Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2351. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per partot veel verminderden prijs. Uit bind verschijnt Dlnsdng- en Vrljdagavond hij den nltgever P. J. V A M PE SAMPE te Ter Efeazen. JPolitieU Overzicht. In Dnitschlands hoofdstad heerschte niet veel opgewektlieid tijdens het verblijf van den Czaar. Hier zegt men, dat de oorzaak ligt in Rusophobie en elders, in den toestand van den Kroonpnns. 'tis zeker niet gewaagd te veronderstellen, dat beide oorzaken liebben samengewerkt tot dekoele ontvangst. Bij het gala-diner zat de oude monarch tusschen den Czaar en de CzarinaVV ilhelm dronk op de gezondheid van den Czaar, het Russisclie volkslied werd gespeeld en staande aangehoord, en in de onmiddellijke nabijheid van de hooge gasten zat de Polenfrasser. 's Avonds halftien deden de Prinsen Wilhelm, Heinrich, Albrecht en Leopold der Vorstelijke familie ait St. Petersburg uitgeleide tot aan het Potsdammer station, waar de voor den dienst aangewezen officieren, al de te Berlijn aan- wezige generaalsde adjudant-generaal en de vleucel-adjudant van Keizer Wilhelm verschenen waren, terwijl een later bericht meldt, dat de gasten goed en wel te Gatschina aangekomen zijn. Het Berlijnsche volk had intusschen gejubeld, dat het een aard had ter eere vanden grijzen Tot dusver wordt het onderhoud tusschen Prins Bismark en Czaar Alexander, te Berlijn als het belangrijkste gedeelte van het geheele bezoek beschouwd. Wat er behandeld is, wordt door de Koln. Zeitung ,/uit volkomen bevoegde bron" medegedeeld. Over verbonden werd niet gesproken, maar wel bleek het, dat den Czaar een reeks brieven en telegramraen over de Bulgaarsche kwestie waren voorgelegddie van het begin tot het einde vervalscht waren en, zoo zij juist waren geweest, het wantrouwen des Czaars tegen Bismarcks staatkunde volkomen zoude hebben gewettigd. De vervalschers dier brieven werden spoedig opgespoord en misschien zullen ze gerechtelijk worden vervolgd. Het Keulsche blad noemt de naraen niet, maar ze<>t alleen dat de vervalsching uit //Orleanistische bron" afkomstig is. Prins Bismarck overtuigde nu den Czaar spoedig van den werkelijken staat van zaken. Alleen hierom was dus het onderhoud reeds van groot gewicht, maar bovendieu bleek het, dat een deel der Berlijnsche hofkringen had mede- aewerkt om den Czaar in den waan te brengen, dat Prins Bismarck's politiek volstrekt niet geheel door Keizer Wilhelm wordt goedgekeurd. In Ensreland houdt men nog optochten. De radicale clubs der hoofdstad, waarbij vele Ieren waren, schoolden weder op het Hydepark samen, waar redevoeringen werden gehouden en tegen de crevangenneming van O' Brien werd geprotesteerd De socialisten waren thuis gebleven, geen eukel rood vaandel werd gezien. De bekende Most is te New-York weer achter de tralies gezet en de Bul- garen zijn ontlast van eeue rooversbende onder FEXJILLETON Baranoff. Die schelmen hadden de wijk over de grenzen genomen en gaven zich over aan de Turksche autoriteiten. Mustapha-Pacha liet de bende ont- wapenen en zond ze op naar Konstantinopel, waar zeker eene plaats bereid zal worden bevonden achter slot en grendel. Zulke losloopende burgers heeft een land gauw te veel Naar luide van de jongste berichten heeft Cle- menceau eene langdurige conferentie gehad met Grevy en zou de eerste geneigd zijn een ministerie van radicalen samen te stellen, onder voorwaarde echter, dat de president binnen kort zou aftreden, waartoe de oude heer nog niet geneigd scbijnt te zijn. Toch ware het in de gegeven omstandigheden beter, dat hij zijn biezen pakte en naar Mont-sous- Vaudrey ging konijnen jagen. 't Is jammer, dat een ministerie als dat van Rouvier, dat zoo goed aan het werk was, moet opgeofferd worden aan een president die aaublijft terwille van een schoonzoon, die zich met financieele knoeierijen heeft ingelaten. Het ministerie Rouvier, dat eene belachelijke Bou- langer-cultas aandorstop financieel gebied door- tastende maatregelen van bezuiniging durfde toe- passen het buitenland outzag en achting wist in te boezemen en den weg van het //juste milieu" wist te volgen, moet vallen, omdat een onsympa- thieke schoonzoon van den al te toegeeflijken pre sident zich in den laatsten tijd meer nog dan vroeger heeft gecompromitteerd. Tegen den volkswil zal Grevy zich handhaven en misschien nog de Kamer gaan ontbinden. Als candidaten voor de presiden- tieele waardigheid worden vooral genoemd Jules Perry en De Preycinet, om van anderen niet te spreken. Perry heeft de radicalen niet voor zich en evenmin de tegenstanders van de Tongkin-expeditie natuurlijk. De Preycinet kan niet rekenen op den steun der rechterzijde, terwijl de oppertunisten hem wantrouwen, omdat hunne partij onder zijne rainis- terien doorgaans het kind der rekeniDg is geweest. Bovendien hokt er nog iets, dat tegen eene kans van benoeming pleit. Het Vatikaan heeft volgens het concordaat het recht, om zekere concessien aan de Pransche regeering, zooals het recht tot benoe ming van bisschoppen, in te trekken, zoodra een niet-katholiek tot lioofd van den staat wordt be- noemd. Bij de sterke strooming, die zich in de Pransche Kamer ten gunste van scheiding van Kerk en Staat openbaart, zou het torneu aan het concor daat allicht de geheele opheffing dezer overeenkomst ten gevolge kunnen hebben. Overigens heeft De Prevcinet veel voor, hij is alzijdig bekwaam, terwijl niemand zijne rechtscliapenheid zal verdenken. Door den Minister van Oorlog zijn in de voor- waarden voor de levering van vleesch, waarvoor eerstdaags in de verschillende garnizoenen aanbeste- IN O V EL L E. 4) De tijd verliep zonder dat ik veel van mijn ouders lioorde. Alleen kwam vader elk vierendeeljaars eens vragen of ik ook van gedachten was veranderd en telkens ging hij toornig heen als ik hem weder van mijn tegenzin tegen John Winslow overtuigd had. Dikwijls zweefde mij wel de bekentenis van mijn betrekkingen tot Abel Watson op de tong, doch ik vreesde dat mijn vader zich in zijn toorn vergeten en mij vloeken zou, wat de zaken slechts nog erger zou hebben gemaakt, en dus zweeg ik. Zelfs de dood mijner moeder bracht geen verandering in de zaak. Ik woonde haar begrafenis bij en verliet na eenigen tijd het ouderlijke huts weder, zonder dat ik van mijn vader lets anders had gehoord dan de bedreiging dat hij mij geheel zou onterven. Maar daarover bekreundeik mij niet, want om al de schatten van Californie zou ik mijn woord aan uw vader niet gebroken hebben. Mijn vader en Winslow gingen intusschen voort met dollar op dollar te stapelen. Al verdienden zij niet zooveel als advocaten en landspeculanten, toch brachten zij het een heel eind en daar beiden zeer op geld gesteld waren, werd de band tusschen hen beiden steeds hechter. Eindelijk waren de inkomsten der boerderijen hun niet meer voldoende en zij besloten het in het groot met den veebandel te beproeven. Zij namen al hun beschikbare geld 't zal wel een paar duizend dollars geweest zijn en kochten daarvoor een kudde goede trekossen. Zij dreven ze naar Kansas, waar tegen het voorjaar de emigranten naar Californie bijeen kwamen en zich uitrustten voor de reis over land. Zij gingen achter in den herfst op weg en toen zij in Kansas kwamen vonden zij op de verschillende boerderijen lieden genoeg die hun de ossen voor een goeden prijs af kochten, om ze den winter over te houden en in het voorjaar voor de emigranten gereed te houden. De winter stond voor de deur toen zij de terugreis aanvaarddeu. Maar in plaats van in de nabijheid der Missourie tusschen de nederzettingen te blijven, volgden zij den eenzamen weg door de prairien, dien zij bij 't heengaan ook met hun vee hadden genomen. Vermoedelijk was bezorgdheid over hun geld de reden dat zij de menschen outweken. Zij waren een week of drie op reis, toen een geweldige sneeuwstorm over hen losbrak en hen geheel dreigde te begraven. Op den sneeuwstorm volgde een verschrikkelijke koude ik herinner het mij zeer goed uit dien tijd zoodat hun drie paarden, het eene droeg de dekens en de levensmiddelen, die reeds door het oponthoud, dat vooraf was gegaan, sterk verminderd waren, dingen worden gehouden, belangrijke wijzigingen gebracht. De bepaling, volgens welke de aannemer het recht heeft om van het door hem ter levering aangeboden beest yg gedeelte voor zich te behouden, is ver- vallen. Yoorts wordt de levering alleen toegewezen aan inschrijvers, die eene luchtige, doelmatige slachtplaats en eene gescbikte, zindelijke gelegenheid tot het bewaren en uitdeelen van het vleesch be- schikbaar stellen. Yerder is aan de voedingscom- missien de bevoegdheid verleend, bij het slachten van het vooraf levend gekeurde vee de door haar aan te wijzen leden of deskundigen tegenwoordig te doen zijn, en de ingewanden der runderen te doen onderzoeken. Behalve dat daardoor de zeker- heid kan worden verkreger: of de runderen in volkomen gezonden staat verkeerden, strekt deze bepaling tot wering van misbruiken met betrekking tot de omwisseling van de levend gekeurde en later ter levering aangeboden geslachte runderen. Hoewel met (le bestaande militaire slachterijen, over het algemeen gunstige uitkomsten worden verkregen, kan de Minister niet toegeven dat het wenschelijk zou zijn, dergelijke inrichtingen zooveel mogelijk in het leven te roepen. Militaire slachte rijen toch brengen velerlei bemoeiingen voor de troepen mede, die tijd en krachten aan den eigen- lijken dienst onttrekken. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur der visscberijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen voor het district Goes Dr. P. Leo de Leeuw, directeur der maatschappij tot oestercultuur visscherij de Wemeldingsche Compagnie, wonende te Wemeldinge. Door de directie der Maatschappij tot expl. van Staatsspoorwegen, te Utrecht, is Dinsdag voor rekening van den Staat aanbesteed, het leggen der tweede spoorbaan tusschen de stations Kruiningen en Middelburg, het wijzigen en uitbreiden der sporen en wissels op de tusschengelegen stations en het verrichten van bijkomende werken, ten behoeve van den spoorweg zijn Roosendaal naar Vlissingen. Raming f 210,500. Minste inschrijver de heer H. Terwint, West-Pannerden, voor f 178,500. Aan deze werkzaamheden zal door een korps genietroepen worden deelgenomen. Ook thans zal op den aanstaanden nieuw jaarsdag gelegenheid bestaan tot overbrenging, per telegraaf, van nieuwjaarskaarten, in het onderling verkeer der Nederlandsche telegraafkantoren. De formulieren (van 1 December af bij alle Rijks- telegraatkantoren a 10 cents verkrijgbaar) kunnen op 31 December en 1 Januari zonder verdere kosten ter overseining van den inhoud worden aangeboden. Elke nieuwjaarskaart mag ten hoogste 10 woorden bevatten (behalve nog de plaats van afzending). kort op elkander binnen twee dagen stierven. Zij zelf hadden met behulp van hun dekens aan een goed vuur het leven weten te houden, maar bizonder goed was het met hen niet gesteld. Want voor hen tot aan de dichtstbij gelegen woningen, lag nog een afstand van vijf a zes dagen, en die moest in de dikke sneeuw te voet worden afgelegd, beladen met een last, die zelfs bij goed weder en flinke wegen te zwaar zou geweest zijn. Zij verloren ondertusschen den moed niet en gingen, zoodra het weder wat opklaarde, op weg. Zij hadden zich, naar ik vermoed, een paar dagen op den ongebaanden weg voortgesleepttoen zij tot de overtuiging kwamen dat het onmogelijk was tegelijk met hun leven hun geld, dat uit zilveren dollars bestond, te redden. Het zal hen zwaar zijn gevallen er van te scheiden, maar met den verschrikkelijken dood voor oogen, bleef hun geen andere keus. En bovendien er bestonden toch ook middelen om zich later weder in het bezit der schat te stellen, wanneer zij er het leven slechts afbrachten. Zij waren, naar mij mijn vader mededeelde, in deze buurt, in het een of ander bosch, dat hen beschutting en rijkelijk brandstof leverde. Yerscheiden dagen moesten zij op deze plek blijven, daar het weder plotseling omsloeg en een zware regen de sneeuw in modder deed veranderenwaardoor de weg onbegaanbaarder werd. Maar daarop togen zij aan het werk, om hun geld in de nabijheid van dit gemakkelijk weder te vinden moeras te begraven. Naar men uit Amsterdam verneemt, boezemt de toestand van Keizerin Eugenie, die sedert eenige weken onder behandeling van Dr. Mezger is, ernstige ongerustheid in. Zij lijdt niet alleen aan eene hevige rheumatische aandoening, maar ook aan verslapping der geest- vermogens. Woensdagmiddag arriveerden te Rotterdam met den trein van 1 uur 8 minuten uit Ylissingen aan het station-Beurs een 30 man van de equipage en eenige passagiers van het verongelukte stoomschip Scholten. Honderdeu waren op de been en ontvingen de geredden met een luid hoerah. Zij werden afgehaald namens de Ned.—Ameri- kaansche Sloomvaartmaatschappij en hun zal tijdelijk logies verstrekt worden, gedeeltelijk in het Hotel New—York aan de Maaskade en het Hotel Americain in de Boompjes. Het gerechtelijk onderzoek in zake de aanvaring van de Scholten heeft een aanvang genomen. In het Hotel de Paris te Dover in de onmiddellijke nabijheid van de plaats waar de Rosa Mary ligt, hield de heer Sydenham Payn de eerste zitting. De tweede bootsman en de purser van de Scholten onderzochten de lijken, welke zij grootendeels herkenden, en regelden tevens de wijze waarop de lijken ter aarde zouden worden besteld. De rabbijn, die ook bij de verpleging in het Zeemanshuis goede diensten had bewezen, woonde de zitting bij, daar vele der schipbreukelingen Israelieten zijn. De gezagvoerder der Rosa Mary zal weldra gehoord worden. Zijn boot is erg beschadigd aan den voor- steven, waardoor de waarschijnlijkheid, dat de Rosa Mary de aanvarende was, wordt vermeerderd. De kapitein houdt echter vol, dat zijn boot door de Scholten werd aangevaren, terwijl zij voor anker lag. De eerste stuurman van de Rosa Mary en twee matrozen bevestigen deze verklaring, welke volstrekt niet strookt met hetgeen door de bemanning Len de passagiers der Scholten wordt verteld. Hoewel het zeemanshuis te Dover goed voorzien is van levensmiddelen en kleedingstukken, was de voorraad ditmaal toch te klein. Gelukkig hebben de weldadige lieden zich niet onbetuigd gelaten, en vele geredden werden dan ook door particulieren van kleeren en levensbehoeften voorzien. In het Zeemanshuis werden dagelijks aan 72 der geredden eten gegeven, terwijl er 42 sliepen. De vrouw, die buiten kennis was, is later bijgekomen, en de stoker die in het hospitaal ligt, gaat goed vooruit. Droeve geschiedenissen worden verhaald. Er is een Italiaan, die zijn broeder en drie zijner reis- genooten, met wie hij zijn dorpje had verlaten, bij den ramp verloor. Een ander had 200 dollars gespaard en ging terug naar zijn vrouw in Amerika; zijn geld bleef in de golven. Een derde, een jonge Deze arbeid koste hun een geheelen dag, want het was niet voldoende om het te begraven, het moest ook zoo verborgen zijn, dat de blik van den een of anderen Indiaan of jager, die toevallig langs deze streken kwam, het niet ontdekte, terwijl zij bij hun nasporingen zekerheid moesten hebben het te zullen terugvinden. En gelijk besloten was, aldus werd gehandeld, niet bedenkende dat hun zuur verworven bezitting nog dertig o, nog wel honderd jaar op dezelfde plek zou blijven liggen. "Want ik ben de laatste die de hand zal uitsteken om dezen schat op te delven, en heb ik mijn oogen eenmaal gesloten, dan vindt een ander dien niet meer. Maar wat zouden anderen ook met het geld doen Het zou hun ten vloek worden en het mag niet. Bij deze laatste woprden nam Kornelie de hoed van het hoofd, om zich eene verkoeling toe te wuiven. Haar gelaat had de gewone strenge uitdrukking her- wonnen. Bijna droomend gleden haar blikken langs Dick heen, wiens oogen strak, als twijfelde hij aan het geen hij zooeven had gehoord, aan haar lippen hingen; droomend ook staarde zij op het Satansmoeras, uit welks midden de doode boomen als spoken omhoog rezen. De gieren hadden zich weder nedergezet. Zij zaten hier en ginds als wapenschilden of wel alsof hun de vleugels bij het prijsschieten lam waren geschoten. „Ligt al dat geld werkelijk hier ergens in de buurt begraven?" aldus brak Dick eindelijk het stilzwijgen af, dat hem begon te benauwen. TEll BIEfilZESISOlIE COfflMNT A ^-Si~Ha>€XJ I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1