Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2340. Woensdag 19 October 1887. 27e Jaargang, VERKOCHT. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgic 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEKTENTIlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend.. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. nit bind vcrschijnt Dinsclas- en Vrijdngavond bij den nitgever P. J. VAN E 8 A N E te Tee Neuzen. JPolitieli Overzicht. De Duitsch-vrijzinnigen hebben bij de stembus eene belangrijke overwinning behaald, door dat een hunner leiders, Von Forckenbek, met groote meer- derheid is verkozen, nadat hij bij de septenaats- verkiezingen het onderspit had gedolven. He kiezers schijnen bekomen te zijn van den schrik, dien men hun door oorlogsgeruchten op het lijf had gejaagd. De uitslag der stemming in Bulgarije is gunstig voor de regeering uitgevallen. De oppositie zag 27 van bare kandidaten verkozen, de regeering 258. Hier en daar hebben ongeregeldheden plaats gehad, o. a. te Kutlowitza, waar 14 personen werden gedood te Rakowitza, waar vier dooden vielen en te Plewna, waar 7 werden gedood en 17 gewond. Volgens de Times heeft de Russische regeering, op de vraag van de Porte, onder welke voorwaarden Rnsland een compromis met Bulgarije wilde sluiten, de volgeude eischen gesteldle benoeming van een Russischen commissaris, die met een Turkschen zes maanden lang gezag zal uitoefenen2e samen- stelling van een nieuw Ministerie door den Russischen commissaris3e verkiezing eener nieuwe Sobranja, drie maanden na de installatie van den commissaris, en 4e aanwijzing van twee kandidaten voor den troon door Rusland, uit welk tweetal de Sobranja eene keuze zal moeten doen. De Russen kunnen voorwaarden maken, maar noch de Sultan, noch de Bulgaren, noch een der groote mogendheden zal aan zulke brutale eischen toegeven. In het Brittenland spookt het nog. Op het Trafalgar-Square hielden de socialisten dreigende redevoeringen, hoewel het niet tot uitbarsting kwam, door de aanwezigheid der politie. Chamberlain is benoemd als commissaris voor de regeling der tusschen Canada en de Vereenigde Staten hangende geschillen over de visscherij-kwestie. Men acht deze keuze niet heel verstandig, daar in den Amerikaanschen Senaat eene aanzienlijke Iersche meerderheid zitting heeft, die alles zal doen om de voorstellen van Chamberlain te doen mislukken. Ook in Azie gaat het John Bull niet voor den wind. Wei heeft de Nizam van Hyderabad eene groote somme gelds aangeboden voor krijgstoe- rustingen ten behoeve van het Engelsche leger in Indie, maar zeker inlandsch Vorst, Dhoelip Singh, is nog altijd in Rusland en hitst zijne landgenooten op tegen de Engelschen. Duizenden exemplaren heeft, hij laten verspreiden, waarin hij zich beklaagt over de Engelschen, die hem, toen hij nauwelijks elf jaren was, zijn erfdeel afhandig maakten, hem later met eene armzalige som wilden afschepen, en hem, toen hij dit aanbod met verontwaardiging afsloeg verraderlijk in hechtenis namen. Hij ver- klaart zich geheel ten dienste van Rusland en wil ziin verder leven wijden aan de bevrijding van zijn vaderland van het gehate Engelsche juk. Breeders!" zoo roept hij uit, „de allerbelangrijkste en lang FEUILLBTON. 17) Hij gaf haar de hand. yEn laat ons thaus scheiden, mijn trouwe Hubert. Ik zal u niet vergeten, vergeet ook mij niet." Hij was opgestaan, evenzoo mevrouw Helfenstein. De laatste trad diep geroerd op den luitenant toe. „Slechts deze bede, mijnheer. Vergeet de gulden woorden niet welke Marianne tot u gesproken beeft. Denk steeds aan haar als eene beschermengel u door God gezonden." De jonge man zonk op zijn knieen en tot Marianne opziende sprak hij, terwijl tranen zijn oogen ver- duisterden „Ja, gij alleen hadt mijn engel kunnen worden, MarianneHelaas, thans is het te laat." Driftig sprong hij daarna op, bedekte zijn oogen met de handen en wenkte beide toe te vertrekken. Hij wierp zich daarna op een sopha en zwaar hijgde zijn borst, terwijl een doodelijk waas zijn gelaat overtoog. Lang bleef hij zoo liggen, totdat het dienstmeisje weder binnentrad met de boodschap, dat een dame mijnheer wenschte te spreken. Hij sprong op en beval de dame te verzoeken binnen te komen. Kort daarna trad Sabine binnen. ,/Gij hier Sabine," riep hij ontsteld, ywat is er gebeurd verwachte crisis nadert. Het uur zal weldra slaan waarop gij door uwe verbannen opperhoofden zult worden opgeroepen, om het leed en de beleedigingen te wreken, u door de huurlingen van Engeland aangedaan Hij verzekert dat zij kunnen rekenen op de sympathie van meer dan een Euro- peeschen staat en op den zedelijken en stoffelijken van eene der groote mogendheden. De verbannen hoofden, die thans van de gastvrijheid van Rusland leven, zullen de onzijdigheid van deze groote en bevriende natie niet compromitteeren door op Russisch gebied openlijk daden te verrichten tot on- dersteuning van hunne landgenooten; maar zij zullen van de ruime geldmiddelen, die hun ten dienste staan, gebruik maken, om in gansch Indie een heiligen cruistocht tegen Engeland te doen prediken. ,/Inboorlingen van Britsch-Indie zoo besluit let stuk ,/ontwaakt uit uwe sluimering en be- wijst aan de gansche wereld, dat gij niet langer de dupes wilt zijn van Engelsche kooplieden en de slaven van Engelsche gouverneursHerinnert u de geweldenarijen en de beleedigingen, die op uw hoofden zijn opgestapeld door den Engelschman, van het eerste oogenblik, waarop hij den voet zette op den bodem van Hindostan tot op den huidigeu dag Herinnert u, dat hij zijn tegenwoordig over- wicht slechts heeft verkregen door een oceaan van Indisch bloed te doorwaden Herinnert u al deze grieven, als de dag der afrekening zal zijn aange- brokenMoge Allah de zaak der rechtvaardigen verdedigenDaarbij komt, dat noch van Perzische noch van Afghaansche zijde eene ernstige poging wordt gedaan om den uit Teheran ontvluchten, voor Engeland zoo gevaarlijken kroonpretendent Ayoeb Khan gevangen te nemen. Niet lang ge- leden bevond zich de zwerver met slechts 15 aan- hangers op een heuvel, die door 200 man Afghaansche kavallerie was omsingeld. Men liet hem echter ontvluchten. In de onmiddellijke nabijheid stond eene afdeeling Perzische troepen, maar de aanvoerders der Afghanen sloegen ieder aanbod van hulp af. Toen later bij eene eenigszins ernstiger vervolging de Afghanen op Perzisch gebied doordrongen, gaf de Perzische gouverneur van Khef bevel hen geenerlei levensmiddelen te verschaffen, zoodat zij onverrichter zake moesten terugtrekken. In Petersburg ziet men dit gaarne. De grenskwestie is geregeld, zoo heet het, maar de beide genoemde heeren Ayoeb en Dhoelip zijn twee uitmuntende werktuigen voor Rusland om aan de Britsch-Indische grens meer onrust te brengen dan Engeland lief is. Aan de Commissarissen des Konings heeft de Minister van Kolonien bij circulaire de wenschelijk- heid betoogd om, in het belang der koloniale werving, eenige officieren en gep. officieren van het leger in ,/Gij moet haar redden, Hubert," was alles wat het meisje onder een vloed van tranen kon uitbrengen. ,/Wat is er gebeurd Wie moet ik redden ,/Elize ,/Maar vertel dan in hemelsnaam, wat is er voorgevallen HOOFDSTUK VIII. Wij begeven ons thans weder naar het Inselpark. De beide zusters zaten in het salon, waarin zij zich, niettegenstaande de pracht die hun omgaf, zoo naamloos ongelukkig gevoelden. ,/Kom, wees wat flinker, Elize, sprak haar jongere zuster, waarvoor zijt ge eigenlijk bevreesd ,/Gij kent hem nog niet, Sabine." yMaar wat kan hij u in 's hemelsnaam doen Het eenige is, dat hij u uwe vrijheid hergeeft. En God gave, dat hij dit deed. ,/En wat zou er dan van onze moeder en van u worden Sabine z/Yan mij," stoof het driftige meisje op. //Van mij Geloof me, Elize, ik verwensch iederen dag, elke minuut hierDoch neen, ik neem met alles genoegen om uwentwille. Ik blijf te midden van dezen rijkdom om bij u te zijn. Gij alleen hier och tracht mij niet tot andere gedachten te brengen gij zoudt of waanzinnig, of spoedig dood zijn. Gelooft ge het zelf niet Elize gaf geen antwoord. ,/Zoover zou het komen," vervolgde het opgewonden Ned.—Indie uit te zenden met opdracht zooveel mogelijk in overleg te treden met de burgemeesters ten plattelande en voorlichting en, waar noodig, ook eenige geldelijke hulp te verleenen aan personen, die zich naar Harderwijk wenschen te begeven, ten einde aldaar dienst te nemen. Aan die officieren wordt tevens opgedragen, hunne komst in eenige gemeente steeds te voren aan te kondigen aan het hoofd dier gemeente, met uitnoodiging tijdig te publiceeren, dat en waar hij daar ter plaatse zal zijn te ontmoeten. Den Commissarissen des Konings wordt verder verzocht, de burgemeesters officieel in kennis te stellen van de aan die officieren gedane opdracht, met uitnoodiging dezen zooveel mogelijk jehulpzaam te zijn ter bereiking van het beoogde doel: verbetering van de resultaten der koloniale werving. Yolgens een brief uit de residentie aan het Zeeuwsch Dbl. is er een fractie onder de linkerzijde, welke neigt tot het denkbeeld, om bij de behandeling der Staatsbegrooting geen enkele nieuwe uitgave van eenig gewicht goed te keuren. Zij wil aan de begrooting van 1888 een uitsluitend tijdelijk karakter geven, een credietwet, niet in vorm, maar in wezen. Zij zou daarvan zelfs bij gemotiveerde motie bij den aanvang der begrootingsdiscussie willen doen blijken. Daarin zou dan tevens worden uitgedrukt, dat de Kamer het wenschelijk keurt, dat alle nieuwe uitgaven door de nieuwe te kiezen Kamer bij suppletoire begrootingen zouden worden aanhangig gemaakt. De Minister van Oorlog heeft afwijzend be- schikt op het verzoek van het hoofdbestuur van ff Yolksonderwijs," om het lager onderwijs in de kazerne uitsluitend door bevoegde onderwijzers te doen geven, hoofdzakelijk op grond der kosten. De benoodigde gelden, die aan de Staten-Generaal zouden moeten worden aangevraagd, worden op een halve ton geschat. De heer J. D. Sipraan te Anna Paulowna wendt krachtige pogingen aan tot de stichting van een weeshuis te dier plaatse, hetwelk zal moeten dienen tot opneming van weezen uit alle oorden van ons vaderland, die elders geene plaatsing kunnen verkrijgen. De aanneming der weezen en hunne opvoeding zal op dezelfde wijze en in denzelfden zin geschieden als in de bekende philanthropische inrichting te Neerbosch. Wanneer de goedkeuring des Konings op de statuten verkregen is, wat eerstdaags verwacht wordt, zal de heer Sipman zijne collecte openen. De Haagsche correspondent van de Middelb. Ct. schrijft dat, behalve het ontwerp van de Land- bouw—commissie, nog een tweede ontwerp van wet op den boterhandel bestaat, gemaakt door twee hoofdambtenaren, een van waterstaat en een van justitie. meisje, „en daarom bid ik God dagelijks om het uur uwer bevrijding." ffEn moeder Wat zou er van haar worden Zij zou met mij verstooten worden en zij is zoo aan dit leven, aan deze omgeving gehecht." /Moeder viel Sabine schamper in, zij zal zich dat genot niet behoeven te ontzeggen. Zij zal daarvoor in het contract met den Prins wel gezorgd hebben." ,/0, spreek zoo niet, Sabine." y Heeft zij u dan niet verkocht Doch ik wil eerlijk zijn en zonder omwegen spreken. Het is niet alleen moeder die u aan deze plaats, die ge ontvlieden kunt, gekluisterd houdt. Het is het ongeluk." i/'t Is waar," antwoordde Elize, //doch ge hebt het juiste woord niet gebruikt. Het is de schande. Hoe kan ik, als de gewezene maitresse van den Prins in de wereld terugkeeren Zou dat ver- schrikkelijke woord mij niet overal vervolgen P" yArme zuster, gij zegt hetgeen ik dacht." z/En zou ik mij aan die algemeene verachting blootstellen //Zou zij grooter zijn dan die waaraan ge thans blootstaat Elize gaf op deze vraag geen antwoord. z/Gelooft gij, omdat het oordeel van de menschen voor u hier verborgen blijft, dat men niet over u spreekt P Kom, Elize, wees moedig. Nog eenmaa" bid ik u, werp die zwakheid van u. Uit medelijden Volgens den Haagschen kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. moet er niet lang geleden eene vergissing hebben plaats gehad met de bezorging van een hooge onderscheiding. Aan een onzer Ministers was door een buitenlandsche regeering een hoogc orde toegedacht. Maar toen de gezant daarmede bij een ander lid van het kabinet kwam, was de begiftigde juist op verzoek eervol outslagen. Nu behoefde dit wel geen beletsel te zijn om zijn verdiensten nog te beloonen, maar de collega van den afgetredeu Minister oordeelde het toch beter dat het kruis werd toegekend aan een Minister in activiteit. Natuurlijk beval hij zichzelf er niet voor aan, maar de gezant begreep toch de vingerwijzing en eenige dagen later biggelde het kruis in 't knoopsgat van Z.Exc.nu men zie voor den naam de dagbladen' van den laatsten tijd maar na. De bekende Rotterdamsche kindervriend, de leer A. Koene, heeft weder het plan opgevat zijn philanthropisch werk voort te zetten om aan be- loeftige schoolkinderen des winters gratis een dege- Lijk middagmaal te verschaffen. Van af Maandag 31 Oct. zullen dagelijks pi. m. 90 kinderen der lostelooze scholen in zijn lokaal Hoveniersstraat 39 gespijzigd worden. De talrijke meestoven op Tholen zullen ook dezen winter volop te werken hebben, daar in de nieuwe polders van dat eilaud veel meekrap verbouwd is. Op dien zwaren kleigrond geeft de krap eene goede opbrengst. De prijzen van racine en hartgoed zijn echter te laag om groot profijt er van te trekken. In de Statistiek van het Koninkrijk der Nederlanden" betreffende de opbrengst der belas- tingen vindt men ook uitvoerige opgaven omtrent den accijns op het gedistilleerd. Voor zoover men uit de opbrengst van den accijns het verbruik kan bepalen, is hat gebruik van sterkedrank in de laatste zes jaren verminderd. De accijns bedroeg in 1886 f 5,40 per hoofd, vertegenwoordigende 8,99 liter; in 1885 5,50=9,16 liter; in 1884 5,49=9,46 liter; in 1883 5,39=9,46 liter; in 1882 5,37=9,43 liter; in 1S81 5,59=9,81 liter. In 1885 was dat gebruik in Noord-Brabant 6,96 liter per hoofd, in Gelderland 8,70, in Zuid-Holland 10,69, in Noord-Holland 11,90, in Zeeland 5,67, in Utrecht 10,91, in Friesland 7,73, in Overijsel 9,29, in Groningen 10,62, in Drente 7,35, in Limburg 3,04. Van goed ingelichte zijde wordt ons gemeld De berichten uit Toba zijn thans zeer gerust- stellend, vooral in verband met die uit Troemoen. Onze troepen zijn daar inderdaad slaags geweest met de Atjehers, die onze stellingen op twee punten te gelijk hadden aangevallen. Zij werden goed ont- heb ik tot nog toe gezwegen, thans kan ik dat niet meer. Kom zuster, schep moed." z/Ik kan niet Sabine, 't Is of alle geestkracht in mij is gedood. Mijn leven in de laatste jaren was een aanklacht tegen mij zelf." z/Daarom juist moet gij er u aan onttrekken." yMaar wat zullen wij doen, Sabine z/Vluchteu. Zoo spoedig mogelijk, nog in dit uur. De Prins is naar de parade en ook de meeste bedienden zijn gaan kijken. Laten wij ons verkleeden. Ik neem jongenskleeren en gij trekt mijne kleeding aan. Verder nemen wij niets mee. Hubert zal ons wel van reisgeld voorzien om over de grenzen te komen. De afstand daarheen is niet groot en zijn wij eenmaal over de grenzen, dan zijn wij buiten bereik en zullen wel verder zien." //Van Hubert geld aannemen Ik neem het van hem Elize." z/Maar zou ik door thans te vluchten, niet juist den schijn op mij laden dat ik schuldig ware, Sabine. Zou ik juist daardoor niet bevestigen dat ik het verachtelijke wezen ben waarvoor hij mij houdt?" z/In zijne oogen misschien, maar wat is u daar- aau gelegen?" z/Mij veel," antwoordde Elize. Wat is mij nog overgebleven Alles heb ik verloren, mijn liefde en mijn eer. Alleen het bewustzijn blijft mij nog, dat ik tegenover hem steeds mijn plicht gedaan heb, zijn trouwe slavin ben geweest. Al kan ik geen mensch ter wereld meer vrij in de oogen zien, TER \ElZE\S(flt COHRMT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1