Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Mo. 2325. Zaterdag 27 Augustus 1887. 27e Jaargang. Binnenland. feuillbton. VERKOCHT. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Uit blad Terschljnt Dinwdaa- en Vrljdagavond bij den nltgever P. J. A A N E 8 A N B E te Ter Neuzen. JPolitieli Overzicht. Uit Philippopel beeft Ferdinand den beloofden stap reeds gedaan, nl. oin met hangende pootjes zijn excuus bij den Sultan te raaken. Hij betuigt zijne toewijding en loyale gezindheid, en geeft de verzekeriug dat bij zijne verplichtiugen tegeuover den Sultan wenscbt na te komen. Hij zal zich gelukkig rekenen, wanneer hij in persoon zijne gevoelens aan den Sultan zal kunnen keubaar maken, zoodra Z. M. bet oogenblik daartoe gescbikt acbt. '()ok te Sofia sprak Ferdinand in dien geest. In zijn antwoord aan den burgemeester, die hem verwelkomde, zeide hij o. a.: „Hier ben ik Ik zal van Bulgarije een ideaalstaat maken, die zeer sterk is. Wat onze internationale betrekkingen betreft, is de hoofdzaak in goede verstandhouding te staan met de Porte, welker goede gezindheid ik voor Bulgarije hoop te winnen." Zoo is er weer een stok opgeborgen, waarmee men een bond kan slaan. wMein Liebchen, was willst du noch mehr 1" Waaroin is de Duitsche consul nu uit Sofia gegaan Is dat om Rusland te believen Laat de° Bulgaren nu in 's hemels naara aan het lot over, opdat zij toonen of zij zich zelf kunnen regeeren 1 Hoewel de oude Keizer van Duitschland tamelijk wel is, heelt de Kroouprins toch zijn persoon vertegenwoordigd bij de wijding der vaandels van de nieuw opgerichte regimen ten. Uit Frankrijk valt anders weinig mede te deelen dan de [redevoering van den minister-president Rouvier op het feestmaal, hem door de fabri- kauten van goud- en zilverwerkeu, juweelen en speelgoed aaugeboden, waarin gewezen werd op de noodzakelijkheid der herziening van de wetten op de laillissementen en op de haudelsmerken. De Spaansche generaal Salamanca weigert zijn ontslag te nemen als gouverneur generaal van Cuba, waarom de regeering heeft besloten, deze benoeming in te trekken. In Belgie maakte men zich ietwat ongerust dat de Koning uiets heeft gezegd omtrent de verbinding van Brugge met de zee, doch nu men verneerat, dat de Vorst zich over de planuen in particuliere krin»en zeer guustig heeft uitgelaten, nu is men gerust. De socialisten in Belgie spatten ook uiteen, Y geen der regeering welkom is. I let departement der „openbare veiligheid," heeft terstond van de gelegeuheid gebruik gemaakt, om den Engelschen gedelegeerde lleadingly, die op het congres te Bergen gesproken had, het land te doen uitzetten. De Britten hebben het oppergezag over Queensland, een deel van Nieuw-Guinea aangenomen, terwijl de Koningin van Tongaland een verbond van vriend- schap met Eugeland aangegaan heeft en de belofte gedaan met niemand anders verbonden te zullen sluiten of gebied afstaan. 't Mensch wou dat zoo graag, zei de Minister van Kolonien in het Lagerhuis. Nu, op dat punt zijn de Engelschen niet zoo kwaad, namelijk om een verbond van vriendschap te sluiten. Belangeloos, natuurlijk! Hrn! John Bull! Wij voeleu nu al, waar't heen gaat. In het Hoogerhuis heeft lord Salisbury de proclamatie voorgelezen, waarin de Iersche ^National League" voor eeue gevaarlijke vereeniging verklaard wordt. Daarna werd de Iersche landwet definitief aangenomen. De oppositie stelt voor, een adres aan de Koningin te richten ten gunste van het intrekken der proclamatie, waarbij de „League" verboden wordt. Gladstone zal aan het debat deelnemen. Omtrent Egypte verklaarde de Minister o. a.dat men dat land zou ontruimen, zoodra rust en orde zijn gewaarborgd de inkomsten komen weer in overeenstemming met de uitgaven; het Egyptische leger is in staat met behulp der Britschc troepen de grenzen te verdedigen; het bezettingsleger is op 4500 man teruggebracht wanneer men Egypte zal kunnen verlaten kan niet met zekerheid nog worden gezegd, in elk geval wenschte men niet langer in dat land te blijven, dan voor de belangen van dat land en de voltooiing der hervormingen noodig is. Dat zei Sir James 1 ergusson namens de regeering. Wie nu van aldie verzekeringen geen steek gelooft, doet het verstandigst. De cholera, die in Italie afneemt, heeft op Sieilie aanleiding gegeven tot ongeregeldheden. De boeren vielen de gendarmen, die door de domme bevolking van het platteland voor „giftmengers" werden uitge- maakt, aan en dooddenertwee. De carabiniers schoten te hulp en dreven de boeren met geweervuur op de vlucht. Meer dan 80 oproermakers werden gevat. Buiten Europa is er weinig, dat mOldenswaijrd is. Stanley is nu weer niet dood, gelukkig. 't Kan zoo ook al, de moedige reiziger is al driemaal dood geweest. Uit Britsch-Indie word bericht, dat 2000 Ghilzai's zijn gevlucht naar Prishen om de troepen van den Emir te ontgaan. De uitge- wekenen van den stam Nazari vluchten naar de vallei van Zhob en hebben de beschermiug gevraagd vande Engelschen, natuurlijk. Men meent dat de opstand onderdrukt is. De Amerikanen zullen feest vieren van 15 tot 17 September, het honderdjarig feest van de constitutie der Vereenigde Staten. De gouverneurs van 13 oorspronkelijke staten, zoowel als die van de 15 andere staten en gebieden, zullen van de partij zijn bij de optochten te Philadelphia. Of de Britsche consul zijn vlag met zoo heel veel ambitie zal uitsteken, dat ge- looven we haast niet, maar zijn doek zal toch wel moeten wapperen, hij mag denken wat hij wil. Aangenaam is de gedachte aan een jubileum, waarbij de Amerikaan de afschudding van een juk gedenkt, voor een slokop als een Brit niet. De annexatie, als die van Nieuw Guinea of van een Afrikaansche kust, kan hem nooit weergeven, wat hij in het westen verloren heeft. Nabij de poort gekomen versnelde hij dus zijn pas, doch ook de ander, die waarschij nlijk had gemerkt dat hij achtervolgd werd, begon er steviger door te stappen, en juist was de slanke gestalte de lantaarn voorbij gegaan toen de oude heer die bereikte. ,Ik zal hem in de straat op zij loopen, bromde de oude, *hij weet toch niet dat ik hem al zoo lang op de hielen zit." Nogmaals versnelde hij dus° zijn schreden. Helder weerklonkeu zijn voet- stappeu over de straatkeieu. De vervolgde keek om, zag iemand achter zich en versnelde eveueens zijn gang. Ontgaan zal hij me niet," bromde de oude weer, en hij nam nog grooter stappen. Ook de andere, die blijkbaar nog jong was, begon evenwel grooter passen te maken. De ouwe beer kon het niet meer volhouden, verloor zijn vluchteling nu eens uit het oog en kwam hem dan weer kort op de hielen. Zoo ging het drie of vier straten door. Plotseling draaide de vervolgde een zijstraat in en kwam niet meer te voorschijn. Wel vervloekt barstte de naar adem snakkende oude heer los. Spoedig echter bedacht hij zich. Hij moet een huis zijn binnengegaan, aldus overlegde hij, en 'a middernachts staan de deuren niet open. Hij heeft Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid der Prov. Staten in het district Goes zijn uit- gebracht 942 geldige sterumen. Iliervan verkregen de heeren C. J. Huvers 407 en Z. D. van der Bilt la Motthe 307 stemmen. Op de heeren J. G. P. Timans en J. Vereeke werden respectievelijk 76 en 128 stemmen uitge- bracht. Er moet alzoo tusschen de heeren Huvers en La Motthe eene herstemming plaats hebben. De liberale kiesvereeniging te Goes heeft voor lid der Tweede Kamer slechts een kandidaat gesteld n.l. den heer Jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort, terwijl van anti-revolutionaire en katholieke zijde worden aanbevolen de aftredende ledende heeren A. A. baron Schiramelpeuninck van der Oije en Jhr. Mr. A. F. de Savornim Lohman. De heeren J. M. G. en Jos. Lips, zoomede de heer P. A. de Bout te Breda zullen deelnemen aan de manoeuvres, die in het zuidwesten van Zuid-Holland van 2 tot 14 Sept. zullen gehouden worden. Gekleed in costuum, ontleend aan de Oostenrijksche armee, zullen zij dienst doen als wielrijders en alzoo gebezigd worden tot het over- brengen van orders. Zij zijn als wielrijders van naam door het legerbestuur uitgenoodigd de ge- noemde taak op zich te nemen, die van hunne zijde geheel belangeloos zal geschieden. Daar sedert eenigen tijd vooral in de provincie Noord-Hollaud en voornamelijk te Amsterdam vel6 valsche geldstukken worden aangetroffen, waarscbuwt de Minister van Financien een ieder met ver- wijzing naar art. 21 der wet van 26 November 1874 (Stbl. no. 69) zich niet door aanneming van dergelijke stukken schade te berokkenen. De voornaamste uiterlijke kenmerken, waardoor die valsche meest uit tin en lood samengestelde stukken zich van echte onderscheiden, zijnmeer grauwe (minder zilverwitte) kleur, eenige vettigheid der oppervlakte, minder heldere klank, minder scherpte der omtrekken van den beeldenaar en minder gewicht, terwijl het randschrift zeer on- duidelijk is of bij sommigen gelieel ontbreekt. Te Yerseke is beslag gelegd op een oester- perceel ter waarde van omstreeks f 22,000. Een der voorwaarden in het pacht—contract moet de bepaling inhouden dat op de banken geen personen werkzaam mogen zijn, die geen bewijzen van goed gedrag kunnen overleggen, en op de in beslag ge- nomen bank was nu iemand met pannen varen werkzaam gevonden, die niet te goeder naam bij het bestuur der visscherijen op de Zeeuwsche stroomen bekend staat. In de laatste dagen levert de zee te Scheveningen een zeer eigenaardigen aanblik op wegens de talrijke dus de deur open moeten maken, had derhalve den huissleutel bij zich en woont dus daar. In orde, morgen kan hij me dus niet meer ontloopen. Niettemin verhaastte hij zijn schreden en kwam weldra aan de plaats waar de vervolgde verdwenen as. Juist voorbij dat kelderluik moet de huisdeur zijn. Te duivel wanneer ik hem nog eens aan de deur trof. Maarwanneer hij nu eens niet hier woont en zich slechts verdekt heeft opgesteld dan loop ik er in." Aldus in zichzelf sprekende bereikte hij den eersten hoek. „Waarachtig," juichte hij Een donkere gestalte stond ineengedoken tegen den vooruitspringenden muur. u,Dat is een verdachte houding," mompelde de oude. „Kom, waarom nog langer complimenten gemaakt." Hij trad op de gedaante toe. #Hei daar Wat voert ge daar uit De donkere gedaante verhief zich en daarbij deed zich een geluid hooren als het ruischen van een zij den kleed. De oude heer hoorde het duidelijk, duidelijker dan hij voor een uur geleden het slepen van een zijden japon in het park had gehoord, hoewel het ook toen vlak langs hem ging. wAlle drommels! draagt de kerel vrouwenkleeren?" Hij keek uauwkeuriger. Een vrouwengestalte verhief zich en voor hem stond een groote slanke dame, geheel in zwarte zijde gekleed met een donkeren hoed op, waarvan een sluier afhing, welke haar geheele gezicht bedekte. „Wel wat duivel," bromde de oude, en trad een pas achterwaarts. De oude heer had iets over zich, dat den oud-militair verried men zag dadelijk in hem den oud-officier, zoowel aan den grijzen knevel als aan den strengen oogopslag. Een officier, 't zij oud of jong, stelt steeds belang in eene dame, vooral wanneer hij die in den nacht ontmoet verstoken in een keldergat. Maar mijn lief kind, hoe zoo alleen vroeg de oud-officier, terwijl hij haar op zijde trad. Een lief kind is natuurlijk elke dame die een officier bij nacht alleen op straat aantreft. Hij ontving geen antwoord, doch in plaats dat hem dit afschrikte moedigde het hem aan. /Pardon jonge dame, gij zijt zeker verdwaald. Mag ik het genoegen hebben u thuis te brengen ,/Ik dank u, mijnheer," klonk het zeer beslist. De oude heer scheen daarin evenwel eene aan- moediging te vinden. De stem was zacht en welluidend en een man in vrouwenkleeren was het dus niet. Hij bood der dame zijn arm. z/Yeroorloof mij. De dame wees hem niet af. z/Vergun mij, een oogenblikje," sprak zij. Daarop haalde zij van onder haar sjaal een taschje te voorschijn, nam daaruit een gouden suuifdoos, opende deze met zeker welbehagen en nam een stevige prise. fSacre vloekte de oude heer, hoewel zeer zwermen bruin visschenwelke op verschillende tijdstippen van den dag dicht aan land voorbij trekken. De zeelui bestempelen die groepjes met den naam van den boer en zijn varkeus en hechten aan de verschijuingen weersverandering in den Windhoek. Een correspondent van de Gazette van Brussel te Antwerpen, zendt aan dat blad een bericht, dat wij onder alle voorbehoud overnemen Men bericht mij, zegt die correspondent, dat de regeering te Berlijn op het punt staat om te Dalheim, het grensstation, zes en twintig nood-spoorweglijuen aan te leggen, die ieder op zichzelf op delijn van den Grand Central van Gladbach naar Antwerpen uitloopen, en een trein met 1500 manschappen daarop kunnen brengen. Ook zullen daar stellingen voor de inlading van cavallerie worden aangebracht, alsmede een reservoir om de locomotieven van water te voorzien. Het geheele werk zal 1,200,000 mark kosten. De Duitsche generale staf die te Keulen, Dussel- dorf, Aken enz. 300,000 man heeft geconcentreerd, hoopt door die installing in een uur tijd 50,000 soldaten in Roermond te kunnen werpen, om de Maasbrug, welke van een mijn is voorzien, te be- zetten, ten einde de Hollanders te beletten deze te doen springen. Zoodra Duitschland aan Frankrijk den oorlog verklaart, zal het 't bevel geven door Limburg te trekken, waaruit de Hollandsche troepen zich dan zullen verwijderen en in 24 uren tijds bevinden zich zonder tegenstand 150,000 man onder de muren van Antwerpen. Maar hief geloof ik, dat men zich verrekentpf men zou moeten veronderstellen dat Diest geen kanonschot loste en het garuizoen van Hasselt niets deed om de spoorweglijn onbruikbaar te maken. Zeker is dat de werken, waarvan ik u hier spreek, zullen worden uitgevoerd. - Uit Leiden schrijft men Er worden alhier twee knapen vermist. Ze zouden Dinsdagmorgen om half negeu naar school gaan en namen daartoe ook hunne boeken mede, welke men echter later in hunne woningen terugvond. Ze schijnen die, na eerst te hebben voorgewend werkelijk naar school te gaan, vervolgens ongemerkt weer te hebben weg- gemoffeld. Een hunner moet daarentegen een wandelstok hebben meegenomen. Sedert heeft men niets meer van hen vernomen en alle in het werk gestelde pogingen om eenig naricht omtrent hen te verkrijgen, bleven tot nu toe vruchteloos. De eene jongen heet Henri Kleyn, is 12 jaar, heeft blond haar, bruine oogen, en eene bruine gelaatstinthij is gekleed in een douker pak, met korte broek, zwarte kousen, rijglaarzen en donker- blauwen hoed. De andere heet Pieter Speet, is 14 jaar en voor zijn leeftijd vrij lang. Hij heeft een donker zachtjes, terwijl hij den arm der dame weer losliet. Hij wenschte zich raijlen ver. Kon hij de plaat nog maar poetsen. Misschien was hij nog niet herkend. Maar „Mag ik u ook een snuifje aanbieden, mijnheer Von Kratz?" vroeg de dame zeer minzaam. En tegelijk sloeg zij haar voile op en vertoonde een oud en leelijk gezichtdat hem triomfantelijk glimlachend aanzag. Een hartig woordje zweefde den oud soldaat op de lippen. ,/Hm, hm, mejuifrouw; ik dank u beleefd, ik snuif niet." Plotseling, als viel hem iets in, bracht hij de hand aan het voorhoofd. ,/Komaan lieve juffrouw, nu wij toch eenraaal het geluk van dit nachtelijk tete a tete is te beurt gevallen, zult ge mij zeker wel vergunnen u huiswaarts te geleiden." ,/Verplicht, waarde majoor, mijn woning is hier vlak bij, binnen een paar minuten ben ik thuis." ffIk wenschte dat het een uur hier van daan ware." #Zeer galant, mijnheer Von Kratz." /Zonder complimenten, mejuffrouw, laat ons vrienden zijn." z/Ik dacht dat wij dit reeds waren. (Wordt vervolgd.) Ba NE11MS COliRANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1