Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Hmiiii 4er klaiare nplrenpt No. 2337. Zaterdag 8 October 1887. 27e Jaargang, ONGEBOUWDE EIGERDOMHEN. VERKOCHT. Binnenland. ABONNEMEUT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,82*. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. It it folad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgcver P. J. V A .V Bij (leze courant belioort eeu bijvoegsel. Ivadastrale gemeente Boschkapelle. De BURGEMEESTER van BOSCHKAPELLE, Gelet op art. 25 in verband met art. 19 en bet laatste lid van art. 33 der wet van den 258ten April 1879 (Staatsblad n°. 89); brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eene op^aaf °vau de ongebouwde eigendommen en van de daarvoor bepaalde belastbare opbrengst, onder bijvoeging van de kadastrale leggers en plans, heden op de secretarie der gemeeute, gedurende dertig dagen, voor een ieder ter inzage is nedergelegd; dat ieder, die meent dat voor zijn eigendom eene belastbare opbrengst is bepaald, welke niet in ver- houding staat tot die der eigendommen, blijkens die opgaaf als typen gescbat, de gronden van zijn bezwaar zelf of door een gemacbtigde kan mede- deelen aan de afdeeling der Commissie, in eeu on- gezegeld bezwaarscbrift, hetwelk, onder bijvoeging van de kennisgeving, portvrij, binnen dertig dagen ua heden moet worden bezorgd bij den onderge- teekende, die daarvoor een gedagteekend ontvang- bewijs geeft; dat ieder, die meent dat zijn geschat eigendom krachteus art. 1 van bovengenoemde wet van de herziening bad moeten zijn uitgezonderd, binnen celijken termijn zelf of door een gemacbtigde in een aan Gedeputeerde Staten gericht ougezegeld verzoekscbrift vernietiging der schattiug kan vragen dat verzoekschriften, waarbij bezwaren worden iugebracbt tegen de berekening van bet bedrag per hektare wegens aftrek voor polderlasten, op ongezegeld papier geschreven, binnen gelijken ter mijn, portvrij behooren te worden bezorgd bij den Voorzitter der Commissie, den Heer Erherins te Middeburg, die daarvoor een gedagteekend ontvang- bewijs geeft; dat bezwaarscbriften en verzoekschriften, met ingezonden op de wijze of binnen den termijn bier- boven bepaald, naar de wet buiten behandeliug blijven. Te Boschkapelle, 6 October 1887. De Burgemeester voornoemd, K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY. JE*olitieli Overzicht. De verkiezingen in Servie zijn afgeloopen. 65 radicalen en 51~ liberalen zijn gekozen, terwijl 20 verkiezingen ongeldig zijn verklaard. De radicalen zijn verklaarde aanhangers van Rusland, de liberalen willen eeu middenweg inslaan tusscben Oostenrijkscbe PEUILLETON. en de Russiscbe fractie. Daar Koning Milan veertig leden van de Skoeptchina zelf benoemen mag, kan hij, als hij ten minste niet voor Ristitcb de vlag moet strijken, zorgen, dat de Russische partij in de vertegenwoordiging niet oppermachtig wordt. Houdt Ristitcb zicb aan zijn program, dan moet hij den Koning hierin steunen. De aartshertog Albrecbt van Oostenrijk heeft een bezoek gebracht aan den Koning en de Koningin van Rumelie te Sinaia en de Italiaansche premier aan Von Bismarck te Friedrichsruhe, 't geen door Rusland met leede oogen wordt gezieu. Yooraf beeft Crispi een langdurig onderboud gehad met Koning Umberto. Wat wordt daar op Friedrichs ruhe verhandeld Pas is Kalnoky weg of Crispi verschijnt. „De wanden hebben ooren," dit kan van Bismarck's vertrekken niet worden gezegd. Dat de drie mogendheden Duitschland, Oostenrijk en Italie bet tamelijk eens zijn, dit mag men gerust onderstellen. Op den dag der opening van het Hongaarscbe parlement is te Pest het standbeeld outhuld van den grooten Hongaarschen staatsman Frans Deak. Keizer Frans Joseph was met eene groote scbare van diplomaten en autoriteiten bij de plechtigheid tegenwoordiggraaf Pisza van Szegedin bield de feestrede, in welke hij de diensten berinnerde, door Deak aan het vaderland bewezen, onder welke het traktaat vau de Unie met Oostenrijk eene eerste plaats inneemt. Het te Weenen vergaderde hygienisch cougres heeft op voorstel van den Franschen boogleeraar Aglave, twee motien aangenomen, die op de alcohol-belasting betrekkiug hebben. Het sprak den wenscb uit, dat alle soorten van gedis- tilleerd, voordat zij in den handel worden gebracht, door den staat zullen worden gecontroleerd, en dat de belastingen op wijn en bier zullen worden opgebeven met gelijktijdige verbooging der belasting op het gedistilleerd. De Spaansche regeering heeft van den gouverneur- generaal van de Pbilippijnen nader bericht ontvangen omtrent het gebeurde op bet tot den Carolinen— arcbipel beboorende eiland Ponape. Tot gouverneur j van dit eiland was een ijverig katholiek benoemd deze vond het noodig van den Amerikaanscben metbodisten—zendeling Deane, die reeds 30 jaren op Ponape woont, het bewijs te eischen, met welk recht hij daar kerken, scholen en huizen had gebouwd en plantages bad aangelegd. De zendeling legde zijne documenten over, maar de gouverneur ver klaarde deze voor onvoldoende. Hij liet Deane gevangen nemen en, aan boord van een oorlogschip, naar Manilla zeuden. Daar wendde zicb de zendeling tot den Amerikaanschen consul en tevens tot den gouverneur-generaal. Deze laatste besliste ten gunste van Deane, en ontbood den gouvelneur van Ponape naar Manilla om zich wegens ambtsmisbruik te rechtvaardigen. Intusschen bad de inhecbtenisneming van den zendeling bij de inboorlingen kwaad bloed gezet, en toen de gouverneur eens zijn ,,hulk" een tot verblijf dienend afgetakeld scbip verliet en zicb aan land begaf, werd bij door de bewoners gedood, terwijl zijn begeleiders werden verwond. Het garnizoen van 26 man kwam nu uit bet scbip ter liulp, verjoeg de inboorlingen, en voerde het lijk van den gouverneur en de gewonden mede. Uit Manilla zijn thans twee oorlogscbepen afge- zonden, om het garnizoen te versterken en de inboorlingen te tucbtigen. Ook uit Marokko komen veroutrustende tijdingen. De Keizer is erg ziek en bij een eventueel overlijden vreest men voor ongeregeldheden. Op bet Balkan-schiereiland gaat bet zeker zoo slecht niet. Stamboeloff heeft zicb op de meest hoopvolle wijze over de toekomst van Bulgarije iiit- gelaten. Hij rekent vast op een voor de regeering gunstigen afloop der verkiezingen, maar verwacht ook, dat de mogendheden daarna Ferdinand zullen erkennen. Hij verwacht niet dat Oostenrijk, Italie en Engeland, wier toenadering merkbaar is, zullen toelateu dat de Russen zicb in Sofia nestelen, om- dat Konstantinopel dan verloren zou zijn. ,/lk heb in Rusland gestudeerd," zeide de Minister- president, ,,en ben een zoo warm mogelijk aanhanger vau Rusland geweest. Ook thans wenscb ik nog het herstel der goede verstandhouding met het Russische rijk. Maar wij verzetten ons tegen het algemeene streven der Russiscbe staatkunde, die alles naar baar beeld wil vervormen en die den volkeren, welke zij bescbermt, noch bunne onaf- hankelijkheid, noch hunne eigenaardigheden wil lateu. Wij willen geen Russiscbe provincie worden, zooals Bokhara en de Kaukasus. Wat er ook gebeuren moge, de Bulgaarsche soldaat zal zijn plicht doenzij, die op den afval van het leger rekenen, vergissen zich." De Franscbe consul te Pbilippopel heeft voor onbepaalden tijd zijn staud- plaats verlaten. Wat de Sultan voor te stellen beeft aan Rusland, dat is nog niet aan de klok gebangen. Het verloopen badseizoen kan zoo scbrijft men ons voor Domburg gunstig genoemd worden. Terwijl bet aantal badgasten steeg tot 740, was het getal genomen baden ruim 2900 bijna 600 meer dan in het jaar 1886. Logementeu en gemeubelde kwartieren waren gedurende langen tijd alle bezet. Dat de bouw der verschillende villa's menigeen uitlokte om de bad plaats voor enkele uren te komen bezoeken, was waarschijnlijk een der redenen, waarom de omnibusdienst Mid- delburgDomburg v.v. geen slechte zaken maakte. Uit bet volgnummer der plaatskaartjes is ons gebleken, dat alleen te Middelburg ongeveer 700 retourbiljetten zijn afgegeven. Volgeus vertrouwbare mededeelingen der hoteliers moest dezen zomer aan een 50Otal vreemdelingen onderkomen ontzegd worden wegens gebrek aan plaatsruimte. Mocbt dit nieuws aanleiding geven tot den bouw van een hotel, 't zou uw berichtgever stellig verbeugen. In ieder geval kan meegedeeld worden, dat plannen tot bet stichten van een paar flinke huizen weder ernstig worden overwogen. Een huurprijs van f 400 per maand, zooals nu reeds voor eene villa is aangeboden, geeft daar dan ook wel aanleiding toe. Maar wat bovenal tot vreugde stemt is de gezonde vooruitgang der badplaats. Geen opscbroeverij, geen „laten mousseeren," geen speculatiegeest. Langzaam maar zeker voorwaartsl is de leuze en deze wordt meer eu meer bewaarbeid. M. Ct. Op 27 Mei 1888 hoopt Dr. F. C. Donders den zeventigjarigen leeftijd te bereiken om, met bet einde van dat studiejaar, volgens de bepalingen der wet, tot bet rustend hoogleeraarscbap over te gaan. Een meer dan veertigjarig tijdperk zal dan acbter hem liggen, waariu hij aan de Utrechtscbe Uni- versiteit is verbonden geweest; een tijdperk, waar- op door hem met trots mag worden teruggezien. De afdeeling Rotterdam van het Algemeen Nederlandscb Werklieden-Verbond heeft opgemerkt dat bij bet laden en lossen van schepen zeer dikwijls door dezelfde werklieden een groot aantal uren achtereen wordt doorgewerkt, zeer ten nadeele van anderen, die daardoor van arbeid blijven verstoken, ongerekend de nadeelen uit te lang werken voort- vloeiende voor hen, die daartoe verplicht worden. Nu de stoomkracbt zooveel handenarbeid vervangt en dus het aanbod groot maakt, is het h. i. noodig den handenarbeid zoo goed mogelijk te verdeelen, zoo dat een werk, dat voor bijv. 50 man 2 dagen arbeid oplevert, niet worde verricht door 25 man in 2 dagen en 2 nacbten, daar weliswaar die 25 dan een dubbel loon verdienen, maar ook 25 andere mannen, of liever gezegd gezinnen, broodeloos zijn. Het is voor de werkgevers, naar de bescheiden meening der afdeeling, geen voordeel, aangezien mannen die 12 uren achtereen gearbeid hebben, zeker niet zoo flink zijn als diegenen, die nadien tijd hunne plaats innemen en beboorlijk rust hebben genoten. Deze werkverschaffing, door de afdeeling gevraagd, is niet kunstmatig, maar wordt als het ware door de natuur zelve beheerscht. Voorts komt de afdeeling op tegen de uitbetaling van het verdiende loon in herbergen. Het valt niet te ontkennen, zegt zij dat onder den handwerkstand veel misbruik van sterken drank wordt gemaaktmaar gelukkig is het ook dat niet alien aan dit misbruik deelnemen. Wanneer men echter, om arbeid te bekomen, zich verplicht ziet soms 2 a 3 uren in de herberg door te brengen Deze autwoordde eenvoudig, „ja, met den ma- joor Von Kratz," doch weigerde verder iets te zeggen- „Dan moet gij het ons vertellen mevrouw, aldus wendden alien zich in koor tot de vrouw van den overste. Deze verhaalde hetgeen wij uit het verhaal van juffrouw Eckstein op het bekende avondje reeds weten en besloot met de woorden En wie van u dames twijfelt er nu nog aan dat de persoon die de majoor zoo vol vuur op de hielen zat de luiteuant Von Willich was En als wij het daar over eens zijn dan is het ook duidelijk dat de samenkomsten die de majoor zoo ijverig spioneerde, doch waarvan hij de personen niet kon ontdekken, plaats hadden tusschen onze beminnenswaardige Eckstein en den luitenant Von Willich. Die beiden hebben zich een romanesh plekje uitgezocht aan den oever van den schoon nabij het Inselpark en onze goede nieuwsgierige majoor die hen zoo hardnekkig overal achtervolgde, heeft ten slotte toch het genoegen gesmaakt de heldiu van 't avontuur in zijn armen te drukken, en't is alleen maar jammer dat de held hem nog ont- snapt is. De vrouw van den slotbewaarder hield zich buiten het gesprek doch zoo gauw zij de gelegen- heid schoon zag nam zij afscheid en liaastte zich haar man alles haarfijn over te brengen. De slotbewaarder maakte de gevolgtrekking dat de luitenant Von Willich niet het Inselpark zou uitkiezen om samenkomsten te houden met juffrouw Eckstein maar dat deze waarschijnlijk een gansch andere dame golden. Den volgenden ochtend om negen ure zou de parade plaats hebben. Voor de Prins vertrok liet hij den slotbewaarder bij zich komen. ffDe drie dagen zijn voorbij, Werner." /lot uw orders, Hoogheid, en ik heb de eer u mede te deelen dat de luitenant Von Willich den Donderdag avond voor uw aankomst tot omstreeks middernacht in het Inselpark is ge weest." ,,'t Is goed," antwoordde de Prins volkomen kalm. Hij steeg daarna te paard en reed naar de parade-plaats. nOOFDSTUK VI. De vrouw van den Regeeringsraad Helfenstein was alleen thuis. Er werd gescheld en de meid kwam binnen met de boodschap, dat een heer en dame mijnheer Helfenstein wenschen te spreken. Daar de Regeeringsraad evenwel afwezig was zouden zij 's avonds terugkomen. Met eenige spanning verwachtten de heer Hel fenstein en zijn vrouw de bezoekers die zich stipt op het aangegeven uur lieten aandieneu. „Ha, zijt gij het mijn ouden vriend," aldus trad de Regeeringsraad den heer Rodewald tegemoet. „Inderdaad, oud in den waren ziu des woords, zooals ge ziet." „Komaan, 't doet me genoegen u weer te zien. En dat is zeker mijn lief petekind Marianne De Regeeringsraad wilde ook haar welkom heeten, doch toen hij het bleeke treurige gelaat van het rneisje j aanschouwde, stokten de woorden hem in de keel en drukte hij haar slechts zwijgend de hand. Zijn vrouw echter omhelsde haar hartelijk, kuste haar en zeide „Kom, kindlief, ik geloof dat de heeren nog wat te bespreken hebben waarbij wij gemist kunnen worden." Zoodra de dames vertrokken waren, vroeg de heer Helfenstein zonder eenige verdere inleiding j „Gij komt zeker op verlangen van Marianne hier, niet waar?" „Zij liet mij geen rust," antwoordde de door smart gebogen oude man. Zij moest hierheen." „Kom, vriend, schep moed en vertel mij alles." „De luitenant Von Willich," verhaalde de heer Rodewald, „lag in ons stadje in garnizoen. Dit is nu ongeveer 3 jaren geleden. Een paar jaren na zijn komst merkte ik reeds dat er tusschen hem en Marianne eene zekere genegenheid was ontstaan en kort daarna moest ik mijne toestemming tot hunne verloviug geven. Het is zoo spoedig gegaan, dat het mij zelf als een droom voorkomthelaas als een treurige. Von Willich was een aangenaaro mensch het ijzeren kruis sierde reeds zijn borst en een en ander, ge zult het toestemmen, is reeds meer dan voldoende om indruk te maken op een jeugdig meisje. Marianne was toen zestien jaren. Zij was eigenlijk nog maar een groot kind en dikwijls maakte ik me er eeu verwijt van dat ik mijne toestemming gegeven had, doch als ik haar dan zoo volkomen gelukkig zag, verzoende ik mij er weer mee. Er was reeds sprake van te trouwen doch vooraf wilde Von Willich overplaatsing verzoeken bij een lichter wapen. Hij verkreeg die en kwam hier. In den beginne schreef hij dagelijks en hartelijk, doch langzamerhand werden zijn brieven zeldzamer en in een van de laatsten schreef hij dat hij steeds zwakker werd en hoopte dat er spoedig een einde aan mocht komen. Ge kunt u voorstellen hoe Marianne daaronder leed. Eindelijk kon zij het verlangen om hem weer te zien niet langer be- dwingen en zoo ziet ge ons hier. Van middag zijn wij aangekomen en zij wilde dadelijk tot hem gaan, doch vooraf wenschte ik u te spreken. Ik heb geen oogenblik aan zijn ongesteldheid ge- twijfeld, doch ik geloof niet dat die alleen oorzaak is van zijn verflauwde genegenheid, daarom deed ik u in mijn brief de bewuste vragen waarop ge een ontwijkend antwoord gaaft dat mijn vermoedens bevestigde. Voor ik dus mijn kind tot hem, of hem tot haar breng, moet ik weten hoe de zaken TER IMEHZElVSrilE RIRWT. VAN DE IK •mX -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1