Binnenland. Telegrafische berichten. Gemengde berichten. Landbouwberichten. regeering daaraan niet dacht, en dat Buitschland nooit den wensch had uitgesproken, om weder in het bezit van Helgoland te komen. De woorden van Tanner zijn in Buitschland in vruchtbaren bodem gevallen. l)e Buitsche regeeringspers ziet bij eenen eventueelen oorlog, waarbij Engeland onzijdig bleef, een reilig steunpunt voor den vijand op Helgoland, waar deze steenkolen en proviand zal kunnen in- nemen, verwonden ontschepen, depeches met de autoriteiten in eigen land wisselen, zonder dat Buitschland zicb daartegen kan verzetten. het kanaal van de Noordzee naar de Oostzee over tien jaren gereed zal zijn, dan is het bezit van Helgoland voor Buitschland onontbeerlijk geworden, zegt de pers. In Engeland beeft men nog werk genoeg met de lersche zaken. Nadat de nationale liga onder de bepalingen der dwangwet is gebracht, is zij thans bij besluit van de regeering opgeheven in bet graafschap Clare en in sommige deelen van de graafschappen Cork, Gal way, Wexford en Kerry. Beze opheffing maakt de liga tot eene onwettige vereening, en het deelnemen aan hare werkzaam- heden, bet bijwonen van hare vergaderingen en bet openbaar maken van het daar besprokene tot eene misdaad. Wat het gevolg van dezen maatregel zal zijn Overal waar de Ieren zicb niet sterk genoeg voelen, om door opeidijk verzet het verbod der Regeering te trotseeren, zullen de geheime genootschappen de plaats van de liga innemen de tegeustander, dien men kende, zal veranderen in een onzichtbaren vijand, die des te gevaarlijker is, omdat hij, in het duister werkende, op straffe- loosheid mag hopen, al maakt hij zich aan daden schuldig, die ook voor de gewone wet misdaden zijn. Be Regeering bevindt zich op een hellend vlak. Het onderzoek naar den brand in den schouwburg te Exeter is afgeloopen. Be jury verklaart, dat de dood der slachtoffers aan toeval moet geweten worden, maar laakt niettemin op strenge wijze de overheden en den bouwmeester van den schouwburg, onder bijvoeging, dat zij bun plicht niet behoorlijk hebben vervuld. Een nieuw incident Schnaebele heeft zich voor- gedaan. Be 16jarige zoon van den ouden bekende heeft een oproerig plakkaat met de Fransche nationale kleuren aan een boom bij Cheminot bevestigd en is, toen hij over de grenzen kwam, gevangen ge- nomen en naar Metz opgebracht. Be laatste berichten inelden omtrent dit voorval het volgende Be jonge heer Schnaebele, de aanplakker van het bewuste biljet, was met twee vrienden op de wandeling naar het Buitsche dorp Cheminot. In de nabijheid van dit dorp bevestigden zij aan een boom een papier, wanrop twee Fransche vlaggetjes waren ge- teeaend, die met rood en blauw potlood tot on- miskenbare tricolores waren gemaakt. Baarboven stond geschreven //Habitants de CheminotSoyez tranquilles; le France viendra vous delievrer, on ehassera tous les Cosaques." Onder de vlaggetjes kon men lezen//Inwoners van Cheminot! Zijt gerust; Frankrijk zal u bevrijden, mer. zal al de kozakken verjagen. Leve Frankrijk^eve Boulan- ger! Weg met Pruisen! Jena Auerstadt." (Beze beide laatste plaatsen werden genoemd als eene herinnering aan Napoleon's zegepralen op de Pruisen in T begin dezer eeuw.) „De schrijvers van dat blad zijn: J. L. Sch., Ph. P. en R. P." Eenige dagen later waagden zich de drie knapen weder over de grens, denkelijk om te zien, welken indruk hun manifest op de bevolking van Cheminot had gemaakt. Op den terugkeer werden zij door een grenscommies aangehonden, die hun vroeg, of zij het papier hadden aangeplakt. Twee der dapperen kozen het hazenpad, maar den jongen Schnaebele gelukte dit niet, hij werd gearresteerd. Gelukkig dat de Fransche bladen niet meer ophef maken van T geval, dan het verdient en erkennen, dat de kwajongens stratbaar zijn. Be spanning en de verbittering in de grensgewesten wordt er echter door die gevallen niet minder door. Ilet gewijzigd ontwerp—adres van antwoord op de Troonrede is door de Tweede Kamer gisteren aangenomen en luidt als volgt: //Sire //Be Tweede Kamer der Staten-Generaal waar- deert het ten hoogste, dat de zitting wederom door Uwe Majesteit mocht worden geopeud. Innig gehecht aan I we Majesteit en Hoogstdeszelfs Huis, herdenljt zij met ingenomenheid hoe de ge- boortedag van Uwe Majesteit door het geheele Nederlandsche volk met geestdrift werd gevierd. Bovenal geroepen tot overweging der vastgestelde voorstellen tot verandering in de Grondwet, hoopt zij dien gewichtigen arbeid zoo spoedig mogelijk te volbrengen. Voor de mededeelingen betreffende onderscheidene andere belangrijke aangelegenheden betuigt zij Uwer Majesteit haren eerbiedigen dank. Mogen de werkzaamheden van Uwe Majesteit en van de Staten-Generaal, onder Gods onraisbaren zegen, strekken tot welzijn van het Vaderland." Boor Gedeputeerde Staten is gehandhaafd het besluit van den raad der gemeente Eede, waarbij de heer E. van Vooren niet tot lid van den raad is toegelaten wegens het verlies van zijn Neder- landerschap door een meer dan vijfjarig verbiijfin Belgie met het kennelijk doel om niet terug te keeren. Gedeputeerde Staten oordeelen, dat dit doel ge- noegzaam blijkt nit de feiten, dat de niet toege- latene, kort na zijne vestiging in de Belgische gemeente Maldeghem, eene aanvraag heeft ingediend om het ,/inboorlingschap" (indigeuat) en dat hij enkele jaren is voorgekomen op de kiezerslijsten van laatstgemelde gemeente. Wei blijkt het niet dat aan zijne aanvraag om het inboorlingschap is voldaan, evenmin als het bewezen is of hij te recht op de kiezerslijsten voorkwam, doch de aanvraag is door hem geschied en in zijne plaatsing op de kiezerslijsten werd door hem berust, zoodat onge- twijfeld bij hem het voornemen heeft bestaan om in Belgie gevestigd te blijven, en de raad derhalve terecht beslist heeft dat art. 10 3 der wet vau 28 Juli T850 (Staatsblad n°. 44) op den verkozene van toepassing is. Een brutale inbraak heeft Biusdagavond plaats gehad in de pastorie der R. K. gemeente te Rijen. Om tien uur was de pastoor met den kapelaan uit het naburige woud thuisgekomen, en kort daarna hadden zij zich ter ruste begeven. Be werkster, die bij afwezigheid van de meid den nacht in de woning van den pastoor doorbracht, hoorde omstreeks halfeen iemand op de trap loopen en, denkende dat het de pastoor was, die wellicht iets mankeerde, stond zij op om te zien of zij hem ook van dienst kon zijn. Nauwelijks was zij bij de trap gekomen, of zij stond voor een haar onbekeud man, die haar een hevigen slag in het gezicht gaf. Inmiddels was de kapelaan opgestaan, om den pastoor te wekken. Na de klok te hebben geluid, zijn eenige bnren komen aanzetten en op verkenniug uitgegaan. Men vond de tuindeur geopend, en onder het raam van de zaal was een afgesneden tuinhoutje geplaatst. De rozet van de brandkast was afge- schoven, en om de sleutels te bemachtigen, was de dief naar de slaapkamer van den pastoor gegaan, had de broek van den stoel genomen en daaruit de sleutels en de portemonnaie ontvreemd en toen op de leuning van de trap gehangen. Het schijnt, dat het alleen om de brandkast was te doen, daar verder niets is medegenomen. Men vond onder aan den trap een ponjaardwel een bewijs, dat de dief op alles voorbereid was. Op verschillende plaatsen waren gebruikte lucifers te vinden. Er schijnt anders geen licht te zijn gebruikt. Wel heeft men kunnen afleiden, dat de dief bij het licht van de sigaar, die hij rookte, den weg heeft Z. M. heeft ongegrond verklaard het beroep, door den Raad van Hontenisse ingesteld tegen een besluit van Ged. Staten, waarbij goedkeuring was onthouden aan de gemeente-begrooting voor 1887, op grond dat daarbij niet voldoende voorzien was in jaarwedden voor onderwijzers. (Het geschil liep over de vraag of onder het getal der op 15 Januari van eenig jaar als werkelijk schoolgaande kinderen ook gerekend moeten worden kinderen die tot November, daaraan voorafgaande, de school bezocht hebben en die na Paschen weder aldaar kunnen verwacht worden. Van de beant- woording dier vraag was het getal onderwijzers, dat als minimum aanwezig moet zijn, afhankelijk.) De Koning heeft thans beslist dat ook kinderen, die tijdelijk verhinderd zijn de school te bezoeken, zooals in casu wegens het elders ontvangen van godsdienstonderwijs tot voorbereiding voor de eerste communie, vermeld behooren te blijven op de lijsten, opgemaakt ingevolge art. 80 der onder- wijswet. De Nederlandsche veestapel heeft ten aanzien van den uitvoer van fokvee naar Italie eenen concurrent bekomen. Binnen een paar dagen gaat uit Oost—Friesland het eerste transport van ongeveer 80 stuks runderen rechtstreeks naar Milaan. Be zaak gaat uit van de vereeniging, die zich uit den landwirthschaftlichen Verein in Oost—Friesland te dien einde heeft gevormd en haar best doet, nieuwe landen voor haar vee te vinden. Onze veefokkers zullen wel doen, die nieuwe concurrentie niet te licht te achten. Reeds lang weet men, dat ook in N.-Duitschland, met name in Oost-Friesland, uitstekend fokvee bestaat, en dat soms Nederlandsch vee als Holsteinsch" in den handel komt. Ossen 61 centimen tot fr. 0,95; stieren, koeien en runderen 55 tot 76 centimen; alles berekend per kilo leveud gewicht. Kalveren 65 centimen tot fr. 1,15; vette varkens fr. 0,90 tot fr. 0,98. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,00 tot fr. 3,70; Mechelen fr. 3,85; Ware- gem fr. 2,82 tot fr. 3,21Thielt fr.3,50; Deiuze fr. 4,00 tot fr. 5,00 St. Nicolaas fr. 3,56 en te Brugge fr. 4,83. s Cravenhage, 27 Sept. Benoemd tot adjunct controleur te Dordrecht de heer J. B. Wendel, ontvanger te Breskens. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Iholen de heer J. A. P. Levenkamp, surnu- merair. gevonden. toen wij elkaar voor T eerst wederzagen. Zij had mij met hart en ziel lief en ikik dacht dat ik ook haar beminde en verloofde mij met haar. Maar ik kon de liefde voor u niet uit mijn hart verbannen. Die nieuwe verbintenis werd mij eene kwellingik moest dien band verbreken, doch ik kon dat goede meisje, dat mij hare geheele liefde had geschonken, het hart niet breken. Ik vleide mij dat de tijd, die trooster, mij u zou doen ver- geten. Er werd mij overplaatsing naar mijn tegenwoordig regiment, waarvan de Prins chef is, aangeboden. Een ontembare wraakzucht welde in mij op zijn bloed te zien vloeien was mijn eenig verlangen ik nam de verplaatsing aan en kwam hier. De Prins, aldus overlegde ik, zal zijn regiment wel eens komen inspecteeren en bij die gelegenheid zullen de officieren aan hem worden voorgesteld. Ik wist toen nog niet dat gij hier waart en ont- dekte dit pas toen ik reeds een paar weken hier was. Toen was mijn wraak vergeten en slechts een wensch, een verlangen bezielde miju weer te zien, u te spreken. Dagelijks dwaalde ik rond het park en was gelukkig als ik slechts uw stem hoorde, overgelukkig wanneer ik u van verre kon gade- slaan, als ge daar bleek en treurig door het park wandeldet. En toch leed ik naamloos bij het aan- schouwen van uw lijden. Ik moest u spreken, mijn hart kon niet langer weerstaud biedendaarbij de gedachte dat ge niet wist dat ik u zoo van nabij aanschouwde en hoorde spreken. O, Elize, 't was om waanzinnig te worden. 't Duurde lang voor ge merktet dat ik hier was en toen ge het te weten kwaamt, had ik reeds menigen avond onder uw venster gestaan. Een toeval deed het u out- dekken en toen kondet ook gij het verlangen om mij weer te zien niet meer bedwingen. Ge stuurdet Sabine. Slechts een halve minuut, luidde de bood- schap, wildet ge mij spreken, om uit mijn mond het woord ,/vergeving" te hooren. Lang weerstoud ik uw bede, doch de liefde zegevierde en ik kwam. Het is heden de vierde maal en T zij de laatste ons afscheid voor immer. Het zal dus thans de laatste keer zijn. Nog een maal, tenzij gij anders wilt. Doch neen, doe wat uw hart u ingeeft, wat uw plicht tegenover zuster en moeder u gebiedt. Voor 't laatst dan, doch nog een verzoek. Ik gevoel mij reeds lang ziek en geloof en hoop niet lang meer te leven. De oude wonden doen zich weer gevoelen en slechts het verlangen u nog eenmaal te zien heeft mij staande gehouden. Dikwijls dacht ik dit oogen- blik niet meer te beleven. Hoor thans mijn laatslen wil en beloof mij dien te eerbiedigen. Ik heb niemand op de wereld en heb u benoemd tot mijn erfgename. En nu, vaar- wel Elize, leef gelukkig en vergeet nimmer uw trouw gebleven Hubert." Wankelend ijlde hij weg, voor zij kon antwoorden. //Hubert! Hubert!" riep zij, doch kreeg geen antwoord meer. Onmachtig zonk zij op het gras neer. Sabine riep haar weder tot bewustzijn. ;/Be Prins, Elize Hij zoekt u (Wordt vervolgd.) TEK NEUZEN, 27 September 1887. Ten raadhuize alhier werd gisteren bij enkele inschrijving, in het openbaar aanbesteed, het leggen van een grindbaan, ter lengte van ongeveer 300 meters, op het gehucht Sluiskil. Het laagst werd daarvoor ingeschreven door den heer A. Tholens voor 658. Verder hadden ingeschreven de heeren JKolijn voor 750 K. de Vos voor 730 M. van den Hoek voor 720 en D. de Doelder voor f 669alle inschrijvers woonachtig alhier. M egens de lage graanprijzen zijn op verschillende plaatsen, zoomede ook alhier, de prijzen van alle soorten van brood afgeslagen. In de Christelijke school alhier is in den nacht van \rijdag op Zaterdag inbraak geschied. De deur, uitkomende op het erf van den hoofd- onderwijzer, vond men opengebroken, zoomede in het lokaal der school een daar aanwezige lessenaar. Alzoo toevallig met de vacantieweek daarin geen gelden aanwezig waren, is men onverrichterzake terug moeten keeren. Gebrek aan het benoodigde kermisgeld zal wellicht de drijfveer geweest zijn voor dit nachtbezoek. Men schijnt met de localiteit zeer goed bekend te zijn geweest. Axel. De wijzigingen welke in de zitting van den gemeenteraad op 23 Sept. j.l. op de hefting van den hoofdelijken omslag zijn gebracht zijn als I volgt De tweede grondslag aldus te lezen Als tweede grondslag wordt genomen de opbrengst van onroerende goederen overeenkomstig den na- volgenden maatstaf berekend. I. Voor gebouwde eigendommen die de belasting- schuldige in eigendom bezit, op het bedrag waarop de belastbare opbrengst ter bepaling van de Rijks- grondbelasting is geschat. II. Voor elke hectare bouw- of weiland die de belastingschuldige hetzij a. in eigendom bezit en zelf bebouwthetzij b. in eigendom bezit en niet zelf bebouwt; hetzij c. geen eigenaar zijnde bebouwt. Op een, telken jare door den gemeenteraad voor elk der drie bovengenoemde categorien vast te stellen bedrag, bij de bepaling waarvan de landerijen in verhouding tot hare vermoedelijke opbrengst in drie klassen gerangschikt. Hetgeen de belastingschuldige wegens rente en aflossing van gelden, onder verband van hypotheek op zijne eigendommen opgenomen, betaalt, wordt van bovenbedoeld bedrag afgetrokken. Met eigendom worden voor de toepassing van dit artikel gelijk gesteld bezitvruchtgebruik, erfpacht en recht van opstal. In de derde grondslag in plaats van het woord alsmede, te lezen de interesten van effecten. Abusivelijk werd opgegeven het bedrag der begrooting van het algemeen burgerlijk arrabestuur alsmede van de gemeente begrootinghetwelk respectivelijk moet zijn in ontvang /1965,25|en 16644,67 en op een gelijk bedrag in uitgaaf. Axel, 26 Sept. Hedenvoormiddag omstreeks 10 uur had alhier een zeer droevig ongeluk plaats. Een oppassend werkman, Reinier Dieleman, oud 53 jaren, had het ongeluk van eene ladder te vallen met het noodlottig gevolg, dat hij met gespleten schedel op de plaats dood bleef. Koewacht, 23 Sept. In de heden gehouden raadsvergadering werd benoemd tot onderwijzeres in de nuttige handwerken voor de school onder Sint Andries mej. C. Wuijtacker, alhier. Alweer eenOnder de landbouwers van het gehucht Ingber (Gulpen) heerscht in de laatste dagen oproer. Gezamenlijk vernielen zij elken .lacht, onder het zingen van een hierbij passend deuntje, de afsluitingen, welke door den pachter Aloonen gedurende den dag aldaar aangebracht worden om den doorgang van een door het plaatse- lijk bestuur geschrapt voetpad te beletten. De politie moet nu elken avond ter plaatse zijn, om groote wanordelijkheden te voorkomen. Op het door genoemde landbouwers ingediend verzoek sch rift om het voetpad weder begaanbaar te stellen, is afwijzend beschikt. Weder eene proeve van keuromanie. In den Briel is het verboden de straat te vegen. Althans het volgende is nu ter algemeene kennis gebracht De ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht te Brielle, Gelast aan den rijksveldwachter te dagvaarden, Maria J enz., om te verschijnen op Donderdag den 29»ten Sept. 1887, des voormiddngs enz. enz. teneinde aldaar terecht te staan ter zake dat zij op den 10d"> September 1887 des voor- middags ten omstreeks 11 uur de openbare straat op het Maarland te Brielle heeft geveegd met een bamboezen bezem." Zijn de heeren in den Briel soms benauwd, dat het gras tusschen de steenen uitgeveegd wordten ook, is de bezem van bamboes of de stok P Zoo het verboden was de straat te verontreinigen, zoudeu we ons met het verbod kunnen vereenigen, hoe moeilijk de handhaving ook zijn mocht, maar te verbieden de straat schoon te maken gaat het begrip te boven. Vrijdagavond had op den weg tusschen Groes- beek en Nijmegen een brutale aanranding plaats. Een 17jarig meisje uit Groesbeek, dat gewoon is met bezems te venten, keerde uit Holland naar de ouderlijke woning terug, bij zich hebbende een re- dehjk sommetje geld van de opbrengst der verkochte bezems. Zij werd aldaar op eene eenzame plaats door 3 mannen aangegrepen, in een bosch langs den weg gesleept, gekueveld en van haar geld beroofd. Be drie bandieten zijn vermoedelijk Duitschers en waren gekleed met korte jassen en ronde hoeden. Een hunner had een rooden baard en de tweede een kuevel. Na den roof van het geld maakten zij zich uit de voetenhun spoor is nog niet terug- gevonden. Een ezel, die van Utrecht naar Breukelen moest worden vervoerd, was daartoe achter aan een rijtuig vastgebonden. Na een halfuur te hebben medegedraafd, weigerde het dier een poot te verzetten, en niettegenstaande alle pogingen van zijn meester, die eerst bedaard, vervolgens met de zweep hem tot loopen aanspoorde, liet hij zich langs den weg slepen. Be ezel steeds in zittende houding, werd zoo een eindweegs mede- gesleurd, en hoewel hij daarbij vrij onzacht met de straatklinkers in aanraking kwam, was een en ander niet voldoende het koppige dier aan't loopen te krijgen, zoodat zijn meester besloot hem aan de hand te geleiden en de reis verder te voet te vervolgen. z/Hans" scheen echter ook hierin geen lust te hebben en vastbesloten te zijn niet naar B. te loopen, want nauwelijks was hij van het rijtuig losgemaakt, of hij sprong op en liep regelrecht in deVecht, zijn geleider vol angst aan den oever achterlatend. Blijkbaar ook al te koppig om zich te verdrinken, kwam het niet tot zelfmoord, en bleek dat het zwemmen meer in zijn smaak viel, want daar 't z/langoor" aan de overzij niet gelukte aan wal te komen, zwom hij eenvoudig terug naar zijn meester. Deze hielp hem nu op het droge en met behulp van eenige personen in de Victoria. Eenmaal in het rijtuig, gedroeg //Hans" zich verder rustig, stoorde zich niet aan het geschater der toeschouwers en kwam hoewel druipnat, toch zonder loopen, te Breukelen aan. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: In den Werkmansbode leest men hetonder- staand oordeel over de hedendaagsche vrouw van den werkman z/Als wij haar beoordeelen, dan mogen wij niet verzwijgen, dat zij naast de vele deugden, die zij beoefent, toch in menig opzicht niet meer gelijkt op haar oud-overgrootmoeder, op die oud-Hollandsche

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2