Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2322. Woensdag 17 Augustus 1887. 27e Jaargang, Binnenland. Dii ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteurcn en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per ]aartot veel verminderden prijs. Uit bind rentchijnt Bin.daj. en Vrijdasavond bljj den nltsercr P. J. A N BE 8 A HI D E te ler Kenzen. lJolitieli Overzicht. Boulanger is weer aan't schrijven geweest. Baron Mobrenbeim, de Russische gezant bij de Fransche regeering, beeft het noodig geoordeeld ter kenms van deze laatste te brengen, dat bij, in de badplaats Royat vertoevende, uit bet naburige Clermont- Ferrand een brief outving van den generaal (die daar het 13e legercorps commandeert). Boulanger bad geschreven, dat bet hem verheugde, den baron tot buurman te hebben, en de hoop uitgesproken, dat bij door dezen met een bezoek zou worden vereerd. De heer Von Mobrenbeim beeft zich vergenoegd met den generaal een kaartje toe te zenden. In het duel van den zonderlingen Bou langer met Ferry is nog niets nieuws bekend. Een ander duelist, de Franscbe journalist Naquet, is door de rechtbank te Grenoble veroordeeld tot 200 francs boete en twee maanden gevangenisstraf. Men wete, dat Naquet in bet duel met den jour nalist Menvielle met de linkerhand den degen van zijn tegenstander bad gegrepen, en hem met de recbter een steek in de borst bad gegeven, die hem ernstig verwondde. De rechtbank nam als verzachtende omstandigheden aan, dat Naquet 68 jaar is, zeer ontroerd was en zouder voorbedachteu rade handelde. De Berlijner Post is weer aan het stoken tegen Frankrijk. Het blad maakt melding van het ge- rucbt, dat in het Fransche departement van buiten- landsche zaken eene nieuwe circulaire wordt voor- bereid betreffende de tentoonstelling van 1889, waarin de voordeelen worden opgesomd, die buiteulandsche inzenders zullen genieten, al is hun land niet officieel vertegenwoordigd. 't Is alleen te doen om de belangen van de Duitscbers te benadeelen, zegt de Post. Van deelneming door Duitscbers kan geen sprake zijn, wordt gezegd. Een land, welks geheele pers Fraukrijk's sympathie uitspreekt bij het graf van Katkoff, alleen omdat bij een vijand van Duitschland was; een land, welks Ministers geen veiliger metbode hebben om naam te maken, dan redevoeringen te houden, die jegens Duitschland vijandig zijn; een land, waarin ieder, die Duitsch spreekt, gevaar loopt door patriottisch gepeupel te worden beleedigd zulk een land moet het denkbeeld opgeven, op de tentoonstelling van 1889 Duitscbers vrijwillig te zien verschijnen. De crisisdie weder in Spanje dreigdeis voorbijgegaan. De aanleiding tot die crisis was gegeven door een hooggeplaatst officier. Het blad El= Resumen maakte dezer dagen een gesprek openbaar, door een zijner redacteurs gevoerd met generaal Salamanca, die benoemd is tot gouverneur- generaal van Cuba. De generaal had verklaard, dat bij naar Cuba vertrok met het vast voornemen, om alle misbruiken te onderdrukken en te waken voor de zedelijkheid van het beheer der kolonien. FEUILLBTON, Onder de kleine /souvenirs" en merkwaardig bedenwelke ik van mijnen Amerikaanschen ontdekkingstocht naar huis heb meegebracbt, bevindt zicb ook de ratel van een ratelslang. Ik bezie hem nu en dan en herinner mij gaarne dien tijd, toen ik uit louter pleizier avonturen, inspanningen en vermoeienissen van alle soort vrijwillig droeg en meer dan eens mijn leven lichtzinnig in de waag- scbaal stelde. Nog beden herinner ik mij levendig die onvergetelijke minuten van gruwelijken doods angst, die mij voor den eersten keer met een ratelslang in nadere kennis brachten en mij tot den boven aangeduiden toestaud voerden. De ratelslang, een van de gevaarlijkste giftige slangen van Noord-Amerika, komt zelfs ten zuiden van 45 graden in talrijke menigte voor, en jaarlijks vallen eene menigte menschen haar ten offer. De doodelijke werking van den beet gaat zoo snel, dat bij gebrek aan raedische hulp de gebetene zeker nooit in 't leven te houden is. Al de interessante vertellingen van wonderlijke genezingen zijn grooten deels voorgevallen in de fantasie van een schrijver zelf. Ik heb nooit van iemand gehoord die door een ratelslang gebeten werd en in 't leven bleef, Hij voegde daaraan toe dat, naar de openbare meening, ambtenaren op bet West—Indiscb eiland aanzienlijke subsidien ontvingen van hooggeplaatste personen te Madrid, en verzekerde, dat zijn eerste zorg zou zijn, de gegrondbeid dezer bescbuldigingen te onderzoeken en, indie n biertoe aanleiding bestond, de schuldigen onmiddellijk naar Spanje op te zenden, welke ook de personen mochten zijn, die hun daar de hand boven bet hoofd hielden. Daarbij liet de generaal zicb op uiterst minachtende wijze uit over den minister van oorlog. Deze beeft zijn ontslag genomeu, maar bet geheele kabinet beeft zicb met hem solidair verklaard. Salamanca is naar Madrid ontboden en 't einde is geweest, dat door zijne verklariugen bet conflict scbijnt geeindigd Prins Ferdinand is op reis naar Bulgarije. Het Ministerie is te Roestschoek gearriveerd met bet escorte, dat voor den prins bestemd is. De regeering heeft te Boekarest honderd stel lepels en vorken besteld om voor het den Prins aan te bieden banket te dienen. Een bericht uit Giurgewo zegt, dat Bulgaarscbe emigranten te Turn-Severin een aanslag met ontplofbare bommen tegen den Prins beraamd hebben. Wat er nog van de avontuurlijke reis zal komen Het vermoeden als zou de Coburger alleen het Bulgaarscbe land gaan betreden om poolshoogte te nemen, scbijnt niet bevestigd te zullen worden. Prins Ferdinand, evenals zijn secretaris, hebben afstand van hunne waardigheden in Oostenrijk gedaan en de nieuw gekozen Vorst beeft bij zijne aankomst op den Bulgaarscbe bodem drie procla mation uitgevaardigd. Het eerste stuk is aan de groote mogendheden gericht, waarin de Prins zegt gehoopt te hebben dat zij zijne onderneming gunstig zouden opneraen. Hij ging naar Bulgarije om een einde te maken aan de allertreurigste toestanden, beschaving in te voeren, kortom hij zou zijn leven wijden aan 't heil der Bulgaren. In het tweede document richt de Prins zich tot zijn volk. Hij had met de aanneming der benoeming gedraald, omdat hij wachtte op de nog niet gekomen toestem- ming der mogendheden, hij kwam nu zonder die toestemming, docb hoopte voor de Bulgaren alles te zijn. Het derde stuk is aan den Sultau gezonden en vloeit over van eerbiedige toewijding. Hij zegt daarin aan de roepstem gehoor te hebben gegeven en spreekt de hoop uit, dat dit overeen mag komen met de bedoeliiigen der Verbeven Porte. Hij belooft het volk te zullen regeeren met gerechtigheid en aan de belijders van alle kerken gelijk recht. Wij vernemen dat de ontbinding der beide Kamers der Staten-Generaal zal geschieden op den sluitings dag, 17 Augustus. Voor de algemeene verkiezingen der Tweede terwijl mij daarentegen dozijnen van gevallen zijn verhaald, waarin na weinige uren de dood van den ongelukkige volgde. De groote Amerik. ratelslang is in volwassen toestand 6 a 8 voet lang en van eene enorme dikte, gelijk alle vergiftige slangen, met hunne lengte vergeleken, een omvang buiten alle verbouding hebben. Deze omstandigheid en bet feit, dat het venijnig dier zelden iets aangrijpt zonder bet te verscheuren doen de reizigersuitgezonderc ongelukkige toevallen buitengewoon op hunne hoede zijn. Het ligt voor de hand, dat men bij eenige voorzicbtigbeid in staat is eene ontmoeting te vermijden, want de grootte van bet dier en de schitterende kleuren van het gescbubde lichaam trekken de opmerkzaamheid van den jager, die de groote wouden doorkruist reeds op grooten afstand. Men moet bepaald blind zijn, zoo men op een ratelslang wil trappen, gelijk zeer dikwijls bij de kleine en derhalve gevreesde Mocassinslangen het geval is, die ecbter gelukkig veel zeldzamer voor- komen. Het kletterende gesis der staartringen hoort men daarentegen niet altijd, vooral niet bij nat weder, en men doet daarom bet best zich meer op de oogen dan op de ooren te verlaten, wat ik buitendien ieder aanraad, die even als ik eens in't geval komt, om weken, ja maandenlang in een groot natuurwoud rond te kruisen. Na deze algemeene opmerkingen zal ik tracbten den lezers voor oogen te stellen op welk eene Kamer wordt stellig genoemd Donderdag 1 Sep tember. Voor de Eerste Kamer is 8 September bepaald, terwijl de opening der nieuwe zitting zal geschieden op Maandag 19 September. Dit Hannover wordt gemeld, dat 21 Neder- andscbe dames aanzoek hebben gedaan, om op de kookschool aldaar te worden geplaatst, met de bedoeling om zicb het diploma te verwerven. Een zoo groot aantal buitenlandsche leerlingen kan, volgens de regelen der school, niet te gelijk worden opgenomen. Er zijn op dit oogenblik twee leer- ingen uit Nederland. In September zullen er vijf zijn. Dr. Mezger beeft de aanbiedingen uit Wies baden afgeslagen eu blijft te Amsterdam. Naar aanleiding daarvan schrijft men ons uit lomburg Dit terugkomen op zijn genomen besluit was de aanleiding, dat hem Zondagavond door alle badgasten eene welgemeende ovatie is gebracht op zijne villa Irma. Een groote menigte had zich daartoe verzameld bij het raadhuis en begaf zich met brandende giorno's naar 's docters woning. Door Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, oud-lid der 2e kamer, werd eene toespraak gehouden tot Dr. Mezger, waarin hij vooral liet uitkomen dat het Nederland- sche volk met trots zou gevoelen, wat het zegt een beroemd man in zijn midden te mogen be- houden. De kleine hulde, hem uit het stille Dom- burg gebracht, mocht hem daarvan een getuigenis zijn. Daarna nam de heer Nagtglas het woord namens de badcommissie en de Domburgers, in wier midden Dr. Mezger wel wilde komen uitrusten van de vele vermoeienissen, die uit zijne betrekking voortvloeien. De wensch, dat voor hem nog ge- durende vele jaren de lasten van het leven door de lusten mogen worden overtroffen, vond bij alle aanwezigen onverdeelde instemming en een don- derend //leve Mezger weerklonk door de lucht. Nadat Dr. Mezger in- hartelijke bewoordingen aan de commissie zijn dank had betuigd voor de gebraclite hulde, en den grooten, zwaren strijd had geschetst, dezer dagen door hem gestreden, doch waarbij zijn nationaliteitsgevoel en vaderlandsliefde de zege hadden behaald, richtte hij zich tot de menigte en verklaarde zeer gevoelig te zijn voor dit bewijs van toegenegenheid hem betoondhij eindigde met een glas te ledigen op het heil van Nederland, ons lieve Nederland lloewel bij donkeren avond, begaf zich de volks- massa in behoorlijke orde naar het dorp terug en alles keerde weder tot de oude rustige rust terug. (M. Ct.) Men schrijft uit Walcheren aan het U. 1). Meer en meer begint het watergebrek op treurige wijze ik persoonlijk in aanraking kwam met zulk eene vergiftige slang. Wij mijne jachtgenooten en ik waren reeds eenige weken de Red-River (roode rivier) opgegaan, zonder door gevaarlijke dieren, belialve eenige mosquitos, lastig te zijn gevallen. Van de ratelslang hadden wij reeds veel gehoord, want geen enkele boer met wien we praten liet na om ons te waarschuwen en de gewone gruwelijke histories te vertellen, maar nooit was het dier zelf ons nog onder de oogen gekomen. Wij begonnen dan ook zorgeloozer te worden en het gevaar minder groot te achten. Niets toch maakt iemand voor iets onverschilliger dan er dagelijks over te spreken zonder er zelf kennis mee te maken. Na een kort tijdvak van overdreven angst valt men dan hee licht in de geheel tegenovergestelde fout, om alles voor dwaas gezwets te houden, de zaak zelve zoo licht mogelijk op te vatten en iederen voorzorgs- maatregel te verachten. In de laatste dagen waren wij, terwijl wij ons naar het zuiden van den stroom wendden, in een prachtig heuvelachtig woudlaud gekomen, waar het ons buitengewoon goed beviel want de moerassige vlakte van de Red-River biedt een aangenaam op- outhoud. Wij hadden nu weder in plaats van een weeken bodem vasten grond onder de voeten, vrijer ademden de longen dan in de van damp zwangerige atmosfeer van die streek, en het oog verzaadde zich aan de wisselende tooneelen van berg en dal. wijze zijn nadeelingen invloed te doen gevoelen. n de stad Middelburg, waar al zoo weinig water was voor het begin der kermis, is dat weinigje nu bijna geheel op, en de stadspompen wejgeren om weer hun dienst te verrichten. Nu zijn er door een particulier eenige schepen met rivierwater ont boden, en dit wordt voor vrij billijken prijs te coop gesteld. Men zou zeggen, dat dit al lang door ons stadsbestuur had moeten geschieden, doch dat is wellicht hoogere politiek Maar buiten is het veel erger gesteld. Het gras is verbrand en het eten is totaal op, zoodat vele boeren hun vee 's nachts op stal lialen en daar moi voederen, om de dieren in 't leven te houden. Irinkwater ontbreekt bijna overal, en vooral de putten, die meestal wat brak zijn, zijn totaal be- dorven en ondrinkbaar. De diepste slooten zijn droog, zoodat de dieren geen eigendomsgrenzen meer eerbiedigen en vrij bij elkaar loopen. Zooveel mogelijk wordt er gedolven, maar daardoor wordt het gevaar nog grooter, dat de beesten, vooral jonge paarden en kalveren in de slooten vallen en zich ernstig kwetsten, welke gevallen al bij groote menigte zijn voorgekomen. Daar vele hooi-weiden, door gebrek van voeder, reeds voor 't vee zijn moeten worden ingenomen, is de opbrengst daarvan ook zeer geriug, en nu er ook geen nagras is en nog veel minder klavers, moet de voedernood wel zeer hoog klimmen. Wie daar alweer voordeel van trekken, zijn de slagers en veekoopers. De prijzen, die dezer dagen geboden worden voor fok— en vet vee, zijn buitengewoon laag, want de koopers zijn overtuigd, dat weldra de vette beesten zullen moeten worden verkocht door gebrek aau voedsel. Men kan nu nog niet eens dezelfde prijzen bedingen als in 't voorjaar, zoodat, behalve de waarde van't ge- nuttigde gras, ook de aankoopswaarde van 't dier niet wordt vergoed. Zaterdagmorgen (voor 8 dagen) vereerde de WelEerw. heer A. van Moorsel, oud—aalmoezenier van Atjeh, thans pastoor te Batavia, Bronbeek met een bezoek. Nauwelijks was dit aan Bronbeek's bewoners bekend, of de oogen, die het geluk gehad hebben ZEerw. in zijne werkkring te kunnen gade- slaan, tintelden van vreugde, toen hun daardoor de gelegenheid werd aangeboden den edelen men- schenvriend nog eens te zien, die zooveel voor hen gedaan heeft, toen zij gekwetst op hun leger moesten blijven die, onverschillig van welke ge- loofsbelijdenis, Protestant, Katholiek, Israeliet of Mahomedaan, ieder met zijne beste krachten hielp in alles wat noodig was. Nauwelijks zich in de portierswachtkamer bevindende, werd ZijnEerw. reeds door een onderofficier in stamelende woorden bedankt voor de liefde, toewijding en hulp, die hij van ZijnEerw. genoten heeft toen hij gedurende de tweede expeditie gewond in het hospitaal te Pena- joeng lag. In de kerk van het gesticht werd Op eene bekoorlijke helling, bij een kleinen maar kristalhelderen vloed rustten we op dien dag uit, terwijl we besloten, ofschoon het nog geen middag was, niet verder te gaan. De paarden werden ont- zadeld en vastgebonden, het middagbrood, bestaande uit in pannen door ons zelf gebakken ma'isbrood, eenig droog buffelvleesch en een beker dunne koffie, op een snel ontstoken vuur klaar gemaakt, en daarop strekten we onze ledematen op den grond uit, staken een pijpje tabak aan en keuvelden hier en daar over. De vroolijke zorgeloosheid van zulk een woudleven is met niets te vergelijken, en zij alleen stelt ons reeds schadeloos voor de vermoeie nissen en ontberingen, die zulk een tocht onver- mijdelijk met zich voert. Ofschoon ik eigenlijk een dag ter verkwikking zeer noodig had, liet mij de jachtkoorst toch geene rust. Nauwelijks was de grootste zonnehitte voorbij, toen ik opsprong, het geweer greep en aanstalten tot den jacht maakte. Wij waren sedert drie dagen zonder versch vleesch en derhalve was een wildbraad zeer gewenscht. Ik liep in de richting van de beek, die onge- twijfeld in een dal moest uitloopen, waar dichte wouden, zooals ik uit de ervaring wist, steeds wild in overvloed hebben. Het moet nog vroeg, naar den stand der zon ongeveer vier uren in den namiddag geweest zijn. Mijn horloge kon ik niet meer raadplegen daar ik reeds sedert eene week vergeten had het op te winden. Een hor- TER IEIOTSCHE <01 RUT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1