Gemengde berichten. dnarvan het voornemen bestaan. Het doel der instelling is om bij bet onderwijs in de wetenschap van het notariaat de bezwaren weg te nernen, zoowel aan het gewone privaat—onderwijs als aan de studie bij de academische instellingen verbonden, en dus vooreerst te voorkomen dat het onderwijs in eenig opzicht als bijzaak zou kunnen worden beschouwd, en tevens de practische vorming meer bepaald op den voorgrond te stellen. De gewone cursus zal een 3 of 4jarige wezen, naar gelang van omstandigheden, terwijl de instelling ook zal geopend zijn voor hen, die niet het be- paalde voornemen hebben om voor het notariaat te studeeren, maar b. v. door deelneming aan de klasse der meergevorderden in het privaatrecht, langs bijzonderen weg hunne kennis daarvan mochten willen vermeerderen. TJit Elst (Betuwe) schrijft men aan het Utr. Dagbl. De vraag, of de gemeenteraden den secretaris kunnen verplichten aan de pers afschriften der notu- len kosteloos af te geven, indertijd door de Ge- meentestem in ontkeunenden zin beantwoord, maakte ook het ouaerwerp der bespreking ter alhier gehou- den raadsvergadering uit, en met op eeu na alge- meeue stemmen meende de Raad die bevoegdheid wel te hebben, en vulde de instructie van den secretaris als volgt aan: //Van de notulen der openbare vergaderingen van den Raad zeudt hij dadelijk na het opmaken der minute een afschrift ter plaatsing aan een of meer couranteu, door den Raad aan te wijzen, terwijl elk der leden van den Raad, in gesloten couvert, dade lijk zoodanig afschrift van hem ontvangt van de notulen der vergaderingen met gesloten deuren gehouden." TEH XEUZEN, 16 September 1887. De oude bekcnde kermis zal aanstaanden Maandag weer haar iutocht in onze veste doen. Als we het oog laten gaan op wat zij dit jaar medebreugt dan moeten we zeggen dat haar kleed versleten begint te worden. Op het marktplein zullen de gewone kramen en caroussels verrijzen en op de andere daarvoor gewoonlijk aangewezen plaatsen een paardenspel en de tent van Stoete en Co. Waarschijnlijk zullen zich nog meer aanmeiden om liunne teuten bier tijdelijk op te slaan; tot heden weten wij hiervan nog niets met zekerheid. Voor liefhebbers vau tooneeluitvoeringen is dit jaar beter gezorgd. Behalve in den schouwburg van Stoete een goede bekeude zal men zich kunnen ontspannen in de zaal van het Nederlaudsch Logement, waar een afdeeling van de tooneelvereeni- ging //Vondel" uit Gent twee voorstellingen, gevolgd door een bal, zal geven. Naar men ons mededeelt zijn de acteurs en actrices van goeden naam. Zij die eens hartelijk willen lachen, kunnen terecht komeu in het Nieuw Koffiehuis van den heer J. A. Donze, daar zal de bij ons bekende heer Soesman met zijn gezelschap uitvoeriugen geven. En hiermede hebben we alles gezegd. We hopen evenwel a. s. Dinsdag wat meer te kunnen mede- deelen. Onnoodig te zeggen, dat we alle onderuemers, groot en klein, een goed succes wenschen Hulst. Woensdagnamiddag omstreeks half twee ure ontlastte zich boven deze gemeente een zwaar onwedereen bliksemstraal trof den bliksemafleider van onzen kerktoreu en schijut zich in verschillende richtingen op en om het kerkgebouw verspreid te hebben; de donderslag was allerhevigst, zoodat de huizen dreunden; de luchtdrukking was zoo sterk dat op verschillende plaatsen de glasruiten sprongen, zooals op het station, in verschillende huizen rond de markt, op het pensionnaat enz. De bliksemafleider schijnt dientengevolge op ver schillende punten te zijn losgeraakt en van de spits des torens zijn eenige scbalien verbrijzeld; de keel van een regenbak van de kerk schijnt gesprongen, uit eeu penant der kerk tegen de Begijnenstraat zijn verschillende steenen geslingerd eu is deze penant op twee meters hoogte vaneen gespleten. en mocht men je snappen, verraadt me dan niet, hoor offwe." „Eoei jonker, had dat woord liever niet gebruikt," bromde de oude, ,/ZOU ik, die u als knaap van 14 jaren, toeu ge voor het eerst in het vuur kwaamt, het leven redde, u kunnen verraden." tfKom, kom, oude, 't is zoo niet gemeend," hernam de luitenant en schudde den ouden schipper de hand. ,/Al genoeg," bromde de oude, ,/aan den overkant in de struiken wacht ik u." De luitenant ging daarna het park in. HOOFDSTUK IV. Het Inselpark was een zeer fraai, aan de rivier gelegeu buitengoed. Voorheen verdeelde de rivier zich even voor het park in twee takken en vormde dit tot een eilaud, waaraan het zijn naam Insel(eiland)park ontleende. Een van de latere eigenaars had eeu der takken doen dempen en het park door een hoogen muur omgeven. Het landgoed was zeer uitgestrekt en had prachtige eiken- en beukenlanen, waartusschen zich de rivier als een zilv'ren lint slingerde. In het midden verhief zich een slot in Moorschen stijl opgetrokken, 't geen bij helderen zonnesehijn of maanlicht een zeer fantastisch voorkomen had. Het was in een woord een uitgezocht hoekje voor minnenden. Een vreemde Prins had het park ongoveer een jaar geleden aangekocht, het huis laten restaureereu en van meubelen en bedienden voorzien. Eenige maauden daarna had hij op een Hulst, 16 Sept. Heden had alhier de aanbesteding plaats van de wegsverbetering HulstGraauw (Haven Paal.) De uitslag hiervan is als volgtDe levering der keien is aangenomeu door deii heer Prud. Homme, te St. Nicolaas, ad 38,85 per duizend stuks franco Hulsthet vervoer der keien van af het station Hulst tot de plaats waar ze moeten verwerkt worden is aangenomeu door Jacobus Wit- touck, voerman te Hulst, tegen f 2,25 per duizend stukshet lossen der keien van de wagons is aan genomeu door Willein de Bruin, arbeider te Hulst, tegen 30 cent per wagon het leggen der keien a 9 cent per vierkante meter door Cranenbrock, te Clinge (Belgie), en het uitbrekeu van den grint- weg ad 35 cent per loopende meter door Antoon Lust, te Hontenisse. Axel, 15 Sept. Heden namiddag had de rijks- ambtenaar J. G. Kuulst het toezicht over een schip, beladen met steenkolen, liggende op de Axelsche Sassing. In de verte bemerkte hij op den dijk, loopende naar den Zwartenhoek, vier mannen. Toen zij in zijne nabijheid wareu, ging hij naar hen toe, maar alien namen de vlucht, het gelukte hem evenwel er een van iu handen te krijgen, welke na ongeveer een uur met hem geworsteld te hebben, het geluk had te ontsuappen, bijna geheel ontbloot van zijne kleederen en achterlatende eene soin gelds van ongeveer f 3,25. De outsnapte was eeu gesignaleerde, welke ongeveer jaar straf te goed heeft wegens smokkelarij. Westdurpe, 14 Sept. Ten overstaan van den notaris Mr. J. P. Dronkers en ten verzoeke van de erfgenamen der nalatenschap van den heer P. Goethals werden gisteren alhier in hetopenbaar te koop geveild, de volgende perceeleu, alle ge- legen in deze gemeente 1°. een woonhuis met het recht van erfpacht op den grond, ter grootte van 5 aren 20 centiaren, verkocht voor f 1100; 2°. 6 hektaren 83 aren 50 centiaren G. gem.) wei— en bouwlaud, met schuren en verdere gebouweu, tuin, boomgaard en aanwas, in den Autrichenpolder, verkocht voor 8330 de massa; beide perceelen toegewezen aan den heer A. Govaert, landbouwer te Overslag3°. 1 hektare 34 aren 20 centiaren (3 G. gem.) dijk, in den Autrichen polder, en 2 hektaren 65 aren 40 centiaren bouw laud (circa 6 G. gem.), in den Nieuwenpolder, verkocht voor f 8190 de massa, waarvan kooper werd de heer P. van Hecke, landbouwer alhier en 4°. 2 hektaren 81 aren 40 centiaren (6 G. gem.) bouwlaud, in deu Canisvlietpolder, verkocht voor f 4860 de massa, waarvan koopers werden de heeren Jac. Taelboom en A. van Hoije alhier. Te zamen heeft alzoo de veiling opgebracht f 21,380 voor 13 hektaren 64 aren 50 centiaren (ruim 30 G gem.) bouw- en weiland, dijk enz., benevens voor het woonhuis f 1100. Oostburg, 15 September. Heden morgen werd alhier binnengebracht om vervolgens naarMiddelburg getransporteerd te worden, K. v. d. B., van Heille. De marechaussee hadden hem betrapt, terwijl hij bezig was graan te ontvreemden uit eene schuur. Hij is een oude bekende der justitie. Van wege de Afd. Oostburg der M'j van Landbouw en Veeteelt in Zealand werd den heer M. Luteijn Mazure alhier, een diploma als eerelid aangeboden, als oudste lid van gemelde Afdeeling, benevens een zilvereu medaille, ter herinnering van zijn vijftigjarig jubile, als veearts alhier. Door een aantal iuwoners van dit kanton werd hem een sierlijk album vereerd, waarin de namen der gevers gecaligrafeerd wareu. Kieldrecht. Alhier doet het nieuws de ronde dat biunen kort deze gemeente van af de Neder- landsche grens, dat is het dorp Nieuw Namen, met een tram door stoom gedreven zou verbonden worden met het station te St. Nikolaas deze trarn- weg zou op dezelfde breedle worden aangelegd als de spoorweg van het „Land van Waes" en ook door deze Maatschappij geexploiteerd wordende donk'ren avond eene dame derwaarst gebracht. Gczien had niemand haar, maar 't nieuwtje ging als een loopend vuur door 't stadje. Al zeer spoedig wist men te vertellen dat die dame beeld- schoou wasdat de Prins haar hartstochtelijk lief had, enz. Juist omdat niemand haar gezieu had, giugen de overdrevenste verhalen aangaande haar schoonheid. Wie zij was, wist tot nog toe niemand. Alleen den cuden slotbewaarder was haar naam bekend. Door de bedienden werd zij eenvoudig ^mevrouw" genoemd en op alle aan haar gerichte brieven stond het adres van den slotbewaarder. Acht dagen nadat de Prins haar naar het Inselpark had gebracht, was hij weder vertrokken en kwam slechts nu en dan eens terug. Ook in zijn gezelschap had men haar nimmer gezien, want als zij een enkele maal samen uitreden, was dit steeds in een gesloten rijtuig. Omtrent haar leefwijze wist men evenmin iets, daar de dienstboden niet babbelden en er nimmer een vreemde binnen het park kwam. Alleen wist men te vertellen, dat zij altijd treurde wauneer de Prins afwezig was. Of dit uit verlangen naar hem was, of dat zij in zijn bijzijn hare droefheid niet durfde toonen bleef evenwel de vraag. Allerlei geruchten wareu in omloop. Zoo verhaalde men dat de dame zelve die afzondering wenschte, doch alle verhalen waren slechts gissingen. De Prins was zeer jaloersch en een gevolg daarvan was de streuge afzondering waarin hij zijne beminde of vrouw, door dienstboden bewaakt, binnen het Inselpark deed leven. (Wordt vervolgd.) richting te volgen zou zijn van af het dorp Nieuw Namen over Kieldrecht, Verrebroek, Nieuwkerkeu en St. Nikolaas (statie Waes)iu alle deze gemeenten toont men zich zeer ingenomen met dit plan. Iiorssele. Dat de polder liier ruimschoots van wild voorzien is, bleek jl. Dinsdag en Woensdag. Door zeven jagers werden toen 117 hazen en ruim 30 patrijzen geschoten. Maandagavond deed een werkman in de Ege- lantierstraat te Amsterdam, juist op het oogenblik dat het onweder het hevigst was, in eene voorkamer een openstaand raam dicht, toeu een helle bliksem straal door de lucht schoot. Hoewel verschrikt, gevoelde hij niet dadelijk wat met hem geschied was maar nauwelijks had hij zich te bed begeven, toen hij tot de treurige ontdekking kwam dat hem het gezicht beuomen was. E. J. R., in de Nieuwstraat te Delft, was Zondagvoormiddag met zijn vrouw ter kerk gegaan, de zorg voor huu drie jongste kinderen toever- trouwende aan huu oudste dochtertje van omstreeks 14 jaren. Dit plaatsvervangend moedertje had blijkbaar het gewicht harer positie goed begrepen en had met alle vlijt getracht te zorgen dat moeder bij haar thuiskomst niet te klagen zou hebben. Alles was goed gegaan, de huishoudiug was in orde gebracht, de twee kleinsten waren gekleed en met de derde was zij bezig, toen de klok half twaalf sloeg en het dus tijd werd voor de koffie te zorgen. Het water kookte, de koffie werd gezet eu om de koffiekan op het kookstei te kunnen plaatsen moest de losse ijzeren ring door een plaatje worden ver- vangen, waarbij het meisje, om zich de vingers niet te brandeu, een punt van haar schortje bezigde; doch hierbij vatte dit vlain en naar het voorhuis vluchtende trachtte zij er zich van te ontdoen, hetgeen slechts gedeeltelijk gelukte. Haar overig gewaad was nu mede in braud geraakt en in wan- hoop vloog zij de straat op. Huiswaarts keereude kerkgangers zagen haar iu de Nieuwstraat en een hunner, wieu zij om den hals vloog, zich herin- nereude den goeden raad om een brandeud mensch plat op den grond te leggen en om en om te rollen, deed dit ook haar, terwijl een ander zijn jas uittrok en die op de vlammen wierp en me- juffrouw v. H. een beddedeken tot blussching aan- bracht, werd zoodoende het meisje uit het oogen- blikkelijk gevaar gered. Bij den heer v. H. in huis gebracht, bleek het bij de ontkleediug, dat zij op verschilleude plaatsen reeds vrij groote brand- wonden bekomen had, die door mejuff'rouw v. H. met moederlijke zorg met de bekende lelie-olie werden behandeld. De te hulp geroepen geneeskuu- dige kon tot troost van de inmiddels thuis gekomen ouders verklaren, dat de patiente er vrij wel aan toe was en de verwouding gelukkig alleen de op- pervlakte betrof. In eeu klein Eransch plaatsje zaten dezer dagen zekere Paul Villeneuve en zijne huisvrouw, die gedurende een reeks van jaren het doodgravers- beroep in die gemeente hadden uitgeoefend, op den bank der beschuldigden. Eenige dagen te voren had een oud vrouwtje ontdekt dat Villeneuve een kleedingstuk aan had, waarmee haar man indertijd begraven was Zij vertelde het geval aan den maire en deze gelastte een nauwkeurig onderzoek in het, huis van Villeneuve. Daar ontdekte men een menigte linnen en kleedingstukken, van doodenafkomstig.Het is daar namelijk de gewooute om de dooden van top tot teen aan te kleeden. Het geheele rommeltje is natuurlijk opgeruimd. De vrouw werd tot vijf jaar* de man, wegens verzachtende omstandigheden, slechts tot 6 maauden gevangenisstraf veroordeeld. Eene vreeselijke ramp heeft eene Hollandsche nederzettiug in Dakota getroffen. Wij lezen daar- omtrent in De Telegraaf van Patersou Eenige jaren geleden vestigde zich in het zui- delijk gedeelte van Dakota, in Douglas County, eene Hollandsche kolonie. Het zijn meest arme menschen, die zich daar hebben nedergezet. Dinsdagmiddag 2 Aug. werd het zuidelijk gedeelte van deze nederzetting bezocht door een vreeselijken verwoestenden hagel- en windstorm. Alles werd in korten tijd totaal verwoest. Huizen, schuren, stallen, hooi- en graanstekken (mijten) en al het staande koren, dat een rijken oogst beloofde, zelfs het prairie-gras, alles is als weggemaaid. Koeien, kalveren en varkens zijn gedood, maar gelukkig geen menschen. Overblijfselen van huizen en schuren, huismeubelen en schoolbanken van eeu verwoest schoolhuis, beddegoed en kleederen liggen versplinterd en verscheurd over het land verspreid. Alles wat tot voedsel en onderhoud van mensch en vee dienen moest, is vernietigd." De bakker O. te 's Gravenzande, bezat een lot in eene buitenlandsche loterij, waarop een prijs van 10,000 frs. was gevallen, die eerst over 10 jaren zou worden uitbetaald. Daar hij evenwel behoefte aan geld had en niet zoo lang wilde wachten, was hij bereid, dat lot ver onder de waarde te verkoopen. Bij verschillende personen meldde hij zich daarvoor aan, vertoonde hun het lot en liet hun tevens ook de trekkingslijst zien. waaruit werkelijk bleek, dat de zaak geheel in orde was. Eindelijk vond hij iemand, die hem f 100 ter hand stelde in ruil voor het lot en de lijst, terwijl men overeenkwam, dat hij een week later het overige van de vastgestelde som zou ontvangeu. Maar toen twee dagen verloopen waren, was O. nergens te vinden en had de kooper de overtuiging gekregen, dat de trekkingslijst op een zeer slirame wijze was vervalscht. En weder een paar dagen later kwam hij tot de ontdekking, dat de bakker de hem ontfutselde 100 gebruikt had, om voortaan in het land, waar het A merikaansche koren groeit en kunstmeel vervaardigd wordt, zijn beroep te gaan uitoefenen. Te Tilburg had Maandag een ergerlijk opstootje plaats, ten huize van zekeren K., denzelfde, die met zijne familie oorzaak is geweest van de vroegere ongeregeldheden en die het nog altijd tegenover zijne dochters hard te verantwoorden had. Door bemiddeling vau deu deurwaarder en de politie wilde hij het huis verlateu en beslag op de roerende goedereu doen leggen. Deze personen werden eerst niet toegelaten, waardoor zij genoodzaakt werden de deur open te breken. Toen zij eenen aanvang maakten met het uitdragen van het goed, sloegen de- dochters alles stuk en verwondden met eenige voorwerpen den deurwaarder en hunnen vader, ten- gevolge waarvan zij geboeid werden, totdat men met het uitdragen gereed was. Natuurlijk was er veel volk op de been. Een juwelier te Parijs, die gewoon was voor den nacht de kostbaarheden iu zijn winkel in eene brandkast te sluiten, ontdekte, dat daaruit, zonder een spoor van braak, voortdurend allerlei zaken werden ontvreemd. Hij verdacht zijn bediende en legde eene wolfsklem in de kast. In het holle van den nacht een vervaarlijk gegil hoorende, schoot hij toe en vond zijne eigene dochter, met verbrijzeldeu arm. Het meisje bekende aan al de diefstallen schuldig te zijn. Naar het schijnt, gaf zij alles aan haren ininnaar. Een proefneming. Zij is niet van gisteren, maar werd gedaau eenigen tijd na den brand van den Riugschouwburg te Weenen. Er was namelijk kwestie om te weten in hoeveel tijd de Munt- schouwburg van Brussel, in geval van brand, zou kunnen ontruimd zijn. De schouwburgcommissie nam plaats op het tooneel en de manschappen van het regiment grenadiers en die van het regiment karabiniers namen plaats iu de zaal. Op een teeken moesten alien opstaau eu zonder zich te haasten, maar ook zonder ouderweg stil te houden, de zaal en het gebouw verlaten. De ontruiming gescheidde in vier minuten. Toen werden de soldaten teruggeroepeu en ver- zocht, op hetzelfde teeken zoo spoedig mogelijk weg te gaan. Thans had men maar twee minuten noodig. Nogmaals werden de mannen nu teruggeroepen en ditmaal in groepen verdeeld. De grenadiers werden aan den eenen en de karabiniers aan den anderen kant der zaal geplaatst. z/Thans," zeide een lid der commissie, //zullen wij zien wie van de twee korpsen het vlugste is, de karabiniers of grenadiers. Het teeken werd gegeven en in een onbeschrijfelijk gewoel liep, kroop en sprong men over stoelen, leuningen en banken en in een oogwenk was de zaal leeg. Zulk eene proefneming kan inderdaad zeer prak- tisch zijn, maar een belangrijke factor was er bij vergeten de dames eu hare toiletten. Toeu Chirac, de beroemde Franscbe genees- heer uit de 17de eeuw, die meer dan iemand anders op zijne wetenschap vertrouwde, door eene beroerte getroffen was, beproefden zijne confraters hem door middel van veelvuldig aderlaten weder te doen bijkomen. Chirac werd ook werkelijk uit zijne verdooving opgewekt, maar zonder het bewustziju van hetgeen hem omriugde terug te krijgenhij waande zich aan het bed van een patient, voelde zichzelven de pols en zeide //Men heeft mij te laat geroepener is reeds adergelaten nu is er niets meer aan te doen." En werkelijk blies hij dadelijk daarop den laatsten adem uit. Naar aauleiding van de ellende welke te Ostende onder de visschers heerscht, deelt de Gazette een schrijven uit La Panne bij Veurne mede, waarin dit thans welvarende visschersdorp als voorbeeld wordt gesteld. Vijftig jaren geleden was dat dorp niet dan een verzameling armoedige hutten, welker bewoners voor rekening van reeders vischten eu een ellendig leven leidden. Een braaf man, Pierre Bortier, die de duingronden romdom La Panne geerfd had, werd door die ellende diep getroffen. Hij besloot het zijne te doen, om daar- aan een eind te maken. Het eerste wendde hij zich tot de reeders, maar deze waren niet bereid, hem te helpen om den toestand der //domme Panuenaers," zooals zij in de omtrek genoemd worden te verbe- teren. Toen besloot hij het werk alleen te doen. Hij stelde eenige der schranderste visschers in staat, eigenaars te worden van een paar vaartuigenzij vormden een soort van cooperatieve vereeniging, giugen met ijver aan het werk, en thans is het plaatsje een betrekkelijk welvarend dorp geworden, waar veel geld verdiend wordt met de visscherij. Men houdt daar den naam van Pierre Bortier hoog in eere. Tot waarschuwing der dames deelt de Nord- deutsche Allgeraeine Zeitung het volgeude mede Te Berlijn werd dezer dagen de aandacht van een politieagent getrokken door een jonge dame, die midden op het Mariannepleiu lag te schreien. Hij hielp haar opstaan en bracht haar naar het bureau van politie iu de Adalbertstrasse. Spoedig bleek, dat zij was mej. Marie C., een 21jarig meisje uit de Piicklerstrasse, die zich te sterk had geregen. Nadat haar geneeskundige hulp was verstrekt, kon zij weer haar 's weegs gaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2