Gemengde berichten. een ander aan de zeilen en een derde aan het schip, nummer enz. enz. Wanneer men nu de lieve jeugd door de straten lioort galmen//Een bal opeen bal opI" is bet aardig om te zien, hoe zich velen bij de torendeur scharen om de torenwachters met de vraag te be- stormen//Janus, baas, wie komt er, wie is 't Nauwelijks vernomen hebbende wie het is, loopt men hals over kop, om de familiebetrekkingen te verwittigen, dat vader, man of zoou komt. Ja somtijds is men er nog eerder bij dan de torenwachters, ook wel //bombroodwinners" genaamd. Het is licht te begrijpen, dat nu het gerucht van het vergaan van een schip loopt, de belang- stelling nog mcer dan gewoonlijk gespannen is, en men het den menschen wel kan aanzien, of hunne betrekkingen in aantocht zijn. Mocht het vermoeden bewaarheid worden, dan lieeft men het leven van een veertien of vijftiental wakkere mannen te betreuren. Mogen er dan nog milde gevers gevonden worden, om de vrouwen, moeders of kinderen, die door dien vreeselijken slag worden getroffen, voor armoede en ellende te behoeden TEH. NEE'ZEN, 28 October 1887. Gistereuavond had alhier de eerste algemeene vergadering in dit seizoen plaats der vereeniging »In liefde bloeiende." De opkomst der leden met hunne dames was niet grootde aanwezigen, we telden er ongeveer 50, hebben evenwel een genoe- gelijken avond doorgebracht, Na een gepaste inleiding gaf ons de voorzitter, de heer J. Dieleman, eene explicatie der bekeude prent van Tetjeroeu /,de verkeerde wereld" en liet ons zien in hoeverre diens voorspellingen waarheid bevatten. Zeker was ons die rede niet nieuw, toch hoorden we haar van 't begin tot het einde op die wijze voorgedragen met voile aandacht aan. Hem zoowel als den drie heeren die door eene letterkundige bijdrage ons deden genietenviel dan ook welverdiend applaus ten deel. Niet minder was dit het geval met de jeugdige Orkest-vereeni- ging, die tot afwisseling eenige //kleine maar reine" nummers ten beste gaf. Onder dankbetuiging aan de heeren die eene voordracht leverden en voor de welwillende inedewerking van genoemde vereeniging sloot de voorzitter deze gezellige bijeenkomst, die aan dagen van vroeger herinnerde. Wij hopeu van harte dat we gedureude dit seizoen nog menigmaal zoo zullen bijeenkomen, en sporen den leden aan het bestuur te schragen en door getrouwe opkomst en door de „vruchten hunner belezenheid" zou een onvergetelijk spreker gezegd hebben, voor de vereeniging veil te hebben. De heer A. van Veen, predikant bij de Ned. Herv. gemeeute alhier, komt voor op het viertal ter beroeping van een predikant bij die gemeente te Vlissingen, vacature Ds. Klomp, nu reeds 6 jaren bestaamde. Door het polderbestuur van Walcheren is gisteren o. m. aanbesteed Het bestorten van den onderzeeschen oever tus- schen de dijkpalen n°. 22 en 24 aan den Noord- Wateriug en tusschen de dijkpalen n°. 33 en 34 aan de Zuid-Watering, in twee perceelen. Voor het eerste perceel, Noord-Watering, geraamd op f 13,200, is ingeschreveu door de heeren P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, voor f 14,700; Jacob van Eck, te Hardingsveld, voor f 14,000 Joost Tollenaar, te Ter Neuzen, voor f 13,990 J. Verkuij! Quakkelaar, te Vlissingen, voor f 13,700 en M. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor f 13,500. En voor het tweede perceel, Zuidwatering, ge raamd op f 17,340, schreven in de heeren P. A. beleediging betreft. Doch nog een ander duel voerde mij herwaarts. Ik kwam hier om de jouge dame van u op te eischen, die hier in uw huis, tegen haar wil wordt gevangen gehouden en die gij voornemens zijt naar een gewest te voeren, waar de wet tiaar niet heschermt. Gij hebt de macht van de wet op u in twijfel getrokken en daarop heb ik verklaard het meisje onder mijne bescherming te nemen. Roep thans gerust uw adjudant en uwe bedienden. Ik verlang zelfs getuigen en zal in hunne tegenwoordig- heid herhalen Tgeen ik tegen u zeide. En zoo gij mij van hier liet wegjagen zou ik met andere getuigen terugkomen, met de politie en justitie. Wij zijn hier aan den Rijn, Uwe Hoogheid, waar de wet ook een Vorstenzoou tot gehoorzaamheid weet te dwingen. Overvveeg thans wat u te doen staat." 'tWas dien dag de tweede maal dat tegenover den Prins een toon werd aangeslagen dien hij te voren nimmer gehoord had. En beide keeren door persouen die maatschappelijk ver beneden hem stonden. En zou hij zich voor hen buigen Neen, maar voor de wet boog hij zich. Mijnheer," sprak de Prins, zonder een zweem van toorn, //ik heb eerbied voor wet en gerechtigheid. Mijne verhoudiug tot de jonge dame, voor wie gij u zoo mteresseert, is van dien aard dat die ophoudt wanneer zij dit wenscht. Verlangt zij te vertrekken, dan zal ik haar niet terughouden." De luitenant was verrast en voor hij antwoord kon geven, schelde de Prins en gelastte den binnentredenden adjudant „Mevrouw Von Sterufels en hare zuster zullen met dezcn heer vertrekken." Daarna wendde hij zich weer tot den luitenant. //Zijt ge per rijtuig hier gekomen z/Neen, uwe Hoogheid." ,/Laat een rijtuig inspannen." De adjudant vertrok om de bevelen uit te voeren. De Prins ging voor het raam staau en keek naar buiten zonder eenige notitie meer van den luitenant Von van de Velde, te Ter Neuzen, voor 18,290 Joost Tollenaar, te Ter Neuzen, voor 18,100 Jacob van Eck, te Hardingsveld, voor f 18100M. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor f 17,500 en J. Verkuijl Quakkelaar, te Vlissingen, voor f 17,110. Door den heer C. de Vos, voorzitter van het tram—comite te IJzeudijke, is concessie aangevraagd voor een tram Schoondijke, IJzeudijke, Belgische grenzen (richting Capryke). HHist, 25 Oct. In de heden gehouden zittiug van den gemeenteraad werd herbenoemd tot voorzitter van het Burg. Arm- bestuur, de heer L. van Waesberghe-Jansseus gewijzigd het besluit tot schoolgeldhefling; goedgekeurd de begrooting van het Burg. Arm bestuur over 1888 en besloten hieraan eene subsidie van /"1700 te verleenen de gemeentebegrooting over 1888 vastgesteld, zij bedraagt in ontvangst en uitgaaf 19372,44, voor hoofdelijken omslag is uitgetrokken f 4250, voor onderwijs f 4525 waaronder voor de bewaar- school f 200, voor de teekenschool 350 en als toelage voor het muziekgezelschap 200. Een voorstel van het Dag. Best, om 600 te bestemmen tot het plaatsen van een ijzeren hek om de Kiosk op het Marktplein werd verworpen terwijl met 4 tegen 3 stemmen besloten werd de subsidiepost voor den stoomtram Hulst-Walsoorden te behouden. Nog werd besloten de verpachting der gras- ettingen en aanbestedingen als vroeger te doen plaats hebben en werd het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld. Westdorpe, 27 Oct. In deze gemeente met eene bevolking van circa 1800 zielen, doet zich sedert 1860 het bijzonder geval voor, er gedurende het tijdsverloop van ruim drie maanden geen enkel sterfgeval is voorgekomen. Het aantal sterften te dezen jare bedraagt thans 13, dat der geboorten 43. liiUlton Oostburg. Deze week werden door de marechaussees Maseurs en Romijn, gestationeerd te Sluis, des morgens te half 6 ure, onder de gemeente Retranchement drie smokkelaars ontdekt. Ze zetten het op een loopen en twee hunner wierpen het zout al loopende weg. Een derde, die achterhaald werd, had een zak zout wegende 30 K.G. laten vallen. Hij werd echter herkend. 't Bleek een inwoner van Cadzand te wezen, die zich omtrent dit feit bij den rechter zal te verantwoorden hebben Oostburg. Even buiten deze gemeente aan den weg naar Waterlandkerkje staat een onbewoond huisje. Toch had men des avonds rook uit den schoorsteen zien opstijgen hetgeeu deed vermoeden dat er toch wel degelijk bewoners waren. De gemeente-veldwachter hier van ver wittigd, begaf zich er heen en ontdekte een gat waarvoor een plank gespijkerd was. Hij verwijderde deze, trad binuen eu bevond zich in gezelschap van een man, die den vorigen nacht dit huisje ook al als logement had gebruikt en vuur had gemaakt met onderlagen eener bedstede en boorden uit eene kast. De veld- wachter nam den man mee. Op hem werd bevonden o. a. een nieuwe zak gemerkt D. T. en een kip. penbout. Het was een Duitscherdie naar Middel- burg is getransporteerd. RECHTSZAKENh Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Oet. de volgende vonnissen uitgesproken M. L. van de W., oud 19 j., dienstmeid teTer Neuzen, is wegens beleediging veroordeeld tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. J. L. K., oud 44 j., timmerman te Ter Neuzen, is wegens beleediging van ambtenaren veroord. tot f 8 boete of 6 dagen hecht. Willich te nemen. Zwijgend verliet ook deze de kamer en keerde tot Sabine terug. ,/Wijs mij den weg naar den tuin, Sabine." z/En Elize?" //Is vrij en zal met ons vertrekken. Zij wacht ons in den tuin." Sabine voerde hem naar de voorplaats van het slot waar reeds een rijtuig gereed ston.d en daarnaast een gesluierde dame. De luitenant hielp eerst deze en daarna Sabine instijgen en gaf den koetsier het hotel op werwaarst hij de dames brengen moest. Het rijtuig reed daarop weg" en de luitenant volgde het te voet. Doch hij begaf zich niet naar het opgegeven hotel maar ging naar zijn kamers. Daar gekomen moest hij een oogenblik rusten om zijn geschokte zenuwen' te kalmeeren. Daarna stond hij op, nam uit zijn lessenaar een paar brieven, verbrandde deze, schreef eenige woorden op een blad papier, vouwde dit dicht, legde het boven op zijn schrijftafel en schelde zijn oppasser. Zadei mijn paard op," beval hij kort. z/Wil de luitenant nu nog uitrijden?" //Ja." //Zoo laat nog?" z/Hebt ge niet gehoord wat ik u gelastte?" De oppasser vertrok. De luitenant trok zijn rijhandschoenen aan, drukte zich de pet iets vaster op het hoofd, keek met weemoed zijn kamer nog eeus rond, doofde het licht uit en vertrok daarna met vasten tred. Voor de deur stond zijn zwarten hengst reeds te trappelen van ongeduld ,/Kalm" zeide de officier en het edele dier stond onbewegelijk. Bedaard steeg hij op eu reed in stap de straat af. De oppasser keek zijn heer verwonderd na. z/Nu" mompelde hij, //ik zou niet gaarne in het arme dier zijn plaats zijn, want dat gaat aanstonds over heg en steg den gauschen nacht door." (Slot volgt.) Men schrijft uit het Westland aan de D. Crt.: De druiven van den kouden muur zijn sprekende getuigen van de guurheid der eerste herfstdagen. Nog altijd heeft in deze druiven de roode tint de overhand op de blauwe, en zeer waarschijnlijk zullen zij wel niet tot voile rijpheid komen. Velfe tuinders hopen ze nog als 2de soort te zullen ver- koopen. De raamdruiven hebben dezen zomer veel van de droogte geleden, en zijn daarom ook niet wat zij wezen moesten. Evenwel is de prijs, 30 a 35 cts. de halve kilo, vrij goed. Een predikant in de nabijheid van Harliugen ging dezer dagen naar een der leden van zijn gemeente, een half uur van het dorp verwijderd, de boodschap brengen, dat hij tot diaken was be- noemd. Hij vond den benoemde niet thuis en daar de meid hem geen ander schrijfgereedschap kon verschaffen, schreef hij met krijt op het deksel van de karn zijn boodschap. Den volgenden dag komt er een jongen met een kruiwagen voor de deur der pastorie en verlangde domine te spreken. Op den kruiwagen bevond zich een groote aardappel- bak, waarop evenzeer met krijt was geschreven ffik bedank voor het diakenschap." Een boer was ten gevolge van ziekte ge- noodzaakt een andere broodwinning te zoeken. Hij ging daarom te D. wonen en verpachtte zijne wo- ning en landerijen aan een ander. Het spreekt van zelf, dat hij zijn boter en kaas haalt bij zijn pachter en dat deze eveuzoo de leverantie had van zijn winterboter. In den zomer van dit jaar had hij dan ook zijn pot voor winterboter daar weder bezorgd. Hoe verbaasd stond hij te kijken, toen hij in den loop van den zomer te R. bij een han- delaar kwam, die ook agent in kunst boter was, en daar op het kantoor o. a. ook zijn boterpot vond staan. Het plankje met zijn naam er op hing er aan; hij kon zich dus niet vergissen. Hij liet evenwel zijn verbazing niet merken, maar besloot de dingen, die komen zouden, af te wachten. En eenige weken later kreeg onze vriend zijn boterpot thuis, gevuld metkunstboter, na- tuurlijk de beste, maar in alien gevalle kunstboter. Als de knoeierij al zoo ver gekomen is dat men de maunen van het vak tracht te bedriegen, wat moet er dan wel plaats hebben bij burgers Onder den titel//een belast Amsterdamsch Nederland" schrijft de Standaard de volgende geestige schets: Het is een donkere wintermorgen. Mijnheer ontwaakt in zijn belast ledikant, belt en de belaste dienstbode treedt binnen, maakt het vuur aan in de belaste stookplaats en schuift de gordijnen weg, opdat het daglicht door het belaste venster kan binnenvallen. Mijnheer staat op en, daar het nog wat duister is, stoot hij zijn belast hoofd en steekt daarom het belaste gaslicht op. Hij gaat zich aan de belaste waschtafel wasschen met belast duinwater en gebruikt een stuk verac- cijnsde zeep. Eindelijk is hij gereed en gaat naar beneden ora te ontbijten. Hij drinkt een kopje belaste thee met wat veraccijnsde suiker er in, doet in zijn ei met een belast gewaarborgd zilveren eier- lepeltje een weinig veraccijnsd zout en eet een stukje veraccijnsd rookvleesch op de boterham. Nu zal mijnheer naar zijn kantoor gaan, om zijn belast werk te verrichten. Hij gaat de belaste deur uit en staat op de belaste straat voor zijn belast huis op de belaste tram te wachten en stijgt in, nadat het belaste paard even heeft stilgehouden. Voor de belaste deur van zijn belast kantoor stapt hij uit en vindt daar eenige belaste wissels om te accepteeren, en onderteekent een belaste huurover- eeukomst. Nu gaat hij naar de belaste telephooD om informatien te nemen, en verricht verder zijn belaste werkzaamheden, schrijft eenige belaste quitantien, onderteekent een paar belaste akten, op belast papier, stuurt den belasten bediende uit, om zijn hoofdelijken omslag te betalen en eenige belaste effecten afteleveren. Hij gaat in de belaste verguunings-restauratie ontbijten, eet een verac- cijnsden biefstuk met salade, aangemaakt met verac- cijnsden azijn, drinkt daarbij een veraccijnsd glas bier en gaat naar de belaste beurs. Na afloop gaat hij even naar de belaste club een veraccijnsd bittertje drinken en rijdt met een gestationneerd belast aapje naar huis, na vooraf biljetten genomen te hebben voor de belaste tooneelvoorstelling. Onder- weg gelast hij den belasten koetsier even bij den notaris aan te rijden, om een belaste overdracht van onroerend goed te onderteekenen, waarop een belaste hypotheek gevestigd is, en tevens het bedrag in ontvangst te nemen eener belaste erfstelling, waarvoor hij de belaste quitantie teekeut. Te huis gekomen, wachtte mijnheer echter een groote verrassing. De onbelaste olie in de lamp werd met een onbelasten lucifer ontstoken, en de maaltijd, eigenhaudig door de onbelaste echtgenoote en dochter op een onbelast turfvuur gekookt, werd door haar opgediend, en de familie at met een onbelast nieuw zilveren couvert onbelaste varkens- carbonaden met onbelaste aardappelen, groenten, gestoofd in reuzel, brood en ongezouten boter. Het eten was wel een beetje laf, misschien niet zoo erg als dit opstel, zou de ontvanger zeggen, maar dit zoutgebrek was doelmatig, omdat er boe- geuaamd niets te drinken viel. Vertel het diner echter niet aan den stedelijken en rijks-fiscus, waarde lezer Maandagavond te negen uren overleed op Bronbeek generaal Smits. Bronbeek lag dan ook generaal Smits na aan het hart. Voor vijf en twintig jaren, op den 19 Februari 1863, werd dit landgoed, door den Koniug bestemd voor de soldaten van het Indisch leger, die huu diensttijd volbracht hadden of door lichaams- gebreken dien moesten verlaten, als zoodanig ge- opend en tot kommandant daarvan werd de luit.— kolonel J. G. J. Smits aangesteld, die op een eer- volle loopbaan in Indie mocht wijzen, nadat hij eerst bij het leger in Nederland had gediend. Ouderen heriuneren zich nog uit dien tijd den krachtvollen officier, die vooral zich ook verdienstelijk maakte door de leiding der gymnastische oefeningen, welke destijds bij ons leger werden ingevoerd. Ook de op jeugdigen leeftijd overleden zoon van Prins Erederik werd aan zijne leiding toevertrouwd. Bij het leger in Indie overgeplaatst, nam ka- pitein Smits aan de verschillende expedition deel en onderscheidde hij zich door moed en beleid, waarvoor hij de Militaire Willemsorde 3e klasse verwierf, eervolle vermelding voor de krijgsverrich- tingen op Boui in 1852, de eeresabel, enz. Wij laten hier een kort overzicht van den staat van dienst volgen In dienst getreden als volontair bij de 2e afdee- ling infanterie den 26 Juli 1827, werd hij 3 Sept. 1831 benoemd tot 2e luitenant, in welken rang hij 18 Juli 1832 overgeplaatst werd bij het 2e bataljon jagers (later reg. grenadiers eu jagers). In 1848 benoemd tot kapitein bij het Oost-Indische leger, maakte hij daar spoedig deel uit eener com- missie tot onderzoek van de plaatselijke en staat- kundige gesteldheid van de oostkust van Borneo, ten aanzien van eene bezetting van gemelde kust door Nederlandsche ambtenaren, voor welke functien hem 's Gouvernements dank werd betuigd bij be sluit van 27 Nov. 1852. Op 11 Febr. 1855 benoemd tot majoor, vervulde hij in dien rang de betrekking van tweeden kom mandant der expeditie naar Timor in Sept. 1857. Den 19 Oct. 1859 bevorderd tot luitenant-kolonel, vertrok hij in datzelfde jaar wegens ziekte met een verlof van twee jaren naar Nederland, werd bij Koninklijk besluit van 28 Maart 1862 op ver- zoek gepensioneerd en den 3 Juni d. a. v. be noemd tot kommandant van het Kon. Militair Invalidenhuis. Ter erkenuing van in die betrekking bewezen diensten werd de overledeue achtereenvolgens be noemd tot kolonel en gener. maj. tit., benevens tot adjudant des Konings in buitengewonen dienst. Was de benoeming tot kommandant van het Invaliedenhuis een bewijs van het vertrouwen des Konings, ook later genoot hij menig blijk van de geuegeuheid, die Z. M. hem toedroeg in de waar- deering zijner verdiensten. Daarvan getuigen onder anderen zijne benoeming tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en het grootkruis der orde van de Eikenkroon, terwijl hij weiuige weken geleden benoemd werd tot ridder le klasse van den Gouden Leeuw van Nassau. Door den Keizer van Brazilie werd hem de orde der Roos van Brazilie geschonken, terwijl de Keizer van Oostenrijk hem benoemde tot ridder 3e klasse van de IJzeren Kroon. Is het heengaan van den generaal Smits voor het Koninklijk Huis, dat in hem steeds een warm verdediger, een trouw dienaar voild, een groot ver- lies, waarin Z. M. zijn deelneming reeds betuigde in een telegram gericht tot den kommandant ad interim, den kapitein Hamers, ook het korps inva- lieden verliest in hem een waardig chef, die lang in hunne herinnering zal blijven voortleven en wiens verdiensten door alien om het zeerst werden op prijs gesteld. Talrijk zijn de bewijzen van de levenskracht en den levenslust van den generaal, die nog altijd jeugdig van harte was. Die kracht verloochende zich zelfs niet in de laatste uren. Maandag zagen de geneesheeren den toestand zeer ernstig in generaal Smits echter verloor den moed niet eu zijne voile zelfbeheersching. Toen tegen den avond de Koning telegrafisch naar zijn toestand deed vragen, dicteerde hij zelf het telegram van antwoord, en eindigde met de betuiging van liefde en trouw aan den Koning. Arnh. Ct. Door een hond gered Omstreeks 11 uur in den avond ontstond door een onbekende oorzaak, terwijl de man afwezig was brand ten huize van den landbouwer Klaas Boes, te Vollenhove. De vrouw werd door den hond gewekt, die vreeselijk jankte en met de pooten tegen de bedstede krabde. Toen zij met haar nog zes jeugdige kinderen wakker werd, stond het achterhuis reeds in lichtelaaie, zoodat alien genoodzaakt waren ongekleed de vlucht te nemen. Van den inboedel kon zoo goed als niets gered worden. Een paard is in de vlammen omgekomen. De Arnh. Ct. ontleent aan een particulier schrijven uit Noord-Amerika het volgende zy Heel gemakkelijk kan ik niet zeggen, dat het leven hier is, vooral in vergelijking, met dat in Holland. Maar men wordt er dan ook eerst mensch door, ziet en ouderviudt veel. Ruim vier maanden ben ik nu al in Kansascity, de aanstaande hoofdstad van Amerika. Nooit is eene stad zoo snel opgekomen; duizenden en duizenden komen er heenmen ziet in den tijd van enkele dagen of weken kleine en groote huizen en zelfs straten vernjzen, echt Amerikaunsch, waar en onbegrijpelijk. Ook ik heb een aardig duitje oververdiend met handwerk en handel, en zal nu eerstdaags met een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2