Jaar-, Paarden- en Veemarkt Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AA1SK0MDI6IBI6. Binnenland. Zaterdag 1 October 1887. 27e Ja&rgang' TE HULST, op Haandag Jen 3 October 1387 (3c KermisJag), VERKOCHT. Bij deze courant behoort eeii bijvoegsel. aanvans' des voormiddags om 10 uur, met uitlo- ving van 9 verschilleude 1* It E II I E N voor aangebracht Vee. De Burgemeester van Ilulst, CHS. PIERSSENS. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG, brengen ter tennis van belanghebbenden dat, te beginnen op Maandag 10 October e. k. van wege de°gemeente eene algemeene opneming zal worden gebouden van de VOETPADEN met de kunst- werken. Zaamslag, 30 September 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE BOKX, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. folitieli Overzicht. Het Journal des Debats beeft ook eene belangrijke mededeeling, afkomstig van Zankoff, het hoofd der Russische partij, die sedert geruimen tijd in Konstan- tinopel woont. Volgens dezen is de hoofd be weeg- reden, die den Vorst Alexander van Battenberg heeft 'gedreven tot den „coup d'etat" van Sept. '85, de wensch geweest, om met Frinses Victoria, de kleindochter van den Keizer van Duitschland, in het huwelijk te kunnen treden. //Het vorige jaar Qg84)" zeide Zankoff #toen de Prins terug- kwam van zijne Europeesche reis, liel hij mij een armband zien, dien hij van de dochter van den Duitschen kroonprins had gekregeu. Hij kon echter slechts op een huwelijk hopen, als hij een onaf- hankehjk Vorst zcu zijn." Vervolgens had Alexander hem medegedeeld, dat Koningin Victoria, de groot- moeder der schenkster van den armband, hem helpen zou tot de vervulling zijner wenschen. Hare klein dochter mocht evenwel niet de vrouw worden van een vazal van den Turk. Zankoff werd verzocht een brief te schrijven aan de Koningin om haar in te lichten over den toestand in Bulgarije en haar duidelijk te maken hoe weinig afhankelijk het vorstendom van den grooten Heer was. Zankoff echter aarzelde, hoe vereerd ook door dat verzoek, en vond het raadzamer de aanstaande verkiezing af te wachten, die voor hen ongunstig kon afloopen, gelijk ook het geval was en waaTom het schrijven van den brief werd uitgesteld. Zoo vertelt ons het Journal, ingelicht door den correspondent te Kon- stantinopel, die alles nit den mond van Zankoff zelf heeft. Als dit nu waar is en Zankoff spreekt ook waar, dan hebben we de waarheid, en eene oorzake te meer om den grooten invloed van de vrouwen te constateeren. De eerste staatsman der wereld vierde dezer dagen een jubileum, den dag, waarop hij een kwarteeuw geleden als Pruisisch Minister-president optrad en deze betrekking heeft hij gedurende al dien tijd onafgebroken vervuld. //Wie is deze Herr Von Bismarck," vroeg de een den ander in 1862. En het antwoord was een gewoon edelman van zeer gewone politieke ontwikkeling een man, wiens oordeelvellingen en kundigheden zich niet verheffen boven datgene, wat het gemeenschappelijk eigendom -is van alle beschaafde liedeneen man, die nog nooit eene politieke gedachte zelfs geuit heeft. Toch had die man, over wien zijne tijdge- nooten zulk een ongunstig oordeel velden, aan Benjamin Disraili eens gezegd //Als ik Minister word, zal ik het leger met of zonder de hulp van den Landdag reorganiseeren, den Duitschen bond verbreken, de middenstaten en de kleinere staten onderwerpen en aan Duitschland, onder Pruisische hegemonie, de nationale eenheid geven." En de man, //die nooit eene politieke gedachte had geuit," heeft punt voor punt zijn programma uitgevoerd, trots alle hinderpalen. Het nageslacht zal van hem spreken als van den Eenige. Het feest is in be- perkten kring gevierd op Eridrichsruhe, met zijne familieleden. De Keizer zond een brief van geluk- wensching en een geschenk, en dit geschiedde ook door de Ministers, ambtgenooten van de rijkskan- selier. De Prinsen Wilhelm en Heinrich van Pruisen kwamen persoonlijk hunne gelukwenschen aanbieden, even als graaf Herbert. Behalve door den jubilaris en diens echtgenoote werden de hoog- geplaatste personages door eene jubelende schare aan het station ontvangen. De conferentie te Eriedrichsruhe is afgeloopen Kalnoky is weer thuis en was zeer voldaan over het onderhoud, waaruit de Bulgaren nieuwen moed putten. »Wij zijn alien overtuigd," zeide een hunner staatslieden, „dat Turkije in geval van nood zich aan onze zijde zal scharen en dat ook Duitschland, niettegenstaande zijne beleefdheid voor Ruslandeen trouw bondgenoot zal zijn van I Oostenrijk en Italie. In Bulgarije zijn wij van meening, dat Italie, Oostenrijk en Engeland onzen nieuwen Vorst zoo goed als erkend hebben Veel zal er afhangen, of in Bulgarije de rust tot na de verkiezing gehandhaafd blijft. Karaveloff en Zankoff hebben afgezien van het voeren eener oppositie in de dagbladpers, omdat zij, naar zij beweren, voor geweld moeten zwichten. Staraboeloff echter beweert, dat dit slechts een uitvlucht is, en dat de Russophilen niet openlijk durven optreden, omdat dan zou blijken hoe zwak eigenlijk hunne partij is, daar bij onderzoek is gebleken, dat de oppositie op slechts 60 van de 292 zetels rekenen kan. De Russische roebel scbijnt toch alls niet te kunnen doen. De Regeering tast kranig doorde aartspriester van Sistowa, die zich vijandig tegen haar tooude, is op last van Stamboeloff in hechtenis genomen. Op- merkelijk is het dat de Temps op waardiger toon over Bulgarije en de Regeering van dit land begint te spreken. Alles wat tot dusverre in de Iransche bladen kwam was anti-Bulgaarsch. Nu echter wordt verzekerd, dat de Bulgaren weldra de uit- betaling der door Oost—Rumelie aan de Porte verschuldigde schatting zal hervatten, en dat deze maatregel een gunstigen indruk zal maken op de schuldeischers der Porte, waarvan er zoovelen in Erankrijk zijn te vinden. Onlangs werd gemeld, dat Z. M. de Koning het voornemen heeft een gedeelte van het aanstaande voorjaar in het Zuiden te gaan doorbrengen. Dit plan is, naar wij vernemen, reeds in zoover tot uitvoering gekomen, dat op's Konings last door den adjudant en particulier secretaris kapitein De Ranitz dezer dagen aan het meer van Geneve eene fraaie villa is gehuurd en nog andere beschikkingen zijn genomen voor het verblijf der Koninklijke Eamilie aldaar in het begin van het volgende jaar. Men schrijft aan de Midd. Ct. Daar de ontvangsten van de loodsgelden in dit jaar beduidend grooter dan vroeger zijn en het maximum ad fl 1800, dat aan de iVederlandsche loodsen uitgekeerd wordt, meestal verre overschreden werd, is door den Minister bepaald dat met ingang van 1 October a. s., de door de loodsen te genieten percenten verminderd worden. Volgens het reglement heeft de Regeering gelijk, daar de loodsen niet meer dan fl 1800 en niet miuder dan fl 1200 verdienen mogen, maar de loodsen zijn natuurlijk zooals zich denken laat niet erg met de verandering ingenomente minder daar hunne Belgische concurrenten, die zij altijd op de hielen moeten zitten, veel meer verdienen. De grootere ontvangsten zijn te wijten aan het goede materieel, de toeneraende scheepvaart op Antwerpen en Ter Neuzen, en niet het minst aan den ijver der Nederlandsche loodsen. Wanneer de laatste nu maar niet verflauwt, daar de vooruitzichten niet meer zoo uitlokkend zijn Wij verwachten dit van onze loodsen, die altijd met nauwgezetheid hun plicht vervullen, niet. maar zou het toch niet in het belang der staatskas geweest zijn, eene aanmoediging te geven en die wakkere mannen niet te bekrimpen Het voornemen bestaat een adjunet-inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht tot inspecteur in Zeeland te benoemen en, zoo noodig, de plaats van dien adjunct-inspecteur aan te vullen. De gunstige toestand van den veestapel ver- oorlooft voor het volgend jaar den post van uitgaven tot bestrijding van veeziekten met f 30,000 te verminderen. Dinsdag heeft de krijgsraad in het le militaire arrondissement te's Gravenhage zitting gehouden ter behandeling van de zaak der 3 huzaren—offfcieren, in verband met het gebeurde in Seinpost te Scheveniugen. Daar de beschuldigden niet hebben bekend, is de auditeur-militair na het eindigen der verhooren toegelaten tot het doen van den eisch op de bewijzen van extra-ordinair proces. Zaterdag a. s. zal de krijgsraad de zaak in nadere overweging nemen en tot het wijzen van het vonnis overgaan, waarna dit aan de goedkeuring en be- I krachtiging van het hoog militair gerechtshof zal worden onderworpen. Zooals men weet moet het vonnis tot na de approbatie van het H. M. G. geheim blijven. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Landbouw in Limburg heeft zich bij adres gewend tot de Staats-commissie, belast met een onderzoek naar den toestand van den Landbouw, met verzoek pogingen bij de Regeering te doen, dat deze het daarheen wete te leiden, dat 1°. de vrije invoer van schapen uit Nederland naar Belgie en omgekeerd weder worde toegestaan2°. ook varkens weder in ons land worde toegelaten en 3°. de invoer van rundvee aan minder drukkende maatregelen dan thans worde onderworpen. In verband met de vragen, in de Tweede Kamer door den heer A. van Dedera gesteld, over hetgeen de regeering voornemens is te doen in de kwestie der botervervalsching en het antwoord daarop door den Minister van Binnenlandsche Zaken ge- geven, vernemen wij, zegt het Utr. Dagbl., dat reeds sedert eenige weken een ontwerp van wet gereed is, waarbij maatregelen worden vastgesteld om bedrog in den boterhandel tegen te gaan. Dat ontwerp gaat lang zoo ver niet als de commissie van advies voor de landbouwzaken heeft voorgesteld. De fabricage van kunstboter, of de handel in dat artikel wordt niet aan belemmerende bepalingen onderworpen, maar alleen wordt gewaakt, dat geen kunstboter worde verkocht voor natuurbotero. a. door voorschriften te geven voor de verpakking van kunstboter en door de eischeu dat bij het voorhanden hebben van kunstboter in winkels de naam van het artikel duidelijk worde aangewezen, zoodat de koopers zich in den aard daarvan niet kunnen vergissen. Het ontwerp is, na in het Departement van Justitie te zijn bewerkt, opgezondeu naar dat van Waterstaat. F EUILLETON. HOOFDSTUK V. Vier weken waren sedert het afscheid verloopen. Het plan van den Prins was den geheelen zomer met mevrouw en de jongejuffrouwzooals de slotbedienden Sabine noemden, buitenlands te ver- toeven, eerst een badplaats te bezoeken en daarna een groote reis te maken. Elize had den wensch te kennen gegeven haar zuster bij zich te houden en de Prins had daarin toegestemd. Vier weken na hun vertrek ontving de Slotbewaarder een brief waarin de adjudant van dienst meldde, dat de Prins over twee dagen zou terugkeeren. De oude intendant brak zich vruchteloos het hoofd om de reden van dien plotselingen terugkeer te raden. Werkelijk kwam het reisgezelschap den avond van den tweeden dag op het slot terug en reeds dadelijk was het merkbaar dat er iets was voor»evallen. De Prins toch zat met zijn adjudant in het eene rijtuig, Elize met hare zuster in het andere. De Prins steeg uit, keek barscli voor zich, sloeg hoegenaamd geen acht op den slotbewaarder die hem eerbiedig groette en ging dadelijk naar zijne kamer; zijn adjudant keek even donkeren volgdehem. Daarna staptq uit het tweede rijtuig Elize, haar gelaat bedekt met een dichte voile. Den eerbiedigen groet van den slotbewaarder beantwoordde zij met een vriendelijk „goeden avond Werner," doch hoewel zij altijd zeer minzaam was, trof haar stem den ouden man bizonder; er lag iets treurigs iri dat hem pijnlijk aandeed. Vervolgens steeg Sabine uit. Zij had het gelaat onbedekt en keek trotscher, ja bijna zou men zeggen uitdagender dan bij haar vertrek. Zij had voor den ouden intendant slechts een koel ,/goeden avond," doch zij keek hem daarbij aan alsof ze zeggen wilde; //Vind ik je hier nog ouden gevangenbewaarder." ,/Er is iets voorgevallen," mompelde de onthutste man. Maar wat En wat hebben ze tegen mij Mevrouw was even vriendelijk als altijd. De Prins nu ja, groote heeren hebben soms nukkenen dat kleine ding was altijd een dwarskopje." ,/Wat is er toch gebeurd, Brand vroeg hij den kamerdienaar, maar deze haalde zijn schouders op en gaf geen antwoord. „Wat is er toch in 's hemelsnaam voorgevallen, juffrouw Steiner vroeg hij de kamenier, doch ook deze, anders een babbelzieke oude juffrouw, gaf hem geen rechtstreeks antwoord. „Voorgevallen Wei niets voor zoover ik weet. „Maar ik heb toch mijn oogen niet in mijn zak, juffrouw Steiner." z/Dat beweer ik volstrekt niet. Er zijn menschen, mijnheer Werner, die de sterren aan den hernel zien draaien." wMaar mijn lieve mensch, ge wilt mij toch niet wijsmaken dat het gezelschap in dezelfde stemming is teruggekeerd waariu het vier weken geleden vertrokken is. Ik zag dadelijk dat er iets gebeurd moest zijn. Mevrouw was zoo treurig de kleine keek vinniger dan ooit en den Prins heb ik nog nimmer zoo'n barsch gezicht zien zetten." ,/Ik moet zeggen, mijnheer Werner, uwe oogen zien scherper dan de mijne." z/Maar wat hebt ge op die badplaats gedaan ,/Wel wat ieder mensch op een badplaats doet. Doch stil daar komt mijnheer geloof ik, vraag het hem nu zelf." Werkelijk ging de deur open, doch inplaats van den Prins was het zijn adjudant, die kort beval //Mijnheer Werner, onmiddellijk bij den Prins komen." Zonder iets meer keerde hij zich om en ging weg. ,/Wat kan dat beteekenen," sprak debeteuterde man. //Zoo werd ik nog nimmer ontboden." De Prins zat met een somber gezicht voor het venster. z/Wat is er voorgevallen, Werner?" Reeds twee dagen kwelde deze vraag den armen man de vraag die hij vruchteloos tot ieder gericht had, deed men hem nu. //Gedurende de afwezigheid van uwe Hoogheid?" vroeg hij eerbiedig. „Voor dien tijd. Een paar dagen eerder moet het geweest zijn." „Voor zoover ik weet niets, uwe Hoogheid." „Zijt ge daarvoor hier, om niets te weten //Hoogheid, ik heb als een oud, eerlijk en aan u verknocht dienaar, steeds trouw mijn plicht gedaan z/Trouw, jawel, maar zonder doorzicht." De oude man zweeg. De Prins vervolgde//Mevrouw Von Sternfels heeft bezoeken ontvangen." "Niemand is hier geweest, dat zweer ik uwe Hoogheid." „Gij hebt dus niemand gezien ,/Daar kan ik een eed op doen, uwe Hoogbeid." ,/Alzoo heeft het bezoek in het geheim plaats gehad. Des te beter hadt ge moeten opletten." Ook hierop gaf den ouden man geen antwoord. Eensklaps veranderde de Prins van toon. /Werner, dus sprak hij, binnen drie dagen moet ik weten wie mevrouw Von Sternfels bij zich heeft ontvangen. Niemand kan dit beter te weten komen dan gij. Gij zijtiemand dien ik vertrou wen kan en die omzichtig en bescheiden is. Laat intusschen niemand iets van uwe nasporingen ontdekken." ,/Uwe Hoogheid zal over mij tevreden zijn,' antwoordde de dienaar zeer verheugd over de wen ding die het gesprek genomen had. z/Maar ik moet het weten, Werner." z/Ik zal niets onbeproefd laten, Hoogheid." yNog iets, Werner." Een oogenblik zweeg de ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Eranco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. IHt triad verachijnt Dinsdas- en Vrijdagavond bij den nltgever P. J. V i SI E 8 A M P E te Ter Slenzen. TER \Etm.S( HE (01 RUT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1