H Een Huis en Erf H0UTWAREN, Eenen BOEREM-INSPIR, Ongeveer 4 lieckren IHAID, Honden-Kammolen. OPENBARE VERKOOPING. OPENBARE VERKOOPING BtTRGERLIJKE STAND Handelsberichten. Advertentien. puike Ruhr-Kaclielkolen Openbare Verkooping. IN LOSSING: TE AXEL. \l/i hektare Aardappelen, heeft uit hare machinale kuiperij en kistenmakerij een proefje geleverd van wat zij op dit gebiec vermag. (Wordt vervolgd.) INGE L 0 DEN STlIIiK E N. Mijnhecr de Redact eur Uit het verslag van de gemeenteraadszitting van 26 Augustus, hetwelk lk in een bijvoegsel van het vorig nommer las, is den ingezetenen onzer ge- meente de blijde tijding geworden, dat tengevolge van den verkoop der gronden aan het kanaal enz. ongeveer f 10,000 beschikbaar zijn gekomen. Naar aanleiding van deze mededeeling van Bur- gemeester en Wethouders ontstond er in den Raad eene gedachtenwisseling over de vraag wat er met die gelden moest worden gedaan. Zeer mogelijk heeft die vraag bij sommigen de beteekenis van hoe krijgen wij het op. In hoever voor zulke ruime opvatting grond bestaat laat ik in het midden. Ik veroorloof mij echter eene kleine op- (geen aan-)merking naar aanleiding van de voorstellen, hoe die gelden het best besteed. Daar is sprake geweest van de oprichting van een beursgebouw. Dat denkbeeld, in zich zelf beschouwd, kan dunkt mij, niet dan algemeene instemming vinden. De verwezelijking daarvan ten bekwamen tijde zou ik met alle kracht toejuichen. Maar op dien gelegen tijd komt het juist aan, en met het oog daarop wil het mij voorkomen, dat men met dat denkbeeld wel wat vroeg is komen aandragen. Dit heeft zijn bedenkelijke zijde. Men zou zich op dat aanlokkelijke plan kuunen blind turen en alzoo andere, dringender behoeften voorbij zien. Het denkbeeld van een beursgebouw is aanlok- kelijk. Maar men zal toegeven, dat het voor onze gemeente eene luxe-instelling zou wezen, welke andere, ja nog grootere gemeenten dan de onze, meenen zich niet te mogen veroorlooven. Daar zijn tal van gemeenten, die een beurs- of marktgebouw missen, wat niet belet dat hunne wekelijksche markt druk wordt bezocht, en zelfs veel drukker dan de onze. Wanneer men daarbij in aanmerking neemt, dat een massa marktbezoekers tegenwoordig nog altijd liever hun zaken in de open lucht, op de publieke straat (tot versperrens toe) afdoen, in weerwil dat het hier gevestigd Nederlandsch logement (de gewone vergaderplaats) ruimte te over heeft om hen te bergen, dan mag men uit een en ander wel besluiteu, dat zoo'n beursgebouw, van gemeentewege opge- richt, zoo niet een article de luxe, dan toch wel niet eene behoefte van dringenden aard is. Althans niet van zoo dringenden aard, dat in andere behoeften, waaraan niemand dergelijke be teekenis zal ontzeggen, dien ten gevolge minder of in het geheel niet zou behooren te wordeu voorzien. Uit bedoeld zittingsverslag blijkt dat het voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot het leggen van een keiweg op het gehucht Sluiskil met 7 tegen 2 stemmen werd verworpen. Dat zal wel geschied zijn uit zuinigheid. Dan al zou hier de zuinigheid de wijsheid niet bedriegen, het bewijst toch, dat men eene meerdere uitgaaf voor een ontegenzeggelijk beter, doelmatiger werk niet in verhouding acht met den financieelen toestand onzer gemeente. Zoo worden er binnen onze veste ook nog grind- wegen, bij regenachtig weder vaak slikwegen, aan- getroffen. Men mag toch wel zeggen, dat keiwegen binnen de veste of de bebouwde kom van een gehucht dringender behoeften of nooden zijn dan een beurs gebouw waarvan zoovele boeren liever geen gebruik zullen maken. Want zou ineu hun, die nu altijd op straat blijven staan, geen onrecht doen met te beweren, dat zij liever nog een nat pak oploopen, dan vijf centen uitgeven voor her- berging Op het stuk van bestrating is onze gemeente nog zeer ver achter bij zoovele gemeenten met bloeiende markten zonder beursgebouw. Niet alleen bij gebrek aan keiwegen, maar ook aan begaan- en berijdbare straten. Daar komt nog iets bij, dat m. i. de gedachte van een beursgebouw verdringen moet. Niemand in onze gemeente, of hij heeft dezen zomer op eene of andere manier, in zijn zak of aan zijn verhemelte, gevoeld dat er in deze gemeente groot gebrek is aan goed drinkwater, beter gezegd aan openbare pompen. Mij dunkt dat men niet gauw te mild kan zijn met het uittrekken van som- men op de begrooting, zelfs niet tot het opsporen van behoorlijk drinkwaterwellen. Dit is eene levens- behoefte, en zoolang de gemeente niet het uiterste bsproefd en haar laatsten cent heeft uitgegeven om daarin te voorzien, om op verschillende zijden der stad daarin behoorlijk te voorzien, kan een beursgebouw wel wachten. Zoo is ook de aankoop van zeker perceel grond voor den aanleg van een nieuwen rijweg naar het station afgestuit op financiele bezwaren. Mij dacht, dat men nog al royaal mocht. zijn om een onbetwist en onbetwistbaar gevaar van ongelukken en't verlies van menschenlevens af te weren. Maar dit komt mij ook onbetwistbaar voor, dat al de voordeelen van een beursgebouw niet opwegen kunnen tesren het gevaar en hierdoor het nadeel van den behouden rijweg naar het station. Ik recapituleerZoo'n beursgebouw is een uit- stekend ding, als men op geen geld behoeft te zien en dus andere, dringender belangen er niet voor worden achtergesteld. Maar wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen en dat zijn hier stadspom- pen, betere keibestrating, een nieuwe rijweg naar het station, mitsgaders betere verlichting 's avonds Misschien kennen anderen nog andere behoeften van dringender aard dan een beursgebouw. Maar met de opgenoemde kan men het vooreerst wel doen. Dank voor de plaatsing M. d. R. VERITAS. Mijnheer de Redacteur Een paar regels s. v. p. In 't verslag van den gemeenteraad las ik, zoo tusschen de regels door, dat eenig aan den stations- chef alhier hulde wordt gebracht voor 't verschaffen van drinkwater in de langdurige droogte. Voor zijn medewerking hieraan, de dank van alien Maar Ter Neuzen diende eerst en vooral dank te betuigen aan de directie der Spoorweg- Maatschappij Mechelen—Ter Neuzen. Zij verdient dit ten voile. Eere wien eere toekomt. Dankend enz. X. 1887. Van 16 tot 31 Aug. AXEL. Huwelijks-aangiften. 19 Aug. Jan Jansen, oud 22 j., jm. en Janneke Dieleman, oud 18 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Aug. Pieter van der Molen, oud 26 j., jm. en Elisabeth Martha Heijnsdijk, oud 20 j., jd. Geboorten. 16 Aug. Aaltje, d. van Johannes Cornelis de Bruijn en van Sara Maria de Jonge. 23 Aug. Eduardus, z. van Dominicus Hofman en van Ulalia Naessens. Susanna, d. van Leendert Deij en van Pieternella de Zeeuw. Framjois, z. van Sander Johannes Wijna en van Neeltje de Koeijer. 27 Aug. Janna Maria, d. van Paulus Geense en van Jacomina de Ruijter. Overlijden. 23 Aug. Christiaan van Hoorn, oud 69 j echtg. van Adriana de Pooter. 28 Aug. Jan Mangeld, oud 2 m z. van Hendrik en van Adriana Hamelink. h U L S T. Huwelijks-voltrekkingen. 31 Aug. Eduardus Verbeke, oud 36 j., jm. en Maria Carolina Freijser, oud 26 j., jd. Geboorten. 18 Aug. Theodorus Carolus Ghuislain, z. van Edmond Emanuel Janssens en van Maria Ludovica Zoe de Landsheer. 24 Aug. Franciscus Alexander Marie, z. van Mattheus Josephus Wauters en van Cornelia Philomena de Wolf. Overlijden. 19 Aug. Petrus de Blok, oud 21 d., z. van Andries en van Maria Catharina Vaal. 26 Aug. Anna Catharina Perdaan, oud 39 j., echtg. van Judocus Rosseel. BOSCHKAPELLE. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Aug. Pieter Schuren, oud 47 j., weduwn. en Apolonia van de Lavoir, oud 34 j., jd. Geboorten. 28 Aug. Petrus, z. van Johannes Mel en van Cornelia Kroes. Overlijden. 24 Aug. Anna Maria de Smit, oud 61 j., echtg. van Adriaan van de Lavoir. H OEK. Geboorten. 19 Aug. Fran^oise, d. van Adri aan Leijs en van Ebrina Meertens. Louis, z. van Willem de Groote en van Jacomina Florissen. Overlijden. 23 Aug. Abraham van der Welle, oud 5 m., z. van Jan en van Fijgtje Leunis. 25 Aug. Pieter Robijn, oud 28 j., z. van Samuel Jacobus en van Dina Helena Geelhoedt. 31 Aug. Leonardus Johannes Hoogkamer, oud 34 j., echtg. van Magdalena Dees. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 18 Aug. Alphonsus Joseph du Bois (van Pullman, Noord-Amerika), oud 30 j., jm. en Adelaida Christina Albertina Duerinck, oud 28 j., jd. Wilhelmus Adrianus Kuijpers, oud 25 j., jm. en Louise Deijer, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Aug. Petrus Adrianus Neeteson, oud 44 j., weduwn. en Fran^oise Franse, oud 21 j., jd. Geboorten. 17 Aug. Mathilda, d. van Jan Francies Neve en van Paulina Yerschuren. 22 Aug. Maria Apolonia, d. van Pieter Aug. Tieleman en van Paulina Cath. Stoele. 28 Aug. Josephus, z. van August Colpaart en van Cornelia Strobbe. 29 Aug. Michiel Theodorus, z. van Alouwisius Freijzer en van Philomena de Busser. Overlijden. 16 Aug. Ida Peersman, oud 45 j., echtg. van Adriaan van Sikkelerus. 18 Aug. Catharina Wilhelmina Anthonisse, oud 8 m., d. van Willem Johannes en van Wilhelmina van Maelsaeke. 21 Aug. Josephus Neve (overleden te Haarlem), oud 27 j., z. van Pieter Francies en van Cornelia Polfliet. 23 Aug. Gilles Jacobus Weemaes, oud 69 j., weduwn. van Elisabeth Valckx. 28 Aug. Rosalia Anthonia de Roeck, oud 51 j., echtg. van Adriaan Lamsue. OSSENISSE. Geboorten. 21 Aug. Rosalia, d. van Jacobus Lauwers en van Seraphina van Goethem. OVERSLAG, Huwelijks-voltrekkingen. 17 Aug. Vitalis David, oud 30 j., jm. en Rosalia de la Ruelle, oud 27 j-> jd- Geboorten. 17 Aug. Louisa Maria, d. van Aloijsius Audenaerd en van Rosalia Dierinck. PHILIPPINE. Geboorten. 29 Aug. Marie Katharina, d. van Adolphus Bockstael en van Sara Jacomina Moes. Overlijden. 2 Aug. Cornelis Hendrikhus de Lessine, oud 10 m., z. van Petrus Franciscus en van Paulina van Waes. WESTDORPE. Huwelijks-aangiften. 30 Aug. Eduardus Mar- chelis Govaert, oud 60 j., weduwn. van Adlaida Hendrica Tack en Stephanie Plasschaert, oud 44 j., jd. Geboorten. 14 Aug. Bertha, d. van Maria Magdalena Milloen. 24 Aug. Remi Henri, z. van Edmond Buijsse en van Mathilda Goethals. 27 Aug. Maria Louisa, d. van Jacobus Dhaene en van Rosalia de Weirdt. ZAAMSLAG. Geboorten. 23 Aug. Adriaan, z. van Cornelis de Jonge en van Maria van de Velde. 22 Aug. Jozias, z. van Pieter Bakker en van Mechelina Bareman. Louisa Rozalia, d. van Eduardus de Moor en van Rozalia Theresia Tas. Overlijden. 26 Aug. Andries Yzebaert, oud 63 j., echtg. van Jacoba Zegers. ZUIDDORPE, Geboorten. 21 Aug. Maria Rosalia, d. van Leopoldus de Moor en van Maria Louisa de Block. 26 Aug. Emerentia Maria, d. van Aloijsius Vel- leman en van Josephina Maria Martens. 31 Aug. Dominicus Franciscus, z. van Joannes Baptiste Belaert en van Philomena van Driessche. Z E E T 1.1 DING E N. Van 30 Aug. tot en met 1 Sept. zijn in deze haven binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 1 Sept. Eng. stoomb. River Derwent, kap. Richards, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, van Middlesbro met ruw ijzer. Van 30 Aug. tot en met 1 Sept. zijn uit deze haven vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 30 Aug. Eng. stoomb. River Lagan, kap. Nash, naar Londen met stukg. Belg. stoomb. Princesse Stephanie, kap. Meijer, naar Bilbao ledig. 1 Sept. Eng. stoomb. Baignon, kap. Prout, naar Ant- werpen ledig. In deze haven zijn binnengekomen bestemd voor Gent 30 Aug. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. Johansson, van Brugge met stukg. Noorsche bark Triumph, kap. Asuldsen, van Penscagola met hout. Italiaansche bark Filippo R, kap. Casanovi, van Rosario met haver. 31 Aug. Eng. stoomb. Calder, kap. King, van Goole met stukg. 1 Sept. Eng. stoomb. Warkworth, kap. Goundry, van New—Castle met kolen. Uit deze haven zijn vertrokken komende van Gent 31 Aug. Eng. stoomb. Leona, kap. Atkinson, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. Johansson, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Victory, kap. Fielder, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Bordeaux, kap. Giles, naar Londen met stukg. 1 Sept. Eng. stoomb. Muncaster, kap. Finch, naar New-Castle ledig. Eng. stoomb. Calder, kap. King, naar Goole met stukg. Van 30 Aug. tot en met 1 Sept. werden langs de Oostsluizen alhier 17 binnenvaartuigen op en 16 afgeschut. Dordrecht, 1 September. a f IiOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,65 a 47,70 Engelsch per 12,06 12,11| Heden overleed na een langdurig lijden mijn geliefde echtgenoot L J. HOOGKAMER, mij nalatende vier jeugdige kinderen alien te jong om hun zwaar verlies te beseffen. Iloek, 31 Augustus 1887. Wed. L. HOOGKAMER-Dees en Familie. Voor de vele bewijzen van belang- stelling, ondervonden ter gelegenheid van ons 25jarig huwelijk, den 30 Augustus, be tuigen wij onzen innigen dank. Ter Neuzen (Diaconiehuis), A. DEES. 2 September 1887. A. DEES-De Klerk. EEN LADING voor rekening van J. I)E FOUW te Ter Neuzen. Mr. J. I\ Dronkers, Notaris te Ter Neuzen, zal op Woensdag, 7 September 1887, des namid- dags te 2 ure, in het Nederlandsch Logement van den heer F. A. Susijn aldaar, ten verzoeke van de erfgenamen der nalatenschap van den heer R. WISKERKE, publiek presenteeren te verkoopen: te Ter Neuzen in de lange Noordstraat, wijk B n°. 29, kadaster sectie C n°. 721, groot een are, op den druksten stand aldaarin welk perceel van oudsher eene hroodbakkerij is uitgeoefend en geschikt tot elke andere nering. Te aauvaarden op 1 October 1887. Verdere information ten kantore van genoemden Notaris. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal op Vrijdag 9 September 1887, des voormiddags 11 ure, op het Stoppeldijksche Veer, gemeente Bosch - kapelle, aan het huis bewoond bij P. DE ROOIJ aldaar, verkoopen EENE PARTIJ in verschillende soort, lengte, zwaarte en breedte, alles afkomstig van de gesloopte meestoof te Luntershoek. "V o o r t s eene partij DROOG BRANDHOUT en eenige JONGE VARKENS. De Notaris C. J. A. Fercken, te Ter Neuzen, zal ten verzoeke van MARINUS DIELEMAN, landbouwer te Axel, op Dnnderdag den 15 Sep tember 1887, des voormiddags ten 10 ure, in het openbaar verkoopen, op de door hem bewoond wordende hofstede in den polder Beoostenbleij Be- noorden bestaande hoofdzakelijk in 1 Paard, 7 baatgevende Melkkoeien, 7 Runde- tG-W-'X 4- ren, 6 Kalveren, waar- onder 3 Stieren, 8 Varkens, waaronder 1 dik van Biggen, 50 Hoenders, 1 Haan en 45 Kuikens, 3 Wagens, 1 Sjees, 1 Driewielskar, 2 Ploegen, 6 Eggen in soort, waaronder 1 ijzeren, 2 Sleden, Molbord met ketting, 3 Slepers, Rolblok, Geesselsteen, Windmolen, 3 Zeeften, 1 Graanmaat, Zaadzeil met toebehooren, 2 Snijbakken, Rieken, Vorken, Schoppen en Mesthaken, 2 Zeisen, 1 Stampbak, Varkens- bakken, de Mest in den mestbocht verdeeld in 2 koopen, Waterbak met goot, Mestplanken, Kruiwagen, Ton met Koolteer, eenig oud IJzer, Paardetuig, 2 Meelkisten, Vleeschblok, Worstebak, Spekladder, Gewichten, 2 lange Ladders, 1000 Mutsaard, 2 Hondenhokken, Teeltuin en Schuurbank, Emmers, Teelen, Tounen, 1 Karn en eenig HUISRAAD, als: Stoelen, Waschtafel, Bauken, 3 Kasten, 1 Kachelblikke Doozen2 ijzeren Potten, Waschtobben en wat meer zal worden ge- veild. Koopen tot en met 3,— kontant. Na nfloop daarvan zal nog wor den geveild ONGEVEER op landen, behoorende bij voormelde hofstede. te Westdorpe (Canisvliet)eigendom van Mevr. de Gravin DE KERCKHOVE, en laatst in pacht bij Francies Goethals. Notaris FERCKEN. Heden middag van 11 tot 1 uur te bezichtigen een in werking zijnde HONDEN-KARNMOLEN, waarmede met een hond een voile karn zonder moeite kan afgewerkt worden. In werking bij P. KOOLE, op de Markt te Axel. Tarwe was aan 20 cent lager inoeilijk te plaatsen. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 7,50 a f 8,00, raindere f 7,10 a f 7,40. Rogge Zeeuwsche en Vlaamsche /4,80 a f 5,00. Gerst Zeeuwsche en Vlaamsche winter f 4,30 a f 4,80, Overmaasche f 3,90 a f 4.30, Zeeuwsche en Vlaamsche zomer 4,00 a f 4,30. Haver dunne f 2,20 a f 3,00. Paardeboonen f 5,50 a f 5,80. Duiveboonen f 6,50 a f 6,90. Witteboonen f 7,00 a f 8,00. Bruineboonen 10,00 a 11,00. Erwten 7,20 a 8,20. Voeder 6,00 a f 6,50. Koolzaad f 8,60 a f 8,80. Lijnzaad zaai f

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 3