Landbouwberichten. Gemengde berichten. BURGERL1JKE STAND vangen en kort daarna door de Troemoeneezen in den rug aangetast, als wanneer zij in alierijl terug- trokken. Alsnu volgde de aanval onzerzijds. Met kraeht werden zij vervolgd en telkens aangegrepen in hun eigen stellingen, waaruit zij met groote verliezen werden verdreven. TEH NEUZEN, 18 October 1887. De heer K. van Zaane, opziehter 3" klasse bij de fortificatien alhier is als zoodanig bevorderd tot de tweede klasse. De beer E. Hagoort, bureel-ambtenaar van 's Rijks-waterstaat te Ter Neuzen, is, met ingang van 1 November aanstaande, eervol ontslagen uit zijne betrekking, en in diens plaats benoemd de heer J. C. Heijblom aldaar. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het maken van werken tot verdediging van den oever van den polder Nieuwe Neuzen. Hiervoor haddeu ingeschreven de heeren P. J. Verbist, te Hontenisse, voor f 2694 A. v. d. Beek, te Zaamslag, voor f 2569 C. F. van Eraeijenhove, te Ter Neuzen, voor f 2567 H. Klaassen, te Zaamslag, voor f 24-76 J. Tol- lenaar, te Ter Neuzen, voor 2424 Jac. Jansen, te Ter Neuzen, voor f 2400 D. Tholens, te Ter Neuzen, voor f 2391 P. A. v. d. Velde, te Ter Neuzen, voor f 2377 en M. v. d. Hoek, te Ter Neuzen, voor 2370. Gedurende de tweede helft der maand Sep tember jl. zijn door het postkantoor alhier de vol- gende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen vanMej. Th. Jansens te Westdorpe, B. Bomo- zinge te Gend, Marie Johansson te Gothenburg. Hulst, 17 Oct. Heden vergaderden alhier de stembevoegde ingelanden van de polders Groot Kieldrecht en Nieuw Kieldrecht en benoemden tot dijkgraaf van beide polders, in plaats van wijlen den heer P. Vercauteren, overleden, diens zoon D. Ph. P. Yercauteren, thans burgemeester van Clinge. Sas van Gent. Zaterdagmiddag werd als naar gewoonte het pakket brieven bestemd voor Hulst op den trein gebracht. Onder weg van hier naar Ter Neuzen bemerkte de chef de train, dat het pakket verdwenen was. Tevergeefs werd naar het verlorene gezocht, totdat het eindelijk hedenmorgen in de oniniddellijke nabijheid van het station on- geschonden is teruggevonden. Onder meer bevatte het een aangeteekenden brief met ongeveer f 1000 gehlswaarde. Axel. De heer A. van der Welle, alhier, is met ingang van 20 October a. s. aangesteld als ambtenaar bij 's Rijks directe belastingen te Ro- zendaal. Zaiunshig, 17 Oct. Bij de Christelijke Gere- formeerde gemeente alhier werd gisteren, met bijna algemeene stem men, tot predikant beroepen, de heer H. J. Kouwenhoven, van Schoonebeek, gemeente Dalen (Drenthe). Ossenisse. Algemeen klagen de landbouwer-jagers hier over wildstrooperij. Niet alleen dat arraen zich hieraan schuldig maken om een stukje brood te verdienen, maar ook z.g. heeren schijnen dit on- gestraft uit liefhebberij te doen. 't Is te hopen dat de politie de overtreders der jachtwet spoedig in handen krijge. Het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw heeft aan den heer E. van Over- loop, te Stekene (Belgie), eerie zilveren medaille toegekend, nadat hij den 24 Augustus jl., bij de algemeene vergadering te Bergum, Belgische machines voor het vlasbraken in werking heeft laten brengen door twee Belgische werklieden en die werktuigen algemeen voldeden. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelbnrg. De rechtbank heeft in hare zitting van 18 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken A. de B., oud 39 jaren, vrouw van L. O., arbeidster te Zaamslag, is wegens oplichting ver- oordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf. B. van K., oud 51 jaren, kleermaker te Ter Neuzen, is wegens verduistering veroord. tot 3 maanden gevang. M. 't G., oud 26 jaren, werkmau te Axel, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 4 dagen gevang. Voor de openbare terechtzitting der rechtbank te Middelburg van Dinsdag 1 November 1887 zal terecht staan A. J. V., 33 jaren, lid van den gemeenteraad en landbouwer, geboren te Biervliet, wonende te Hoofdplaat, ter zake dat hij hem kan ik het nog. A1 word ik door ieder veracht en gehoond, hij is mij nog achting ver- schuldigd. Hij moet nog erkeunen dat ik, die hij door list en valsche voorspiegelingen zoo ongelukkig heeft gemaakt, door trouw en strenge plichtsbe- trachting nog boven hem sta. Zou ik mij daarop nog kunnen beroemen, wanneer ik thans vluchtte Zou hij niet gelooven, en had hij er geen recht toe te zeggenzij was een laag en trouweloos schepsel zij heeft haar woord gebroken zij was dus nog slechter dan ik. Ik heb voldaan aan hetgeen ik haar beloofde, zij was een huichelaarster? Neen, Sabine, den avond voor onze afreis had ik hem no2 kunnen verlaten, mij van hem kunnen ontslaan, thans niet meer. Hubert heeft mij dat dien avond nog herinnerd en edelmoedig zijn liulp aangeboden. Had ik toen zijn raad maar gevolgd, maar helaas ik had er den moed niet toe. (Wordt vervolgd.) 1°. in een door hem in April 1886 te Hoofdplaat ingevulde, onderteekende en aan den staat ingediende declaratie wegens vergoeding voor reis- en verblijf- kosten ter zake eener door hem als lid van den Raad der gemeente Hoofdplaat gedane reis van Hoofdplaat naar IJzendijke, naar aanleidiug van artikel 30 der wet van 19 Augustus 1861 (Stbl. no. 72) valschelijk en in strijd met de waarheid heeft verklaard, dat door hem als vrachtprijs voor een rijtuig met een paard was betaald vier gulden en vijftig cent 2°. in Sept. of Oct. 1886 toen hem van Regeeringswege verzocht was het bewijs over te leggen van de betaling van den hiervoren bedoelden door hem gedeclareerden vrachtprijs voor rijtuig met paard, valschelijk en met het oogmerk om het als echt te gebruiken, heeft geschreven en met den naarn van J. Lijbaart onderteekend een stuk van den volgenden inhoud ffOntvangen van A. J. Verplanke, raadslid te Hoofdplaat, wegens het verhuren van paard en rijtuig op dato 16 Februari 1886, van Hoofdplaat naar IJzendijke en terug de som van vier gulden en vijftig cents. Voldaan den 1 October 1886, get. Lijbaart, verhuurder van paard en rijtuig te Biervliet." En dat stuk daarna aan den burgemeester van Hoofdplaat overgegeven, ten einde als bewijs te dienen, dat door hem het gedeclareerd bedrag van vier gulden vijftig cents werkelijk was betaald. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 55 centimen tot fr. 0,88; stieren, koeien en runderen 50 tot 74 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 70 centimen tot fr. 1,20; vette varkens fr. 0,88 tot fr. 0,96. Yoor vlas werd per 3 kilo besteed te Aalst fr. 3,00 tot fr. 3,70; Mechelen fr. 3,81; Ware- gem fr. 2,70 tot fr. 3,06; Thielt fr. 3,50; Deinze fr. 3,50 tot fr. 4,75; St. Nicolaas fr. 3,63 en te Brugge fr. 4,80. Uit Eindhoven wordt gemeld De passagiers, die Vrijdag avond jl. met den laatsten personentrein te 11,09 van Bokstel naar Eindhoven vertrokken, zijn aan een groot gevaar ontsnapt. De trein, die iets te laat Bokstel verliet, had tusschen Best en Eindhoven eene groote vaart. Op eenen afstand van ongeveer 2000 meter van Eindhoven ontspoorde, door het breken van eenen wielband, het voorste gedeelte van een gemengd rijtuig eerste en tweede klasse, terwijl deachterwielen, hoewel onder hevige slingeringen, gelukkiglijk spoor bleven houden. Het voorste linkergedeelte van dien wagen, ongeveer meter uit de rails hangende, ploegde met de nog aan de as hangende stukken den grond, in wilde vaart, meer dan 600 ijzeren bouten aan stukken slaande. De bodem en de zware dwarsbalken van het compartiment der le klasse, waarin een Eindhovensch sigaren fabrikant met zijn echtgenoote waren gezeten, sloegen aan splinters, zoodat deze passagiers in doodsangst op de banken vluchtten. Tot overmaat van ramp ging de lamp uit. Een der passagiers, geen noodlijn vindende, draaide de kruk van den Westinghouse—rem om, waarna de vaart van den trein oogeublik sterk verminderde. Maar het was alsof de machine met zooveel te meer geweld terstond weer werd aangezet, hoewel zij het na korte vaart moest opgeven en op eenen afstand van ongeveer 6080 M. de trein tot staan kwam. Ware de trein nog slechts eenige meters verder doorgestoomd, dan zou dat rijtuig, met de daar achterhangende eerst tegen een wissel opgevlogen en op de vele, juist ter plaatse van het beginnende Eindhovensche emplacement zich kruisende rails, stellig te pletter geslagen zijn. De reizigers, uit het raam hangende en uit alle maeht om liulp roepende, werden nog intijds door eenen spoorwegwachter opgemerkt, die den niets kwaads vermoedenden machinist het roode noodlicht moet hebben voorgehouden. Het verkeer der lijn is den geheelen nacht daar gestremd geweest. Eerst den volgenden ochtend was het gelukt de baan weer berijdbaar te maken. Ruim eene week geleden is een horlogemaker te Leeuwarden op listige wijze bedrogen geworden door een fatsoenlijk gekleed Soerenmeisje, oud onge veer 20 jaar. Onder voorgeven dat zij de dochter was van den landbouwer G. K. Rienks, onder Vrouwenparochie, gemeente Het Bildt, had zij ver- scheidene gouden voorwerpen, als horloge, ketting, armbanden, vingerringen, collier, enz., te zamen voor een aanzienlijk bedrag, weten mede te krijgen. Volgens hare spraak was zij ook van den Bildtkant afkomstig. Zij droeg aan eenen breeden nickel- horlogeketting een klein, fijn gouden dameshorloge met geemailleerde kast, die echter defect was, was kloek gebouwd, eerder lang dan klein, met roode, gezonde gelaatskleur, en gekleed met donkeren regenmantel, donkeren hoed met veer en ging op klompen. In weerwil van de nasporingen der politie, heeft men haar nog niet in handen kunnen krijgen. De volgende, niet onaardige studentengrap heeft te Amsterdam plaats gekad. Zaterdagnacht omsireeks 1£ uur kon men op het Singel over de Ronde Luth. Kerk 4 studenten outmoeten, dragende een groot droogrek, met hetwelk zij eene wandeling door de stad maakten. Nabij de Oude brug gekomen, werden zij gearresteerd door 2 agenten, en niettegenstaande hunne verklaring dat genoemd toestel hun eigendom was, werden zij naar de Oude brug getransporteerd, om daar door „Mijnheer" verhoord te worden. Na eene lange discussie vertoonde eiudelijk een der studenten een onwederlegbaar bewijs van eigendom. Tableau de heeren konden inrukken. De tocht met het rek werd vervolgd. In de Kalverstraat gekomen werden onze studentjes weder- om opgemerkt door eenige agenten, welke in hun vuur eene ware drijfjacht op hen maakten. Zij sloegen op de vlucht, doch werden weldra in de St. Luciensteeg ingehaald, gegrepen en met het tot zeven aaugegroeid getal dienders naar de le sectie gebracht. Ook hier bleek uit het verhoor weldra, dat het toestel hun rechtmatig eigendom was, waarua de wandeling, voor zoover wij weten, thans ongestoord werd voortgezet. Uit Valkenburg (Limburg) wordt geschreven Het handeldrijvend publiek wordt gewaarschuwd, tegen zekereu P., van oorsprong Maastrichtenaar, doch die thans Aken, Antwerpen, Brussel of Luik als domicilie kiest, ten einde gemakkelijker zijn plannen te kunnen volvoeren. Twee jaren geleden zijn verschillende handels- firma's uit den omtrek en uit den vreemde de dupes van dezen sluwen man gewordendestijds had hij een winkel geopend te Maastrcht. Ver schillende vischhandelaars te Vlaardingen werden alstoen voor groote somtnen door hem beetgenomen, waarna hij met den geheelen inventaris naar Ant werpen overstak, zonder orde op zijne zaken te hebben gesteld. Yoor het oogenblik schijnt hij appelenkoopman te zijn geworden. Ten minste jl. Zaterdag hield hij zich als zoodanig in deze gemeente op. Hij verkocht aan een bekenden koopman twee waggons appelen, te leveren op Dinsdag en Donderdag daarop volgende. Yolgens de wijze, bij dezen handel alhier gebruikelijk, betaalde hem de aankooper bij voorbaat f 60 op het gekochte. De koopman en zijn knecht waren in tijds aan het station Wijlre, om den eersten waggon in ontvangst te nemen, doch men wachtte te vergeefs. De aankooper kon onverrichter zake huiswaarts keeren. Aangifte is hiervan gedaan bij de politie. Naar men verder verneemt, wordt P. ook door de Akensche politie ijverig gezocht. Hij wordt nl. verdacht, bij een restauratiehouder de echte ivoren biljartballen tegen gummiballen te hebben omgeruild. De echte ballen hadden eene waarde van f 60de aldaar achter- gelatene waren hoogstens f 1 waard. Een tragi-komische geschiedenis, die bewijst hoe ijverig sommige artsen zich bij //choleragevallen" gedragen, geeft te Rome overvloed van stof voor de dagelijksche gesprekken. De directrice van een een marionetten-theater kreeg dezer dagen plotseling eene hevige ongesteldheid, die met brakingen ge- paard ging. Dadelijk werd een dokter gehaald; hij werpt slechts even een blik op de zieke en verklaart beslist, dat het een geval van cholera in den hevigsten graad is en dat alle hulp te vergeefs zou zijn. Men moest, zeide hij verder, de zieke om het kwartier laudanumdroppels geven. Nauwe- lijks heeft de wijze aesculaap zich verwijderd, of de vrouw, die de zieke oppaste, werpt het fleschje met laudanum uit het venster en zet voor de patiente wat vlierthee, die op haar zulk een kalmeerenden invloed heeft, dat alle verdachte ziekteverschijnselen ophouden en de gewaande choleralijderes gerust inslaapt. Tegen middernacht klinken hevige slagen op de voordeur, die het geheele huis doen dreunen men kijkt naar buitenwie is daar? De transport - wagen voor de choleralijkenNu dringt de ,/cho- lera-commissie" het huis binnen, een lid van de gezondheidscommissie, een arts, twee opzichters en twee doodgravers. Terwijl deze zich gereed maken om de /doode" te vervoeren, beginnen de opzichters de kamers van het huis te desinfecteeren, totdat de vuisteu van de verbitterde huisbewoners de commissie het bewijs leveren, dat de gewaande doode leeft en dat hare ziekte slechts het gevolg is van een al te rijkelijk gebruik van ragout, waardoor haar maag een weinig van streek was. Onze lezers zullen zeker nog niet vernomen hebben dat de Keizer van Duitschland overleden is. Wij wisten het ook niet, maar een Duitsch correspondent van het Amerikaansche blad Telegram, te Minneapolis in Minnesota verschijnende, schrijft het en voegt er zelfs bij dat de Keizer reeds drie jaren dood is. In zijne plaals is nu de onderwijzer Som- mermann ten troon gezeten, zegt de correspondent. Als deze mocht komen te sterven, heeft Bismarck altijd volgensdien Duitsch-Amerikaanschen corres pondent nog twee andere grijsaards, die eveneens op den Keizer gelijken. De Kroonprins laat dit gebeuren, omdat bij den dood des Keizers de oorlog zou uitbarsten en hij den vrede tegen elken prijs verlangt te be waren. De Texaansche rechtspraak wordt soms zeer vreemd ten uitvoer gebracht. Als voorbeeld het volgende Een der grootste boeven van Texas was Bill Lingley uit County Lee in het midden van den Staat. De man had niet minder dan 37 moorden op zijn geweten. Eindelijk werd hij in Giddings ter dood veroordeeld. De sherif was vroeger zelf lid van een dievenbende met Lingley en had acht moorden op zijn geweten. Langen tijd twijfelde men er aan of de straf aan Lingley wel was voltrokken en nu heeft diens vader zelf het volgende medegedeeld Toen Lingley geen hoop meer had den dans te ontspringen, betaalde zijn oom, een rijk Californier 4000 dollars om hem te redden, aan den sherif, die op de volgende wijze handelde. Op den aangegeven dag werd Lingley in alien vorm naar de galg gevoerd, maar de zaak was zoo ingericht, dat bij den val het lichaam niet met zijn voile gewicht aan den hals hing, maar aan leeren riemen, die het lichaam vasthielden. In werkelijkheid maakte de delinquent eenige lucht- sprongen in het leeren samenstel, sloeg met de beeuen in de lucht, gaf den laatsten snik en was dood, ten minste volgens den omgekochten dokter. Lingley werd in een doodkist gelegd en aan zijn vrienden overgegeven. Toen later de met steenen gevulde kist naar het kerkhof werd gedragen, zat Lingley kalm en wel in den trein naar de kust en tegenwoordig is hij eigenaar van uitgestrekle landerijen en heeft een der grootste veestapels van Centraal-Amerika. Men spreekt veel te Arras van eene poging tot vergiftiging, met diefstal, onder zonderlinge omstandigheden gepleegd. In de rue Saint-Maurice woont eene weduwe, Victoire Petit, 73 jaar oud. Deze vrouw had kennis aangeknoopt met eene ge- wezen ziekenverpleger van het gasthuis St.-Jean, die als zoodanig weggejaagd was. Deze persoon, Jean Devaux, 27 jaar oud, had de vriendschap en het vertrouwen der rentenierster verworven. Zater dag dronk hij koffie bij de weduwe in gezelschap van eenige kameraden. Terwijl men aan tafel zat goot Jean Devaux behendig in haar kopje een slaapdrank. De arme vrouw dronk de koffie zonder achterdocht. Weldra werd haar hoofd zwaar en zij viel in diepen slaap. Devaux en zijne medeplich- tigen doorzochten nu al de meubelen zij namen al het geld mee dat zij vonden, juweelen, kostbare voorwerpen en 10,000 francs aan waarden. Toen vrouw Petit ontwaakte zag zij dat hare gasten ver dwenen waren. Bij het onderzoek van hare kas zag zij dat hare effecten en waarden gevlogen waren. Devaux werd aangehouden, maar wist uit het politie— commissariaat weer te ontsnappen. Van 1 tot 15 October 1887. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 6 Oct. Abraham Gerard den Exter, oud 22 j., jm. en Levina Versluijs, oud 22 j., jd. 7 Oct. Simon Laurens, oud 23 j., jm. en Pieternella Platteeuw, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Oct. Pieter Ja cobus de Ruijter, oud 21 j., jm. en Janna Maria Drabbe, oud 19 j., jd. Pieter Huijssen, oud 18 j., jm. en Antonina van de Wege, oud 21 j., jd. Geboorten. 3 Oct. Cornelia, d. van Karel de Koeijer en van Adriana Hamelink. 5 Oct. Levina, d. van Petrus de Kraker en van Suzanna Dees. Joost, z. van Cornelis Louwerens van der Bent en van Elisabeth Bruggeman. 10 Oct. Leuntje, d. van Cornelis Klaassen en van Leuntje Anna Dooms. Cornelis Hendrik, z. van Johannes Cornelis Klaassen en van Janna de Zeeuw. 11 Oct. Dingeman Leendert, z. van Pieter Koster en van Anna van Dongen. Electerius Gijsbertus, z. van Theodoras Acke en van Emelie Janna Mahu. Augustinus, z. van .lacobus Franciscus van Troost en van Cornelia van Pienbroek. 15 Oct. Susanna, d. van Krijn Dees en van Johanna Anthonina de Feijter. Overlijden. 3 Oct. Lesia Allaart, oud 76 j., wed. van Krijn Dees. Jorinus de Lege (te Dordrecht), oud 44 j., echtg. van Johanna Pieternella Meeuwsen. 11 Oct. Mathilde Eetesonne (van Assenede), oud 29 j., echtg. van Prudentius Claeijssens. 12 Oct. Gaston Leonard Bauwens, oud 1 m., z. van August en van Maria Cornelia van Hulle. Clara Gerrits, oud 59 j., wed. van Jan den Doelder. HULST. Huwelijks-aangiften. 12 Oct. Fred. Em. van der Heijden, oud 47 j., weduwn. en Anna Maria Brioen, oud 32 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Oct. Leonardus Preneu, oud 23 j., jm. en Maria Coleta Strijdonk, oud 23 j., jd. Geboorten. 8 Oct. Margaretha Rosalia, d. van Joh. Adolphus van Dorsselaer en van Maria Ludo- vica Janssens. 13 Oct. Cornelis, z. van Cornelis Millenaar en van Geertruy Zegers. Overlijden. 11 Oct. Cornelis de Blok, oud 74 j., echtg. van Christina Adriana Fassaert. AXEL. Huwelijks-aangiften. 7 Oct. Hermanus Ver planke, oud 23 j., jm. en Catharina de Kraker, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Oct. Cornelis van den Berge, oud 24 j, jm. en Levina de Regt, oud 22 j., jd. Daniel Bakker, oud 29 j., jm. en Jan- neke de Bruijne, oud 20 j., jd. Geboorten. 11 Oct. Sara, d. van Jan den Hamer en van Neeltje Verstraten. Berbel Elisa beth, d. van Rocus Hamelink en van Cornelia Heijnsdijk. 12 Oct. Jacobus Petrus, z. van Ber- nardus Franciscus Steel en van Maria Ludovica de Booij. 12 Oct. Janneke, d. van Pieter van Dixhoorn en van Adriana van Dixhoorn. Overlijden. 10 Oct. Jan de Krijger, oud 39 j., echtg. van Tanneke Dronkers. 14 Oct. Pieter Jacobus van den Broeke, oud 64 j., echtg. van Sophia Kalle.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2