Telegrafische berichten. Gemengde berichten. geneeskundigen en adsistenten, (ook Dr. La Cave) bijgestaan worden. De stand van zaken ten aanzien van Wiesbaden is op dit oogenblik, dat Dr. Mezger zich in beginsel met de oprichting en leiding van een sanitorium aldaar vereenigd heeft. Hedeu vertrekt hij derwaarts tot nadere regeling, waaruit vermoedelijk een be- slissend contract zal volgen. Daarna denkt Dr. Mezger nog tot 1 Januari a. s. te Amsterdam zijne praktijk te blijven waarneinen. In de zitting der Synode van Zaterdag werd o. a. een rapport voorgelezen betreffeude den uitslag van een onderzoek naar de bereidwilligheid der synode om te administreeren een legaat door wijlen Ds. K. W. ter Winkel, te Sas van Gent aan ge- noemde gemeente vermaakt. De kiesvereeniging Nederland en Oranje te Middelburg heeft voor de aanstaande verkiezing van leden der Tweede Kamer tot candidaten gesteld de heeren Mr. C. Lucasse te Middelburg en Mr. Th. Heemskerk te Amsterdam. Beiden hebben de candidatuur aangenomen. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat ten dienste van weinig diep- gaande en zonder loods varende vaartuigen, in de vaarwaters van de Wester—Schelde de navolgende tonnen en bakens ziju geplaatst a. In het Schaar van WaardeEen witte ton, gemerkt no. 1, in 18 dM. water en de volgende merken de inolen van de Paal in de middelste due d'alve van het Konijnenschor de toren van W aarde even beoosten een groot bosch. Een zwarte ton, gemerkt no. in 20 dM. water en de merken een huis met rood pannen dak bewesten een boschhet ambtenaarshuis te Bath tegen den punt van den Erederikspolder. Een roode ton, gemerkt no. 1, in 30 dM. water en de merken de oostelijke due d'alve van Bath, rakende tegen de zuidzijde van de middelste due d'alvede Oostkaut van een bosch bij Waarde even open aan de Westzijde van een lange laan boomen. En 20 bakens langs de bank aan de Noordzijde van het vaarwater, bewesten zwarte ton no. 1. b. In het Schaar van de MolenplaatEen witte ton, gemerkt no. 1 in 70 dM. water en de merken de toren van den Groenendijk tegen de Oostzijde van den molende toren van Nisse aan den Westkant van eene lange laan boomen bij den Biezelingscheu Ham. Een witte ton, gemerkt no. 2, in 50 dM. water en de merken de toren van Hontenisse tegen den westkant van een kroonboom de toren van Nisse bewesten eene laan boomen. c. In het vaarwater langs den wal van Eve- ringen een zwarte ton, gemerkt no. 1, in 60 dM. water en de merkende toren van Oudelande, eene scheepslengte bewesten een boschde amb- tenaarshuizen te Hansweert tegen den hoek van Baarland. Een zwarte ton, gemerkt no. 2, in 60 dM. water en de merken de molen van Oudelande tegen de westzijde van eene laan boomende toren van Baarland, eene scheepslengte bewesten een groot bosch. Opvarende schepen loopen langs den wal bij Ellewoutsdijk het nieuwe vaarwater bij Everingen in, houden de zwarte no. 1 en no. 2 aan bak- boord, en verlaten het vaarwater tusschen de zwarte tonnen E 4a en E 5. In dit vaarwater behoudt men 30 dM. Het Schaar van de Molenplaat wordt ingeloopen langs witte ton no. 10, houdende witte tonnen no. 1 en 2 aan stuurboord en verlaten het vaar water langs witte ton no. 15, welke eveneens aan stuurboord wordt gehouden. Hierin behoudt men 35 dM. Het schaar van Waarde wordt ingeloopen langs de zwarte ton no. 16, welke aan stuurboord wordt gehouden, de bakens aan bakboord en verlaten het vaarwater tusschen de roode ton no. 1 en zwarte ton no. 26a. Hierin behoudt men 18 dM. De diepten rekenende bij gewoon laagwater. Door de politie te Leeuwarden is proces- verbaal opgemaakt tegen een te Harlingen wonenden verwer, die in een koffiehuis gezeten, met een mede-bezoeker dier localiteit twist kreeg en daarbij voor den Koning beleedigende uitdrukkingen bezigde. Toevallig bevond zich in het koffiehuis eeu te Leeu warden met verlof vertoevende politiedienaar uit Amsterdam, die in zijne betrekking den man reeds van minder gunstige zijde had leeren kennen, en zijn Leeuwarder collega's in de gelegenheid stelde proces-verbaal op te maken. TER NEUZEN, 9 Augustus 1887. Gisteren woei uit ontelbare wouingen de nationale driekleur als een bewijs van algeheele deelneming in het feest, dat de Weledele lieer J. van Pien'oroek alhier vierde. Z.Ed, herdacht n.l. den dag, waarop hij zich voor veertig jaar in deze gemeente vestigde als genees-, heel- en verloskundige. Yele bewijzen van hartelijke deelneming mocht de jubilaris gedureude den dag ondervinden. Een dertigtal ingezetenen gaven hem eeu stoffelijk bewijs van hun achting, n.l. een zilveren sigarenstandaard, terwijl het zanggezelschap Neuzens Mannenkoor hem eene serenade bracht. Heden omstreeks vijf uur ontstond hier brand in de houtloodsen op het zoogenaamde eilandje in het kanaal. Bij het afdrukken van dit nummer waren reeds 2 loodsen, waarin nieuwe en oude sluisdeuren, be- hooreude aan den aannemer J. L. Koole en aan den Waterstaat alhier, door het vuur vernield. De brandweer, spoedig op het terrein aanwezig, is bij middel van een vlot het terrein kunnen naderen om zoo mogelijk eene derde loods te bewaren. De oorz.aak is tot nog toe onbekend. De postbode v. V. van hier op Spui heeft zich verwijderd. Naar men zegt is hij te kort ge- komen bij het overmaken van hem toevertrouwde gelden, waarom hij dan ook voorloopig geschorst was. Bij Koniuklijk besluit zijn benoemd: tot gezworeu van het waterschap Loven- en Willems- kerke de heer J. de Feijter, Pz.tot gezworen van den Nieuw Othenepolder de heer M. Dieleman, Wz. tot gezworen van den Molenpolder de heer A. Zuijdweg; tot dijkgraaf van het waterschap Groede en Baanst de heer A. Lombaard. Op de voorloopige lijst van kandidaten voor de a. s. verkiezing voor leden van de Tweede Kamer door de liberale kiesvereeniging Goes vast- gesteld dd. 4 Aug. en uit welke lijst de volgende week eeu definitieve keuze zal worden gedaan, komt onder anderen voor Mr. F. J. F. M. Walter, kantonrechter te Hulst. Met zekerheid kunnen wij mededeelen dat deze voor die kandidatuur heeft bedankt. Hoek. Tot onderwijzer aan de openbare school alhier is benoemd de heer J. Jansen. Hulst. De heer J. B. Kusse, onderwijzer aan de openbare school alhier, heeft te Utrecht met gunstig gevolg examen afgelegd in de Fransche taal. IJzendijke. Het festival op Zondag 7 Augustus is luisterrijk afgeloopen. Het muziekgezelschap ,/Geduld overwint" vierde zijn 50jarig jubile, en zoo er een gezelschap is dat naar vooruitgang streefde, dan mag voorzeker onze harmonie daar ook bijgevoegd worden, daar zij tot de beste onzer provincie gerangschikt wordt. IJzendijke tooide zich in feestgewaad. Eerepoorten, vlaggen en groen waren van wege de feestcommissie opgericht. Vele particulieren hadden aan hunne woningen ver- sieringen en opschriften aaugebracht. Eene zeer ruime estrade stond op het nette marktplein, waarop, na afloop van den optocht, aan de verschilleude bestuursleden der aanwezige gezelschappen de eerewijn aangeboden werd, na een gehouden toespraak van den directeur van de feestvierende societeit, den heer Mr. Brevet, die de stichting in 1837 herdacht en op het tegenwoordige, zoowel als op haar eerste vaandel bij deze plechtigheid tegenwoordig wees. Van de tegenwoordige oprichters der harmonie, de meesten hunnerzijn overleden, noemen wij den bijna 90jarigen oud-burgemeester den heer D. Bekaar. Het samenspel van een muziekstuk, gecomponeerd door Edz. Greeve, onder leiding van onzen flinken kapelmeester den heer Vermast, overtrof de beste verwachtingen. De muziekcorpsen van Zuidzande, St. Marguerite, St. Laurens, Oostburg, Bassevelde, Groede, W atervliet en Biervliet lieten zich met meer of mindere krachten hooren. Elk kweet zich zoo goed mogelijk. De beide eerste luchtbollen wilden de luchtreis niet aanvaarden tot groote teleurstelling van vele kinderen. Eene derde, des avonds losgelaten, dreef in zuidelijke richting static omhoog. De illuminatie op het marktplein was met kwistige hand aangebracht en het vuurwerk was kort en krachtig, maar ook degelijk, zoodat ieder over den vervaardiger, den heer De Pauw van Hilversum, meer dan tevreden was. De volksmenigte was niet zoo groot als bij het vorige muziekfeest. iMeuwvIiet, 8 Augustus. De heer G. B. Fiju- vandraat, predikant te Stavenisse, heeft voor de beroepiug naar de Herv. gemeente alhier bedankt. Biervliet, 8 Augustus. De heer K. Straatsma, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar St. Annaland. s Gravenhage, 9 Aug. Eerste Kamer. De heer Van de Putte interpelleerde den Minister van Kolonien over de venniudering van welvaart onder de inlandsche bevolking. De Minister antwoordde, dat de hoofdoorzaak lag in de slechte weersgesteld- heid bij de vruchtzetting der koffie en tengevolge hiervan geringe productiemocht het nadeel voor de bevolking overwegeud blijken, dan zou men maatregelen moeten beramen. Na discussie zijn de addition, art. van de grond- wet met het voorloopig kiesreglement aangenomen met 26 tegen 11 stemmen. RECHTSZAKEN. Arromlissements-rechtbaiik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 9 Aug. de volgende vonnissen uitgesproken P. v. W., oud 42 j., zonder beroep te Ossenisse, is wegens mishandeling veroordeeld tot 16 boete of 8 dagen hechtenis. J. F. 11., oud 23 j., schoenmaker te Hulst, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. F. V., oud 41 j., arbeider te Hulst, is wegens diefstal veroord. tot 3 raaanden gevangenisstraf. slotpark toegelaten mocht worden, en zoo waande hij zich in zijn uitgestrekten tuin alleen. Hij strekte, in gepeins verzonken en strak voor zich uitstarend, zijne wandeliug tot bijna het uiterste einde van het park uit. Op zijn gelaat stond zorg te lezen, en met de lianden op den rug scheen hij over die zorgen na te denken. Juist wilde hij een zijpad inslaan, dat bij dicht en vrij hoog kreupelhout op den grooten weg uitkwam, toen plotseling de struiken ritselend van elkander werden gescheiden en een man op den Koning toetrad. ,/Wie zijt ge?" vroeg de Koning. //Ik benLars Vonved, graaf van Elsiuore, de vogel- vrij verklaarde onderdaan van uwe majesteit." z/Rampzalige Zijt ge nog niet tevreden met uwer schanddaden Wilt ge heden de maat vol meten Wat zoekt ge hier?" /yMiju Koning zocht ik!" Vonveds toon klonk vast en beslist en op zijn gelaat kon Frederik vastberadenheid lezen. »Zocht ge mij ,/Ja, Sire!" z/Terug, verrader z/Koning Frederik, ge raoet mij aanhooren," ant woordde Vonved op ernstigen en waardigen toon. //Ik kwam hier, ten einde u om genade te smeken, niet voor mij, maar voor mijne vrouw, voor mijnzoon! Ik zou het nooit gedaan hebben, ware het niet om hunnentwil! Wees niet beleedigd, Sirewe zijn hier alleen, zonder getuigenwel is waar staan we tegen- over elkaar als Koning en onderdaan, doch ook als man tegen man Doch den Koning was zijn ingehouden toorn te sterk hij rukte zijn degen uit de schede en zon der twijfel zou hij daarmee Vonved doorboord heb ben, zoo deze niet behendig den stoot ontweken had. Vlug als de gedachte had de jongere, sterkere en behendiger Vonved den Koning het wapen ontnomen. Frederik verbleekte, want hij twijfelde er niet aan, J of, weerloos als hij nu was, zou hij een offer worden van den haat zijns vijands; reeds zag hij zijn eigen degen op zijne borst gericht Doch eeu oogenblik zag Vonved hem verwijtend aan, keerde daarna den degen om, zoodat hij zelf de punt vastgreep, en knielde neer, terwijl hij den Koning het gevest toereikte. z/Ik, die nooit mijne knieen voor een sterveling heb gebogen, ik kniel voor u neer," sprak Lars Von ved op plechtigen toon. ,/Gij zijt mijn Koning, ik ben uw onderdaanvoor uwe vaderen stierven de mijne; welnu, ook mijn leven hoort u toe, neem het!" Frederik gevoelde, dat hij overwonnen was, dat hij klein en onbeduidend was vergeleken bij dien edelmoedigen vijand, die voor hem op de knieen lag. Met sidderende hand greep hij den degen en stak dien in de schede. z/Vonved," mompelde hij, „ge hebt overwonnen." z/Sire z/Sta op, Vonved, ge zijt grooter dan uw Koning ,/Sire, schenkt ge mij vergiffenis?" vroeg Vonved, die nog altijd geknield lag. (Slot volgt.) In eenen brief uit Atjeh, van den correspon dent der Sumatra Courant, gedagteekend Kota- Radja, 21 Juni, leest men het volgende: Met den besten wil van de wereld zou het onmo- gelijk zijn u veel nieuws te verhalen over de afge loopen 14 dagen. De vijandelijke benden lieten niets van zich hooren, hetgeen waarschijulijk is toe te schrijven aan het vieren der poeasa en de daarbij behoorende nachtelijke feesten. Het eenige nieuws van belang is de onderwerping van Toeangkoe Abdoel Madjid, een afstammeliug der oude sultansfamilie, schoonvader van den preten- dentsultan en kort geleden nog de hechtste steun- pilaar van de bekende Kemala-partij. Deze onderwerping had plaats op den 16den dezer ten huize van den gouverneur, alwaar alle hoofd- officieren met hun adjudanten, beuevens de chef van den staf zich hadden vereenigd. De loeangkoe werd in een open rijtuig afge- haald door den kapitein Nieuwenhuizen, civiel en militair gezaghebber van Segli, en den controleur Doutmy, terwijl Toeangkoe Hoessin eveneens in dat rijtuig had plaats genomen. Op het generaalsplein, aan weerskanten van de gouverueurswoning waren twee compagnieen infan- terie opgesteld, terwijl het escadrou cavalerie in het front occupeerde. Bij het oprijden van het generaalsplein door boveubedoeld rijtuig, werd het volkslied door de muziek gespeeld en werden de geweren door de troepen geschouderd. De civiele am'btenaren en de officieren van de zeemacht nameu aan de plechtigheid deel. Nadat loeangkoe Abdoel Madjid het rijtuig had verlaten, werd hij ontvangen door den plaatselijken commandant en den adsistent-resident van Groot- Atjeh, die hem binnen de pendoppo begeleiddeu en voor den Gouverneur brachten. Op het oogenblik ddt na eene gehouden toespraak de gouverneur den Toeangkoe de hand reikte, werd een saluut van 9 schoten door de artillerie gegeven. Na afloop der plechtigheid werd de Toeangkoe op dezelfde wijze als boven vermeld naar "het rijtuig gebracht en verliet hij den kraton, vergezeld door Toeangkoe Hoessin. De onderwerping van dezen man kan van groot gewicht worden voor den verderen loop der Atjehgeschiedenismits met veel takt en beleid van zijnen grooten invloed worde gebruik gemaakt. Meer mag ik er voor het oogenblik niet van zeggen. Uit Tiel wordt aan de Arnh. Ct. gemeld Alhier gebeurde op den 3 dezer met eene vrouw hetzellde als te Breda heeft plaats gevonden met eene vrouw, vergezeld van twee kinderen. Daar de vrouw te Tiel ook twee kinderen bij zich had en daar, evenals de vrouw te Breda, verhaalde dat haar man in den Bosch boekbinder was, lijdt het geen twijfel of beide vrouwen zullen wel eene zijn. Nadat zij te Tiel zich uitgeput had laten neder- vallen en weder was bijgemaakt, gaf zij op, den Bosch, met achterlating van haren man, te hebben verlaten, uit schaamte omdat zij en haar man uit hunne woniug waren gezet zonder eenig middel van bestaan te bezitten. Nadat zij door eenige goede lieden van eten, kieeding voor hare kinderen en goed wat reis<mld was voorzien, heeft zij Tiel verlaten, waarschijulijk om hare praktijk elders voort te zetten. De kapitein der artillerie Vitali van het Italiaansche leger, die dezer dagen ook Leiden bezocht, meldde zich aldaar aan de kazernewacht en gaf in het Fransch zijn wensch te kennen den kolonel te spreken. Men kan zich de verbazing van den kapitein verbeelden, toen de sergeant der wacht hem in vloeieud Italiaansch mededeelde, dat de kolonel afwezig was en de oefeningen in de nabijheid van Katwijk bijwoonde. Deze sergeant is van vaderszijde van Italiaansche af komst. - Na zestien nachten er op uit te zijn geweest, gelukte het den jager Chr. Rademacher, van Ko- n nigs bosch, de vorige week Donderdagnacht, in de nabijheid van het zoosrenaamd Esbroek onder Echter- bosch door twee kogelschoten, een wild zwijn van kilo neer te vellen. In die nachten waren meermaleu troepen van 8 h 10 stuks dezer zwarte boschbewoners door hem opgemerkt, doch onge- naakbaar geweest. In vredestijd zijn in Europa thans 4 millioen soldaten in dienst, die bij het uitbreken van oorlog tot 12^ millioen kunnen worden vermeerderdt Alleen het onderhoud van de vredesmacht kost elk jaar nog gezwegen van hetgeen voor de doode stnjdkrachten (forten, kanonnen enz.) wordt besteed met minder dan 2£ milliard guldens 'sjaars, of ruirn 9 millioen elken dag. Sedert 1870 zijn' de schulden der Europeesche Staten, veelal voor militaire uitgaven, van 37 tot 57 milliard gestagen. Toen dezer dagen een dienstbode te Zeels bij het kleeden een muts uit de daarvoor besteinde doos moest halen, verzuimde zij bij het opbergen der doos het deksel er op te doen. Van die gele genheid maakte de kat gebruik, sloop ongemerkt de kamer bmnen en kroop onder de daarin no° aanwezige mutsen. Eenige oogenblikken later want men had van het voorgevallene niets bemerkt werd de doos gedekt in de kast geborgen. Terwijl de huismoeder den volgenden Zondag (acht dagen later) om zich in Zondagsgewaad te kleeden, een muts uit de doos zou neinen, komt de poes te voorschijn en kroop, uitgeput, naar eeu einmer water, waar zij haar brandendeu dorst leschte Dat de vrouw hevig ontstelde, laat zich begrijpen. 1 e poes was, na goed te hebben gegeten, weer even opgeruimd als voorheeu. Een Fransch ingenieur heeft het volgende middel bedacht om tusschen Frankrijk en Engeland een snel brievenvervoer te hebben. Hij wil daartoe onder het Kanaal een buis leggen, die door lichte, hooge pijlers gedragen wordt. Hij ontkent de moeielijkheden niet, die er verbonden zijn aan het bouwen van pijlers in zulk diep vaarwater, maar hij wijst met recht op het voorbeeld van de onlangs gebouwde Taybrug, waar dergelijke moeilijkheden gelukkig werden overwonnen. Hij meent overigens dat de zee gedureude het leggen der grondvesten door middel van olie spiegelglad kan worden ge maakt. Vier groote buizen, elk met een middellijn van een meter, zijn door hem ontworpen. Een klein buisje op den bodem van deze groote wordt met saamgeperste lucht gevuld. Door deze lucht wordt een zuiger voortbewogen, die door een stang ver bonden is met de wagentjes, die over ijzeren sporen loopen. De groote buizen zullen verder dienen om er telegraaf— en telephoongeleidiugeu in aan te brengen. Hij zou wagentjes, elk van 500 kilogr. zwaarte, willen laten rijden, die de geheele En- gehch—I ransche post, kleine pakjes en zelfs reizigers zouden kunnen vervoeren de reizigers moeten dan evenwel de reis in liggende houding meemaken. De suelheid, waarmede deze wagentjes zouden loopen, schat de ingenieur op 120 a 130 kilometers in het uur, zoodat de reis slechts 15 minuten duren zou. De kosten vau dit werk worden op 25 mil lioen francs geschat. Niet on waarschijulijk heeft de hitte van den zoogenaamden komkommertijd er veel toe bij^e- dragen om dit verbazend plan, vooral de wagentjes waarin de reizigers liggende vervoerd worden, te helpen uitbroeden. Een verschrikkelijk drama heeft de bevolking van Capaccio, in Italie, in volkomen verslagenheid gedompeld. Annina Granato, ongeveer 24 jaren oud behoo rende tot eene deftige familie van Capaccio, beminde sinds lang een jongen eigenaar Enrico Barlotti. Reeds was men in onderhandeling tusschen de beide familien, ten einde een huwelijk aan teknoopen, maar financieele moeilijkheden, vooral de groote gierigheid van den vader van het meisje deden de zaak mislukken. Van toen af begon er een onge- lukkig leven voor de arme Annina, die door haar vader en hare broeders, Enrico en Octavio, op wreedaardige wijze werd mishandeld. Zij wachtte het gunstig oogenblik af, en den 24 Juni jl. nam zij de afwezigheid van haar vader en broeders te baat, om het ouderlijk huis te ontvluchten. Zij ging terstond naar het buttengoed van haar vriend, maar het toeval wilde dat zij dezen onderweg ontmoette. Middelerwijl greep er een schrikkelijk tooneel plaats in de familie Granato. De twee broeders waren thuis gekomen, en zieude dat hunne zuster was gevlucht, zwoeren zij zich te wreken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2