Binnenland. Telegrafische berichten. Gemengde berichten. TER \El/j;\, 12 Augustus 1887. nalatenschap van den echtgenoot, die zonder kinderen of ouders sterft, komt aau den Staat. Hoe dit kau rijmen met de memorie van toelichting, die zegt, dat de voorstellers de banden der familie nauwer willen toehalen, geven wij in bedeuking. De Kamer is uiteengegaan en kan over bet ontwerp nadenken, maar wat er van terecht komt, durven we nu wel voorspellen. Naar luide van de laatste berichten beeft Boulanger aan zijne getuigen een brief geschreven, waarin hij zich beklaagt, dat een ernstig tweegevecbt, door hem aangeboden, van de hand wordt gewezen. Hij meent zich door dezen brief genoegzaam gereehtvaardigd te bebben tegenover de beleedigingen van Ferry. De Gladstonianen schijnen nieuwen moed te krijgen, nu ze bij de verkiezingen winnen in leden- tal. Een nieuw Home Rule plan zal er misschien voor den dag koraen als bet product van de samen- werking der liberale partij. Intusschen is het ontwerp op het landbezit in Ierland aangenomen in het Lagerhuis. Het Hoogerhuis besloot, dat in het wetsoutwerp betreffende de surrogaten voor boter de naam /./margarine" en niet //butterine" als de aanduiding van kunstboter zal worden behouden. Twaalf jaren bestaat het conflict tusschen de meerderheid in het Deensche Folkething en den Minister Estrup. Weer zijn de credieten geweigerd en men regeert door „voorloopige wettendoor het Ministerie met toestemming van het Landsthing worden op de begrooting gebracht al de sommen, die de regeering noodig oordeelt. Nu schijnt er echter eene toenadering te komen en zal Berg niet meer op eene meerderheid kunnen rekenen. Dit hoofd der oppositie is ook meer tegen den Minister dan tegen de uitvoering van diens plannen. Z. M. de Koning heeft de ontwerpen tot verandering in de Grondwet bekrachtigd zooals ze door de beide Kamers der Staten-Generaal zijn noraen. HH. MM. de Koning en de Koningin zouden, naar men aan het D. van's Gravenhage mededeelt, het plan koesteren een gedeelte van den aanstaanden winter in Savoye te gaan doorbrengen. Het vertrek van Dr. Mezger zegt de Arnh. Ct. is niet slechts een gevoelig geldelijk verlies voor de stad, waar hij was gevestigd, maar ook voor het geheele land, omdat tal van Hol landers bij hem genezing zochten en velen die ook vonden. Zij zouden nu naar Wiesbaden moeten gaan, wat het meerendeel wel zal ualaten. Maar mag dat eene reden zijn om hem zijn besluit, om ons te verlaten, kwalijk te nemen Men vergeet dan, dat Dr. Mezger allereerst ge- neesheer is en dat hij voor Hollandsche patienten niet meer hart kan of mag hebben dan voor vreem- delingen Hij tracht menschen te genezen, geen Hollanders, Duitschers, Russen enz. Hoe meer middelen ter zijner beschikking gesteld worden ora aan zijne roeping te beautwoorden, zooveel te aan- genamer moet hem dit zijn, en nu biedt Wiesbaden hem alles aan wat hij verlangen kan en meer dan Nederland hem kan geven het klimaat, dat zelfs in den winter zacht is. Een geneesheer mag zulke voordeelen niet af- o 1 wijzen, en nu moge men het, uit een zeer ver- schoonbaar eigenbelang, onaangenaam vinden, dat Dr. Mezger niet meer in het Amstelhbtel te consul- teeren zal zijn, het is hem, die leeft voor zijn beroep, niet euvel te duiden, zoo hij aan de ver- leidelijke aanbieding van Wiesbaden gehoor heeft Bij deze woorden gespte de Koning zijnen eigen degen los en reikte hem den generaal over. ,/Gord hem om, generaal; behoud hem tot aan- denken en tot belooning." Verward en onthuts staarde de oude man den Koning aan, terwijl hij de hand naar het kost- baar geschenk uitstrekte, en een goedkeureud ge- mompel liep door de beide rijen der gasteu. De Koning nam plaats op zijnen troon. Op dit oogenhlik weerklonk weer dezelfde stem, die zooeven de komst des Konings had aange- kondigd z/Graaf Vonved van Elsinore Bij het hooren van dezen ongewonen en toch zoo bekenden naam ging er een sehok door de beide rijen; bijua verschrikt staarde men nu naar den troon, dan naar den zaaldeur, waarin de hooge, indruk- wekkende gestalte van Vonved verscheen in de rijke oniform van eenen admiraal der Deensche marine. Aan zijn arm had hij een buitengewoon sehoone vrouw, in een schitterend toilet met kostbare juweelen gekleed. Beiden werden door den hofmaar- schalk tot voor den troon gebracht. z/Sire, de graaf en de gravin van Elsinorezei de hofmaarschalk. De Koning wenkte genadig, toen Vonved voor de treden van den troon de knie boog en zeide: Welkom, mijn beste graaf van Elsinore; wij ontvangen u hier als onzen beminden neef en stellen u aan onze grootwaardigheidsbekleeders voor als eersten onderdaan des rijks." Bij deze woorden stak hij den graaf de linker-, de gravin de rechterhand toe; een ,/leve de Koning weerklonk donderend uit de rijen der in 't eerst verbaasde toeschouwers, en daarna viel vroolijk de muziek in, op wier tonen Frederik VI van Dene- marken aan den arm der sehoone gravin Amalia van Elsinore het bal ten hove opende. E I D E gegeven, ja ook wanneer hij die zelf mocht hebben uitgelokt. Uit Wiesbaden seint een correspondent van het H., dat Dr. Mezger nog geen besluit genoraen heeft. Zijn nationaliteitsgevoel, zijn liefde voor Amsterdam en zoovele trouwe vrienden worden op een zeer zware proef gesteld. Men wil in Wies baden alles doen, wat hij wenscht. De burgemeester kwam hem dadelijk bij zijne aankomst uit naam der stad begroeten. De N. R. Ct. sehrijft//Bij het korps genietroepen in het kamp van Soesterberg hebben zich, ten gevolge van het gebruik van verduur- zaamde levensmiddelen uit bussen, bij een groot aantal officieren, onderofficieren en minderen ver- schijnselen van vergiftiging voorgedaan. Een onder- zoei door intendance en geneesk. dienst is op last van het ministerie van oorlog bevolen. Een bij het Departement van Kolonien ont vangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indie bevat het bericht, dat in het Bataksche landschap Toba (residentie Tapanoeli, gouvernement Sumatra's Westkust) een inval is gedaan door eene vijandelijke bende, onder den broeder van het bekeud priesterhoofd Singa Man- garadja, die dergelijke invallen deed in 1883, en dat de troepen aldaar met eene compagnie ver- sterkt zijn. Men sehrijft van Terschelling aan het Hbld Verleden week heeft de heer ter Meulen zelf de leiding weer op zich genomen van de exploitatie van het wrak der „Lutine." Op de beide laatste dagen dier week heeft men door middid van eene slang en eene spuit met geperst water, in het zand gewerkt en wel twee uren lang in 8 voet zand. Bij die gelegenheid vond men eene groote looden kist terug, welke men bij vorige duiking in 18571861 wel had gezien, doch waarvan men niets naders wist. Of er veel in is, staat zeer te bezien, dewijl het deksel gebroken of stuk gewerkt is; maar het is een degelijk bewijs, dat men de juiste plaatsen nadert, waar zich schatten kunnen bevinden, aan genomen dat ze werkelijk in het wrak zijn geweest. Door de kentering van het getij en den avond raoest men de werkzaamheden staken. Ook deze nieuwe vinding van den concessionaris voldoet zeer goed, evenals de steker, waarmede hij het wrak opspoorde en die hij nog gebruikt om den bodem te onderzoeken. Heden voormiddag is de Duitsche brik F. II. Lolling, kapt. Hilfers, van Antwerpen in ballast naar Brake bestemd, op de Suikerplaat aan den grond gevaren. Het schip zit niet gevaarlijk en zal wel denkelijk heden avond met hoogwater vlot komen. De zeventigjarige G. J. Minnik, bediende in het arsenaal alhier, heeft heden een erustige operatie ondergaantot behoud van zijn leven moest hem het rechterbeen geamputeerd worden. De heeren Van Pienbroek er. Dr. Van Nes, alhier, alsmede de heeren De Fouw, uit Axel, en Dr. Arends, uit Zaamslag, verleenden hieraan hun hulp. Naar wij vernemen is op dit oogenblik de toestand van den lijder bevredigend. De postbode J. F. van Vooren, die wegens ambtsmisdrijf voortvluchtig was, (zie ons vorig nummer) is door de ijverige nasporingen der mare- chaussees te Ilulst, in den namiddag van 10 dezer, in den Grooten Kieldrechtpolder, geineente Clinge (Zeeland), ten huize van den landbouwer De Clerck, in de nabijheid der Belgische grens, gearresteerd. Gevankelijk is hij des avonds herwaarts over- gebracht. Zaamslag, 11 Aug. Heden sloegen alhier twee, voor een wagen gespannen paarden van den land bouwer Matth. de Bruijne, over het dorp op hoi. Een der paarden werd in een val een eind weegs meegesleurd door het andere, waardoor het kneu- zingen bekwam aan kop en pooten en een tijd lang als bewusteloos bleef liggen. De voerman is er met eene lichte verwonding aan de handen afge- komen. Persoonlijke ongelukken zijn niet te be- t.reuren, iets dat wel als een gelukkig toeval mag beschouwd worden, daar het na schooltijd was en dus vrij wat kinderen op het dorpsplein hun ver- maak zochten. Zuiddorpe, 9 Aug. Heden werden de inwoners dezer gemeente opgeschrikt door het geroep //brand!" Het bleek weldra dat drie woningen in lichte laaie stonden. Niets van naam kon gered worden inboedel, een varken, een geit, konijnen en geld gingen verloren. De brand schijnt door onvoor- zichtigheid ontstaan te zijn. Niets was geassu- reerd. Westdorpe, 10 Aug. In vervanging van den heer N. Heijman, die voor zijne herbenoeming heeft bedankt, is bij de gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad met 11 van de 17 gel- dige uitgebrachte stemmen benoemd de heer Ed. de Munck. De heer D. E. Plasschaert verkreeg 4< stemmen, terwijl de heeren P. van Haelst en F. Dellaert ieder 1 stem bekwamen. Kloosterzande. Woensdag 17 Augustus a. s. zullen A. Kwaak en vrouw den dag herdenken waarop zij voor 60 jaren in het huwelijk traden. Door de bewoners van de Molenstraat worden toebereidselen gemaakt, om dien dag voor de beide oudjes, van wie de man nog dagelijks veldwerk verricht, feestelijk te doen zijn. Oustliurg, 11 Aug. Tot predikant bij de Ned. Hervormde gemeente alhier is beroepen Ds. D. A. van Haselen, pred. te Zouterwoude. 's Gravenhage. De sluiting der zitting van de Staten-Generaal is bepaald op Woensdag 17 Aug. 's Gravenhage, 12 Aug. Heden had al'nier de aanbesteding plaats van het verrichten van eenige werkzaamheden in het Rijks post— en telegraaf- kantoor te Ter Neuzeu en het onderhouden van dit gebouw van den dag der kennisgeving van de goedkeuring der aanbesteding tot en met 31 De cember 1889. De minste inschrijver hiervoor is de heer G. J. Balkensteijn, te Ter Neuzen, voor 853. Maandagmiddag te 3 uur brak in de gemeente Doornspijk op circa drie kwartier uurs van het kamp van Oldebroek, een zware brand uit in het bosch, toebehoorende aan den heer baron van Pallandt. Daar de brand in de nabijheid van den Centraalspoorweg een aanvang nam, gaf de opzichter van genoemden spoorweg last aan zijn wegpersoneel om zich met den grootsten spoed met schoppen, bijlen en zagen te wapenen ten einde een gedeelte van het bosch om te hakken en den brand van het lagere hout door het opwerpen van zand zooveel mogelijk te beperken. Omstreeks vier uur kwamen een 40tal militairen uit het kamp hulp bieden. Te half zes meende men den brand ineester te zijn, waarom de militairen weder iurukten. Een uur later ontdekte bovengenoeinde opzichter echter, dat het vuur ten gevolge van den aanhouden- den noordwestenlijken wind weder opwakkerde en de boomeu op twee verschillende plaatsen opnieuw werden aangetast. Met behulp van zijn personeel was hij om 7 uur het nieuwe gevaar te boven. Circa 2 hectaren zijn door den brand verwoest. Een zeer onaangenaam en tevens gevaarlijk voorval had Vrijdagmiddag plaats op de stoomboot z/Telegraaf I", 's Yrijdags varende tusschen Zwolle en Meppel. Onder het 20tal koeien, dat aan boord was, werd er een dol en wel zoo hevig, dat het beest niet meer te houden was, waardoor er onder de talrijke passagiers een paniek heerschte. Dank zij het krachtig opt reden van den kapitein, die de bevreesde reizigers op energieke wijze moed insprak en het kwaadaardige beest op de hoogte van Hasselt overboord liet werpen, liep alles nogal goed af. Terwijl een vrouw uit de Patientiestraat te Haarlem van huis was, maakten hare vier kinderen, van welke de oudste 7, de jongste slechts 1 jaar is, van die afwezigheid gebruik, om een flesch met bessen op brandewijn te bemachtigen. Zij peuzelden de bessen op en dronken daarna met hun vieren van het vocht. Men kan denken wat het gevolg was. De oudste, die stellig het meest had gedronken, was boven in huis geklorarnen, had zich in zijn benauwdheid bijna geheel outkleed en zou uit het dakvenster getuimeld zijn, zoo de buren niet met een ladder waren gekomen en den jongen hadden gegrepen. Een ander der kinderen lag vol- slagen bewusteloos onder een tafel. De jongste kinderen vond men voor de deur liggen; eenige buurvrouwen verzorgden de arine schepsels zoo goed het ging. Dat de zorgelooze moeder bij haar terugkomst niet vriendelijk door de buren werd ontvangen, laat zich begrijpen. Zij kreeg het nog erger te kwaad, toen haar heer en meester thuis kwam. De man wist niets van de aanwezigheid der hiel- looze flesch, hetgeen hem aanleiding gaf, zijn wettige wederhelft eens ernstig onderhanden te nemen. Toen Dinsdagnamiddag te Goes de spoorboot- wagen op den tefugtocht van het Catscheveer tusschen de z. g. twee poorten was, begaven drie kinderen zich naar den wagen om er achter te loopen. Een er van, een driejarig kind van J. F. werd door den anderen op zij geduwd en kwam onder het achterwiel terecht. Dit ging over het hoofdje der kleine, die onmiddellijk een lijk was. Het kind was aan het toezicht van een ziekelijken vader ontsuapt, terwijl de vrouw met negotie uit was. Te Sneek wordt een jongen door zijne ouders vermist, zijn signalement opgegeven en in ver schillende bladen geplaatst. Dit signalement kwam zeker ook onder de. oogen van de politie te Rotterdam, die spoedig een jongetje ontdekte, dat eveneens gekleed is als 't vermiste, dat even oud is en in alles volkomen op hem gelijkt. Het jongentje werd getransporteerd van Rotterdam naar Arnhem, van Arnhem naar Zutphen, van Zutphen naar Deventer, van Deventer naar Zwolle, van Zwolle naar Meppel en kwam onder behoorlijk geleide Zaterdag te Heerenveen aan, waarna het Zondagavond naar Joure is getransporteerd en van daar Maandag naar Sneek. 't Jongentje verklaart echter, nooit in Sneek te zijn geweest en zijn ouders reeds verloren te hebben toen hij nog slechts 2 jaar oud was. Gedurende 10 jaar heeft hij bij zijne tante te Mook (Limburg) doorgebracht, (hij spreekt trouwens ook met een Duitschen tongval) heeft later eene plaats gekregen aan een biljartfabriek te Rotterdam, was echter nu zonder werk en liep er om, toen hij werd aangehouden. Indien nu te Sneek blijkt, dat men den verkeerde voor heeft, moet de jonge reiziger op dezelfde wijze als hij daar is gekomen, terug worden gebracht. De zoo gevreesde ziekte onder de varkens neemt in de omstreken van Berkhout, in Noord- Holland, op eene onrustbarende wijze toe. Geheel Weenen, sehrijft een correspondent van daar aan Le Figaro, houdt zich bezig met de reeds kortelijk geraelde inhechtenisneming van den postbeambte Zalewski, die met eene waarde van 150000 florijnen naar Amerika gevlucht was en van daar is uitgeleverd. Toen de diefstal bekend werd, wierp de politie al hare netten uit en de fijnste //speurhonden" werden uitgezonden om het spoor van den dief in alie richtingen te volgen. Terwijl de geheele politie dus op de been was en heinde en ver heen telegrafeerde en het portret van den dief verzond, hield Zalewski zich te Weenen bij eeue vrouw verscholen, met wie hij bijna op het oogenblik van den diefstal keunis gemaakt had. Twee maanden lang wist hij zich aan de ver- volgingen te onttrekken en, indien hij dit ^verstop- pertje spelen" geduldig had kunnen voortzetten, zou de politie hem nog niet in handen hebben. Maar Zalewski werd eindelijk zenuwachtig. Hij wilde Weenen verlaten en naar Amerika gaan. Hij vertrok als vrouw verkleed met de pas van een keukenmeid, die zijn broeder en medeplichtige hem bezorgd had. Zijne maitresse, zekere Jennv Nathanson, ver- gezelde hem en hij ging voor hare kamenier door. Alles ging naar wensch. Te Parijs kleedde hij zich weer als een man, nam de pas van zijne maitresse, wier naam hij in John veranderde en ging onder dien naam te Havre naar New-York scheep. De slimmert beging echter de fout, zijne maitresse naar Weenen terug te zenden, waar zij door de politie, die over de handelwijze van het heerschap intusschen ingelicht was, met open armen ontvan gen werd. Zalewski van zijn kant werd in het gezicht van New-York- op de Fransche stoomboot la Champagne in hechtenis genomen. Daar hij zelf verzocht naar Weenen terug te keeren, stond niets zijne uitlevering in den weg. De onderhandelingen, welke daarover gevoerd wer den, kosten niettemin 30,000 florijnen. Alleen voor het telegrafeeren was eene soin van 15,000 florijnen noodig. Bij Zalewski en in het huis van zijn broeder, die ook in hechtenis genomen werd, vond men bijna al het gestolen geld terug. De in beslag genomen gelden bedroegen zelfs nog ongeveer 50,000 florijnen meer dan de opge- eischte soin. Met andere woorden, de door Zalewski gestolen brieven bevatten meer geld dan waarvoor zij aangegeven waren. De post, welke gehouden is slechts de aangegeven waarde terug te geven, zal daarvan nog profiteeren. In deze zaak is 't voor de politie alleronaange- naamst dat zij gemakkelijk al die uitgaven had kunnen voorkomen, als zij te Salzburg een scherp- zinniger commissaris gehad had. Een Weener, die zich in den waggon bevond, waarin Jenny Nathanson met haar vermeende kamenier gezeten was, stond verbaasd over de zonderlinge en zeer mannelijke bewegingen van deze laatste. Te Salzburg aankomende, maakte hij den com missaris daarop opmerkzaam en deze vroeg aan beide /dames" haar pas. De pas van een schelm is altijd in orde. De commissaris liet beiden pas- seeren en dit gemis van een //fijuen neus" komt den Staat op de aardige som van 30 tk 35000 florijnen te staan. Uit New-Y'ork worden in de Engelsche bladen eenige bijzonderheden medegedeeld omtrent Thomas Mooney, die, naar n en mededeelden, in hechtenis werd genomen, omdat hij de Engelsche stoomboot Queen in de lucht wilde laten vliegen. Mooney heeft een ingekankerden haat tegen Engeland. Achtereenvolgens ondernam hij dyna- miet-aanslagen op een gasfabriek te Glasgow, op een regeeringsgebouw en een spoorwegstation te Londen, op een Engelsch oorlogsschip, het parle- mentspaleis te Ottawa en op de parlementsgebouwen te Westminster. Het lievelingsdenkbeeld, dat de man koesterde, was Londen in de lucht te doen springen Voor- loopig echter zal hij wel buiten de gelegenheid gesteld worden aan dat fraaie denkbeeld het ideaal voor een dynamietman als Mooneyge volg te geven. Sara Bernhardt, de tooneelspeelster, heeft in Brazilie een onthaal gehad dat weerklank zal vinden in de .kunstwereld, zegt het Handelsblad van Antwerpen: Toen de tooneelspeelster te St. Paul de trappen van den schouwburg afdaalde, gingen de studenten op de trappen liggen, om haar te verplichten den voet op hunne ruggegraten te zetten Toen zij aan boord stapte, spreidden diezelfde studenten de nationale vlag als een tapijt voor hare voeten Wij bewonderen deze jeugd, zegt het blad, die zich door den druk van de voetzool eener theaterheldin op den rug laten brand merken. Wat vaderlandscbe eer, dat de vlag van het land tot voetdweil dient voor eene kluchtspeelster Wij gaan vooruitDe gesehiedenis spreekt van den lagen hoveling van Koningin Elisabeth, die zijn prachtige rok uittrok en dezen op den grond spreidde tot vloertapijt voor zijne meesteres. Vandaag geven de studenten, de toekomstige ver- tegenwoordigers van het volk, reeds hun schouder- bladeren ten beste, zooals de dweepers in Hindostan als de wagen van Jaggernauth voorbijrijdt. Wat een gevoel, wat menschelijke waardigheid!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2