Landbouwberichten. (iemengde berichten. TER i\'EU%Ei\, 13 September 1887. RECHTSZAKEN. Arrondissemeiits-rechtbank te Middelburg. tangen en poken, doch daar de rustverstoorders zich spoedig verwijderden, kwam het tot geen botsing. Yerdere ongeregeldheden zijn er niet voorgevallen. Domela Nieuwenhuis sclirijft een verslag over de hern in Amsterdam ten deel gevallen ontvangst, welk verslag als een model van dolzinnige op- scbroeverij kan dienen. Om het tooneel aan de Weesperpoort bij het binnenkomen van dien trein te beschrijven, daartoe heet de Nederlandsche taal te arm aan woorden van vuur en gloed. Nog nimmer werd een Koning ontvangen zooals Domela Nieuwenhuis. Het volk vormde een menschenzee, bet weende van vreugde en klemde zich aan Domela vast, alsof men vreesde dat hij weer zou worden wegge- ruktzelfs militairen waren niet van zijn lijf af te houden en klommen op de treden der rijtuigen. Langs de Sarphatistraat, Amstel, Heerengracht, Hartenstraat, Keizersgracht, Prinsenstraat, Wester- straat en Marnixstraat was geen venster onbezet, tot op de daken zaten de menschen, op de stoepen verdrong men zich en wel vijftigmaal regende het bloemen en bouquetten uit het volk in den zege- wagen van het socialisme. Het tooneel in het Volkspark wordt wijders beschreven als iets dat enkel vatbaar is voor ver- beelding. Er waren zeker 10,000 menschen op het terrein en daarbuiten strekte zich de menschenmassa uit, zoover het oog reikte en dat was een heel eind Nog viuden wij gewag gemaakt van een ontzagge- lijk gejubel en geween en gesnik en gevloekeen man rukte zich zelfs op het zien van Domela Nieuwenhuis de haren uit den baard. Welk een opwinding, of liever welk een wind In December 1886 vervoegde zich een als heer gekleed jongmensch ten huize van verschillende ingezetenen te Goes, die er in slaagde op zeker boekwerk genaamd //De Bedelaar van St. Marcus inteekenaren te verwerven, onder mondelinge over- eenkomst, dat het boekwerk tegen betaling van f 7,50 compleet zou zijn en dat tegen Maart of April '87 eene premie, bestaande uit eenig voorwerp, gratis zou worden toegezonden, welke premie alzoo onder die f 7,50 zou zijn begrepen, Nadat deze persoon van tijd tot tijd eenige afle veringen had bezorgd tegen betaling van een gedeelte der overeeugekomen hoofdsom, verscheen den vol genden keer een ander persoon, koopman in gebreide goederen, die voorgaf de uitgave van dat werk te hebben overgenomen omdat, volgens zijn zeggen, de eerste heer in de gevangenis zat. Zoodoende zijn de 7,50 ten slotte afbetaald, maar worden steeds pieuwe afleveringen van dat werk aangeboden, telkens tegen hoogere bijbetaling, zoodat ten laatste de overeeugekomen prijs belang- rijk wordt verhoogd. Het uitblijven der premie nu ook moede, kreeg men uit Belgie (Gent) op de vraag wat daarvan de reden was, het bericht, dat deze aan de intee kenaren zou worden verzonden, indien men slechts wilde opgeven welk artikel men verlangde, pendule, schilderij of wat anders. Na het antwoord gegeven te hebben, werd aan het adres der inteekenaren onder remboursement toegezonden een pakket waarvoor men nog eens f 15,50 en hoogere soramen moet betalen, en zoo staan thans een aantal pakken en kisten terafha- ling gereed, die door sommige adressanten geweigerd worden doch anderen schijnen zich liever opoffe- ringen te getroosten, en nemen, nu dat groote pak er dan toch eindelijk is, dit in ontvangst. De opgfewekte nieuwsgierigheid, en de toen op handen zijnde Goesche kermis, schijnen gunstig te werken tot het doen van een aanval op de beurs van lichtgeloovigen. Men zij op zijne hoede Wij nemen dit schrijven uit de Goesche Crt. over, daar ook hier ter stede velen de dupe van dit bedrog geworden zijn. Op dit gebied schijnt men tegenwoordig bizonder handig en het publiek is zoo lichtgeloovig. Gisterenavond gaf het muziekgezelschap Apollo" alhier een concert in „de Theetuin." Tengevolge van het koude weer en regenvlagen was de opkomst niet groot. Toch bleven velen tot laat in den avond gezellig bijeen. De muziekanten kweten zich goed van hunnen plicht. //Och, waartoe zou dat dienen z/Geloof me, mijnheer, u moest dat wilde rijden laten. U weet toch wel dat dit slecht voor uw borst is." z/Zooveel te beter." //En u moest 's avonds vroeger naar bed gaan. De slaap voor middernacht is de gezondste." //Voor mij niet." //Begin nu eens wat met zulke menschen," klaagde dan de goeie ziel. »Ze loopen met kracht en geweld hun verderf tegemoet." Wanneer de luitenant Von Willich van de exercitie was teruggekeerd en een uurlje had uitgerust, at hij alleeu op zijn kamer, bleef nog een poosje lezen, liet dan zijn paard weer voorkomen, reed weg, en wanneer hij dan na twee it drie uren terugkeerde was hij zichtbaar ufgeinat en moest dan geruimen tijd rust nemen. 's Avonds ging gij weer uit, doch dan te voet en kwam omstreeks middernacht terug. Niemand zag hem dan thuiskomen en wanneer zijn hospita hem 's morgens zijn ontbijt kwam brengen, was het steeds//Gij hebt van- liacht weer erg gehoest, mijnheer." Waar hij tot Gisteren werd van hier naar het huis van arrest te Middelburg overgebracht de 18jarige dienstbode L. P., van den herbergier J. d. S. alhier, beschul- digd van diefstal. Zij moet nl. f 124 aan haren meester ontvreemd hebben. Eergister (Zondag) ging zij nog met eene vriendin een uitstapje doen naar Middelburg, waar zij in hare vreugde werd gestoord door de rijks—politie, die haar van nit Ter Neuzen in burgerkleeding was gevolgd en haar verzocht naar hier terug te komen. Naar men ons meldt, moet zij hare misdaad be- kend en tevens gezegd hebben op welke wijze zij dezen gepleegd becft. Dezer dagen kwam een eenvoudige boere- vrouw bij een dokter om raad voor hare oogen, die in ziekelijken toestand waren. De dokter schrijft haar een recept voor zegt haar dit er op te leggen en goed nat te houden. Daags daarna komt de dokter bij zijue patient en vraagt hoe het er mede is. k Heb er niet veel bate bij gehad" antwoordt 't vrouwtje. De dokter wil zich van den toestand vergewissen, doet den doek van het oog en zietzijn recept een stukje papier op het oog liggen. Deze ongeloofelijke geschiedenis is in deze gemeente gebeurd. Hontenisse. Zondag 11 dezer bracht de scherp- schutters-vereeniging //Voor Vaderland en Koning," van Ter Neuzen, aan deze gemeente het in het vorig nummer dezer courant aangekondigde bezoek. Met rijtuigen herwaarts gekomeu, waren de leden dier vereeniging op het dorp Groenendijk afgestapt, en naar Kloosterzande gemarcheerd, alwaar zij door de scherpschutters-vereeniging //Prins Frederik Hendrik" werden ontvangen. Door den Kapt.-kommandant. der vereeniging z/P. F. H." werd hun in welgekozen bewoordingen het welkom toegeroepen, en hun medegedeeld 1°. dat hun Kommandant, de heer Eijke, le luit., door het bestuur der vereeniging //P. F. H." benoemd was tot eerelid dier vereeniging, als bewijs van dank voor de vele vroeger, in zijne betrekking van le luit.—kwartierm., aan deze bewezene diensten, en 2°. dat hun, en ook den leden der vereeniging z/P. F. H.," afzonderlijk en onderling gelegenheid zou worden gegeven, om bewijzen te geven hunner vaardigheid in het schijfschieten, en dat daartoe verschillende schietwedstrijden waren georganiseerd. De heer Eijke bracht daarna, mede in welgekozen woorden, zijn dank voor de ontvangst, en voor de op hem uitgebrachte benoeming. Vervolgens werd aan heeren officieren en be- stuursleden de eerewijn aangeboden, waarna naar het schietterreiu werd gemarcheerd, en met het schieten een aanvang genomen. Ten half 4 ure werd door de harmonie ,/St. Cecilia" op het met vlaggen versierde schietterrein eene muziekuitvoering gegeven. De uilslag van de wedstrijden was als volgt: a. Voor leden, beneden den rang van officier, der vereeniging „P. F. H.," le prijs serg. J. J. Neeteson 2e pr. serg.-maj. P. A. Neeteson. b. Als voren, der vereeniging ,/V. V. en K.," le pr. korp. De Leeuw2e pr. serg. Van Gelderen 3e pr. hoorubl. Daalman. c. Voor de leden, als voren, der beide vereeni- gingen onderling, le pr. korp. J. J. Serrarens; 2e pr. schutter A. Scheers, beiden van de vereeniging z/P. F. H." d. Voor heeren officieren en bestuursleden der vereenigingen, eenige prijs A. M. J. H. Bn Collot d'Escury, 2e luit. der vereeniging „Y. F. H." Te 6 ure werden de prijzen door den Kapt.- kommandant der vereeniging ,/P. F. H." met eene toespraak aan de overwinnaars uitgereikt, en deze bijeenkomst met een wLeve de Koning," Leve de beide Vereenigingen," besloten. Van alle huizen wapperde de nationale vlag, en eene ontelbare menigte bewoog zich gedurende den namiddag op en nabij het schietterrein. firaauw. Door den jager A. B. van den Eeckhout is in deze gemeente weder een vreemde vogel geschoten. Hij heeft eene vlucht van 1,81 meter en eene hoogte van 1,25 meter. De bek is 23 centimeter laug en puntig en, evenals de pooten, geel. Om zijne oogen heeft hij scharlaken- roode pluimpjes. De pluimen van den kop zijn grijs, die van den buik vuilwit, overigens is hij pik zwart. Van halfweg zijn hals tot aan de borst middernacht bleef wist tot nog toe niemand, zelfs majoor Von Kratz niet. Deze nieuwsgierige oude heer had toevallig een paar nachten geleden ietnand van het veerhuis naar het Inselpark zien overzetten. Uit louter nieuwsgierigheid was hij den volgenden nacht op de loer gaan liggen, doch had meer gehoord dan gezien, want juist toen hij bijna zijn doel bereikt, om hem dien hij bespied had in het gelaat te zien, was dat verwenschte schepsel met haar snuifdoos hem in den weggetreden. Zij had den luitenant wel herkend doch wist weer niets van het avontuur nabij het park; hij omgekeerd. De regeeringsraad evenwel wist en door de me- dedeelingen van juffrouw Eckstein en door eigen combinatie, beiden. Het fijne van de zaak wist hij echter evenmin. Was de luitenant Von Willich een verwacht een welkome gast in het Inselpark Was hij er gisteren voor het eerst geweest, of hadden er reeds meer samenkomsten plaats gehad Ziedaar vrageu waarop hij, noch de majoor Von Kratz het antwoord wisten te geven. (Wordt vervolgd.) heeft hij een bos gefriseerde pluimen. De pooten zijn van kleine zwemvliezen voorzien. IJzenilijkc. Iu den Nieuwlaudschen polder, een 10 minuten gaans van deze gemeente, zijn eenige bier— en drankhuizen. Met toestemming van den burgemeester was het daar Zondag jl. taartjes-kermis, waarbij het heel druk toegaat. jongens en meisjes van Biervliet, Hoofdplaat, Oudeland enz. komen daar samen om pret te maken, meest tot ergernis der meeste ouders. In eene afgelegen buurt, zonder politie, drinken met en zonder vergunning, inuziek voor den dans, gepaard met schreeuwen, vloekcn en vechten, iu een woord: daar is nu eens eene uitmuntende gelegenheid te toonen, hoe dierlijk een mensch kan handelen. Bij avond, 't was donkere maan, begon de pret, om 's nachts met eene vechtpartij te eindigen. Afschaffing van alle buurtkermisseu zou be- hartiging van het algemeeu belaug wezen. De rechtbank heeft in hare zitting van 13 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken A. H., oud 17 j„ landbouwersknecht, wonende te Axel, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. II. J. N., broodbakker te Hulst, is wegens mis handeling en beleediging veroord. tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis. A. d. N., smid, wonende te Hulst, is wegens huisvredebreuk vrijgesproken. C. L., werkman, wonende te Zaamslag, is wegens het onverzorgd achterlaten van een kind ontslagen van rechtsvervolging. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen 61 centimen tot fr. 0,95; stieren, koeien en runderen 55 tot 74 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren 60 centimen tot fr. 1,10; vette varkens fr. 0,83 tot fr. 0,93. Uit Utrecht wordt geschreven Zooals reeds bekend was zou ook hier ter stede eene vergadering van sociaal-democraten worden gehouden. Werkelijk scheen alles daartoe voorbereid, en een klein bierhuis aan den Krommen Rijn, even buiten de Tolsteeg barriere, was bestemd voor de samenkomst. Zondag kwamen voor dat liuis honderdtallen bijeen, doch tot halftwaalf circa bleven alien in eene bedaarde stemming. Enkelen gingen het bier huis in en verlieten het weer, tot ten slotte een bezoeker binnentrad, die van bier niets weten wou, maar een glas Oranjebitter verlangde. Dit kon hem niet verstrekt worden, en nu volgde 't eerste tooneeltje van verwarring, waarna, naar luid van een der verhalers, een bewoner der Oranjewijk binnenkwam en met stevige vuist alien uitdreef die binnen waren, zoodat het lokaal toen zonder beheer was. Een gevolg hiervan was, dat onophou- delijk werd in en uit geloopen, doch tevens dat telkens iets van binnen werd uitgedragen, en zoo kwamen achtereenvolgens gevulde en leege biervaatjes, glazen, spuitflesschen, planken, enz., terwijl binnen't lokaal stoelen, tafels, enz. werden vernield. Dit geschiedde van halftwaalf tot halfeen. Alles droeg echter meer het bewijs van baldadigheid dan van bepaalde vijandelijkheid, en 't waren ook voornamelijk groote jongens, die er zich mee bezighielden. Te kwart over twaalven vielen de eerste slagen. De vrouw van den bierhuishouder was met een kindje op den arm de woning ingegaan, en toen nu een uit de hoop zich voor haar partij stelde en haar tegen overlast bescherraen wilde, kwam het in de deur tot handtastelijkheden. De vrouw verliet weldra de woning weer, alles aan de willekeur des volks overlatende. In een kast vond men socialistische geschriften. Te half een verscheen de politie. Deze maakte schoon schip in het lokaal, en zette dit af, zoodat verder alles betrekkelijk rustig bleef, en velen zelfs aftrokken. Te 2 uur echter groeide de menigte weer aan en te 3 uur stonden in een wijden omtrek van het bierhuis alle straten gevuld. Hier werd gezongen, daar gepraat, tot eindelijk in de Kerksteeg, een straatje tusschen den Krommen Rijn en de Ganssteeg, even ter zijde het bierhuis, een kreet van Oranje boven gesmoord werd door een stevig uit- zienden gast, die van onder zijn jas een mes trok, maar nog voor hij hiermee iets had kunnen uit- richten, gegrepen werd door burgers en agenten, evenals een tweede, die hem wilde bijspringen. Beiden werden naar den politiepost aan de Tolsteeg- poort overgebracht, waar zij deerlijk gehavend aan- kwamen. Talrijk was de massa volks, die zich op 't plein voor den politiepost verzameld had, doch van rumoer was geen sprake. Men bleef afwachten wat er vorder gebeuren zou, en die spanning nam toe naarmate de avond begon te vallen. Te zes uur toch, beweerde men, zou de vergadering gehou den worden, doch de meening der politie was geheel anders. Na 7 uur is niets meer gebeurd. In den namiddag op de Mariaplaats heeft de politie nog bescherming moeten verleeuen aan een paar socialisten en hetzelfde was aan den Krommen Rijn het geval. In de Elizabcthstraat zijn bij een tapper de ramen ingegooid, omdat daar een socialist te huis was. De Haagsche correspondent der N. Gron. Ct. schrijft in zijue wekelijksche kroniek Eene andere Haagsche historie is ook sedert een paar weken het onderwerp van alle gesprekken. Het is een Fransch avontuur. Zekere heer M., gehuwd met inej. D., had sedert eenigen tijd eene vurige liefde opgevat voor de vriendin zijner eega en buurjuffer, mej. S. Hij had het jonge meisje zijn geheim niet slechts geopenbaard, maar zelfs voorstellen gedaan om te vluchten, ver weg, naar eene onbewoonde landstreek, denk ik, waar alleen vogeltjes getuigen zoudeu zijn van hunne zaligheid, op bergen of meren genoten. Hoe juffrouw S. er over dacht, weet ik niet, maar haar broeder, een flinke ridderlijke jongen, te Brussel studeerende, vernam er iets van en kwam naar Den Haag, om den heer M. een duchtig pak slaag toe te dienen en hem uit zijne dweepzieke droomen tot de wer- kelijkheid terug te brengen. Dit geschiedde bij eene ontraoeting in onze ,/Witte", en er volgde eene uitdaging op tot een duelde getuigen kwainen alles overeen (het waren luit. L. en Van der B. en twee Belgische officieren)het tweegevecht zou op de Limburgsch-Duitsche grens plaats hebben, waardoor het feit onstrafbaar zou worden. Maar wat gebeurde Op den voor het duel bepaalden dag ontvangt de heer S. te Brussel een telegram, dat M. zich terugtrekt en niet komt. Hij" ging dus niet naar de afgesproken plaats. Maar M. en zijne getuigen waren er weleen derde, ver- moedelijk mej. S. had om den jongen man, die het voor de eer zijner zuster opnam, te behoeden voor het moordend staal van den verleider S. in de zonderlinge positie gebracht van afwezig te blijven op het appel en zoo den schijn eener laf- hartigheid op zich te laden, waarvan zijn gedrag allerminst de blijken droeg. Weldra echter hel- derde zich het gebeurde op, doordien de getuigen van M. op de Witte" een proces-verbaal ter lezing hadden gelegd, waarin zij constateerden, dat S., niet verschenen zijnde, in gebreke was gebleven te vol- doen aan de eischen van eer en plicht. De beau role voor den beleediger duurde niet lang. Nau- welijks was S. op de hoogte gebracht, of hij eischte een nader tweegevecht (onder overlegging van bet bewijs dat hij was inisleid), en dit duel moet nu inderdaad hebben plaats gehad. S. moet daarbij, naar ik hoor, eene lichte verwonding aan het hoofd hebben bekomen. Dat intusschen M. veel dieper is getroffen, is de schattiug van eerlijke, zedelijke lieden Uit Egmond a/Z. wordt gemeld, dat thans nagenoeg met zekerheid kan worden aangenomen, dat de bemanning van de bomschuit E. G. 13 geheel is verongelukt. Eenige haringvisschers, die dezer dagen aankwamen, hadden van verre gezien hoe de schippers den mast poogden neer te laten, hetgeen meestal bij stormweder plaats vindt. Die mast werd echter reeds eenigen tijd geleden niet geheel deugdelijk geacht en dit bleek thans, helaas, over- tuigend, want hij brak, waardoor het vaartuig op zijde viel en een hooge golf het werk der vernieling terstond daarop volbracht. Men zag de bemanning van de gekautelde schuit slaan en rampzalig ver- drinken, zonder eenige liulp te kunnen verleenen. In jaren was te Egmond zulk een ongeluk niet voorgekomen. Ook was de bom slechts vier jaren oud en dus nog eene sterke schuit. Door dit ongeval zijn 5 gezinnen getroffen5 weduwen en 22 kinderen zijn man— en vaderloos geworden eene vrouw verliest haren vader, man, broeder, z wager en neef. Eenige dagen geleden gingen twee personen uit Drachten op eenen nachtelijken strooptocht om eenden te vangen. Behoefte was niet de reden. De eigenaar betrapte hen en eischte een rijksdaalder tot schadevergoeding voor de reeds gestroopte vogels. Hij stelde hun op hunne weigering twee dagen tijd om zich te bedenken en dreigde, indien zij in gebreke bleven te betalen, het geval aan te geven bij de politie. De vrouw van eenen der stroopers hield haren man er echter van terug om de schadevergoeding te voldoen. Er had daarop aangifte plaats. Den volgenden morgen vond men den man dood in het waterhij had door verdrinking een einde aan zijn leven gemaakt om uit de handen van het gerecht te blijven. Een bewijs van de dierlijke ruwheid van de troep, die in Rotterdam een paar dagen zoo duchtig huishield, is het volgende, door de N. R. Ct. medegedeeld Vrijdagmiddag werd een knaap, wonende te Kra- lingen, die met een wagen met paling op de markt had gestaan, op de Vlietkade door een paar kerels staande gehouden. Zij namen hem op en wierpen hem in het water, met de woorden »Je paling heeft zoo lang gezworamen, nu jij eens een poosje." Dank zij de toegeschoten hulp, werd de knaap onmiddellijk op het droge gebracht. Genoemde personen hadden zich reeds een geruimen tijd op de Vlietkade opgehouden en de herbergiers aldaar genoodzaakt hunne vlaggen uit te steken. Tevens hadden zij gelag besteld, doch verzuimd te betalen. Toen zij vernamen, dat de politie was ontboden, kozen zij het hazepad. - Uit Londen wordt bericht, dat de laatste storm vele schipbreuken heeft veroorzaakt, waarbij verscheiden personen om het leven kwamen. Zoo wordt gemeld, dat de Britsche schooner //Lydia J.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2