Algem een Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2352. Woensdag 30 November 1887. 27e Jaargang, Binnenland. S3 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Itit bind verMchijnt Olnsdait- en Vrljdngavond blj den nltgcver P. J. V A M E S A M E te Ter Kenzen. JPolitieli Overzicht. De crisis in Frankrijk is hare oplossing geen stap nader gekomen, overal heerscbt onzekerheid. De heer Ribot heeft president Grevy aangeraden de kennisgeving zijner aftreding zoo spoedig mogelijk aan de Kamer te zenden. Ribot was ook bereid, om de lijkbidderstaak te vervullen, met andere woorden, om een tijdelijk ministerie samen te stellen, dat die boodschap aan de Kamer zou overbrengen, en dat natuurlijk onmiddellijk na de benoeming van den nieuwen president zou aftreden. Later is Grevv weder van gedacbten veranderd. Een Havas—telegram meldt, dat bij eene bijeenkomst heeft gehad met de afgetreden ministers en zijn voornemen besproken om zijn mandaat neer te lessen. De slotsom der gedachtenwisseling was, dat°het kabinet-Rouvier wordt gebandhaafd en dat bet de boodschap betreffende de aftreding van den president aan de Kamer zal overbrengen. De Bulgaren hebben feest gevierd en luisterrijk ook. De slag bij Slivnitza was hun niet vergeten. Bij het feestmaal dronk Ferdinand op de gezondheid van Vorst Alexander, aan wien hij het volgende telegram zond„lk weusch Uwe Hoogheid uit mijnen naam en uit dien van mijn leger geluk met de herinnering aan den roemvollen slag van Slivnitza, waarop gij het leger ter overwinmng en het vaderland tot roem hebt geleid." Vorst Ferdinand schonk 30,000 francs voor een gedenk- teeken ter eere van de bij Slivnitza gevallen officieren en soldaten. Te Sofia toont de bevolking zich zeer geergerd over de houding van den metropolitaan Clement. Voldoet deze niet spoedig aan den hem gestelden eisch om de stad te verlaten, dan kan de orde wel eens verstoord worden. Toch zegt de geestelijke, slechts voor geweld te zullen wijken. Tot besc'nerming van het Russisch gezin, waren van het grensstation VVirballen tot Petersburg, langs de spoorweglijn,80,000 man troepen opwacht gesteld, Twee aan twee stonden ze op 20 pas nfstand. De Keizer van Duitschland ontving Zondag den voorzitter en de ondervoorzitters van den Rijksdag en afitwoordde op de betuiging van innige deelne- ming met de ernstige ziekte van den Kroonprins o. a. het volgende „De ziekte van den Kroonprins is eene zware beproeving, vooral wanneer men zijne hooge stelling in aanmerking neemt en denkt aan zijne groote weschiktheid om de Duitsch-Pruisische politiek verder zoodanig te leiden, dat ik met gerustheid de oogen kan sluiten. Wat het Opperwezen verder beschoren heeft, niemand kan dit weten men moet zich aan Gods ondoorgrondelijken wil onderwerpen. De algemeene deelneming heeft zich op de inne- mendste wijze getoond, niet slechts in Duitschland en Europa, maar ook buiten ons werelddeel. Dit strekt tot grooten troost." De Keizer betreurde dat hij den Rijksdag met FETJIBBETON. in persoon kon openen en de troonrede kon voor- lezen, vooral wegens den slotzin, waarin aan de wereld wordt verkondigd, dat hij den vrede wenscht, doch dat Duitschland volkomen is toegerust om elken aanval te weerstaan. Bemoedigend is de verbetering van den finan- cieelen toestand, welke zich ook in de afzonderlijke Staten openbaart. Ten slotte sprak de Keizer in korte woorden over den algemeenen staatkundigen toestand en betuigde zijn leedwezen over de aftreding van president Grevy. Uit San Remo wordt bericht, dat 's Prinsen gezondheid uitnemend is, dat hij zacht kan spreken en zijne gewone werkzaamheden verricht. Hij is vroolijk en opgeruimd, maar ten diepste getrotten over de vele bewijzen van deelneming uit alle staten van het Duitsche rijk, zelfs uit Lotharingen en uit het buitenland. Het telegrafisch bericht uit het nieuwe rijksgebied zal den Keizer zeker goed hebben gedaan. In Engeland blijft de toestand nog treurig, voor al ook wegens het vezet der Ieren. Sam blijft ontevreden, hij mokt en mort immer door en gaat met zijn verzet tot het wanhopige toe. Zelfs par- lementsleden gaan de bevolking voor. Het Iersche lid Pyue is nu wegens wanbetaling van pacht in conflict gekomen met de polite. Hij heeft zich echter op zijn kasteel Lisfinny verschanst en ge- barricadeerd, en is met de middelen, die der politie ten dienste staan, niet te bereiken. Hij gaf op potsierlijke wijze audientie aan eene deputatie der Iersche nationale liga. Hij liet zich van den tachtig voet hoogen toren van zijn kasteel aan een touw afzakken tot op achttien voet van den grond, en hield toen, in de zwevende positie, eene toespraak, waarin hij verzekerde, dat hij het nog lang zou uithouden en dat de politie hem niet spoedig te pakken zou krijgen. De heer O' Brien heeft zooals men weet, het gevangenispak niet willen aantrekken. Toen hij voor eenige dagen te bed lag, hebben de gevangenis—autoriteiten heimelijk zijn eigen kleeren weggenomen en daarvoor een boevenpak in de plaats gelegd. De heer O' Brien bleef de voorkeur geven aan zijn neglige, hoe shocking het ook was, en verklaarde het bed niet te zullen verlaten. Later vond men hem echter plotseling in een nieuw fantasie-pakje gekleed voor zijn bed zitten. Wie dit welkome geschenk in de gevangenis heeft binnengesmokkeld, blijft natuurlijk een diep geheim. In de Transvaal begint men te klagen over eene te uitgebreide macht aan den president verleend. Men meent, dat de staat gevaar loopt meer op eene tyrannie dan op een gemeenebest te gaan gelijken. Met het oog op het aanstaande St. Nicolaas- feest, wordt het publiek andermaal door den minister van W., H. en N. uitgenoodigd om, ten einde eene creregelde en onbeschadigde overkomst der met de pakketpost te verzenden pakketten zooveel mo gelijk te waarborgen, voor het stevig inpakken der te verzenden voorwerpen en het zorgvuldig vasthechten der adressen op de pakketten te willen zorg dragen. Onderscheiden telegrafisten in ons land heb ben aanvrage gedaan om te worden geplaatst aan de maatschappij, welke, geldelijk gesteund door de Nederlandsche, Fransche en Engelsche regeeringen, in het volgend jaar een telegraaflijn zal aanleggen van Cayenne over Suriname naar Demarara, in verbinding met het Amerikaansche telegraafnet. Bij Koninklijk besluit van 25 dezer is 's Konings commissaris in Utrecht gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering, op Zaterdag 17 December 1887, voor de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter vervanging van Jhr. Mr. P. J. Elout van Soeterwoude. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de Commissarissen des Konings uitgenoodigd, de gemeentebesturen in bedenking te geven bij gelegenheid van de plecbtige afkondiging der herziene Grondwet op 30 November, van hethuis der gemeente de nationale vlag uit te steken. De Zw. Ct. bericht, dat de proef om door let uitzenden van werf-officieren op het platteland soldaten aan te werven voor het Indische leger, als geheel mislukt is te beschouwen. Tot nu toe zijn er niet meer dan een dertiental liefhebbers door de bemoeiing van die officieren op het koloniaal werfdepot te Harderwijk gedirigeerd geworden waarvan er slechts drie konden worden aangenomen. De maatregel zal dan ook met 1 Dec. a. s. worden ingetrokken. De voordracht voor de betrekking van hoofd der openbare school te Ellewoutsdijk bestaat, in alphabetische rangorde, uit de heeren A. M. van Driel, te Goes, J. de Meijer, te Aardenburg, G. P. Moermante RotterdamG. Yerhoogte Rotterdam, en A. W. Wisse, te Axel. Een aantal landmeters 4e klasse en adspirant- landmeters hebben aan de Tweede Kamer verzocht, de begrooting van Financien zoodanig te amendeeren dat de 4e klasse vervalle en zij, die erkend recht op bevoTdering hebben, dan ook worden benoemd tot landmeters 3e klasse. De Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart Maatschappij werd eergisteren eigenares van het Engelsche stoomschip //British Crown," gebouwd >OVELLE, Toen de beide vrienden want gezworen vrienden waren het ondanks hun zucht naar goede zaakjes hun geld, zes en dertig honderd dollars op een veilige plaats geborgen en de grond er weder over heen gespreid hadden, verzekerden zij zich van de mogelijkheid om hun schat later te kunnen wedervinden, door het opteekenen van ken- teekenen uit de omgeving en het nauwkeurig meten der afstanden naar vaste punten, volgens denk- beeldige lijnen zoodanig, dat zij later ontwijfelbaar dezelfde plek zouden terug kennen. Want op eenige andere wijze de plaats aan te duiden, scheen hun niet raadzaam toe. Het ge- rucht van wat zij gedaan hadden kon vreemden ter oore komen en dan zouden er wel lieden ge- vonden worden die zich van hun eigendom meester maakten. Het moest dus op een plek liggen, die in geen enkel opzicht door eenig kenteeken in het oog viel, en wel zoodanig dat het hun zelf, zonder hun aanteekeningen, na eenigen tijd onmogelijk zou zijn om haar weder te vinden. Het is immers haast onbegrijpelijk welk een verandering het te weeg brengt als de herfstbranden over de prairie heen getogen zijn, als dikke sneeuwlagen in korten tijd smelten, als er nieuw gras op groeit en dit, door de nachtvorsten gedood, weder bleek in elkander krimpt. Ja, zeer omslachtig, maar ook zeer nauw keurig gingen zij hierbij te werk, daarvan bezit ik de bewijzen en toen zij eindelijk meenden dat zij volkomen zeker van hun zaak waren, togen zij met hun bagage en nog slechts geringeti levensvoorraad huiswaarts. Na een langen tocht vol bezwaren kwamen zij eindelijk op hun woonplaats terug en toen deden de gevolgeu van hun ongelukkige reis zich eerst in hun vollen omvang gevoelen. Winslow werd ziek en ging liggen om niet weder op te staan, dit zag de arst, dien men bij hem riep, terstond in. Slechts veertien dagen was hij ongesteld en al dien tijd verliet mijn vader zijn legerstede niet. Waren zij vroeger reeds vrienden, het nu tusschen hen beide bestaande geheim verbond hen nog vee1 inniger en misschien kwam er ook wel wat wan' trouwen bij. Want beiden waren slechts menschen met menschelijke gebreken en dus kan het niemanc verwonderen dat mijn vader Winslow niet uit het oog wilde verliezen, toen hij wist dat zijn einde naderde. Ik wil hiermede niets ten nadeele van mijn vader zeggen, daarvoor beware de hemel mij op mijn ouden dag; maar zijn eigen zuur verdiend geld stond hiermede op het spel en dus was zijn bezorgdheid wel verklaarbaar. En wat er ook tus schen beiden besloten en afgesproken washet bij de firma Harland Wolff te Belfast, groot 3563 ton register en tot dusver in de vaart tus schen Engeland en Noord-Amerika. Het stoomschip is lang 410 voet, breed 32 voet en 28 voet 9 duim hoi. Het zal den naam voeren van Amsterdam." De Coroner's jury heeft in zake de verdronkenen der Scholten uitgemaakt, dat de ramp heeft plaats gehad door de aanvaring der Scholten met de Rosa Mary, terwijl deze geankerd lag nabij Dover. De jury oordeelde, dat de kapitein en de officieren der Scholten eene fout hebben begaan door geen rekening te houden met de sterke strooming der zee, toen zij beproefden de Rosa Mary voorbij te stoomen. De jury prijst de menschlievende pogingen van den kapitein en de bemanning van het stoomschip Ebro, waardoor veel menschenleveus gered zijn. De Coroner deed de jury opmerken, dat de nalatigheid der officieren van de Scholten alsnog onbewezen is, en ried der jury aan, de beslissing over dit punt liever aan anderen over te laten. Gp grond van dezen raad werd de desbetreffende zinsnede uit het verdict weggelaten. De Coroner deed nog de noodzakelijkheid uitkomen, dat in gevaar verkeerende schepen noodsignalen bezigen, welk elk misverstand uitsluiten. De geredde mail van de Scholten is doorgezonden naar hare bestemming. Te Dover is door den /Marine Surveyor" de schade onderzocht, door de Rosa Mary geleden, door de aanvaring met de W. A. Scholten. De boeg, die nu door het lossen der lading uit het voorschip hooger boven water is gekomen toont dat de schade door een vlak voorwerp is veroorzaakt dat van stuurboord naar bakboord er langs schuurde. Het belangrijkste deel van het onderzoek echter betreft de ankerketting, welke onderzocht werd. Men heeft bevonden dat deze op een gedeelte zwaar geschuurd en geheel blank is. Dit is op ongeveer de halve lengte van den ankerketting en pleit voor de bewering van den gezagvoerder van de Rosa Mary, dat hij tijdens de aanvaring ten anker lag. Er drijven veel wrakstukken in het Engelsche kanaal, en dewijl de W. A. Scholten en het bij Hythe gezonken Amerikaansche schip E. T. Sawayer be- ginnen op te breken, is dat zeer gevaarlijk voor de scheepvaart bij deze plaats, waar dagelijks honderden schepen passeeren. Het weder is nog niet gunstig voor het duikerswerk geweest. Doch zoodra hun werk afgeloopen is, zullen de wrakken van beide schepen vanwege de Trinity autoriteiten worden vernield en opgeruimd. Een aantal der schipbreukelingen van de Scholten zijn met de P. Caland weder naar Amerika vertrokken. Door het Israelitische kerkbestuur te Zierikzee is onlangs eene circulaire verzonden aan alle wel- denkenden in den lande, om bijdragen tot herstel van het gebouw, bestemd voor hunne godsdienstige gold toch steeds het welzijn hunner kinderen, al moet ik ook toegeven dat men vader zich te veel door Winslow liet beheerschen en uitging van het verkeerde denkbeeld, dat mijn geluk alleen bestaan kon in een echtverbintenis met Winslow's zoon. Wat zij in die laatste veertien dagen met elkander verhandelden, bezwoeren en langs wettigen weg vaststelden, vernam buiten hen geen menschelijk oor. Eerst toen korten tijd daarna ook mijn vader op het sterfbed lag, vernam ik alles en dat was werkelijk genoeg om mij voor goed te verbitteren, als mijn trouwe vriend, uw vader, mij niet had gesteund. Toen ik het bericht van mijns vaders ziekte vernam, spoedde ik mij naar zijn legerstede en ik heb hem verzorgd, gelijk een trouwe dochter doet, die ziet dat haar vader met snelle schreden zijn einde tegemoet gaat. Hij kon zich in den beginne niet goed verbeelden dat hij zou sterven. Eerst weinige dagen vdor zijn dood meende hij dat het wel goed zou zijn de maatregelen te nemen, die noodig konden blijken te zijn. Hij begon met nog eenmaal bij mij aan te dringen om John te huwen. Om hem zijn laatste oogenblikken niet te verbitteren, zweeg ik. Hij zal dit wellicht voor een halve toestemming gehouden hebben, want hij voegde er bij dat ik mij dien stap, nooit zou berouwen en dat ik het aan mijzelf zou te wijten hebben wanneer anders een droevig lot mij trof. Nadat hij mij op deze wijze had voorbereid, maakte hij mij met den stand der zaken bekend. Hij was met Winslow overeengekomen, dat de boerderijen te zamen als huwelijksgift zouden komen aan John en mij, maar dat diegene, welke weigerde den anderen naar het echtaltaar te volgen, met ledige handen zou moeten achterblijven. Voorts deelde hij mij mede hoe het zich had toegedragen dat de 3600 dollars in het Satansmoeras begraven waren. Werden wij het samen eens, dan sprak het vanzelf dat alles in orde was. Maar als daar niets van kwam, dan zou degene die weigerde het moeten aanzien, terwijl de andere met de beide hoeven en al het vee zou gaan strijken. En, naar hij er bij voegde, konden wij alleen samen het geld vindenmaar wanneer wij, voor wij man en vrouw waren, beproefden het op te delven, zou ons's vaders vloek treffen, terwijl de zegen des vaders ons anders zou volgen tot in het duizendste geslacht. Daarop liet hij mij een papier zien, dat met letters, cijfers en wonderlijke lijnen bedekt was, en raadde mij dringend aan, het te bewaren als het licht mijner oogen. Men kon er namelijk uit zien hoe men het moest aanleggen om de plek waar het geld begraven lag te vinden. De opgavegold echter alleen voor de helft van den na te sporen weg. Een dergelijk stuk was in het bezit van John en wees de andere helft aan. Alleen ge- meenschappelijk konden wij er in slagen het geld te vinden, terwijl ieder stuk op zich zelf niets meer waard was dan een voddig stuk papier. TER NEUZESSCHE (01R AIT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1