Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2349. Zaterda^ 19 November 1887. 27e Jaargang, Binnenland. 33 ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Dit bind v erne hi jut Dinodag- en Vrljdagavond blj den nltgever P. VAN DE 8 A N D E te Tee Nenzen. E»olitiel£ Overzicht. Frankrijk is vol van bet Parijschescbandaal. De mogelijkheid van Grevy's aftreden wordt druk be- sproken en men gelooft wel dat bij van plan is om in het ambteloos leven terug te treden, maar zonder zich echter in dit opzicht door de oppositie het tijdstip, waarop dit gescbieden zou, te willen doen voorscbrijven. De commissie van enquete ver"adert voortdurend en een depeche uit Parijs aan de °Koln. Zeit. verzekert, dat de Minister van justitie door haar uitgenoodigd is om aan de Kamer verlot te vragen tot vervolging van den afgevaardigde voor Tours (namelijk Grevy's scboonzoon Wilson) over te gaan. Zelfs als dit geschiedt, voegt de berichtgever er bij, zal Grevy eerst het resultaat van dit proces afwacbten, voordat bij eemg besluit ueemt. Generaal Caffarell en Mme Limousin zijn op vrije voeten gesteld, daar hun proces in afwachting van den afloop der instructie betreffende de bneven des heeren Wilson gescborst is. Middelerwijl is dat betreffende generaal d'Andlau en Mme Ratazzi voortgezet en ten einde gebracbt. Generaal d Andlau is (bij verstek) veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf, 3000 fr. boete en 10 jaar ontzetting uit zijn burgerschapsrechtenMme Ratazzi tot 3 maanden gevangenisstraf en 2000 fr. boete; Bayle tot 4 maanden en Consteuil tot 2 maanden gevangenisstra terwijl Saint-Saveur vrijgesproken is. Opmerkelijk is uit de laatste rechtzitting in deze zaak vooral het betoog van Mme Ratazzi's advocaat, volgens wien deze beklagenswaardige vrouw alleen op den we" der knoeierijen gebracht was door den onvermijdelijken Wilson. Generaal Boulanger kwam te Parijs terug; dat zijne komst aldaar tot geen groote demostraties aanleiding gaf, wordt eensdeels toegeschreven aan de in overleg met hemzelf - "euomen maatregelen der autoriteiten; grootendeels echter ook aan het bijzonder slechte weder, daar het geheelen dag sneeuwde. De Rijkskanselier is al van 1 riedrichsruhe naar Berlijn ontbodennatuurlijk is de reis van den Czaar over de hoofdstad hiervan de oorzaak. Nu, de „heersclier aller Russen" is in Denemarken ook al niet veilig. Onlangs zag de bijziende Prins Waldemar hem aan voor een hert en op die jachtpartij ontkwam de Czaar ter nauwernood aan het schot van zijn bloedverwant Te Berlijn worden ook allerlei voorzorgen genomen voor de veiligheid des hoogen bezoekers, er konden zich eens°nihilisten verschuilen onder de bewoners. Al de daar wonende Russen hebben van de politie lijsten ontvangenwaarop verschillende vragen voorkomen over het tijdstip hunner geboorte, hunne famieliebetrekkingen, hun verblijf en hunne mid- delen van bestaan. Zij moeten die ingevuld bij het Russische consulaat inzenden. Wat er be- sproken zal worden tusschen de vorsten en hunne eerste ministers, dat mag men raden. Over de nieuwe triple alliantie Maar dat vertond gaat j buiten Rusland om. Over de Bulgaarsche zaken Maar Bismarck heeft gezegd, dat Bulgarije voor Duitschland niet zoo veel waard is als het gebeente van een enkelen grenadier. Rusland moet bukken voor deze vcrbonden mogendheden, gesterkt door Engeland, dat Turkije in 't zog meesleept. De Russische pers mag voortgaan iets af te dingen op de redevoeringen van Crispi, van Kalnoky en van Salisbury, een Bulgaarsche staat is er eu die staat heeft een vor3t ook en die vorst wordt in Sofia gelaten evenzeer. Of hij nu, volgens de Russische pers, niet gekozen is door het Bulgaarsche volkmaar door kwaadwillige intriganten, het doet er niet toe. De Bulgaren toonen zich tevreden in hun toestand en de Russishe roebel doet geen kwaad meer aan gene zijde van den llonau. 7eer waarschijnlijk gaat de Czaar ongetroost naar St. Petersburg terug, waar hem behalve zijne trouwe Russen ook de nihi- listen wachten. De redevoering van onzen landgenoot Jakob Moleschott, hoogleeraar te Rome, bij gelegenheid van de opening van den nieuwen cursus heeft veel opzien gebaard. De menigte, die hem hooren wilde, was zoo groot, dat een honderdtal studenten zelfs buiten de zaal moesten blijven. Aan het slot zijner rede werd hij daverend toegejuicht op de woorden „de duisternis is bevreesd voor een standbeeld," waarmee hij zinspeelde op de oppositie van clericale zijde tegen het oprichten van een standbeeld voor Giordano Bruno. Dat Moleschott zijn vaderland niet vergeten heeft, blijkt uit zijne optnerking, dat de Hollanders de matbesis wiskunde noemen, eene benaming, die door hem aan zijne Italiaansche hoorders als doeltreffend werd voor- gesteld. „Waar Jakob Moleschot spreekt, daar luistert men." Zelfs was een groot aantal dames opgekomen. Afkondiging der nieuwe Grondwet. De Staatscourant van 17 Nov. bevat de volgende publicatie i. d. 15 Nov. 1887 (Staatsblad n°. 21(1) betreffende de plechtige afkondiging van de vastgestelde veranderingen in de Grondwet. Wij Willem III, bij de gratie Gods, Koning der Nederlanden Prins van Oranje Nassau Groot-Hertog van Luxemburg, enz., enz., enz. Aan alien, die deze zullen zien of hooren lezen, salut! Gedurende den loop Onzer Regeering zijn vele belangrijke maatregelen genomen ten einde den bij de Grondwet van 1848 gehuldigden beginselen leven en werking te geven. I Intusschen is bij de Grondwet zelve voorzien dat hare herziening in den loop des tijds noodig zou kunnen worden. Na een nauwgezet onderzoek tot de overtuiging gekomen zijnde, dat eenige harer bepalingen voor de wetgeving en den gang der Regeering belemmerend waren, hebben Wij niet geaarzeld eene nadere herziening der hoogste Staatswet te bevorderen en, dank zij der ijverige medewerking der Staten-Generaal, zijn thans elf wetten tot herziening der Grondwet op de door haar voorgeschreven wijze tot stand gekomen, weike in de nummers 183 tot 193 van het Staatsblad van 1887 zijn opgenomen. Wij verklaren, dat de in die wetten vastgestelde bepalingen met de onveranderd gebleven hoofdstukken en artikelen der Grondwet voortaan en wel van het oogenblik harer plechtige afkondiging, de Grondwet van het Koninkrijk der Nederlanden zullen uitmaken. En hebben Wij goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze, dat de wetten van 6 November 1887 (Staatsblad n°. 183 tot 193) op den 30sten November 1887 des middags te twaalf uur in eene plechtige openbare zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden en van ieder der gerechtshoven en der arrondissements- rechtbanken door den griflier zullen worden voor- gelezen en alzoo plechtig afgekondigd, van weike voorlezing proces—verbaal zal worden opgemaakt; alsmede dat deze publicatie op hetzelfde uur in iedere gemeente zal worden afgelezen van de puie of voor de deur van het huis der gemeente. Onze ministers van justitie en van binnenlandsche zaken zijn belast met de uitvoering van deze publicatie, weike in het Staatsblad zal worden geplaatst. Gegeven op het Loo, den 154en November 1887. WILLEM. De Rechtbank, te 's Hage, uitspraak doende in zake de strafzaak tegen den drukker C., ter zake van beleediging van Z. M. den Koning, nam op grond van de door de getuigen afgelegde verklaringen als volledig bewezen aan, dat bekl. op 16 September jl. op den Stationsweg met opgeheven arm luide de woorden//Weg met Gorillaheeft geroepen en beslist dat uit het feit, dat juist op dat oogenblik Z. M. daar ter plaatse werd verwacht en passeerde, moest worden opgemaakt dat bekl. daarbij op Z. M. den Koning doelde en deze woorden als een beleediging voor diens persoon moesten worden beschouwd. De vraag of bekl. bij genoemde woorden ook nog het woord „gekroonde" of Koning" heeft gevoegd, liet de Rechtbankals zonder invloed op die beslissing, ter zijde. Op grond van een en ander werd C. tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Eenige heeren hebben zich tot eene commissie vereenigd om de ijsbaan te Slikkerveer opnieuw in exploitatie te brengen, en zijn bereids druk in de weer, om de baan te doen inrichten. In tegenstelling met den vorigen winter is een gedeelde der vlakte geserveerd, hetwelk uitsluitend toegankelijk zal zijn voor leden van de ijsclub Slikkerveer, en voor hen, die per stoombooten van de reederij Fop Smit C°. de reis naar Slikkerveer ondernemen. Behalve dat de commissie om den anderen dag eene matinee musicale zal doen geven, zal zij ook andere feeste- lijkheden organiseeren, als het houden van eene hardrijderij op schaatsen, wedstrijd met tikkers enz. enz. Ook werden reeds onderhandelingen geopend met baron De Salis te Amsterdam, aan wien zich de rijders Werner en Hagen verbonden hebben gedurende hun aanstaand verblijf in Holland. De gewone hardrijderijen zullen nationaal zijn ten einde niet, zooals in het afgeloopen jaar, door te lang wachten op buitenlanders, de kans op eene open rivier te verliezen. In de Treveszaal te 's Hage had eergister de onderteekening plaats van de internationale over- eenkomst tot beteugeling van den handel in sterken drank op de Noordzee. De onderteekening geschiedde voor Nederlanden door de Minister van Buitenl. zaken, Jhr. Van Karnebeek, en Mr. Rahusen, voorzitter van het college van zeevisscherijenvoor Groot-Brittanie en Ierland door den Engelschen gezant, den heer Stuart voor Frankrijk door den heer Legrand, gezant der republiek; door Belgie door den gezant baron d'Anethan en den heer Leopold Orban, directeur der politieke zaken aan het Ministerie van Buitenl. zaken te Brusselvoor Duitschland door den gezant van het rijk te 's Hage en voor Denemarken door den consul—generaal van dat rijk te Amsterdam. Het doel der overeenkomst is het verbieden van den handel in sterken drank op de Noordzee of den ruil tegen vischtuigen en andere voorwerpen. Kruisers zullen belast worden met het rapporteeren der overtredingen. Er heerscht zware mist in het kanaal op de Engelsche kust. De boot van den dagdienst der Maatschappij Zeeland kon eergisteren eerst om 3* uur, zes uur later dan gewoonlijk, vertrekken en de nachtboot is evenmin op tijd aangekomen. De opening der jacht op grof wild heeft zich in Gelderland bijzonder gunstig ingesteld. In de Nunspeetsche en Elspeetsche bosschen werden de eerste twee dagen veertien herten en reeen geschoten. De socialisten hebben zich te Rotterdam weer eens eene onaangename ontmoeting op den lials gehaald. Dinsdagavond kregen zij 't in het hoofd, in de Gouvernestraat liederen aan te heffen daardoor kregen zij een troep jongens achter zich, en weldra werd uit dien hoop jongens met steenen en vuil naar de socialisten geworpen terwijl voortdurend de kreten Oranje bovenen „weg FBTJILLETON novelle, Over haar linkerschouder hing aan een riem een samengerolde deken op haar rechterheup neder. Ook haar zoon had zulk een deken aan den schouder, maar droeg bovendien een zak met levensmiddelen en een tinnen drinkkroes. Dick had zijn buks weder geladen en de beide wandelaars vervolgden hun weg naar het moeras zich aan den dat brandenden zonnegloed te zonder - storen. Voor dat zij er aankwamen sloegen zij oostwaarts om en toen zij nog een tachtig el verder waren gegaan, hoorden zij water voor hun voeten ruischen. „De oude beek is er nog," merkte Kornelxe op, haar zoon eenige passen voortgaande. Daar ontdeden zij zich van hun last en tegenover elkander op het gras gaande zitten, zette Kornelie de eenvoudige spijzen gereed, terwijl Dick naast het smalle beekje met zijn mes een kom in den grond groef, waarin zich spoedig een hoeveelheid koel en zuiver water verzamelde. n #Er gaat toch niets boven ondervinding, merkte de bejaarde vrouw op, terwijl zij, om zich eemgszins tegen de zonnestralen te beschutten, haar breed- gerande stroohoed wat dieper in haar oogen drukte en een tinnen kroes met het helaere water vulde. ,/Het Satansmoeras noemen de menschen deze poel en zij hebben gelijk. Men zou even goed warme spoeling kunnen drinken als het vocht uit gindsche plassen. Iemand die deze beek niet kende zou hier moeten versmachten en sterven. Ik moet ook zeggen dat de zon het vandaag eerlijk meent °;/Ge hadt ook best te paard herwaarts kunnen komen," merkte Dick op. ,/Alsof mijn beenen nog niet even goed waren als de uwe," antwoordde Kornelie onverschillig, »en daarenboven, Dick, had ik er nog een reden voor. Hebt ge de Winslows gezien Ja duidelijk, moedertwee wagens met paarden bespannen en een half dozijn runderen. Zij kwamen langzaam genoeg vooruit, maar over een uur zullen zij toch wel hier zijn. Ook zag ik nog iemand te paard voordat ik uit den boom kwam, maar of het een man of een vrouw was kon ik niet onder- scheiden." „Dat doet er ook niet toe, Dick, een ander als Winslow zoekt het Satansmoeras niet op, en dag en uur komen ook uit. ,/Wat is er toch met die Winslows Het klinkt als een raadsel dat wij hen juist hier ontmoeten moeten. Elders zijn toch heel wat beter plekken met goed gras en overvloedig water voor het vee en wat meer schaduw dan hier Ik heb daarenboven zelfs hun naam vroeger nooit hooren noemen. „Dan zal ik u nu ook des te meer van hen vertellen," antwoordde Kornelie en haar gelaat kreeg een nog strakker uildrukking. »Ik doe dat liever hier waar wij geheel alleen zijn. Uw broeders behoeven er niets van te weten, die zijn nog te jong en moeten eerst nog wat verstandiger worden." Zij hield eenige oogenblikken op en staarde voor zich daarop streek zij met een snelle beweging het reeds sterk grijzende zwarte haar achteruit en ver- volgde nu iets vrijer „Ik had gehoopt nooit meer van den man te zullen hooren en had dus geen reden om u over hem te spreken. Ik was hem bijna vergeten, toen ik voor veertien dagen een brief van hem kreeg. Lees hem zelf maar," en een saamgevouwen papier uit haar zak halend, reikte zij dit haar zoon toe, ,/lees maar hardop, dan hoor ik het zelf ook nog eens." Dick vouwde den brief open en nadat hij hem even had nagezien, begon hij tamelijk vlug het volgende te lezen Kornelie, ik heb mijn boerderij verkocht en ik ben van plan thans mijn geluk eens in Kalifornie te gaan i beproeven. Over enkele dagen breek ik met de mijnen op, om noordwaarts te trekken en den emigranten-weg te bereiken. Ik zal echter een omweg maken opdat wij, als gij zulks verlangt, elkander nog eenmaal en dan zeker voor het laatst kunnen ontmoeten. Daar ik niet weet hoe gij er over denkt zal ik zelf niet bij u komen, doch ik zal een, twee of misschien ook drie dagen bij het Satansmoeras mijn tenten opslaan en daar op bericht van u wachten. Waarom ik daartoe juist het Satansmoeras uitkies, weet gij zelf het beste. Wij beiden hebben een langen en moeilijken tijd van zwaren arbeid achter ons en het ware voor onze kinderen wel te wenschen dat zij er watgemakkelijker konden komen. Het ligt in uw hand om dit te bewerken. Kom dus vooral en laat ons zien dat wij het samen eens worden. Ben ik eenmaal in Kalifornie of neemt de dood een van ons beiden weg, dan is het te laat. Ik heb mijn dagreizen goed uitgerekend en beloof u dat ik 10 J uni aan het Satansmoeras wezen zal. Ziet ge er tegen op om mij te ontmoeten, stuur i dan een uwer zoons ik weet dat ge er drie hebt met de blijde tijding en de noodige inlichtingen. Of gij er bij zijt of niet, ik zal eerlijk deelen als recht- schapen mensch en christen. Moge uw hart ter wille van onze kinderen wat toegevender geworden zijn. Winslow." „Ik zou er tegen opzien hem te ontmoeten," sprak Kornelie met een schamperen lachzij zag Dick aan wiens oogen een ongeveinsde verbazing uitdrukten, en op meer onverschilligen toon voegde zij er bij„Gij hebt gelijk dat gij u verwondert over al deze raadsels. Doch voor dat wij deze plek verlaten zult gij alles weten en dan ben ik benieuwd om te hooren of gij oordeelen zult als een echte zoon van uw vader." ,/Werkelijk raadselachtig, moeder," antwoordde de jonge man op eerbiedigen toon, ofschoon iedere TER NEIIZESSCHE COlIRAiT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1