Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2354. Woensdag 7 December 1887. 27e Ja&rgang, ©3 ©002^^ Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324- Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Bit bind verschijlnt Dinsdag- en Vrijda&ravond bij den ultgerep P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. JPolitieli Overzicht. De heer Marie Francois Sadi Carnot is door het congres te Versailles met 616 van de 849 geldige stemmen tot President der Fransche republiek ge- kozen, nadat de heeren Ferry en De Frevciuet te zijnen behoeve hun candidatuur hadden ingetrokken. De uitslag der voorbereidende vergadering, welke de verschillende republikeinsche groepen uit de Kamer en den Senaat te Versailles hielden, maakte een dergelijke oplossing der kwestie reeds zoo goed als zeker. De opportunisten haDdhaafden de can didatuur van den heer Ferry, terwijl de radicale afgevaardigden hun stemmen uitbrachten op de heeren De Freycinet, Sadi Carnot en Brisson. Wanueer beide partijen ook bij de verkiezing dit standpunt bleven handhaven, was het natuurlijk onmogelijk eene voldoeude meerderheid voor een der republikeinsche candidaten te verkrijgen, want de monarchisten en bonapartisten brachten hun stemmen uit op candidaten, die toch niet de minste kans hadden. Hun doel was blijkbaar slechts te verhinderen, dat een der republikeinsche candidaten de volstrekte meerderheid behaalde. De republikeinen begrepen toen echter, dat het noodig was zich over een gemeenschappelijken can- didaat te verstaan en daarom trokken de heeren Ferry en De Freycinet, de candidaten der scherp tegenover elkaar staande opportunisten en radicalen, zich terug. De aangewezen man was nu de heer Sadi Carnot. Als opportunist was hij voor Fer ry's aanhangersnu deze hun leider toch niet tot President konden doen verkiezen, de beste candidaat, terwijl van de andere zijde de radicalen, die steeds zoo hoog opgeven van hun republikein sche beginselen, niets konden aanmerken op dezen republikein van het zuiverste water. In dit op- zicht heeft Sadi Carnot zijne afkomst niet verloo- chend en den goeden naam, dien zijn vader en grootvader onder de republikeinen verwierven, op eervolle wijze gehandhaafd. Sadi Carnot heeft steeds het vertrouwen genoten der republikeinen. Dit bleek nog onlangs in de Kamer. Van alle banken der republikeinen weer- klonken luide toejuichingen, toen de heer Rouvier mededeelde, dat de Minister van fiuancien Sadi Carnot had geweigerd de pogingeu van den heer Wilson, tot het verleenen van restitutie van de bekende registratiegelden aan de firma Dreyfus, te ondersteunen. In de gegeven omstandigheden is de verkiezing van een onbesproken republikein als Sadi Carnot tot president der republiek, zeker de beste oplossing, waarmede aan de langdurige en voor Frankrijk hoogst gevaarlijke crisis der laatste weken een einde kon gemaakt worden. Een gewichtige redevoering hield de heer Sagasta te Madrid, voor een groot aantal afgevaardigden. Belangrijk en kenmerkend is wat hij zeide over FEUILLETON. NOV EL L. E. 7) De donkere oogen en wenkbrauwen kwamen met die haartooi overeen, en hoewel zij ongetwijfeld ook last had van de zengende hitte, toch keek zij zoo opgewekt, levenslustig, flink de gloeiende zonne- stralen tegen, alsof er slechts weinig noodig ware geweest om haar het kleine mondje tot lachen te plooien en de fijne witte tanden te laten zien. Vdor Kornelie of Dick het nog met zichzelf eens waren, waar eindelijk de bekoorlijklieid gelegen was, waardoor de vreemde hen op eenmaal voor zich innam, hield deze haar paard in en Dick's hulp afwijzende, sprong zij vlug uit den zadel op den grond, waarna zij in de eerste plaats haar kleeding in orde schikte. Tot dusver was er geen woord, zelfs geen groet tusschen hen gewisseld. Want terwijl Kornelie de jeugdige vreemdelinge bij haar maagdelijk zorgeloos optreden ernstig, ja zelfs onderzoekend beschouwde, bezag Dick haar met een uitdrukking van onge- veinsde bewondering en alsof hij zijn oogen niet vertrouwen kon. Hij schrikte bijna op toen zij eindelijk met een vroolijk #zoozich eerst tot hem en daarna tot zijn moeder wendde en daarna den huidigen toestand van Spanje. Zijns inzien! schrijdt het land met vasten tred voorwaartshet geniet thans de achting van het buitenland en is dit verschuldigd aan de houding der liberalen, aan de vaderlaudsliefde der verschillende partijen, aan de goede tucht bij leger en vloot, en aan het streven der Koningiu, die een ware bemiddelaarster van den vrede is. In het nieuw wetgevend tijdvak zal er zeer veel arbeid te verrichten zijn, zegt de Minister, maar hij hoopt alle wetsontwerpen aange- nomen te zien. Op het/buitenland" bovengenoemd, dat Spanje achting bewijst, maakt echter Marokko een uitzonderiug, tenminste de vlag van eerstgenoemd rijk werd door die Afrikaners al met heel weinig respect behandeld. Nog steeds woei zij, aan een staak bevestigd, van het eilandje Perigyl, doch dit begon blijkbaar den Marokkanen te vervelen. Zij hebben den paal uit den grond gerukt en de vlag als zegeteeken medegenomen. Of Spanje op deze daad, waaruit niet zeer groote achting voor dit rijk spreekt, verliaal zal zoeken, is nog onbekend. Prinses Clementine van Coburg, de moeder van Vorst Ferdinand van Bulgarije, is te Sofia aange- komen en daar met groote eerbewijzen ontvangeu. Men mag hieruit afleiden, dat de Vorst weinig of geen ongerustheid voor de naaste toekomst gevoelt. Zinspelende op de nederlaag van den beruchteu metropolitaan, kan dan ook de Frankfurter Zeiting den toestand van het vorstendom resumeeren in de woorden #Clement gaat en Clementine komt." De Bulgaarsche metropolitaan Clement, die van zijne geestelijke overheid bevel heeft gekregen om naar zijn diocees Tirnova terug te keeren, heeft verklaard, dat hij zich daar niet veilig achtte. Ilij zal nu naar Rusland trekken, waarheen Zankoff hem reeds is voorgegaan. Naar de Duitsche bladen beweren, zou de heer Von Bismarck binnenkort een wetsontwerp indienen, dat eene aanmerkelijke verscherping der thans be- staande socialistenwet zou wezen. De voornaamste bepaling zou hierin bestaan, dat het tot nu toe bijna geheel aan de willekeur der politie—autoriteiten overgelaten verbod om in eene bepaalde stad of een bepaald district verblijf te houden, zou gepaard gaan met het verlies der rechten als staatsburger. Het is duidelijk, dat hierdoor de socialisten bij de stembus geheel machteloos zouden kunnen worden gemaakt, deels doordat aan hunne uitverkorenen de verkiesbaarheid wrordt ontuomen, deels doordat zij zelven van het kiesrecht zouden worden beroofd. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan den burgemeester van elke gemeente des rijks eene circulaire gezonden, waarin uitvoerig worden toegelicht de verschillende veranderingen, die thans levendig voortging »Nu zie ik er weder eenigszins naar uit om fatsoenlijke meuschen te durven aanspreken," en zij reikte Kornelie de hand „dat was een warme rit maar het zou mij niet verwonderen als ik hier mijn doel bereikt had en mrs. Kornelie Watson voor mij zag." ,/En mij zou het niet verwonderen als mr. Wiuslow zijn dochter had vooruitgezonden om aan het Satausmoeras naar oude bekenden om te zien," antwoordde Kornelie op niet al te vriendschappe- lijkeu toon, als werden er door het zien van het meisje droeve, zoo niet akelige herinneringen in haar gewekt, ,/want niemand anders kunt gij wezen dan zijn dochter met die oogen en dien eigenaar- digeu trek om den mond." //Zijn eigen dochter Kate," stemde deze vrijmoedig toe; //maar gezonden heeft hij mij nietneen, met de wagens en de runderen ging het mij te lang- zaam en toen ik hem voorstelde om vooruit te rijden, vond hij dat best en zeide hij dat ik dan maar vast eens naar mrs. Kornelie Watson moest uitzien, ofschoon hij eigenlijk niet geloofde dat zij er reeds wezen zou. Maar ik vind u dan toch en deze gentleman is waarschijnlijk een uwer zoons En geheel onbevangen zag zij den rijzigen man aan, z/Mijn zoon Dick," antwoordde Kornelie, de wenk brauwen een weinig dichter samentrekkend, //een zoo trouwe zoon als nog nooit het levenspad zijner moeder veraangenaarade." z/Dick dus," nam Kate snel weder het woord en in de regelen voor het opmaken der kiezerslijsten zijn aangebracht. Een nieuw model voor de kiezers lijsten is daarbij gevoegd. Daar het getal kiezers voor den gemeenteraad aanmerkelijk grooter, dan tot nog toe, zal worden, wordt den burgemeester verzocht, te overwegen, in hoeverre het noodig zal zijn de gemeente, overeenkomstig art. 6 der gemeentewet, in afdeelingen te verdeelen, ter ver- gemakkelijking van de inlevering der stembriefjes. Vermits het schijnt, dat de bepaling van art. 51 der kieswet, betreffende de verzegelde stembussen, niet overal behoorlijk wordt nageleefd, verzoekt de Minister ten slotte, de stembureaux op dit voor- schrift opmerkzaam te maken. Naar het Vad. verneemt, heeft de heer Buteux, lid der Tweede Kamer voor Middelburg, het stellig voornemen geuit, zich tegen de aanstaande verkiezingen niet verkiesbaar te slellen. Een rijks-ontvanger ten plattelande verstrekt de volgende in de Arnh. Ct. opgenomen mededeeling over de nieuwe kiesregeling z/Ik heb schrijft hij mijn kiezerslijsten gereed en nu blijkt, dat de verandering ten plattelande grootendeels hierop neerkomt, dat zij, die nu kiezers zijn voor den Gemeenteraad, nu ook kiezer worden voor Proviuciale Staten en Tweede Kamer. Enkelen, bijv. zij, die door hooge patentaanslageu kiezer waren, vallen er af, waartegen weder enkelen er bijkomen. Die mutatie is echter gering en onze kiesvereenigingen en leiders kunnen zich gerust baseeren (ten plattelande althans) op de tegenwoordig nog bestaande lijsten van de gemeenteraadskiezers, met uitzondering van hen, die door hooge patenten kiezer zijn. Zeker kunnen zij zijn, dan ongeveer 95 pCt. der nieuwe kiezers te hebben." De inladers in het verongelukte stoomschip Scholten zijn door de Nederl.—Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij uitgenoodigd om de ver- zekeraars hunner goederen aan te zetten tot een proces tegen de Rosa Maryde kosten zouden pondspondsgewijze moeten worden gedragen. Als maximum der schadevergoeding, waartoe de Rosa Mary zou kunnen worden verplicht, wordt f 100,000 opgegeven, terwijl de waarde van schip en lading nog op f 1,800,000 wordt geraamd. De zaak-Willink Ketjen zal vermoedelijk van het tapijt zijn, nu deze zich in eene andere stad aan de journalistiek gaat wijden. Na de aanneming der Indische begrooting vertoont de heer Ketjen zich niet meer op het Biunenhof, zoodat ook de speciaal voor zijne bewaking ge- commandeerde veldwachters kunnen wegblijven. De heer Mr. A. J. Duymaer van Twist, die sinds eenigen tijd ernstig ziek lag, is Zondagnacht op zijn buiten te Diepenveen overleden. Het land verliest in hem een man, die steeds met ijver en toewijding de algemeene zaak voor- nu reikte zij ook hem de hand; //nu goed Dick, wees zoo beleefd en veraangenaam dan nu mijn levenspad ook een weinig; tuig mijn paard eens af en breng het waar bet wat drinken kan. Ik zal zoolang uw plaats op dit grastapijt innemen dat wil zeggen, als gij het mij veroorlooft, mrs. Watson, want het kan nog wel een half uur duren voordat vader en de anderen hier zijn." ,/De prairie is vrij voor iedereen en behaagt het u juist hier te komen uitrusten dan heb ik daar niets tegen," klonk het weder vrij koel van Kor nelies lippen ,/Hebt gij dorst, hier is overvloed van frisch water; hebt gij honger, zeer gaarne stellen wij onzen voorraad ter uwer beschikking," en zij wees op de overblijfselen van den maaltijd, waaraan zij zoo juist met haar zoon Dick had aangezeten. Kate ging onverwijld zitten. Slechts vluchtig keek zij nog naar haar paardmet welks verzorging Dick zich onmiddelijk had belast en daarna keerde zij zich weder geheel tot de be- jaarde vrouw. //Die lange warme rit heeft mij werkelijk honge rig gemaakt, maar dorst heb ik toch nog meer,' sprak zij vertrouwelijk, als gold het een zeer goede oude bekende, //en gij zult eens zien of ik ook van zulk vriendelijk aanbod gebruik zal maken." Zij zag haar eenige oogenblikken scherp aan en lachte toen hartelijk, Kornelie fronste de wenkbrauwen. stond, en de liberale partij een harer oudste en rrachtigste figuren. Hij begon zijne politieke loopbaan als lid van de Tweede Kamer en was korten tijd haar voorzitter. Later werd hij benoemd tot Gouverneur-Geueraal van Nederlandsch Oost-Indie, en in het jaar 1865 werd hij door de Staten van Zuid-Holland afge- vaardigd naar de Eerste Kamer. Deze betrekking jleef hij waarnemeu, totdat zijn hooge leeftijd tern dwong, zich uit het openbare leven terug te trekken. Sedert het jaar 1857 droeg de heer Duymaer van Twist den titel van minister van Staat. In de jl. Yrijdag te Rosendaal gehoudeu vergadering van den Nederlandschen beetwortel- suikerfabrikantenbond is de prijs der suikerbieten, benoodigd voor de campagne 1888-89, vastge- steld op /II per 1000 kilogr., met een voorschot van f 70 per Eektare. Bij de aanbestedingen voor de levering van het benoodigde vleesch voor de garnizoenen enz. in onderstaande plaatsen, van 1 Jan.31 Dec. 1888, werd per kilogram ingeschreven te Roer- mond, Venloo en Groningen voor 42 cent, Deventer 44, Gorinchem en Leeuwarden 444, Dordrecht 49, Arnhem en Helder 50, Bergen op Zoom 514, Delft 53, Grave 54 en Nijmegen 62 cent. Vrijdagavond is door het bestuur der Vereeni- ging tot bevordering der Nederlandsche visscherijen te Bergen op Zoom, eene vergadering belegd, met het doel om van de visschers te vernemen, welk tijdstip zij in het algemeen belang het geschikst achten tot openstellen der zaadmosselbanken op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. De voorzitter Jhr. Pompe van Meerdervoort, leidde de zaak in; hij vestigde de aandacht er op, dat het oordeel omtrent het meest geschikte tijdstip nogal uiteen liep, en dat vooral de visschers van Bruinisse in adressen en dagblad—artikelen sterk aangedrongen hebben op de openstelling in de maand April, in plaats van in September, zooals in de laatste jaren ge- bruikelijk is. Eene warme discussie ontspon zich over deze werkelijk zeer belangrijke kwestie; waarbij bleek dat al de aanwezige visschers zonder onderscheid, voor de handhaving zijn van het tijdstip der tegen- wcordige openstelling der mosselzaadbanken, dus in het najaar en niet in het voorjaar, zooals de visschers van Bruinisse verlangen. Vrij afdoende waren de gronden hiervoor aangevoerdde mossels op de Schelde zijn in de laatste jaren zoo enorm toegenomen in hoeveelheid, in vergelijking met vroegere jaren, toen de banken in het voorjaar opengesteld werden, dat er geen kwestie van zijn kan, of dit is voor een groot deel toe te schrijven, aan de meer doelmatige openstelling in het najaar. De visschers van Bergen op Zoom vermeenen, „'t Schijnt dat gij in uw geheele leven nog geen droevigen dag hebt gehad," zeide zij ruw. ,/Zeer droevige dagen zelfs," klonk het een weinig ernstiger terug, //maar daarom laatik mij de vroo- lijke niet bederven neen dat is mijn gewoonte niet. Ook lachte ik niet zonder reden." Wat gaf daar dan aanleiding toe?" ,/Kom, ik wil het u bekennen. Mijn vader heeft mij namelijk den raad gegeven om, als ik mrs. Kornelie Watson bij het Satansmoeras ontmoette, mijn zeer beweeglijke tong in toom te houden, want de dame was altijd zeer deftig geweest. Toen dacht ik natuurlijk dat ik iemand zou viuden die mij vrees inboezemde en nu, nu ik u in de oogen kijk, zie ik op eens zulk een goed, oud gelaat," en dat zeggende, reikte zij over den smallen waterloop heen de oude vrouw nogmaals de hand. Deze vertrok geen spier van haar gelaat. De vertrouwelijke mededeeling scheen haar zelfs te mishagen. Doch plotseling keerde zij de hand, die nog in de hare rustte, om en, de binnenzijde nauwkeurig bekijkende en ze met hare duimen betastende, zeide zij op zachter toon dan wellicht haar voornemen was geweest z/Ik geloof zelfs dat gij werken geleerd hebt." z/Mijn ouders hebben mij niet geleerd met de handen over elkaar te zitten, verklaarde Kate met trots." Zij gingen van den beginne af uit van de meening dat het voor een boer meer waard is iemand te krijgen die verstaud van werken heeft ter \ei zeysi he i oirwt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1