Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2329. Zaterdag 10 September 1887. 27e Jaargang. fbuilleton. VERKOCHT. Bitmenlanel. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERT ENTIBN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Hit bliul vepschijwt Itinsdnt- en Vrijdagavond bij den uilgever P. Jl. VAN BE 8 A K 1) E te Tep Neuzen. JPolitielt Overzicht. De Kolu Zeitung begaat weer den fatalen misslag orn den ,/Sedansdag" te gaan verbeerlijken. Het blad wijst op den kritiekeu toestand van voor eenige maandenop de instortiug van bet Fransche Keizer- rijk; op de groote massa der boulevardschreeuwers; op den haat en de bitterheid der „grande nation op een grootsprekend volk, dat den geweldigen nabuur nict durft aantasteuop een ongastvrij land, waar Duitscbe particulieren aan liatelijke vervolgin- gen bloot staan, enz. Wij hebben 't altijd alge- keurd, zulke toestanden en feiteu op zekere dagen te herdenken en meermalen gezegd//weg met Sedans- en Waterloofeesten I" Waaroin moet Duitschland den 2den September herdenken? Is dat om den nationalen haat levendig te liouden Ziju de Franschen toen niet genoeg vernederd Moet zoo'n diep vernederde natie nu jaar op jaar opnieuw gegriefd en getrapt worden? Wil men de Duitsehe eenheid viereu, waarom dan niet den dag gekozen van de proclamatie des Duitschen Keizerrijks in de spiegelzaal te Versailles uitgesproken En dan de onbeschaamdbeid zoo ver te drijven om tevergen dat Fraukrijk het gebeurde van 1870 en '71 zal vergeven en vergeteu Dat loopt de spuigaten uit Voor eenige dagen liep het gerucht, dat de Czaar en de Keizer van Duitschland te Stettin zouden saroenkomen, thans zegt men, dat van die ontmoeting niets zal komen, daar de oude heer op eene wandeling is gevallen en de linkerheup en elleboog licht ge- kwetst zijn. Dan kan de Czaar in Denemarken blijven. De man is voor zijn pleizier uit en logeert met zijn schoonbroeder, den Kouing der Grieken de Prinses van Wales, plus het kroost der gekroonde hoofden, op het kasteel Fredensborg. 's Avonds 7 uur komt de gansche familie in de koepelzaal bijeen te dineereu, waar telkens gedekt wordt voor 54 personen, daar ook de dienstdoende of geattacheerile heeren en dames wordeu geuoodigd. De Czaar is voor zijn pleizier uit. Maar de schaduwen van Gatschina volgen hem. Van tijd tot tijd rilt en beeft de alleenheerscher. Den vrede, dien hij zoekt, vindt hij niet, de arme man! Dag en nacht wordt hij te Fredensborg bewaakt. Acht dagen voor zijn komst arriveerden de slimste speurhonden der geheime Petersburgsche politie om alles op te nemen. Allerwege dubbele posteuelk vreemd wandelaar in Kopenbagen wordt bespiedde brieven, uit St. Petersburg verzonden, worden daar eerst geopend. Als de Czaar naar den schouwburg wil gaan, blijft deze voor iedereen gesloten tot op het uur dat de voorstelliug begiut. Zoo is men voor zijn plezier uit! De verzoekschriften tot verhooging der invoer- rechten op granen nemen in aantal toe, vooral wordt zulk eene verhooging verlangd voor tarwe, rogge, haver en oliezaad, waarmede de Duilsche markt wordt overstroomd volgens de bewering der adressanten. 6) Majoor Von Kratz had in het kleine provinciestadje dezelfde vermaardheid als de luitenant—kolonel Treskou in Berlijn. Hij was een van die oudgedienden die er hun werk van maken, alles na te pluizen wat er zoo dagelijks voorvalt. Wanneer Frederik Willem III, die ook gaarne op de hoogte bleef van hetgeen er in zijn residentie alzoo plaats vond, 't een of ander niet te weteu kon komen gelastte hij kortweg „Overste Treskou vragen!" En deze wist altijd de verlangde inlichtingen te geven. De Regeeringsraad vond den majoor Von Kratz voor het koffiehuis gezeten in druk gesprek met eenige heeren. Met de politiek hield men zich destijds, vooral onder de ambtenaren, nog niet zoo bezig als tegenwoordig, meestal liep het gesprek over bureelwerkzaamheden. Majoor Von Kratz, die daarvan niet op de hoogte was, luisterde daarbij zwijgend toe, doch wanneer er over vorstelijke of andere voorname personen gesproken werd, kwam hij op zijn praatstoel. De postmeester, die ook bij het clubje zat, had juist verteld dat tegen overmorgen voor een zeer hooggeplaatst, doch onbekend persoon, extra-postpaarden waren besteld. Men verdiepte Generaal Ernroth komt niet te Sofia, zoo verzekert men thans. Wat zou de man er bij de tegenwoor- dige stemming der mogendheden ook doen? En dan met een Turksch leger Maar tot zulk eene expeditie heeft de Porte evenmin lust als zij er geld voor heeft. Daarom is evenwel het gevaar van buitenlandsche inmenging niet geheel afgewend. Hoogstwaarschijnlijk zal Rusland de toevlucht weder nemen tot de oude methode. De Bulgaarsche uit- gewekenen, deelnemers aan den laatsten opstaud tegen Vorst Alexander en de regenten, hebben zich, na in Rusland op staatskosten te zijn onderhouden, weer in grooten getale naar het Balkan—schiereiland begeven en aan de oostelijke en noordelijke grenzen van het vorstendom verzaweld. Ougetwijfeld zullen de berichten over samenzweringen en muiterijen, die tot nu toe lasterlijke geruchten waren, spoedig weder treurige waarheid worden. De Czaar heeft de Bulgaarsche pat riot ten" niet voor niets zoo lang uit de hand gevoederd en zal in hen gewillige werktuigen vinden, vooral omdat hij de meesten van hen tot nu toe voor de gevolgen huuner aan- slagen heeft weten te behoeden. De Britten hebben thans het oog enkel op Ier- land. De door de regeering verboden vergadering der Nationale Liga, op welke zou worden geprotes- teerd tegen de uitzetting van pachters, heeft in de nabijheid van Eunis plaats gehad, doch juist aan een anderen kant van het plaatsje, dan waar zij oorspronkelijk was aaugekoudigd. De aangewezen plaats was door politie en troepen bezet. Eenige Iersche afgevaardigden en een Engelsch parlements- lid spraken de vergaderde menigte toe, totdat de politie en de militairen ter plaatse verschenen en de meeting deden uiteeu gaan. De aanwezigen keerden daarna naar Eunis terug en trachten eene nieuwe bijeenkomst te orgauiseeren, doch ook deze werd uiteengedreven. Tegenstand werd niet geboden, daar de parlementsleden en de geestelijken de menigte aanspoorden om rustig uiteen te gaan, waaraan zij wijselijk voldeed. Vrijdag 16 dezer wordt Z. M. de Koning in de residentie terug verwacht. Zaterdag 17 dezer zullen te 1 ure des natniddags de nieuw benoemde leden der beide Kamers den eed in handen des Kouiugs, in de groote zaal ten paleize in het Noordeinde aileggen, terwijl de opening der Kamers Maandag den 19n op het gewone uur en met het gewone ceremonieel zal plaats hebben. Voor eenigen tijd werd van Wolfaartsdijk bericht dat de gemeenteraad tengevolge van de jongste verkiezing vom" was. In het vooruitzicht op den nieuweu toestand heeft de pas benoemde secretaris, de heer W. F. H. Lenshoek, dadelijk bedaukt, naar men zegt, uit vrees dat hij anders zich in gissingen wie dat wel kon wezen, vauwaar hij komen zou, waar hij naar toe zou moeten enz. enz. „Dus reist die persoon streng incognito?" vroeg de een. »Wel, dan is het de Koning," meende een ander. „Maar waar zou Zijne Majesteit naar toe gaan? Naar Parijs?" „Hij is pas van Parijs terug," viel de majoor in. „De Koning gaat in den laatsten tijd evenwel zeer dikwijls naar Parijs," merkte de vorige spreker op. „Men weet ook wel waarom." „Men weet niets," bromde de majoor. ,/Men maakt gevolgtrekkingen zonder slot of val." „Ho, ho, majoorAlle respect voor Berlijn, maar het ballet te Parijs is toch beter." „Dat is de vraag nog," antwoordde de majoor. Een vierde persoon mengde zich thans in het gesprek. „Ik denk dat het de Koning van Fraukrijk is, die onzen Vorst een contra—bezoek brengt." /Incognito zeker," viel de majoor weer in. „Onze Koning giug toch ook incognito naar Parijs." ,/Regeerende Vorsien breugen geen bezoeken en tegeubezoeken incognito." z/Maar wie is het dan majoor Dat was een vraag op den man af. De majoor, dit wist men, sprak nooit over een zaak waarvan zou ontslagen worden. Dat die vrees niet zoo on- gegrond was, bleek uit het eerste besluit, dat, toen let nieuwe lid geinstalleerd was, door den Raad werd genomen. De wethouder G. de Jager deed let voorstel om den ontvanger M. Weststraten met 1 October te ontslaau uit zijue betrekking, en dit voorstel werd dadelijk aangenomen. Eene dergelijke handeling zal wel eenig zijn iu de geschiedenis onzer gemeentebesturen. In plaats van den heer Lenshoek werd tot secretaris benoemd de heer P. van de Voorde, beambte ter secretarie. De N. Rott. Ct. meldt De komst van Domela Nieuweuhuis te Rotter dam heeft aanleiding gegeven tot ernstige wanor- delijkheden. Iu het zoogenaamde Volkskoffiehuis, aan de Gedempte Binnen-Rotte, waar gewoonlijk de so- ciaal-democraten vergaderen, had men alles ingericht om den partijleider op feestelijke wijze te ontvangen. Het lokaal was versierd en de roode vlag uitge- hangen. Omstreeks uren gisteravond kwam Domela Nieuweuhuis, vergezeld van eenige partij- makkers, in twee rijtuigen voor dat Volkskoffiehuis aan. Op dat oogenblik had zich daar reeds eene zeer talrijke volksmenigte op de straat verzameld, met de kennelijke bedoeliug om den man eene minder aangename ontvangst te bereiden dan hem daarbinnen wachtte. De politie, met eene talrijke macht aanwezig, had groote moeite om hem te beschermen zij moest een sterk cordon rondom zijn rijtuig vormen, ten einde het hem mogelijk te maken uit het "rijtuig en in het gebouw te komen. Nauwelijks waren hij en zijn escorte het gebouw biunengegaan, toen de volksmenigte daarbuiten het huis met steenen begon te bombardeeren. Jalouzieen en ruiten werden verbrijzeld. De roode vlag werd afgerukt en later voor het politiebureau op de Kaas- markt onder een hoeratje verbrand. Met geweld wilde het volk het gebouw der socialisten binnen- dringen en onophoudelijk moest de politie charges maken, ten einde dit te verhinderen en alzoo ernstiger ongelukken te voorkomen. De socialisten daarbinnen trachtten inmiddels de deur te barri- cadeeren, doch achtten het weldra meer geraden hunne vergaderzaal teontruimen. Onder bescherming van de politie gelukte het hun, het gebouw aan de achterzijde te outkomen. Zij waren een hon- derdtal mannen en vrouwen sterk en voor het meerendeel van knuppels voorzien, die hun echter door de politie ontnomen werden. Terwijl zij door de achterdeur de vluchtnamen, drong de volksmenigte aan de voorzijde het gebouw binnen. Daar werd eene algemeene verwoesting aangericht. De versieringeu werden van de wanden gerukt, de vlaggen verscheurd, stoelen en tafels en al wat er verder iu het gebouw was stuk geslagen. Binnen een uur tijds was alles tot eene ruine gemaakt. De overblijfselen van het vernielde hij het ware niet wist. Heden evenwel had hij zeer bepaald gesproken, maar men dacht dat het hem ging zooals meer menschen die het doen voorkomen alsof zij volkomeu zijn ingewijd, terwijl zij er eigenlijk niets van weten. »Wie het dan is," antwoordde de majoor op de rechtstreeks tot hem gerichte vraag. Wel, de man die de extra-postpaarden besteld heeft is, Maar't kan ook een dame zijn." #Een dame majoor!" z/Wel waarom niet ,/Een dame die incognito reist?" z/Wel ja, «ze kan ook incognito leveu." //Incognito leven? Wat bedoelt ge daarmee, majoor z/Gij zijt menschen die gestudeerd hebt, en ik een oud soldaat. Moet ik u nu nog leeren?" //Korn majoor, zeg nu eens ronduit wat ge van de zaak weet." //Halt, een oogenblik heeren, heb ik ooit een geheim verraden //Wanneer iemand streng iucognito reist, me dunkt ffEn het is eene dame." u't Kan ook een Prins zijn." z/Nu, de majoor is er zeker op uit om ons nieuws- gierig te maken." Majoor Von Kratz bleef evenwel zeer ernstig, als iemand die volkomen zeker van zijn zaak is. Ook onder de societeitbezoekers was er een, de ameublement van het Volkskoffiehuis werden later door ziugende en joelende volkshoopen in triomf door de sta^jgedragen. Aan de politie in de bureaux op de Kaasmarkt en in de Pauwensteeg werden herhaaldelijk ovaties gebracht. //Leve de politie was een algemeene kreet, als volksprotest tegen de //socialen." Waar Domela Nieuwenhuis gebleveu was, wist niemand te zeggen. De opgewonden volksmenigte deed al het mogelijke om hem in handen te krijgen, doch zocht hem te vergeefs. Hij schijnt goede voorzorgen gebruikt te hebben om aan het hem dreigeud gevaar te ontsnappen. Later op den avond werden bij een paar socialisten, in de Prinsenstraat en op de Delftschevaart, de ruiten stukgeslagen. Men zeide dat uit die woningen de versieringen waren gekomen, in de vergaderzaal der socialisten aangebracht, en dat daarom ook deze woningen tot mikpunten van de volkswoede waren gekozen. De stad bleef tot in den voornacht zeer woelig, want voortdurend bewogen de anti—socialisten zich in talrijke troepen en onder het zingen van de bekende, tegen Domela Nieuwenhuis en zijne aan- hangers gerichte liederen door de straten. De politie heeft eene zeer zware taak gehad om ernstiger wauordelijkheden en vooral om ge- weldpleging aan de personen der socialisten tegen te gaan. De stemming onder het volk gaf alle reden om het ergste te vreezen, wanneer Domela Nieuwenhuis of een der zijnen iu hare handen mocht gevallen zijn." De redactie van het Maandblad tegen de ver- valsching van levensmiddelen en handelsartikelen heeft twee monsters meel onderzocht van verschil- lende inzenders, en deze bleken een hoeveelheid aluin te bevatten van 0,49 en 1,07 pet. De monsters waren voorzien van het merk„Societe Anonyme Anversoise des Moulins a Merxem-les-Anvers". De redactie voegt er nog het volgende aan toe Daar het bij een artikel van zoo algemeen ge- bruik als meel, vooral voor den kleinhandel en de huishouding, ondoenlijk is, alle monsters voor den aankoop aan een nauwkeurig scheikundig onderzoek te onderwerpen, achten wij het gepast een eenvoudig middel aan de hand te doen, om aluin (vooral in groven vorm, waarin het hier bij het meel gevoegd is) in meel te constateeren. Het berust eenvoudig op het uitziften. Een zijden zeef met 96 openingeu op den vierk. centim. (No. 8 van den handel), is voor het doel zeer geschikt (jlijkens onze ervaring, de stukjes aluin blijven bij de zifting van het meel terug, en kunnen behalve door de chemische analyse, zeer gemakkelijk door vorm en samen- trekkenden smaak herkend worden. Wij bevelen deze min kostbare en doeltreffende wijze zeer aan voor bakkers, meelhandelaren enz bij wie hetnatuur- lijk op een spoedig onderzoek aankomt. Commissaris van Politie, die het geval hoogst ernstig opnam. Hij wenkte den majoor trad met hem terzij en vroeg: //Is u werkelijk iets bekeud van dien vreemden heer?" z/Heb ik mij ooit over iets uitgelaten waarvan mij niets bekend was?" //O neen, volstrekt niet. Maar zoudt ge mij den naam niet willen noemen?" „Neen." z/Ook de positie niet ,/Nog minder, doch dat kan ik u wel zeggen die reis gaat de politie volstrekt niet aan." z/Allemaal goed en wel, majoor, maar ik moet alle bijzonderheden aan mijn chef te Berlijn rapporteeren." z/Best mogelijk, mijn waarde Commissaris, maar hier is niets bijzonders." De Regeeringsraad Helfenstein dacht er evenwel anders over. Hij had zwijgend het gesprek gevolgd, en toen de heeren opstapten nam hij den majoor onder den arm. //Wij gaan een kant uit, majoor, gaan wij sameu //Met genoegen." Toen zij een eind waren opgewandeld zei de Regeeringsraad//Gij spraakt daar zooeven van een dame die incognito leeft." z/Ja, en ook van een Prins." z/Ja, juist." De majoor had blijkbaar die vragen verwacht. TER NEEZESSCHE COERANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1