Tweeie TeriMi-TffiaiBin. jonge Varkens. GEEN GRIJS HAAR NIEER!!! Handelsberiehten. Advertentien. Verificatie-Vergadering. 0' eiken Planken, Stijlen, greenen en tlennen Schalen bereiden als lnngs den gewonen weg mogelijkwas. De uitviuders dezer methode zochten in gansch Europa naar personen, die het geheiin van hen koopen wil- den, en legden aan den nieuwsgierigen den loop van het proces uit, op het eigeulijke geheim na, dat be- stond in het toevoegen van eenige ingredienten, die het vermogen hadden om de botervorming aatizienlijk te doen toenemen. Buitendien werd den kooper ver- zekerd dat de op deze wijze te fabriceeren boter niets dan de natuurlijke bestanddeelen bevatte en zelfs bij scheikundig onderzoek voor zuivere boter zou worden erkend. Bedoeld blad deelt nu mede waarop de nieuwe methode bernst. Men deelt een gallon (4,54 liter) melk in tweeen en stelt de eeue helft in een waterbad aan een temperatuur van 80° Fahren heit bloot; na 1012 uren doet men met de andere helft hetzelfdedan is 2630 uur na het begin van het proces de eerste helft gestremd en de tweede helft vertoont een begin daarvan. Beide gedeelten worden nu gelijktijdig in een met kokend water uitgespoelde karnton gebracht, waarna men V8 ons (3,54 gram) aluin toevoegt en 1520 minuten karut. Dan moet in het mengsel 3 pond (1,36 kilo) goede boter worden gebracht (de geheimzinnige toevoegsels zijn dus aluin en boter!) en karne zoolang door tot de toegewoegde boter zich met die welke, uit de melk wordt afgescheiden, tot een massa vereenigt. Gedurende het karnen moet de temperatuur door voortdurend toevoegen van warm water op 80° Farenh. worden gehouden. De boter wordt nu tweemaal met koud water van 48° Fahrenh. afgewasschen en moet nog twee uur lang op water ronddrijven, dan wordt ze gekneed tot een gewicht van 4J pond (2,04 kilo.) Het is duidelijk, zegt het blad, dat het eindproduct geen goede boter zijn kan. Bij de seheikundige ouderzoekiug blijkt dan ook, dat zij 62 pCt. vet bevat, terwijl de toegevoegde boter (ongezouten boter uit zoete room) er 86,05 pCt. bevatte. Ook smaakt de op deze wijze bereide slecht en waterig. Het publiek zij dus op zijn hoede, nu het weet dat deze ,/buitengewoon gewichtige uitvinding" niets dan bedriegerij is. GEMEENTERAAD VAN TER N E U ZEN. Zitting van Yrijdag 21 October. Yoorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig alle leden en de secretaris. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is de behandeling der gemeente- begrooting voor 1888. De voorzitter opent hierover de beraadslagingenZEd. zegt dat ingekomen was een schrijven van Gedep. Staten, waarin dit college het verlangen te kennen geeft te weten, waarin de uit te voeren werken bestaan, waarvoor op de begrooting 13,880 is uitgetrokken. Na eenige besprekingen stelt de voorzitter voor Gedep. Staten mede te deelen, dat deze gelden zullen dienen tot dekking der kosten voor bestrating. De heer Moes stelt voor de Grenulaan met macadam in plaats van met keien te bestraten. De heer Van der llooft ondersteunt dit voorstel, dat door andere leden wordt bestreden. De heer Grenu zegt, dat vroeger aangenomen is genoemde laan te bekeieu en dat hij op die voor- waarde zijn grond gratis aan de gemeente had afgestaan. Mocht de raad dit voorstel aannemen dan zou spreker ook zijn aanbod intrekken; volgens hem en ook andere leden is macadamiseeren in de bebouwde kom der gemeente niet wenschelijk en bekeiiug op den duur goedkooper. Spreker zegt dat dit geen persoonlijk maar een algemeen be- lang is bekeiiug is eenmaal aangenomen, hij hoopt daarom dat het niet zou gaan als met zooveel, dat eenmaal aangenomen toch niet wordt uitgevoerd. De heer Mr. Dronkers zegt, dat het voorstel van den heer Moes geheel ontijdig is. Eerst wanneer het antwoord van den Minister in deze zaak is ontvangen, kan over de wijze van bestrating ge- sproken worden. Hij stelt dus voor dit voorstel aan te houden tot de beschikking van den Minister is ingekomen, waartoe wordt besloten. Met alge- meene stemmen wordt vervolgeus aangenomen het eerstgenoemde voorstel van den voorzitter en in de memorie van toelichting de straten aan te wijzeu die zullen in aanmerking komen. Ingekomen was een schrijven van de plaalselijke schoolcommissie waarin zij verzoekt het tractement van het hoofd der school te Sluiskil in eveuredig- heid te brengen met dat der andere onderwijzers in de gemeente. Breeder gemotiveerd, verzoekt zij het salaris met f 100 te verhoogen. De voorzitter zegt dat het Dag. Bestuur hierop gunstig adviseert. De heer Moes zal zijne stem niet geven tot inwilliging van dit verzoek. Volgens hem zijn de levensmiddelen in de laatste jaren zooveel goed kooper geworden, dat het tractement voldoende is te noemen. Ook de heer Van der Hooft deelt dit gevoelen. De voorzitter zegt dat hij indertijd tegen de toen aangenomen verordening op de tractementen is geweest en voor de gevolgen heeft gewaarschuwd, doch tevens, dat in dit geval de verhooging van den heer Roosma een daad van recht en billijk- heid zou wezen. De heer Visser zegt, dat er geen goede verhouding hestaat tusschen het tractement van het hoofd der school en dat der onderwijzers, daar het tractement der laatste grooter kan worden dan dat van den eerste en zal dus voor het verzoek stemmen. Het verzoek van de schoolcommissie om het tractement van het hoofd der school te Sluiskil met 100 gld. te verhoogen wordt hierop in stem ming gebracht en verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren Jac. de Feijter, Mr. Dron kers, Harte, Grenu en Visser; tegen de heeren Joz. de Feijter, Dees, Moes, Van der Hooft, Ta- zelaar en Wieland. Daar geen der leden over eenig punt der begrooting meer het woord verlangt, wordt deze met algemeene stemmen aangenomen. Zij bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 49322,31, terwijl voor ouderwijs f 15139,08 en voor hoofdelijken omslag J 10500 is uitgetrokken. Met algemeene stemmen wordt goedgekeurd eene wijzigiug in de begrooting van 1886 alsmede het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag. Ingekomen wareu a. een adres van P. Ponsen, verzoekende van de gemeente in erfpacht een stuk gronds ter breedte van 1 M. voor zijne wouing; wordt besloten de behandeling hiervan aan te houden b. een adres van J. A. Donze, verzoekende vergunning tot het plaatsen van een overdekte veebascule op het marktplein. De voorzitter zegt, dat het Dag. Bestuur tegen het afnemen is van grond op het marktplein. De heer Wieland wenschte, dat dit geene particuliere maar eene ge- meentezaak zou wordenvolgens hem was ook het tarief, dat nu geheven wordt te hoog en wordt over het zuiver wegen zeer geklaagdwordt als boven tot aanhouding besloten; c. een adres van Andries Klaassen Dz., ver zoekende den raad het plaatsen van een straat- lantaarn in het straatje bij zijne woning. Dit verzoek, behoorende bij Burg, en Weth. tehuis, wordt naar dit college gerenvoyeerd d. een adres van vele bewoners der Nieuw- straat en van enkele uit de aangrenzende straten, inhoudende bezwaren tegen het plaatsen van een beursgebouw op het marktplein. Met algemeene stemmen wordt besloten dit schrijven in handen te stellen der commissie tot het stichten van een graanbeurs en de behandeling hiervan aan te houden totdat door genoemde commissie in dezen een verslag zal zijn uitgebracht; e. een adres van J. van Doeselaar, verzoekende 23 M2. grond van de gemeente; adressant had indertijd van de gemeente in erfpacht gekregen 100 M2. gronds, terwijl uit dezer dagen gehouden opmeting gebleken was dat dit slechts 77 M2. bedroeg. De raad besloot hem voor slechts 77 M2. cijns te doen betalen, maar overigens aan zijn verzoek niet te voldoen. Aan de orde is het vaststellen der premien voor de a. s. paarden— en veemarkt. De voorzitter zegt, dat van de keurmeesters een verzoek wTas inge komen om de tweede premien te doen vervallen en deze over de andere te verdeelen. De heeren Moes en met hem andere leden zijn van oordeel, dat deze_maat- regel nadeelig zou zijn voor het bezoek der markt. Met algemeene stemmen wordt besloten Burg, en Weth. te machtigen met de. betrokken commissie deze zaak te regelen. Wordt besloten evenals vorige jaren het politie- personeel voor buitengewone diensteu eenige grati fication te geven aan den heer Stationschef alsmede aan de spoor- weginaatschappij Mechelen-Ter Neuzen van wege de gemeente dank te betuigen voor de vele diensten door hen bewezen door het verschaffen van zuiver drinkwater gedurende de langdurige droogte in den afgeloopen zomer; toestemmiug te vragen aan den Minister tot het opruimen van het wachthuisje der ambtenaren bij de vischmarkt en de ver'oetering dezer markt te bespreken bij de behaudeling van het onderwerp graanbeurs. Ingekomen waren een adres van de weduwe J. de Lege, inhoudende een verzoek tot het stellen van een zuiltje op het graf van haren echtgenoot. Dit wordt als zijnde op ongezegeld papier geschre- ven terzijde gelegdeen verzoek van L. de Clercq om van gemeeutewege een locaal en eenige toelage tot het geven van les in perspectief-teekening. Dit wordt in handen van Burg, en Weth. gesteld. Nog was ingekomen een kennisgeving van den Minister van Justitie meldende dat de gemeente f 150 wordt toegestaan voor huur van het huis van bewaring. Ontvangen waren nog eenige brieven van Gedep. Staten, Prov. en Staatsbladen. De voorzitter vraagt of iemand nog iets voor te stellen of te bespreken heeft. De heer Wieland vraagt en verkrijgt hierop het woord en zegt, dat het den voorzitter zeker wel bekend zal zijn dat tegen eenige winkeliers, waar- onder ook spreker, proces-verbaal is opgemaakt wegens den verkoop van vervalschte boter. Hij keurde de wijze van bekeuring ten sterkste af, en wenschte om voortaan hiervan bevrijd te zijn en dat er keurmeesters werden benoemd zooals de toestand nu is liep hij en anderen gevaar binnen eenige weken weder bekeurd te worden. Spreker verklaart niet te kunnen zien of boter vervalscht is en had dan liever gezieu dat men hem had gewaarschuwd, wat volgens hem beter was dan hem ter elfder ure te straffen. De voorzitter zegt, dat, wat het eerste gedeelte van sprekers rede betreft, dit een onderwerp ter bespreking in den raad zou kunnen uitmaken, doch wat het tweede betreft dit geheel en al eene politie- znak is. Toch wil hij verklaren dat deze maatregel, door hem genomen, hoogst noodzakelijk was, door de verregaaude vervalsching van dit artikel, wat door de scheikundigen uit Middelburg zoo duidelijk is bewezen. Nogmaals zegt de heer Wieland, dat het voor geen handelsman doenlijk is onder deze voor- waarden zaken te doen en altijd zuivere van vervalschte boter te onderkennen. Spreker zegt geen boter te kennen, geen boter te vervalschen of ooit daarvoor last gegeven te hebben, ofschoon hij weet dat duizenden ponden vervalschte boter uit Hulst in Ter Neuzen ingevoerd zijn. De wijze waarop hij door den inspecteur Klaassen is bekeurd, verdient volgens hem afkeuring. De voorzitter zegt dat tot hedeu bij hem geene klachten over die zaak zijn ingekomen. De heer Grenu zegt, dat het hem spijt dat de heer Wieland zoo over den inspecteur Klaassen spreektvoor zoover hij weet heeft deze niets meer dan zijn plicht gedaanterwijl hij zich overtuigd houdt dat de heeren Wieland, Donze en Van Erp wel degelijk boter kennen. Ook de voorzitter zegt zich overtuigd te hebben dat de politie met kieschheid en rechtvaardigheid haar plicht gedaan heeftvolgens hem zou 't moeilijk gaan bekwame keurmeesters van boter te benoemen, maar indien hij voor 't feit stond er een te moeten benoemen, zou hij in de eerste plaats den heer Wieland daarvoor aanwijzen. De heer Wieland zegt ten slotte laag behandeld te zijn geweestmen had hem moeten waarschu- wen hij gaf de verzekering het niet bij Middelburg te zullen laten, indien men hem mocht straffen. De voorzitter zegt nogmaals, dat de politie stipt haar plicht heeft gedaan, dat het niet aangaat overtreders als in deze te waarschuwen en dat overigens de rechter uitmaken zal wie schuld heeft. Naar aanleiding van 't gesprokene zegt de voorzitter het eerste denkbeeld van den heer Wieland bij Burg, en Weth. te zullen brengen. De vergadering is gesloten. L E E T IJ D I N G E M. Van 21 tot en met 24 Oct. zijn in deze haven binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 21 Oct. Duitsche stoomb. Hispania, kap. Kneisler, van Schiedam ledig. Noorsche schoouer Staerk, kap. Olsen, van Porsgrund met hout. 23 Oct. Eng. stoomb. River Lagan, kap. Nash, van Louden met stukg. Eng. stoomb. Shieldrake, kap. Hore, van Liverpool met stukg. Van 21 tot en met 24 Oct. zijn uit deze haven vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen: 21 Oct. Eng. stoomb. Rallus, kap. Brien, naar Liverpool met stukg. 22 Oct. Eng. stoomb. Achilles, kap. Billing, naar Liverpool met stukg. Eng. stoomb. River Derwent, kap. Richards, naar Londen met stukg. 23 Oct. Zweedscbe brik Salamanda, kap. Svensson, op avontuur met ballast. In deze haven zijn binnengekomen bestemd voor Gent 21 Oct. Eng. stoomb. Resolute, kap. Smith, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Bordeaux, kap. Giles, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Marlin, van Hull met stukg. Eng. stoomb. Zaimis, kap. Wilkinson, van Goole met stukg. 23 Oct. Eng. stoomb. Norma, kap. Dim- berline, van Goole met stukg. 24 Oct. Eng. stoomb. Galatea, kap. Lumley, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Victory, kap. Fielder, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Calder, kap. King, van Goole met stukg. Fransche brik Jeune Benoni, kap. Luco, van Nantes met creosoot (be stemd voor Selzaete.) Uit deze haven zijn vertrokken komende van Gent 22 Oct. Eng. stoomb. Busy Bee, kap. Goudry, naar New-Castle met stukg. Eng. stoomb. Azalea, kap. Fife, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Resolute, kap. Smith, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Aire, kap. Woodhead, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Zaimis, kap. Wilkinson, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Marlin, naar Hull met stukg. Duitsche stoomb. Commercial, kap. Ruhr, naar Riga ledig. 23 Oct. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, naar Leith met stukg. Deensche schooner Concordia, kap. Henrickson, naar Odense met zemelen. 24 Oct. Eng. stoomb. Norma, kap. Dimberline, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Bordeaux, kap. Giles, naar Londen met stukg. Van 21 tot en met 24 Oct. werden langs de Oostsluizen alhier 93 binnenvaartuigen op en 70 afgeschut. corresponded™. De heer D. de Rijcke, hoofd der Chr. school te Zaamslag, meldt ons dat het bericht omtrent de benoeming van een onderwijzer aan die school aldaar, ook door de „Midd. Crt." en „de Zeeuw" opgenomen, onwaar is. 'tis ons onmogelijk Tge- heele schrijven van den heer d. R. op te nemen, wat trouweus in hoofdzaak overeenkomt met den inhoud van 't ingezonden stuk in de Midd. Crt. van Maandag 1.1. Gaarne verklaren wij, dat dit bericht niet is van onzen gewonen correspondent, aan wiens verzoek wij hiermede ook voldaan hebben. Red. Rotterdam, 24 October. Gent. Londen24 October. ROERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. f 47,50 a f 47,55 Engelsch per 12,06 12,08J 14 Oct. 21 Oct. Na eene echtverbintenis van bijkans 50 jaar, overleed gisteren plotseling op den leeftijd van ongeveer 72 jaren, onze geliefde echtgenoot, vader en behuwdvader, de heer WILLEM SCIIUIJEENBIRG, Oud-Rijksontvanger te Vlissingen. Uit aller naam, Mevrouw SCHUIJLENBURG-Engelse. Vlissingen, 22 October 1887. Alle bekeude en onbekende schuldeischers in het faillissement van WILLEM VAN DER WELLE, broodbakker en winkelier wonende te Ter Neuzen, worden opgeroepen voor de verificatie hunner schuld- vorderingen ter vergadering, die daartoe zal gehou den worden op Zaterdag 5 November 1887, des voormiddags te tien uur, in het gerechtsgebouw te Middelburg. De Curator, Mr. C. LUCASSE, Advocaat en Procureur. De tweede verificatie-vergadering in het faillis sement vau HENRI HUSSEM, koopman wonende te Sas van Gent, zal gehouden worden op Zaterdag 5 November 1887, des voormiddags te half elf uur, in het gerechtsgebouw te Middelburg. Middelburg, 22 October 1887. De Curator, Mr. C. LUCASSE, Advocaat en Procureur. De Deurwaarder A. Hiiineman te Ter Neuzen, zal op Woensdag, den 2 November 1887, des namiddags 1 ure, ten verzoeke van zijn principaal, in het openbaar te koop aanbieden nabij de Axelsche brug te Ter Neuzen EENE GROOTE PARTI J en hetgeen meer zal geveild worden. 7 aan het woonhuis bij A. D. van Aerde te Ter Neuzen EENE PARTIJ De Koopen tot en met f 1,kontant het overige op tijd van betaling onder borg- tocht desgevorderd. De nieuwe LON DON is de beste van alle bestaande parfu- merien, om het grijze haar binnen enkele dagen te doen ver- dwijnen. Maakt het haarglansrijken zacht en verft niet. Prijs 85 cent per flacon en f 1,50 per dubbele flacon. Alleen verkrijgbaar te Ter Neuzen bij JULES BAVIERE; te Hulst bij J. W. WARNIER; te Westdorpe bij Er. DEL- LAERT; te IJzendijke bij L. J. BEVIN; te Sas van Gent bij Gebr. GOVAERT en te Axel bij F. DIELEMAN. De aanvoer van Tarwe was niet zoo groot als de laatste weken. Bij tragen verkoop bleven prijzen dezelfde. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 7,00 a f 7,40, mindere f 6,40 a f 6,90. Rogge f 4,70 a f 5,00,- mindere 4,30 a 4,60. Gerst 4,90 a 5,10. Haver korte 2,75 a f 3,25, lange f 2,10 a f 2,60. Paardeboonen f 5,70 a f 6,00, mindere 5,30 a f 5,60. Duiveboonen f 6,50 a f 7,50 Bruineboonen 10,25 a f 11,00. Witteboonen Walchersche f 9,75 a 10,00. Erwten 7,75 a 8,25, mindere 7,25 a f 7,60. Kanariezaad beste f 9,25 a f 9,75, mindere f 8,50 a f 9,00. Koolzaad f 8,00 a f 9,00. Eieren 4,90 a f 5,10 per 100 stuks. Aardappelen Zeeuwsche f a f Zeeuwsche Ajuin voor groote f 2,50, voor kleine f 1,20 per 50 kilo. Tarwe, witte 100 k. Id. roode Rogge Gerst Haver Boekweit, per hect. Duivenboonen Paardenboonen Koolzaad 100 k. Lijnzaad Kempzaad Lijnkoeken Koolzaadkoeken n Kempzaadkoeken n Eieren per 26 stuks Granen vast. Mais en Rogge flauwer. fr. 17,50 a 18,00 fr. 17,50 a 18,00 13(50 I 13J5 13(50 I 13(75 16,75 17,00 16,75 17,00 14,00 14,50 14,00 14,50 14,25 14,25 17,00 17,00 16,00 16,00 27,00 27,00 24,00 26,00 24,00 26,00 19(00 2l(00 19(00 2l(00 13,00 15,00 13,00 15,00 It II 2,70 H fl h 2,60

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 3