Bede om hulp. VAST GOED OPENBARE VERKOOPING. Handelsberichten. Advertentien. Openbare Verkooping Bouw- en Weiland en Eikenbosch Een HUIS en ERVE EM WOONHUIS Manufacturer^ Sigaren en Harmonica's, In de vorigc week zijn door den officicr van justitie eenige personen gehoord. Gisterenochtend werden door den trein, die te 10 uren 8 min. te Eotterdam aankomt, aan den spoorweg—overloop bij de Oude Plantage alhier twee bejaarde stadswerkers overreden. Willende uitwijken voor een uit Rotterdam komenden trein, bemerkten zij den trein niet, die van de andere zijde aankwam, uoch hoorden het geroep van den spoorwegwachter. De beide ongelukkigen, genaamd A. Plak en Z. Kruit, waren terstond dood. Wegens opzettelijke beleediging van Z. M. den Koning stond gisteren voor de Haagsche recht- bank terecht de 21jarige Cohen, die op 16 September toen de Koning bij zijne aankomst te's Gravenhage in een rijtuig den Stationsweg passeerde, zoodat Z. M. en het publiek op straat 't konden hooren, zou hebben uitgeroepen „Leve Domela Nieuwen- huis, weg met Koning Gorilla", of ,/weg met de gekroonde Gorilla." De inspecteur van politie die beklaagde onmiddellijk na zijn uitroep bij den kraag pakte en hem nog tegen het verontwaardigde pubiek moest beschermen en een tweede getuige a charge verschilden op het punt of bekl. /gekroonde" dan wel /koning" Gorilla riep, maar ontkenden dat hij alleen vweg met Gorilla" en ook //leve de socialisten" schreeuwde. Cohen beweert dat hij riep £leve Domela Nieu- wenhuis ,/Leve de socialisten //Weg met Go rilla" en, ware hij niet beetgepakt, dan had hij willen uitgalmen //leve Willem III." Drie vrouwen, getuigen a decharge, bevestigden dit. Hij wilde den Koning niet beleedigen, doch Z. M. een ovatie brengen voor de gratie, kort te voren aan Domela Nieuweuhuis verleend, en bezigde de nitdrukking »weg met Gorilla" als contrast tegenover zeker boekje. Zich aldus hoofdzakelijk verdedigende, verweet bekl. het 0. M. majesteits- schennis, door de aan het weg met gekroonde of koning Gorilla" gehechte beleekenis en het door de justitie tusschen (Gorilla en koning Willem III gelegde verband. Hij gaf alleen zijn hart lucht wegens de door Z. M. den Koning met de volks- zaak betoonde sympathie. De subst.-officier Mr. De Vos van Steenwijk hield den uitroep voor een ernstige bedreiging, hetgeen ook bleek uit de verontwaardiging van het publiek, aehtte het opzet gelegen in het woord //gekroonde" of /koning" Gorilla en vorderde gevangenisstraf van een jaar. Dakhazen Dezer dagen kwain een broodjager met zijn vangst het IJ te Amsterdam over. De man klaagde. Jlr was bijna geen wild en wat er nog was, werd door de kruitvermorsende heertjes uit de stad zoo schuw gemaakt. dat het niet te benaderen was. „Maar gelukkig zijn er nog mooie, vette //dak hazen" bij ons in de buurt," mompelde de man in zijn baard. ^Dakhazen," zei een jong heertje nieuwsgierig misschien omdat hij wel eens een jachtgeweer in de hand had gehad //dat soort ken ik niet." De broodjager antwoordde niets en lachte geheim- zinnig. Maar een van de omstanders zei toch leuk weg#dat zijn van die hazen, welke de polier altijd gestroopt in ontvangst neemt," waardoor het heertje nog even wijs bleef. Wat wel die //dakhazen" zijn. Ylak in de nabijheid van het tentoonstellingsterrein van 1883 had zich een Fransche kok gevestigd, wiens restauratie, of laten we liever zeggen wiens keuken beroemd was bij elk, die van haas of hazepeper hield. En 't mooie van't geval wasdat de kerel al was aangevangen dit gerec'nt te schaffen, lang vodr dat de jachttijd was geopend en daarmede voortging toen 't wild p >perduur werd. Toen er geen hazen meer te koop waren, had die Fransche kok nabij de tentoonstelling ze toch puik lekker in zijn restauratie. De concurrenten haalden de schouders op, probeerden of zijn knecht ook klappen wilde, maar waar de kerel zijn wild vandaan haalde, daar kwamen ze niet achter. Alleen zijn huisbaas ontdekte het geheim, nadat de bekwame kok zijn voordeelig zaakje had verlaten toen het tentoonstellingsterrein ook eenzaam en verlaten was geworden. Op den zolder achter een beschot ontdekte de verbaasde eigenaar namelijk een verbazend groote hoeveelheid kattenvellen, door den behendigen kok in het ledige huis achtergelaten. Dat waren misschien wel vachten van de keurige //dakhazen", welke die kok of zijn medehelpers dagelijks aan de op hazen bout verlekkerde bezoe- kers van zijn cafe had geschaft. Bij het boren van een put heeft te Baarn eene grondstorting plaats gehad, waardoor 3 per sonen bedolven geraakten. Een er van is een uur later levend doch zwaar gekwetst te voorschijn gehaaldde beide anderen bevonden zich echter op eene diepte van ruim 20 voet en konden niet zoo spoedig bereikt worden, zoodat ze dan ook levenloos naar boven werden gehaald. Een er van laat een vrouw en zes kinderen onverzorgd achter. Te Rotterdam komt thans op de lijst der in ondertrouw opgenomen personen een knaap voor van vijftien jaar en een meisje van zestien. Yolgens art. 86 van het B. W. moet de jonk- man den vollen ouderdom van achttien en de jonge- dochter dien van zestien jaren bereikt hebben. De Koning kan evenwel om gewichtige redenen hiervan dispensatie verleenen. Waarschijnlijk zullen de gewichtige redenen hier aanwezig zijn. Curieus is het volgende, dat wij onder de cor- respondentie in het Dordrechtsch Nieuwsblad lezen z/Voor den 15jarigen bruidegom en de 16jarige bruid uit Rotterdam, ontvingen wij een schrifte- lijke toezegging van een zakje knikkers en een springtouw. Daar het briefje ongeteekend is, moeten wij het, tot ons leedwezen, naar de suippermand ver- wijzen." In Haskerland is iemand tot len luitenant bij de schutterij benoemd, die reeds voor eenige weken bij een ander koninklijk besluit tot notaris te Charlois was benoemd. Overigens doet het er niet veel toe, daar de benoemde ook te Charlois zijne functien van luite nant der schutterij in Haskerland zeer goed kan blijveu uitoefenen. In deze gemeente bestaat toch sedert tal van jaren een dienstdoende schutterij, die nog nooit dienst heeft gedaan, waarvan geen der officieren of minderen ooit een uniform heeft gedragen en waarbij elk geweer of ander wapen ontbreekt. Voortdurend worden in Zuid-Afrika het goud en de edelgesteenten in groote hoeveelheid gevonden. De Engelsche bladen blijven er dan ook steeds op aandringen, dat de Engelsche kapitalisten hun geluk in het nieuwe goudland zullen gaan beproeven. Voor de lieden, die voor eigen rekening in Zuid-Afrika naar goud delven en naar diamanten zoeken, bestaat weinig kans van slagen. Zij toch worden opgeslokt door het groote kapitaal, dat zich meester maakt van de mijnen om deze op groote schaal te exploiteeren. Overal heeft men het zien gebeuren, dat de goudzoekers, die in den beginne met veel succes werkzaam waren, later verdrongen werden door de maatschappijen, die zich vormden, voor groote sommen het land kochten en met kracht en reusachtige middelen aan het werk togen. Wat Zuid-Afrika bertreft, werd reeds verleden jaar door een syndicaat van Londensche en Parijsche kapitalisten een poging gewaagd om de vier groote mijnen te //Unificeeren," gelijk het heette. Die poging was echter vruchteloos. Maar thans is de heer Rhodes er met hehulp van het huis N. M. Rothschild Co. ingeslaagd, de twee voornaamste velden, //De Kimberley" en //De Beerste vereenigen. In 1886 leverdeh deze velden te zamen pd. st. 1,638,238 op; terwijl de opbrengst over 1887 over de 2 millioen pond sterling wordt geschat. Het verkrijgen van de twee overige velden z/Du Toitspan" en //Bultfontein" heeft meer be- zwaren, daar hun rijkdom niet zoo groot is en het consortium dientengevolge niet de hooge som wil betalen, die de aandeelhouders er voor willen hebben. Om het monopolie te verkrijgen, moeten echter ook die twee mijnen in het bezit van het consortium komen. Binnen korten tijd zal dit echter wel geschieden. En zoo lang de velden diamanten opleveren en de vrouwen ze willen dragen bestaat er dus slechts een gevaar voor de nieuwe maatschappij, n.l. dit, dat ook in andere landen nieuwe diamantvelden ontdekt worden. Want op het oogeublik zijn noch in Australia, noch in Indie, noch in Brazilie, mededingers, die te vreezen zijn. Dat een burgemeester bevalt aan zijn ge- meentenaren, komt dikwerf voor, maar eerst sedert weinige dagen heeft men in vollen ernst kunnen zeggen de burgemeester is bevallen. Er is slechts een beschaafde staat ter wereld, waar zoo iets mogelijk kan zijn, in Kansas, Noord- Amerika. Daar gaat ook de vrouw ter stembus en is zij verkiesbaar tot allerlei betrekkingen. In de stad Argonia is dezen zomer een vrouw gekozen tot burgemeester en alle Amerikaansche kranten gewagen er van, dat een paar weken geleden de burgemeester den Raad niet kon presideeren omdat H. Ed. Achtbare bevallen was. Te Parijs vertoeft thans een Oostersche vorst uit Engelsch Oost-Indie, de maharadjah van Baroda, een man die schier onmetelijke schatten bezit. Een schilder van naam heeft hij de taak opgedragen zijn levensgroot portret te vervaardigen en dagelijks bezoekt hij hem in zijn atelier in gala-costuum, dat met diamanten en brillanten, ter waarde van ruim een millioen pd. st. is versierd. Gelijk uit Parijs wordt gemeld, wordt het atelier, dat zich in een der voorsteden van de Fransche hoofdstad bevindt, door eenige agenten van politie bewaakt tijdens hij zich aldaar bevindt. //Wij leven niet meer in den tijd dat Bertha spon," is een Italiaansch spreekwoord, van welks oorsprong het volgende wordt verhaald Bertha, een jonge boerin uit Montagnana, haar geboorteplaats, als een vlijtige en uitstekende spinster bekend, bracht op zekeren dag haar kostbaar werk naar de markt te Padua, om te trachten het daar te verkoopen. Toen niemand haar voor een passenden prijs werk wilde geven, nam zij het kloeke besluit, het aan de gemalin van Hendrik IV, die juist te Padua verblijf hield, te koop aan te biedeu. Zij ging naar het paleis en de Keizerin was zoozeer met het fijne garen ingenomen, dat zij het geval aan den Keizer mededeelde, die op de volgende wijze het loon bepaalde. De spinster kreeg verlof, den draad aan haar woning vast te rnaken en kreeg dan zooveel land, als zij er mede kon omspannen. Zoo werd Bertha rijk en hare nakomelingen waren de edelen van Montagnana. Tal van jonge meisjes gingen nu ook haar garen naar de Keizerin brengen, maar deze beduidde haar, dat niet alien zoo konden beloond worden. Sedert dien tijd klagen de spinsters,/De tijd van Bertha is voorbij," en langzamerhand is die uitdrukking tot een spreekwoord geworden. Over een ongewone wijze van het ontstaan van brand aan boord van een schip, wordt het volgende uit Melbourne medegedeeld. Aan boord van de Engelsche bark Mary Blundel" die kort geleden van Hamburg te Melbourne was aange- komen, ontstond brand. Dadelijk werden de noodige maatregelen genomen, het schip werd onder water gezet, zoodat de lading van het schip, die op 16000 pd. st. geschat werd, voor het grootste gedeelte gered kon worden. De oorzaak van den brand was, dat de ratten in een paar kisten met lucifers hadden huisgehouden, waardoor deze waren ont- vlamd. E E T I J II I f. E N. Van 8 tot en met 10 Nov. is in deze haven binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 10 Nov. Eng. stoomb. River Derwent, kap. Richards, van Londen met stukg. Van 8 tot en met 10 Nov. zijn uit deze haven vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen: 9 Nov. Eng. stoomb. River Lagan, kap. Nash, naar Londen met stukg. 10 Nov. Eng. stoomb. Achilles, kap. Billing, naar Liverpool met stukg. Eng. stoomb. Glendale, kap. Evans, naar Shields ledig. Iu deze haven zijn binnengekomen bestemd voor Gent 8 Nov. Duitsche stoomb. Commercial, kap. Ruhr, van Riga met hout, vlas en zaad. 9 Nov. Duitsche stoomb. Rival, kap. Heeckt, van Riga met hout en zaad. 10 Nov. Eng. stoomb. Azalea, kap. Fife, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, van Goole met stukg. Duit sche stoomb. Eugene Krohn, kap. Jantzen, van Riga met zaad. Uit deze haven zijn vertrokken komende van Gent 8 Nov. Eng. bark Recovery, kap. Davison, naar New—York met phosphate en ledige vaten. Fransche brik Jeune Benoni, kap. Luco, naar Nantes met ledige vaten. 9 Nov. Eng. stoomb. Galatea, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Dimberline, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Resolute, kap. Smith, naar Londen met stukg. Van 8 tot en met 10 Nov. werden langs de Oostsluizen alhier 61 binnenvaartuigen op en 53 afgeschut. Dordrecht, 10 November. ROE RS VAN IIET GELIb Belgisch per 100 fr. f 47,50 a f 47,55 Engelsch per 12,06 12,07 De ondergeteekenden bewogen met het lot, Schipper JAN DE LEGE van hier op 30 October overkomen toen hij zijn schip verloor en daarmede ook zijne broodwinning, ja ternauwernood het leven er bij afbracht, hebben zich tot eene commissie gevormd en nemen bij deze de vrijmoedigheid een beroep te doen op de algemeene menschlievendheid. De eventueel te verzamelen gelden zullen strekken om het nu'gelichte vaartuig, zoo mogelijk, te her- stellen of, blijkt daarvan de onmogelijkheid, een ander vaartuig aan te schaffen, om den ongelukkige in staat te stellen voor hem en zijn gezin van vrouw en 7 kinderen, in de behoeften te voorzien. Af te zonderen gelden worden beleefd inge- wacht bij de ondergeteekenden, alien wonende te Ter Neuzen. Ter Neuzen, November 1887. J. C. HARTE, Koopman, Voorzitter. L. SCHALK, Kargadoor. H. C. E. van IJSSELSTEIJN, Kargadoor. E. J. L. NOLSON, Scheepsmakelaar. R. WALRAVEN, Scheepstimmerman. J. A. van ROMPU, Handelaar. M. EIJKE, Opzichter v/dProv. Waterstaat. A. VISSER, Waterbouwkundig ambtenaar. A. THOLENS, Aannemer. F. WALRAVEN. ARIE H. DONZE. ADR. H. DONZE, Secretaris-Penningm. Verder hebben zich met het in ontvangst nemen van giften belast de Heeren J. MULDER, Opzr. v/d Prov. Waterstaat te Breskens. J. KOOREMAN Johz. Waterb. ambtenaar te Hoofdplaat. J. LINGEL, aannemer te Breskens. P. monj£, aannemer te Breskens. Als lid van den raad te Koewacht verlang ik niet in aanmerking te komen. EDUARDUS DE VLEESCHOUWER. ZUIDDORPE. De Notaris C. J. A. Fercken, te Ter Neuzen, zal ten verzoeke van den daartoe onherroepelijk gevolmachtigden schuldeischerin het openbaar verkoopen EEN PARTIJ in eenen blok, te Zuiddorpe, polder Zuid- dorpe Noorddeel, kadastraal sectie B, nummers 104113, groot 7 hektaren 79 aren 20 centiaren. Belendende Noord Mej. Wede Dom' van Waes, en Zuidrijweg van Oudeburgsche Sluis naar Zuiddorpe. Te aanvaarden bij de betaling der kooppen- ningen. INSTELDinsdag, 29 November 1887 en VERBLIJFDinsdag, 6 December 1887, telkens des namiddags te 3 uur, in het Estaminet van den heer Desire Moerdijk, te Zuiddorpe. Alle inlichtingen ten kantore van gezSgden No taris en Notaris E. VERMEERSCH te Ertvelde (Belgie). INSTELPREMIE i Mr. J. I\ Dronkers, Notaris te Ter Neuzen, zal ten verzoeke van den Heer ELECTERIUS ACKE, op Woensdag 16 November 1887, des namiddags te 2 ure, in de herberg ,/la Belle vue" van den heer Theod. Acke, te Ter Neuzen, publiek presenteeren te verkoopen Eerste Koop. te Ter Neuzen, aan de Nieuwstraat, ingericht tot broodbakkerij, kadastraal bekend in sectie C no. 1181, groot 1 are 40 centiaren. Verhuurd aan W. van der Welle, voor f 156 's jaars tot 1 Mei 1888. Tweede Koop. met het RECHT VAN ERFPA(^TT v^den grond waarop het staat, te Ter Neuzen, aan het Dijkje achter eerstgemeld perceel, wijk C 19, kadastraal bekend in sectie C n°. 1236, groot 55 centiaren. Verhuurd aan Jan Harms Rz. voor 1,10 per week en bij de week. Derde Koop. met het RECHT VAN ERFPACHT van den grond waarop het staat, te Ter Neuzen naast laatstgemeld perceel, wijk C 20, kadastraal bekend in sectie C n°. 1237, groot 55 cen tiaren. Verhuurd aan Reinier Harms Fz. voor f 1,10 per week en bij de week. Nadere informatien geeft genoemde Notaris. De Deurwaarder A. Huineman, te Ter Neuzen, zal op Woensdag, den 16 November 1887, des namiddags 1 urein het Ter N e u z e n s c h Koffiehuis bij den heer C. Leunis, in de Nieuwstraat, te Ter Neuzen, verkoopen: Eene groote partij voorts VEEREN BED DEN met toebehooren, nieuwe wollen en gestikte DEKENS, KACHEL, TAFELS, STOELEN, VAAT-, GLAS- en AARDEWERK enz. ZINDELIJKE GOEDEREN kunnen bijgebracht worden, waarvan opgaaf te doen ten kantore van den Deurwaarder voornoemd. De koopen tot en met f 3,kontanthet overige op tijd van betaling onder borgtocht des- gevorderd. Kijkdag op ilen dag der verkooping van 10 tot 12 uren. Met redelijken handel ging Tarwe voor bestaande prijzen tamelijk van de hand. Pnike Zeeuwsche en Vlaamscbe Tarwe f 7,00 a 7,30 mindere 6,50 a 6,80. Rogge Zeeuwsche en Vlaamsche 4,50 a /5,10. Gerst Zeeuwsche en Vlaamsche winter 4,70 a 5,20, Overmaasche 4,00 a 4.60, Zeeuwsche en Vlaamsche zomer 4,10 a f 4,60. Haver dunne 2,00 a 3,00. Paardeboonen 5,00 a 5,90. Duiveboonen 6,50 a 7,00. Witteboonen 9,00 a 11,50. Bruineboonen /10,00 a 12,00. Erwten /7,00a/8,00. Voeder 5,70 a 6,00. Koolzaad 8,80 a 9,00. Lijnzaad zaai 10,00 a 11,00. VAN TE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 3