Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2337. Zaterdag 8 October 1887. 27e Jaargang. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND ,/Heb je een kamer voor me vroeg een jong- mensch aan den portier vau een hotel te Amsterdam. Met een vluchtigen blik inousterde de portier den vrager en antwoordde//zeker mijnheer." Het onderzoek was bevredigend uitgevallen, de vreemdeling zag er netjes uit, een laag zwart hoedje en een lange jas tot op de voeten. De vreemdeling kwam op zijn kamer, bestelde nog iets te eten en een fijne flesch en na bevolen te hebben, dat men hem te 8 uren moest wekken, begaf hij zich te bed, na zijn schoenen en zijn kleeren op een stoel buiten gezet te hebben, om gereinigd te worden. Den volgenden ochtend werd er hevig gescheld door den onbekende. De kellner snelde naar boven en hoorde met verbazing, dat de man zijn broek miste, zijn broek, dien hij den vorigen avond had uitgezet, waarin zijn portemonnai, zijn sleutel en zakdoek zaten. De kellner snelde naar beneden en in het bene- denhuis outstond een bepaald oproer. Niemand wist iets van het onmisbare kleedingstuk en met een bezwaard gemoed ging de opperkellner naar den vertoornden gast om hem mede te deelen dat de broek zoek was, maar men had een boodschap gezonden naar een magazijn vau gemaakte kieederen. Er werd geraasa en getierd, maar de man moest zich bij het geval neerleggen. Hij kreeg een broek, was hiermede nog niet tevredenmaar eischte bovendien nog iets als schadevergoeding van hetgeen er in geweest was. Na flink ontbeten te hebben vertrok de gast met een genadig hoofdknikje beloveude over het geval te zullen zwijgen. Hij betaalde natuurlijk geen cent, omdat alles hem ontstolen was. Den bedienden van het hotel werd op het hart gedrukt te zwijgen over deze geschiedenis en zij was misschien ook nooit publiek geworden, als een paar weken later in een ander hotel niet precies hetzelfde was gebeurd. Ook daar had de historie hetzelfde verloop, maar nu lekte er iets van uit, en men begon te begrijpen, met een oplichter te doen te hebben, die zouder broek in het hotel kwam, hetgeen niet de opmerkzaamheid trok, omdat hij een lange jas droeg. Bij een derden logementhouder werd de proef ook gewaagd, maar nu sloeg men zijn jas op, en toen hij bemerkte, dat men hem in de gaten had, maakta hij zich uit de voeten. Intusschen worden alle logementhouders in den lande gewaarschuwd voor dezen broekenverzamelaar. Te Rauwerd (Fr.) rolden dezer dagen twee jongens een vat met petroleum in de dorpswijk. Het vat kwam op een paal terecht en brakspoedig was nu de oppervlakte van het water geheel bedekt met petroleum. Om dit te verwijderen besloot men die stofin brand te steken. Het gevolg was, dat de vlammen tot zeven meter hoog opsloegen en de houten be- schutting van het water niet weinig schade leed. Een twaalfjarige knaap, van Alblasserdam, die voor eenige dagen van daar op weg was naar Dordt, kreeg te Papendrecht twist met eenige jongens, die hem niet wilden doorlaten. Hij riep daarom de hulp in van zijn 20jarigen dorpsgenoot M. de Smit, zoon van den postdirecteur, die daar toevallig voorbij kwam en tot belooning zoodanig met een steen in een oog werd getroffen, dat hem te Papendrecht noch te Dordrecht geneeskundige hulp kon verschaft worden en hij zich onverwijld naar een oogarts te Rotterdam moest begeven. Hoogst waarschijnlijk zal het oog verloren zijn. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. Een politieagent met vergunning. Maan- dag bewoog zich langs 's Heeren straten te Breda, een dienaar van Hermandad, die te veel van de 0 vergunning" had geprofiteerd. Een zijner confraters oordeelde het raadzaam den man naar het politie- bureau te transporteeren, welk transport gepaard ging onder een toeloop van nieuwsgierigen, die van het niet alledaagsche schouwspel getuigen wilden zijn. Uit het leven van de beroemde zangeres Malibran, weet een Italiaansch blad, gewijd aan de belangen der muziek, de volgende anecdote te verhalen. Bij eene opvoering van Rossini's //Othello," waarin de zangeres de rol van Desdemona vervulde, had een enthusiast midden onder den bloemenregen die op het tooneel nederdaalde, een banknoot van 1000 pd. st. geworpen. De kunstenares zag die voor hare voeten neer vallen en bemerkte dat het een papier van waarde was. Tal van toeschouwers begouuen nu te roepen//lees toch het biljet De eerste tenor nam het op en las met een verwon- derlijk flegma, dat door zijn Italiaansch accent een nog komischer uitwerking had, de volgende woorden //Bank van Engeland. Duizend pond sterling. Aan toouder dezes enz." Hier liield hij plotseling onder het luid gelach van't publiek op, wisselde met de zangeres fluisterend eenige woorden en zeide, ter- wijl hij voor de voetlichten trad//Dames en heeren! Wij kunnen en mogen dit biljet niet verder voorlezen, wij hebben het bij vergissing geopend, daar het aan de armen van de stad ge- adresseerd is." Men kan zich voorstellen met welk een storm van bijvalsbetuigingen deze kiesche wijze om den onhandigen enthusiast eene terecht- wijziging te geven, werd opgenomen. Een predikant te Londen heeft het bij de dames verbruid. Bedoelde predikant, een uitstekend, zeer goed bekend en bemind redenaar, had onlangs Zondags als tekst gekozen de woorden vau Petrus over de wonderbare vischvangst//Heer, wij hebben den geheelen uacht gevischt en niets gevangen," en bracht die woorden in toepassing op de moeders, die hare huwbare dochters van het eene bal naar het andere leiden, waarbij hij zeer duidelijk schil- derde hoe de familie na zulk een balnacht de balans opmaakt en zuclftend bekent //den geheelen nacht gevischt en niets gevangen te hebben." Onder een groot deel van het auditorium, dat bijna uitsluitend uit Londen's highlife bestoud, heerschte machtelooze woede, terwijl de heeren dui delijk blijk van instemming gaven met het woord, door den redenaar gesproken. Een der gekrenkte moeders heeft zich in een openlijk schrijven namens velen beklaagd, dat men hare pogingen miskent, die alleen dienen om de wereld voor de zoo ge- minachte oude jongejuffrouweu te bewareu. De politie te Weenen houdt zich op het oogenblik met eene interassante zaak bezig. Zekere Prinses Lilly Dolgorouki, Fran$aise van geboorte en gesclieiden levende van haar echtgenoot, treedt in gezelschap van een impressario in cafe- chantaut's op. Deze impressario nu, zekere Moreau, had door tusschenkomst van een geheim agentschap te Parijs een brief geschreven aan den directeur van het Royal Aquarium te Londen, met verzoek om 600 pd. st. tezenden aan Moreau, poste restante te Weenen. Werd hieraan niet void aan, dan zouden zekere verlielde brieven, door den directeur aan de Prinses Dolgorouki geschreven, openbaar gemaakt worden. Eerstgenoemde echter heeft de zaak bij de politie aangegeven en thans is gebleken dat alles onder- gestoken werk is van de Prinses zelve. Zij en Moreau zijn in hechtenis genomen. Naar men intusschen nader mededeelt, heeft de politie haar weder op vrije voeten gesteld. De familienaam der Prinses is Julia Gabrielle de Cazuaz de Lepierre; zij treedt dikwijls op in gezelschap van de bekende Prinses Pignatelli van Napels. Faquin of Gaspard, een man, die waarschijnlijk vandaag of morgen in handen der Brusselsche politie zal vallen, heeft zooveel namen als er maanden in het jaar zijn. Zijne geschiedenis is een kleine roman, die wel- licht binnenkort voor de rechtbank zijne ontknooping zal vinden. Te ICoekelberg geboren, legde hij van jongs af eenen bijzonderen aanleg voor het slotenbreken aan den dag. Hij werd leerjongen bij een smid, maar weldra had hij van den baas in zake van sloten niets meer te leeren. Hij bewees dit door eene reeks kleine diefstallen, die hem reeds vroeg eene zekere vermaardheid gaven. Op zekeren keer werd zijn vader opgehaugen gevonden. Niemand kon de oorzaak van dien zelf- moord gissen en de houding van het lijk bracht zelfs het gerecht op de beenmaar het onderzoek leverde geen uitslag op. In de loting gevallen, moest hij soldaat worden maar hij werd weldra om zijn slecht gedrag weg- gejaagd en het dievenleven begon opnieuw. Hij bestal bakkers, winkeliers en herbergiers, reed in open rijtuig of te paard, was steeds van eene gansche sleep juffrouwen vergezeld en kon, ondanks al de nasporingen der politie, maar niet gevat worden. Eens gelukte het aan de overheid, in overleg met den rijtuigverhuurder, hem in het open veld te St. Pieters-Jette aan te houdenmaar toen men hem meende weg te brengen, wierp hij de agenten op den grond en nam de vlucht. Eindelijk ontdekte men zijne verblijfplaatseen zolderkamer. Toen men echter boven kwam vond men niets dan eenige kinderen, die bij een half afgebroken duivenhok zaten te spelen. Zij zeiden van niets te weten, maar een openstaand dakvenster verried wat er gebeurd was. Een agent, het hoofd naar buiten stekende, zag Gaspard schrijlings op de vorst van 't dak zitten. Ondanks de sneeuw, die op dak en goot lag, klom de agent naar bovenmaar de vluchteling liet zich aan den tegenovergestelden kant afglijden, vluchtte een ander venster binnen en snelde de trappen af en de straat op, zonder dat het den agent gelukte hem in te halen. Gaspard is wel de ware type van den stout- moedigen vagebond. Eens nam hij te paard deel aan een historischen stoet, die in eene der Brusselsche voorsteden, onder de bescherming der politie, ge- houden werd. Op een anderen keer viel hij in handen van eene herbergierster, die hem op heeterdaad betrapte op diefstal. Hij sprong echter over haar hoofd en vluchtte. Zijne twee medeplichtigen, een klein- handelaar en een koetsier, werden aangehouden en veroordeeld. Yan een bediende van den Staatsspoorweg stal hij 10,000 francs. De man werd half zinneloos van verdriet. Hij stal verder in Holland en in schier alle steden van Belgie. Te Poissy wist hij uit de handen der politie te ontsnappen, maar werd later te Parijs op heeterdaad betrapt op diefstal en tot drie maanden gevangenis veroordeeld. Hier slaagde hij er niet in te ontsnappen, maar stal in de gevangenis zelve eene som van 30,000 francs vau een Hollandscken bankroetier. Hij verborg de bankbiljetten in het slot zijner eel en wist eene som van 500 frs. aan zijne moeder te zendendeze kwam hem bezoeken en hij vond het middel om haar het overige der som te overhandigen. De oude weduwe, die tot hiertoe in armoede had geleefd, hertrouwde en richtte met groote kosten eene bakkerij in. Deze plotseling verandering wekte argwaan bij de buren en het parket stelde onderzoek op onderzoek in, doch men vond geen geld. Men nam dus een list te baat. Terwijl de man der moeder in het paleis van justitie ondervraagd werd en de moeder zelve in den winkel door de politie werd bezig ge- houden, klom een verkleede agent over den muur in den tuin, waar de kinderen speelden, en zeide z/Ik ben een vriend van uw vader. Ik heb ge- hoord dat de politie weet waar zijn geld verborgen is. Geef het mij mee, ik wil het wegbergen, anders nemen ze het mee." Het kind, dat bang geworden was, nam eene spade en begon den grond om te graven. Eene lekkernijdoos kwam te voorschijn, die 24,000 frs. bevatte in Hollandsche bankbiljetten. Toen Gaspard zijne straf te Parijs had uitgezeten kwam hij terug in Belgie, werd opnieuw op heeter daad betrapt, aangehouden en tot een jaar gevan- genisstraf veroordeeld. Uit de gevangenis komende, werd hij paarden- koopman. Hij kocht tegen contante betaling paarden en rijtuigen, hield knechts zooveel hij wilde en verteerde duizenden, die hij men weet niet waar van daan haalde. Maar aan alles komt een einde. Zijn fortuintje was tot 4000 frs. gedaald en tot overmaat van smart verloor hij de portefeuille, waar die som in stak. Hij verkocht paarden en rijtuigen en begon opnieuw zijn dievenleven van vroeger. Met behulp van drie medeplichtigen Louis slaat dood, Gaspard trek me en Jules pak op, heeft men thans het spoor van den romantischen dief ontdekt en de politie van heel den omtrek van Brussel is op de been om hem aan te houden. Yan 16 tot 30 September 1887. C L I N G E. Huwelijks—aangiften. 28 Sept. Viktor Maria Raetens, oud 30 j., jm. en Joanna Coleta Pauwels, oud 39 j., wed. Geboorten. 17 Sept. Valentina Sidonia, d. van Petrus Johannes Blommaert en van Maria Josepha de Bruijn. 18 Sept. Constantinus Josephus, z. van Ferdinandus Franciscus Goossens en van Clarisse Vermont. 21 Sept. Rudolph Albert, z. van Petrus Franciscus Bogaert en van Maria Louise Vlaeminck. 28 Sept. Clementine Seraphine, d. van Josephus Penneman en van Isabella van den Branden. 29 Sept. Clementina Maria, d. van Franciscus de Rock en van Joanna Catharina de Maaijer. Maria Seraphina, d. van Aloysius Leonardus Heijmans en van Johanna Catharina Timmermans. Overlijden. 17 Sept. Eduard Ghislain Coenen, oud 1 in., z. van Emile Ferdinand en van Silphie Maria de Kesel. 25 Sept. Petrus Johannes de Moor, oud 1 j., z. van Josephus en van Maria Seraphina Penneman. 26 Sept. Edmondus Al- phonsius Cabaret, oud 4 in., z. van Petrus en van Joanna Catharina Yerelst. 28 Sept. Francisca Yerstraeten, oud 38 j., echtg. van Dominicus de Rijcke. GRAAUW. Huwelijks-aangiften. 16 Sept. Jan Francies de Block, oud 25 j., jm. en Maria Anna de Rijke, oud 25 j., jd. 30 Sept. Judocus Maximilianus Blommaert, oud 25 j., jm. en Rosalie van Boven, oud 32 j., jd. Felix Franciscus Baart (van Hulst), oud 34 j., jm., en Johanna Taalman, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 30 Sept. Jan Fran cies de Block, oud 25 j., jm. en Maria Anna de Rijke, oud 25 j., jd. Geboorten. 17 Sept. Maria Anna, d. van Jaco bus van Gimst en van Maria Anna Maas. 18 Sept. Rosalia, d. van Cornelis de Bilde en van Apolonia Spiessens. 28 Sept.* Jan Francies, z. van Petrus Benedictus Penguet en van Isabella Maria Compiet. HENGSTDIJ K. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. HOEK. Geboorten. 18 Sept. Sara, d. van Adriaan Donze en van Maria Buijze. 19 Sept. Jacobus, z. van Jacobus Blok en van Helena Verbrugge. 27 Sept. Cornelia, d. van Jan Bakker en van Catharina Pieternella van der Peijl. Johanna, d. van Cornelis Pladdet en van Levina Dees. 29 Sept. Maatje Cornelia, d. van Pieter Jacobus Harte en van Januetje Leunis. 30 Sept. Frederik Jacobus, z. van Jacobus Adriaan Yerpoorte en van Dingetje de Jonge. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 30 Sept. Johannes Neve, oud 25 j., jm. en Regina Paulina van Waterschoot, oud 22 j., jd. Huweiijks—voltrekkingen. 3 Sept. Wilh. Ad. Kuijpers, oud 25 j., jm. en Louise Deijer, oud 26 j., jd. Alph. Jos. du Bois (van Pullman, Noord- Amerika), oud 30 j., jm. en Adel. Christ. Alb. Duerinck, oud 28 j., jd. 21 Sept. Cornelis Roelans, oud 65 j., weduwn. en Apol. van Meelen, oud 25 j., jd. 29 Sept. Andries Olijslager (van Schoonhoven), oud 29 j., jm. en Krina de Yries, oud 26 j., jd. Jac. de Feijter (van St. Jansteen), oud 35 j., weduwn. en Adrians Joh. de Visser, oud 25 j., jd. Geboorten. 1 Sept. Mathilda Catharina, d. van Lud. Bern. Bogaert en van Maria Anna Buijs. Petrus Alouisius, z. van Jan Fr. Stoele en van Apol. Pauwels. Apolonia, d. van Ad. Broekaart en van Louisa de Deijn. 3 Sept. Mathilda Johanna, d. van Anth. Neve en van Anna Cath. van Kouteren. 8 Sept. Macharius, z. van Jan Fr. van Geertruij en van Ros. Ivens. 9 Sept. Louisa Maria, d. van Theod. Kints en van Anna Maria Yerkruijsen. 10 Sept. Adriaan Hendrik Johannes, z. van Ab. Sorber en van Janna Franse. 18 Sept. Eduardus Jacobus, z. van Jac. de Wilde en van Apol. Nijs. Alphonsus Jacobus, z. van Petrus Hendriks en van Corn, van Bellen. 23 Sept. Alphonsus, z. van Charles Louis Platjouw en van A. M. C. van der Hooft. 29 Sept. Franciscus, z. van Jos. van Sikkelerus en van Anna Cath. de Smit. Overlijden. 9 Sept. Eduardus Petrus Neve, oud 8 m., z. van Petrus Andreas en van Paulina de Bakker. 12 Sept. Judocus Cambeen, oud 78 j., echtg. van Petronella de Bruijn. 18 Sept. Apolonia van Meelen, oud 18 m., d. vau Petrus en van Albertina Rosier. 24 Sept. Judoca de Wagter, oud 91 j., wed. van Pieter de Rooij. Johannes Adriaan van Breen, oud 1 m., z. van Leier en van Catharina Dieleman. 30 Sept. Pieter van Leemput, oud 66 j., echtg. van Anna Catharina Morkus. KOEWACHT. Geboorten. 17 Sept. Josephina Maria, d. van Josephus van de Yelde en van Leonie Naessens. 20 Sept. Edmundus, z. van Leopoldus de Brouwer en van Theresia Laminens. 23 Sept. Aloysius, z. van Augustus de Block en van Christina de Block. 25 Sept. Ilortensia Maria, d. van Leo van Acker en van Maria de Block. 27 Sept. Gustavus, z. van Aloysius de Maeijer en van Prudentia Audenaerde. Overlijden. 26 Sept. Agnes de Bock, oud 47 j., echtg. van Philippus Jacobus van Yooren. Bernardus de Caluwe, oud 55 j., echtg. van Melania Anthonia Goethals. Rosalia Cappaert, oud 62 j., wed. van Josephus de Letter. OSSENISSE. Geboorten. 19 Sept. Dingetje Jeleiutje, d. van Abraham van Driel en vau Johanna de Putter. OVERSLAG. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. SINT JANSTEEN Huwelijks-voltrekkingen. 21 Sept. Philippus Constant Thoen, oud 59 j., weduwn. en Amelberge de Graeve, oud 37 j., jd. Geboorten. 16 Sept. Eduardus, z. van Augustien Sturm en van Seraphina Stallaert. 25 Sept. Lucia Maria Prudentia, d. van Emile Benignus Plasschaert en van Amelia Ysebaert. 26 Sept. Franciscus, z. van Pieter Augustiuus de Nijs en van Philomena d'Hooghe. Overlijden. 21 Sept. Anna Maria Stevens, oud 17 d., d. van Amandus en van Maria Cicilia d'Hooghe. 30 Sept. Een als levenloos aange geven kind van het mann. gesl. van Adolphus Ferket en van Anna Francisca Yertenten. van de Ter Neuzensche Courant,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 5