I LI Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. L L en het bestuur weigerde elke andere motie in beliandeling te nemen en sloot de vergadering onder veel rumoer te 11,30. De Duitsche politie heeft aan Nederland weder eene bezending Zigeuners toegekaatsteen aantal maunen en vrouwen met iegio kinderen, in zes karren. De bende is op de grens, bij Epen (Limburg) gehuisvest, en de oude vraag is dus weer hangende hoe men deze lastige gasten zal kwijt geraken. Het Vaderland deelt mede, dat het gerechtshof te 's Gravenhage in hooger beroep heeft beslist, rechtsingang te verleenen tegen Methofer, den schrijver van het artikel //Jeanne Lorette en Do- mela Nieuwenhuis in den kerker." De instructie is aangevangen. TEtt NEUZEN, 5 November 1887. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September October 21 20 28 46 34 33 31 29 35 31 811 lis., 5 r. ij., 3 p., 2 k., 2 m., 1 1. 13 s., 3 r. ij2 m., 2 k. 15 s., 6 in., 2 r.ij., 2 k., 2 h., 1 p. 17 m., 14 s., 5 r.ij., 4h., 3 p., 2 k., 1 1. 12 s., 9 m., 6 r. ij., 4 h., 2 k., 1 w. 13 s., 6 m., 6 r.ij., 3 k., 3 h., 1 r. ij. eno., 1 ij., 14 s., 8 r. ij. 4 h., 3 m., 2 k. 13 s., 9 m., 3 r. ij., 2 h., 1 r. ij. en k., 1 k. 15 s., 8 r. ij., 5 m., 4 k., 3 h. 16 s., 7 h., 5 r. ij., 1 o., 1 k., 1 1. 31076 26695 39530 73722 49743 44836 41122 50856 48905 41074 447559 Uitgevaren zijn in: Januari 19, Februari 19, Maart 23, April 42, Mei 31, Juni 30, Juli 29, Augustus 28, September 27 en October 24 zee schepen. L. d. F. die Dinsdag van hier naar de gevangenis te Goes is getransporteerd en tusschen Sloedam en 's Heer Arendskerke uit den trein sprong is, naar men ons meldt, na zijn hals- brekenden toer op de vlucht gegaan in de richting van Hansweertden volgenden dag daar aan gekomen wist hij een kennis van zijue familie wijs te maken dat hij, met zijn vader op jacht zijnde, den trein had gemist en thans zonder het noodige was om langs Walsoorden naar Ter Neuzen te komen. Hierop geld gekregen hebbende is hij met de boot HansweertWalsoorden de Schelde overgestoken. Naar men zegt, zou hij daarop naar Ter Neuzen gegaan zijn, alwaar hij 's nachts bij zijn vader in de schuur moet vertoeft hebben. 'a Morgens vroeg zou hij naar Sluiskil geloopen en vandaar met den trein naar Belgie vertrokken zijn. Het verhaal, als zou hij over Ter Neuzen zijn gekomen en n.b. nog wel met dezelfde boot waarmede hij 's morgens als gevangene werd getransporteerd, is natuurlijk ongegrond. De heer A. van Veen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Vlissingen. In enkele bladen lazen we het bericht dat in onze gemeente eene afdeeling is opgericht van den bond voor Algemeen kies— en stemrecht. gruwelijke suede van een mes, en terwijl wij eenige woorden wisselden bracht ik deze sporen met haar ziekte in verfcand. De jeugdige vrouw had blauwe oogen en rijk kastanje bruin haar, die alleen reeds voldoende waren geweest haar tot een schoonheid te stempelen, had zij niet die zeldzame uitdrukking van gelaat bezeten, waardoor veel van de bekoorlijk- heid verloren ging. Zij had het voorkomen, alsof zij door een ontzettenden angst verteerd werd, maar tot oplossiug van dit raadsel ontbrak mij voorloopig nog elke sleutel. Met dien angst ging gepaard een duidelijk zichtbaar streven om alle kenteekenen daarvan zoo goed mogelijk te onderdrukken. Daarbij kwam nog, dat zij geen kleur had en haar hand, trots de Juniwarmte, koud was als ijs. Hetgeval beloofde voor mij zeer belangrijk te worden. Gedurende den maaltijd was zij zeer stil, terwijl haar man en ik in levendig gesprek waren. Zij liet zich eerst weder hooren toen hij schelde, om den knaap te doen binnenbrengen. z/Ik heb Paul den ganscheri dag nog niet gezien," zeide hij, /;en wil hem gaarne eens aan mijn vriend Born toonen." z/Hij is aan zijn middagmaal," antwoordde zij snel. vGij kunt hem later wel eens aan mijnheer laten zien." z/Wat zijt ge toch een onvriendelijke moeder Wat zou Paul wel zeggen Ik ga hem halen." z/Neen, neen, dan zal ik zelf wel gaau En weg was zij uit de zaal. i/Ziet ge wel, Born 1" zoo wendde hij zich tot mij. z/Ik moet haar alles toegeven En hij is zulk een mooie knaap I" (Wordt vervolgd). Van deze stichting is ons niets bekeud. Een der bladen weet zelfs te vermelden, dat de constitueerende vergadering gehouden is in het ,/Nieuw koffiehuis." Met zekerheid kunnen we mededeelen dat van dit laatste niets waar is. De Noorsche driemastschooner Sine, kapt. Petersen, van Abo met eene lading hout naar Ter Neuzen bestemd, onlangs lek en vol water te Nieuwediep binnengebracht is thans aan den heer C. Constant, te 't Zand, uit de hand verkocht, om gesloopt te worden. De lading zal door lichters naar de plaats van bestemming worden vervoerd. De Zweedsche schooner Capella, kap. Bengtson, van Gent naar Nykoping, is met 7 voet water in het ruimin de Noordzee verlaten. De opvarenden werden door eene stoomboot gered en te Kopenhagen geland. In de eerste helft der maand October is door het postkautoor alhier de volgende onbestelbare brief verzonden aan het adres vanF. van Wijck, te Antwerpen. Axel, 4 Nov. In de heden alhier gehouden raadsvergadering werd het volgende behandeld: 1°. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Van het proces-verbaal van kasopneming van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkl dat in kas is /4425,29£. b. Van een brief van Ged. Staten dezer provincie houdende goedkeuring der gemeente—begrooting voor 1888. c. Als voren houdende kennisgeving dat zij berusten in het subsidie voor 1888 verleend aan het algemeen burgerlijk armbestuuren d. Als voren houdende mededeeling dat Z. bij besluit van 7 Oct. 11. No. 28 heeft goedgevon- den te verklaren, dat, zoolang G. den Deurwaarder in een geneeskundig gesticht voor krankzinnigen zal zijn geplaatst van 's rijkswege te rekenen van 19 Aug. jl. tot wederopzeggens toe eene tegemoet- koming in de kosten der verpleging zal worden verstrekt ten bedrage van f 40 en uit de provin cial fondsen tot vermeld einde en onder dezelfde bepalingen als waarop het subsidie van het Rijk is verleend, ten bedrage van f 75. Alle worden voor kennisgeving aangenomen. 2°. Brief van Ged. Staten vooruoemd, houdende mededeeling van de ontvaugst van een afschrift der verordening van algemeene politie, waarin het hun wenschelijk voorkomt daarin eenige wijzigingen te brengen. Wordt besloten de verlangde wijzigingen daarin te brengen. 3°. Rekwest van A. J. Cornelisse om aan hem 10 centiaren grond gelegen op den kaaiwal en van D. Cornelisse om aan hem 183 centiaren gr< gelegen in de Oude Stad tegen den prijs van f 1 per centiare in koop af te staau tot het bouwen van woningen. Besloten het verzoek van A. J. Cornelisse toe te staan en dat van D. Cornelisse aangehouden tot de volgende zitting. 4°. Het voorstel tot aankoop van een Werkelijke Schuld wordt aangehouden tot de volgende zitting. 5°. De voorwaarden voor de verpachting van gemeente eigendommen worden vastgesteld zooals die vroeger bestonden en 6°. Tot leden der Commissie voor de in- zameling en uitdeeling der Oude en Nieuwjaars- giften worden benoemd de heeren P. Raijmond, J Brakman, A. W. van de Bilt, J. van Dixhoorn Mz., P. van Hoeve, A. van Wijck, P. van Dixhoorn, P. Dees, L. Jansen van Roscndaal CNz. en Matth. Dieleman. Zaamslitg, 2 November. Ten gevolge van den jongsten storm is aan het schor van den Eendragt- polder, in de nabijheid van de hofstede van W. de Koeijer, een roeiboot komen aandrijven, nagenoeg geheel nieuw, van binnen en buiten geteerd en bevattende 2 wit en groeu geverfde banken benevens een eind ketting van ca. 5 M. en een touw van ongeveer 10 M. lengte. De boot is bij bovengenoemden landbouwer De Koeijer op het droge gebracht. Koewacllt, 31 October. In de openbare ge- meenteraadsvergadering van heden werd besloten het tractement van den heer J. Boddaert, onder- wijzer aan de school onder Sint Andries, met 50 gulden te vermeerderen en alzoo te brengen op 500 gulden 'sjaars. De storm, die gisteren zoo vreeselijk woedde, heeft ook hier eenige verwoestingen aangericht. Van een huisje, staande aan den Nieuwen Molen, is de gevel ingestort, terwijl een ander huisje zoo deerlijk gehavend is, dat de bewoonster (eene arme vrouw) elders een onderkomen heeft moeten zoeken. Hontenisse. In de Zaterdag 29 Oct. jl. gehouden vergadering van den Gemeenteraad werden vast- ;esteld 1°. de rekening van het Algemeen Armbestuur over 1886 in ontvang op /4607,87£, in uitgaaf op 4000,96; 2°. de begrooting dier administratie voor 1888, in ontvang en uitgaaf beiden op f 3966,13^. In de ontvangsten zijn begrepen subsidies van de ge meente ad f 3300 en van het gecombineerd Arm bestuur ad f 650. 3°. de gemeente begrooting voor 1888, in ontvang en uitgaaf beiden op f 26443,72. Voor hoofdelijken omslag is geraamd f 6400, d. i. f 550 minder dan voor 1887, en gelijk Dedrag als voor 1886. De kosten van het onderwijs zijn geraamd op f 11248, waaronder f 9600 voor jaarwedden. Het art. onvoorziene uitgaven bedraagt f 981,46. Ziliitiishig, 4 Nov. Onze gemeente—vroedvrouw, mej. de wed. C. Boot, geb. Van Westen, heeft voor de beuoeming in dergelijke betrekking te Hoofdplaat bedankt. MiildeUmrg. Heden werd alhier aanbesteed het driejarig onderhoud van de aanleg- en losplaats voor visschers in den Brakman, bij de Isabella-sluis. Hiervan is aannemer geworden de heer D. Tholens, te Ter Neuzen, voor f 2058. De zaak van de kindermoordenares uit Heim kenszand zal niet op Dinsdag 29 November a. s., maar op Vnjdag 2 December d. a. v., des voor- middags om 10 uren, voor de Arrondissements— ltechtbank te Middelburg worden behandeld. Omtrent het verschrikkelijk ongeluk op de ree van Soerabaya, waarvan wij Dinsdag melding maakten, meldt een ooggetuige aan de Locomotief de volgende bijzonderheden Ongeveer een twaalftal der feestvierenden van Madura had plaats genomen in de prauw, die door de Brantas werd gesleept. Zij waren in de feeste- lijkste stemming en zongen een vroolijk lied, toen de sombere massa van den boeg der Bandjermassin voor hun oogen verrees. Een oogenblik van sprakelooze ontzetting of wanhopige kreten en liet gevaarte stortte zich geweldig op de prauw, sneed haar doormidden, wierp alle opvarenden in de door het stoomschip opgezweepte go]veil. Een wonder mag het heeten, dat bij zulk een beroering van het water nog vele der drenkelingen er in slaagden een gedeelte van het wrak der prauw weder te bereiken. Toch hebben de meesten daaraau hun redding te danken. De heer Tb. Smeeding, bekwaam zwemmer, had lang gedoken, en zag toen op een honderd meter afstand een stuk van eene omgekeerde prauw. Schoon natuurlijk met kleeren en schoeneu aan, gelukte het hem haar te bereiken, en hij klemde zich met zijn rechterhand en rechterknie er aan vast. Zijn linkerarm hing in het water. Plotseling hoorde hij links van zich een hulpgeroep het was de stem van mevr. H. Mounier. Hij deed een greep naar die zijde, maar zijn hand gleed langs de doornatte japon af, de drenkelinge zonk weer weg in de diepte. Zijn oogen strak gevestigd houdende op de plaats, waar zij verdwenen was, zag de heer S. haar spoedig spartelend weder bovenkomen, opnieuw om hulp gillende. Weder greep hij haar, zette zijne vingers gekromd in haar arm, doch zij ont- glipte hem nogmaals, slechts eenige draden der kant, waarmede haar japon gegarueerd was, in zijn hand achterlatende. In vreeselijke spanning, doch begrij- pende dat, bezwaard als hij was door zijue kleederen, het loslaten der prauw voor beide partijen een wisse dood zou zijn, bleef de heer S., de blikken op dezelfde plaats gevestigd houdende, opnieuw wach- ten. En waarlijk, daar klouk ten derden male het geroep der in doodstrijd verkeerende vrouwNu deed S. een forscheu greep en had het geluk haar hoofdhaar te pakken. Hij woelde het zoo vast mogelijk om zijn hand, en trok haar toen naar zich toe, hetgeen hem echter bovenmenschelijke inspan- ning kostte. Geen wonder, want toen hij haar naar de prauw had gekregen, en zijn arm om haar heen sloeg, zag hij eerst, dat zij haar linkerarm gekneld had om den hals van haren man, Mr. Henri Mounier, en dat deze op zijne beurt mevrouw Schoutendorp aan den arm vasthield. Door zij u eenen gelukkigen greep had 8. gelijktijdig drie personen gered. Mevr. Mounier smeekte, in haren angst, dringend boven op de prauw te worden geholpen. Dit was echter den heer S. die nauwelijks nog kracht had om haar vast te houden, onmogelijk. Onverwacht kwamen toen twee andere personen te hulp. De luiteuants ter zee De Bruijue en Baars waren er Damelijk evenzeer in geslaagd zich op het stuk wrak te redden, en kwamen aangekropen om mevrouw M. naar boven te trekken, hetgeen na veel moeite gelukte. Mounier, die, zelf aan het wrak geklemd, steeds mevrouw Schoutendorp boven water trachtte te houden, riep, dat zijn kracht hem ging begeven. Daarop klonk weer een andere stem „laat mevrouw Schoutendorp maar los, ik heb haar al vast." Het was majoor Brakel, wien het gelukt was zich, achter Smeeding, a cheval op de prauw te werken. Ook luitenant Slangen kwam toen te hulp en hield met majoor Brakel mevrouw S., boven water. Na alzoo eenige angstige oogenblikken te hebben gewacht, zagen zij de sloep van de Bandjermassin tot redding aankomen. De dames werden er, met veel moeite, meer ingeworpen dan geholpen en daarna sprongen ook de heeren er in. De sloep bracht hen naar de stoombarkas, en deze weder aan boord van de Bandjermassin. Eergisternacht omstreeks 12 uur waren bij de Kleiwegsbrug te Gouda eenige personen aan 't werk, toen plotseling de nachtelijke stilte werd verstoord doordat uit een der huizen van den Kleiweg een man en vrouw op hen toevlogen, blijkbaar zeer verschrikt door een of andere vreese lijke gebeurtenis. Het waren de bewoners in eigen persoon, die zeer ontsteld mededeelden, dat er een of twee dieven in hun huis waren, waarvoor zij op de vlucht waren gegaan. Genoemde werklieden ver- klaarden zich tot hulp bereid. De deur was op slot gevallen, zoodat men door het raam moest klimmen. Na eene kleine aarzeling kwam men op die wijze binnen, zocht links, zocht rechts, maar nergens waren dieven te bespeuren. Ten slotte vond lne"een kat, die een half open zalmblikje had weten te bereiken, waarin zij haar kop gestoken had, zonder die er weer uit te kunnen halen. Zij was toen eerst op zolder en later een v-erdieping lager heen en weer geloopen, telkens trachtend zich te bevrijden van dien ongewenschten helm, waar door heel wat geraas veroorzaakt werd. Sinds jaar en dag werd in een huishouden te Haarlem gestolen, zonder dat men den dader kon ontdekken. De huisvader, een bescheiden arbeider, verdacht zijne eigen vrouw er van en had dan ook herhaaldelijk ouaangenaamheden met haar. De vrouw stierf en het stelen hield aan. Nu kon zij het toch niet meer doen. De veldwachter werd in den arm genomen en deze ontdekte, dat de ont- vreemdingen geschieden door eene vrouw, in zeer goeden doen verkeerende, van zeer goede afkomst en daar in de buurt wonende. Hoeveel moeite de bemiddelde familieleden ook hebben aangewend, om door geld de zaak te sussen, de bestolene is daartoe niet te bewegen geweest. Dat is zeer be- grijpelijk, daar de man der dievegge niet alleen verwijt hem zijn geld te hebben ontstolen, maar hem ook zijne gemoedsrust te hebben ontnomen daar de onrechtvaardige beschuldigingen, die hij jaren lang zijne vrouw naar bet hoofd heeft ge- slingerd, hem dag noch nacht met rust laten. Een arbeider op het eiland Rozeuburg heeft tegen den gemeente-geneesheer een eisch tot schade- vergoeding van 5000 ingesteld, omdat de ge- neesheer hem, naar zijne meening, door verkeerde behandeling bij schouderoutwrichting, ongeschikt heeft gemaakt voor zijn dagelijksch werk. De stormdie ook de Belgische kusten met hevigheid heeft geteisterd, heeft aan een vijftal personen van het Nederlandsclie schip Helena voor Duinkerken het leven gekost. Zondagavond te half negen werd van de seinpost een schip in gevaar geseind en dadelijk ging de reddingboot Suzan Gray, met 13 koppen bemand, het schip te hulp. De Helena kwam van Portsmouth met een lading erts en was, doordien zij de haven had gemist, in oostelijke richting afgedreven, en ging voorts in de richting van Zuytcote. Men geloofde de equipage gered, maar het tegendeel was waarde Suzan Gray kreeg bevel terug te keeren naar het verlaten schip, waar, naar gezegd werd, vier personen in de touwen zich vasthielden. Na tal van vruchtelooze pogingen slaagde de reddingboot er in de Helena te naderen door lijnen werden de stuurman en de loods gered, maar de kapitein Potjes en een matroos waren zoo gelukkig niet op hetzelfde oogenblik werden zij door een groote golf weggeslagen. Ook de vrouw van den kapitein met twee kinderen kwamen ora. De reddingsboot kantelde en de matrozen moesten zwemmende het strand bereiken. De beide geredden werden met de meeste zorg en liefde te Duinkerken opgenomen. De burgemeester en de gemeenteraad van Herford, in Westfalen, hebben verleden week het ongeluk gehad van te worden opgesloten. Terwijl zij 's avonds in de burgemeesterskamer vergadering hielden, wareu de ambtenaren, die in andere lokalen hunne werkzaamheden verrichtten, op het gewone uur naar huis gegaan, waarna een hunner, die met de sluiting der deuren is belast en niet wist dat de vaderen der stad nog druk bezig waren, naar gewoonte de deuren afsloot. Men kan begrijpen hoe vreemd de burgemeester en raadsleden opkeken, toen zij bemerkten dat hun alle uitgangen waren versperd. De heeren begonnen uit alle rnacht te kloppen en te bonzen, in de verwachting dat de concierge hen dan wel moest hooren. Ongelukkig echter ligt de vergaderkamer zoo hoog en de woning van den concierge in zulk een afgelegen hoek der benedenste verdieping, dat de goede man of er niets van hoorde, of wellicht meende dat er ergens in de buurt iets werd gedaan waarmede hij niet noodig had althans bij hem kregen de heeren geen gehoor. Uit de ramen te springen, daaraan viel natuurlijk niet te denken. Iemand op straat aan te roepen, ja dat was wel het eenige middel tot uitkomst, maar ongelukkig komen de ramen uit aan eene straat, waar men 's avonds, en vooral in den laten avond, nooit iemand ziet. Hadden zij nu maar gezamenlijk eenige keeren een luiden kreet aangeheven, dan zou er zeker wel hulp zijn gekomen. Maar dit deden de heeren niet, vermoedelijk omdat er na zulk een nachtelijk rumoer zooveel te meer om het vreemde geval zou worden gelachen. Althans zij bleven uur aan uur maar trouw uitkijken of er wellicht nog iemand zou komen opdagen. En eindelijk, zeer laat in den nacht, verscheen er een reddende engel in de gedaante van een meisje, dat aldaar zeker heel toevallig op dat uur voorbijkwam en door den burgemeester werd aangeroepen, op wiens vriendelijk verzoek zij terstond zorgde, dat de edel-achtbaren in vrijheid werden gesteld. Van 16 tot 31 October 1887. HULST. Huwelijks-aangiften. 19 Oct. Johannes Pieter Borghstijn, oud 27 j., jm. en Magdalena Dreve, oud 28 j., jd. Aloisius Vermeersen, oud 32 j., weduwn. en Cathariua Marcus, oud 37 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 26 Oct. Frederik Emanuel van der Heijden, oud 47 j., weduwn. en Anna Maria Brioen, oud 32 j., jd. Geboorten. 24 Oct. Emma Maria, d. van Maand. Getal. Geladen met: K. m. inhoud. In deze kolom beteekenen de letterss. stukgoederen. r. ij. raw ijzer, p. pikkolen, k. kolen, m. mi aerie, h. hout. w. wijn, o. olie, ij. ijzer, 1. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2