Buitenland. Gemengde berichten. uitzicht en zwart haar, terwijl hij is gekleed in een donker-groen geruit pakje met korte broek, zwarte kousen, lage schoenen en witstrooien hoed met gestreept lint. TER NEUZEft, 26 Augustus 1887. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier, waarvan het verslag in een volgend nummer volgt, is besloten de kermis op de gewone wijze te doen plaats hebben. Tevens is in beginsel aangenomen het daarstellen van eeu beursgebouw, tevens dienstbaar voor graan-, boter-, groenmarkt enz. Bereids zijn tot leden der com- missie met het onderzoek in deze benoemd de heeren Joz. de Feijter, J. C. Harte en G. Dees, alien leden van den raad. De herijk van maten en gewichten zal plaats hebben te Ter Neuzen op 29 Augustus, van 1 tot 4^ ure (alleen voor de ten verkoop bestemde in magazijnen en winkels voorhanden nieuwe maten en gewichten) en verder op 30, 31 Augustus en 1 September, van 9 tot 12 en van 1 tot 4| ure; te Hoek op den 2 September, van 9 ure des voor- tot 1 ure 's namiddags. In de le helft der maand Augustus zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden aau de adressen vanA. C. van Wijk, te 's Hage It. Duikker, te New-\ersey mej. E. Thomas, te Londen. Het vervoer van aardappelen uit dit district naar het buitenland heeft sedert eenige wekeu op eene groote schaal plaats; van de verschillende stations der spoorwegen op Mecheleu en Gent bedraagt zulks eenige dnizenden hektoliters daags. Niet alleen naar Belgie, waar de meeste heengaan, maar ook naar Frankrijk en Duitschland hebben belang- rijke verzendingen plaats. Men besteedt tegen- woordig f 2,80 tot f 3 per hektoliter. Te Axel is vermoedelijk door eene ongehuwde moeder een kindermoord gepleegd, naar men meent staat de korast van de Justitie uit Middelburg, heden alhier per provinciale boot, daarmede in verband. St. .fiuisteen, 25 Augustus. Heden werden alhier 4 smokkelaars op heeterdaad betrapt. Een er van werd doodgeschoten en de drie andere gevat; zij maakten zich schuldig aan het frauduleus invoeren van saffraan. Meuschenlevens zijn evenwel r.iet te betreuren en de daders geheel onschuldig. De smokkelaars waren n.l. duiven, die ieder ter waarde van f 2,50 saffraan op den rug gebonden haddeiq Koewacllt, 25 Augustus. Toen twee der hier gestationeerde ambtenaren dezen nacht op dienst waren, bemerkten ze twee mannen ieder met een zak op den rugraeenende dat het zoutsmokkelaars waren, kwarnen zij uit liun schuilhoek; doch de beide mannen lieten hun last vallen en zetten het op een loopen. Toen men de zakkeu openden, vond men geen zout, maar aardappelen. De dieveu hadden ze ontvreemd op het land van F. M. te Si nt Andries. De zaak is in handen der politie, die, naar we hopen, de dieven in handen zal krijgen. Kiiiiton Oostliurg. De heer Mr. Th. Heemskerk hield in de bovenzaal van het Logement der kinderen Buijsse Woensdagavond jl. eene politieke voordracht. De opkomst der belangstellenden was zeer gering. Ds. Fregeres, van Groede, leidde spreker in. Yoornamelijk de politieke toestand van ons land was de hoofdinhoud van sprekers improvisatie van een verjongde Kamer wachtte hij heil voor de toekomst. Dinsdag hebben te Ostende ernstige wanordelijk- heden plaats gehad. De visschers wilden het lossen van visch uit een Engelsche pink beletten en vernieldeu een deel der lading. De politie en de gendarmerie waren genoodzaakt een charge met de bajonnet te maken vele visschers werden daarbij ernstig gekwetst. De gendarmes beschermen het lossen uit de Engelsche pink. Nader meldt menDe toestand is heden, Woensdag, niet verbeterd. De beide visschers, die bij het eerste optreden der politie met een bajonnetstoot werden gewond, zijn overleden, en de spanning onder de visschers vermeerdert. Ofschoon de Engelsche stoomboot Berwick, de oorzaak van het eerste opstootje, was vertrokken, begonnen ook gisterenochteud de visschers weer geweld te plegen tegen de Engelschen. Twee kleine Engelsche visscherspinken, die juist de haven waren binnen- geloopen, werden door hen bemachtigd. Wei had de politie met de schutterij de kaden bezet, maar toch konden zij niet verhiuderen, dat de visschers met hun bootjes naar de Engelsche vaartuigen vocren en deze in bezit namen. Alle verzoeken en bedreigingen, welke de politie deed, bleven onbeantwoord, totdat ten laatste een formeele op- eisching tot ontruiming der vaartuigen volgde. De schutters vuurden toen tweeraaal met los kruit, doch gaven daarna een derde salvo met scherp, waardoor vier der weerspannigen werden gewond. Dit hielp. De booten werden ontruimd en gereed gemaaktom zoo spoedig mogelijk te kunnen vertrekken. De beweging onder de visschers is daardoor echter niet verminderd maar er zijn betere voor- zorgsmaatregelen tot handhaving der orde. De schutters zijn naar huis gezonden en vervangen door soldaten van het garnizoen, die nu de kaden bewaken. Het verkeer is er gestremd en de tram van Blankenberghe heeft den dienst gestaakt, maar na den eersten strijd is de orde niet weer gestoord. De burgemeester heeft de kroegjes in de buurt doen sluiten en bij de proclamatie sameuscholingen van meer dan 5 personen verboden. De vrouwen spelen bij het verzet een groote rol, daar zij de visschers tot volharding aansporeu. Vermoedelijk zullen echter verdere ongeregeldheden worden voorkomen, want de kaden zijn afgezet door een cordon van linie-troepen, terwijl ook een paar escadrons lanciers uit Brugge zijn aangekomen. Vooral heeft de komst der soldaten een afschrik- kenden invloed geoefend op de vrouwen, die aan- merkelijk kalmer zijn geworden. De correspondent der Independance deelt nog eenige bizonderheden mee over de werkstaking naar aauleiding van de concurrentie der vreemde visschers De Belgische visschers klagen over de liooge rechten, waarmee hunne vangst belast is, terwijl die der Fransche en Engelsche visschers vrij binnenkomt. Dezen morgen, zegt de correspondent, wilde eene Engelsche sloep beginnen te lossen doch de Ostencteche visschers schofen toeom hen te beletten, dat de benneu op de kaai werden gebracht, en aan den afslag vertrapten zij den visch, die men er te koop aanbood. De politie en de gendarmerie kwamen tusschen beiden, maar werden teruggedreven, zoodat zij verplicht waren met het blanke wapen aan te vallen. Verscheiden visschers werden gekwetst, waaronder twee zeer ernstig. Er zijn vele visschers op dit oogenblik afwezig. Meer dan 150 sloepen zijn in zee. Men vreest, dat er bij hunne terugkomst nieuwe wanordelijkheden zullen losbarsten. De artillerie der burgerwacht is onder de wapenen geroepen. In de wijk der visschers zijn de gemoederen zeer opgewonden. De werkstakers hebben in de bureelen van den heer Dossaux de ruiten verbrijzeld. Deze is de reeder van de stoomvischsloep, die de aanleiding der wanorde was. Er wordt verteld, dat een der gekwetsten gestorven is. Die tijding dient echter eerst bevestigd te worden. Uit vrees voor de visschersbevolking heeft een Engelsche sloep geen werkvolk kunnen krijgen om hare lading te lossen. Dinsdagavond heeft de kapitein een telegram ontvangen, met last onmid- dellijk naar Engeland te vertrekken. Sedert het vaartuig het dok verliet, zijn de visschers veel kalmer en de burgerwacht werd naar huis gezonden. De Ostendsche visschers weigeren nog in zee te gaan. Zij wachten de terugkomst der visschers af, die op de groote vangst zijn. Zij verlangen, dat er te Ostende rechten worden geheven, gelijk aan die, welke de Belgische visschers in Engeland te betalen hebben. De Belgische Regeering heeft met de „Deensche stoomvaart-compagnie" een contract gesloten tot het opnemen van Antwerpen onder de vaste aanlegplaatseu harer booten, tengevolge waarvan, in aansluiting met de booten van den Duitschen gesubsidieerden pakketdienst, regelmatige vaarten zullen worden ingericht van Antwerpen naar Gnekenland, de Levant en de havens der Zwarte Zee. Eergisteren nacht tusschen 1 en 4 uur heeft te Deventer bij den horlogemaker R., in de Zandpoort, een brutale diefstal plaats gehad. Men heeft een der ruiten, waarvoor een vijftigtal horloges waren uitgestald, met zeep besmeerd en daarna uitge- drukt om zich zoodoende van den geheelen voor- raad meester te maken. Men heeft het kastje, waarin zich nog een horloge bevond, in een gang in de Kleine Overstraat terug gevonden. De Zwolsche politie heeft spoedig de hand gelegd op een persoon, die reeds bekend heeft den diefstal te hebben begaan. Zij werd onderricht, dat iemand te Zwolle een horloge te koop had aangeboden en er nog een 30tal bij zich had. De man werd opgespoord en op het politiebureau onder- vraagd. Hij bleek te zijn zekere J. H. Dorfmeijer. den 6 Juli van Otumerschans ontslagen. Hij heeft aan den commissaris bekend, den diefstal begaan te hebben, na de ruit te hebben ingedrukt met een doek met zeep. Een winkelier in Friesland vroeg in eene advertentie eenen winkelbediende voor het kruide- niersvak. Niet minder dan 37 liefhebbers kwamen hunne diensten daarvoor aanbieden, waaronder een in het bezit van het diploma van eind-examen der H. B. S., en 3 hulponderwijzers. De laatsten liepen reeds sedert langer dan een half jaar met de akte in huuuen zak, solliciteerden steedsmaar konden bij den overvloed geen plaats in eene school krijgen. Een drukfout. In eene advertentie moest staan VerloofdAnton Muller en Mina Laan. Er stond echter: Verliefd-. Anton Muller en Mina Laan. In het volgend nummer der courant leest men de volgende verbetering: Verloofd (niet ver- liefd) Anton Muller en Mina Laan. Aan het einde der jongste Bredasche Raads- zitting zeide de voorzitter„Dan is ten slotte nog ingekomen een adres met muziek." Hiermede bedoelde de voorzitter een adres der Koninklijke muziekvereeniging "Vlijt en Volharding die den 15 October haar 50jarig bestaan hoopt te herdenken en dit wel op eene eenigszins luister- rijke wijze, bijv. door het houden van een festival, het geven van volksconcerten enz. Ter bestrijding van de kosten vroeg zij van den Read eene subsidie van f 600. De Voorzitter„Ziedaar nu iets, mijneheeren, tot gepast slot en besluit. Hoe bevalt u dat P" De heer Klep „Als ik mij niet vergis, mijnheer de voorzitter, heeft drie jareu geleden Cecilia bij gelegenheid van haar 12^jarig bestaan dok een subsidie gehad van f 600, zoodat het niet meer dan billijk zoo zijn wanneer nu ook de Vlijt eenigermate werd tegemoet, gekomen in de kosten van haar goudeu bruiloft." De Voorzitter „Ik herinner mij niet meer of dit zoo is." De heer Van Aken Ja dat is zoo." De Voorzitter: „Nu, wat denkeu de heeren er van De heer Van Aken „Ik voor mij goed. Er moet maar weer eens een pretje in de stad zijn." De Voorzitter: ,/Dan zal ik het verzoek in stemming brengen." De uitslag is, dat met 9 tegen 2 stemmen besloten wordt de gevraagde subsidie te verleenen. Fen lOOjarig weesmeisje, dat zich reeds ruim 90 jaar in hetzelfde weeshuis bevindt, behoort zeker tot de zeldzaamheden. Te Amsterdam doet zich eerlang zulk een geval voor. Op 9 November hoopt nl. in het Burgerweeshuis Alida Maria Pru- man haar eeuwfeest te vieren. Den 3 Mei 1797 werd zij als wees in dat gesticht opgenomen en toen zij den leeftijd had bereikt dat zij het huis kon v'erlaten, trad zij er als dienstbode in dienst. De ,/Republique franqaise" schrijft//In November van het vorige jaar zeilde de bark //Marie" van Dobray (Georgia) naar Calais, met eene lading timmerhout. De bemanning bestond uit veertien personen. Op den negeuden dag van hunne reis kwam er een hevige storm opzetten. De bark kreeg veel averij, de sloepen werden weggeslagen en de pompen buiten werking gesteld. De beman ning zoeht hare toevlucht in het want, en twee dagen later zag men een Amerikaansch schip nade- ren. Door middel van allerlei seinen vroegen de ongelukkigen om hulp, maar het schip giug voorbij, zonder de seinen op te merken. Daarna kwam er een Italiaansche bark in 't gezicht, maar wegens het storraachtige weer kon die geen hulp verleenen. Ondertusschen geraakte de voorraad levensmidde- len aan boord van de //Marie" uitgeput, en na eenige dagen stierven de kapitein en verschei den matrozen van honger. De overlevenden sneden den eersten man die stierf den hals af en voedden zich met zijn bloed en zijne hersenen. Met de lijken van de volgende personen werd op dezelfde wijze gehandeld. De bootsman en eeu twintigjarige jongeling, Charles Linder genaamd, waren ten slotte nog de eenige overlevenden. Den 9 Januari wer den zij opgenomen door de bemanning van een Amerikaansch schip. De bootsman stierf vier uren daarnaalleen Linder bleef in leven en werd in een verschrikkelijken toestand naar Garee, aan de westkust van Afrika, gebracht. De ongelukkige kreeg een zware, langdurige ziekte, waarvan hij eerst kort geleden genas. Van Garee begaf hij zich naar Madeira, waar hij zich aan boord van de /Gambia" inscheepte en dezer dagen te Marseille aankwam, waar hij zijn lijdeusgeschiedenis verhaalde. Te Novi (Italie) hebben, volgens de Wiener Allg. Ztg., in de gerechtszaal bloedige schermutse- lingen plaats gehad, ten gevolge van eene uitspraak der gezworenen. Zij hadden namelijk den kassier van de stedelijke spaarbank, die beschuldigd werd van uit de kas honderdduizend lire te hebben ont vreemd, niettegenstaande eene volledige bekentenis van zijne schuld, vrijgesproken. Hierover zeer out- stemd, verbrak het publiek met de uitroep: ,/dood aan den diefl" het afsluitingshek en viel de ge zworenen aan, om ze te lynchen. De politieagenten schoten eerst hunne revolvers in de lucht af en trokken, toen dit niets hielp, met de blanke sabel op de aanstormende menigte los. Deze nam in eene verschrikkelijke pauiek de vlucht. Op de straat rotten de oproerig gezinden weer opnieuw samen, om op den vrijgesprokene de lyuchwet toe te passen. Deze moest, streng bewaakt, in het gerechtshof blijven, om des nachts onder begeleiding van een escorte te worden weggebracht. Bij een verpleegde in het Idiotengesticht te Dalldorf bij Berlijn heeft men waargenomen dat het haar, naar gelang van den zielstoestand der kranke, van kleur veranderde. Binnen vijf dagen nam het haar, van goudachtig rood, een geelblonde kleur aan. Volgens onderzoekingen van de doctoren berustte dit verschijnsel op het ophoopen van lucht in de haarbuisjes, die weder onder den invloed staan van de hoofdzenuwen. Dit verklaart ook het pjot- seling grijs worden bij schrik, angst, verdriet en zorgen. Een veertienjarig meisje, dat reeds meermalen met de politie in aanraking was geweest, werd dezer dagen te Weenen in hechtenis genomen, onder verdenking van in den laatsten tijd verschillende diefstallen te hebben gepleegd. Met cynische on- beschaamdheid bekende de jeugdige dievegge hare schuld. Uit het onderzoek bleek, dat het meisje eene misdaad heeft gepleegd, die men niet van eene veertienjarige zou verwachten. Den 23 Mei 1887 outmoette zij in het Dornbacher bosch den juwelier Anton Kustina, en wandelde met hem op naar Hernals onder het onschuldigst kinderlijk gebabbel. In de nabijheid van het kerkhof, op eenigen afstand van het dorp, haalde het meisje een fleschje voor den dag en hield het den juwelier met bliksera- snelheid onder den neus, waarop Kustina dadelijk bewusteloos op den grond stortte. Op haar gemak beroofde nu het meisje den juwelier van de kost- baarheden, die hij bij zich had, en maakte zich daarna uit de voeten. Een Amerikaansch blad spoort op de volgende wijze tot adverteeren aan//Niemand kan in deze stad zaken doen, wanneer hij niet in dit blad adverteertDoet gij het niet en helpt gij ons niet eene groote courant worden, dan zullen wij u annonceeren dat u de haren te berge rijzen. Onze courant wil leven, en als het noodig mocht zijn dat een van ons beiden te gronde gaat, vinden wij het beter dat wij niet de verliezende partij zijn." Aan het slot voegt de redactie er bij. ,/Lieve vrienden wij zullen u iets in vertrouwen zeggen. Noemt gij ons een knevelaar, dan noemen wij u een leugeuaar Aan een Amerikaansch boek van John Reeves, getiteld ,/De geschiedenis van het huis Rothschild," zijn de volgende bijzonderheden ontleend uit het leven van den orgineelsten der vijf Rothschilds, den chef van het Londensche huis. Het is wellicht niet van algemeene bekendheid hoe hij een groote winst behaalde na den slag bij Waterloo. Daar hij wist, dat de afloop van dezen slag op de geld- markt grooten invloed moest uitoefenen, begaf hij zich in persoon naar het slachtveld, om het verloop van den strijd bij te wonen. Nauwelijks was de overwinning van de bondgenooten verzekerd, of hij reisde zoo snel hij kon naar de kust, stak met een snelzeiler bij storm en noodweer het Kanaal over en bereikte Louden meer dan 24 uren voor den officieelen koerier, die het bericht van de overwinning bracht. In plaats van nu met hetgeen hij wist voor den dag te komen, deed hij ofalles verloren was, wat tengevolge had, dat in een oogenblik alle papieren ontzettend in waarde daalden. Hij zelf verkocht ook al zijn geldswaardig papier, maar liet onderhands alles door zijne agenten op- koopen wat er maar te krijgen was, en toen men den volgenden dag hoorde, dat Napoleon verslagen was en alles plotseling weer rees, had hij ongeveer een millioen pond sterling verdiend. TETOOYSTELI,I.\G VA\ VQEDIAGSMIDDEEEN TE AMSTERDAM. III. In de zaal. De surrogaten der koffie zijn zeer talrijk. In de eerste plaats eene menigte boomen van aan den koffieboom verwante planten die in Siam, Nepal, op Mozambique, Mauritius enz. ingezameld, of als echte koffieplant gebruikt worden. Buiteudien ge- bruikt men daartoe gebrande gerst, rogge, eikels, erwten, spurriezaad, en vooral chicoreiwortels, ja er zijn zelfs fabrieken opgericht, waarin zulke sur rogaten bereid worden, en die het publiek met zoogenaamde gezondheidskoffie gelukkig maken. Van al die surrogaten is het laatstgenoemde, de chicorei, wel het belangrijkste en algemeenste. Deze, bij ons inheemsche plant, die fraaie blauwe samen- gestelde bloemen draagt, wordt in sommige streken van ons land vooral in Friesland gekweekt. Men trekt den wortel uit den grond, voordat de bloem- stengel zich ontwikkeld. Men bevrijdt den wortel dan van de bladeren, wascht hem en snijdt hem aan stukken, die men eerst droogt en dan gelijk koffieboonen brandt. Terstond na bet branden wordt de chicoreiwortel fijn gemalen, want laat men hem eerst eenigen tijd liggen, dan trekt hij vochtigheid uit de lucht tot zich en wordt taai en kleverig. De smaak is zoetachtig en tevens bitter. Het lang voortgezette gebruik van chicorei is echter voor het lichaam niet zoo aangenaam als dat van koffie; daarentegen geeft een kleine hoeveelheid chicorei aau slappe koffie het voorkomen en gedeeltelijk ook den smaak van sterke. 't Spreekt als van zelf, dat in den koffiehoek der Tentoonstelling ook chicorei of peekoffie enz. te vinden is. De fabrikant Schilling van Alkmaar zegt van zijn gebrande suikerpoeder, daar tentoongesteld z/Eene kleine hoeveelheid van dit poeder, dat zich geheel oplost, bij de koffie gevoegd, geeft hieraan een hoogst aangenamen smaak, kleur en geur, veredelt, zonder aan den oorspronkelijken smaak iets wordt tekort gedaan. Men gebruike eene hoe veelheid naar verlangen, waardoor eene belangrijke besparing der koffie wordt verkregen." Volgens de laatste regels zou men dus o. i. evengoed en nog goedkooper een groote hoeveelheid kunnen gebruiken 1 Mag men echter Dr. Van Hamel Roos gelooven, dan is bovengenoerad artikel evenmin aanbevelens- waardig als koffie-siroop en chicorei of peekoffie. In zijn maandblad tegen vervalsching van levens- middelen en handelsartikelen zegt deze scheikun- dige daaromtrent,/De gemalen koffie wordt zeer vervalscht met chicorei. In Engeland is deze ver valsching bijna algemeen. Daar de chicorei geen opwekkend vermogen heeft, en slechts door een bitter smakende stof eenigszins aan koffie herinnert, worden door deze vereeniging zoowel de goede eigenschappen als de smaak zeer ten nadeele gewijzigd." De le gaanderij rechts geeft ook eenige fraaie chocolade-etalages te zien. De heer Rademaker van's Gravenhage, die boven- dien nog eene etalage heeft van de voor kinder- voedsel meer en meer gebruikt wordende eikel- cacao, stelt zijne chocolatine ten toon, die, vooral met het oog op minder sterkere magen eene spe- ciale bereiding heeft ondergaan. Vraag overal cacao Grooteszij is volkomen zuiver, geheel oplosbaar, licht verteerbaar, aange- MBBaWMB—w—1—M—MM

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2