Landbouwberichten. Gemengde bericbten. Aunvaring van liet stoomschip Scholten. Ben verschrikkelijke ramp heeft op de Engelsclie kust plaats gehad. Het Nederlandsch stoomschip W. A. Scholten, kapitein Taat, Zaterdagochtend van Rotterdam naar New-York vertrokken met 160 passagiers en 54 man equipage, is, ten anker liggende bij Dover, gezonken door aauvaring vau de stoomboot Rosa Mary. Uit de nadere bijzonderheden betreffende de aanvaring van de Scholten blijkt, dat het ongeluk gebeurd is op drie mijlen van Dover, tijdens een dikken mist. De meeste passagiers der Scholten waren reeds ter ruste in hun kajuiten of waren tusschendeks, toen de Rosa Mary van Hartlepool tegen de boot aanvoer. Bij den eersten schok vlogen de passagiers naar boven, waar een ver schrikkelijke verwarring ontstond. De bemanning verloor echter het hoofd niet en bracht niettemin de booten in orde, maar zij kon er slechts twee uitzetten. Zoodra deze waren nitgezet, en bemand, begon de boot te zinken en zonk zoo snel, dat aau de redding der personen, die nog niet in de booten waren, niet kon gedacht worderi. Yoor zoover bekend, zijn 85 menschen gered, die te Dover in het zeemanshuis een onderkomen vonden. De geredde matrozen verklaarden, dat de Scholten juist bezig was het anker te laten vallen, daar de mist het raadzaam maakte de reis niet voort te zetten, zoodat volgens hen de geheele verautwoordelijkheid van de ramp, waarbij 130 menschen het leven ver- loren, rust op den kapitein der Rosa Mary. Aldus wordt aan de Indep. Beige uit Dover gemeld. Een der geredde passagiers, de heer Abbleby, deelde het blad mede, wat er aan boord gebeurde. Zaterdagochtend om tien uur was de Scholten uit Rotterdam vertrokken en's avonds om tien uur zonk de boot. Onmiddellijk werden onder de passagiers alle reddinggordels, die aan boord waren, verdeeld en daaraan had nog menigeen, die niet in de booten kon wordeu opgenomen het leven te danken. Eenige passagiers waren toevallig met den gordel voorzien. Voor den grap hadden zij die Js middags omgedaan, ten einde anderen het gebruik er van te toonen maar toen vermoedden zij niet, dat ze reeds zoo spoedig zouden gebruikt word en. Een andere passagier, de Engelschman Stepney, verklaart, dat de kapitein van de Scholten zijn tegenwoordigheid van geest behield en onmiddellijk vuurpijlen afschoot, waardoor de Ebro, die tot vier uur in den ochtend bij de plaats des onheils bleef, van het gevaar werd verwittigd en onmiddellijk ter hulp kwam. De heer Stepney werd gered in een der sloepen, doch toen de sloep wegvoer, zagen zij vele passagiers worstelen met de golven en toch konden zij niets voor hen doen, daar de sloepen reeds overladen waren en nu reeds elk oogenblik dreigden te zinken. De heer Stepney verzekert, dat de geheele stoomboot binnen 2 minuten is gezonken. Twaalf lijken zijn volgens later bij de directie der Ned. Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij ontvangen bericht aangespoeld, waaronder dat van den kajuits—passagier Blanc, den In officier en den 4n machinist. In de nabijheid waren twee zeil- schepen, zoodat de mogelijkheid, dat nog meer personen zijn gered, niet uitgesloten is. Volgens nader bij de Nederlandsch-Ameri- kaansche Stoomvaart-raaatschappij ingekomen be richt, is de mail van het stoomschip W. A. Scholten niet gered. Het stoomschip werd aan bakboordzijde ingeva- ren, achter het fokkewant. Tot redding werden eigeu sloepen en reddinggordels gebruikt. Tot dusverre zijn 23 lijken aangebracht. Volgens mededeeling van den kapitein van het stoomschip Ousel, van Liverpool te Amsterdam binnen, zag deze Zondagmiddag 12 uur, dwars voor Dover, ongeveer tien lijken drijven, met reddings- gordels aan, terwij^ verscheidene booten in de na bijheid visschende waren. De kapitein van het houtschip Ebro rapporteert er bij dat ik, ondanks mijn en zijn vader, liever miju leven lang ongetrouwd zou blijven dan zijn vrouw worden. Doch noch hij nocli onze beide vaders, die dienzelfden dag nog het gebeurde ver- namen, gaven daarom hun speculatie want meer was het niet op. Zij dachten zeker dat ik nog jong was en de tijd veel kon veranderen, doch zij vergisten zich, ofschoon nieinand ooit achter mijn geheim kwam. Toen er een jaar verloopen was en ik onherroepelijk bij mijn besluit bleef, hield mijn vader zich gerechtigd en God moge het hem in zijn graf vergeven om mij een zwaren dwang op te leggen. Hij maakte namelijk met John's vader een vaste afspraak dat zij John en mij als een aan elkander verloofd paar zouden beschouwen en ons al hun bezittingen nalaten, doch dat hij of zij, die weigerde dit goed te keuren, zijn aanspraak op de vaderlijke erfenis verbeuren zou ten voordeele van den ander. Doch ook dat kon mij niet van besluit doen veranderen en daar ik van dat oogenblik af geen aangename dag meer in huis had, ging ik naar een bloedverwant, waar ik met hard werken den kost verdiende, maar daardoor ook meer gelegenheid had om mijn trouwen Abel te zien. vZij zal wel toegeven zeide mijn vader toen ik afscheid nam, en mijn moeder dachl er zeker eveneens over, anders had zij mij niet laten gaan. Misschien durfde zij zich ook niet tegeu vaders wil verzetten. (Wordt vervolgd.) dat, toen hij aankwam op de plaats des onheils, hij eene luide ontploffing hoorde. Onmiddellijk daarna zag hij het stoomschip W. A. Scholten voorover zinken. Tot dusverre blijft het cijfer der geredden on geveer tachtig, zoodat minstens honderd de moeten verdronken zijn. Onder de nog niet ge- vonden lijken is dat van den kapitein. Dat van den eersten stuurman is aangespoeld en werd bij de lijkschouwing door den tweeden stuurman her- kend. De andere een en twiutig aaugebrachte lijken, waaronder vijftien van vrouwen, werden slechts gedeeltelijk herkend. Behalve de tweede officier, legde ook de hof- meester Hulsinga getuigenis af tot het herkennen der lijken. De oorzaken der ramp zijn bij het onder zoek nog niet aan de orde geweest. De schipbreukelingen, waarvan de meeste geheel zonder middelen zijn, blijven voorloopig te Dover, tot de verwachte aankomst van eenen vertes A. Stoomvaartmaatschappij uit N. woordiger der Rotterdam. De dikke nevel, die voortdurend over het Kanaal hangt, belemmert het verdere onderzoek van het wrak. Het Sailorshome te Dover, waar de meeste schipbreukelingen gehuisvest zijn blijkt te klein om zoovele personen langer op te nemen, maar het bestuur wedijvert met de bevolking van Dover om de ongelukkigen te verzorgen. Verscheiden lijken zijn ook te Deal en te Ramsgate aangespoeld. Naar men verneemt is door het miuisterie van koophandel een gerechtelijk onderzoek aangaande de ramp bevolen. De correspondent van de Independance schrijft van 21 November: Dover (9 uur v.m.) De kapitein van de Rosa Mary beweert dat de Scholten hem heeft aangevaren, doch de geredde schepelingen van de Scholten houden vol dat het omgekeerde het geval is. De visschers te Hastings bevestigen dit, en zeggen dat de Rosa Mary eerst in hunne netten geloopen is, en terwijl hij trachtte zich daarvan vrij te maken, tegen de Scholten aan is geloopen. Dit schijnt ook hieruit te blijken dat men netten aan den voorsteven van de Rosa Mary heeft zien hangen Deze is zwaar beschadigd te Dover binnengekomen. Londen (2 uur n.m.) Te Deal ziju weder twee lijken aangespoeld. De heer Robson, die gered is, verklaart dat er 800 reddingsgordels aan boord waren, doch dat de meeste met het schip gezonken zijn. De groote mast van de Scholten steekt met water ver boven den zeespiegel uit. De kapitein van de Ebro verhaalt, dat toen hij op eenen afstand van 110 meter de Scholten genaderd was, het dek van dit schip gesprongen is. Het casco en de inventaris der W. A. Scholten zijn verzekerd voor 350,000 bij verschillende maatschappijen aan de Rotterdamsche beurs. De lading was zeer kostbaar en wordt als ver- zekerde waarde geschat op ca. 1 millioen gulden zij bestond o. a. uit 1800 pakken tabak, ter ge- zamenlijke waarde van f 900,000 a 1 millioen (ieder pak tabak geldt f 500 h f 600)verder eene belangrijke partij wijn in vaten en kisten, diverse collis planten en bollen, kisten manufac- turen, glas en aardewerk en meer stukgoederen. Door deze ramp worden zoowel de Rotterdamsche als de Amsterdamsche beurs zwaar getroffen Als eene bijzonderheid verdient nog vermelding, dat de eigenlijke gezagvoerder van het stoomschip W. A. Scholten, kapitein Bakker, voor deze reis, ten einde een weiuig rust aan wal te genieten, had geruild met kapitein Taat. Het stoomschip W. A. Scholten, groot 2529 ton, werd in 1874 gebouwd voor rekening der Ned. Amerikaansche Maatschappij bij de firma Napius Sons te Glasgow. TEH NEUZEN, 22 November 1887. Meldden we in een vorig nummer, dat de nieuwe Grondwet nieuwe beweging op politiek gebied zal wekken, die beweging krijgt meer en meer een bepaalden vorm. De Ned. Bond voor Algemeen kies- en stemrecht, Afdeeling Ter Neuzen, zal op Yrijdag 25 November een openbare vergadering houden, waar bij raonde van den heer E. P. Oudens, de eisch van Algemeen stemrecht zal worden besproken. Ons komt het wenschelijk voor van deze ge legenheid gebruik te makeu, teneinde met de inzichten van den bond bekend te worden en niet te veroordeelen voor men doel en middelen heeft leeren kennen. De heer W. de Man, ingenieur bij den pro- vincialen waterstaat alhier, komt als n°. 1 voor ter benoeming van een ingenieur (fabrieklandmeter) van Delfland. De schietwedstrijd door de scherpschutters- vereeniging //Voor Vaderland en Koning," jl. Woensdag en Zaterdag alhier gehouden tot sluiting der schietoefeningen in dit jaar heeft den volgenden uitslag opgeleverd Serg.-maj.—instructeur De Cooker 1* prijs met 27 punten; serg. Daelman 2e prijs met 24 punten serg. Van Gelderen 3e prijs met 24 punten; hoornbl. Daelman 4e prijs met 23 puntenkorp. De Leeuw 5e prijs met 23 punten; buitengew. lid J. D. Riemens 6" prijs met 23 punten korp. Van der Hooft 7® prijs met 23 punten buitengew. lid L. J. Blankenbijl 8e prijs met 22 punten korp. J. Dekker 9e prijs met 22 punten schutter J. Stroo 10e prijs met 21 punten; korp. Hamelink lle prijs met 21 punten; schutter W. Acke 12e prijs met 21 puntenschutter D. de Cooker 13e prijs met 18 puntenadjud.-onderofficier Polak 14e prijs met 17 punten; schutter Ch. de Cooker 15e prijs met 16 punten; en aan schutter P. de Cooker een consolatieprijs. De wedstrijd op de vrije baan had de volgende uitkomst le prijs L. J. Blankenbijl met 28 punten 2e prijs K. van Zaane met 26 punten3e prijs serg. Van Gelderen met 25 puntenen de 4e prijs serg.-maj.-instructeur De Cooker met 22 punten. Aau den wedstrijd werd officieus door een gedeelte van het detachement alhier, waarvoor 2 prijzen waren beschikbaar gesteld, die werden behaald door de miliciens De Grof met 25 en De Graaff met 21 punten. De op de Kalootbank bij Borssele gestrande Duitsche driemastschooner Gustav Adolph, is Vrij- dagavond van de bank af- en opgesleept naar Ant werpen. De kapitein en equipage bevonden zich te Vlissingen aan wal, om af te monsteren en naar Hamburg te vertrekken. Op 18 November jl. is de gouden medaille voor 36 jaren trouwen dienst, uitgereikt aan den hoofd-opzichter der genie te Maastricht, W. F. II Middelkoop. Zaamslag, 19 Nov. Benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school alhier, de heer F. Boon De Weleerw. heer H J. Kouwenhoven, beroepen predikant bij de Christ. Ger. gemeente alhier, hoopt den 18 December e. k. zijue intree- leerrede te houden. Aan de gemeente Koewacht is, boven en behalve de vergoeding 30 pet., een subsidie verleend van f 2000, ter tegemoetkoming in de kosten van haar lager onderwijs. Graauw. Door den gemeenteraad alhier is met ingang van 1 Januari a. s., benoemd tot vroedvrouw in deze gemeente mejuffrouw J. Troupee, thans als zoodanig te Hulst. RECHTSZAKEN. Arronilissements-reclitbauk te Niddelburg. De rechtbank heeft in hare zittiug vau 22 Nov, de volgende vonnissen uitgesproken 1°. A. J., oud 20 j., 2°. L. S., oud 27 j 3°. N. d. S., oud 18 j., alien arbeiders te West dorpe, zijn wegens mishandeling veroordeeld ieder tot f 8 boete of 6 dagen hechtenis. J. V., oud 15 j., werkman te Stoppeldijk, is wegens alsvoren veroord. tot f 10 boete of i dagen hecht. J. G. K., oud 30 j., commies bij de dir. bel te Axel, is wegens alsvoren veroord. tot gevangenisstraf. 1°. Ch. S., oud 37 j., 2°. N. d. S., oud 18 j., arbeiders te Westdorpe, zijn wegens alsvoren ver oord. ieder tot f 8 boete of 6 dagen hecht. Het gerechtshof te 's Hage bevestigde jl Zaterdag het vonnis der Middelburgsche rechtbank, waarbij L. P., dienstbode te Ter Neuzen, beschuldigd van diefstal, was veroordeeld tot 1 jaar gevaug, 15 dagen Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen fr. 0,59 tot fr. 0,96; stieren, koeien en runderen fr. 0.52 tot fr. 0,76; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd fr. 0,75 tot fr. 1,25 vette varkens fr. 0,82 tot fr. 0,93. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,00 tot fr. 3,70; Mechelen fr. 3,75; Ware- gem fr. 3,27 tot fr. 3,72; Thielt fr. 3,50; Deinze fr. 3,00 tot fr. 4,50 St. Nicolaas fr. 3,81 en te Brugge fr. 4,00. Een agent van politie liep midden op den dag in den Haag met een paard aan de hand, dat onbeheerd op straat was gevonden. Dat was een vreemd gezicht en hield vele voorbijgangers staande om man en paard na te kijken. Een oud vrouwtje stond ook met verwondering te zien en vroeg een jongen, die dicht bij haar stond //Wel, kind, wat zou wel met dat beest gebeurd zijn P" z/Nou, die vind ik goed," antwoordde de knaap, z/bemerk je dan niet dat het paard in kenuelijken staat is." En het vrouwtje vervolgde, het hoofd schuddende alsof zij 't geloofde, haar weg. De knecht van den bakker Otten, te Aubel bij Gulpen, passeerde Maandag met zijnen wagen, bespannen met een paard, eenen overweg van den spoorweg. Op hetzelfde oogenblik kwam een trein aan. Het paard werd letterlijk in tweeen gesneden en het rijtuig geheel verbrijzeldde knecht werd door den schok gelukkig buiten de rails geworpen, waardoor hij slechts licht aan het hoofd werd ver- wond. De spoorwegwachter is geschorst. De bakker vraagt f 600 schadevergoeding; de spoorwegdirectie bood hem f 250. Het Soerabaiasch Handelsblad bericht, dat de heer Musquetier, die indertijd den moordenaar van bet zoontje des heeren Boogaart bij de politie aaugaf, te Modjokerto een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Hij zat in een commensalenhuis aldaar te praten met eenige heeren, van wie enkelen hem verweten, dat hij zijn vriend De Jong had verraden; zonder een woord te zeggen liep hij het huis uit, den dijk op en de rivier in. Dat zaakkennis van keurmeesters van vleesch in kleine steden dikwijls te wenschen laat, is dezer dagen te Grave gebleken. Een boer bracht een slachter een kalf ter slachting, dat door den stedelijken keurmeester aldaar goedgekeurd was. Toen echter het kalf geslacht werd, verspreidde zich een onreine luclit; bij onderzoek bleek dat het vleesch bedorven wasde boer heeft het beest wecrom moeten nemen en den slachter de kooppenningen teruggegeven. Het krimpen van nieuwe gebreide wollen goederen voorkomt men door ze eenige uren in koud water te zetten. Bij het wasschen van wollen kleedingstukken wordt aaubevolen ze den vorigen avond te weeken te zetten in lauw water, waarbij men op elken liter water gram borax voegt. Ook wascht men ze in warm water met borax (niet met zeep) en spoelt ze dan in eveneens warm water uit. Ongeveer twee jaren geleden werd gemeld dat onder de landbouwers van Hoensbroek (Limburg) groote ontsteltenis heerschte, daar men in ver schillende weiden appelafvalknollen euz. had gevonden die met uaalden doorstoken en van binnen met giftstoffen gevuld waren, blijkbaar nedergelegd met het doel om het vee te vergiftigen. De landbouwer V. was destijds genoodzaakt eene koe af te maken, in welker maag de genoemde zaken werden gevonden. Ofschoon de justitie een streng onderzoek instelde, bleef de bedrijver dezer snoode daad onbekend. Thans schijnt er echter meer licht in deze zaak te zijn opgegaan, hetgeen de land bouwer V. dezer dagen aan de justitie rapporteerde, die reeds eenige personen als getuigen heeft gehoord. Te Warschau werd, niet lang geleden, een jonge man ontdekt, die in vier jaar tijds zesmaal een huwelijk had gesloten. Toen hij voor de eerste maal trouwde was hij 26 jaar oud. Reeds na twee maanden verliet hij zijn jonge vrouw en nam de wijk naar Galicie, waar hij, telkens onder een anderen naam en op een andere plaats, drie nieuwe huwelijken sloot. Eindelijk werd de politie op dit trouwlustig heer opmerkzaam gemaakt en nam hem in hechtenis. Evenwel gelukte het hem nog voor zijne zaak in behandeling kwam, naar Pruisen te vluchten, waar hij binuenkort een vijfde huwelijk aanging. Bij de verbanning van buiten- landers, zonder pas uit de oostelijke provincien van Pruisen, werd de jonge man gedwougen den terugtocht naar zijn vaderland, Rusland, te aan- vaarden. Hij vestigde zich in de nabijheid van Miawa, kwam daar in kennis met een rijk meisje en huwde het. Voor korten tijd verliet hij ook deze, zijne zesde vrouw, en trok naar Warschau, waar hij eene betrekking aan eene fabriek kreeg. Hier knoopte hij al op den eersten dag teedere betrekkingen aan met de dochter van den opzichter der fabriek en stond op het punt voor de zevende maal in den echt te treden, toen hem dit door zijn eerste verlaten en bedrogen vrouw werd belet. Deze, die evenals de overigen, nog bovendien door hem bestolen was, vond hem te Warschau en zorgde dat de politie in kennis werd gesteld met ziju misdadig gedrag. Naar het echter schijnt is deze niet met de noodige voorzichtigheid te werk gegaan, daar onze Turk gelegenheid heeft gevonden, zich door de vlucht aan zijne inhechtenisneming te onttrekken. Het gemeentebestuur van Brussel heeft onlangs eenen tandmeester aangesteld tot inspecteur der ge- bitten van de openbare-schoolkinderen. Hoe 's menschen tanden verwaarloosd worden, blijkt uit het journaal van dezen inspecteur. In 188687 had hij 1178 patientjes te behandelen, waarvan 189 met beenvlies—ontsteking. Aan het station Maison-Blanche te Parijs heeft in de vorige week een droevig ongeluk plaats gehad. Een boerin uit Marolles liet, bij het ver laten van den trein, een groote mand, welke zij aan den arm droeg, op de rails vallen, zoodat de in- houd, wild en gevogelte, gedeeltelijk over den weg rolde. In haar ijver om haar schatten weer op te bergen, sloeg ze geen acht op de waarschuwingen der spoorbeambten en werd door den trein uit Bercy verrast en letterlijk door midden gereden. Hare handen hadden juist een levend konijn, dat mede uit de mand was geraakt, bij de achterpooten gegrepen. Het dier, dat geen letsel bekomeu had, spartelde te vergeefs om los te komen. In de Parijsche ateliers verhaalt men de vol gende geschiedenis. Blanche Dupuis, een arm por- tiersdochtertje, poseerde in de ateliers voor hare handen. Dat meisje heeft werkelijk handen die het schoonste en edelste zijn hetwelk de natuur ooit geschapen heeftblank, klein met rosevingers en kuiltjes. Onlangs kwam een jong Engelschman te Parijs om teeken-onderricht te nemen hij ver- kreeg voor handstudien juffrouw Blanche voor 2 fr. per uur. De geschiedenis had echter een nasleep, want hij verliefde zich hartstochtelijk eerst op de handen, daarna op 't model. Blanche was echter een deugdzaam meisje en de Engelschman geleidde haar naar het altaar. Uit dankbaarheid voor het geen haar geluk had aangebracht droeg de bruid bij de plechtigheid der echtverbintenis de handen bloot. In antwoord op eene interpellate in de Bel- gische Kamer over het gebeurde met de visschers te Ostende, zeide de minister van buitenlandsche zaken, dat hij zich de ellende onder de visschers niet kon verklaren met het oog op den voorspoe- digen toestand, waarin de visscherij-nijverheid van Ostende verkeert. Er bestaat geen aanleiding om

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2