Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. A AN BESTED IN 6. Jaar-, Faardea- bb \leemarkt No. 2332. Woensdag 21 September 1887. 27e Jaar^ang, Maandag, 26 dezer, aanbesteden: TE HULST, op Maandag den 3 October 1887 (3e Kerinisdag), VERKOCHT. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nedcrlaiul f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per par, tot veel verminderden prijs. Olt bind vergchljUt IHmtdag- cu Vrijjd.lffnvond bij den nltgcver P. J. v A M U E S A N I» E te Ter Neuzen. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN zullen op 's morgens 10 uur, in plants van den volgeiiden dag's morgens 11 uur, op het gemeenteraadhuis, in het openbaar, bij eukele iuschrijving, Het leggen van een grindbaan, ter lengte van ongeveer 300 meters, op het gehucht Sluiskil. De voorwaarden liggen ter inzage op de geraeente- secretarie, zoomede in de lierberg van Van Sele te Sluiskil. Inlicbtingen zijn te bekomen bij den gemeente- bouwmeester. Ter Neuzen, 18 September 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. aanvang des voormiddags om 10 uur, met uitlo- ving van 9 verschillende I* It E 51 I E IV voor aangebracht Vee. De Burgemeester van Hulst, CII". PIERSSENS. Jr*olitieli Overzicht. ltuslaud heeft van ziju balanceerpolitiek schade gebad, aangezien Duitschland zich geen oogenblik t uit het veld heeft laten slaan door de scbijnbare vriendschap met zijn erfvijand Frankrijk, maar in- tegendeel zijn politiek in Ruslands schade heeft gewijzigd. Dat de Hongaarsche bladen erg verbeten op Ruslaud ziju, weet ieder. De Hongaar wil een koniDkrijk op deu weg van Rusland naar Konstan- tinopel, en hij zou het oogenblik zegenen, waariu al de mogendheden samengingen om den Ooster- schen rustverstoorder tot machteloosheid te doemen. II et spreekt van zelf, dat de Czaar zeer verstoord zal zijn, als het waar is, dat Kaluocky aan de gezanten te Weenen heeft verzekerd dat de Oos- lenrijk-Hongaarsche regeering nooit eene gewapende tusschenkomst tegen den Prins van Coburg zou toelaten. FEUILLETON. 9) De schoone slotbewoonster was evenwel niet geheel alleen. Een paar weken na haar komst had een onbekend heer men meende een adjudant van den Prins een tweede jonge dame op bet slot gebrachtvermoedelijk eene bloedverwante. 't Was eigenlijk nog slechts een goed ontwikkeld kind dat evenwel eene schoone vrouw beloofde te worden. Zij werd niet als een gevangene behandeld, giug vrij in en uit het slot en deed dikwijls inkoopen in de stad. Nimmer sprak ook zij evenwel een woord over de slotbewoonster. De beide dames waren op den avond van ons verhaal in een der rijk doch sinaakvol gemeubelde torenkamers. De oudste was een slanke schoon gevormde vrouw wier eenmaal here gestalte, thans ziektbaar geknakt was. Een treurig waas lag over baar fijn besneden gezicht, doch dit verhoogde nog haar interessant uiterlijk. De jongste, eveneens fraai gevormd, bad levendige trekken en sprekende oogen haar geheele wezen teekende geestkracht. Zenuwacbtig liep de oudste dame de kamer op en neer, terwijl haar jongere zuster schijnbaar acbteloos op eeu sofa lag en haar gadesloeg. 1 Is vijf minuten over zevenen, Sabine." ,/Dan kan hij over een half uur hier wezen." In Duitschland scheurt men groote oogen op over de blufferige taal van generaal Bre'art en van den maire van Villefrauche als depute bij de proef, door de Fransche regeering met de mobili- satie van het 17de legerkorps genomen. De eerste zeiWij kennen ouze krachlFrankrijk kent baar thans ook, en ik heb hieraan slechts een paar woorden toe te voegeuwij zij n gereed, en wij wachtenDe tweede dronk een glas op het Fransche leger dat //de vergelding zal en moet aanbrengen." //Goddank, de oogen zijn ons open- gegaau: wij waagden het op vergelding te hopen, thans verwachten wij haar met ongeduld Zulke dikke woorden klinken over de Vogesen heen, van den Rijn tot de Memel en van den Beierschen Alp tot het strand der Oostzee, waar Wilhelm zich thans bevindt. De oude Keizer en ziju gemalin zijn te Stettin met onbeschrijfelijke geesdrift ontvangen en Von Bismarck zit thans weder te Friedriclisruhe, waar graaf Kaluocky, de Oostenrijksche Minister van buitenlandsche zaken, wordt verwacht, en waarheen de Russische diplomaten hunne oogen richteu. Een der meest beroemde veldheeren uit den Fransch- Duitschen oorlog, generaal Von Werder, is intus- schen de eeuwige rust ingegaan. Zijn laatste levensdagen bracht de held door in zijne bezittingen in Pommeren. Met Engeland zal men geen ruzie over het incident op de Samoa-eilanden krijgen, daar de regeering de verzekering heeft gegeven, dat de buitenlandsche betrekkingen dier eilanden, in het bizonder met de drie mogendheden die verdragen gesloten hebben, Duitschland, Engeland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerikadoor Duitschlands handelingen niet aangeroerd wor den. Sir James Fergussou stelde bet Lagerhuis hierdoor gerust, alsmede door de verzekering, dat den Britschen consul aldaar gelast is eene strenge onzijdigheid in aclit te nemen. De zitting van het Britsche Parlement wordt in den loop dezer week gesloten. De regeering is glansrijk door de interpellatie over de ergerlijke voorvallen te Mitchellstown weggekomen, met 228 tegen 87 stemmen werd hare houding goedgekeurd, niet- tegenstaande de oppositie van de beste redenaars, Gladstone, Harcourt en Labouchere. Men moet hier echter in aaumerking nemen, dat ongeveer de helft der leden afwezig was. De stemming der natie wordt er voor het Kabinet niet beter op, dat is te zien uit de laatste verkiezingen en zij zal nog ongunstiger worden nu de nieuwe wetten tegen de Iersche bevolking in toepassing moeten worden gebracht. Zeer in het voordeel der Home- rule—mannen is het feit, dat geueraal Sir Redvers Buller, met buitengewone volraacht naar het graaf- schap Kerry gezonden, om daar met geweld van wapenen de aansprakeu der groudeigenaars kracht z/Waarom kon hij niet vroeger komen z/Dat zou zeer onvoorzichtig geweest ziju." z/Kondt ge aan hem merken of hij er naar verlangde mij weer te zien, Sabine „Och, dat heb ik je immers reeds verteld, Lize." De oudste zuster hervatte hare wandeling door het vertrek, doch bleef weldra weer voor Sabine staan. z/Zoudt ge nog langer in dit huis kumien hlijven, Sabine Ik kan het maar niet van mij afzetten, dat het geen liefde meer, maar slechts medelijden is, wat hij thans nog voor mij gevoelt." z/Geloof me Lize, hij bemint je nog innig." z/Ge moet hem dikwijls over mij spreken, Sabine, en trachten zijn liefde voor mij aan te kweeken." z/Maar Lize, kunt ge nu den oogenblik gelooven, dat dit noodig is. Ge weet niet welke moeite en opofferiugen het hem kost u weer te zien. Zou hij zich die getroosten wanneer hij u niet innig lief had O God als hij wist wat het ook mij kostte." #Gij zijt beiden ongelukkig, Lize." z/Doch ik alleen ben er oorzaak vau." ,/Zeg dat niet Lize, gij hebt u niets te verwijten." z/Wie anders is de schuldige Driftig had het jongste meisje bij deze vraag het hoofd opgeheven spoedig boog zij het weer en sprak zacht//Kinderen mogen niet als aanklagers van hunne ouders optreden." bij te zetten, zijne betrekking heeft neergelegd, omdat hij de pachters te arm vond om het van hen gevorderde te betalen en hen daarom met rust liet. Uit zulke gevalletjes spint de partij zijde. De badgasten en toeristen dalen van de bergen van Zwitserland naar de hooge vlakte af en be- volken nog eeuige dagen de hotels der groote steden, terwijl de arme teringlijders hunne winterkwartieren te Davos, Andermatt en Engadin weer opzoeken. De stroom van vreemdelingen is dit jaar bijzonder groot geweest, vooral het aantal waaghalzen, die de kale rotstoppen beklommen, was groot en daardoor ook het aantal slachtoffers. Vele hoopvolle en bloeiende levens zijn vernietigd, 't geen meerendeels is te wijten aan die onzinnige tochten, zondergids ondernomen, ondanks alle waarschuwingen van de Alpeuclub in woord en schrift. Met de iuzameling van liefdegiften, ten behoeve van de slachtoffers tengevolge der verzinkingen te Zug, gaat het uit- nemeud, zoowel binnen— als buitenslands. Dat ook de Nederlander zich niet onbetuigd late; de broe- derlijke zin der Helvetiers is zoo menigmaal gebleken na de rampen, die het water ons bracht. HH. MM. de Koning en de Koningin zijn Vrijdag met de Kroonprinses Wilhelmina van Soestdijk per Hollandschen trein van 2 u. 50 m. in de Ilofstad teruggekeerd. Op het oogenblik dat het vorstelijk gezin den salonwagen verliet, ging er een luid hoera uit de op bet perron geschaarde menigte op, welke toe- juichingen Z. M. met een haudgroet beantwoordde. Z. M. de Koning zag er bijzonder welvarend uit, hetgeen zichtbaar een blijden indruk maakte na de gerucliten, die in den laatsten tijd meermalen in omloop waren. Alleen moet Z. M. in de laatste dagen in lichten graad aan aaugezichtspijn geleden hebben. Aan het spoorweggebouw bevonden zich ter verwelkoming de Groothertog van Saksen—Weimar en de Prinses, zijne dochter. Onder de autoriteiteu, ter begroeting aauwezig, bevonden zich de Grootmeester van het Huis Hunner Majesteiten, graaf Schimmelpenninck de adjudant-generaal Jhr. Verspijck de Commissaris des Konings, Mr. Fookde generaal—majoor, waarn.-gouverneur der residentie, Jhr. Klerck, bij wien zich nog gevoegd hadden de vice-admiraal Jhr. De Casembroot en de Hofprediker Dr. Van Koetsveld. Toen IIH. MM. met het Prinsesje in een gereedstaande gesloten berliner plaats namen, begroette de menigte, die zich op bet stationsplein verdrong, de Koninklijke familie met hare hoera's. De Koninklijke koets begaf zich paleiswaarts langs den van het station tot het Noordeinde met honderden belangstellenden bezaaiden weg. z/Neen, Sabine," kernam haar zuster. //Ik spreek onze moeder vrij, zij heeft geen schuld. Mijn ijdelheid, mijn zucht tot behagen, ziedaar de oorzaak van mijn ellende, mijn naamloos leed." Daarna begon zij weer haar gejaagden loop door het vertrek, doch ook nu weer keerde zij spoedig tot haar zuster terug, zette zich naast haar op de sofa en trok haar tot zich. //Zoo aanstonds, Sabine, neem ik voor eeuwig afscheid van mijn geluk, mijn leven. Doch nog eenmaal moest ik hem weerzien, nog eenmaal spreken. Laat ik u thans vertellen, wat daarna nimmer meer over mijn lippen zal komen. Ik was een kind van uw jaren en wist nog niet wat liefde was. Gij weet het thans door uwe ongelukkige zuster. Docli verder. In het jaar 1815 keerde het zegevierend leger uit Frankrijk terug. Een escadron dragonders kwam in ons dorpje in kwartier en, daar vader het mooiste huis bewoonde, kregen wij een ritmeester bij ons. Hij was vergezeld van den jongsten luilenant van zijn escadron, die even voor het dorp ongesteld was geworden. Zoo lang mogelijk was hij te paard gebleven, doch eindelijk ineengezakt, waarna een paar dragonders hem verder droegen, en bij ons binnen brachten. Het escadrons vervolgde den anderen morgen zijn marsch, doch de zieke officier moest achterblijven daar hij van uur tot uur zwakker was geworden. Alleen volkomen rust kon hem het leven doen behouden. Vijf weken bleef hij bij ons. Moeder en ik verpleegden hem, doch daar De Groothertog en zijne dochter volgden in open rijtuig en lieten zich mede naar het paleis brengen tot het afleggen van een bezoek aan HH. MM. De vereenigde zitting der beide kamers van de Staten-Generaal is gisteren door Z. M. den Koning geopend. Na zich op de gebruikelijke wijze naar het Bin- neuhof te hebben begeven, waar Z. M. door eene commissie ontvangen en binnen de vergaderzaal geleid werd, plaatste de koning zich op den troon en sprak de volgende rede uit z/Mijne heeren, Met genoegen bevind ik mij te midden der ver- tegenwoordigers van het Nederlandsche volk, dat in den loop van dit jaar duidelijke blijken heeft gegeven van zijne verknochtheid aan mij en mijn huis. De weisontwerpen tot bekrachtiging der veran- deringen in de grondwet, die in de voorgaande zitting zijn goedgekeurd, zullen u worden aange- boden. Ik hoop en vertrouw dat op dien belang- rijken arbeid in deze zitting het zegel zal worden gedrukt. Mijne betrekkingen met alle mogendheden zijn zeer bevredigend. De zee- en landmacht, zoowel hier te lande als in de overzeesche bezittingen, geven mij reden van tevredenheid. Voor maatregelen in het belang van het land- bouwonderwijs en van de zeevaart zal uwe goedkeu- ring worden ingeroepen. De toestand van 's lands hnancien is voldoende geene vlottende schuld is in omloop gebracht en voor het volgende jaar behoeft geen buitengewone belasting te worden vastgesteld. Mogen uwe werkzaamheden, onder Gods omnis- baren zegen, strekken tot welzijn van het vaderland. Ik verklaar de zitting van de Staten-Generaal te zijn geopend." Toen het Koninklijk rijtuig gisteren middag den stationsweg te 's Gravenhage passeerde, ver- oorloofde een socialist zich eenen hoogst oneerbie- digen uitroep. Toevallig stond een ambtenaar van politie in zijne nabijheid, die hem terstond ver- wijderde. Hierover ontstond eene woordenwisseling, die een volksoploop veroorzaakte. De socialist vluchtte nu in een poortje en Hep, daar de menigte eene dreigende houding tegenover hem aannam, de bescherming der politie in, onder wier geleide hij zich naar Walhalla begaf. Het volk wierp den man op weg daarheen met allerlei voorwerpen die voor de hand la^en. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft H. v. N., vroeger hoofd der openbare school te Casteren, in Noord-Brabant, veroordeeld tot 3 jaren cellulaire gevangenisstraf, terzake van het plegen van onzede- lijke handelingen. moeder zich veel met de huishouding moest bemoeien, werd de verzorging bijna geheel aan mij overgelaten. Ik las hem voor en hij vertelde mij van de veldtochten welke hij had medegemaakt en hoe hij de wonden gekregen had, die door mijne zorg reeds bijna genezen waren. O Sabine, dat was zoo'n gelukkige tijdonmerkbaar sloop de liefde ons hart binnen. Na zijne genezing moest hij zijn regiment naar de Russische grenzen volgen en bleef ik alleen achter. Ohoe leeg was 't toen in mijn hart en toch hoe zalig in het bewustzijn dat hij mij lief had. Vier jaren verliepen dat ik taal noch teeken van hem ontving. Toch bleef ik vast op hem vertrouweu, want 't was als fluisterde mij steeds een stem toe: hij heeft u niet vergeten en zal u ook nimmer vergeten. En mijn vertrouwen werd niet beschaamd, want hij keerde terug en kort daarna waren wij verloofd en de gelukkigste men- schen op aarde. Gij herinnert T u zeker nog wel, Sabine, want ge waart de dagelijksche getuige van ons geluk. Met trouwen raoesten wij nog wachten. Vader was gestorven en in den rouwtijd konden we geen bruiloft vierendaarbij kon moeder toen niet voor mijn uitzet zorgen, want vader had maar juist genoeg nagelaten dat we fatsoenlijk konden leven. Wij kunden evenwel wachten, want we waren beiden nog jong; Hubert was toen even twintig, ik achttieu jaren. Doch ons geluk duurde niet lang. Ik was met moeder naar de OURAIVT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1