Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2355. Zaterdag 10 December 1887. 27e Jaargang, A ATO BESTED I BIG. I aanbesteden: Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden biunen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Uit blad verctcliijnt Dinadac- en Vrijdagavond bij den nitgcver P. J. VAN »E 8ANDE te Ter Ncnzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TER NEUZEN zullen op Dins (lag, 13 December a. S., des voormiddags 11 uren, in het gemeente- huis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving, K het schoouhouden, verwarmen en verlichten der openbare scholen in de kom der gemeente 2°. de levering van steenkolen aan de gemeente, de scholen uitgezonderd; beide gedurende 18S8. De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie, alwaar de inschrijvings- biljetten tot het oogenblik der besteding in eene verzegelde bus kunnen worden ingeleverd. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den burgemeester. Ter Neuzen, 1 December 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeesier. J. DIELEMAN, Secretaris. JPolitieli Overzicht. Frankrijk en de nieuwe president der republiek leven als in de wittebroodsweken. Het is verbazend hoeveel goeds bladen van allerlei ricbting weten te verhalen van den man, aan wien een paar weken geleden niemand dacbt en de ijver daarin gaat zoo ver, dat degenen, die toch de eigenlijke candidaten der republikeinsche fractien waren, Ferry en Frey- cinet, met schimp en smaad worden overladen, alsof daardoor de verdiensten van Carnot des te beter moesten uitkomen. Alle groepen der republikeinsche partij vereenigeu zich om den president der republiek en stemmen in met zijne verklaring, dat de .eendracht moet worden hersteld. Docb wanneer men daartoe zal overgaan zal bet weder als altijd blijken, dat ieder die "eendracht door concession aan zijne meening, zonder zelf toe te geven, zal willen verkrijgen. Dit is te waarschijnlijkerdaar op nieuw de machteloosheid en verdeeldbeid der monarchalen is gebleken en zij derhalve den republiekeinen geen heilzame vrees inboezemen. Zij hebben geen aan- slag op de gehate republiek durveu wagen en konden het zelfs niet eeus worden over een ge- meenschappelijken candidaat voor het president- schap. Zij hadden dadelijk voor Sadi Carnot kunnen stemmen, die dan zijne verkiezing ten deele aan hen zou hebben te dauken gebad, maar zij hebben hem den triumf gegund, dat hij door de vereenigde republikeinen is gekozen. Volgens den Standard betroffen de vervalschte papieren, door welke de Czaar raisleid werd, hoofd- zakelijk de candidatuur van Prins Ferdinand. In die documenten werd voorgesteld alsof Duitschland den Prins heimelijken steun toezegde, mits deze in de Balkan-staten eene anti-Russische politiek hielp bevoraeren. Daar de Duitsche gezant te St. Petersburg tegelijkertijd verklaarde, dat Duitschland Ferdinand's aanvaarden van den Bulgaarschen troon afkeurde, zoo moest de Czaar wel Bismarck van dubbelhartigheid verdenken. De Agence Havas wordt in een bericht uit Sofia gemachtigd, ten stelligste de bewering van de Koln. tegen te spreken betrefteude vervalsching van stukken, welke aan den Vorst van Bulgarije en aan Prinses Clementine van Coburg toegeschreven wordt. Nu deelt de Schlesiscbe Zeitung mede dat Corti, Italiaansch gezant te Louden, betrokken is in die iutriges tegen den Duitschen Rijkskanselier. Uit de Balkan-staten verneemt men weinig nieuws. Een Belgisch huis zal 25 millioen Irancs aan Fer dinand leenen, als Clementine hare goederen tot garantie stelt, zoo zegt men. Men bericht uit Konstantinopel. dat Rusland alles in bet werk stelt om de Porte over te lialen tot de bezetting van Oost-Rumelie. De Russische regeering beeft den Turkschen gezant te St. Pe tersburg doen weten, dat Von Bismarck had be- loofd zich niet met de regeling der Bulgaarsche kwestie te zullen inlaten. Griekeuland, gepresseerd door Rusland, zou aan de Porte hebben doen weten, dat het, indien de „status quo" in Oost— Rumelie niet werd hersteld, eene nieuwe grens- rectificatie zou eischen. 't Kan waar zijn, dat alles zoo in zijn werk is gegaan, toch make men zich niet ongerust over deze oprakeling. Volgens de Novi voert Rusland geen oppositie tegen de Engelsch-Fransche conventie aangaande het Suez-kanaal. De Russische regeering en baar vertegenwoordiger te Konstantinopelde heer Nelidoff, nemen eene afwachtende houding aan, zoolang de Porte hare meening niet heeft kenbaar gemaakt. Datzelfde blad protesteert tegen de harunekkigheid, waarmede Deroulede blijft misbruik makeu van den naam van Rusland. Het officieuse orgaan der Russische kanselarij verklaartdat Rusland zich in geen enkel opzicht met de tegen- woordige crisis in Frankrijk heeft bemoeid, en dat het Deroulede te minder betaamt zich voor een woordvoerder van Rusland uit te geven, omdat zijne pogingen, om zich te St. Petersburg en te Kopenliagen in de regeeringskringen of de officieele wereld in te dringen, volkomen mislukt zijn. Men beweert, dat de nieuwe wet van de Duitsche landweer de militaire krachten van het rijk met niet minder dan 400,000 man zal vermeerderen. FEUILLBTON novelle. 8) Als 't waar is, zullen de aangeslagenen het in de beurs gevoelen. Het Saksisch gouvernement heeft op de nieuwe begrooting eene som van 50,000 mark uitgetrokken voor subsidie aan geueesheeren, die zich in minder welvarende streken van Saksen vestigen omdat klachten inkwamen dat het in vele streken wegens de armoede der bevolking nagenoeg onmogelijk is geneesheereu te bekomen. Die ver- hooging van het budget heeft een beteren grond en geeft minder gemopper. Uit Engeland hebben wij ook niet veel te bericbten. De heer Sullivanlord-mayor van Dublin en lid van het parlement, is tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens de ouwettige openbaarmaking van het verslag der verboden vergadering van de nationale liga. Timotky Harrington, secretaris van genoemden bond, afge- vaardigde voor Dublin, is wegens een gelijke daad in hechtenis genomen. Sederthet Duitsche socialisten- congres bij St. Gallen in Zwitserland gehouden is, roeren de auarchisten zich weder op in het oog loopende wijze. De moord op den socialistiscben herbergier Saluz te St. Gallen, wordt algemeen aan een auarchistischen aanval toegeschreven en er zijn dientengevolge verscheidene personen in hechtenis genomen, terwijl het onderzoek nog voortduurt. Door den zaakgelastigde van Frankrijk bij het Nederlandsche Hof, den heer Saint Rene de Tail- landier, is eergisteren aan de Nederlandsche Re- j geeriug otticieel mededeeling gedaan van de benoening van den heer Sadi Carnot tot president der Fransche Republiek. Ingevolge de nieuwe Grondwet zijn tot lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal niet alleen de boogstaangeslagenen in de Rijks directe belas- tingen verkiesbaar, maar ook degenen, die eene of meer hooge en gewichtige betrekkingen, bij dewet aangewezen, bekleeden of bekleed hebben. Bij de Additioneele artikelen is bepaald, dat deze betrekkingen voor de eerste maal aangewezen worden bij maatregei van algemeen bestuur. Deze maatregei van algemeen bestuur is thans bij den Raad van State om ad vies. Eergisteren herdacht de minister van oorlog, generaal Weitzel, den dag, waarop hij voor 50 jaren door den Koning tot officier werd benoemd. Van den laagsten tot den hoogsten rang opge- klommen, heeft Weitzel een eervolle militaire loop- baan achter zich. Geboren te 's Gravenhage op 6 Jan. 1816, trad hij in dienst op 17 Nov. 1831, 7 Dec. 1837 werd hij tweede luitenant, 1850 eerste luitenant, 1853 kapitein, 1860 majoor, 1866 luitenant-kolonel, 1868 kolonel, 1872 generaal-majoor. Van 1853 „Noemde bij mij geen stijfhoofdige vrouw ,/Integendeel; een rechtschapen en eerbiedwaar- dige dame noemde hij u, die heel wat verdriet qndervonden en onrecht geleden had." „Het komt mij voor dat gij nog zeer jong zijt?" ,/Omdat ik zoo maar alles zeg wat ik denk en wat mij voor den mond komt? Nu ja, mijn ouders beweren dikwijls dat ik, al ben ik ook al twintig jaar, nooit verstandig zal worden maar ik denk dat men altijd nog vroeg genoeg het hoofd kan laten hangen, en als men lacht en zingt, gaat het werk er slechts te beter om. Hallo, Dickl" riep zij den jongeling toe, die altijd nog met het paard bezig was, „neem den bruin den toom maar af weg loopeu doet hij toch niet, hij kent mijn stem en volgt mij als een hond," en in denzelfden adem voegde zij er met echt Amerikaansche openhartig- heid bij „Wat een schoon en forsch mensch is die zoon van u Ik verbeeld mij dat gij trotsch op zulk een knaap zijn zult!" ,/t Is sprekend zijn vader," antwoordde Kornelie, een blik van innige moederliefde op Dick werpend, zoo sterk als een paard en zoo zacht als een kind.' „Dat kan men hem wel aanzien, mrs. Watson, maar hij heeft de oogen van zijn moeder," merkte Kate op. Onderzoekend zag zij nu de oude vrouw aan en met veel overtuiging, als had zij een diepe waarheid doorgrond, voegde zij er bij „Ook gij moet eenmaal zeer schoon zijn geweest." Er zweefde iets als een lach van minachting om Kornelie's lippenzij merkte echter alleen op: „Och, als men jong en gezond is, is men al gauw mooi genoeg. De bloemen hier zijn ook mooi. Maar een enkele nachtvorst is voldoende om ze te doen verwelken, een paar goede stormen en er is niets meer van te vinden." ,/Arme mrs. Watson Waaroin arm #Ik vermoed namelijk dat er ook menige zware storm over uw boofd getogen is." Ja, kind, dat kon wel eens waar zijn, doch zie nu gindschen knaap eens en zijn beide broeders zijn weinig minder en zeg dan nog eens dat ik arm ben Maar wat praat ik tot u als tegen iemand van mijn eigen leeftijdwat begrijpt gij daarvan Zeg mij liever eens wat uw vader bewogen heeft om op zijn ouden dag nog naar California te gaan. Voor zoover ik weet bezat hij toch twee flinke boerderijen, die elk genoeg opleveren om een huigezin te onderhouden." Ja dat is ook zoo, mrs. Watson," sprak Kate plotseling ernstig wordend, „en het kostte ons alien genoeg om ze in andere lianden te zien overgaan maar wij konden er niets aan doen, omdat vader maar bleef volhouden dat er op ons goed geen zegeu rustte. Geheel en al ongelijk had hij niet. Eerst stierven mijn twee oudste broeders, trouwens reeds zoolang geleden dat ik er mij niets meer van herinner, en later ging er geen jaar voorbij dat ons niet een of ander ongeluk trof. Nu eens was het misgewas, dan weder ontstond er een ziekte onder ons vee, op een anderen tijd leden wij door over- strooming en bijna elk jaar vernielde hagel of storm een groot gedeelte van onzen oogst. Als vader nu van oordeel is dat hij in een andere streek gelukkiger zijn zal, dan kan hij dit licht beproeven. Wij zijn nog met ons zessen, broers en zusters, moet gij weten en hij zegt dat hij ons niet gaarne zonder iets de wereld in zou zenden, ofschoon ik niet zie wat daartegen is als men maar gezond en sterk is en goed heeft leeren werken." Toen Dick het paard van Winslow's dochler afgetoomd had, brak deze het gesprek met Kornelie af en opstaande sprak zij: //Nu, mr. Watson, sta ik u de plaats weder af, neen, neen, geen complimentenik ga hier op dien deken zitten, dan heeft uw goede moeder ook nog het voordeel dat ik haar wat schaduw geef." En zij voegde het woord bij de daad. Dick zette zich weder op het gras naast zijn moeder en daar Kate spoedig een gesprek met hem aanknoopte, verzuimde hij niet bet met al de vrijmoedigheid, de mannen uit bet westen eigen, tot 1859 was hij de adjudant van Van Swieten in Iudischen dienst, met wien hij o. a. de expeditie in de Lampongsche districten maakte. Intusschen had hij zich als vruchtbaar schrijver over militaire onderwerpen doen kennen. Van 1847 tot 1853 redigeerde hij de Militaire Spectator, en onder zijn werken is vooral ,/De Oorlog op Java van 1825 tot 1830" bekend, terwijl hij later de militaire literatuur nog met vele gesehriften verrijkte. Gene raal Weitzel is thans voor de tweede maal minister van oorlog. In de 8ste zitting der algemeene synodale commissie werd behandeld het verzoek. van de heeren Neomagus te Breda en C. P. Buyze te Hulst tot uitkeering van f 100 uit het hulppensioen- fonds voor predikanten aan de erven van wijlen den heer K. H. ter Winkel te Sas van Gent. De gronden door adressanten aangevoerd werden door de vergadering billijk bevondeu, en mitsdien werd besloten hun verzoek toe te staan. Aan het verzoek van eenen kerkeraad om voor- lichting over de te volgen gedragslijn tegenover de de doleerende lidmaten in zijne gemeente werd door de vergadering voldaan door het antwoord, dat de daarop betrekkelijke synodale circulaire geene bevelen maar slechts wenken gaf, die de vrijheid van eenen kerkeraad, om in dezen met plaatselijke toestanden te rade te gaan, niet verkortte; dat zij echter in het algemeen geraden achtte tegenover hen, die in de kerk bleven om met de rechten, die aan dat blijven verbonden waren, haren bloei en welstand te ondermijnen en verwarring en on- rust in de hand te werken, eene gedragslijn te volgen, die wel van zachtheid maar niet minder van beslistheid getuigde, en dat de kerkeraad in bijzondere voorkomende gevallen zich om inlichting kon wenden tot het classicaal bestuur waaronder hij ressorteerde. Jl. Zondag werd, in tegenwoordigheid eener talrijke menigte, ook van elders, de nieuwe kerk der doleerenden te Koudekerke (Walcheren) in gebruik genomen en ingewijd door Ds. Klaarhamer van Middelburg. Dit zeer eenvoudig gebouw is het eerste dat door de doleerenden in deze streek is gesticht. In de bekende fabriek van den heer A. H. van Bergen, te Heiligerlee, is eenige dagen geleden eene buitengewoon groote gieting volbracht. Te 12 uur des middags werd met het smelten van 3000 kilo metaal begonnen, en om half zes was dit gesmolten, tot een voldoenden graad van hitte. Daarvan werden gegoten zes luidklokken, bestemd voor verschillende gemeenten in Noord-Brabaut, Friesland en Groningen. De gieting is zonder ongelukken afgeloopen den volgenden naclit werden de klokken van hunne vormen ontdaan. In deze fabriek is nog nooit eene gieting mislukt. voort te spinnen, en bet duurde niet lang of hun beider gelach getuigde dat de wereldsche zorgen en de zengende hitte hen niet meer en waarschijnlijk nog minder hinderden dan de kaalkoppige heraldiscbe vogels op de dorre takken der boomen, of de staalblauwe en goudgroene glazenmakers, die dan eens aan de balmen bingen, dan schijnbaar op den waterspiegel dausten. Kornelie was stil geworden. Alsof het vroolijke gebabbel baar ooren niet bereikte, zat zij voor zich uit te staren op den kleinen waterstraal die, aan het beekje ontsnapt, zich zijwaarts in den vochtigen bodem verloor. Waarheen mochten haar gedachten dwalen Wat werkte daar achter die duister gefronste wenkbrauwen, terwijl haar groote blauwe oogen zoo zwaarmoedig voor zich uit staarden Ook zij had tijden gekend waarop ontzaggelijk weinig, wellicht niets anders dan zonneschijn of maanlicht en een opgewekt speelgenoot voldoende waren ge weest om baar vroolijkheid tot uitgelatenheid te doen klimmen. Waar waren die tijden gebleven? Wat had zij sedert ondervonden en hoe had alles er toe bijgedragen om haar gelaat te berooven van den glans der jeugd, het te beploegen met de diepe rimpels der zorgenDieper liet zij het hoofd zinken on zwaarmoediger blikten haar oogen. Als in een droom hoorde zij de vroolijke stemmen van de beide gelukkige menschen, die zij geheel scheen te hebben vergeten. Slechts eenmaal verbelderde een vlucbtig lachje haar harde trekken. Het was toen Kate TER \EIZEXSflE (01 RUT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1