Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2348. Woensdag 16 November 1887. 27e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden biunen Ter Neuzen 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Bneven- busbouders. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per partot veel verminderden prijs. blad verschljnt Dlnsdag- en Vrijda&ravoud bij den ultgcver P. J. VAN D E S A N l> E te Ter Ncw»e»i. JPolitieli Overzicht. In de Frausche Kamer is der regeering gevraagd, waaroin zij, nadat zij zich eerst over de ontijdige openbaarmaking van bet mobilisatieplan veront- waardigd bad betoond, naderhand de zaak niet meer bad vervolgd en niets meer van zicb bad laten booren. Daar de minister geen antwoord gaf, diende de vrager een motie in, die een bedekt votum van wautrouwen bevatte. Deze motie werd verworpen, doch slecbts met 11 stemmen meerderbeid. Om een pleister op de wonde te leggen, stelde toen een afge- vaardigde eene motie voor van algemeen patriot- tischeu aard, waardoor de regeering uitgenoodigd werd, te zorgen voor de grootst mogelijke snelheid en zekerheid van troepen-trausport. Met bijna algemeene stemmen werd deze motie aangenomen. De Kamer heeft de leden der enquete-commissie benoemd. Zij telt er 10 van de uiterste linkerzijde, zes van de radicale linkerzijde, drie van de Union des Gauches en drie van de recbterzijde. Daar de rechterzijde in geen der afdeelingen de meerderbeid beeft, zijn hare vertegenwoordigers door toedoen van de linker zijde verkozen. Cafferel's houding bij bet proces wordt zeer gelaakt. Het schijnt wel, dat's mans eergevoel slecbt ontwikkeld is. Twee door Wilson gescbreven brieven zijn aanhet dossier onttrokken en vervangen door naderhand gescbreven brieven. Rouvier erkent de eerste brieven in bezit te hebben gehad. De XIX Siecle zegt, dat Wilson medepliciitigen moet hebben gebad en stelt Rouvier verantwoordelijk. Als het "niet de Minister-president is geweest, die deze verduistering bevolen of goedgekeurd heeft, zegt het blad, dan moet het de prefect van politie Gragnon zijn of de procureur-generaal bij het hof van appel. Nu Wilson volbardt bij zijn zwijgen, zet de Siecle de puntjes op de i's, en laat licht opgaan. De cheque van 10,000 francs, die het onderwerp was van mijn vorige mededeeling zoo vervolgt het blad, had betrekking op twee feiten, waarmede de Kamer zicb bezig hield, en waarover de pers zicb zeer geergerd toonde. De cheque was slechts eene kleine afbetaling op een „pot-de-vin" van 600,000 francs, die Wilson had geeischt van den baron de Sellieres, om generaalThibaudin, destijds Minister van oorlog, te bewegen, de leverantie van militaire bedden en andere mogeudheden aan een bepaald persoon te gunnen. De cheque was onderteekend Raymond, baron de Sellieres. Wie weet welke stormen nog zullen losbreken. Met 376 tegen 162 stemmen verwierp de Kamer een voorstel om de vrije school met de staatsschool gelijk te stellen, zoodat het lager onderwijs aan de departementen en gemeenten blijft overgelaten, spijt de geestelijkheid, die zoo gaarne alle onderwijs aan de kerk zag onderworpen. Hoe noodzakelijk echter voor Frankrijk de herziening ook voor het lager onderwijs is, eene goede schoon- maak van de heele Fransche huishouding schijnt thans de eerste behoefte. Geene zaken worden thans drukker besproken, dan de mededeelingen van graaf Kalnoky in de vergadering der Hongaarsche delegatie, en hoewel de indruk over het algemeen gunstig is, de Russische pers maakt hierop natuurlijk eene uitzondering. Zij komt vooral op tegen de gunstige gezindheid van Oostenrijk over de tegenwoordige Bulgaarsche toestanden. Zij erkent niet de wettigheid der Sobranja, dus ook niet die der verkiezing van Prius Ferdinand tot vorst. De Riforma, het orgaan van den Italiaanschen minister-president Crispi, ziet in de rede van den Oostenrijkschen minister eene gelukkige bevestiging van een gelukkig feit, waartoe hare vrienden hebben medegewerkt De Engelsche bladen zijn zeer ingenomen met Kalnoky's verklaringen en bevestigen, dat Engeland in den- zelfden geest wil medewerken. De vredebond wordt krachtiger, nu er een dam tegen Rusland's eerzucht ten zuiden van den Donau is opgeworpen, zoo stevig, dat hij niet gemakkelijk omver wordt gestooten. Men verwacht nu van de zijde van Rusland weder eene pressie op den Sultan, namelijk het aaudringeu tot betaling der oorlogsschatting. De zieke man heeft nu echter meer steun achter zijn rug en zal er zich wel weer met een ^Jantje van Leiden" afmaken. Rusland is, zoo het thans staat, mooi gekortwiekt en is er in zijn strijd tegen Bulgarije leelijk weggekomen. A1 de omkooperijen, stokerijen en dreigementeu hebben niets gebaat, de Bulgaren gaan huns weegs en vinden bedekte steun bij al wat niet Russisch is. Uit Dublin wordt weder melding gemaakt van gewelddadigheden der moonlightersdie de grootste wreedheden plegen tegenover de lieden, die de ffgeboycotte" bijstaan. Ook uit Aden kwamen voor de Britten ongunstige berichten omtreut het gezantschapdat op weg is naar den Negus van Habesch. Het had den kortsten, maar den minst beganen weg ingeslagen. Na een marsch van twee dagen was de Egyptische tolk, Achmet Effendi, die tevens als gids dienst deed, aan een zonnesteek overledeu, terwijl men daarbij gebrek aan water had gekregen. Daarom keerde het gezantschap naar Massowah terus, voorzag zich daar van een anderen gids, en begaf zich weder op weg. Volgens later ontvangen berichten zijn de Engelschen behouden te Saati aangekomen. Van daar gaan zij naar Asmara, waar de Negus zich bevindt. Slaagt het gezantschap bij Johannes, dan zal dit voor Italie van groot belang zijn, namelijk zoolang Johannes woord houdt, maar de vent staat bij zijn woord als een haas bij de from. Mocht den leden van het gezant schap maar niets ergers overkomeu dan de dood van Effendi. De Grondwetsherziening is thans in haar geheel in de Staatscourant opgenomen. In het nummer van Zaterdagavond kwam het laatste gedeelte (de additioneele artikelen) voor. De heer J. B. Springer, architect te Amster dam, heeft met een paar zijner vakgenooten het voornemen opgevat om op de aanstaande tentoon- stelling te Brussel een Vlaamsch marktplein te bouwen, in den geest van het marktplein te Amster dam, en daartoe van het uitvoerend comite de beschikking gekregen over een terrein van 9000 vierkante meter, gelegen in de onmiddelijke nabij- heid en rechts van den hoofdingang, aan het einde der Rue de la Loi. Eene dezer dagen gehouden vergadering van den raad van Someren ving aan met eene mede deeling van den voorzitter dat het raadslid Bax hem mondeling te kennen had gegeven de zitting niet te zullen bijwonen, omdat hij 's avonds te voren eene naamlooze briefkaart had ontvangen van den volgenden inhoudv Bax, denkt er wel aan, als ge u niet aan het accoord houdt, slaat het volk u de herseuen in." In deze vergadering waren aan de ordeeen voorstel tot schorsing van het raadslid R., omdat hij leveringen had gedaan ten behoeve der gemeente, en een voorstel tot het ongevraagd verleenen van eervol ontslag aan den eerst sedert eenigen tijd benoemden gemeente-ontvanger, zonder dat eenige reden voor dat ontslag werd aangevoerd. Eerst- genoemd voorstel werd aangenomenover het tweede staakten de stemmen. Het ligt natuurlijk op den weg der Regeering - verklaart deze ten aanzien der uitbetaling van de predikantstractementen van het Ned. Her- vormd kerkgenootschap zich te houden aan de reglementen, welke voor dat kerkgenootschap gelden. Dat bepaalde ook de positie, toen de predikanten te Reitzum en Voorthuizen werden afgezet. Omtrent het lot van den gewezen kapitein Willink Ketjen schijnen velen in dwaliug te ver- keeren. Bijna iedereen denkt, dat de klager door de regeering op straat is gezet, zonder een cent pensioen of onderstand hoegenaamd, waardoor de man is vervallen tot de armoede, waarvan hij zelf in zijn geschriften spreekt. De heer Ketjen trekt echter wel degelijk pensioen, het bedraagt yi 550 'sjaarsen is betaalbaar te'silage. Een paar honderd personen, waaronder vele opgeschoten knapen, vermaakten zich met het zingeu van het zoogenaamde vrijheidslied, voor het huis van den Amerikaanschen consul in de Doelenstraat te Amsterdam, omdatvier moordenaars waren opgehangen, van wie de jury als bewezen had aan genomen dat zij medeplichtig waren aan het werpen van bommen onder politie-agenten, zoodat vele van deze en ook tal van omstanders uit het volk werden gekwetst of gedood. Toen de betoogers bij het terugkeeren in de Kalverstraat wat al te rumoerig werden, joeg de politie ze uiteen. Het volgende onzinnige strooibiljet, geheel in den geest van de opruiende taal van Recht voor Allen, te dezer zake was in de stad verspreid uHet is volbracht »Deze kreet weerklinkt thans door de gansche arbeiderswereld „Het is volbrachtdat eenige mannen in Chicago, die moedig streden voor de verdrukte arbeiders, door de regeering op een laaghartige wijze vermoord zijn, zonder dat hun iets wat op schuld geleek, kon worden aangetoond. i/ Door dezen moord, welke door de geheele bour geoisie wordt toegejuicht, heeft men de geheele arbeiderspartij den handschoen toegeworpen, en wat zal ons antwoord zijn Zal men er stilzwijgend in bernsten of zal men hun met gelijke munt be- talen r Aan u, arbeiders, om te antwoordenvan vrede tusschen de arbeiders en bourgeoisie kan geen sprake zijn, enz." Het Sociaal Weekblad, er de aandacht op vestigend dat de Nederlandsche Drankwet van 1881 telkens tot leiddraad wordt genomen bij het ont- werpen van dergelijke wetten elders, zoo in Belgie, Luxemburg, Duitschland, Oostenrijk, wijst er tevens op, dat in sommige opzichten het Oostenrijksche ontwerp verder gaat dan onze wet. Zeer ingrijpend is o. a. de bepaling, die betrekking heeft op de sluiting van de herbergen des 7ondags. Terwijl toch de Nederlandsche wetgever zich hier- van heeft afgemaakt, zegt het Sociaal Weekblad, door eene geldelijke premie uit te loven voor het nietschenken van Zaterdag tot Maandag eene bepaling welke geen practisch resultaat geeft wil men in Oostenrijk den knoop doorhakken door den drankverkoop zoowel op Zaterdagavond als den geheelen Zondag te verbieden. De overtuiging dat het mogelijk is het drank- misbruik door wettelijke maatregelen althans te temperen, wint meer en meer veld. In Zweden is, door het gemeensohappelijk optreden van den Staat en particulieren, het verbruikcijfer van 54 liters per hoofd in het jaar gedaald tot 8 liter in Noorwegen is het gemiddeld verbruik van 16 tot 3£ liter per hoofd 'sjaars verminderd, terwijl in Nederland van 1881 tot 1886 in een tijd dat de verkoopplaatsen van den drank met 16000 afnamen het verbruik slechts gedaald is van 9,8 tot 8,6 liter per hoofd. Hier te lande is echter de wet nog maar ge- deeltelijk uitgevoerd. Doch de openbare meening, zegt het S. W., helpt ook nog zoo weinig mee en het leger der drankbestrijders bestaat altijd nog slechts uit weinige duizenden. PBUILLETON novelle. 1) I. De verzengende hitte van een onbewolkten Junidag lag drukkend op een moeras van matigen omvang. De zacht stijgende hellingen die er om heen lagen weerden de koeltjes af, die met iangere of kortere pauzen over de hooger gelegen, spaarzaam met enkele boomen bewassen prairie, woeien. De lucht in de diepte scheen dientengevolge dubbel warm te zijn. Als een broeiplaats van giftige uitwase- mingen lag het moerasbekken daar in de zonnestralen te zwelgen. De dampkring trilde en op eenigen afstand trilden boom en struik in korte golvingen mede. Het moeras was de eenige vochtige plek uren ver in den omtrek en toch hood het thans volstrekt geen verkwikking aan. Want slechts na zware regenbuien en bij het smelten van de sneeuw daalden er uit het westen langs verschillende wegen sterke stroomen in neder en werd het een meer dat, als de waterstand een bepaalde hoogte had bereikt, zijn weg verder naar den Missouri vond. Op alle andere tijden stond het water stil in poelen en natuurlijke kanalen, die tusschen biezen, scheerlingplanten, breedbladerige moerasgewassen en kleine struiken voortslingerden. De kleine water- spiegels waren overdekt door slijmige bladen en een koperkleurig, olieachtig vocht. Onregelmatig elkander kruisende lijnen toonden de sporen aan van schildpadden en slangeu. Een treurige plek Te vergeefs zocht het oog naar punten, waar het met genoegen iets langer rusten kon. Weelderig schoot gras, rietgewas en biezen omhoog, zonder echter het karakter van eenzaamheid en doodschheid eenigermate weg te nemen. Als verzengd lieten de planten hun bloemkelken hangen. De trage vleugelslag der zeilende vlinders, de aan gebogen riethalmen hangende staalblauwe insecten en de vervelend krassende sprinkhanen in het gras, deden alien denken dat zij zuchtten onder het bewustzijn, dat hun schitterende kleuren en hun onbezorgde vroolijkheid hier geheel en al misplaatst waren. Een treurig contrast daarmede leverden ook enkele kale of half doode boomen, die zich hier en daar verhieven. In den moerassigeu grond geworteld, misschien met hun merg de vergiftige aarde aanrakend, strekten zij hun van bast beroofde takken hemelwaarts uit als wilden zij daar hulp zoeken. Als geraamten stonden zij daar en toch werden zij ook door enkele schepselen gezocht. Want op de hoogste takken zaten eenige leelijke bruine gieren met hun kale nekken en koppen. Hier de breede vleugels als geknot lateude neer- hangen, daar trotsch als een vogel uit een rijkswapen of met open, scherp gewapenden snavel de zoele lucht inademend,schenen zij in hun onbeweeglijkheid met het dorre hout, waarop zij zaten, slechts een geheel uit te maken. Doodsche stilte heerschte er alom. Er scheen een vloek op die eenzame plek te rusten. Daar keerden de vogels hun kop naar de zui- delijke hellingen van het moerasbekken, zonder overigens van houding te veranderen. Yan hun hooge zitplaats konden zij zien, en ook aan de stemmen hooren, dat in een der door het regen- water uitgeholde wegen, twee wandelaars opdaagden en langzaam nader kwamen. Voor dat hun schou- ders geheel zichtbaar waren, bleef een van beiden staan, een geweer werd aangelegd en op hetzelfde oogenblik knalde een schot en vloog een kogel omhoog. De gier, waarop het gemunt was geweest, was ongedeerd gebleven, doch had de kogel waar- schijnlijk voorbij zich heen hooren fluiten, want hij vloog haastig op, terwijl de anderen langzaam hun breede vleugels uitspreidden en traag, als verdrietig over de onverwachte storing, in breede kringen begonnen rond te vliegen. „Als het een staldeur geweest was, dan zoudt ge misschien raak hebben geschoten, Dick. Maar van uw vader weet ik dat hij, zoolang hij leefde, nooit zijn geweer heeft opgeheven tegen een scheps'el, dat hem geen kwaad wilde doen," klonk het nu uit den mond van een der beide personen. Het was een bijzonder groote en krachtig ont- wikkelde vrouw van ruim vijftig jaar, die zoo sprak, terwijl zij echter den jongeling, tot wien zij het woord richtte, met onmiskenbaar welgevallen be- schouwde. Deze, die misschien de helft vau haar leeftijd bereikt had, schudde wat kruit- uit een eenvoudig bewerkte ossenhoorn in een tinnen maatje en toen daaruit in den loop zijner buks; daarna richtte hij zich geheel op en met zijn blauwe eerlijke oogen de vrouw eenigszins beschaamd aanziende, ant- woordde hij „De schrik zal die dieren zooveel kwaad niet doen. Het zou meer dan toevallig geweest zijn als ik op meer dan driehonderd el afstand den knaap van zijn tak had kunnen doen tuimelen." ffDan was het alleen kruitverspillen," sprak de oude vrouw, //en ook in dit opzicht had uw vader u een lesje kunnen geven." „Nu ja, moeder, ge hebt gelijk," antwoorde Dick lachend, ffmaar ik wil geen Richard Watson heeten als ik op een andere manier dan door gestadige oefening een goed schutter kan worden en blijven." De oude vrouw, of liever Kornelie Watson, antwoordde niet, maar staarde den jongen borst aan met al den trots eener moeder. En een lust was het hem aan te zien met zijn krachtigen lichaamsbouw, zijn opgewekt, trotsch maar dan weder goedaardig, door de zon ver brand gelaat, zijn licht- blond, aan de punten zelfs bijna wit hoofdhaar en zijn rossigen, zachten, vollen baard. En daarbij TER IlMSCHE COHANT. Kit

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1