Telegrafische berichten. Landbouvvberichten. Buitenland. Gemengde berichten. Hij is niet de eerste van zijne famitie, die den dood in de golven vond. Stammende uit een edit zeemansgezin, kozen al zijne broeders lietzelfde vak. Hij is de tweede van hen, die aldus sneuvelt op het veld van eer van den zeetnan. Taat was een oprecht, huinaan mensch, een sieraad der Neder- landsche koopvaardijvloot, maar zeer bescheiden en die zich zelf ten zeerste tegen elk huldebetoon hem bewezen zou verzetten. Ik rekende het mij echter een plicht hem openlijk te herdenken, en betreur het slechts voor u, brave kapitein Taat, dat geen bevoegder hand u reeht deed wedervaren TEH NEUZEN, 13 December 1887. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het schoonhouden, verwarmen en verlichten der opeubare scholen in de koin der geineeute van 1 Januari tot 31 December 1888. Hiervoor liadden ingesehreven de heeren J. A. Stellingsma voor het schoonhouden f 200, voor het verwarmen en verlichten per 100 uren f 3 en f 1A. Wieland als boven f 190, 3 en f 1,50 Arie H. Donze als boven f 189, 3 en 1 en P. J. Yersluijs als boven f 185, 3 en f 1, waardoor laatstgenoemde aannemer werd. De beer J. Westerhuis, predikant bij de Christelijke Gereformeerde gemeente alhier, heeft een bsroep ontvangen naar die gemeente te Katen- drecht, bij Rotterdam. Bij Koninklijk besluit van 7 December jl. zijn o. a. benoemd: tot gezworen van den Nieuw-Othene- polder, de heer C. P. Butler, en tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Magdalenapolder, de heer C. J. Sturm. Jl. Vrijdag avond om ruim 5 uur is zekere M. de P. van Ter Neuzen, terwijl hij van zijn werk huiswaarts keerde, in den Kleinen Zevenaar- polder aan den Kanaaldijk, anngevallen door drie personeu. Nadat de aanranders De F. eenige mishandeling hadden aangedaan namen zij de vluclit. Gedurende de eerste helft der maand Novem ber jl. zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen van Mannheim en Mej. E. Manilius te Gent. Iloek, 13 Dec. Heden werd alhier door de vereeniging n Doelmatige samenwerking" aanbesteed de levering van 42,400 Kg. superphosphaat. Hiervoor hadden ingesehreven de volgende heeren L. van den Bogaert, te Antwerpen, voor f 3,34 11. J. Vlaeminck, te St. Jansteen, voor f 3,39£; P. J. Scheele, te Ter Neuzen, voor f 3,42 F. Del- laert, te Westdorpe, voor f 3.44H. Kerckhaert, te Westdorpe, voor f 3,45 J. de Bree, te Ter Neuzen, voor f 3,45 L. ten Kate, te Deventer, voor f 3,57 en Abr. Dieleman, te Axel (Sassiug), voor /3,70; alien berekend per 100 Kg. Axel. De collecte, gehouden tot het inzamelen van giften voor de Oude- en Nieuwjaarsbedeelingen alhier, heeft opgebracht /351,en ongeveer 12 hectoliters tarwe. Axel, 13 Dec. Heden had alhier door bur- gemeester en wethouders onder nadere goedkeuring van den gemeenteraad de verpachting plaats van 1®. De grazing in de Oude Stad verpacht voor /5,'sjaars aan den heer A. Ilaak, landbouwer alhier. In 1880 door burgemeester en wethouders ver pacht voor /0,75 'sjaars welke pacht echter wegens de geringe opbrengst door den raad niet is goed- gekeurd en later op den 24 Dec. 1883 is verpacht voor 5,'s jaars. 2e De grazing van het zoogenaamde paarden- kerkhof met het gedeelte grond, gelegen voor den braudwaterput, verpacht voor f 21,'sjaars aan mej. de wed. C. L. Boenne alhier. In 1880 verpacht voor f 18.'sjaars. 3e. De grond gelegen aan de algemeene be- graafplaats, groot 43 aren 90 centiaren, verpacht ,,Laat alles dan voorloopig maar rusten," viel Winslow haar ijlings in de rede en wierp een door Kornelie onopgemerkten blik op Kate, wier oogen met ongeveinsde verbazing op de oude vrouw rustten. „Ja Kornelie, bewaren wij dit onderwerp dan tot later. Hier zijn ouze kinderen. Wat hebben die met onze herinneringeu noodig? Nu wij thans elkander wel voor het laatst zullen zien en dan zeker wel afscheid nemen voor eeuwig, zullen wij nog wel eens een rustig uurtje kunnen vinden om ons de dagen weder te binnen te brengen toen onze vaders als goede buren en vrienden met elkander leefden. Wij zijn daartoe niet alleen bevoegd, doch zelfs verplicht, neen, blijft maar hier," met deze woorden keerde hij zich tot Dick en Kate, die op wilden staan om zich wat te verwijderen, ,/wij oude lieden hebben zulk een haast niet met wat wij elkander te zeggen hebben. Ook zouden wij toch weldra gestoord worden door onze wagens en het vee, die mij op den voet volgen ja, Kornelie, daarom zond ik mijn wilde dochler vooruit, omdat zij zich niet langer wilde laten vasthoudenik was bijna bevreesd dat haar levendige tong u lastig zou zijn." „Mrs. Watson, ben ik lastig of ondeugend ge- weest vroeg Kate naastig, nog voor Kornelie antwoorden kon. Was ik niet zoo bescheiden en stil als deze bloemeu, die ik wel gaarne op uw hoed zou steken," en zij plukte vlug eenige vergeet- mij—nietjes, die aan den smallen waterloop opschoten; //of ben ik niet eerbiedig genoeg geweest." voor f 30,'s jaars aan den heer D. de Blaaij alhier. In 1880 verpacht voor f 33,'sjaars. En 4e. De zoogenaamde kruidkelder, verpacht voor f 10 'sjaars aan den heer D. J. Oggel alhier. In 1880 verpacht voor f 12,'sjaars. /amusing', 12 Dec. Naar wij uit goede bron vernemen, bestaat er bij het alhier gevestigde mannenkoor, alsmede bij de fanfaren—vereeniging ffDe Volharding" het stellige voorneinen, om den honorairen leden eerstdaags een genotvollen avond te bezorgen. We meenen met zekerheid te kunnen melden, dat het mannenkoor, evenals gewoonlijk, in den loop der aanstaande Kerstweek zijn winterconcert geven zalterwijl het muziekgezelschap zijne eerste optrede als zoodanig wenscht te doen in de zooge- noemde nieuwjaarsweek. Wij hopen, dat beide concerten met een flink bezoek mogen vereerd worden en dat genoemde vereenigingen mogen volharden in haar ijverig pogen, om, bij het genot van edele vreugde, den smaak voor het schoone en goede te blijven bevorderen. IAoexvacht, 11 Dec. Toen de drie alhier ge- stationeerde ambtenaren gisteren nacht op dienst waren, bemerkten ze weldra een troep van niet minder dan zeven smokkelaars ieder met een zak zout op den rug. Zoodra dezen de lucht kregeu dat er ambtenaren in de nabijheid waren, wierpen zij hun last weg en kozen het hazenpad. In korten tijd waren zij over de grenzen en veilig. De zeven zakken zout werden in beslag genomen en bevatten ruim 200 kilo's Belgisch zout. Verscheiden personeu uit deze gemeente zijn opgeroepen om voor de rechtbank te Gent te ver- schijnen als zijnde gcdagvaard om zich te verant- woordeu over de vechtpartijen gehouden in September 11. gedurende de kermisdagen en het beleedigen der Belgische politie. Gisteren zijn er een gedeelte heengegaan, terwijl morgen de overigen moeten verschijnen. Gruauw. Mejuffrouw Troupee van Hulst, onlangs door onzen gemeenteraad benoemd als verloskun- dige, heeft voor die betrekking bedankt. Biervliet. De heer K. A. Straatsma, predikant alhier, heeft eene beroeping ontvangen naar de HervormUe gemeente te Makkum, gemeente Wonse- radeel, in Friesland. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbauk te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 13 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken C. d'H., oud 13 j., arbeider te Boschkapelle, is wegens diefstal veroord. tot 14 dagen gevange- nisstraf. „Nu hoort gij het zelf," zeide Winslow, bij wijze van verontschuldiging tot Kornelie, terwijl Dick het lieftallige meisje verwonderd beschouwde alsof hij tegenover een voor hem ouoplosbaar maar aangenaam raadsel stond. /;Zij is reeds voile twintig jaar oud maar verstandig wordt zij, vrees ik nooit." (Wordt vervolgd.) 1°. L. d. C., oud 18 j., 2°. E. v. G., oud 10 j., beiden wouende te Westdorpe, zijn wegens dief stal de le veroord. tot 7 dagen gevang., de 2e ontslagen van rechtsvervolging te dier zake. Ter openbare terechtzitting der arr.-rechtbank te Middelburg van Donderdag 22 dezer en zoo noodig op Vrijdag d. a. v. zal worden behandeld de zaak tegen J. F. v. V., oud 24 j., geboren te Vlissingen, wonende te Ter Neuzen, van beroep postbode, thans gedetineerd in het huis van be waring te Middelburg, beklaagd van te hebben gepleegd de leiten, zooals die in ons nummer van 15 October iu het breede zijn vermeld. Vanwege het Openbaar Ministerie zijn in deze zaak 24 getuigen gedagvaard, terwijl Mr. 1). van der Vliet, advocaat te Middelburg, den beklaagde ainbtshalve als verdediger is toegevoegd. 's Graveiihage, 13 Dec. Tweede Kamer. De Regeering heeft den post voor een nieuw hoog- leeraar in de lettereu te Utrecht teruggenomen maar wanhoopte nog niet aan eene overeensteraming met de stad Utrecht voor de stichting van een nieuw Universiteitsgebouw. Na zeer uitvoerig debat is de post subsidien voor landbouw-vakonderwijs onveranderd aangenomen, zoodat subsidien voor de zuivelschool te Bolsward eu de boschbouwschool te Frederiksoord verzekerd zijn. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen fr. 0,58 tot fr. 0,92; stieren, koeien en runderen fr. 0.52 tot fr. 0,74; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd fr. 0,75 tot fr. 1,25 vette varkens fr. 0,79 tot fr. 0,89. Voor vlas werd per 3 kilo besteed te Aalst fr. 3,30 tot fr. 4,20; Mechelen fr. 4,05; Ware- gem fr. 3,06 tot fr. 3,36; Tliielt fr. 4,00; Deinze fr. 4,00 tot fr. 4,75 St. Nicolaas fr. 3,90 en te Brugge fr. 4,25. De aanslag, die in de Fransche Kamer Zaterdag jl. tegen Ferry's leven is beproefd, heeft zoowel onder de afgevaardigden als bij het volk groote verontwaardiging teweeggebracht. Algemeen be- schouwt men het misdadig plan als een gevolg van de heftige aanvallen, welke de radicale bladen eu de heer Deroulede in den laatsten tijd tegen den heer Ferry hebben gericht. Toen de dader door de militaire wacht in het Palais Bourbon werd gevat en weggebracht, kon hij slechts met groote inspanning beschermd worden tegen de menigte, die in de vestibule drong en hem te lijf wilde. Van alle kanten regende het scheldwoorden en zelfs kon zijn geleide hem niet tegen vuistslagen beschermen. Aubertin kwam in het Palais Bourbon met een kaartje van den heer Herve, hoofdredacteur van de Soleil, dat hij op de een of andere wijze had ontvreemd en waarop hij had geschreven,/Ik moet den heer Ferry iets mededeelen." De portier, die dit kaartje aan Ferry overhandigde, ried hem aan niet te komen, omdat de man er eenigszins verdacht uitzag, maar Ferry sloeg deze waarschuwing in den wind. Toen hij in de voorzaal bij hem kwam, haalde de man uit zijn tasch een brochure, welke hij Ferry overhandigde, met verzoek er kennis van te nemen. Ferry nam het boekje aan en ging een weinig op zijde, ten einde bij het licht van een der gaspitten te zien wat het was. Onmiddellijk loste de man toen drie schoten uit een revolver. Twee kogels troffen doel, maar de derde niet. Een portier vatte den moordenaar en ontwapende hem onmiddellijk met behulp van een afgevaardigde. Hij verzette zich niet en riep uitIk heb miju plicht gedaan Leve de Elzas Leve Rusland In zijn zak vond men een kaartje met den naam Aubertin, dirccteur eener maatschappij tot beschil- deriug van glazen. Zijn werkelijke naam is echter Berckheim. Hij is een Elzasser, 52 jaren oud en woont te Parijs. Hij beweerde tot een gezelschap te behooren, dat tot Ferry's dood had besloten, en dat hij door het lot was aangewezen het boevenstuk te volvoeren maar aan deze mededeeling wordt nog weinig waarde gehecht. Ferry is er zonder belangrijke letsel afgekomen. Eerst bracht men hem naar de ziekenzaal in het Palais Bourbon, waar de afgevaardigde Mahy, die geneesheer ishem onderzocht. Ook doctor ClemenceauFerry's politieke tegenstander, was daarbij behulpzaam en spoedig bleek het, dat de beide kogels slechts onbeduidende huidwonden hadden veroorzaakt. Terstond werd Ferry naar zijn woning vervoerd, waar hij reeds spoedig, ook vau zijne tegenstanders,vele bewijzen van deelneming ontving. Te Vlissingen is Vrijdag een scheepmaker op het in aanbouw zijnde stoomschip ,/Bromo" van het tusschendek op de tunnel gevallen, en bekwam daardoor eene ernstige hoofdwonde. Hij werd per brancard naar het gasthuis vervoerd en is Zondag overleden. Door vijf jagers werden Vrijdag en Zaterdag, te Borssele, 64 hazen en enkele patrijzen geschoten. Bij een arbeider werd een ruit stuk- geschoten, gelukkig bepaalde zich de schade daarbij, welke ruimschoots vergoed werd. Door A. Kooman, onbezoldigd rijks-veldwachter, opziener der jacht te Kapelle, is de vorige week tegen niet minder dan tieu personen wegens jach to vert reding proces-verbaal opgemaakt. Naar men zegt is te Rotterdam reeds voor f 10,000 ingesehreven voor de uagelaten betrekkingen der slachtoffers van de ramp der Scholten. Een dienstraeisje te Maasland, dat met een open vinger de wasch deed en daarvoor olie en loogzeep gebruikte, heeft dientengevolge zulke zware koortsen en gezwollen arm gekregen, dat zij in levensgevaar verkeerdezij is thans echter iets beter. De smid O., uit Roermond, een bejaard man, is, door de duisternis misleid, in de Nielderbeek onder Maasniel gevallen en verdron- ken. Te Breda kocht eene juffrouw in de Boterhal twee stukken boter van 14 pond ieder, voor den prijs die geuoteerd werd voor natuurboter. Bij hare thuiskornst werd de boter gekeurd, en bleek ze uit kunstboter te bestaan. Ofschoon van het bedrog onmiddellijk kennis werd gegeven aan de stedelijke politie, zoo bleek de verkoopster, eene boerin, zich reeds verwijderd te hebben. Den wisselwachter J. van der Leist, die zich Zaterdag- middag nabij het kolenpark aan het station Bokstel bevond, werd door eene machine, die uit de loco- motiefloods kwam, de rechtervoet afgereden. In de waschkeuken van het hospitaal te Ulm is eene gasmachine ontploft. Drie waschvrouwen en de stoker werden ernstig gewond. Dezer dagen is brand ontstaau in deu trein van Rome naar Napels. Aan 't station te Teano werd men het gevaar gewaar doordat de vlammen uit den postwagen sloegen. Zes honderd postpaketten, meest alle uit het bui tenland afkomstig, werden vernield. De handel in aardappelen is thans niet zeer levendig, terwijl de prijzen steeds daleu. Men koopt in de omstreken van Zuid-Beierland de aardappelen op tegen f 1,80 if f 2 per hectoliter. Uit Nieuwediep meldt. men, dat Vrijdagnacht omstreeks 4 uur strandde op de Pannekoek, in de Zuidergronden, het Duitsche barkschip Renown, kap. Rosenao, komende met eene lading rijst van Bangkok en bestemd naar Bremen. Eenigszins lek geworden zijnde, was het schip te Portsmouth binnengeloopeu, had aldaar eenen loods en zes pompers aan boord gekregen en was op sleeptouw genomen door de Duitsche sleepboot Assuradeur, om naar de destinatieplaats te worden gesleept. Tijdens de stranding was de sleepboot dan ook voorgespannendeze bevindt zich nog altijd in de nabijheid van de strandingsplaats. Door het stormachtige weer bevreesd dat de equipage van het schip in nood moest verkeeren, vertrok de sleepboot Hercules, met de bemande reddingboot op sleeptouw, tegen het aanbreken van den dag naar het gestrande schip om zoo mogelijk adsistentie te verleenen. Daar aangekomen, bleek de toestaud echter nog ernstiger te zijn dan men zich had voorgesteld. Zware stortzeeen sloegen onophoudelijk over het schip heen en de kokende branding scheen het den redders totaal onmogelijk te zullen maken het schip te bereiken. Tweemaal werd de reddingboot teruggeslagen als men reeds raeende het doel te hebbeD bereikt. Nogmaals werden nu door de roeiers alle krachteu ingespannen en nu mochten zij er eindelijk in slagen iu de. nabijheid van het schip te komen. De equipage bestond, met inbegrip van loods en pompers, uit 25 koppen, zoodat het onmogelijk was al deze menschen gelijktijdig te redden. Elf hunner, onder dezen de kapitein en de loods, werden met veel moeite in de boot gebracht en later aan boord van de Hercules overgegeven. Veertien meuschenlevens moesten nu nog worden gered, maar de krachten der redders waren uitgeput en dezen waren niet in staat den gevaarvollen tocht reeds dadelijk op nieuw te ondernemen. Daarom werden de elf ge- redden eerst door de Hercules aangebracht. Toen gingen sleepboot en reddingboot er op nieuw op uit tot redding der ongelukkige schepelingen, die, daar het schip reeds bijna geheel onder zat, in het want hunne toevlucht hadden gemomen. Deze tocht was, helaas te vergeefshet schip was met geen mogelijkheid te bereiken, en, hoe ongaarue ook, was men verplicht onverrichter zake terug te keeren en de schipbreukelingen aan hun lot over te laten. Zaterdagmorgen vertrok men ten derden male, om nogmaals de redding te beproeven. Het weer was echter niet gunstiger dan Vrijdag. Door de zware buien, die" gedurende den nacht woedden, had de Renown veel geledende groote en fokke- mast zijn overboord geraakt, doch gelukkig heeft de bezaansraast, waarin de schepelingen zich, aan groote ellende ten prooi, ophielden, zich staande gehouden. Volgens later ontvangen berichten werden nog twaalf schipbreukelingen aangebracht. waarvan drie in het hospitaal moesten worden opgenomen ter verpleging. Twee der opvarenden vonden hun graf in de golven. Een viertal jongelieden een knaap van zestien jaren en drie meisjes van iets jongeren leeftijd, keerden Woensdagavond tusschen 8 en 9 ure uit Barsingerhorn terug naar de Moerbeek, een geliucht, behoorende tot de gemeente Nieuwe Niedorp, langs een landpad, dat korter is dan de publieke weg. Door duisternis misleid, viel de knaap in het water, en de meisjes, die wegens de duisternis niets konden zien, waren niet in staat %aam§la^9 12 December. Jl. Vrijdag, den 9 dezer, Meld de gemeenteraad alhier zijne gewone December-zitting, waarbij slechts een der leden, nl. de heer Herman, afwezig was. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had en de notulen der vorige zitting waren gelezen en goedgekeurd, werd den leden mededeeling gedaan van de onderstaande ingekomen stukken, nl. lo. bericht van Gedepnteerde Staten, dat door het Rijk en de provincie eene som van f 115 'sjaars wordt bijgedragen ter voorziening in de verplegingskosten van den krankzinnigen A. C. Houtzager 2o. een viertal missiven van Ged. Staten, houdende achter- eenvolgens bericht tot goedkeuring van a. de gemeenterekening over het dienstjaar 1886, b. een raadsbesluit tot onderhandsche verhuring van den turn bij het gemeentehuis, c. het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag over 1887 en d. raadsbesluiten tot wijziging en tot af- en overschrijving van posten in de begrooting van 1887. Daarna werd in behandeling genomen lo. een adres van Zaamslags Mannenkoor, houdende verzoek om gebruik te mogen maken van het schoollokaal op't dorp tot het houden van zangrepetities. Dit adres is ter beslissing in handen gesteld van burgemeester en wethouders 2o. een bezwaarschrift van den onderwijzer J. de Vos tegen een in de vorige zitting genomen raadsbesluit, waarbij op voor- stel van den heer C. J. van Vessem ingetrokken werd de hem sedert 1 Juli 1880 verleende tegemoetkoming in de kosten zijner huisvesting. Omtrent dit bezwaarschrift werd afwijzend beschikt 3o. een verzoekschrift van mejuffrouw de weduwe C. Boot om eervol ontslag uit hare betrekking als gemeente-vroedvrouw, welk ontslag met ingang van 1 Januari a. s. is verleend; en 4o. een adres van de onder wij zeres, mejuffrouw G. C. Duij- vestein, houdende verzoek om gedurende minstens 10 uren 's weeks aan de openbare school op het dorp te mogeu werkzaain zijn. Dit verzoek is toegestaan onder voorwaarde, dat, voor zooverre adressante niet aan alle lessen wenscht deel te nemen, het hoofd dier school de schooltijden aanwijst, gedurende welke zij aan het onderwijs zal deelnemen. Alsnu werd overgegaan tot aanvulling van de commissie voor de zoogenaamde nieuwjaarsbedeeling, waartoe gekozen werden de heeren C. J. van Vessem tot president en G. de Visser Jz., J. Haak Cz., A. P. de Mul, A. Dees Jacz. en C. de Kok tot leden. Hierna werd nog besloten lo. om aan den brigadierder Rijksveldwacht, den heer Koene, evenals in vorige jaren, eene gratificatie van f 50 te verleenen voor het houden van politietoezicht vanwege de ge meente 2o. om den grond, liggende aan de los- en laadplaats in den Margarethapolder, te verkoopen 3o. om het afgewerkte schoolgoed van het onderwijs in de handwerken in handen te stellen van het burgerlijk armbestuur met het doel om dit onder de armen te verdeelen en 4o. om ten behoeve van den gemeente-veldwachter een ka- rabijn aan te schaffen. Ten slotte werd door den voorzitter medegedeeld, dat door den heer C. A. van Vessem, winkelier alhier, vergunning was gevraagd om bij de openbare raadsvergaderingen te mogen be- sehikken over een tafel en stoel, ten einde in zijne hoedanig- heid als verslaggever voor de Axelsche courant de noodige aan- teekeningen van het verhandelde te kunnen houden. De be slissing daaromtrent werd overgelaten aan burgemeester en wet houders, waarna de voorzitter de vergadering sloot.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2