Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. \To. 2319. Zaterdag 6 Augustus 1887. 27e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgic 1,40. Voor Amenta 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven bushouders. nil bind ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruinite berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. E te Ter Neuzen. folitieli Overzicht. Het Journal de Geneve en de Independance maken gewa^ van een ophanden zijnden oorlog tusschen Rusland en Duitschland. Eerstgenoemd blad meldt, dat men in gezaghebbende Duitsche kringen over- tuigd is, dat zulk een oorlog onvermijdelijk een droeve noodzakelijkheid zal worden. Men bereidt zich daarop in stilte en zonder geestdrift voor. De strijd zal zeer ernstig zijn, terwijl Duitschland bij een nederlaag veel te verliezen en bij een zegepraal slechts weiuig te winnen heeft. Te Warschau, zegt de Independance, gelooft iedereen aan een oorlog met Duitschland, die onder een of ander voorwendsel binnen eenige maanden zal uitbarsten. Zooveel is zeker dat de artillerie-regimenten op de westelijke grenzen verdubbeld zijn. Het garmzoen van Warschau is met 8000 man versterkt; 12 nieuwe cavalerie-regimenten zijn in de tnaand Juli, in Polen aangekomen en men kondigt de aankomst aan van nog 18 regimenten kozakken, die uit man ongeregelde cavalerie bestaan. Twee generaals, leden van den grooten staf, zijn te YV arschau aan gekomen om met generaal Gurko over der. toestand te beraadslagen. Deze oorlogszucht.ge benchten worden echter niet rechtstreeks bevestigd. VV el is waar bevat het officieele orgaan der regeenng eenige rautatien in de commandementen m Polen, doch uit niets behoeft men af te laden, dat men hier met iets anders dan geheel gewone maatregelen te doen heeft. VolgenS de Kurier Lwowska zou er zells een liberale wijziging in de administratie van Sussisch Polen te wachten zijn en generaal Gurko als gouver- neur door Loris Melikoff vervangen worden. Dit zou geschieden bij gelegenheid van een bezoek, omstreeks de helft dezer maand door den Czaar aan Warschau te brengen. Ook dit bericht zal eerst nog wel nader bevestigd dienen te worden. Een depeche uit Konstantinopel meldt, dat er in „eheel Bulgarije en vooral in Oost-Rumelie dezer dacren groote opgewondenheid heerscht, in verband met de aanstaande komst van den prins van Co burg, die blijkens een telegram uit Sofia aldaar bepaald dezer da^en verwacht wordt. Gaat hij nu reeds derwaarts° dan doet hij dit geheel tegen den-mn der Porte, die hem geradeu heeft daarmede te wachten, totdat er in dit opzicht overeeustemming tusschen de mogendheden verkregen is. Mogelijk echter is de door de Sobranje verkozen Vorst van oordeel dat daarop in het geheel geen wachten is. De Standard verneemt uit Konstautiuopel, dot, tie porte eene commissie heeft benoemd, bestaande uit den Grootvizier, den voorzitter van den Raad van State de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Justitie, ten einde eene oplossing te zoeken van het Bulgaarsche vraagstuk. De Ilussische gezant heeft voorgesteld dat er over Bulgarije een persoon als regent zou worden aangesteld, doch de Porte heeft dit geweigerd. De Norddeufsche Allg. Ztg. deelt aan het hoofd harer kolommen, onder het opschrift, „Een Teeken des Tijds" een verzoekschrift mede, uit Bromberg door een aantal graanhandelaars aan den Rijks- kanselier gericht, waarin op grond van den aan- zienlijken invoer van buitenlandsche granen, voor- namelijk van Russische rogge, verhooging vau het invoerrecht verlangd wordt. O. a. wordt daarin gezegd „Wannecr het niet mogelijk mocht zijn, het hoogere recht reeds in de eerste herfstmaanden van dit jaar in werking te doen treden, dan valt het niet te betwijfelen dat de landbouwer—producent daarvan slechts een onbeteekenend voordeel zal genieten. De lage opbrengst van zijn vroegtijdig ter markt gebracht graan zal hem het aanstaande jaar weder onder veel ongunstiger omstandigheden tegemoet doen gaan terwijl daarentegen, bij snelle stijging der verkoopprijzen, de eerste schrede tot grondige verbetering van den toestand gedaan zal zijn. Daarom verzoeken de ondergeteekenden, dat zoo spoedig doenlijk de noodige maatregelen ge- nomen mogen worden om aan den landbouw, de I nijverheid en den handel op het platteland de bescherming te verleenen, welke zij dringend en spoedig noodig hebben." Het blad waarin en de wijze waarop dit adres wordt medegedeeld, geven aanleiding tot het vermoeden, dat misschien binnen kort de Duitsche regeering maatregelen nemen zal, welke tevens als antwoord kunneu gelden op de met buitengewonen spoed uitgevoerd wordende bepalingen, waarin langere vestiging op Russisch grondgebied aau vreemdelingen ontzegd wordt waardoor in het bizonder vele Duitschers getroilen worden. De Italiaansclie staatsman Depretes is Zaterdag overleden. De eenheid van Italie heeft aan dezen staatsman groote verplichtingen en uit erkentelijk- heid zal hij op staatskosten worden begraven. Men zegt dat Crispi hem als Minister-President zal opvolgen; terwijl Cairoli de portefeuille van buitenlandsche zaken zal opvatten. Door den dood van Depretes zal in de richting van het Ministerie geen noemenswaardige verandering komen. De Fransche bladen blijven zich bezig houden met den oud-Minister generaal Boulanger. Zijn duel met Jules Ferry heeft nog niet plaats gehad, doch zal vermoedelijk wel doorgaan en men zegt dat de twist met pistolen beslecht zal worden. De afgevaardigden Laur en Paul de Cassagnac werpen elkauder in hun bladen allerlei schimpredenen naar het hoofd, maar tot een tweegevecht komt het niet, daar de Cassagnac zijn tegenstander niet als man van eer erkennen wil, voordat hij de namen noemt van hen, die Boulanger tot een coup d'etat aanzetten. Laur heeft den afgevaardigde Delafosse als zoodanig genoemd, doch deze verklaart alleen uit zijn eigen naam en over allerlei onschuldige dingen met Boulanger gesproken te hebben en wil nu op zijn beurt Laur uitdagen om met hem te vechten. Men ziet dat het parlementaire reces te Parijs toch niet geheel zonder afwisseling voorbij gaat Naar vernomen woTdt, zal de nieuwe stoom- bootdienst met de snelvarende raderboot lelegraaf III, tusschen Vlissingen en Antwerpen, voor het dagelijks vervoer van passagiers en goederen, in aansluiting met den dagdienst der stoomvaart—raaat- schappij Zeeland, op aanstaanden Zondag 7 dezer een aanvang nemen. 's Morgens te 8* uur vertrekt de Telegraaf III van Antwerpen, na aankomst van den eersten trein uit Brussel, om ongeveer 11 te Vlissingen aan te komen, voor het vertrek der dagboot. Na aankomst der dagboot te 5 uur des liamiddags zal de Telegraaf III van Vlissingen vertrekken, om 's avonds om streeks 8 uur te Antwerpen aan te komen, voor het vertrek van den laatsten trein naar Brussel. Het rapport der enquete-commissie in zake den kinderarbeid in fabrieken is verschenen. De commissie adviseert op grond van de voorloopig verkregen uitkomsten 1°. tot herziening der wet op den kinderarbeid, met aanwijzing van de grouden waarop verboden of voorwaardelijk toegelaten kan worden de arbeid van jongelieden beneden 16 jaar, het verbod om jonge- lieden beneden 18 jaar 's nachts of 's Zondags te laten arbeiden, behoudens te regelen uitzondering, het algeheele verbod voor nacht- of Zondagsarbeid door vrouwen in fabrieken of werkplaatsen, de bepaling van minstens 2 uur rust per dag bij arbeid door jongelieden beneden 18 jaar en vrouwen in fabrieken en werkplaatsen en het verbod voor vrouwen om 4 wcken na de bevalling in fabrieken of werkplaatsen te werken 2°. tot spoedige opneming van fabrieken en werkplaatsen in het geheele land door speciale deskundige ambtenaren 3°. tot voortzetting der enquete 4°. tot het maken van wettelijke bepalingen in het belang der veiligheid en der gezondheid van de werklieden en instelling van frabrieks-inspecteurs 5°. tot ernstige overweging van de voorzieningen in het belang van den werkman en zijn gezin bij ongevallen, ziekten, ouderdom of overlijden. Een knaap van twaalf jaren uit Sneek heeft het ouderlijke huis verlaten en vertoeft waarschijnlijk in Nederland. Men vond op zijue school reisnotee- rincen op een Hollandsche landkaart en een brief aan een kameraad, waaruit het is op te maken, dat hij Nederland is ingewandeld, waarschijnlijk naar eene zeehaven, want het zeeleven scheen, volgens gemelden brief, zijn wensch te zijn. Doch het is niet uitgesloteu, dat hem, door gebrek en kommer, een ongeluk kan overkomen zijn, want hij had geen geld medegenomen. De politie doet alle mogelijke nasporingen te Amsterdam en Rotter dam, doch tot nog toe gaf dit geen resultaat. De weggeloopene is voor zijn leeftijd tamelijk groot, spreekt zuiver Duitsch, is gekleed in grijs jasje met broek, schoenen met gespen van wit metaal, en draagt een lichtkleurigen strooien hoed. De Arnh. Ct. bevat het volgende geheimzinnige bericht omtrent een gehouden gemeenteraadsver- kiezing In zekere gemeente van ons vaderland had den 19 dezer de verkiezing plaats voor leden van den Raad. 34 der kiezers, die op dien dag hunne biljetten inleverden, vertoonden deze, alvorens ze in de bus te laten glijden, aan twee in de zaal aanwezige medekiezers, die oplettend toekeken of de hun vertoonde brief jes werkelijk in de bus werden gestoken. Die 34 biljetten droegen alien zonder onderscheid de namen der candidaten A, B en C. Genoemdc getuigen nu willen met de kiezers deze voor zoover ieders briefje betreft onder eede verklaren, dat 34 stembriefjes in de bus gestoken zijn met de namen A, B en C, terwijl bij de opening der bus slechts 31 biljetten met deze namen te voorschijn kwamen. Daarenboveu willen nog 5 andere kiezers verklaren, dat zij hunne stem op dezelfde voornoemde personeu hebben uitgebrachten van eenige anderen is men over- tuigd dat zij insgelijks op A, B en C hebben ^estemd. Door samentelling blijkt alzoo, dat A, B en C ieder minstens 39 stemmen dus de meerderheid van de 75 ingeleverde briefjes moesten hebben en zij kregen respectivelijk slechts 33, 34 en 35, terwijl de drie aftredende leden, waaronder de burgemeester de meerderheid ver- wierven. Het stembureau bestond uit mannen, die zich wederkeerig onmisbaar hebben gemaakt terwijl de burgemeester de bus des nachts bij zich aan huis heeft gehad. Bij 't bovenstaande, dat slechts eene opsomming van f e i t e n bevat, is commentaar, dunkt ons, vrijwel overbodig. De ,/Oprechte Haerlemse Dingsdaegse Courant, Gedruckt tot Haerlem bij Abraham Casteleyn, Stads Drucker, op de Marckt in de Blije Druck", van 2 Augustus 1667, is, na eene rust van 220 jaren, op het Marktplein te Amsterdam, in haar wat opgefrischt 17d eeeuwsch gewaad verschenen. De ,/Waerelt beroemde Courante" heeft van haar oor- spronkelijken drukker het heugelijk bericht over- genomen, dat den 30 Julij te Breda wederom een wenerale conferentie is gehouden op het Casteel, ,/waer in men meent dat alles, wat er noch aen 't Tractaet van Vrede mocht ontbreecken finalijck en tot contentement is afgedaen." De revisor van FEUILLETON 21) Zevenenveertig uren waren verloopen smds het oogenblik, waarop de cipier Vonved voor 't laatst zijn avondmaal reikte en hem goeden nacht zei. De Schildpad dobbert kalm op de golven der Oostzee, op ongeveer twaalf mijlen afstands van Fiinen, gevoM door de Amalia. Op het dek schijnt men niets °te doen te hebben, alien staan in groepjes met elkaar te pratenvantijd tot tijdslaan ze nieuwsgierige blikken op de scheepsofficieren, die bij den ingang der kajuit fluisterend met elkaar van gedacbten wisselen. En in de kajuit? Welk een tooneel! Op eene tafel zijn matrassen en dekens gelegd en hierop is het lichaam van Vonved uitgestrekt, dat rinds dien morgen niet de minste verandering heeft ondergaan tot zijne kin is het met een liunen doek bedekt, slechts zijn gelaat is vnj. Naast hem zit Amalia, niet minder bleek dan de strakke levenlooze trekken, waarop hare oogen gericht zijn. Aan Let eene einde der tafel, aan de voeten van Vonved, staat Mads Nielsen, onbeweeglijk, en droomeng starende naar den bond, die aan zijn voeten ligt. Dunraven loopt met gebogen hoofd, terwijl hij de handen op den rug gekruist houdt, met groote schreden door de kajuit heen en weer. In een hoek rust op matrassen de kleine YVillem, die in zijne kinderlijke onnoozelheid nog geen begrip heeft van wat het gemoed van hen, die daar om hem heen wakende "blijven, in spanning houdt. Bij den ingang der kajuit houdt Lundt met somberen blik zich aan de trapleuning vast, terwijl hij nu eens naar het dek en de manschappen, dan weer naar de tafel in de kajuit ziet. „Zijt ge niet bang, Duraven," fluisterde Lundt dezen in het oor, toen hij in zijne nabijheid kwarn, wdat de gravin hem misschien in haren angst en hare zenuwachtigheid verkeerd heeft verstaan ^en dat we ontzettend teleurgesteld zullen worden I „Neen, neen, Lundt, ik geloof en hoop er het beste van. Hij heeft aan de gravin gezegd, dat het geheimzinnige poeder, dat in de holle walrustand, die ze bij den ouden graaf had gehaald, verborgen was, hem in een volkomen, op den dood gelijkenden, slaap zou doen verzinken, in een toestand, die zelts door den kundigsten arts voor den werkelijken dood gehouden zou worden deze toestand, die, gelijk we zien, alle bewustheid doet verdwijnen, zou 48 uren duren. Binnen die 48 uren moest de gravin zijn gewaand lijk aau de overheid afsmeeken en het met onze hulp in veiligheid brengen als bode aan ons moest Jetsmarck dienen. Tot nu is alles precies gebeurd, gelijk hij het heeft voorzien en bevolen; het oogenblik, waarop hij het poeder heeft ingenomen, weten we niet nauwkeurig, maar elke minuut kunnen de 48 uren om zijn en we verlangen daar reikhalzend naar, tot ons aller geruststelling en die der gravin. Zie eens hoe afgetobt ze er uitziet. Hare oogen hebben eene glazige uitdrukking door de tranen, die ze heeft geweend, omdat ze meer vreees dan hoop koestert." Een doordringende, half onderdrukte kreet van den kant der tafel deed Dunraven ophouden Amalia was van haren zetel opgesprougen en had zich over het hoofd van den geliefden man gebogen. Allen ijlden met uitgestrekte armen op haar toe, bevreesd, dat der wanhopige vrouw iets overkomen mocht zijn. Doch onmiddellijk bespeurden zij wat de oorzaak harer ontroering waseen zacht rood verscheen langzaam op de wangen van Vonved, zijne wimpers trilden, de doodsche bleekheid van zijn gelaat maakte van lieverlede voor eene gezonde kleur plaats. „IIij leeft, hij leeft De minuten schenen den omstanders uren toe. Dunraven rukte de linnen doek weg en ontblootte de borst van Vonved, die hij hevig begon te wrijven Mads Nielsen paste diezelfde bewerking op de voeten toe, terwijl de ruwe klant van blijdscliap snikte. „Hij leeftZijne ledematen trillen 1 Zijne oogen gaan open Hij wordt warm Zijne lippen ontsluiten zich Hij is gered, gered Zoo nep men van alle kanten verward door elkaar, en deze uitroepen gaven te kennen, op welke wijze Vonved weer tot zich zelven kwam en elk oogenblik de levensteekenen vermeerderden. Vonved loosde een diepen zucht, zag om zich heen en zijn oog viel op Amalia. Amalia I" riep hij. „Vonved I" was het antwoord. Zwijgend, schreiend verlieten de omstanders de kajuit, om de beide echtgenooten alleen te laten in hunne zalige omhelzing. Boveu op het dek klonk vroolijk gejuich en heerschte groote opgewondenheid bij de tijding dat de beminde bevelhebber weer herleefd was; men kon nauwelijks het oogenblik afwachtenwaarop ze hem van aangezicht tot aangezicht zouden weerzien. Het eerste geluk van Vonved's wederzien van vrouw en kind en van zijne vrienden was voorbij, en de zeelui waren al weer spoedig tot de gewone orde en onder het gewone gezag van hun beminden kapitein teruggekeerd. Eenigszins anders was het met Amalia gesteld, die met angst en siddering dacht aan de verdere, steeds gevaarlijke toekomst van Vonved. Op den tweeden dag na zijn herstel was Vonved met zijne vrouw en den kleinen Willem alleen in zijne kajuit en zijn blik rustte op het bleeke en bezorgde gelaat van Amalia. Hij trad op haar toe en trachtte door een paar schert- sende woorden en een kus haren kommer,die duidelijk op haar gelaat stond te lezen, te verdrijven. Plotseling barstte de jonge vrouw in een hevig snikken uit, zoodat ze in'teerst niet in staat was een woord te uiten. rrw mm.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1