Landbouwberichten. Buitenland. Gemen«de berichten. Bij bevelschrift der Arr.-rechtb. te Middelburg van den 11 dezer, lietwelk den 12 dier maaud is beteekend, werd naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen M. P. A. P., 34 jaar, geboren te Breskens, wonende te Middelburg, directeur der kunstboter- fabriek aldaar, ter zake dat hij als directeur dier fabriek in den loop van 1886 te Middelburg op- zettelijk 1°. ten verkoop in voorraad heeft gehad kuustboter door hem verpakt in papier valschelijk voorzien van het navolgend merk natnelijk een driehoekig gekroond schild, waarop zich in het inidden eeu ossenkop en aan de drie hoeken klaverblaadjes bevinden, welk schild wordt gesteund ter rechter- zijde door een Mercuriusbeeld, ter linkerzijde door een beeld den landbouw voorstellendeterwijl het geheel wordt gedragen door twee gestrikte eikentakkennagebootst met eene geringe afwijking naar hetzelfde merk gebruikt wordende door de firma Hageman Co., kunst- en natuurboter- fabrikanten te Rotterdam en op welk merk deze firma recht heeft 2°. boter aldus verpakt heeft verkocht en afgeleverd als a aan James Keniston, te Bristol, op 17 Augustus 1886, 10 kistjes, inhoudende 12 stukken elk van 1 Engelsch pond, en 2 kistjes, inhoudende 24 stukken elk van een half Engelsch pond; op 7 September 1886, 10 kistjes, inhoudende 12 stukken van een, eu 25 kistjes, inhoudende elk 24 stukken van een half Engelsch pondop 25 September 11, 20 kistjes, inhoudende ieder 12 stukken van 1 Engelsch pond, en op 2 October 11., 10 kistjes, ieder inhoudende 12 stukken van 1 Engelsch pond b. aan John Kemblete Reading, op 24 September 1886, 2 kistjes, elk inhoudende 24 stukken van 1 Engelsch pond misdrijven voorzien bij art. 10 der wet van 25 Mei 1880 (Stbl. no. 85) gewijzigd bij art. 4 der wet van 22 Juli 1885 (Stbl. no. 140) en art. 337 van het Wetboek van Strafrecht. Naar men verneemt zal Mr. M. J. de Witt Hamer, den advocaat te Middelburg beklaagde optreden. als verdediger voor TER N'EUZEN, 15 November 1887. Naar men ons van geloofwaardige zijde mede- deelt zal het tegen eenige winkeliers alhier ten laste gelegde verkoopen van vervalschte boter en in welke zaak de betrokken winkeliers reeds een verhoor voor den Rechter-Commissaris ter instructie van strafzaken te Middelburg hebben ondergaan, geen verder gevolg hebben. Het hier Zaterdag binnengekomen Engelsche stoomschip Dinnington, van Goole, heeft op de Nollenplaat, bij Vlissingen, vastgezeten, doch is zonder assistentie en in goeden staat wederom vlot gekomen. L. d. E., zooals men weet voortvluchtig in Belgie, is gisteren te Dendermonde gearresteerd het zal nog eukele dagen aanloopen, voor hij aan de Nederlandsche justitie overgeleverd zal worden. Gedurende de tweede helft der maand Octo ber jl. zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen van H. A. Luustrok te Rotterdam en P. Budding te Wagenitigen. Bij Koninklijk besluit is pensioen verleend aan den heer M. Wesdorp, opziener l"te klasse bij de visscherij-policie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, ten bedrage van f 521. Uit Sas van Gent schrijft men aan de Tijd dat binnen kort een Belgisch douanenkantoor te Assenede, wijk Het Staakje, zal opgericht worden. De maatregel is noodig geworden door de Belgische wet, waarbij inkomend vee aan een recht onderworpen wordt. Vele Belgische kooplui, welke op de markt van Goes en elders vee koopen en over Sas van Gent trekken, moeten thans over Selzaete heen, iets dat zeer lastig en tijdroovend is. de gespierde vuisten, wier met eelt bedekte palmen, toondendat zij bijl en ploegijzer wisten te hanteeren Wat bekoinmerde de moeder er zich om of slechts grove, half afgedragen kleedingstukken het aan den arbeid gewend lichaam omsloten? Het ging haar eveneens; want in de slechts schaarsch bewoonde grensdistricten en bij den onafgebroken handenarbeid behoorden statiekleeden ongetwijfeld tot de minder noodige zaken, en 't geen zij met het bebouwen van het land en 't verzorgen van haar vee kon verdienen, was voor de huishouding noodig. Ook haar gespierde, tot op de ellebogen verbrande armen getuigden van hard werken en worstelen voor het dagelijksch brood, van haar be- kendheid met de zware landbouw-werktuigen, op een tijd toen haar kinderen nog joug waren en zich met kinderlijke spelen vermaakten. En niet minder sterk hadden zorgen en verdriet over den verloren gade sporen achtergelaten op haar aangezicht. In haar jeugd was zij wellicht schoon geweest; de groote blauwe oogen staarden ook nu nog met jeugdigen glans, maar de sterk verweerde trekken hadden allengs een zekere man- nelijke strengheid aangenomen, die aan hardheid grensde. Hoewel haar leden kracht en geoefendheid verrieden, droeg zij in de rechterhand een eenvou- digen stok, zooals men die uit de eerste het beste kreupelhout snijdt, op welken stok zij bij het loopen een weinig steunde. (Wordt vervolgd.) Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 55 centimen tot fr. 0,92; stieren, koeien en runderen 50 tot 74 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 75 centimen tot fr. 1,25; vette varkens fr. 0,85 tot fr. 0,96. Voor vlas werd per 3 kilo besteed te Aalst fr. 3,00 tot fr. 3,70; Mechelen fr. 3,79; Ware- gem fr. 2,76 tot fr. 3,03; Thielt fr. 3,54; Deinze fr. 3,27 tot fr. 4,75; St. Nicolaas fr. 3,63 en te Brugge fr. 4,47. Door het ongunstige weder gedwongen, hebben vele landbouwers in Noord—Brabant huu vee reeds moeten opstallen. De prijzen van jong vee zijn zeer laagop de meeste markten dezer dagen ge- houden, was het schier onverkoopbaar. Menigeen weet dan ook niet wat er mede aan te vangen en beginnen de boeren zelf te slachten en het vleesch uit te verkoopen tegen 50 cent het kilo, hetgeen nog vrij goede rekening geeft. Aan de vele tegenstrijdige geruchten betref- fende de ziekte van den Duitschen Kroonprins komt een einde, nu de professoren te San Remo een- stemmig de kwaal voor kanker hebben verklaard. Zij bevestigden nu dezelfde diagnose, welke in het voorjaar door de Berlijnsche hoogleeraren Von Berg man, Gerhardt en Tobold was vastgesteld, maar die toen door Dr. Mackenzie nog niet als volkomen zeker werd beschouwd. Na de verschijning van het nieuwe gezwel was echter geen twijfel meer mogelijk. In zoover is echter de toestand van den patient voor het oogenblik verbeterd, dat eene onmiddel- lijke operatie, waarvoor men eerst vreesde, ten minste niet noodig is. Het waterachtige gezwel, dat zich in de keel vormde en met verzachtende middelen wordt bestreden, vermindert, zoodat de ademhaling niet wordt belemmerd. Over de wijze waarop de patient nu zal behan- deld worden is nog geen beslissing genomen. Pro fessor Schrotter uit Weenen verklaarde zich voor het wegnemen van het geheele strottenhoofd en wel liefst zoo spoedig mogelijk. Evenwel verzette hij zich niet tegen uitstel der operatie, welke naar zijn meening den Prins nog kon redden, ofschoon ze zeer gevaarlijk is en niet altijd den gewenschten uitslag heeft. Een operatie der luchtpijp achtte professor Schrotter niet afdoende, omdat daardoor de beslissing slechts jaren zou worden uitgesteld. Professor Krause uit Berlijn verklaarde zich tegen het wegnemen van het strottenhoofd, maar achtte een splijting daarvan voldoeude. Een bepaald oordeel over de zaak wilde hij nog niet geven, evenmin als Dr. Mackenzie, die Virchows microscopisch onder- zoek wil afwachteu. Van een operatie der lucht pijp verwachtte Mackenzie niet zoolang uitstel als Schrotter. Deze adviezeu werden den Kroonprins zonder eenig voorbehoud medegedeeld. De Prins, die zijn kalm overleg tijdens de geheele ziekte geen oogen blik verloor, verwijderde zich een poosje, teneinde een en ander te overwegen en deelde toen den geneesheeren mede,- dat hij in geen geval zich onmiddellijk wilde laten opereeren. JJaardoor werd de tegenwoordigheid der doctoren Schmidt, Macken zie en Schrotter onnoodig, zoodat zij naar huis terugkeerden. Alleen Krause bleef, teneinde den patient verder te behandelen. De beslissing is nu in handen vau den Keizer. Doctor Schmidt is naar Berlijn ontboden, ten einde den Keizer mondeling in te lichten over den toestand, terwijl ook professor Von Bergmann door den Keizer zal worden gehoord. Tevens is Prins Bismarck op hoog bevel naar Berlijn ontboden, daar de Keizer ook het advies van den kanselier wenscht te vernemen. Vermoedelijk zal de beslissing dezer dagen worden genomen. De Kroonprins zelf is tegen eene operatie, maar men gelooft, dat hij zich daaraan zonder twijfel zal onderwerpen, indien de Keizer het hem aanbeveelt. Het hangt er dus van af, welk besluit Keizer Wilhelm op grond der adviezen van de geneesheeren en zijn politieken raadsman zal nemen. Brand in 't Ministerie van Landbouw te Brussel. Het blad Vooruit zegt de volgende depeche te hebben ontvangen uit Brussel: Een geweldige brand is gisterennacht rond 2 ure .gebroken in de bureelen van 't Ministerie van Landbouw. Op weinige oogenblikken was gansch het gebouw door de vlammen omringd. In de kazerne der grenadiers werd aanstouds alarm geblazen. De pompiers kwamen spoedig toegesueld en vielen het vernielend element op verscheidene punten te gelijk aan. Middelerwijl kwamen de grenadiers aan, die de plaats der ramp afsloten. Eene groote menigte kwam weldra van alle kanten aanloopen. Het vuur breidde zich altijd uitde vlammen verhieven zich hemelhoog, terwijl de vuursprankels ;s alle kanten door den wind werden verspreid. Bijna al de Ministers en vele overheden waren op de plaats der ramp. Om 4 ure seinde men om de pompiers der voorsteden, die weldra in stormpas kwamen aange- sneld en den brand welke thans ook de Senaat bedreigde met vereenigde krachten bestreden. Het schouwspel dat de brand opleverde was, dat van een groot vuurwerk. Op het oogenblik dat ons het laatste telegram werd afgezonden, om 4,48 ure gistereninorgen woedde de brand nog altijd hevig voort. Van de gebouwen van het Ministerie, zal voor- zeker niets overblijven dan de naakte muren. Vele documenlen en boeken, die men moeilijk zoo niet oumogelijk zal kunuen herstellen zijn door het vuur vernield. Een groote troepenmacht is ter plaats om de menigte, welke altijd aangroeit, op eeu afstaud te houden. In het Biunengasthuis, te Amsterdam, wordt dezer dagen een man verpleegd, die raenigmaal in gunstigen zin van zich heeft doeu spreken en vooral verleden jaar, toen hij, op een van die woelige Juli-dagen, den moed had om de roode vlag, die sociaal-democraten op de Zaterdagsche brug hadden geplant, daarvan onder de oogen van de oproerlingen neer te halen. De man ontving voor deze daad eene gepaste belooninghij werd zelfs bevorderd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Het is Jacobus Mens, „burgemeester van de "W illemstraat," of, in minder edelachtbaren term, genaamd „de Bokkebek." Mens, de 61jarige oudste zoon en verzorger van zijne 81jarige moeder, genoot Donderdag acht dagen geledenna een welbesteden dag aan zijn vischwagen, bij moeder zijn middagdutje, toen, door een noodlottig toeval, de petroleum omviel en brand ontstond. Moeder en zoon werden door de vlammen aaugegrepen de laatste werd door brandwachts en buren aan een wissen dood ontrukt en in de tapperij van Chrispijn in de Willemstraat binnengedragen. De toestand scheen hopeloos, zoo hevig waren de brandwonden. Heel wat moeite kostte het, om den ongelukkige tot bewustzijn te brengen. Op een raderbaar werd hij voorts naar het gasthuis vervoerd en men hoopt hem te behouden. Den Haag heeft, aldus schrijft men van van zijne meest bekende straattypen daar, een verloren. //Blinde levenden. Jeannet" behoort niet langer tot de In de registers van den burgerlijken stand werd eergisteren opgeteekend dat Sara Nathan in den ouderdom van 86 jaren is overleden. Vergelen zal men haar niet spoedig, want de ouden van dagen herinneren zich hoe ze haar reeds in het Haagsche Bosch hoorden zingen, haren lang niet onberispelijken zang op een guitaar begeleidende, toe ze nog kinderen waren. En de kinderen kennen bijna alien de arme blinde vrouw, die, op gevorderden leeftijd gekomen, steeds hare talenten in het Haagsche Bosch bleef ten toon spreiden. Een reeks van jaren leefde Jeannet van de giften der liefdadige Hagenaars. Vooral onder de ge- fortuneerden had ze haar vasle klanten. Bijna elken morgen zong ze haar klein repertoire voor den ingang van 't Hotel Paulez of voor dien van den Doelen. En menigmaal ontving ze uit vorstelijke beurs aldaar milde giften. Eens ontving ze zelfs van een Nederlandschen vorst een geschenk van groote waarde. Toen de blinde nog pas als straatzangeres haar brood moest verdienenbegiftigde Koning Willem II der arme met het onmisbaar instrument, de guitaar, ditmaal naar men beweert met zilveren snaren. Dat die zilveren snaren reeds lang hebben moeten springen om in den nood der tijden te voorzien is wel aan te nemen. Maar de guitaar en de vrouw verlieten elkander niet tot dood ze scheidde. J.l. Donderdag verschenen in het gemeente- huis te Ezinge voor den ambtenaar van den burgerlijken stand, ten einde een huwelijk aan te gaan Jakob Pomstra, arbeider te Noordhorn, oud 73 jaar, en Gaatske van der Mei, arbeidster te Eeerwerd, oud 72 jaar. Bruidegom en bruid waren nog bizonder kras en vol levenslustmen zou ze voor vijftigers aangezieu hebben. Zij hadden elkaar voor ruim een halve eeuw, dienende bij den zelfden landbouwer, leeren kennen en die kennismaking schijnt tot hunne vereeniging aanleiding gegeven te hebben, al is het ook dat er een mensehenleeftijd over verliep. Nu, oude liefde roest niet Te Maasdam heeft een wethouder, die te veel gebruik had gemaakt van de »vergunning", het nieuw gebouwde ,/hok" voor dronkaards ingewijd. Hij heeft, niet onverklaarbaar, reeds ontslag uit zijn ambt aangevraagd. De Engelsche bladen geven nog eenige bij- zonderheden omtrent de anarchisten, die te Chicago ter dood srebracht werden. De vrouw van Parson, eene negerin, wilde op den dag der terechtstelling eene redevoering houden, maar zij werd bijtijds door de politie opgepakt. In den nacht voor de terechtstelling klonken uit de cellen van Engel, Parsons, Spies en Fischer allerlei opruiende liedereu. De veroordeelden weigerden alle geestelijke hulp. Toen Spies dit den kapelaan gezegd had antwoordde deze, dat hij toch den geheelen nacht voor de veroordeelden zou bidden, waarop Spies antwoordde: //bid liever voor u zelf gij hebt het meer noodig dan ik." Al de veroordeelden begaven zich omstreeks het middaguur met vasten tred naar het schavot, waarbij Engel en Fischer nog met elkander gekscheerden. Gedurende de weinige minuten dat de scherp- rechters de laatste toebereidselen maakten, spraken de veroordeelden de menigte toe. Spies zeide o. a. z/ons stilzwijgen is machtiger dan ons spreken," waarop Engel uitriep: ,/Lang leve de anarchie Fischer zeide: //Dit is hetzaligsteoogenblik mijns levens." Parsons begon juist te spreken toen het valluik zich opende. Hij stierf dadelijk, de anderen eerst na korteren of langeren doodstrijd. Die van Spies was gruwelijk, daar hij dertien minuten met den dood worstelde. Te New-York trokken Vrijdagavond 11. honderden anarchisten door de straten; zij droegen doodkisten en omfloersde revolutie—vlaggen, en gingen langzaam voort onder de tonen van treurmuziek. Yelen van hen wttren gewapeud. Wanordelijkheden vielen er niet voor. De vergaderingen der anarchisten zijn thans te New—York door de politie verboden. Hit de Engelsche hoofdstad zijn weder onrust- barende berichten gekomen omtrent de aldaar voor- gevallen wanordelijkheden. Eenige honderden personen waren natnelijk gis- terenmorgen in Trafalgar-Square bijeen, toen tegen het middaguur pogingen werden aangewend tot verbreking van het hekwerk tegenover de nationale galerij. De politie kwam in grooten getale opzetten om het plein schoon te vegen en het in dichte rangen af te sluiten. Tevens werden alle intochten, welke zich voor de komst op het plein gevormd hadden, in de aangrenzende straten door afdeelingen politie uiteengejaagd en de vaandels ontweldigd. Te 4 uur des naraiddags waren de straten rondom het plein afgesloten door de menigte, welke her- haalde pogingen deed om het plein binnen te dringen. De politie werd toen versterkt door gardes te paard, ten einde het volk uiteen te drijven. Later verscheen de infanterie der garde en verleende hare hulp bij het bezetten van het plein. De politie maakte herhaaldelijk charges op de menigte en tegen 6 uur begon deze laatste uiteen te gaan. De afgevaardigden Cunningham en Graham, de socialist Burns en verschillende andere personen zijn in hechteuis genomen. Zieke dames In het gasthuis Santa Maria te Napels is onder de zieke vrouwen een opstand uitgebroken, die zijn voornaamste aanleiding had in een nieuwe verordening, waarbij het den zieken verboden werd bezoek te ontvangen. Dit verbod was uitgevaardigd, nadat het gebleken was, dat de zieke dames herhaaldelijk door hare minnaars werden bezocht. De vrouwen waren dol van woede. Zij dreven eerst de pleegzusters het gesticht uit. Deze namen de wijk naar een naburigen politiepost. Dan werd in het gasthuis alles letterlijk kort en klein geslagen. Toen de politie met geweld het gebouw binnen was gedrongen, stormden de vrouwen met tafelmessen gewapeud, op de agenten los, zoodat twee afdeelingen soldaten de laatsten ter hulp moesten komen. De soldaten aarzelden eerst nog een oogenblik, maar toen het stoelen, flesschen, schotels, ijzeren bedstijlen op hun hoofden regende, liepen zij met gevelde bajouet op de opstandelingen toe. Het gevecht duurde acht uren. Velen werden gewond. Den 5 November vierde Blanche Cressiot, de jeugdige danseres die bij den brand in de Opera- Comique zware wonden had bekomen, hare echt- verbintenis met den ingenieur Picard. De bruid droeg bij de huwelijksvoltrekking een lang afhan- genden crepen sluier. De bruidegom, met wien zij sinds anderhalf jaar kennis heeft had haar gelaat sedert den ongeluksavond niet meer gezienzij weigerde het volstandig. Maar bij het bruiloftsmaal hief de jonge vrouw op eenmaal den sluier op en de in angstige verwachting-verkeerende bruidegom vond het schoone gelaat geheel onveranderd terug enkele roode vlekken alleen toonden het doorgestane lijden aan. INGEZONDEN STUKKEN. KINDER-FLORALIA. Mijnhecr de Redacteur Vergun mij een plaatsje onder de //Ingezonden stukken" ter aanbeveling van eene te vormen Ver eeniging onder den naam van Kinder-Floralia. In de vorige maand nam ik een proef om te zien of zulk eene Vereeniging hier ter stede levens- vatbaar zou kunnen zijn. Aangemoedigd, zoo wel door den verleenden als toegezegden steun, waarvoor ik bij deze mijn op- rechten dank betuig, meen ik te mogen aannemen dat zulk eene Vereeniging de goedkeuring mijner stadgenooten genieten zal, waarom ik wil trachten om, tegen eene jaarlijksche bijdrage van 50 cent, leden zoo wel vrouwelijke als mannelijke te winnen, die bij genoegzame deelneming een vast bestuur, waarvan de leden, volgens op te maken rooster, om de 3 jaren zouden kunnen aftreden, te vormen. De gelegenheid tot deelneming bestaat bij den ondergeteekende. Men verbindt zich tot weder- opzeggens. Gaarne verklaar ik mij bereid om, desverlangd, meer uitvoerige inlichtingen te geven. Voor de te verleenen plaatsruimte betuig ik u voorloopig mijnen dank. Hoogachtend, Uw dw. dienaar, VAN RIJSOORT VAN MEURS. Hulst, 12 Nov. 1887.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2