Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2356. Woensdag 14 December 1887. 27e Ja&rgang. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden biiinen Ter Neuzen 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^ Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. nit bind verNchlJut Uinsdag- en VrlJda«avond bij den nitgevcr P. J(. VAN DE S A N E te Ter Neuzen. Ontvangen giften ten behoeve der Wed. E. Kiel-Riemens. Van R. te S. f 2,—. Voor meerdere giften houdt de Redactie zich beleefdelijk aanbevolen. JPolitiett Overzicht. De nieuwe president van de 1' ransche republiek heeft met groote moeielijkheden te worstelen. De eenheid onder de republikeinen, die zich acht dagen geleden op zoo krachtige en verrassende wijze open- baarde, is weder ver te zoeken. De president heeft eerst gedacht* aan de samenstelling van een kabinet uit de radicale linkerzijde en de uiterste linkerzijde, doch hij moest die gedachte opgeven, omdat zulk een kabinet in Kamer en Senaat tegenover eene overgroote meerderheid zou staan, en geen dag aan het roer zou kunnen blijven. Daarop beproefde hij het met den heer Fallieres. Toen werd de heer Goblet geroepen, die uitging van het beginsel, dat geen enkel lid van het kabinet- Rouvier moest worden behouden, en eene lijst samenstelde. Goblet stootte echter overal het hoofd, en ter elfder ure bleek het, dat ook Ribot zijn naam niet voor de combinatie wilde leenen. Nu outbood de president opnieuw den heer Fallieres. #Gij hebl in de Kamer uiets dan vrienden," voegde hij hem toe //gij hebt als Minister nooit de hartstochten opgewekt, en het is dus niet mogelijk tegen uwe benoeming ernstige bedenkingen in te brengen. Meer dan iemand anders zijt gij dus geroepen, om de eenheid onder de republikeinen voor te bereiden." Fallieres was door dit veitrouwen zoo getroffen, dat hij meende de opdracht niet ten tweeden male te mogen weigerenintusschen ver- zocht hij bedenktijd tot gisterenmiddag om eenige zijner vrienden te raadplegen. Te twaalf uur kwam hij den president mededeelen, dat hij de taak aan- vaarddehij gaf daarbij te kennen, dat hij eenige leden van het vorige kabinet wenschte te behouden. met name den heer Rouvier, die zich als een uit- muntend financier had doen kennen, en den heer Flourens, die voor zijne inoeielijke betrekking uit- neinend geschikt was gebleken, en voor wiens blijven daarenboven de noodzakalijkheid pleitte, om aan de buitenlandsche politiek van 1 raukrijk zooveel mogelijk een karakter van stabiliteit te geven. 0p° het oogenblik, dat een nieuwe president het Elysee had betrokken, mocht men in het buitenlaud de onderstelling niet laten opkomen, dat uit eene verandering in de leiding der buitenlandsche aan- gelesrenhedeu eene verandering in Frankrijk's vrede- lievende staatkunde zou kunnen volgen. De storm over de samentrekkiug der Russische troepen in Polen is weer bedaard. V an verschillende kanten komen nu meer geruststellende berichten en het meeste is men te Petersburg verbaasd over de bewegiug, welke de Duitsche en Oostenrijksche FEUILLETON. o V EL L. E. bladen van de garnizoensverwisselingen in het westen des Rijks hebben gemaakt. Alleen ontbreekt nu nog een officieuse mededeeling der Russische regeering, dat zij niet de minste booze bedoelingen heeft jegens hare naburen. De Berlijnsche pers is van oordeel, dat Rusland een dergelijke verklaring nu niet kan vermijden, want de Oostenrijksche regeering is opzettelijk daarom niet tot versterking harer troepen in Galicie overgegaan, ten einde Rusland niet te belemmeren. Immers indien eerst een samentrekking van Oostenrijksche troepen in Galicie vooraf ware gegaan, zou het den schijn kunnen hebben, alsof Rusland handelde onder den invloed van Oostenrijks houding, terwijl de Russische regeering nu volkomen vrij is gebleven. De Berlijnsche National Zeitung verzekert uit de beste bron te weten, dat dergelijke politieke over- wegingen den doorslag hebben gegeven bij de beslissing van den krijgsraad te Weenen, toen deze de versterking der Oostenrijksche troepen in Galicie voorloopig nog niet noodig verklaarde. De commissie van den Rijksdag van Duitschland toont zich weinig ingenomen met het ontwerp ter verhooging van de graanrechten, zoodat men reeds meent te kunnen voorspellen, dat het niet onge- wijzigd zal worden aangenomen. Tegelijker tijd wordt evenwel verzekerd, dat de regeering geene wijzigingen zal toestaan. Het ontwerp over de reorganisatie van de landweer en den landstorm is bij den Rijksdag ingekomen; het zal minder tegenstand ontmoeten dan de verhooging der graanrechten. Het is daarom ook niet waarschijnlijk, dat, zooals sommige Fransche bladen hebben gegist, de tegenwoordige oorlogsgeruchten hun ontstaan hebben le danken aan Bismarck's bezorgdheid voor de aanneming van dat ontwerp. De Duitsche bladen deelen met ingenomenheid een brief mede, door den Kroonprins uit San Remo geschreven aan den geheimraad Hiuzpeter te Biele feld, waarin de Prins zich bijzonder gunstig over zijn toestand uitlaat. De Prins acht de berichten over zijn kwaal zeer overdreven en heeft volstrekt nog niet de hoop opgegeven, dat hij, ofschoon hij zich nog langen tijd moet ontzien, weer eens op de oude wijze zijn krachten aan Duitschland zal kunnen wijden. De laugdurige discussie in de Kamer van Belgie over de levering der kanonnen voor de nieuwe vestingwerken is ten genoege der regeering afge- loopen. Met 65 tegen 35 stemmen heeft de Kamer verklaard zich tevreden te stellen met de verklaringen van den Minister van oorlog en te vertrouwen in de zorg der regeering voor alle nationale belangen. De zware kanonnen zullen dus niet door Belgische fabrieken, maar door Krupp worden geleverd. Wat zij van die uitdrukking moest denken, wist zij zelf het minst van alien. Maar zij had het gevoel dat zij een blik had gezien, gelijk haar tot dusver in geheel haar leven niet had getroffen. Overigens was zij door een soort van instinct onmiddellijk gereed den indruk zooveel mogelijk te verbergen. ,),Maar wat bezielt mij toch?" riep zij uit, haar verwarring onder een helderen lach verbergende, voor Kornelie of de jonge man er iets van konden bespeuren, //ik handel juist ot ik in den kring van mijn eigen familie ben, waar het mij een gewoonte is geworden de droefgeestigheid van^ mijn lieve ouders door vroolijkheid te verdrijven. „Laat het u geen leed doen, Kate, dat gij den ernst mijner moeder tracht weg te vegen, ant- woordde Dick, die onder den aanblik van het schoone meisje als 't ware geheel verbijsterd was, van ganscher harte juich ik het toe. Mijn broeders en fk verstaan de kunst wel het haar zoo gemakkelijk mogelijk te maken, maar het is ons niet gegeven om° gelijk het bij u het geval is, het gras als 't ware van den dauwdrop te doen schitteren, een eenvoudigen halm tot een heerlijk schouwspel te maken, woorden uit te spreken, die als fielder ruischend water de omgeving vroolijk stemmen." „Is dat waar?" vroeg Kate, Kornelie met onge- veinsde verbazing in het aangezicht starende. „Ja, ja," antwoordde de vrouw op droomenden toou, alsof zij slechts met moeite haar aandacht bij de zaak had kunnen brengen, vals Dick het zegt zal het wel waar zijnwant een leugeu is zijn lippen vreemd. Gelukkige menschen, dat is waar, hebben in ons blokhuis gewoond, maar waarlijk, zulk een lachje, als dit jonge ding misschien wel een paar dozijn malen per dag doet hooren nu ja, dat is onder ons dak nooit vernomen. Wij houden het meer met den kalmen ernst; dat wil niet zeggen dat ik het in u afkeur; integendeel, maak van de u geschonken gave gebruik zoolang uw slanke nek nog niet is gebogen, de gave, be- doel ik, om zonder veel woorden door zorg ver- duisterde voorhoofden glad te strijken." Het laatste woord klonk ruw, en, terwijl zij de wenkbrauwen fronste, schenen haar oogen dieper in de- kassen te verdwijnen. ,/Daar komt iemand aan," zeide zij op klank- loozen toon, met de hand naar den oostkant van het moeras wijzende. ,/t Is mijn vader," antwoordde Kate levendig; opspringend wenkte zij hem met beide handen en alsof dit nog niet genoeg ware om den man, die den weg naar het dal insloeg, te doen opmerken, Bij Provinciaal blad no. 121 doen Ged. Staten van Zeeland mededeeling van het volgend schrijven van den geneeskundigen raad dezer provincie, dd. 23 Nov. „De voor eenige maanden te Middelburg voorge- komen vleeschvergiftiging heeft aanleiding gegeven, dat de geneeskundige raad voor Zeeland in zijne vergadering van 8 Nov. jl. de wijze, waarop in Zeeland de vleeschkeuring wordt toegepast, heeft overwogen, en dat hij besloten heeft uwe aandacht op deze aangelegenheid te vestigen. Te Middelburg zijn gevallen van vleeschvergifti ging tengevolge van in consumtie gebracht ziek vleesch meermalen voorgekomenten platten lande is zulks wel minder het geval, maar ook daar wordt dit feit een enkele maal waargenomen, doch krijgt door minder uitgebreidheid ook minder rucht- baarheid. Opmerkelijk is het in ieder geval, dat gelijktijdig met de vleeschvergiftiging te Middelburg ook te Axel en te St. Maartensdijk ziek vleesch is in consumtie gebracht. Te oordeelen naar eenige door rijksveeartsen den raad verstrekte gegevens, zal het gevaar voor het in consumtie brengen van slecht vleesch met den tijd toenemen, indien de controle niet verscherpt wordt. Naar hunne meening is alsuu de vleesch keuring aan tot oordeelen onbevoegden opgedragen en is het een natuurlijk gevolg van den steeds klimmenden strijd om het bestaan, dat meer en meer langs clandestine wegen pogingen worden aaugewend, om vleesch van runderen, die tengevolge van bloedvergiftiging (septichaemie, pyaemie) ge- storven zijn, aan den man te brengen. De raad heeft daarom besloten deze zaak onder uwe aandacht te brengen, met verzoek, om de ge- meentebesturen op het dreigend gevaar te wijzen en bij deze op verscherping der bepalingen omtrent vleeschkeur aan te dringen. De keuring behoort zooveel mogelijk aan veeartsen te worden opgedragen, terwijl bij keuring van vleesch van uit nood geslachte beesten een sehrifte- lijke verklaring van een deskundige behoort te worden overgelegd, dat het dier niet aan bloedver giftiging door ziekten of door het gebruik van geneesmiddelen lijdende was." Men verzekert aldus bericht men uit 's Gravenhage dat de Minister van Justitie voornemens zou zijn binnen eenigen tijd zijn ontslag aan te vragen. De daaromtrent loopende geruchten schijnen versterking te vinden in de uitlatingen van den Minister bij de behandeling der begrooting voor Justitie. Omtrent de regeling der werkzaamheden van de Tweede Kamer vernam de residentie-briefschrijver van het Z. D., dat vele leden zoo spoedig mogelijk dat zij de menschen die hij zocht reeds gevonden had, zwaaide zij tevens haar grooten stroohoed door de lucht. „Ik zou hem nooit herkend hebben," sprak Kor nelie bij zichzelf toen Dick aan de zijde van Kate medeliep om de plichten van gastheer te vervullen „maar over zijn hoofd zijn ook zware stormen heen- getogen en die richten nog meer verwoestingen aan dan de jaren zelf." Kornelie staarde nadenkend op de magerelange gestalte met wit haar en vergrijsde baard die lang- zaam naderde, alsof hij niet verlangend was om het oogenblik der ontmoeting te vervroegen. Daarna rustten haar blikken met dezelfde uitdrukking op de beide jongelieden, die Winslow tegemoet liepen en er in het voile bewustzijn van hun jeugd en hun kracht uitzagen als behoefde het hun slechts een woord te kosten om de prairie om zich heen en het akelige moeras in de schoonste lustwarande tc herscheppen. „Het zou een zonderlinge samenloop van omstan digheden zijn," aldus verrieden haar lippen de ge dachten die onwillekeurig bij haar oprezen. „Maar neen, dat kan niet. Zoo is de jeugdZij doen alsof zij elkander reeds jaren gekend hebben. Zij zou met haar helderen lach gevaarlijk voor Dicks zielerust kunnen worden. Neen, dat zou niet gaan. Zij had het hoofd opgericht en merkte nauwkeu- rig op hoe Kate haar geleider aan haar vader voor- stelde, hoe deze hem vriendschappelijk begroette naar huis willen, om dan in Februari te komen tot afdoening o. a. der Bankwet. Tegen dat denkbeeld, hetwelk op den weg der regeering ligt, moeten echter zeer vele leden gekant wezen. Er is dus een belangrijke strijd over de regeling van den parlementairen arbeid te wachten. Onmogelijk is het niet, dat de Kamer niet meer bijeenkomt. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot be- vordering der Geneeskunde heeft zich tot de Tweede tamer gewend, met protest tegen het advies der enquete—commissie, om het toezicht op fabrieken niet aan geneeskundigen op te dragen, maar uitslui- tend aan ingenieurs. In de eerste plaats, meent het hoofdbestuur, is lier, waar het geldt maatregelen vast te stellen voorde gezondheid van den arbeider, de geneeskundige geroepen advies te geven. Het hoofdbestuur verzoekt daarom den post voor bestrijding der onkosten, voortvloeiende uit het onderzoek der fabrieken, van de begrooting van het departement van Waterstaat over te brengen naar die van Binnenl. Zaken, en daardoor aan te geven, dat de toepassing der hygiene in de fabrieken in de allereerste plaats behoort tot den werkkring der geneeskundige ambtenaren. Z. M. de Koning heeft naar men zegt het plan een gedeelte van het voorjaar in Zwitser- land of in het Zuiden te gaan doorbrengen, op gegeven. Z. M. zou van den zomer weder een kuur te Wildungen doen. Het schijnt dat er veel valsche muut in omloop is; in het Politieblad komen niet minder dan zes kennisgevingen voor van procureurs-generaal in verschillende deelen des lands, betreffende het in beslag nemen gedurende de maand Nov. van nagemaakte rijksdaaldsrs, guldens, kwartjes en dub- beltjes. Zij zien er uit als echte, maar bestaan uit koper, tin, lood en antimonium. Te Amcy, in China zal een hospitaal worden gesticht, dat den naam van Neerbosch-hospitaal zal dragen. De heeren Dr. Otten en Fagg, die daarin zullen werkzaam zijn, hebben op verschillende plaatsen in ons land lezingen gehouden, en voor de oprichting de som van f 2200 ingezameld. Door de synode der Hervorrade kerk zijn thans 35 predikanten uit huune bediening ontzet, terwijl nog 4 andere zich van het synodale kerk- verbond hebben losgemaakt, zoodat het geheeie aantal, dat zich bij de doleerenden heeft gevoegd, 39 bedraagt. Ter herdenking van kapitein Taat, die bij de verongelukking van het stoomschip W. A. Scholten, ook het leven verloor, nalateude vrouw, 5 kinderen en eene oude moeder, vindt men in de Nieuwe Rott. Cour. van eene geachte hand een lezenswaardig opstel, van welk het slot aldus luidt en hoe zij toen met hun drieeu naar de beek terug- keerden. Kate ging tusschen de beide mannen in en het was aardig om te zien hoe zij bijna uitsluitend het woord voerde en haar vader de eerste ontmoeting met zijn oude vrienden afschilderde. Eindelijk kwamen zij bij haar. Kornelie ontving Winslow zittend. Deze reikte haar de hand en nam tegenover haar op het gras plaats, aan de jongelieden overlatend wat zij doen wilden. Kornelie, hoe menige winter is er over onze hoofden heengetogen sedert wij elkander voor het laatst zagen," aldus begon Winslow zonder verwijl het gesprek, terwijl hij in het verweerde gelaat der bejaarde vrouw naar de sporen van haar vroegere schoonheid zocht, „en hoezeer zijn wij beiden veranderd „Ja John, veranderd zijn wij wel," antwoordde Kornelie, ernstig maar toch niet onvriendelijk. ,/Toen die jaren nog voor mij lagen, scheen het mij toe dat er een eeuwigheid verloopen moest voor ik hulp van mijn zoons hebben zou, en nu schijnt het mij toe als de dag van gisteren." flGij hebt mijn brief ontvangen, Kornelie," ging Winslow voort, „en dat ik u hier aantref is mij een bewijs dat gij thans eindelijk besloten zijt om aan mijn verlangen te voldoen." „Een bewijs van het tegendeel," antwoordde Kornelie schijnbaar onverschillig, „wat ik eenmaal gezegd heb geldt voor de eeuwigheid. Toen een maal onze vaders TER NEIZENSCEE COIIRANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1