Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Zaterdag 22 October 1887. 27e Ja&rgang, Binnenland. feuilleton. VERKOCHT. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,— Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor America 1,32*. Men abonneert zicb bij alle Bockhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. Grootere letters Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer/0,10. worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per partot veel verminderden prijs. Bit blad verschljnt Dtnsdag- en VrljdagaTond bij den nltgever P. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. t'olitieU Overzicht, De Fransche boogleeraar Alglave, de bekende voorvecbter van bet alcohol-monopolie, is te eenen en te Pest met verscbeidene regeenngspersonen in overleg getreden over de toepassing van zijne plaunen. De Oostenrijkscbe minister Von Dunajewski heeft zijne voorstellen tamelijk koel ontvangen, doch te Pest vond bij bij Tisza een zeer gunstig gehoor. In den Oostenrijkscben rijksdag maken sommigen zicb warm over de handeling des ministers van onderwijs, die een aantal middelbare scbolen, met genoegzaam bezocbt, heeft opgegeven De maatregel was toegepast op scbolen van verschillende nationa- liteitDuitscbe en Italiaanscbe zijn even goed opgeheven als Czecbiscbe, maar de Czecben beklagen zicb bet meest. Op de verkiezingen zal deze bandeling van grooten invloed zijn. In Engeland zit men nog tot over hals en ooren in de Ierscbe kwestie. Velen beweren, dat de tad niet ver meer iswaarop de dwangwet weder zal worden ingetrokken. De leren dr.jven den spot met de uitgevaardigde decreten. Onder lewing van een dorpsgeestelijke trokken de leren te Shel- bourne naar de haven, maakten zich meester van de booten en roeiden een eiud weegs in zee, waar zij ongestoord hunne vergadenng hielden, terwijl de politie op den oever kon blijven toekijken. Hier en daar weigeren de agenten om vuur te geven op de boeren, die hunne womng heldhaftig verde- di"den. Lord Salisbury zit nog altijd op zijne villa in de nabijheid van Havre, waar hij kan na- denken over een Home Rule-plan; want zijne jammerlijke Ierscbe politiek zal hem ten val brengen De Torv-regeering heeft slechts de keus tusschen twee zaken; bandbaaft zij haar dwangwet dan maakt zij zicb gehaat en doet zij dit met, dan maakt zij zicb belacbelijk. In Londen zijn demonstration en optochten weder aan de orde, zoodat de politie ook daar werk heeft met het bemacbtigen van roode en zwarte vaandels en het uiteen drijven der optrekkende benden. De neringdoenden klagen, over belemmering in hun bedrijf door bet spektakel veroorzaakt. Gladstone pleegt als uitspanniug na den geestes- arbeid hout te hakken in zijn park. Nu komen er zooveel aanvragen van dweepzieke bewonderaars, om een stukje bout van die eigenhandig door den "rand old man gevelde boomen, dat ze met meer gratis kunnen worden verstrekt. Elke aanvrage wordt nu beantwoord door de volgende circulaire: „In antwoord op uw schrijven aan den heer Glad stone, moet ik u bericliten, dat met het oog op het groote aantal dergelijke aanvragen, het noodig is geworden een vasten prijs voor het hout te vragen." Deze prijs is gesteld op zes stuivers per blokje, buiten de spoorwegvracht. Liefhebbers xnoeten zicb ricbten tot den tuinman van Harwarden bij Chester. Gladstone's politieke vijanden maken zich natuurlijk erg vroolijk over den „reliquieen fabrikant." In Bulgarije gaan de zaken voor de regeenng nog altijd voordeelig, ook bij de verkiezingen voor den gemeeuteraad te Sofia zijn de candidaten der regeeriugspartij met groote meerderlieid gekozen. De metropolitaan Clement heeft eene audientie bij den vorst gevraagd, om dezen de verzekering zijner loyaliteit aan te bieden. Hieruit kan men opmaken, dat de zaken voor Rusland slecht staan. Lit Konstantinopel schrijft men zelfs, dat er niet eene drievoudigemaar eene viervoudige alliante te Friedricbsrube is gesloten, omdat ook Engeland zicb bij de verbondenen heeft gevoegd, daar de Britten, even als de anderen, tot geen prijs Rusland invloed wil geven in de Middellaudsche zee. Het Journal des Debats zegt, dat, als Frankrijk zich rustig houdt, dit Syrie als belooning zal krijgen en dat zoodra Russiscbe troepen Bulgarije binnen- trekken, Oostenrijk aan Rusland den oorlog zal verklaren en door Italie worden bijgestaan. t Is den Rus geducbt tegengevallen, dat de Bulgaren, na de bevrijding van het Turksche juk, zicb niet vrijwillig onder Rusland hebben begeven. De Czaar heeft er genoeg aan, namelijk aan dat auti—panslavisme der Bulgaren. De alleenbeerscber is nog altijd bij schoonpapa te Kopenhagen en blijft vooreerst, wegens de ziekte van den zestien-jarigen Grootvorst George, die onder behandeling is van den lijfarts, uit St. Petersburg overgekomen. Ook de Grootvorstinnen Xenia en Olga zijn lijdende en wel aan de mazelen, evenals de kinderen der Prinses van Wales. Men spreekt ook al weer van een voorgenomen bezoek des Czaars aan den ouden oom, die aan de Spree resideert. Moet men echter sommige bladen gelooven, dan lijkt het er niets naar. De baat tusschen de beide natien wordt met weinig aangewakkerd en hierin gaan de Kolnische Zeituug en Russiscbe Nord voor. De verkiezing voor den Zweedscben Rijksdag heeft een onverwacbt naspel gekregen. De opper- stedehouder vau het ambt Stockholm heeft alle stembiljetten, welke bij de laatste verkiezing voor de Tweede Kamer van den Rijksdag zijn ingeleverd, van onwaarde verklaard. Op die biljetten komt, onder andere namen, ook die van Larsson voor, de candidaat der werkliedenpartij, en deze is niet verkiesbaar, omdat hij in gebreke is gebleven met het betalen der gemeentelijke belastingen. Door dezen maatregel van den opperstedehouder, wordt de verkiezing van 22 candidaten der vrijhandels- partij vernietigd en moeten nieuwe verkiezingen gehouden worden. In Noorwegen is eene Minis- terieele crisis ontstaan; drie Ministers willen aftreden, zoo de staatsraad Svendrupp gebanbaafd wordt. Yolgens berichten uit Zwitserland zal Z. M. de Koning der Nederlanden zich in het voorjaar niet naar Evian (aan den zuidelijken oever van het meer van Geneve) begeven, maar gedurende gerui- men tijd verblijf houden te Territe-Montreux, aan den oosthoek van dat meer gelegen. De agenda voor de najaarsvergadering van de Prov. Staten van Zeeland bevat, behalve het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuwgekozen lid, den heer C. J. Huvers, mededeeling van Koniokl. besluiten, houdende goedkeuring1°. van de enkel prov. en huishoudelijke inkomsten over 1885 2°. van wijziging der begrooting van gelijkuamige inkomsten en uitgaven over 1887 3°. van de begrootiug van gelijknamige inkomsten en uitgaven over 1888; 4°. van de besluiten tot wijziging van de grenzen der werken tot zeewering of oeververdediging van den calamiteuzen Stad Philippinepolder en van de calamiteuze Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragtpolders, en ten slotte een K. B. tot machtiging der Staten van Zeeland en Noord-Brabant tot gemeenschappelijke oprichting van een waterschap „de Damespolder." \oorts zijn ingekomen eene mededeeling van den Min. van Binn. Zaken van hetgeen is uitgetrokkeu op de Rijksbegrooting voor kosten van het prov. bestuur, voor zooveel het rijksbestuur betreft, voor het jaar 1888; eene mededeeling van Ged. Staten naar aanleiding van een adres van dhr. A. G. V. Hombach als gemachtigde van de bedijkers van den Damespolder om af te zien van het voornemen tot het vormen van een waterschap; eene mededeeling van Ged. Staten betreffende een omnibusdienst tusschen de buitenhaven en het locaal-station te Vlissingeneene mededeeling omtrent den post voorkomende onder hoofdstuk IX der uitgaven op de prov. begrootingen van 1886 en 1887, tot bestrijding van behoeften, welke hare omschrijviug niet vinden in de artikelen dier begrootingen on eene medeeling omtrent onderhandsche aaube- stedingen. Voorts zullen behandeld wordeneen voorstel van Ged. Staten om de stoombooten, met welke de stoombootdienst op de Wester-Schelde wordt uitgeoefend, te verzekeren tegen brandschade en zeegevaareen voorstel van hetzelfde college om het stoomschip Zeeuwsch-Vlaanderen" met machine, ketel en inventarisalsmede den reserveketel ondershands te verkoopen, en eindelijk een voorstel van Ged. Staten tot het verleenen van subsidie ter voorziening in de behoefte aan geneeskundige hulp aan de gemeente Kolijnsplaat en ter voorziening in de behoefte aan verloskundige hulp aan de gemeente Westkapelle. De voedingstentoonstelling te Amsterdam heeft geen gunstige financieele resultaten opgeleverd. De hoop, dat men met de helft van het waarborgfonds groot 100,000, het nadeelig saldo tusschen ont- vangsten en uitgaven zou kunnen dekken, blijkt niet vervuld te worden. Er zal nog 25 pCt. van de deelhebbers gevraagd moeten worden, zoodat pi. m. 75,000 verloren is. Uit Bergen op Zoom wordt aan de Haarl. Ct. bericht De heer Adalberth de Bourbon, pretendent naar de Fransche Kroon, kapitein der infanterie, alhier in garnizoen, is overleden. De heer Adalberth de Bourbon was eenjongere zoon van den onder den naam van Naundorff be- kenden persoon, die zich hetzij dan terecht of ten onrechte uitgaf voor den uit den Temple ontvluchten zoon van Lodewijk XVI en jarenlang te Breda heeft gewoond. Zijn oudere broeder Charles deed in 1883 ten zijnen behoeve afstand van al zijne rechten. Adalberth de Bourbon was gehuwd met eene freule Duquesne en laat drie kinderen na, waarvan de oudste twee, Louis en Henri, cadet zijn aan de K. M. Academie te Breda. Het leger des Heils heeft het plan, om te Zwolle een afdeeling te stichten, nog niet opgegeven. De pogingen, door een paar stafofficieren aangewend om een lokaal voor de samenkomsten van het leger te huren, zijn niet geslaagd, doch voor hun vertrek hebben zij aan een ingezeten van Zwolle volmacht verleend, zich zoo mogelijk van het bezit eener geschikte vergaderplaats te verzekeren. Te Maassluis bestaat op het gebied der politie een zonderlinge toestand. De burgemeester, hoofd der gemeentepolitie, kan niet gaan. De commissaris mag, daar zijn hooge jaren hem dit niet veroorloven, niet in de avondlucht loopen. De verdere politie- macht bestaat uit twee politieagenten, die de rust moeten bewaren in de gemeente van ongeveer 6000 zielen, waarboven een vlottende schippersbevolking van ongeveer 150 man. Men heeft nu in den raad besloten de aandacht van den Commissaris des Konings op dezen onhoudbaren toestand te vestigen. Uit Utingeradeel is bericht, dat in de jongste vergadering van den raad dier gemeente een lid het voorstel deed om de leerlingen der hoogste klassen eenmaal per week te oefenen in de welsprekendheid. Van goederhand meldt de Leeuw. Ct. dat niet oefening in de /,welsprekendheid" beoogd werd, maar alleen dat de kinderen der hoogste klassen onderricht zoude krijgen, om zich be'noorlijk uit te drukken en zich eene gepaste vrijmoedigheid eigen te maken, opdat men niet zoo vaak, gelijk thans, van menschen op rijperen leeftijd zou hooren „Ik wist het wel, maar kon het niet zeggen." In Noord-Amerika wordt in vele scholen reeds op genoemde wijze te werk gegaan. Daarbegrijpt men het nut er van, om de kinderen voor de geheele klasse te doen vertellen, wat zij gezien, gelezen en genoten hebben. 18) Ik maakte bezwaren en zocht die weder uit den we" te ruimen, om aanstonds weer nieuwe te maken. Ik moest mijn innerlijken strijd voor den Prins verbergeu doch juist daardoor werd zijn achterdocht opgewekt. Hij maakte toespelingen en ik kon hem niet met onbevangen gelaat aanzien en antwoorden. De naam Von Willich schijnbaar achteloos door hem uitgesproken, deed mij ontstellen en daarin zag hij het bewijs van mijn schuld. Hij wilde zekerheid hebben, zwoer die te verkrijgen en daarom keerden wij zoo spoedig jan onze reis terug. //Kan ik nu nog vluchten?" „Ja zeker kunt ge dat," antwoordde Sabine. „Ge kunt het in het bewustzijn dat ge onschuldig zijt dat hij u met beleedigenden argwaan beliandelt. Gij' zijt zijn trouwe slavin geweestverbreek thans de keten en wees weder vrij en gelukkig." ,/En waar moet ik heen ,/In de eerste plaats van hier." Nog weifelde Elize. ,/Welaan dan nep zij. 't Was te laat. De deur ging open en de Prins trad de kamer binnen. De beide meisjes spron- gen verschrikt op. De Prins sloeg hen zwij- gend gade. Hij keek somber en zichtbaar be- dwong hij zijn drift. Bedaard trad hij op de meisjes toe die als gevoelden zij het naderend ge- vaar, zich angstig tegen elkander drongen. De Prins wendde zich het eerst tot Sabine, als w ilde hij haar bevelen de kamer te verlaten, doch hij scheen zich te bedenken en richtte zich tot Elize: vRebt gij geweend mevrouw?" Koud en snij- dend was zijn stem. Zij verried den inwendigen strijd. ,/Ja uwe Iloogheid," antwoordde Elize. „En waarom?" Daarop bleef zij het antwoord schuldig. Zij had den moed niet de waarheid te zeggen. #En waarom?" herhaalde de Prins dringender. Sabine wierp hare zuster een bemoedigenden blik toe. /Omdat ik mij ongelukkig gevoel,uweHoogheid, antwoordde eindelijk Elize. ,/Ha! ongelukkig? Door wiens schuld? Door de mijne misschien Elize zweeg. Kunt ge geen antwoord geven, mevrouw Wellicht kan ik het voor u doen. Is het ook een gevolg van de herinnering, die ik bij u heb opgewekt door het uitspreken van den naam Von Willich?" Een doodelijke bleekheid overtoog het gelaat van het arme meisje. „Ha, gij verbleekt mevrouw," vervolgde de Inns. „En dat is ook zeer begrijpelijk. Ik heb thans de bewijzen uwer schuld. Ik zwoer die te zullen vinden en ik heb ze gevonden, doch eer ze u mede te deelen eerst iets anders. De luitenant Von Willich heeft zijn welverdiende straf reeds ontvangen. Hij is in het oog van zijn gansche regiment geschandvlekt. Elize zakte ineen. Sabine ving haar op en leidde haar naar een stoel. De Prins plaatste zich daarvoor. „Hoort thans verder," vervolgde hij met tergende bedaardheid. Sabine viel hem evenwel in de rede. Met fonkelende oogen sprak zij „Hoogheid, laat thans mijn zuster alleen ziet gij niet dat ge haar doodt." De Prins keek haar verbaasd aan, zoo had nog niemand hem het woord durven ontnemenen thans deed een kind dit, nogwel de zuster van zijne maitresse die hij voor geld had gekocht. „Moet ik u het huis doen uitzetten vroeg hij schamper. ,/Doe het eens als gij durft," riep zij bevend van toorn. ,/Ik? Neen, daarvoor zijn mijn bedienden." „Waag het eens," trotseerde het meisje zich zelf niet meer meester. ,/Bij God dat zult ge zien," barstte thans de Prins los en wendde zich naar de deur. Doch hij bedacht zich. „Goed, ge kunt blijven, ook met u heb ik nog een enkel woord te spreken, doch later." Hij keerde zich weer tot Elize. ,/En thans nogmaals tusschen ons. Ik zou u zeggen, mevrouw, waarom gij ongelukkig waart. Ik zou u de bewijzen leveren, dat ge een eerloos schepsel zijt." Elize wilde opspringen doch hij drukte haar op de sofa terug. „Hoor mij eerst aan. Gij hebt geheime samenkomsten met den luitenant Von Willich gehad, hier, in dit park. De laatste op den avond voor onze afreis, eenige oogenblikken voor mijn aankomst op het slot. Gij naamt toen afscheid. Loochen het als ge kunt en durft, mevrouw. Spreek dan toch, verdedig u." „Ja spreek, Elize viel Sabine in. Eindelijk richtte het meisje zich fier op, en gevoelde zij moed den slavenketen af te schudden. ,,'t Is waar, ik ontmoette hem dien avond," sprak zij met vaste stem. „En ge naamt afscheid van hem?" „Ja, ik nam afscheid van hem." „Eerlooze begon de Prins, doch een edeler toorn beheerschte den zijne. /Eerloosriep Sabine met vlammenden blik. „Wie heeft mijn zuster eerloos gemaakt Gij waart het Prins En gij durft er mijn zuster een verwijt van maken Zij, die voor dat zij door uw bijzijn onteerd werd het reinste schepsel was. Ja, zij nam afscheid van den ongelukkigen mau, dien zij eenmaal bemind had. Zij namen afscheid van elkander, en ik was daarvan getuige. W aart ook gij daarbij tegenwoordig geweest, gij zoudt het reinste afscheid gezien hebben, dat ooit uwe oogen hebben aan- schouwd." De Prins was onder de hartstochtelijke woorden TER VEIZEVSCHE lOllRAAT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1