Winslow dragen." Kornelie antwoordde nieten dit was voor Winslow een teeken, dat ook ditmaal zijn voorslag tot verbetering van beider toestand was afgeslagen. Zwijgend verwijderde hij zich. Peinzend staarde Kornelie hem na. z/Vreemde gezichten die den naam Winslow dragen," fluisterde zij werktuiglijk//het zou beter geweest zijn als ik dien naam nooit gehoord had. Zegen brengt hij mij niet. Om het goed bekommer ik mij niet, maar zonder dak of bescherming de wereld ingezonden te worden dat had ik niet verdiend. Arme Abel waarom moest gij mij verlaten en dat juist op een tijd, dat uw door arbeid gebogen rug zich een weinig had kunnen opheffen." Zware tranen rolden over haar gerimpelde wangen. Maar deze droogden weder op, toen zij gadesloeg wat in haar uabijheid gebeurde, hoe daarjeugdige handen zich ijverig weerden om een tent op te slaan, een vuurtje aan te leggen, paard en vee VEIZE\S( HE C011ANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1