Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. yo. 2323. ai Mumssfe&iit* Zalerdag 20 Augustus 1887. 27e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Edit bind vcrschijnt Uinsdas- co VrijdaCavo.id bij dcu ultgcver P. J. V A N DE S A K E te Ter Mewzen. JPolitielt Overzicht. Uit Semlin wordt gemeld, dat in Servie eenige luitenants zijn ingerekend, omdat zij beschuldigd worden van medeplichtigheid aan talrijke moorden, welke sedert het optreden van het nieuwe ministerie gepleegd worden. Men zegt dat te Posharewatz en Pirot veertig personen verdwenen zijn. Op het verinogen van den vorigen minister van financien is beslag gelegd, omdat er grove onregelmatigheden zijn ontdekt. Dat er gestolen is wordt met gezegd, er raoeten /onregelmatigheden" bestaan. Misschien dat zoo'n ex-minister zich nog wel ,/verwijdert. Zoo is dan Ferdinand op Bulgaarschen grond. De ontvangst te Sistowa was schitterend. De bewoners hadden door verlichtingen en versieringen van hunne ingenomenheid blijk gegeven. De officieren juichten den Prins luide toe, die in Bulgaarschen uniform was gestoken. Staraboeloft stelde hem aan de autoriteiten voor en toen was de toejuiching zoo groot, dat de Prins met aan het woord kon komen. Op verschillende plaatsen echter stonden redenaars, die ten gunste van den nieuweu Vorst sprakeu. In de vergaderiug der Sobranja heeft de Vorst den eed afgelegd eu zou een ministerie worden benoemd, waarna de tocht naar Sofia zou worden ondernomen. In de kathedraal werd een Te Deum gezougeu. Inmiddelsheeft de Prins aan den Sultan eene nota gezonden, welke te Konstantinopel is overliandigd. Deze nota, uit Widdin gezonden aan den Sultan, wordt beschouwd als een haudige zet. De consuls der vreemde mogendheden te Sofia zaten vrij wat in den brand over de vraag vlaggen of niet vlaggen Nu echter de intocht van den Coburger juist zal plaats hebben op den verjaardag van den Keizer van Oostenrijk, op welken dag alle consuls de vlag uitstekeu, nu kan men het doek lateu wappereu zonder iemand te kwetsen. Het nieuwe Bulgaarsclie ministerie bestaat uit de heeren Stamboeloll, minister president zonder portefeuille. Moetkoerolf (oorlog), Schifkolf (binneulandsche zaken), Natchevitz (finan cien), Stoiloff (buitenlandsche zaken), Tontschefl (justitie). De drie eerstgenoemden vormden tot nu toe het regentschapde laatste drie maakten deel uit van het afgetreden kabinet. Het ministerie is nog niet compleetin onderwijs, eeredienst, posterijen en telegraphie, opeubare werken, bandel en nijverheid en landbouw moet nog worden voorzien. Misschien dat sommige departementen bij andere worden ingedeeld. Men ziet dat de Russische part ij nog niet is bedacht en zij zal ook geen belangrijk deel in de regeering ontvangen. In het Engelsche Lagerhuis is een voor de Ministers lastig lid, namelijk Labouchere, die alweer vraagt naar de buitenlandsche betrekking van lmge- land tot Turkije, Egypte, Frankrijk en Rusland. Hij dreigt zelfs met werkstakmg, als de Ministers niet met open kaart spleen, maar dat het zoo erg FEUILLETON. Daar deed mij een eigenaardigen toon schrikken; het klonk evenals een geluid dat kinderen gewoon zijn voort te brengen als zij erwten in eene ge- droogde blaas schudden. Het klonk vreemd en verontrustend en volgde gedurende korte pauzen snel op elkaar. Onwillekeurig bleef ik staan en zag om mij been, gedurende welken tijd ik het geweer gereed maakte. Niets was er te zien. Hac ik mij of bedrogen of was een specht de oorzaak van het geluid Ik getroostte mij echter om mijn weg voort te zetten, maar nauwelijks had ik eenige schreden gedaan of het vreemde ratelen werd scherper en duidelijker. Mijne oogen zagen bliksemsnel uit naar den kaut vanwaar het geluic kwam en bemerkten een gevaar, waarvan ik mij geen denkbeeld had gevormd. Eene zeer groote ratelslang lag te zamen gerold voor mij aan den voet van een moerbezieboom, de riugen sterk ge- spannen tot een sprong; den ratel rechtstandig opgericht en den gladden geschubden kop iets op het midden van de kronkelingen verheven en de glinsterende oogen waren stralend op mij gericht niet gemeend is blijkt uit het intrekken van zijn desbetreffend voorstel, nadat Sir James Fergusson de regeering verdedigde, maar Labouchere niets wijzer maakt. De Sir" zei eigenlijk anders niets dan dat de Briteu in Egypte blijven, en dat weet de leele wereld wel. Op het eiland Wight is eene "ransche vrouw in hechtenis genomen, omdat zij i het bezit was van ontplofbare stoffeu. Men zeide dat zij een aanslag zou doen op Osborne, de verblijfplaats vau de. Koningin. Later bleek dat men met een onschuldige modiste had te doen en hare onschuldige modellen en den voor haar vak noodige toestel voor een nieuwen vorm van dynamiet- xnnmen hield. De zaak van den Spaanschen generaal Salamanca is nog niet uit, ofschoon geen Ministerieele crisis zal ontstaan. Er zal gevochten worden. De redactie vau El Resumen houdt dejuistheid van haar bericht omtrent de door den generaal gesproken woordeu vol en daarop heeft de oudste zoon van den generaal den redacteur uitgedaagd, de tweede zoon een der redacteurs eu de generaal zelfs den berichtgever. De regeering zal den uitslag dezer drie duels af- wachteu, eer zij beslist of generaal Salamanca naar Cuba zal gaan. De Zwitsers hebben bun schuttersfeest gevierd eu echt nationaal ookin de uitgesproken rede door Droz kwamen o. a. voorde versterking des lands en de eed van den Griitli. Niets doet den Zwitser meer in verrukking brengen dan het aanhalen van namen alsTell, Melchthal, Staufacher, Fiirst, enz. De conservatieve Correspondenz bevat een artikel over Duitschlaud's buitenlandsche politiek, met het doel om te bewijzen, dat de haat, die Duitschland wordt toegedragen, onverdiend is. W ij worden benijd, zegt het blad, eu hebben vele vijanden. Wij hebben een sterk leger, maar alleen om ons te verdedigen. Duitschland heeft op zeer bescheiden wijze de nationale gedachte verwezenlijkt. Wij hebben Oostenrijk in 1866 geen duim breed van zijne Duitsche provincien afgenomen; wij hebben van Frankrijk in 1871 niet zooveel Duitsch gebied geeischt, als wij konden nemen, en als ons in vroeger eeuwen was ontrukt, maar slechts zooveel als wij tot betere beveiliging onzer grenzen dringend noodig hadden; wij deuken er niet aan, begeerige blikken te werpen op de Duitsche kantons van Zwitserlaud of de Russische Oostzee-provincien. Hoe edelmoedig! De Correspondenz had er ook kunnen bijvoegen Wij denken er niet aan, om Oostenrijk zijn Silezie, Polen zijn Posen, Detiemarken zijn Sleeswijk-Iiolstein, Nederland zijn Oost-Fries- land weder te geveu of de potentaten van Hanover, Keur-Hessen, Nassau en Frankfort in hun gebied te herstellen. en de gespleten tong ging heen en weer. Dit alles overzag ik in een oogopslag. Dat ik verrast en geschokt, bijna bezinningloos was, toen ik mij zoo plotseling tegenover een schrik- kelijke tegenstander bevond, durf ik rondweg be- kennen. De aanblik van eene groote slang heeft iets verschrikkelijks. De vreesaanjagende glanzende oogen, het gladde lijf, 't bewustzijn van een doode- lijke werking van haar beet, verwekt tegen wil en dankt een gevoel van vrees. Het is de dood in zijne vreeselijkste gedaante, die ons aangrijnst. Ontsteld trad ik achteruit, gedurende welken tijd ik instinctmatig de haan van 't geladen geweer spande en overhaalde zonder dat ik mij eigenlijk rekenschap van mijne daad gaf. Ongelukkig ge- raakte mijn voet verward in een wortel die over den grond kroopik struikelde en viel achterover op den grond. Van de ontzetting, die in dit oogen- blik mijn hart met een ijskouden schrik beving, kan zich de lezer geen begrip vormen. Ik achtte mij verloren, overtuigd dat het verscheurend mon ster mijn val als het teeken ten aanval zou opne- men en op mij los zou komen. Reeds meende ik den gifttand van het dier in mijn vleesch te voelen en te stikken in de vuile omhelzing. Mijn denkvermogen was eenige secon- den geheel eu al verdwenen, mijn hart begon har der te kloppen en ik hield den adem in. Ik meende mijn dood zeker te zijntoen stroomde mij het bloed naar de slapen en ik herkreeg mijne bezin De Staatscourant vau 16 Aug. bevatte de bevestiging van het bericht in ons vorig n°. in het volgend Koninklijk besluit van 13 Aug., n°. 155 Art. 1. De Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal worden ontbonden met 17 Aug. 1887, gelijktijdig met de sluiting der tegen- woordige vergaderiug. Art. 2. De verkiezingen der leden van de Eerste Kamer zullen plaats hebben op Donderdag 8 Sept. a. s. Onze cominissarissen in de verschillende provincien worden gemachtigd, de staten hunner provincie te dien einde in buitengewone vergadering op te roepen. Art. 3. De verkiezingen van de leden der Tweede Kamer zullen plaats hebben op Donderdag 1 Sept. a. s.in de kiesdistricteu waar herstemming noodig is, zal deze geschieden op Woensdag 14 Sept. a. s. Art. 4. De nieuwe Kamers komen te zamen op 19 Sept. a. s. De Minister van Binneulandsche zaken sloot dan ook ingevolge dit besluit Wo*ensdag op plechtige wijze de Kamers en sprak de ontbinding uit op grond der aangenomen voorstellen tot grondwets- herziening, aan de behaudeling waarvan de afgeloopen zitting buitengewoon gewicht ontleent. Groote en volhardende inspanning der volksvertegenwoordiging eischte gedurende eenige. maanden dit staatsbelang. Verder wees de Minister op verscheidene ontwerpen van oeconomischen aard die behandeld zijn, op den spoorwegaanleg op Java en Sumatra, de maatregeleu tot opbeuring van den suikercultuur, de verbeteringen in het wetb. van Burg, rechtsv., de schutterijwet, het crimineele wetboek, den accijns op het gedis- tilleerd en het patentrecht. De Algemeene Synode der Ned. Herv. kerk doet bij circulairegericht aan de kerkelijke administration, een beroep op hunne welwillendheid en offervaardigheid ten behoeve der algemeene kas, die, in gewone .tijdeu toereikend voor de kosten van bestuur, in de laatste twee jaren zeer aanzienlijke buitengewone uitgaven had te bestrijden wegens vele en kostbare proceduren. In 1886 waren de uitgaven f 16,000 hooger dan de ontvangsten, terwijl voor onkosten van 1887 tot verkoop eener inschrijving op het Grootboek is besloten. Dr. Mezger schrijft aan het Nieuws „Wat te zeggen? Mijn vaderlandsliefde overwon, want reeds den eersten dag, toen ik de nieuwsbladen las, gevoelde ik, hoe sohoon ginds ook de natuur was, dat ik er niet zou kunnen leven. De plannen voor het sanatorium waren grootsch, de aanbiedingen vorstelijk. De autoriteiten waren ning. Nog was ik niet gebeten, nog was redding mogelijk. Ik werd op eens onnatuurlijk kalm en kon duidelijk over mijnen toestand nadenken. ,/Nu geene heftige beweging!" sprak ik tot mij zelven, „om 's hemelswil bezonnenheid Langzaam waagde ik eiudelijk het hoofd op te heft'en. De slang lag nog op de zelfde plaats maar zij had zich te zamen getrokken, den hals hoog om hoog geheven, wel een voet draaide die boven het gruwelijke kluwen van het opgerolde lichaam, de kop was teruggetrokken, de muil geopend zoo siste de slang mij aan ten aanval gereed. Wij keken elkander een tijdlang onbewegelijk aan, elk den aanval van de andere partij verwach- teud. Ik wist dat de geringste beweging de slang tot den sprong kon aanlokken en waagde daarom niet mij te verroeren. Al mijn denken was er op gericht, een uitweg uit mijnen vreeselijken toestanc te vinden. De gedachten kruisten elkaar met bliksemsnelheid in mijn hoofd, en gelijk ik mij goed duidelijk herinner, helder en zeker. Zoo kon het niet blijven ik moest een besluit nemen. Opspringen en snel de vlucht nemen zou waanzinnig geweest zijn eveneens te wachten in de hoop, dat de slang .zich zou terugtrekken. Langzaam, de oogen starend op mijnen tegenstander gericht, trok ik het geweer naar mij toe en begon toen even voorzichtig het bovendeel van 'i lichaam op te heffen. De slang beschouwde mij opmerkzaam, de hals slingerde heen en weer, zij kronkelde zich alien zeer hartelijk en voorkomend; alien wenschten mij het leven daar aangenaam te maken en Amster dam te doen vergeten, maar niettegenstaande dat alles was mijn besluit te Neuwied genomen: mijn vaderland niet te verlaten." Uit Domburg wordt bericht, dat aldaar weder een coinmissie uit Wiesbaden is gekomen om bij Dr. Mezger nogmaals de belangen van het aldaar op te richten sanatorium te bepleiten. Het is echter te verwachten dat Dr. Mezgerbij zijn eens genomen besluit zal volharden en de Wiesbadensche heeren een vergeefschen tocht naar Domburg zullen gemaakt hebben. Een Haagsch ingezetene, die in het Kurhaus te Scheveningen logeert heeft aangifte gedaan, dat lem een belangrijke hoeveelheid kostbaarheden en geld is ontvreemd. De politie heeft in het Hotel een huiszoeking gedaan en zet haar onderzoek voort. De dader is echter nog niet ontdekt. De Vereeniging van inrichtingen tot bevor- dering der koepokinenting in Nederland vestigt in een aanplakbiljet de aandacht op de volgende punten L. De koepokinenting is, zooals de ervaring leert, het heilzaamste middel om zich zooveel mogelijk tegen de pokken te vrijwaren. 2. Aangezien jonge kinderen het raeest vatbaar zijn voor de pokken (kinderziekte), zoo behoort de inenting plaats te hebben in de eerste levensmaanden, liefst voor het tandenkrijgen. ■3. De inenting slaagt evengoed in den winter als in den zomer. 4. Daar inenting niet allijd gedurende het ge- heele leven beschut, zoo geschiede herinenting bij het dreigen der pokziekte. 5. Voor een deugdelijke inenting wordt aanbe- volende stof onmiddellijk van het rund (kalf) op den mensch of van arm op arm over te brengen. 6. De ervaring leert dat de vatbaarheid voor de pokken afneemt, naarmate het aantal inentings- litteekens grooter is. Men verzette zich daarom niet tegen het aan- brengen van een tiental steekjes bij de inenting. 7. Het uitenten van kinderen schaadt niet aan hunne gezondheid, noch aan het goed gevolg der inenting, omdat de laatste hare werking dan reeds heeft volbracht, en de stof anders als korst afvalt. Op last van den officier van justitie te Zutphen is gevankelijk daarheen overgebracht zekere vrouw J. B., logementhoudster te Louden, laatstelijk verblijf houdende te Beekbergen. Zij wordt be schuldigd van het ontvoeren van een minderjarig meisje bewerkstelligd te hebben; door twee Engelsche heeren heeft de ontvoering van het meisje Zondag jl. naar Engeland plaats gehad. Toen de vader van het meisje gewaarschuwd zijnde, met zijne dochter wilde gaan spreken, moest hij bij zijne komst tot zijne ontsteltenis ontwaren, dat zijn nog meer en hooger rekte zij den kop. Wat ik in die angstvolle stonden uitgestaan lieb, is niet te besohrijveu. Mijn geheel vervlogen leven kwam mij weer voor den geest in bonte tafereelende gestalten mijner geliefden die ik iu 't vaderland achtergelaten had, traden mij voor de oogen en zagen mij treurig aan. En ik zou hier in het woeste woud, ver van hen, een zoo ellendigen dood sterven? ,/Neen," zeide ik tot mij zelf, #datkan niet zijn 1 Bedaardheid alleen eu bezonnenheid, nog is er uitzicht op redding Intusschen had ik mij langzaam, zeer langzaam opgericht, tot ik eene zittende positie kreeg, en ik begon nu behoedzaam het geweer in eene juiste richting te brengen. Ik wist dat dit mijne laatste hoop was. Het geweerschot moest op zulk een kleinen afstand eene verpletterende werking hebben. Bij het aanleggen waagde ik niet te ademhalen. Nog iets hooger den loop Het gelukte, de kolf lag aan mijn wang. Ik weet zeker dat ik haan noch visier zag, want voor mijne oogen begon het groen en geel te worden. Met eene geweldige krachtsinspanuing zocht ik het opwellend bloed terug te drijven. Nog een blik over den loop, die juist op den kop van den slang gericht was, welke den gevreesden gifttand verborg, dien ik juist zocht te vernietigen daarop knalde het schot. Tegelijk liep ik, zonder mij van de uitwerking te overtuigen, zoo snel mogelijk heen. Ik was buiten alle gevaar, den dood ontloopen. TER NEIIZENSCHE (0UU\T (S L O T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1