Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2347. Zalerdag 12 November 1887. 27e Jaargang. Binnenland. EEN DA8S OP LETEN OF DOOD. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere tetters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. im bind versehljnt Dlnsdii*- en Vrijdagavond bij den nitgever P. J. V A M D E 8 A M E te Ter Mcaren. F»olitieli Overzicht. Charles Dilke heeft weer iets van zich laten hooren. Ditmaal bcspreekt bij den toestand van het Engelsche leger, dien hij zeer slecht noeml. Havens moeten versterkt worden, kolenstations in meer verdedigbaren staat gebracht, het repeteergeweer ingevoerd, kortom, volgens zijne zienswijze is de militaire toestand van Engeland bij dien van andere landen achter, zeer verre achter. De Iersche afgevaardigde O'Brien heeft den gouverneur der gevangenis te Cork doen weten, dat hij liever zijn leven wilde verliezen dan het boevenpak aan te trekken of den arbeid van huurlincen te verrichten. Toch is hij met zijn medeveroordeelde, den pachter Mandeville, naar de gevangenis te Portumna overgebracht. De regeering begint° ook een proces tegen de personen, die de onlangs bij nacht gehouden onwettige meeting te Woodford hebb'en bijgewoond, bij welke gelegenheid de proclamatie van den onderkoning werd verbrand. Tot die personen behooren ook twee parlementsleden, benevens de secretaris van den Lord Mayor van Dublin. Eene gewapende bende zoogenaamde ,/maanlichters," zijn Dinsdagochtend nabij Tralee de woning van den pachter Kirby binnengedrongen, hebben hem uit het bed gesleept en in het bijzijn van zijn gezin doodgeschoten. Te Praag is in de Czechische taal eene brochure verschenenf geschreven door een hooggeplaatst per- soon, waarin het bondgenootschap van Oostenrijk met Duitschland verderfelijk wordt geacht, omdat niet Rusland maar Duitschland Oostenrijks grootste vijand is. De Hongaarsclie delegatie daarentegen heeft de politiek van Kalnoky hoog geroemd en noemde de Duitsch-Oostenrijksche alliantie door de toetreding ook van Italic een feit, dat niet hoog genoeg kon gewaardeerd worden Op eene inter pellate over de Bulgaarsche zaken merkte Kaluoky op, dat men in Bulgarije op den goeden weg was, dat de verstandhouding met Rusland vredelievend was en dat Engeland deelde in de sympathie voor de centraal-mogendheden. Andrassy beval aan, dat de Minister bij de verschillende mogendheden zou aandringen op de erkenning van den Prins van Koburg als Vorst van Bulgarije. Ten slotte werd 's Ministers beleid met algemeene stemmen goed- gekeurd en zijne begrooting zonder eenige wijziging aangenomen. De Russische Grootvorst loochent met, dat tnj de bekende, jegens Duitschland vijandige speech heeft afgestoken, zonder den naam van den Czaar echter te noemen, waarvoor hem eene reprimande van papa wacht. Het vonnis in het nihilisten- proces is gevallen. De 18 offieieren zijn veroor- deeldde hoogste straf is 8 jaren dwangarbeid in de mijnen, de laagste verbanning naar Siberio. De offieieren zijn jong, de oudste is nog geen 24 jaren. Hunne schuld bestaat voornamelijk in het zenden PBUILLETON. van bijdragen aan nihilistische tijdschriften. Moge de Czaar wat gratie aan de jonge manneu geven De oude baas heeft ook de mazelen op Fredensborg, zegt men. Zoodra hij beter is trekt hij over Berlijn naar huis, dat zegt men ook. De Duitsche soldaten worden alien voorzien van het nieuwe repeteer geweer, maar nu men er bijna mee klaar is, vindt een snuggere baas een nog beter uit, waarom er al weer millioenen ten koste zullen worden gelegd. Op grond zijner tot uu toe gedane onderzoekingen constateert Dr. Mackenzie, dat de nieuwe ziekteverschijnselen, die zich bij den Duitschen Kroonprins in het strottenhoofd voordoen, hij noemt ze ,/Voortwoekering", terwijl anderen ze »vlekken" en „zwellingen" noemen van kwaad- aardigen aard zijn. Zij vertoonen zich op diepere plaatsen dan de vroegere en liggen een halven duim onder de stemband. Wegens deze diepere ligging wordt eene inwendige operatie, van den mond uitgaande, te zeer bemoeilijkt, terwijl het evenzeer in overweging dient te worden genomen, of ook eene operatie van de buitenzijde niet onmogelijk zou zijn. Dr. Mackenzie zegt, dat de nieuwe be- denkelijke verandering, die zich in de laatste dagen in strottenhoofd en stemband heeft voorgedaan, ten eenenmale onverwacht en ook onverklaarbaar snel is opgekomen. Hij betwist, dat men het aan uit- wendige oorzaken heeft toe te schrijven. De Kroon prins is nu zoo heesch, dat hij in het geheel niet mag spreken. Vier groote Italiaansche schepen zijn met .3000 manschappen aan boord op reis liaar Massowah, ook de vroegere bevelhebber, generaal Gene, is derwaarts vertrokken. De Bulgaarsche Minister van oorlog Moetkoeroff heeft bij vorst Ferdinand zijn ontslag ingediend, omdat hij er zich aan ergerde, dat de vroegere Minister van oorlog, Petroff, bij de krijgsschool werd aan- gesteld. Ferdinand heeft het ontslag niet aange nomen. In de eel van den ter dood veroordeelden anar chist Lingg heeft men zes geladen dynamiet-bommen, verborgen tusschen de bladen van couranten, ge- vondenzoodat men zich in Amerika ook al genoodzaakt ziet, met het toelaten van bezoekers spaarzaam te zijn en gestrenger onderzoek in te stellen. Den elfden November zal de uitvoering van het vonnis plaats hebben. De kans op gratie is door de ontdekking van het laatste feit zeer gering. In de laatste zitting der Eerste Kamer heeft de heer Roell te recht de aandacht der Regeering gevestigd op de noodzakelijkheid van enkele wij- zigingen in de kieswetom het uitgebreider getal kiezers inderdaad in de gelegenheid te stellen te stemmen. In de meeste districten zal Hit wel geen bezwaar opleveren. Nu in den regel elk van de 10(1 leden der nieuwe Tweede Kamer voor een afzonderlijk district zitting krijgt, zullen daar gemiddeld ten hoogste 3000 stemmen worden uitgebracht, welk getal de tegenwoordige dubbele districten reeds veeal bezitten. Anders is het in de grootste steden die meer dan een lid afvaardigen. Amsterdam bijv. zal ongeveer 24,000 kiezers hebben, thans zijn er slechts ongeveer 5300. De gemeente is, volgens de bevoegdheid bij de kieswet gegeven, in vier afdeelingen gesplitstelk met een stembureel. Stel dat van de 24,000 er 18,000 opkomen, zullen die dan alien kunnen worden toegelaten kunnen van 9 tot 4 uur den tijd in de kieswet in de wintermaanden voor de verkiezingen bepaald aan een bureau 4,500 kiezers stemmen? Die zeven uren hebben 420 minuten, voor elken kiezer zijn dus nog geen 6 seconden beschikbaar en nog minder als er nog meer kiezers opkomen. De heer Roell deelde mede als de ervaring van iemand die met het werk der verkiezingen zeer is vertrouwd, dat het voor een stembureau onmogelijk is meer dan 1200 kiezers in staat te stellen hun biljetten in te leveren. En het zal thans nog lastiger zijn, omdat men met zoovele nieuwe kiezers te doen heeft. Er zullen dus veel meer stembureaux noodig zijn. En daar elk der bureaux uit drie raadsleden moet bestaan, zal het moeite kosten ze alien te formeeren. Nagenoeg de geheele Raad zou te Amsterdam een geheelen dag in de stembureaux zitten. De Minister Heemskerk heeft geantwoord, dat de regeering reeds de vraag overweegt, of het noodig is de taak der gemeentebesturen in enkele groote gemeenten te vergemakkelijken. Inderdaad is een wetwijziging onvermijdelijk. Waar meer dan een stembureau wordt ingesteld, behoort de wet toe te laten dat een lid van den Gemeenteraad als voorzitter optreedt en de beide andere leden uit de burgerij door den Raad kunnen worden gekozen. Aan de D. Ct. werdt opgemerkt, dat aan het recht om te zijn kiezer van de leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, voor de Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad, volgens de nieuwe kieswet onder anderen verbonden is de voorwaarde, dat de aanslagen in de grondbelasting en personeele belasting ten voile voldaan zijn. Zonder die betaling van den geheelen aanslag, kunnen derhalve de be- lastingschuldigen geen kiesrecht uitoefenen. De bekendheid van deze voorwaarde kan er toe leiden om te bevorderen, dat niemand van zijn kiesrecht verstoken blijft. Z. M. de Koning heeft het verzoek van Dr. J. M. Smit, tot nietigverklaring van het besluit van den raad van Apeldoorn, afgewezen. Uit Amsterdam meldt men, dat generaal Booth, komende van Zweden en Denemarken, eene gods- dienstoefening van het Heilsleger leidde, dat hem met geestdrift toejuichte. Booth is lang, heeft een flinke houding en eene sympathieke stemalleen door een bizonder teeken aan de jaskraag is hij van de Heilsoldaten onder- scheiden. De orde bleef ongestoord. De toegang was alleen open voor genoodigden en leden. De Belgische rijksambtenaren hebben eenige dagen geleden in de nabijheid van Gimmenich (grensgemeente nabij Vaals) eene belangrijke aan- haling gedaan. Niet minder dan 223 schapen, die frauduleus uit Limburg over de grenzen werden geleid, werden door hen in beslag genomen. De geleiders namen de vlucht. Naar men verneemt, zouden de schapen toebehooren aan eenige koop- lieden nabij Sittard. In de betonning van de verschillende vaar- waters der Wester—Schelde zijn de volgende wijzi- gingen gebracht: Bijgelegd zijn: 1°. in het vaarwater van Everingen, tusschen de witte tonnen n0> 2 en 3 een witte ton, gemerkt no. 2 E. A., in 72 d.M. water en de peilingen: de toren van Baarland eene schuitslengte beoosten een bosch de kerk van Ellewoutsdijkin den Westberm van de haven. 2°. een wrakton bij een nabij Hansweert gezonken tjalk, in 130 dM. water en de peilingen de toren van Kruiningen eene schuitslengte beoosten den toren van Hansweert; de molen van Schore in een kroonboom. Verlegd is in het vaarwater van Everingen de zwarte ton no. 4 E. A., 50 meters om de Z.Z.O., in de 81 d.M. water en de peilingen: de oostkant van een bosch eene spaakslengte benoorden de lichtwachterswoning te Baarland de kleine lichtopstand van den Eendrachtpolder in eene schuur. Opgenomen zijn de tonnen van het Schaar van Waarde, welker ligging werd bekend gemaakt in het bericht aan zeevarenden van 6 Augustus jl. Deze tonnen zullen later weder worden gelegd. De Minister van Marine brengt, als vervolg op het bericht van 2 dezer, ter kennis van zee varenden, dat bij den hoek van Valkenisse (Wester- Schelde) eene zwarte ton is gelegd, gamerkt N°. 26 B., in 63 d.M. water en de peilingende twee lichtopstanden te Bath even benoorden elkander opende Oostkant van een bosch tegen den W est- kant van eene rij boomen. De nieuwe Grondwet heeft al aanstonds eenige wijzigingen noodig gemaakt in de aanhangige Staatsbegrooting voor 1888. Op Hoofdstuk III Uit het dagboek van een geneesheer. 3) Ik zal daar ongeveer een uur gezeten hebben, toen ik het echtpaar in hun slaapkamer, die met de mijne op dezelfde hoogte lag, met elkander hoorde spreken. De toon klonk hevig en scherp en daarik vreesde, dat mevrouw zich een toeval van razernij op den hals zou halen, hetwelk haar man door tegenspraak licht verergeren kon, zoo sloop ik naar de deur der kamer en luisterde in gespannen aandacht. „Geef het mij, beste EmilGij hebt het van nacht niet noodig. Waarom wilt gij niet liever tot morgen wachten Het was een zeer warme avond geweest en nadat wij ons alien ter ruste hadden begeven, kon ik door de hitte den slaap niet vatten, verliet mijne kamer en zette mij aan een open raam in de corridor neder, om nog een sigaar te rooken. Daar buiten scheen de zilveren maan prachtig over tuin en veld en ik genoot van het waarlijk schoone uitzicht. Dit waren de eerste woorden welke ik veruarn, door mevrouw Reinhard op haar gewonen zachten toon uitgesproken. //Iiet u geven? Nooit 1 Gij denkt zeker, dat ik niet weet, dat gij met dien kuichelachtigeu dokter tegen mij samenspant Zijn stem klonk schril en spottend. Goede hemel was de man dronken Er volgden eenige oogenblikken van stiltetoen begon hij weer te spreken, maar nu vriendelijker. »Kom, kom, Bertha, houd toch op met uwe zotte gebaren 1 Ik wil Paul maar even bij^ mij hebbenhe, wat is dit mes heerlijk scherp De kamer scheen zich met mij om te draaien, al leunde ik tegen een muur. Als in het helle licht van een bliksemstraal begreep ik in eens den vreeselijken toestand, en zag ik in, hoe de zaak werkelijk stond. Reinhard was de waanzinnige en zijne zich opofferende vrouwdie ik voor krankzinnig had gehouden, had al langen tijd de waarheid geweten en voor de oogen der wereld verborgen gehouden, op gevaar van haar eigen leven af. Nu werd mij de oorzaak van Reinhards veelvuldige luimen, van zijn vergeetachtigheid, van zijn gedurige neerslachtigheid duidelijk, en als ik mij het martelaarschap van die jonge vrouw voor den geest bracht, verwenschte ik mij zelven wegens de lichtvaardigheid, waarmede ik mij had laten beetnemen. Terwijl deze gedachten door mijn hoofd schoten, had ik, zonder gedruisch te maken, de buitendeur der kamer geopend en bevond mij nu in de kleedkamer, welke onmiddellijk tot de slaapkamer voerdede opening tusschen deze beide vertrekken was alleen gesloten door een zware gordijn. Ik maakte met mijn pennemes een smalle spleet in die gordijn en kon nu even in de slaapkamer zien. Aan het eene eind lag Paul in zijn bedje en sliep. "Voor hem stond de jonge moeder op wacht, haar kanstanjebruin haar hing los over haar wit nachtgewaad. Eenige schreden voor haar stond Reinhard, nog in zijn avondkleedinghij hield in zijn vingers een lange blauke dolk, welke gewoonlijk in de bibliotheekkamer placht te hangenen balanceerde er mee heen en weer. Hij lachte weder een zacht, eentonig lachje, dat ik uit de ondervinding in mijn krankzinnigen- gesticht kende. Daarop naderde hij weer, altoos nog met den dolk in zijne lange, zenuwachtige vingers spelende. Dat vreeselijke mesHad hij het maar een seconde uit de hand gelegd, ik zou naar binnen gevlogen zijn om het weg te nemen en mij dan tegen hem te keerenmaar had hij mij nu gezien, terwijl hij nog het mes had, dan zou hij op het kind losgestormd zijn en dan zou waarschijnlijk de moeder als offer gevallen zijn. Ik durfde mijn post niet verlaten om hulp te halen. Bertha toch mocht geen oogen'olik alleen in zijn macht zijn. Ik keek in de kleedkamer om mij heen en mijn blik viel op het koord der valgordijnen. Het was nieuw en sterk. Ik sneed het zoo ver mogelijk af en sloop naar de spleet voor de slaapkamer terug. Reinhard overviel een plotselinge woede. ,/Geef mij den jongen schreeuwde hij. „Uit den weg, Bertha, ik wil den jongen hebben Hij pakte haar bij den arm en rukte haar van het bedje weg. ,/Emil Emil 1 Man, geliefde man Zij sloeg beide armen om zijn hals en hief de oogen smeekend tot hem op, maar het zien van haar bleek gelaat wekte zijn woede nog meer op. ,/Het is uw schuld alleen, dat ik u niet reeds lang krachtiger en gezonder heb gemaakt," riep hij toornig uit. ,/Gij lacht niet meer en kunt niet meer zingen, en dansen wilt ge in t geheel niet meer." Dansen Ja, dat kan ik. Zie maar eens Emil." Met een vlugge beweging boog zij zich neder en nam het slapende kind op, terwijl zij hierbij met die opgewekte, vroolijke stem sprak, welke nog altijd den ouden invloed op den armen waanzinnige oefende. Hij knikte toestemmend, toen zij met den knaap in de armen zich heen en weer begon te bewegen, en zette eenige stoelen ter zijde om haar meer plaats te verschaffen. „Dans, Berthariep hij en hij begon een geliefd walsje te fluiten, met den dolk, dien hij geen oogenblik losliet, de maat slaande. z/Goed 1" antwoordde zij vroolijk. //Maar plaats u bij den schoorsteen, opdat wij meer ruimte hebben. En nu, een twee, drie." Ik heb in mijn leven vele voorbeelden van zelfopoffering,van snelle vastberadenheid en nog meer van onbedwingbaren moed gezien, maar nooit zag TER NEIZENSCHE COHANT. (S L O T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1