Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. \'0. 2327. Zaterdag 3 September 1887. 27e Jaargang. feuilleton. VERKOCHT. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Kit blatl verNchljnt Uinwdai- en Vrijdagavond bij den ultgever P. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. ltij deze courant belioort een bijvoegsel. F»olitiel* Overzicht. In Midden-Azie kunnen we nu weer historietjes, en vreemde ook, beleven. De ontvlucbting van Avoeb Kban geeft veel te deuken. Heeft de pers hem laten gaan op aanzoek van Rusland? Willen de Russen de Engelscben aan de Afghaansche grens bezig houdeu orn in Bulgarije wat meer de vrije hand te liebben? De opstaud der Gkilzai s is onderdrukt en den Emir scheelt anders mets dan kiespijnzeggen de telegrammen uit Simla. Ab- doerabaman scbijnt veiliger dan ooit op zijn troon te zitten. Ayoeb heeft een tijdlang in 1 erzie in eene soort van eervolle gevangenscbap doorgebracht hij vond in dat rijk een toevlucht, nadat zijn leger door Sir Frederick Roberts vernietigd was. Eerst bleef de sinjeur dicht bij de Perzische grens, totdat John Bull den Shah verzocht hem te Teheran te halen. Toen hij zicb onlangs uit de voeten maakte, keken de Perzen eene heele week lang den auderen kant uit, om oomkool een goeden voorsprong te laten. Een paar van zijne officieren ontkwamen reeds op 14 Augustus, en dit werd, vreemd genoeg, eerst op 16 Augustus ontdekt. Hoewel de ver- te^enwoordiger van Engeland er toen herhaaldelijk op° aandrong, dat Ayoeb zich zou laten zien, werd geen onderzoek in diens woning ingesteld voor J1 Augustus, toen ook hij bleek ontvlucht te zijn. Men onderstelt, dat hij reeds op 14 Augustus met de overige hoofden is vertrokken. Cijfer zoo'n historie nu maar eens uit. Sommigen willen, dat een binnendringen van Ayoeb aan Rus land en Engeland de gelegenheid zal geven, de Afghaansche erfenis samen te deelen. "VV ij zullen spoedig zien welke wending de zaken nemen, zoodra de deserteur den kop boven water steekt. Uit Londen wordt geschreven, dat bet eene on waarheid is, als zou in Engeland invoerrecht worden geheven op visch. De oorzaak van de outevreden- heid der Belgische visschers wordt hierin gezocht, dat de Engeische visschers in de laatste tijden zeer veel visch aan de Belgische rnarkt brengen en daardoor de prijzen doen dalen. De Engelschen gaan gaarne naar Ostende, omdat ook de soorten, die op de Engeische markten afval heeten, daar nog verkocht worden; de Ostenders nu beschouwen hun eigen rnarkt als hun monopolie en dulden daar liever geen medediugers. Eindelijk Bulgarije. Rusland is aan het onder- handelen gegaau over de aanstelling van een Russisch generaal als cominissaris voor Bulgarije, t geen zooveel beduidt, dat de nieuwe Vorst geheel over- bodig wordt geacht en wel weer naar huis kan gaan. Deze commissaris is generaal Ehrenroth. Rusland heeft hem voorgesteld, en reeds antwoord gegeven op de Turksche depeche, waarin gevraagd werd welke de rechten en verplichtingen van den (/Marianne is thans 18 jaren, sprak zij, hem den brief teruggevende. „Zoo ongeveer." //Luitenant Von Willich heeft in Svensburg in garnizoen gelegen, niet waar l" „Dat staat althans in den brief." „En sedert wanneer is hij bier P" „Dat weet ik niet precies. Ik meen zoo ongeveer een jaar." ,/Volgens mijne berekening ook en dit bevestigd mijn vermoedens." „En die zijn „Dat de luitenant Von Willich in het kleine stadje voor tijdverdrijf eene amourette met Marianne heeft aangeknoopt, zich misschien verloofd heeft, daarna hier in garnizoen is gekomen, een ander tijdverdrijf gevonden heeft en het arrne kind daar ginds heeft afgeschreven, zijn wankelende gezondheid tot voor- wendsel nemende. Haar vader houdt dit zeker ook voor een voorwendsel en gelooft, even als ik, dat de officier hier eene andere liefdesbetrekking heeft aangeknoopt. „Er gaat niets boven een juiste samenvoeging van feiten, vrouwtje ik geloof dat gij den draad in handen hebt en het kluwen zult vinden. Jammer generaal wel zouden zijn. Het antwoord luidt, dat de generaal in Bulgarije en Rumelie dezelfde plants zou innemen als een Vorst van Bulgarije, en dat de duur van zijn bewind zou beperkt worden tot de tijdruimte, noodig voor de vorming van een nieuw Ministerie en het houden van de verkiezingen. Duidelijker kan niet gezegd worden, dat Rusland door al het gebeurde eenvoudig een streep liaalt. Nu komt hier bij dat Duitschlaud nadrukkelijk bij de Porte de zienswijze van Rusland steuutevenzoo Frankrijk. Italie, dat evenals Engeland, meer op de hand des Prinsen is, oordeelt natuurlijk ook anders. Zoo zegt een te Rome verschijnend blad, dat de candidatuur van generaal Ehrenroth voor commissaris in Bulgarije reeds opgegeven geacht kan worden, alvorens zij bepaald gesteld is. De Porte wil haar niet voorstellen, omdat zij overtuigd is dat de mogendheden zich niet eenstemmig daarmede vereenigen zouden. Ehrenroth zou te Sofia slechts de plaatsvervanger van den Czaar zijn, en even goed zou men dan de annexatie aan Rusland kunnen proclameeren. Een ander blad zegt, dat de meeste mogendheden zich omtrent de benoeming van Ehrenroth nog niet hebben uitgelaten. De Porte zelf is natuurlijk besluiteloos; zij weet niet welke partij zij zal kiezen, doch zal inmiddels binnenkort een circulaire met betrekking tot Ehrenroth ver- zenden. Circulaires en commission zijn Turksche huismiddelen, die echter meer en meer blijken in gevallen als dit weinig te baten, tenzij tlan om tijd te winnen, iets wat ook in het Oosten zeer gewild is. Het verschil in de houding der mogend heden ligt vooral daarin, dat eenige als Rusland en Duitschland al het gebeurde ongedaan willen zien, andere als Italie en Oostenrijk wel aanneinen dat de Prins onwettig is opgetreden, maar wettig gekozen. Opmerkelijk is dat eenige agenten van mogendheden machtiging verkregen hebben, om met Prins Ferdinand officieuse betrekkingen aan te kuoopen. De Fransche agent zou echter worden teruggeroepen. Dit meldt men uit Sofia. Intusschen heeft de houding van Frankrijk, Rusland en Turkije een vrij levendige beweging verwekt. Men is overtuigd dat de onderhandelingen der Porte met Rusland en andere mogendheden zullen uitloopen op behoud van het bestaande. Al bestaat er vrees voor de mogelijkheid eener handeling buitensland, zoo is men toch over het algemeen van gevoelen, dat zoo iets, 't zij eene persoonlijke of geraengde tusschenkomst, opstand of verzet zou teweeg brengen. Daardoor, eerder dan door eene handeling ontleeni aan het recht, zoo zegt men, meent Rusland te kunnen slagen. De Bulgaarsche legerhoofden zeggen, dat er groote maatregelen van voorzorg zijn genomeu. Tevens blijft ook de binnenlandsche toestand tamelijk verwikkeld. Stamboeloff zal thans te Sofia komen, en de vorming van een Ministerie onder lonschell ondersteunen. van Regeeringsraden geen Bij het garnizoen te Middelburg doet zich het zonderlinge verschijnsel voor, dat een 50tal soldaten ongesteld zijn geworden. De oorzaak is nog onbekend. Door den geneeskundigen dienst wordt een uauwkeurig onderzoek ingesteld. Nader deelt de Middelb. Ct. mede Nog steeds neemt het getal zieken onder de militairen toehet getal is thans gestegen tot ruim 200. Meer en meer wint de overtuiging veld dat de oorzaak moet gezocht worden in het gebruik van vleesch, doch eene bepaalde aanwijzing, waardoor let gebruik van dit vleesch zulke schadelijke ge- volgen heeft gehad, is nog niet te geven. De generaal-majoor Timmermans, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, kwam eergisterenavond daar ter stede, om zich van den toestand te overtuigen. Ook in het gezin van een gehuwd korporaal, waar vati het overgebleven eten is genuttigd, komen bij vijf personen dezelfde verschijnselen voor. Dit gezin werd gisteren door genoemden generaal-majoor bezocht en deze deelde daar als zijne vaste over tuiging mede, dat gebruik van vleesch oorzaak der ziekte was. De huisgenooten, die er niets van nuttigden, zijn nl. gezond. Ook het gezin van den slager J. Leijnse, Seisstraat, leverancier van het vleesch, raoet ongesteld zijn, hetgeen een bewijs kan leveren, dat de slager zelf onbewust was van de kwaliteit van het vleesch. Geruchten dat ook in burgergezinnen, waarvoor vleesch zou gekocht zijn bij genoemden slager, dezelfde verschijnselen zich voordeden, kunnen wij stellig tegenspreken. Men zij vooral in deze zeer voorzichtig met het geloof slaan aan allerlei on-dits. Acht hospitaalsoldaten uit Breda zijn ter ver- sterking van het personeel om de zieken te ver- plegen aangekomen. Volgens later bericht is de toestand der zieken moraenteel beter; de koortsen zijn minder hevig en de bijkomende gevallen na gisterenmorgen zeer gering. Volgens geneeskundig oordeel is de crisis voorbij. In het kleine laboratorium van het Rijks- buskruitmagazijn in het fort Oostbever te fielder is gisteren, terwijl men bezig was met het behandelen van voor een revolver-kanonuen bestemde granaten, een dezer projectielen gesprongen. Een hevige knal, die op verren afstand werd vernomen, bracht onder dc kruitwerkers niet weinig schrik teweeg. Alle glasruiten in het laboratorium werden vernield, maar ook persoonlijke ongelukken bleven niet uit. De luitenant t/z. Cambier werd aan het hoofd, de baas der kruitwerkers aan de borst en de de werkman die het projectiel onderhanden had aan armen en beenen ernstig gewond; de laatste werd dat men de vrouwen Staatsraden maakt." ,/Rodewald kan dus, ook volgens jou meening, gelijk hebben, maar weet ge bepaald niets van dien luitenant „Wij hebben geen omgang met de officieren. Van den luitenant Von Willich weet ik niets anders, als dat het een groote, knappe, bleeke huzarenofficier wil, hier wel honderd amourettes kan aanknoopeD." is, over wien alle jonge dames spreken en die als hij „Ge velt daar een mooi oordeel over ouze dames." „Och, zij zijn hier niet beter of slechter dan elderseen jong huzarenofficier, bovendien knap, de beste ruiter van zijn regiment die het prachtigste, vurigste paard van het geheele korps berijd en in eigendom heeft. Werkelijk, Therese, ik zelf heb meermalen stil gestaan om hem te bewonderen als hij daar op zijn Arabischen hengst, met lange manen die tot op den grond reiken, reed dat de vonken uit de steenen spatten en men zijn hart vasthield als het schoone dier in ren voortvloog, dat zijn buik bijna den grond raakte. En daarbij zat de ruiter zoo rustig en vast in den zadel, - alsof hij in een luierstoel zijn sigaar rookte. Bovendien heeft hij donkere dweependeoogen, en zoo jong als hij is, toch de borst reeds overdekt met ridderorden. In storm en noodweer rijdt hij in suizenden galop voort alsof hij daardoor zijn gefolterd hart rust wil geven." Zijn vrouw glimlachte. //Ge raakt in vervoering, lieve man. 'tis of ge het onze arme vrouwenharten nog moeilijker wilt maken." „Volstrekt niet ThereseDoch ik zal u nog meer van hem vertellen1) dat het vrouwelijk hart, inzonderheid dat van Marianne, nog meer moest treffen. De zwaarmoedige huzaren officier is een zeer dapper soldaat. Het was in het jaar 1813, dat hij nog zeer jong, reeds tot belooning voor zijn dapperheid tot kornet bevorderd werd. Officier kon men hem, omdat hij nog zoo jong was, niet maken. In 1815 ging men er evenwel op aandrang van 't geheele regiment toe over. Thans, na zeven jaren dus, is hij wel maar eerste luitenant, doch hij is ook pas 24 jaren. Hij is zeer zwak de reeds vroeg doorstane ongemakken van den oorlog hebben zijn gestel ondermijnd en daarom ontziet men hem bij het opdragen van diensten. Het gevolg daarvan is, dat hij nog niet tot ritmeester werd bevorderd, docher bestaat nog eene aanleiding." Deze laatste woorden sprak de heer Helfenstein zeer geheimzinnig. z/En die is vroeg zijn vrouw. z/Het ware weet eigenlijk niemand. Enkelen beweren dat hij een bastaard is van een zeer hoog geplaatst heer en eene voorname dame. Anderen zeggen dat hij een vondeling is, die door een officier uit Indie herwaarts werd gebrachten weer anderen vertellen weer wat anders. Zeker moet het evenwel zijn, dat hij zelf zijn ouders niet kent; in een raderbaar, de beide auderen per rijtuig naar het marine-hospitaal vervoerd. De kwetsuren moeten niet levensgevaarlijk zijn. Te Arnemuiden geeft de vischvangst tegen- woordig geen stof tot tevredenheid. Er wordt weinig gevangen en dientengevolge zijn de verdiensten schraal. Van 1520 Aug. werden slechts 6 manden visch per trein verzonden van 2227 was het iets beter25 manden gingen toen per spoor mede. Uitschot en kleingoed werd uitgevent. Wederom is te Leiden een geval van houds- dolheid voorgekomen. De dolle bond, welke is gedood, heeft twee kinderen gebeten. Dezen zullen zich naar Parijs begeven, om zich aan de behandeling van Pasteur te onderwerpen. De heer F. Domela Nieuwenhuis, wien Z. M. de Koning kwijtschelding van zijn verderen straftijd heeft verleend, is eergisteren uit de celgevangenis te Utrecht ontslagen en terstond naar Den Haag teruggekeerd. Nog denzelfden avond begaf hij zich van zijne woning per rijtuig naar het lokaal Walhalla, alwaar zijne onverwachte verschijning te midden van zijne partijgenooten groote verrassing teweegbracht. Men juichte hem toe, maar de heer Nieuwenhuis drong er op aan, dat zijn terugkeer niet tot luidruchtig betoon aanleiding zou geven, aan welk verlangen voldaan werd. Kort daarna keerde hij weer hnis- waarts. Zijne invrijheidstelling had eergisteren tegen den avond plaats gehad. De heer Croll ontving daarvan telegrafisch bericht en haalde zijnen vriend en partij- genoot van het station af. Alles geschiedde in de meeste stilte. De in vrijheid gestelde ziet er, volgens bericht, gezond uit, maar was moeielijk herkenbaar, zelfs voor zijne verwanten, daar baard en hoofdhaar afgesneden waren. De gemeenteraad van Eede (Zeeland), onder- zocht in zijne vergadering van Maandag 11. de geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden. Zonder discussie werd besloten tot toelating der herkozen leden J. F. Dhont en L. Cuelenaere. Daarna kwamen ter tafel de geloofsbrieven van den heer E. van Vooren, gekozen in de plaats van den heer J. B. Vermeire. Na onderzoek daarvan besloot de raad dien heer als lid van den raad niet toe ie laten. De raad overwoog hierbij dat de gekozene in Nederland is geboren uit Belgische ouders, in Ne derland gevestigd, en dat hij derhalve krachtens zijn geboorte de hoedanigheid van Nederlander bezit; dat hij echter in 1859 zich in Belgie heeft gevestigd en eerst in 1872 in Nederland is terug gekeerd; dat hij derhalve ruim 13 jaren onafge- broken in Belgie den zetel van zijn fortuin geves tigd had; dat hij, wat meer zegt, in gemeld rijk het kiesrecht heeft uitgeoefend en hij mitsdien dat hij op zeer jeugdigen leeftijd naar Holland is gekomen en uit voorliefde voor den krijgsmansstand in 1813, nog bijna als knaap, vrijwillig in Pruissischen dienst is gegaan dat hij een groot fortuin heeft door een onbekende in de Nederlandsche Bank gedeponeerddat hij den naam van Von Willich voert, welke in Holland een goeden klank heeft dat zijn hoogadelijke geboorte en voorspoedige loopbaan zijn kameraden een doom in het oog zijn, en dat hij in de dameswereld zeer gezocht is; Ziedaar alles wat ik van hem weet." ,/Nu mijn lieve man, 'tschijnt dat de heer Von Willich niet alleen de dames belang inboezemt, gij althans weet ook nog al een en ander van hem." ,/Toch niet Thereseik heb veel over hem hooren spreken, 't geen altijd geschiedt over menschen van wie men eigenlijk weinig weet." /,'t Zij zoo't doet er ook weinig toe wat men van hem zegt. Voor ons is de vraagof deze in de oogen der dames zoo belangwekkende man hier ook connection met dames heeft." ,/Ja vrouwtje, daar moeten wij achter zien te komen. Die arme Marianne. „Van haar weet ge zeker niets?" (/Evenwel als gijniet meer dan Rodewald geschreven heeft." ,/Maar wat zullen we hem nu ant woorden Daarmee moeten we omzichtig te werk gaan zoowel om der wille van Marianne als van den: officier." CRUAIT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1