Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2353. Zaterdag 3 December 1887. 27e Ja&rgang, AAHBESTIDIMG. Binnenland. aanbesteden: ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32|. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. nil blad verschljnt DiiMdag- en Vrljdagavond bij den uitgever P. J. VAN DE N A N D E BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TER NEUZEN zullen op Dinsdag. 13 December a. s., des voormiddags 11 uren, in bet gemeente- huis aldaar, in bet openbaar, bij enkele inschrrjving, lo. het schoonhouden, verwarmen en verlichten der open bare scholen in de kom der gemeente; 2°. de levering van steenkolen aan de gexneente, de scholen uitgezonderd; beide gedurende 1888. De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie, alwaar de inschnjvings- biljetten tot het oogenblik der besteding in eene verzegelde bus kunnen worden ingeleverd. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den burgemeester. Ter Neuzen, 1 December 1887. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DI RLE MAN, Secretaris. L»olitieli Overzicht. De troonrede, waarmede de Duitscbe Rijksdag werd geopend, is belaugrijk genoeg, om woordelijk te worden overgenomen. De buitenlandsche politick van Zijne Majesteit den Keizer heeft er met goed gevolg naar gestreefd, den vrede van Europa, welks nandhaving zij zich ten taak heeft gesteld, te be- vestigen door het aankweken van vriendschappelijke betrekkingen tot alle mogendheden, door verdragen en door bondgenootscbappen, welke ten doel hebben het oorlogsgevaar af te weren en tegen onrechtmatige aanvallen gezamelijk op te treden. Het Duitscbe rijk heeft geen aggressieve bedoelingen en geen be- hoeften, die door gelukkig gevoerde oorlogen kunnen worden bevredigd. De onchristehjke neiging om naburige volkeren, te overvallen is aan het Duitsche karakter vreemd, en noch de constitute, noch de legerorganisatie van het rijk is er op berekend, den vrede ouzer naburen door willekeurige aanvallen te verstoren. Maar in het afweren van zulke aan vallen en in de verdediging onzer onafhankelijkheid zijn wij sterk, en willen wij met Gods hulp zoo sterk worden, dat wij elk gevaar gerust kunnen tegemoetzien. Opmerking verdient, dat geen mel- dine wordt gemaakt van bet bezoek van den Gzaar, maar evenmin van Italie's toetreding tot de Duitsch- Oostenrijksche alliantie. De uitdrukking: „Wi] willen met Gods hulp zoo sterk worden, dat FEUILLETON NOV EL Li E, 6) Wat ik des tijds mijn eigendom noemde was slechts zeer weinig, want wat een certificaat van recbt op regeeringsland in de uiterste grensdistricten waard is, weet gij even goed als ik. Uw vader had intusscben ook een kleinigheid overgespaard, dat voegden wij bij wat ik had, en nadat wij een wagen, wat° vee en het noodigste huisraad en andere be- noodigdheden gekocht hadden, togen wij westwaarst. Ik voelde mij aangetrokken door de buurt van het Satansmoeras. Ik beschouwde het als een soort van plicht om te waken dat er geen onderzoek naar de schat ingesteld werd. Want wie kon wetenof John Winslow toch niet op een of andere wijze in het bezit gekomen was van een afschrift van de mij door mijn vader geschonken wegwijzer? I w vader was het geheel met mij eens, John, en dus kozen wij hier den grond uit waar nu nog ons huis staat. Destijds was het recht eenzaam in deze streken. Er waren twee voile dagreizen noodig om bij andere menschen te komen, doch wij hadden genoeg aan elkander en moesten zoo hard werken dat ons geen tijd tot klagen overbleef. Het duurde ook niet lang of gij kwaamt en daarna uw beide wij elk gevaar gerust tegemoet kunnen zien," doet eene nieuwe verhooging van militaire lasten verwachten. Inderdaad wordt reeds een wetsontwerp aangekondigd, om door verbetering der inrichting van landweer en landstorm de weerkracht van het rijk te verhoogen. Lord Hartington en de Minister van Financien, de heer Goschen, zijn te Dublin aangekomen, ten einde in Ierland zelf de politiek der heeren Gladstone en Parnell te bestrijden. Beide heeren worden steeds begeleid door geheime politieagenten. Men is niet gerust over de houding der nationalisten, ofschoon de leiders der Liga hun aanhangers hebben aange- raden, zich van alle betoogingen te onthouden. De eerste bijeenkomst der Unionisten is ongestoord afgeloopen. Men was daarvan niet zeker, want er waren te Dublin geruchten verspreid, dat de nationalisten de toegangskaarten hadden laten na- maken, ten einde zoo de vergadering te kunnen bijwonen en te storen. De beide leiders der unionisten werden door hun partijgenooten te Dublin met groote geest- drift ontvangen. Grevy schijnt echter te denken ik blijf, waar ik ben De oude heer kan niet scheiden van het Elysee, waar hij negen jaren heeft doorgebracht. De presidentieele boodschap die Maandag zou worden ingediend, zou daarna Dinsdag de Kamer en den Senaat bereiken en later weer Donderdag. De Figaro rekent uit, dat dit uitstel eenige duizenden francs in den zak van den president brengt. Men mag dit wat ondeugend van de Figaro vinden, toch moet men erkennen, dat de president zich door zijne gierigheid niet bemind heeft gemaakt. Als president heeft hij een inkomen van 600,000 francsmaar daarenboven nog 600,000 voor representatie—gelden en reiskosten en verder het vrij gebruik van de te zijner beschikking gestelde staatsgebouwen en jachtgoederen. Grevy gebruikt zijn inkomen op lange na niet, want hij leeft uiterst eenvoudig. De 600,000 francs representatie- gelden en reiskosten steekt hij in zijn zak en laat bovendien vele reparation op staatskosten doen. Vuur en licht, schoonmaken, herstellen van meubelen, alles gaat op kosten van den staat. In de rekeningen van het vorige jaar komt zelfs een post voor „reparatie van een tuinsproeier." Het totaal bedrag van die „kleinigheden" bedraagt jaarlijks meer dan een half millioen francs. De Parijzenaar vooral roept luide zijne ontevredenheid over des presidenten inschrapigheid uit. Hij vindt het onfatsoenlijk, reiskosten op te steken en niet op reis te gaan, representatie—gelden te innen en geen feesten of receptien te geven. Ook heeft Grevy nooit onder- steuning verleend aan een groot openbaar werk, niets voor de kunst, niets voor de litteratuur, niets voor het raaatschappelijk leven gedaan. Toch heeft Grevy den vrede bewaard, dat is ook iets. Maar breeders, zoodat er nieuwe zorg, maar ook nieuwe vreugd en nieuwe gezelligheid in onze woning kwam. Wat ik ten opzichte van den schat gevreesd had bleek ongegrond te zijn. Die bleef zoo rustig liggen als ware hij geheel in de aarde verdwenen. Af en toe, doch steeds met jaren van tusschen- poozing, werd ik er echter aan herinnerd door brieven van Winslow. Die wilde mij namelijk overtuigen dat de voorwaarden die ons gesteld waren niet golden voor onze kinderen ook hij was inmiddels gehuwd en dat het dus plicht was om het geld niet meer nutteloos in de aarde te laten liggen. Ik wilde nooit naar zijn voorstellen luisteren en uw vader gaf mij gelijk. Ik geloof dat hij vreesde dat mijn gemoedsrust weg zijn zou als wij ons het geld toeeigenden en die was hem dierbaarder dan alle schatten der wereld, omdat daarin juist mijn tevredenheid lag. Zoo zijn er jaren verstreken. Ik meende reeds dat Winslow niet meer aan die oude geschiedenissen dacht, toen er plotseling weder een brief van hem aankwam gij hebt dien zelf gelezen. Laat hem naar California gaan of naar de maanhet geld blijft onaangeroerd daar liggen waar de beide oude heeren het in den grond begroevenl'' ,/Zijt gij dus nog in het bezit van dat papier vroeg' Dick, die met de uiterste opmerkzaamheid de mededeelingen van zijn moeder had aangehoord. Kornelie sloeg een onderzoekendeu blik op den jongeling en antwoordde daarop kalm: Grevy is bezig met het weinigje sympathie te verspelen. Gisteren berichtte Grevy door het ministerie, dat hij voorloopig aanblijft. Een nieuw ministerie zal eerstdaags door hem worden samengesteld. In de Bulgaarsche Sobranja is het weer zoo onstuimig toegegaan, dat de voorzitter de vergade ring moest schorsen. Een der afgevaardigden ver- langde, dat een vervolging tegen het Ministerie- Radoslavoff zou worden ingesteld, doch toen ontstond er zulk een tumult, dat de zitting onmiddellijk moest gesloten worden. Prins Ferdinand en zijne Ministers willen niets van een vervolging weten, hetzij tegen KaravelofF, hetzij tegen Radoslavoff, omdat daardoor de ge- moederen weer in beweging zouden komen en de verhouding tusschen Bulgarije en de mogendheden slechter zou worden. Betreffende den uitslag van het onderhoud tusschen Prins Bismarck en den Czaar, verneemt de Parijsche correspondent van de Times, dat de Czaar zich aldus heeft uitgelaten»Nu weet ikdat de Bulgaren, die zich vijandig jegens Rusland gedragen, zich zullen vergissen, indien zij op den steun van Keizer Wilhelm rekenen." Te 's Hage zijn Woensdag op de voorgeschreven wijze de vastgestelde veranderingen in de Grond- wet plechtig afgekondigd. Met klokslag van 12 uren betrad de secretaris der gemeente, de puie van het raadhuis om dc afkondigings-publicatie den volke bekend te maken. IV bad zich een menigte volk rondom de Happen vilh het stadhuis verzameld. In den Hoogen Raad der Nederlanden werd de plechtige zitting, die door alle leden en ambtenaren van den raad werd bijgewoond, in de groote zaal door den voorzitter, den heer Mr. Kist, geopend met de mededeeling, dat deze zitting bestemd was om uitvoering te geven aan de de voorschriften der Koninklijke publicatie. Te Amsterdam had de afkondiging plaats door een opengeschoven raam van het raadhuis. De secretaris las het stuk. Burgemeester en wethou ders stonden achter hem geschaard. Een 300tal personen hoorden de afkondiging aan en gingen daarna zwijgend uiteen. Te Rotterdam ging veel van het plechtige" verloren. De secretaris moest van de »puie" de publicatie voorlezen. Om die puie te bereiken moest een laddertje gebruikt worden. Dat laddertje nu was de spellebreker. Er was een zeer talrijk publiek aanwezig, en dat publiek begon te lachen, zoodra het den secretaris op het laddertje zag klauteren, eene vroolijke stemming, die nog ver- hoogd werd, toen men daarboven iemand zijne lippen Ter Neuzen. zag bewegen, zonder dat de geringste klank van die lippen door de luchtgolvingen tot de verzamelde burgerij werd overgebracht. Er was, toen de „plech- tigheid" afgeloopen was, een beetje gejuieh en gejoel, maar dat gold meer de gymnastische vaar- digheid, waarvan de secretaris blijk gaf. In de overige gemeenten ging de afkondiging gepaard met meer of minder plechtigheid. In enkele gemeenten was daarbij een muziekgezelschap tegenwoordig die dan de volksliederen ten gehoore gaf. De Minister van Waterstaat enz. heeft naar wordt bericht het plan opgevat om op Zon— en feestdagen slechts een bestelling van brieven enz. te doen plaats hebben, teneinde de ambtenaren zooveel mogelijk om de zeven dagen van een rustdag te doen genieten. Om het verkeer echter niet geheel te doen ophouden, zou hij dan de telegraafkantoren gelijkmatig over ons land op Zon— en feestdagen open willen stellen van 812 voormiddags en van 59 namiddags, opdat be- langhebbenden dan door middel van de telegraaf 's morgens en 's avonds, zij het dan ook met meerdere kosten, kunnen correspondeeren. \ooral nu langzamerhand de ambtenaren der vroeger ge- scheiden diensten met beide vakken vertrouwd zijn geworden, kan dit stelsel worden ingevoerd zonder schade en tot verlichting van alien. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijver- heid brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maand December a. s. voor de vervulling der betrekking van aspirant-ingenieur van den waterstaat een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben. Tot dit onderzoek worden toege- laten Nederlanders, die een voldoend examen als civiel-ingenieur hebben afgelegd aan de Polytech- nische school te Delft, mits zij op 1 Jan. 1888 niet ouder zijn dan 28 jaar. Zij die zich aan het vergelijkend onderzoek wen- schen te onderwerpen, moeten voor 1 December a. s. daarvan aan het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid doen blijken bij op zegel geschreven adres. Door visschers en bij de visscherij belang- hebbende ingezetenen van Volendam is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres ge- zonden, waarin zij verzoeken, het wetsvoorstel tot verlenging van den proeftijd met twee jaren niet aan te nemen, maar evenals in 1885, tot vrijheid voor de visschers te besluiten. Uit Goes wordt gemeld, dat de slachter van het varken zoowel als man en vrouw, benevens de knecht, die bij het vleeschkappen geholpen heeft, hebben geproefd of het gehakt voor de worst wel genoeg gezout en gepeperd was, en alien zijn door de vreeselijke ziekte aangetast. De oogen zijn gezwollen, de gang wordt loom door het zwellen der beenen, en het vermogen om te gaan houdt zelfs een poos op, wanneer de lijder de ziekte Dikwijls genoeg nam ik het in de hand om het in het vuur te werpen, om zoodoende mijn kinderen de gelegenheid te benemen om in verzoeking te worden gebracht; doch ik kon er nooit toe komen, omdat mijn vader het geschreven had en ik geen enkele gedachtenis aan hem had. Ja Dick, het papier bestaat nog, ik heb het zuinig bewaard. Doch waarom vraasrt gij daarnaar, knaap. Moet ik daaruit afleiden dat gij zoudt verlangen om uw handen uit te steken naar die paar honderd dollars, die ieder uwer eigenlijk slechts ten goede zouden komen Dick bloosde tot onder zijn geelblond hoofdhaar. ,,Zoo ver gingen mijn gedachten niet," sprak hij stotterend. Maar toch kwam het mij voor den geest wat er met al dat geld gedaan had kunnen worden, hoeveel paarden en runderen er voor te koop waren geweest, en toen bedacht ik hoe wei- nigen in uw plaats zulk een kommervol leven zou- gen geleid hebben, terwijl het hun slechts een enkel woord behoefde te kosten om voor goed alle zorgen uit het huis te verdrijven." En daarvoor een boozen vloek in de woning te halen, antwoordde Kornelie streng; maar, knaap, gij spreekt ten minste oprecht en dat vereert u. Maar luister eens, ik zal u het papier geven en zeg- gen handel daarmede nu naar uw welgevallen ,/Neen toch niet, moeder," aldus viel Dick haar haastig doch tevens eerbiedig in de rede, „behoud het of werpt het in het vuur, doch ik zal er niets mede doen. Wij hebben het zoolang zonder dat geld gedaan en zullen het er voortaan ook wel zonder doen. En wederom staarde Kornelie op het frissche, door de zon verbrande gelaat van haar zoon, doch thans met een ontroering als wilden er tranen uit haar oogen wellen. Daarop reikte zij hem de hand en sprak plechtig z/Dick, gij zijt een waardige zoon van uw vader en deze opmerking vereert u nog meer dan dat men u te Washington in de stoel van den president plaatste. Uw breeders denken er ongetwijfeld eveneens over, of't zouden mijn kinderen niet ziju." Daarop ging zij op opgewekten toon, terwijl haar blik over het moeras zweefde, voortffHet is van daag zoo heet of men geroosterd moet worden en de gieren daar zitten er bij of zij door een schrijnwerker uit een blok waren gesnedenDe oude boomen zullen spoedig omvallen en in het moeras verrotten. Toen het geld hier begraven werd waren zij nog groen en niemand dacht dat zij zouden vergaan voor de zilveren dollars weder door het daglicht werden beschenen. En zijn de boomen eenmaal verdwenen, dan is het geschrift even veel waard als de veder die gindsche gier daar van het lichaam schudt." „Laat ze vallen, moeder," antwoordde Dick, met welgevallen het koele water drinkende, ,/als gij het goed vindt zal ik in deu herfst het riet in brand steken en dan blijft van het uitgedroogde hout niets over." TB NEBZE! ISSUE COIJRANT. m—i—i— 11— iwniff—rii

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1