een bans op leven of dood. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Woensdag 9 November 1887. 27e Jaargang, Binnenland. JPolitieli Overzicht. Geen partij in Frankrijk verkneukelt zich meer in de wereldbekende schandalen dan de monarchale en zij hoopt op eene scheuring in de republikeinsche partij. Daarom raadt Clemenceau uitdrukkelijk aan, dat die partij in de kwestie der ,/enquete" tot overeenstemming moet komen en zich niet door de monarchisten laten verdeelen. Pelletan wil de zaak goed in 'tpubliek behandeld hebben en met onder den domper gezet, zooais vroeger onder de monarchie geschiedde met dergelijke fouten. De drie fractien van de republikeinen houden nu eene vergadering om te trachten of ten opzichte van net enquete-voorstel eene gemeenschappelijke gedragsliju kan vvorden gevolgd. Onder de radicalen heerscnt groote verdeeldheid. Sommigen willen de zaak ernstig hebben opgevat zonder vrees voor de mo- celijke gevolgenanderen willen den omvang van het onderzoek zoo afbakenen, dat onwelkome re- sultaten zooveel mogelijk worden vermedenvoor de enquete stemmen zullen zij alien. De rechter- zijde verklaart geen besluit te zullen nemen voor- dat de republikeinen hunne meening te kennen geven. Keizer Wilhelm is nog steeds lijdende aan rhu- matische pijnen; de toestand van den ouden mo narch is zeker zorgvol. In de beurs te Berlijn liep het gerucht, dat de Kroonprins wasontboden, omdat de toestand bedenkelijk was. 't Kan zijn, dat men hier met een verzinsel van beursspeculanten te doen had. Het Bulgaarsche regeeringsblad bevat een heftig artikel tegen de oud-ministers Karavelotf, Zanoff en Niksforoffhet verwijt dezen staatslieden, dat zij hebben medegewerkt om vorst Alexander ten val te brengen, en eischt, dat bij de Sobranja tegen hen eene aanklacht wegens hoogverraad zal worden ingediend. In de vergadering der Sobranja bestre- den de ministers Stamboeloff en Stransky de can- didatuur van den gewezen prefect van Roestschoek, Mantoff, voor de betrekking van vice-president der Sobranja, omdat, zulk eene benoeming zou kunnen worden beschouwd als eene demonstratie tegen eene vreemde mogendheid. De vergadering be- noemde daarop Slavkoff. Koning Milan van Seme heeft van zijn recht om 52 leden der Skoeptchina te benoemen op zoo- danige wijze gebruik gemaakt, dat de liberalen en de radicalen de twee fractien der regeeringspartij nu even sterk zullen zijn. De premier Ristitch schijnt zich door Rusland te willen laten gebruiken om Bulgarije moeilijkheden in den weg te leggen. De Koning komt echter tusschenbeiden. Hij heeft den handlanger verboden, stappen te doen ten gunste van Servische onderdanen, die wegens poli- tieke intriges uit Bulgarije verbannen zijn. Daar- entecen bevatte het orgaau van Ristitch dezer dagen een scherpen uitval tegen vorst Ferdinand en diens FEUILLETON. ministers, welke laatsten werden afgeschilderd als liuurlingen en verraders, wier val niet kon uitblijveu. Een Balkan-federatie is er dus nog niet De zieke man aan den Bosporus is door Crispi wat gerust gesteld. De Italiaausche premier heeft aan den gezant van koning Umberto te Konstautinopel eene nota gezonden, om de geruchten tegen te spreken, volgens welke Italie zou azen op iripoli. Crispi verklaartdat in tegendeel het bewuste bondgenootschap juist de integriteit van het Turksche gebied verzekerde. Eenige Turksche ministers willen nu, dat Abdoel Hamid zich bij de vredes- alliantie zal aansluiten. Daar is de Groote heer echter nog niet aan toe, hij staat den boedel niet recht. Bijzondere sensatie heeft de zaak van 0 Bnen in het land der Britten gemaakt. Deze afgevaardigde is door zijne redevoering te Mitchelstown in de voorste rijen van de nationalisten gekomen en heeft getoond een zeer gevaarlijk vijand van de regeenng te zijn. O'Brien is veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en na de uitspraak door de politie- agenten mishandeld, toen hij zich uit de gerechtszaal wilde verwijderen, 't geen hem volgens de wet geoorloofd was. Des daags te voren had hij nog gesproken te Kanturk en den Ieren geraden gewelddadigheden te vermijden, maar zich te blijven verzetten tegen de dwangwet. Hij gaf hun de hoop op verbetering van den toestand en wees op het werk van Gladstone en Parnell. Het opperste gerechtshof der V. S. heeft het beroep in cassatie der anarchisten van Chicago verworpen. De doodstraf door ophanging zal dus worden voltrokken, tenzij de gouverneur van Illinois den veroordeelden gratie verleene. Onder de levende mannen van naam behoort ook nog Jefferson Davis, de voormalige president der Zuidelijke Staten, maar hij is thans ernstig ongesteld. In de Zaterdag gehouden zitting der Eerste Kamer zijn de grondwetsontwerpen behandeld. De heereu De Bruyn en Elout motiveerden hunne goedkeurer.de stem voor de additioneele artikelen. De heer Van Nispen verklaarde in het tegen woor- dige stadium alle hoofdstukken, behalve dat be- treffende de defensie, te willen aannemen. Omtrent ditzelfde hoofdstuk verklaarde de heer De Sitter, ook namens 5 andere leden, van zijn vroeger afkeurend votum te zijn teruggekomen. De heer Roell beval speciaal de aanneming van de hoofdstukken betreffende de troonopvolging en de defensie aan. Uit de antwoorden der regeering bleek dat de af- kondiging der nieuwe grondwet uiterlijk einde November of begin December zal geschieden. De Minister van Oorlog verklaarde dat nu reeds een schema tot regeling der levende strijdkrachten bij zijn departement gereed is. Bij hoofdstuk III (Staten-Generaal) verklaarde de heer Heemskerk nog eens uitdrukkelijk dat algemeen stemrecht uitgesloten is. Alle hoofdstukken dus ook hoofdstuk V III (defensie) zijn met groote meerderheid of met algemeene stemmen aangenomen. De grootste minderheid was 9onder anderen bij het hoofdstuk defensie, waartegen alleen de katholieke leden stemden. De Voorzitter en de Minister Heemskerk wissel- den dankbetuigingen onder inroeping van's Hemels zegen voor de toekomst. De heer Elout heeft wegens gevorderden leeftijd zijn ontslag als lid der Kamer ingediend. De Tweede Kamer is opgeroepen tegen Maandag 14 November. De nieuwe kiesdistricten in onze provincie zijn nu de volgende 1B. Hoofdkiesdistnct Middelburg bevattende Middelburg, Vlissingen, Veere, Oostkapelle, Dom- burg, Vrouwepolder, Serooskerke, Aagtekerke, Grijpskerke, Westkapelle, St. Laurens Meliskerke, Zoutelande, Biggekerke, Oost- een West-Souburg, Koudekerke, Ritthem, Nieuw- en St. Joosland. 2e. Hoofdkiesdistrict Oostburg bevattendeCadzand, Retranchement, Zuidzande, Sluis, Aardenburg, Eede, St. Kruis, Oostburg, Waterlandkerkje, IJzendijke, Breskens, Groede, Nieuwvliet, Schoondijke, Hoofd- plaat, Biervliet, Ter Neuzen, Hoek, Philippine, Westdorpe, Zaamslag, Sas van Gent en Axel. 3e. Hoofdkiesdistict Goes bevattendeGoes, Arnemuiden, 's Heer Arendskerke, 's Heer Abtskerke, Wolfertsdijk Heinkenszand 's Gravenpolder Kattendijke, Kloetinge, Wemeldinge, Wissekerke, Kolijnsplaat, Kats, Kortgene, Tholen, Oud Vosmeer, Poortvliet, St. Annaland, Stavenisse, St. Maartens- dijk, Scherpenisse en St. Philipsland. 4e. Hoofdkiesdistrict Hontenisse bevattende Hontenisse, Overslag, Zuiddorpe, Koewacht, Bosch- kapelle, Hulst, Clinge, St. Jansteen, Stoppeldijk, Hengstdijk, Grauw en Langedam, Ossenisse, Rilland- Bath, Waarde, Schore, Kruiningen, Krabbendijke, Yerseke, Kapelle, Borssele, Driewegen, Nisse, Ovezande, Hoedekenskerke,'sHeerenhoek,Oudelande, Ellewoutsdijk en Baarland. 5e. Hoofdkiesdistrict Zierikzee bevattende Zierikzee Haamstede Noordwelle Renesse Serooskerke, Burgh, Elkerzee, Ellemeet, Brouwers- haven Zonnemaire Duivendijke Kerkwerve Noordgouwe, Dreischor, Oosterland, Nieuwerkerk, Ouwerkerk Bruinisse Goedereede Ouddorp StellendamDirksland, Melissant, Middelharnis, Sommelsdijk Oude TongeNieuwe Tonge en Herkingen. In de gisteren te Middelburg gehouden alge meene vergadering van de afdeeling Walcheren der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw werd o. a. door den heer S. van Straten de vraag gedaan, of het niet in het belang van den landbouwenden stand zou zijn te Middelburg eene natuurboter- fabriek te stichten, waarvan hij de kosten op onge- veer f 12,000 begrootte. Het bestuur zeide toe dit denkbeeld te zullen overwegeu. Het dezer dagen verschenen November-nommer van het Maandblad der Vereeniging tegen de Kwak- zalverij is bijna geheel gewijd aan een uitvoerige bespreking van het gesticht van Windelincx te Brussel. Personeu, die in dit gesticht genezing van kanker of andere kwalen willen zoeken, doen zeker goed eerst dit Maandblad te lezen. Het nommer is gratis verkrijgbaar voor ieder, die het aanvraagt, bij den uitgever H. van Belkum Kz. te Leeuwarden. Men schrijft uit Middelburg aan de Amst. Het hoofdbestuur der Vereenigingen van leeraren bij het middelbaar onderwijs heeft in de Donder- dagavond alhier met den inspecteur Van Eyk ge houden vergadering de zaak van Dr. Smit behandeld. Het resultant schijnt niet gunstig voor Dr. Smit. Het hoofdbestuur moet de meening zijn toegedaan, dat het ontslag van dien leeraar niet ongerecht- vaardigd is. Weldra zal een rapport worden openbaar gemaakt, waarin de gronden zullen worden blootgelegd, waarop het oordeel van het hoofdbestuur steuut. Door het departement van oorlog is eene opgave gedaan van de in ons land bestaande ver eenigingen tot bevordering van 's lands weerbaar- heid. Daaruit blijkt dat er 88 vereenigingen bestaan, waarvan in Zeeland 5 en wel in de ge- mecnte Hontenisse, Ter Neuzen, Veere, Vlissingen en Camperland (Wissekerke). Naar de Midd. Ct. verneemt, staat het thans vastdat alle postpaketten van Engeland naar Nederland voortaan niet meer te Vlissingen ingeklaard en door de douanen gevisiteerd zullen worden, maar te Rozendaal. De nieuwe regeling zal thans hoogst- waarschijnlijk 1 December a. s. aanvangen. Aanleiding tot de verandering is niet om te Vlissingen te bezuinigen, maar in het belang van het algemeen verkeer van geheel Nederland wordt het beter geacht de inklaring in Rozendaal te doen plaats hebben. Het aantal postpakketten van Engeland, voor de provincie Zeeland bestemd, is zeer gerinsr. Daar de afstand tusschen het postkantoor te Vlissingen en het havenstation aldaar waar de inklaring moet plaats hebben zoo groot is en de weg, vooral bij slecht weder en in warme zomerdagen, alles behalve aangenaam, veroorzaakt dit veel moeite aan het personeel, terwijl te Rozendaal de inklaring beter kan plaats hebben, daar aldaar reeds een Hit het dagboek van een geneesheer. Juist verscheen zij weder met het kind op den arm. ,/Ik vond hem in de gang," zeide zij, //hij kwam juist van een wanaeling terug. Neen Emil, laat hem nu bij mij blijven, hij is in't geheel niet zwaar. Kijk eens, Paultje, wilt ge wel een stukje taart?" Zij zette zich op een lagen stoel, den arm ijverzuchtig om het kind houdende, en begon nu met mij te spreken. ,/Emil en ik vechten bijna altoos om den kleinen jongen." Zij lachte, maar het klonk niet vroolijk. „Laatst hadden wij twist over zijn gezondheid. Volgens mijn inzicht wordt hij te tenger en heeft verandering van lucht noodig, maar papa is er tegen, niet waar, mijn Leveling?" De knaap lachte toen zij hem nog dichter tegen zich aandrukte, en toen ik de rooskleurige wangen en de heldere oogen aanschouwde, kon ik mij geen gezonder kind voorstellen. //Ik geloof van papa's oordeel te moeten zijn. Gij moet u niet onnoodig beangst maken, mevrouw, want ik denk Ik zweeg eensklaps, verontrust door de uitdrukking van haar gelaat. Ik was nog niet oud in mijn beroep, maar ik geloof dat ook oudere mannen dan ik verschrikt zouden zijn geweest. Paul had naraelijk aan den hem terughoudenden arm weerstand geboden en was naar zijn vader geloopen en hem op de knieen geklauterd. Nu greep er bij vader en moeder een zeldzaam tooneel plaats. Ik zat tegenover de vrouw des huizes en staarde het schouwspel aan. Ik had eens als student een tamme hagedis bezeten, en kon alsik Hoot ieder harer bewegingen besturen. Dat viel mij in, toen ik de oogen van Bertha Reinhard gadesloeg. Elke beweging van haar man, die met het kind op zijne armen in de zaal rondliep, scheen hare blikken te ketenen, en slechts eens zag ik, dat zij de oogen van hem afsloeg. Snel trad zij naar een ter zijde staand tafeltje en greep een mes, dat diende om papier door te snijdenreikte het mij toe en sprak over de prachtige bewerking er van. Het was van staal en had een zeer scherpe spits; ik gaf het haar terug met de opmerking, dat het desnoods een gevaarlijk wapeu zijn kon. Zij nam het weer aan zonder mij aan te zienmaar haar man had hare woorden gehoord en kwam ademloos en lachend met Paul toegeloopen, die hem vroolijk schreeuwend om den hals vasthield. Leg dat ding uit de hand," verzocht hij feeder en als bezorgd, //ik mag zulk een vreeselijk mes niet in uw hand zien." z/Geef het Paul eens, mama 1" riep het kind, dat reeds de hand naar den verlangden schat uitstrekte. De vader wilde het juist der moeder afnemen en met de waarschuwing om zeer voorzichtig te zijn, aan den knaap geven, toen zij het met een half bedwongen kreet haren man ontrukte en door het open raam in den tuin slingerde. z/Gij zult het niet hebben, nu niet en nooit riep zij angstig, en op iedere wang kwam een helderroode vlek te voorschijn. //Gij zoudt met verwonderlijke zelfbeheersching brak zij eensklaps af en ging na een bijna onmerkbaar zwijgen op haar gewonen kalmen toon voort: //Vergeef me, Emil, ik was bang, dat Paul zich leed zou doen. Kom, ga naar de kinderkamer, mijn engel, mama komt zoo aanstonds bij u." Verbaasd over haar opgewondenheid, ging de knaap gehoorzaam de deur uit en zijn moeder volgde hem. Ik was met Reinhard alleen. Het deed mij zeer, de smartelijke uitdrukking van zijn gelaat te zien, en het geheele tooneel had bij mij het feit buiten twijfel gesteld, dat mevrouw Reinhard niet slechts zwak van geest, maar inderdaad waan- zinnig was. Na verloop van eenige dagen werd de zaak voor mij al langer zoo raadselachtiger. Alle middelen, welke ik door gesprekken aanwendde om achter den gemoedstoestand mijner patient te komen, mislukten geheel en al. Haar geheugen was voor- treffelijk, veel beter dan dat van haar man, die zeer vergeetachtig was. Wat haar oordeel aangaat, dit was opperbest want zij had veel gelezen en nam des avonds levendig deel aan een gesprek over onze lievelingschrijvers. Zij bestuurde zelve de huishouding op uitstekende wijze, zoodat de eenige zichtbare uiting van haar geesteskranklieid was en bleef de vreeselijke angst, waarin zij voortdurend verkeerde, en waarvoor ik geen verklaring wist. Krankzinnigen hebben hunne eigen beweeggrouden, welke invloed op hen oefenen, en mevrouw Rein hard moest dus ook voor haar zeldzamen angst een grond in het een of ander hebben, al ware het ook haar eigen schaduw. Mijn taak bestond juist daarin, die oorzaak te ontdekken. Wat mij het meest in de war bracht, was de omstandigheid, dat zij haar man blijkbaar beminde en aanbad, ofschoon deze juist de hoofdoorzaak van haar vrees was. Hij behoefde slechts een wensch uit te spreken, of deze werd dadelijk ver- vuldieder zijner luimen en hij had er vele werd onmiddelijk bevredigd. Na verloop van een week was ik nog even wijs als op den dag mijner aankomst. Alleen mijn eigenliefde had sterk geleden en ik ergerde mij over mijne vruchtelooze onderzoekingen. Overigens was mijn verblijf aldaar zeer aangenaam, want Emile Reinhard was een welwillend gastheer en in weerwil van zijne menigvuldige luimen en de neerslaehtigheid, welke hem nu en dan overviel. konden wij beiden het goed met elkaar vinden. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen I,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. Uit bind verschijnt Dinwdns- en Vrijdagavond bij den uitgever P. ADVERTENTIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. J. VAN U E SANDE te Ter Neuzen. TEK \EI'/.E\>S('HE COllRAiT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1