Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Woensdag 23 November 1887. Binnenland. S3 §03^^ ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40 Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. nil bind verscbljnt Uinsdax- en Vrijdagavond bij den nitgever P. J. V A M E S A M E te Ter Kenzen. folitieU Overzicht. Uit het Oosten koraen weinig berichten tot De gewezen Bulgaarscbe minister-president Radoslavoff wil Bulgarije verlateu en zich naar het westen begeven, terwijl het hoofd der Russische oppositie, Zankoff, naar Moskou gaat. Nu, de Bulgaren kunnen hem missen. Moge hij zijn rol afgespeeld hebben, dan is hij zonder eer van de planken geraakt. Een andere vreemdelinge komt eerstdaags binnen de Bulgaarsche grenzen, namelijk Vorstin Clementine van Coburg, de moeder van Ferdinand I. Voorzeker een goede ruiling Verder in 't Oosten echter komen weer wolken aan den horizon. De Moscovitische gezant Nelidof begird zich te Constantinopel te roeren en zoekt den Sultan over te halen Oost-Rumelie te bezetten doch de groote Heer heeft er nog geen ooren naar, hoewel Nelidof Rusland's hulp belooft, ingeval Oostenrijk zich zou verzetten. Men wildat enkele leden van den Ministerraad het oor al ietwat laten hangen naar de voorspiegelingen van den Russischen gezant, die voorgeeft Oost-Rumelie weer bij Turkije te willen voegen. Jt Zou wat moois zijn. De Russen zouden die landstreek weer binnen de Turksche grenzen brengen, na die er eerst afgescheurd te bebben. De Czaar is met gevolg te Berlijn aangekomen, door prins Wilhelm ontvangen en geleid naar de Russische ambassade, waar de Keizer hun een be- zoek bracht. Later heeft de Czaar zich naar het paleis des keizers begeven. Wegens den ziekelijken toestand van den Kroonprins zal de gala-voorste ling in de opera op verzoek van den Czaar met plants hebben. Czaar en Czarina zagen er goed uit Dit feit brengt wat afwisseling in de berichten uit Duitschland, die thans bijna alleen betrekking hebben op den toestand van den Kroonprins. Wij lezen dienaangaaude nu, dat een geelachtige, slijmerige stof uit 's Prinsen keel gevloeid, naar prof Virchow is opgezonden tot nader onderzoek. Wilhelm heeft den' Paus bij diens jubileum een bisschopsmijter gezonden als bewijs van vnendschap. Bij den Bondsraad is een wetsontwerp ingediend ter ondersteuning van verzwakte en oude werklieden. Het bepaalt in hoofdzaak het volgendeverplichte verzekering is voorgeschreven voor alle arbeiders, hunne helpers, gezellen, leerlingen of dienstboden, verder voor alle handelsbedienden, privaat-beambten en apothekersbedienden met een jaarlijksch inkomen beneden 2000 Mark, zoomede voor de scheepsbe- manning van Duitsche zeeschepen. Jaarlijks zal de uitkeering, aan de invaliden 150 tot 250 mark bedragen," de uitkeering aan de ouden van dagen 120 mark en vervalt zoodra iuvaliditeits-onder- steuning genoten wordt. Eerstgenoemde uitkeering vangt aan bij duurzame en volledige onmacht om te werken tengevolge van ziekte, doch aanspraak op de voile rechten heeft men eerst na in elk kalender- jaar voor minstens 300 dagen te hebben bijgedragen de laatstgenoemde begint na dertig jaren bijdrage of na 7Ojarigen ouderdom. Vrouwelijke personen ontvangen twee derden van genoemde uitkeeringen. De kosten worden bestreden door het rijk, door de arbeidgevers en door de arbeiders elk voor een derde. Het bestuur over het fonds wordt gevoerd door staatsambtenaren. Dat dit ontwerp met zeer veel atteutie zal worden behandeld in de Bondsvergadering en dat het ook de aandacht van het buitenland zal trekken, dat mag men in onzen veel bewogen tijd als zeker aannemen. De bewegingen in Londen zijn nog niet ten einde en daarom heeft de regeering uitgebreide voorzorgs- maatregelen genomen tegen een te houden meeting. Gladstone heeft de houding der politie bij de ongeregeldbeden geroemd, in tegenstelling van het oordeel der radicale club. Verder achtte hij de wet niet duidelijk ten opzichte van het al of niet geoorloofde van vergadering houden op Trafalgar- Square, maar meende, dat het de plicht van alle burgers was, zich te onthouden van verzet tegen de maatregelen van de uitvoerende macht, zoolang de rechterlijke macht in de kwestie der wettigheid geen beslissing had genomen. De Italiaansche Kamer is geopend. De Koning achtte zijn land sterk en veilig door de bondge- nootschappen. Herzieuing van wetten omtrent het strafstelsel werd beloofd, versterking van de vloot noodzakelijk geacht en de middelen om in een en ander te voorzien waren voldoende. De rede van den vorst werd met bijval ontvangen. Het verleenen van het gevraagde verlof tot vervolging van den heer Wilson door de Fransche Kamer, heeft den politieken toestand in Frankrijk niet verbeterd. Op de heftigste wijze wordt president Grevy steeds van alle kanten aangevallen. De Figaro herinnert aan de aftreding van maarschalk Mac- Mahon, die, toen het volk hem moe was, terstond aftrad en de Justice herhaalt met klem haar eisch president Grevy moet aftreden. Daarom verlangt bet blad van den heer Clemenceau, dat de Kamer terstond een eind make aan de verwarring en des noods den president tot aftreding dwinge, door het Ministerie-Rouvier ten val te brengen, want in dit geval zal het den president niet gelukken een nieuw kabinet bijeen te krijgen. Intusschen blijft de heer Grevy bij zijn voor- nemen niet af te treden. Blijkbaar wil de president eerst den uitslag van het onderzoek afwachten. De rechter van instructie haast zich zooveel mogelijk, zoodat de stukken in de zaak Wilson misschien reeds Dinsdag den rechters kunnen worden voorgelegd. Zaterdagmorgen om 2^ uur is te 's Graven- hage overleden O. baron Van Wassenaer van Cat- wyck, sedert 1866 lid der Tweede Kamer voor Leiden, vroeger opper-ceremoniemeester en laatstelijk opper-stalmeester van Z. M. den Koning. De heer Van Wassenaer was opgeleid voor het leger en is eenige jaren officier bij de genie ge- weest. In de Tweede Kamer trad hij dikwijls op als woordvoerder der anti-revolutionaire partij. Hij was echter geen bekrompen partijman; daarvoor was hij te goedhartig en vriendelijk. Menig nuttig en vaderlandsch werk werd door hem gesteund zoo is hij lid geweest van het Barer.tscomite en heeft hij steeds geijverd voor betere huisvesting van het leger. Bij het Ministerie van Oorlog is een plan in bewerking om in plaatsen, waar geen garnizoen ligt, aan jongelieden van 1720 jaar, die scholen of andere inrichtingen van onderwijs bezoeken, de gelegenheid te geven zich in den wapenhandel te oefenen, om hen zoodoende in de gelegenheid te stellen te deelen in de gunstige voorwaarden voor milicieus, welke kort na hunne indiensttreding een zekeren graad van geoefendheid hebben bekomen. Door eene uitgebreide regeling dezer aangelegenheid wil men trachten in de toekomst de noodige reserve- officieren en reserve-kader te verkrijgen. Naar wij vernemen, bestaat het plan om ook in Limburg en Zeeland een afzonderlijken provin- cialen katholieken kiezersbond op te richten. Zooals men weet, zijn in die provincien de meeste der kiesvereenigingen niet tot den algemeenen bond toegetreden. De tot commies der posterijen 4e klasse benoemde surnumerair J. M. van den Driessen Mareeuw zal zijne functien uitoefenen ten postkan- tore te Rozendaal. Sedert den 20 dezer worden de van Engeland komende en de naar Engeland bestemde mails te Vlissingen door de Duitsche postadministratie die twee ambtenaren aldaar gestationneerd heeft en, wanneer noodig, nog meer zal stationneeren, van de Nederlandsche overgenomen of aan deze overgegeven. Tot nu toe geschiedde, sedert 1 Juli, de overgave te Boxtel. De met Engelsche stoom schepen via Engeland komende Noord-Amerikaansche mail voor Noord-Duitschland, sorns wel 200 zakken, wordt thans ook over Vlissingen geleid. Het Journal de Bruxelles verklaart waarom het porto voor drukwerken en dagbladen, die uit Belgie naar Ned.-Indie verzonden worden, verdubbeld is geworden. De Belgische Regeering zag er zich toe genoopt door het tekort, dat voor de Belgische posterij voortvloeide uit de vele toezendingen van Nederlandsche uitgevers, die den weg over Ant werpen namen, omdat het porto in hun eigen land zooveel hooger was (P Thans bestaat er gelijkheid van port voor de beide landen naar de Ned.-Indische bezittingen. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat op de Wester—Schelde, tusschen de roode ton no. 3 en de zwarte ton no. 4, is gelegd eene zwarte ton, gemerkt 3 A, in 81 d. M. water en de peilingende zuidkant van een bosch van Everingen tegen de punt van Ellewoutsdijk de toren van 's Heer Arendskerke eene spaakslengte in den westkant van een bosch. De voedingscommissie van het garnizoen te Middelburg is geheel geslaagd met hare plannen betreffende bet bouwen van eene slachterij voor het garnizoen. Vanwege het Ministerie vau Oorlog is alles goedgekeurd. Men is nu begonnen op het terrein met de werkzaamheden voor den bouw. Voor ongeveer 600 man (het garnizoen te Middel burg en Vlissingen met het depot van discipline aldaar) is er gerekend vleesch noodig te zijn, zoodat het jaarlijks te slachten aantal runderen op onge veer 250 is geschat. Door den gemeenteraad van Tholen is besloten een nieuw toreuuurwerk en carillon aan te schaffen. Het uurwerk te leveren door den heer Volcke te 's Hage en het carillon door den heer J. F. Klein te Middelburg. Door den heer D. Sloovers, te Winkel, is een toestel uitgevonden, dat den naam draagt van „Veeredder." Door dit werktuig kunnen in een oogenblik al de koeien of paarden, bij brand of watersnood, worden losgemaakt. Men behoeft daartoe slecbts even te drukken op een buiten de stal aangebracht toestel, om in geval van nood het vee te redden. Voor een stal van 20 koeien of paarden bedragen de kosten ongeveer f 100. De proeven, door de afdeeling Waard en Groet der Holl. Maatscbappij van Landbouw te Nieuwe Niedorp, in tegenwoordigheid van ongeveer 40 landbouwers gehouden, slaagden uitstekend. De rechtbank te 's Hage sprak gisteren den heer J. A. de Bergh vrij van de hem ten laste gelegde poging tot doodslag. Bij dit vonnis werd niet alleen beslist, dat het bewijs voor het ten laste gelegde niet was geleverd, maar dat bovendien door verschillende aanwijzingen en vooral door de onder eede afgelegde verklaring van den inspecteur Benz van den Bergh, dat bekl., volgens de door get. opgenomen plaats waar de kogel was beland, de revolver bij het afschieten, onmogelijk op de deur kon hebben gericht, werd bevestigd dat de opgaven van bekl, waarbij hij ontkende op de politie-agenten te hebben aangelegd, of een van hen te hebben willen dooden, de voile waarheid bevatten. De door de verdediger Mr. Simons vooropgestelde meening ten opzicbte van de nietigheid der dagvaarding, werd door de rechtbank niet gedeeld. FBUILLBTON. 7>j OVELLE, Hoewel zijn woorden mij bitter pijn deden, liet lk hem rustig voortgaan; toen hij zweeg verklaarde it en ik kon het met een gerust geweten zeggen dat hij zich aan het verkeerde adres had ge"wend en ik nooit of te nimmer iemand tot echtgenoot zou kiezen dien ik geen hart vol liefde kon toebrengen dat hij mij zoo onverschillig was als het zand op den weg, waarmede ik niets anders te maken had dan dat het mij moest dragen als ik er over heen liep. Dit waren ook harde woorden, maar hij had er aanleiding toe gegeven, en al waren zij eigenlijk koren op zijn molen, toch wekten zij zijn toorn. Hij noemde mij een onnoozel boerenkind en zeide dat ik, als ik hem wilde trouwen, even schoon moest zijn als Bella Norse in de stad, een echte dame. Van die Bella Norse wist niemand iets af, men wist niet vanwaar zij kwam en waarvan zij leefdedat zij een tooneelmadam was kon ieder op 't eerste gezicht aan haar bespeuren. Daarom antwoordde ik John dat ik te veel eerbied voor mijzelf had om een vergelijking toe te laten tusschen mij en zulk een schepsel en dat hij, wat mij betrof, met Bella Norse mocht trouwen. Daarop keerde ik hem den rug toe en ging, opgefrischt en vrij wat kalmer dan ik geweest was, naar huis. Maar als wij beiden dachten dat de zaak daarmede haar beslag had, vergisten wij ons. Onze ouders hadden hun plan te goed overlegd om het zoo op eens los te laten. Zelfs het feit, dat John en ik elkander zooveel mogelijk uit den weg liepen, scheen hen weinig bekommering te baren. Komt tijd, komt raad, dachten zij, en dat John met Bella Norse niet als dochter in huis zou brengen, daar zou de oude Winslow wel voor zorgen. Maar ook die zorg was gemakkelijk te dragen, want een hall dozijn maanden later was Bella Norse op zekeren dag verdwenen, zonder haar rekeningen, en haar kosthuis betaald te hebben en John, die men steeds bij haar zag en die menig dollar voor haar ver- spild had, mocht nog de voldoening smaken dat men hem bovenbien uitlachte. Ik vermoed in tusschen dat de oude Winslow haar heimelijk, door het aanbod van eenige honderden dollars, over- haalde heen te gaan, het echter aan John over- latende de rekeningen te betalen. Dat de jonge man op deze wijze, door de zoogenaamde dame, ten spot van de menschen was geworden, hinderde hem genoeg." „Er verliepen maanden," aldus vervolgde de wed. Watson het verhaal, dat zij haar zoon deed; „de mooie dame was vergeten, John Winslow verkeerde weder op denzelfden voet als vroeger in ons huis en ik zou wel de laatste geweest zijn om hem aan zijn dwaasheid te herinneren. Onze vaders schenen daarentegen hun oude plannen te hebben opgege- ven, want er werd geen enkel woord meer over gesproken. Zooveel te meer verraste het mij, dat John er op zekeren dag zelf over begon. Hij noemde zich zelf blind en waanzinnig, omdat hij zich door een glad vel had laten om den tuin leiden, blind en waanzinnig, dat hij ooit de oogen naar een ander dan mij n persoon had opgeslagenkortom hij smeek- te vergiftenis voor elk onvriendelijk en onaange- naam woord, dat ik van hem gehad mocht hebben en eindigde met mij in alle vormen ten huwelijk te vragen. Voor dien tijd had ik echter uw vader reeds leeren kennen. Eerst was deze timmerman geweest en toen diende hij op een naburige boerderij als knecht en daar wij terstond veel van elkander waren gaan houden, had ik op zijn aanhoudend aandringen toegestemd en beloofd zijn vrouw te zullen worden. Uit vrees voor mijn vader had ik echter de voor- waarde gesteld, dat ons engagement een diep ge- heim tusschen ons beiden blijven zou. Gaarne stemde hij daarin toe en hij hield zijn belofte ook, want hij was het niet alleen een knap en flink man, maar ook zoo trouw als goud. Weder staarde Kornelie Watson nevens zich in het gras en haar door de zon gebruind gelaat ver- kreeg daarbij nog donkerder tint, terwijl haar strakke trekken onder den iudruk harer heriuneringen als het ware eenigszins verzacht werden. Het was dui delijk dat het beeld van den overledene, zooals zij dit haar zoon poogde te schetsen, haar voor den geest zweefde, prijkend in den voile glans der jeugd en zooals hij was toen hij het eerst haar maagde- lijk hart won. Eerst na eenige oogenblikken zag zij weder op. Een weemoedige lach zweefde om haar lippen toen zij opmerkte hoe Dick haar met eerbiedige verwachting aanstaarde. „Niet waar Dick," ving zij weder aan, „zoo iets klinkt vreemd van de lippen eener oude vrouw; maar ik hoop dat gij op uw ouden dag met het- zelfde genoegen aan uw jongelingsliefde zult kunnen terugdenken als ik het onwillekeurig deed. Ja, knaap, gij hadt uw vader eens moeten zien toen hij nauwlijks zes en twintig jaar was. Gij en uw broeders zijt wel recht en flink van lijf en leden, maar hij was veel forscher en grooter dan gijlieden. Ja, hij was een man och, dat behoort alles tot het verledene, dat is alles weg!" en droef klonk haar stem; «rwij zijn samen jong geweest en wer den samen oud tot dat hij eindelijk van mijne zijde werd weggerukt doch ik zou u het verhaal doen," ging zij voort, zich snel weder vermannend, „waar was ik ook gebleven? Nu ja, Dick al had ik toen uw vader nog niet leeren kennen, zou ik toen John Winslow toch niet genomen hebben. Want wel beschouwd was het een beleediging dat hij, na het- geen er met Bella Norse geschied was, mij zulk een voorstel durfde doen. Dat zeide ik hem duide- lijd, ofschoon niet op vijandige wijze, en ik voegde TER NE11ZE1SCHE (01RA\T. ODS. 0

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1