Brimn nit 'tHaaije. Landbouvvberichten. Gemen^de berichten. Telegrafische berichten. afzonderlijk genummerd perceel, n°. 23. De in- breker is daama uaar den zolder gegaan en heeft zich over het dak begeven naar de woning van genoemde dame, die uit de stad was. De dienst- boden waren echter in huis en eene harer heeft in het holle van den nacht alles gehoord. Zij was echter dermate verschrikt, dat zij haar kameraac niet durfde wekken. Zij hoorde den nachtelijken bezoeker door het geheele huis gaan; eerst later, toen het onraad scheen geweken, waagden de dienst- boden zich aan een onderzoek en het bleek daarbij dat de inbreker het dienstbodenvertrek uit voorzorg had afgesloten. Yermoedelijk niets van zijne gading vindende, heeft de dief alleen eene kleine werk- doos van eene der dienstboden meegenomen en zich langs denzelfden weg, dien hij bij zijne komst had gekozen, verder begeven. Over het dak van het huis n°. 25, van baron v. D. v. W., bereikte hij het dak vau n°. 27, de woning van Jhr. Q. v. U. Hij glipte daar door een dakvenster op de zolderverdieping en vond eenige kleedingstukken, die waren opge'nangen om te worden schoongemaakt. Met dezen buit sloop hij weder door het dakraam en bereikte over de perceelen 25 en 23 weder het ledige huis n°. 21, waaruit hij vervolgens door de gebroken ruit in het onderhuis schijnt te zijn ont- komen. De politie doet tot hiertoe te vergeefs pogingen om den brutalen inbreker op het spoor te komen. TER NEUZEN, 11 October 1887. Zaterdag had de officieele proeftocht plaats der provinciale stoomboot Walchereu", zooals be- kend is gebouwd op de werf der maatschappij vde Schelde" te Vlissingen. Het schoone vaartuig arriveerde alhier omstreeks een uur. Behalve de Commissaris des Konings hadden eenige leden en de Griffier der Gedeputeerde Staten onzer provincie, de burgemeester van Vlissingen, de inspecteur van het Nederlandsch loodswezeu aldaar, de directeur van den provincialen stoombootdienst en de directeur en ingenieurs der maatschappij »de Schelde" den tocht medegemaakt. Het is gebleken dat het schip bij goed tij in 3 en bij tegenstroom in 5 kwartier van hier naar Vlissingen loopt. Geheel van staal vervaardigd heeft het vaartuig eene lengte van 41,15 M. en eene breedte van 6,10 M. Het is voorzien van voor- en achterroer, stoomstuurinrichting, stoom- ankerspil en ook stoomverwarming in voor- en achterkajuit, alsmede electrische verlichting. Nadat de reizigers in het Nederlandsch loge- ment alhier het middagmaal hadden gebruikt keerden zij omstreeks half vier naar Vlissingen terug. Het stoomschip is hierna aan de provincie afgeleverd. Heden ochtend vroeg werd alhier uit de haven bij den oostbeer het lijk opgehaald van een Bel- gisch meisje, naar gissing 20 a 25 jaar oud. Gisteren leurde zij nog in de stad met blauwsel zij was zeer schamel gekleed en waarschijnlijk afkomstig uit Lokeren. Uit alle bizonderheden blijkt, dat zij door de duisternis misleid te water is geraakt. Het lijk is naar het daarvoor bestemd huisje op de begraafplaats vervoerd. Akten-examens in Zeeland Toegelaten o. a. de heeren F. Boon, van Zaamslag, en P. J. Kousemaker, van Groede, en mej. G. C. Duijvestein, vau Zaamslag. Benoemd tot surnumerair der belaslingen o. a. de heer P. Lucieer van Groede. ciinjre. Ten gevolge van het overlijden van den heer P. Vercauteren, in leven dijkgraaf van den polder Clinge, vergaderden heden de ingelanden van dien polder tot benoeming van een dijkgraaf. Als zoodanig werd gekozen de heer L. van Waes- berghe—Janssens te Hulst. Breskens, 10 October. De heer B. M. Mantz, predikant bij de Ilervormde gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Cats (Noord- Beveland.) ,/Luitenant," zeide de Prins schijnbaar kalm. De luitenant Von Willich schrikte op. Weer ontmoetten zijne oogen die van den Prins welke gestreng op hem gevestigd waren. Daar stond de man voor hem, die hem zijn levensgeluk, alles ontnomen had wat waarde voor hem had en daar- mede nog twee menschenlevens had vernietigd; dat van de arme vrouw in het Inselpark, dat van het bleeke meisje onder de toeschouwers. En dien man zou hij groeten! Hij hield zijn sabel niet opwaartseen doodelijke haat blikte uit zijn oogen. Hij wijgerde het saluut. Overal heerschte een doodsche stilte. Niemand verroerde zich. De Prins keerde zich tot den commandeerenden generaal, die achter hem stond. „Hoe heet die officier?" vroeg hij volkomen bedaard. ^Luitenant Von Willich, uwe Hoogheid." ,/Meld dien krijgsman zijn ontslag. Ik ben overtuigd, dat Zijne Majesteit, wanneer hem het gebeurde is medegedeeld, zulke mannen den naam van officier verdient deze man niet niet meer in de gelederen zal dulden." De Prins reed verder, gevolgd door zijn staf. De luitenant Von Willich wankelde in den zadel een huzaar moest hem ondersteunen. De Prins had overluid gesproken zoodat ieder- een hem verstaan had, ook Marianne, die bewuste- loos in de armen van mevrouw Helfenstein neerzeeg. Na afloop van de parade was den luitenant Von Willich kamerarrest opgelegd doch zonder zijn eerewoord te vorderen. Onstburg. De schuur van den moleuaar A. de Hullu, te Cadzand, brandde Zaterdagmorgen geheel af, benevens een daaraan grenzend varkenshok. De granen, die er in geborgen waren, werden een prooi der vlammen. De schade bedraagt f 1800. De oorzaak is onbekend, hoewel aan kwaad- willigheid niet gedacht kan worden. Borssele. Toen jl. Zaterdagavond twee knechts van den landbouwer J. Bruiuooge met hunne paarden vau het land huiswaarts keerden, wilde een knaapje van acht jaar hoogstwaarsehijnlijk een eind mede rijden op de slede, welke door het eerste tuig paarden getrokken werd. Om zijn doel te bereikeu, liep hij dicht langs het tweede span. Een der paarden, daardoor verschrikt, gaf hem zulk een geduchten slag tegen het hoofd, dat hij een eind werd weg- geslingerd en geruimen tijd bewusteloos bleef. Eerst na vele pogingen gelukte het, hem weder tot be- wustzijn te brengen. Onmiddellijk werd genees- kundige hulp ingeroepen. Ofschoou deerlijk aan het gelaat gehavend, schijnt de toestand van den knaap bevredigend te zijn. 's Grave ullage, 11 Oct. Tweede Kamer. Inge- komen zijn de ontwerpen op den zout-accijus en de wijzigingen in verband met de nieuwe straf- wetgeving. Het algemeen debat over de grondwetsherziening in tweede lezing is aangevangen. De heeren Ver- meulen, Euijsch en Van Baar hielden de bezwaren tegen de herzieniug volde heer Wassenaar ver- klaarde voor de Reform-bill en de additionn. artt. te zullen stemmen. De heer Van der Feltz con- stateerde, dat als de anti-revolutionaire partij alleen die hoofdstukken wilde aannemen, de liberalen zich hunne stem over de additionn. artt. zullen voor- behouden. Tegen dit dreigement kwam de heer Lohman op. De heer Vau Houten verklaarde, ditmaal voor het hoofdstuk troonsopvolging te zullen stemmen. De heer Donner betreurde het, dat hoofdstuk godsdienst ongewijzigd bleef. De Minister Heemskerk verdedigde de voorstellen als een onver- breekbaar geheel. Morgen voortzetting. RECHTSZAKEN. Arrondisseineuts-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken G. J. L., oud 11 j., zonder beroep, wonende te Ter Neuzen, is wegens straatschenderij veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. W. M. W., oud 11 j., zonder beroep, wonende te Ter Neuzen, is wegens straatschenderij veroord. tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. P. de B., oud 24 j., klompenmaker, wonende te Graauw, is wegens mishaudeling veroord. tot 1 maand hechtenis. A. M. M., oud 22 j., molenaar te Hulst, is wegens mishandeling en beleediging veroord. tot /16 boete of 8 dagen hechtenis. L. de F., oud 25 j., te Ter Neuzen, is wegens bedrog veroord. tot 6 maanden hechtenis. L. H., oud 41 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot f 16 boete of 8 dagen hechtenis. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen 58 centimeu tot fr. 0,90; stieren, koeien en runderen 55 tot 76 centimenalles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren 65 centimen tot fr. 1,15; vette varkens fr. 0,88 tot fr. 0,96. Voor vlas werd per 3 kilo besteed te Aalst fr. 3,00 tot fr. 3,70; Mechelen fr. 3,86; Ware- gem fr. 2,88 tot fr. 3,15; Thielt fr. 3,50; Deinze fr. 3,50 tot fr. 4,75; St. Nicolaas fr. 3,36 en te Brugge fr. 4,80. o Men schrijft uit Etten en Leur, dd. 7 October Had jl. Zondag de groote slag van Sedan plaats, (de belhamels wonen voor een groot deel op het Moleneind, door henzelven Duitschland genoemd, vandaar die benaming van dit bloedige treffen.) tfMijne heerenzeide de overste tot de officieren die hij had doen bijeenkomen, „,gaarne geef ik de verklaring dat de luitenant Von Willich een uit- stekend officier is, die het korps tot eer verstrekt. Hetgeen van morgen is voorgevallen schijnt mij een veete van privaten aard en ik geloof niet dat Zijne Majesteit daarvoor een zoo degelijk en kundig officier zijn ontslag zal geven. Maar de Prins heeft over 't front van den troep hoogst beleedigende uitdrukkingen tegen den luitenant Von Willich gebezigd en dat maakl de zaak, in mijn oog al- thans, leelijker. Dat was eene beleediging die alleen door de wapenen kan worden uitgewischt, maar een Vorstenzoon kan men zoo maar niet uitdagen. Bovendien kan een luitenant van zijn regiments commandant geen voldoening vorderen. Er blijft hem dus niet anders over dan zijn ontslag te nemen." (Wordt vervolgd.) Woensdagavond werd nog een weinig nageklopt. Thans was het onder de Ettenaars onderliug. Een hunner kreeg een schampschot vau zijn partijgeuoot van Zondag; gelukkig bleef het hierbij. Dat met deze dagen geen dooden gevallen zijn, is te verwonderen, daar volgens eigen verklaringen der geneeskundigen de wonden weinig dieper hadden moeten zijn, om levensgevaar te veroorzaken. Een der zwaarst gewonden is thans langzaam aan de beterhand; door groot bloedverlies was hij zoo zwak, dat men in het begin voor zijn leven vreesde. Overigens zijn velen niet in staat om te werken. In de herberg van E. in het Leursche straatje is alles kort en klein geslagen. De schade, hier aangebracht, is niet gering. Slechts enkele Leureuaars moeten binnen geweest zijn, toen men het licht uitgooide en het gevecht op zijn hevigst was. Een der getroffenen, half lam geslagen, getrapt en ge- stoken, die nauwelijks meer loopen kon, werd ten overvloede wegens dronkenschap bekeurd. Er is beestachtig gehandeld. Overigens werden er ook tragi—comische scenes afgespeeld. 's Avonds, na afloop van het gevecht, kwam een opgewonden boer uit Etten geheel alleen een herberg bij het spoor binnen, die hij verlaten waande, met den uitroep: Waar zijn de Ijeurenaars?" Maar hij was geen drie huizen daar vandaan, of hem waren reeds zooveel slagen toegediend, dat hij door het veld trachtte te ontkomen. Gedurende het gevecht in de herberg van E. moeten eenigen zich verborgen hebben onder het biljart, in het buffet en in de schouw. Dat de wegen in het geheel niet veilig waren, blijkt hieruit, dat Dinsdag een persoon even buiten het dorp op de vlucht moest gaan. Ook aan de kanten vau Hoeven en Sprunnel moet men Zondag later in den avond danig huis gehouden hebben. Er kwatnen zelfs personen achter de heggen uitgesprougen, om hun slachtoffer goed en onverwachts te kunnen treffen. De marechaussees stelden een onderzoek in hetgeen naar men algemeen hoopt, aanleiding zal geven tot strenge vervolging der daders, die thans nog op vrije voeten zijn. Met het oog op de kermis te Leur, die Zondag aanvangt, en den revanchelust, die Leur bezielt, zou een versterking der politie niet overbodig zijn. Zaterdagmiddag vervoegde zich een persoon aan een perceel op het Eokin te Amsterdam, voor- gevende loodgieter te zijn en gezonden te worden door den pastoor der Boomskerk, met verzoek naar een lek in het looden dak der kerk te mogen zien, 't welk voor het dak van dat perceel beter was te bereiken. Het verzoek werd toegestaan, doch men scheen de zaak niet erg te vertrouwen. Ten miuste men won inlichtingen aan genoemde kerk in en vernam daar, dat van een lek aan het dak en bet gedane verzoek niets bekend was. Intusschen was de man op het dak der kerk bezig geweest en had reeds een zak met lood gevuld, waarmede hij zich, naar het scheen, dacht te ver- wijderen. Hij merkte evenwel spoedig, dat er onraad was, want toen hij met zijne buit dacht heen te gaan, vond hij de deur gesloten. Hij begaf zich toen weer naar boven, klom van het dak waarop hij zich bevond op het achterliggende van een perceel in de Kalverstraat. Is toen op een binnenplaats van dit laatste perceel gekomen, bij welks bewoners hij voorgaf van het dak te zijn gevallen, met het autwoord op de be- langstellenden vraag of hij zich niet bezeerd had," dat dit nog al ging. Men heeft den slimmerd toen deftig in de Kal verstraat uitgelaten en is verdwenen zonder een spoor achter te la ten. Onder grooten toevloed van belangstellenden, had Vrijdagavond te Nijmegen een tweede proefrit met het stoomrijtuig „Noviomagam" op de grind- wegen plaats. Door den uitvinder van dat rijtuig, den heer P. van Rijn, waren eenige ingenieurs en andere deskundigen uitgenoodigd de proefneming bij te wonen. Ofschoou geen bepaald oordeel door de deskundigen werd uitgesproken, daar zij liever de „Noviomagum" eens op den langen weg wilden zien beproeven, keerden zij toch zeer voldaan huiswaarts. Naar wij vernemen, heeft de heer Van Rijn bereids uit Oost-Indie aanzoek ontvangen tot overzending van zijn stoomrijtuig, ten einde de bruikbaarheid voor het vervoer op den gewouen weg te kunnen beproeven. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn te Wijk bij Duurstede twee jongeus uit een kostschool ontvlucht. Zij hebben omstreeks 2 uur het gebouw der school verlaten en eene heg, die den tuin van een boomgaard scheidt, overgeklauterd, bij welke gymnastische toer zij een toiletdoos met verschillende beuoodigdheden en eenige sigaren verloren, die den volgenden dag door de politie gevonden zijn. Weldra hadden de vluchtelingen de stad achter zich en begaven zij zich met een toeibootje de rivier af, doch zijn later weder aan wal en naar Vreeswijk en Vianen gegaan. Daar hebben zij plaats genoraen op een bootje naar Utrecht, vanwaar zij aan hunne ouders hebben geschreven, dat zij het verkeerde van hunne handelwijze inzagen, maar dat zij zich bij een club hadden aangesloten." Uit deze niet zeer duidelijke verklaring leidt men af, dat zij voornemens zijn met een kermistroep uit Vianen meetetrekken. Hun sigualement komt in het jongste politieblad voor en vermoedelijk zullen de vluchtelingen wel spoedig gesnapt zijn. Het is van algemeene bekendheid, dat slapen met open mond zeer nadeelig is voor de gezond- heid en daaruit verschillende ongesteldheden kunnen ontstaan. Dezer dagen spraken wij een onzer stadgenooten (zegt het Utr. D.) die ons mededeelde, dat hij ge ruimen tijd had gesukkeld; het was begonnen met piju in de keel, toen voegden er zich oorsuizingen bij en eindelijk kwam er een begin van doofheid. Hij raadpleegde eene specialiteit in oorziekten; deze verklaarde dat zijne ougesteldheid uitsluitend het gevolg was van het slapen met open mond en dat hij zijne ongesteldheid van lieverlede zou zien verdwijnen, zoodra hij deze kwade gewoonte slechts naliet. Dit bleek echter gemakkelijker geraden dan gedaan. Nu heeft onze stadgenoot, op advies van een auder deskundige, zelf een respirator ver vaardigd, die hij 's nachts draagt, en daarbij vindt hij reeds dadelijk veel baat. Men schrijft uit Dordrecht Zaterdagavond wandelde een minnend paar in de buitenwijken van onze stad, die zeer romantisch schijnen te zijn. Na eene kleine woordenwisseling sprong het vrouwelijk gedeelte in de sloot, die echter weinig water maar veel modder bevatte. Een oogenblik later stond ook haar minnaar in den poel en alsnu was er voor voorbijgangers een komisch—romantisch tableau te aanschouwen, dat veel geleek op Stella, de bekende persoon zonder onderlijf, maar nu in duplo. Spoedig stonden de minnenden weer op den kant en vervolgden bespat en afgekoeld hun weg. Langzamerhand verdwijnen al die modderpoelen buiten de gemeente en de dames minnaressen zullen dus een andere manier moeten bedenken, om de wanhoop, zonder gevaar voor hun leven, te doen zien. De wijze waarop men in Engeland geld maakt schrijft de Londensche correspondent van het Handelsblad is toch dikwijls benedeu alle critiek. Wat dunkt u van den wegens dronkenschap ont- slagen beul Binns, die thans steden en dorpen afreist en voorstellingen geeft van de terechtstelling van de giftmengster Berry Hij bootst de geheele weerzinwekkende voorstel- ling tot in de kleinste bizonderheden na, en niet- tegenstaande het slachtoffer van was is, krijgt het zwakkere geslacht het bij de ontknooping niet zelden op de zenuwen. Doch daarin schijnt juist de aan- trekkelijkheid te liggen, en Binus maakt dan ook prachtige zaken. Vele dagbladen zijn over deze onzedelijke voor stellingen zeer verbolgen en eischen dat de overheid er paal en perk aan stelle. 9 October 1887. En thans geachte lezers zijn er lezeressen bij, mij nog liever verzoek ik u met mij eens een kijkje te nemen achter de schermen. Mocht het u tegenvallen, 't zou mij spijten, verwonderen echter niet, want ook mij heeft zoo'n kijkje achter de coulissen wel eens leelijk teleurgesteld. 't Is me meermalen gebeurd dat ik in ons Haagje's avonds vol bewondering naar het tooneel staarde, opgeto- gen over dat allerliefste gezichtje en die prachtige buste van een actrice en achter de schermen komende (ik behoor tot de bevoorrechten aan wie dit wel eens vergund wordt) ontwaarde ik nu ja, dat zal ik maar niet verklappen, want dan heb ik het bepaald bij mijne lezeressen verbruid. Ik zou u eens vertellen hoe een sergeant-mena- gemeester zooTi schadepostje dekt, als ik er een in mijn laatste brief beschreef. Dit uit eigen middelen te doen zou hem, iu die dagen van 67 centen tractement hard gevallen zijn, dus moest er wat anders op gevonden worden en dat kon, want het baantje van menagemeester was destijds zoo voordeelig, dat de onderofficieren elkaar honderd gulden en meer aanboden om de menage te mogen voeren. En dit was ook den compagnies-comman- danten bekend, want als een sergeant slecht in zijn kleeren zat, werd hem wel eens de menage gegeven om zich eens in de bullen te steken. Doch daarop kom ik terug. Een paar dagen nadat ik mijn debuut in de keuken had gedaan, werd mij gecommandeerd om mee te gaan inkoopeudat wil zeggen om een wagen te trekken of te duwen waarop het inge- kochte werd geladen. Heb je verstand van vleesch, werd me gevraagd en ik antwoordde, jawel sergeant. Ik wist b. v. dat je geen biefstuk van een beest zijn kop kon snijden en dat gezond vleesch er lekker frisch uitziet enz. Mijn trek- en duwgenooten verklaarden eenparig, hoegenaamd geen verstand van vleesch te hebben, 't geen den menagemeester zeer aangenaam scheen. Bij den slachter gekomen stonden wij een groot half uur op den luitenant te wachten die bij den inkoop tegenwoordig moest zijn, en ik had gelegenheid om in dien tijd mijn oogen eens te laten rondgaan. Het vleesch dat voor het afwegen gereed lag, zag er goed uit, alleen viel het mij op dat er eigenlijk meer beenderen dan vleesch was. Nog maar altijd liet de luitenant op zich wachten en eindelijk stuurde de sergeant een man naar zijn kamer om hem te waarschuwen. Weldra keerde de soldaat terug met de boodschapde sergeant most zen gang maar gaan. Daar zag ik den sergeant tegen den slachter een beweging maken zooals ik 's avonds ook wel eens deed wanneer mij een aardig deerntje voorbij liep. »Manden oppakken jongens", klonk het en wij gingen achter in de slachterij. Daar lag ook een partijtje vleesch dat er allesbehalve frisch uitzag, dit werd afgewogen in de manden gepakt en wij eanaa—aanacrai. rrsr a*iwr rrr ju.~- zesmstzm****

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2