KERMIS No. 2328. [Woensdag 7 September 1887. 27e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. liLKHMHIAKIM. P II B L 1 C A I I E. AaitcsleiiPt slraalmlicllimi. VERKOCHT. Binnenland. 1BONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: V Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Hit bind vernchljnt Uin»d.i(- en Vrijdasavoud blj deu ultgever P. J(. V A SI UE 8 A M I) E te Ter Neuzen. te TER NEUZEN, op de gewone wijze, van HI aan dag, 19 tot Zaterdag, 24 Sep tember 1887. Ter Neuzen, 6 September 1887. Burgemeester en Wetbouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. OPENBARE AANBESTEDINGbij enkele inschrijving, on Vrijdag 9 September 1887, voor- middag 9 uren, van De straatverlichting, binnen de kom der gemeente, gedurende den winter van 1887 op 1888, daaron- der begrepen de levering van petro leum en katoen, het schoonhouden der lantaarns enz. De voorwaarden liggen ter lezing ter secretarie der gemeente, alwaar de inscbrijvingsbiljetten, be- lioorlijk gesloten voor het uur der besteding moeten worden bezorgd. Zaamslag, 26 Augustus 1887. C. DE BOKX, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. folitieli Overzicht. De Czaar logeert in Denemarken bij schoonpapa, alsof men het buiten den alleenheerscher van Rusland iu Petersburg wel kan stellen, waar men zich thans onledig houdt met de bestudeeriug van bet vraag- stuk der iuvoering van het metriek stelsel. Lieden, die eene halve eeuw nakomen, komen toch ook In Duitschland zoekt men nog altijd om bronnen van inkomsten; 't soldatenspel verslindt er de millioenen, die worden opgebracht. Nu wordt er gepractiseerd over eene belasting op de buitenlandsclie fondsen. Op zich zelf niet zoo'n kwaad ding, als de baten maar weer niet verschoten worden bij de militaire manoeuvres. In Duitschland is veel, dat men in Rusland zou rekenen thuis te behooren. Thans wordt medegedeeld, dat een ministerieel voorschrift aan de leerlingen der gymnasia en der boogere burgerscboleu verboden heeft binnen de schoolgebouwen Poolsch te spreken. Zelfs indien zij op straat, in de nabijheid van een onderwijzer, FEUILLETON. rOmaar dat treft heerlijk, dan weet ge natuurlijk bijzonderbeden welke ge ons moet meedeelen. Toe verhaal ons iets, lieve juffrouw Eckstein, gij kent natuurlijk zijn ganscbe doen en laten." Ja, tot op zekere hoogtemaar wat ik niet weet is waarschijnlijk juist bet interessantste. Drie dagen geleden had ik een avontuur met hem. //Wat 1 gij een avontuur met luitenant Von Willich Ja, drie dagen geleden, of eigenlijk drie nachten Ik was omstreeks middernacht op straat." „Omstreeks midderuacbt op straat," riepen alien ontsteld door elkander. vEn waart ge geheel alleen „Geheel alleen." De andere oude jonge juffrouwen wierpen toornige blikken op juffrouw Ecksteinde moeders, hare huwbare dochters vergetend, zagen haar vragenc aan de oogen der jonge meisjes tintelden en de jonge weeuwtjes keken benepen voor zich. #0 vertel toch, lieve juffrouw," riepen alien in koor. Juffrouw Eckstein haalde baar gouden snuifdoos te voorschijn, nam een prise, en begon daarna ,,'tls nu drie dagen geleden dat ik van een Poolsch spreken, zullen zij gestraft worden. Op die wijze wil men germaniseeren. Is 't niet, of't bevel uit bet bureau van Czaar Peter komt? Een verbod van bet Oostenrijksch ministerie of liever een verzoek aan de redacteurs van alle Weener humoristische bladen om voortaan geen caricaturen van den Sultan meer te geven, is van geheel anderen aard. De Sultan toch ergerdezich aan een en ander en wie de Turken kent, zal de vrees niet ongegrond vinden, dat de Oostenrijksche onderdanen, die op Turksch gebied wouen, scliade zouden kunnen beloopen door de handelingen der humoristische pers. Zeer verstandig, dat de re- dacteuren alle de beweegreden tot het verzoek zullen respecteeren. De Voltaire deelt de uitkomst mede van het onderzoek naar de personen, die door strafbaar misbruik van vertrouwen den Figaro in staat hebben gesteld, om mededeelingen te geven over de Fransohe mobilisatie-plannen. Twee soldaten, die bij den generalen staf als scbrijvers dienst deden zijn gearresteerd en zullen zich voor den krijgsraad moeten verautwoorden. Het Spaausche Ministerie staat gewijzigd te worden. De Ministers van Binnenlandscbe zaken, Openbare werkenKolonien en Marine zullen bedanken en vervangen worden door invloedrijke staatslieden uit drie liberale fractien. Op Cuba schijnen de zaken niet zoo slecht te gaan. In de kolonie heerscht volmaakte rust en de gouverneur- generaal bandelt met geestkracht. Elke volks- demonstratie is verboden door deu gouverneur van Cuba, en die van Portorico heeft eene gerechtelijke vervolging ingesteld tegen veertig invloedrijke personen, beschuldigd van separatistische bedoelingen. Michael Davitt, de leider van de meest heftige fractie der Iersche nationalisten, heeft het sein gegeven tot den strijd tegen de Eogelscbe regeering, door eene door hem te Bray gebouden redevoering, in welke hij zijne landgenooten aanspoorde om zich tot het uiterste te verzetten tegen de inbreuk op hun vrijbeden, en om, elk voor zich, onverdroten deu arbeid voort te zetten van de Liga, wier werking de regeering onmogelijk wil maken. Volgens Davitt is de Liga te aarzelend opgetreden, hij raadt den pachters zich tegen uitzetting te verdedigen. Zonder twijfel zal de redenaar worden vervolgd om zijne opruiende taal. Iutusschen heeft de aansporing al vrucht gedragen. De uitleidingen uit wouingen en pachtboeven zijn begonuen. Te Herberstowu is Dinsdag voor het eerst de dwangwet toegepast. De scbouten hebben zich het eerst begeven naar de boerderij, bewoond door zekere weduwe Cremrns; terwijl zij naderden, wierp men hen van alle kanten met steenen, ondauks het geleide, dat hen vergezelde en toen zij beproefden in de bezitting door een venster binnen te dringen, werden zij teruggedreven met golven kokend water. Drie schouten zijn vervolgens op het dak geklommen en hebben er partijtje bij mevrouw Grosleben, omstreeks midder nacht huiswaarts keerde. Ik was geheel alleen zooals de dames weten laat ik mij nimmer halen, mijn voile en snuifdoos zijn mijn wapenen. Hoe zoo zult ge vragen 't Is doodeenvoudig. Wanneer een jongmenseh 'trnij lastig maakt sla ik mijn voile op, en ik verzeker u, wanneer bij sleclits een tipje van mijn oud gezicht ziet, zet bij 't op een loopen alsof de politie hem op de bielen zat. Is het evenwel een oud beer, dan presenteer ik hem mijn snuifdoos. //Kan ik u dienen met eeu snuifje En weg is hij zonder een woord meer te zeggen Uitstekende middelen, vindt ge niet dames Doch verder. Drie nachten geleden dan, ging ik huiswaarts. Het was middernacht en, zooals ik reeds zeide, ik was zonder geleideik kwam in de straat waar mijne woning gelegen is vlak tegenover die van den heer Von Willich. Er brandde slechts een lantaarn en 't was doodstil. Eensklaps lioor ik iemaud haastig op mij afkomen, en onmiddellijk daarop de scbreden van een tweeden persoon eveneens snel loopend, die blijkbaar den eersten achtervolgde. Ik moest weten wat daar achter zat en verstopte mij in eeu kelderingang vlak naast de huisdeur van de woning van den heer Von Willich Plotseling staat deze voor mij. Hij was dus de voorste. Hij had een hoog roode kleur en zijn oogen blikten angstig en onbeilspellend rond. Ik zag bet niettegenstaande de duisternis en werd er met eeu bijl een gat ingebakt; maar toen zij op den graanzolder traehtten af te klimmen, sloegen de boeren, die binnen waren, naar boven met ijzeren staven. Zij hebben vervolgens een gat onder in den muur gemaakt, waardoor zij op de binnenplaats uitkwamen, maar ook daar zijn zij teruggedeinsd voor de golven kokend water, die men hen naar let hoofd wierp; en de politie zelf, die ter hulp was toegesneld, was genoodzaakt terug te wijken. Soldaten, voorzieu van geweren en gewapend met de bajonet, zijn vervolgens toegesneld, als om een sterkte aan te vallen. Dezen keer zijn de boeren op hun beurt gewekeu en de schouten zijn binnen- gekomen achter de troepen. De bewoners der boerderij, vijf mannen en vier vrouwen, zijn gevat en naar de gevangenis gevoerd. De gevangenen, onder sterk geleide weggebracht, hieven gedurende de reis het volkslied ,God redde Ierland" aan. Er heerscht de grootste beroering in die streek. Het is een veel beduidend voorspel. De oificier van gezondheid A. Butner uit Vlis- singen, die sedert eeuige dagen in Middelburg verblijf bield ter adsistentie der ziektegevallen onder de militairen, is eergisteren naar zijne standplaats teruggekeerd. Ook de hospitaalsoldaten, die uit Breda werden gezouden, keeren, naar wij vernemen, op heden naar bun garnizoen terug. Uit een en ander blijkt dat de toestand der zieke militairen veel gunstiger is. 200 berstelden keerden gisteren naar de kazerne terug. De waarnemend inspecteur voor de geneeskundig staatstoezicht voor Zeeland, Dr. B. Carsten, vertoeft iu deze gemeente, teueinde een onderzoek in te stelllen naar de oorzaken der vleeschvergiftiging in de afgeloopen week. Opmerkelijk is het feit, dat genoegzaam ter zelfder tijd personen zijn ziek geworden te St. Maartensdijktengevolge van bet gebruik van versche leverworst en, zooals wij reeds mededeelden, te Axel door het gebruik van vleesch. Een en ander wordt onderzocht door de commissie voor scbeikundige en microscopische onderzoekingen albier. M. Ct. De Minister van WaterstaatHandel en Nijverbeid heeft door den hoofddirecteur der posterijen doen uitmaken, dat gedrukte enveloppen, voorzien van postzegels, als drukwerk mogen ver- zonden worden. Het is verboden, geldswaardige papieren als drukwerk te verzenden, doch enveloppen met postzegels maken daarop eene uitzondering. Door een met ruime band verspreid strooibiljet was algemeen bekend geworden, dat de heer F. Domela Nieuwenhuis eergisteren te 10,20 per Rijnspoor uit 's Gravenhage te Amsterdam zou huiverig van. Hij had den huissleutel in deband en wilde de deur openen. Daar ziet hij mij. //Wie zijt ge Wat moet ge hier?" riep hij. 't Was een jonge man ik sloeg dus mijn voile op. Toen ik opkeek was hij al weg en liep haastig voort als werd hij door een boozen geest nagezeten." Daarna zweeg juffrouw Eckstein. De gezichten der dames teekenden teleurstelliug ,/En wat gebeurde er verder?" ,/Van wieu wenscht ge nog wat te weten ffWie was de tweede de vervolger Juffrouw Eckstein bedacht zich even. //Hem heb ik niet herkend," antwoordde zij. ,/Maar waar was hij gebleven z/Ik kan het u niet zeggen." z/En de luitenant, kwam die terug?" ^Waarschijnlijk wel, want den volgenden mor- gen zag ik hem weer. Hij reed als gewoonlijk ter exercitie uit. Zijn paard stond trappelend van ongeduld met opengesperde neusgaten voor de deur, doch nauwelijks was zijn berijder zonder behulp van steigbeugel of iets anders in den zadel gesprongen of het edele dier stond onbewegelijk. Hij liet het langzaam en sierlijk eenige passen maken, gaf het daarna de sporen en reed pijlsnel heen." z/En is dat nu het gansche avontuur, juffrouw Eckstein z/Hadt ge meer verwacht, lieve vriendin?" aldus wendde zij zich tot de vraagster eene jouge weduwe Deze, en ook de andere dames vroegen niet aankomeu, om in het Volkspark feestelijk te worden verwelkomd. Zelfs was op het biljet de weg aangewezen, die daarheen zou worden afgelegd. Er waren dus vele nieuwsgierigen bij en om het station ook partijgenooten van den ontslagene, die juichkreten aanhieven en hem bloemen aanboden bij zij n aankomst en waarvan eenigen met hem in open rijtuigen naar bet Volkspark trokken, zonder dat onder weg iets meldenswaardig voorviel. Daar wachtte hem een groote menigte op, die lem met gejuich, zang en muziek in de versierde zaal begroette. Toespraken volgden, o. a. van een paar afge- vaardigden van de Gentsche socialisten, die eerst van plan waren geweest in grooten getale hierbeen te komen, doch in dit voornemen waren verhinderd. De redevoeringen werden afgewisseld door het zingen van liederen en het aanbieden van een menigte bloemkranseno. a. ook een van de Vrouwen-schermvereeniging. Een deel van dien ffoemenschat werd door den aanvoerder bescbeiden toegekend aan de voornaamste partijgenooten. De heer Nieuwenhuis sprak hierna de menigte toe, nagenoeg op dezelfde wijze als in Walhalla te 's Gravenhage, waarschuwende tegen menschen- vergoding als zijnde scbadelijk voor de partij. Tegen half drie trok de menigte langzaam en ordelijk af, een half uur later gevolgd door den stoet van rijtuigen, waarin de leiders zich naar de Van Swindenstraat begaven. De menigte langs den weg hield zich zeer kalm. Geen kreet van toejuiching of afkeuring werd geboord. Alleen in de voorstad bij de Muiderpoort werd het wat woeliger. Hier hief de straatjeugd de deunen van de Aprilfeesten aan, welke, gelijk men weet, geen groote ingenomenheid met de socialisten ademen. Op den hoek der Dapperstraat had, waarschijnlijk als tegendemonstratie, een bewoner een groote nationale vlag buitengehangen met het opscbrift ,,'s Koningskroon." In de Van Swindenstraat stapte de beer Domela Nieuwenhuis bij een zijner bekenden af, onder toejuiching van enkele personen. Dat was echter het sein voor verscheidene bonderden andere personen om met luider stem te zingen z/Oranje boven leve Willem Drie 1" en toen vertoonde zich ook een nationale vlag, waarmee onder het gezang werd gezwaaid. Tegen 9 uur begaf de beer N. zich naar het Centraalstation, om naar Den Ilaag terug te keeren. Sedert eenigen tijd komen in verschillende Nederlandsche dagbladen advertentien voor, waarin voor Londen kantoorbedienden gevraagd worden voor licht werk, op een aanvankelijk salaris van 200 francs per maand, dat later voor verbetering vatbaar is. Degeen die aangenomen wordt, moet echter het tiendubbele van het bedrag als garanfje storten. Wie zich voor teleurstellingen wil vrijwaren, zal weldoen op zijn hoede te zijn. Soliede fir ma's eischen verder, wetende dat de voormalige hofdame zeer sarcastisch kou wordeu. Toen de dames vertrokken waren en juffrouw Eckstein met de vrouw van den Regeeringsraad alleen was, zeide zij /Mevrouw Helfenstein, neem me niet kwalijk, maar ik geloof dat de luitenant Von Willich u bizonder belang inboezemt." //O, volstrekt niet," verzekerde deze. z/Kom, kom, ontken het niet, uw aandaehtig toeluisteren heeft bet bewezengeloof mij aan het Hof leert men scberp zieu. Toen ik uwe belangstelling merkte zweeg ik, want aan het Hof leert men ook discreet zijn. Heb ik niet goed gezien Doch thans wil ik u vertellen wat ik voor de anderen verzweeg." #Ik erken dat ge het geraden hebt," antwoordde mevrouw Helfenstein. /Laat u dit voldoeudezijn." nO zekerdat is mij genoeg. Wat ik u verder te vertellen heb is wel niet veel, maar 't kan misschien te pas komen. De luitenant Von Wil lich woout, zooals u weet, vlak tegenover mij. Het is me in de laatste dagen eerst opgevallen, dat hij, welk weer het ook zij, nooit voor na middernacht 't huis komt. En toch bezoekt hij nooit een koffiehuis of ziet iemand hem ergens anders. Het is en blijft een raadsel waar hij tot laat in den nacht vertoeft. Daarbij heeft mijn juffrouw me verteld, dat, hoe vroeg zij ook opstaat, soms 's morgens voor vijf ure, mijnheer Von Willich reeds voor ziju raam zit, zoo afgemat en 5) -i --

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1