Gemengde berichten. c. Een hotel met 100 tamers eu salons, uitsluitend bestemd voor vorstelijke en hooge personages, voor wier genezing net volgens het oordeel des geneesheers noodig is, dat zij in de inrichting moeten wonen. De gewone patienten tunnen niet in het hotel worden opgeuomen, maar toch zal ook voor hen worden gezorgd, en wel door het maken van bijzonder daarvoor ingerichte rijtuigen, welke tweemaal daags de badgasten, die zich onder Dr. Mezgers behandeliug willen stellen, aan hun hotels zullen afhalen. Naar men verzekert, heeft de heer Mezger beloofd reeds zeer spoedig naar Wiesbaden te zullen komen. Zaterdagmorgen had er onder de gemeente Krabbendijke een treffend ougeluk plaats. De baanwachtster aan het wachthuis no. 27 wilde de hekken sluiten voor eene goederentrein die passeeren zou, doch zij struikelde bij het oversteken van den weg en werd door den aankomenden trein over- reden. De trein stopte onmiddellijk en de zwaar gekueusde vrouw werd naar het station Kruiningen vervoerd, alwaar zij weldra overleed. Het lijk werd later naar Krabbendijke getransporteerd, waar het in het lijkenhuis is bijgezet om heden te worden begraven. De ongelukkige vrouw laat een man en vijf kinderen na, waarvan het jongste eerst negen maanden oud is. Het gebruik van al te koud bier wordt door de doktoren ten zeerste afgekeurd. Het ontbeert, daar het geen koolzuur ontwikkelt, den rechten smaak en veroorzaakt gevaarlijke maagpijuen, die tegenwoordig algemeen voorkomen. Vooral aan stations moeten de reizigers zich zeer voor het gebruik van ijskoud bier in acht nemen, omdat het vooral daar gewoonlijk in eens wordt uitgedronken. In de gemeente Haskerland wordt wel op de meest uitgebreide wijze openbaarheid gegeven aan het kohier van den hoofdelijken omslag. In het Algemeen Nieuws- en Advertentieblad van Joure en omstreken nl. is eene alphabetische lijst van alle aangeslagenen in dien omslag opgeuomen met het bedrag van ieders aanslag, alles dorpsgewijze. De gemeente Bocholtz (Limburg) is in rep en roer, daar de dochter van een rijken pachter, den heer J., met den zwijnenhoeder op den loop is. Het vluchtende paar werd ontdekt te Carthils (Wittum), alwaar het zijn iutrek had genomen bij de ouders van den schaker. De Burgemeesters van Bocholtz en Wittem, vergezeld van de marechaus- sees uit Gulpen, verschenen weldra ter plaatse en eischten het meisje op, dat echter harduekkig weigerde mede te gaan. Niet dan met moeite slaagde men er in, haar in het rijtuig te doen plaats nemen, hetwelk haar naar de ouderlijke woning zou terugbrengen. Zij verklaarde evenwel te zullen terugkeeren, en zij heeft woord gehouden, want spoedig was zij wederom bij haren geliefde. De jongen is 19, het meisje 22 jaren oud. Dat een kleinhandelaar in sterken drank Schenk beet, is op zich zelf al geen alledaagsche zaak, maar dat een Dordtenaar van dien naam commissaris is geworden van een Vereeniging van kleinhandelaren in sterken drank" dat is sterk, zegt het Dagbl. Met genoegen vernemen wij van bevoegde zijde, dat de indruk, door de dezer dagen gehouden examens aan het instituut van den heer Van Linschotente Middelburgalleszins een zeer gunstige is. Het bleek duidelijk, dat er groote zorg aan het onderwijs wordt besteed, te meer was zulks het geval, dewijl een paar leeraren niet aan de inrichting verbonden de beleefdheid hadden, bij dat onderzoek hunne gewaardeerde hulp te willen verleenen. De jeugdige inrichting mag zich onge- twijfeld over de verkregen gunstige uitkomsten verblijden. Wij houden ons ten zeerste overtuigd dat de iustelling even als andere gunstig bekende instituten in Nederland, een uitmuntende gelegenheid is voor jongelieden om zich te bekwamen voor Breda, Willemsoord en voor andere examens. TEH NEUZEN, 2 Augustus 1887. De verjaardag van H. M. de Koningin wordt alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Van de open- boot en weldra schommelde deze op de lustig kab- belende golven, voortgestuwd door krachtige slagen met de riemen en een koeltje, dat de gespannen zeilen bolde. De sloep was wellieht een goed half uur geroeid, toen Dunraven, die met een verrekijker in de hand op de voorplecht stond en scherp in het duister staarde, opnieuw een rooden vuurpijl omhoog deedstijgen; bijua gelijktijdig schoten op een niet zeer verren afstand van twee verschillende punten een blauwe en een witte vuurpijl omhoog, die door hen, die in de sloep zaten, met den blijden uitroep: De Schildpad en de Amalia begroet werden. Onmiddellijk daarna zagen ze, dat er twee roode lantaarns werden gehesehen, om hun de richting aan te geven, waarin ze naar de beide schepen moesten roeien. Het eerste, dat ze al spoedig bereikten, was de Amalia en dit bracht hen naar de Schildpad. (De Amalia werd door de Schildpad op sleeptouw genomen, de manschappen der eerste verzamelden zich alien op de laatste, de sloep legde aan naast de Schildpad en eene minuut daarna bevonden Vonved's vrouw, zijn kind en hij zelf met hunne geleiders zich aan boord van het fraaie schip. Hier waren met de grootste zorg alle toebereidselen tot de ontvangst der nieuw aangekomeu gemaikt en het lijk werd oogenblikkelijk in de kajuit gedragen| (Wordt vervolgd.) bare en tal van particuliere gebouwen waait de nationale driekleur, terwijl heden avond door het muziekgezelschap Apollo" een concert op het marktplein zal gegeven worden. Bij de heden gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad hebben 223 van de 300 kiezers hunne stem uitgebracht. Den 19 Juli, bij de periodieke aftreding, stemden 199 van de 301 kiezers. De heer I. de Groot, onderwijzer aan school A alhier, heeft met gunstig gevolg examen gedaan voor de Fransche taal. Bij de heden gehouden schictwedstrijd van de scherpschuttersvereeniging Voor Vaderland en Koning" alhier, zijn de volgende prijzen geschoten Hoornblazer Daelman le en een rozenprijs, serg. Daelraan 2e, buiteug. lid Slagboom 3e, serg. Van Gelderen 4e, buiteng. lid j. van Doeselaar 5e, schutter D. P. de Coocker 6e, buiteng. lid Th. Acke 7e, schutter Jolijt 8e, serg.-majoor De Coocker 9e, schutter De Ruijter 10e, korp. V. d. Hooft 1 le, korp. De Leeuw 12e, korp. hoornbl. J. P. de Smidt 13e, buiteng. lid Blankeubijl 14e, korp. Oostdijk 15e, schutter P. de Coocker 16e, korp. Dekker 17e, schutter Doppegieter 18e, taraboer Kolijn 19ebuiteng. lid Van Tatenhove 20e. schutter J. Kolijn 21e en fourier Leunis 22e prijs. De volledigen uitslag is bij 't afdrukken van dit nummer ons nog niet bekend. De schieting duurt nog voort. Te Breda verkreeg o. a. akte voor hoofd eener school de heer P. llisseeuw, te Aardenburg. Zilii ill slug. In de gemeenteraadszittiug van j.l. Vrijdag den 29 Juli, deelde de voorzitter mede, dat de waterput op het Veer voor onbepaalden tijd in erfpacht kan worden genomen tegen een jaar- lijksch canon van 25 en onder beding o. a., dat, wanneer te eeniger tijd mocht blijken, dat het water onbruikbaar werd, de erfpacht van de zijde der gemeente kan worden opgezegd. Na mededeeling van eenige ingekomen stukken is vervolgens beschikt op het bezwaarschrift van Francois de Putter tegen zijn aanslag in den hoofde lijken omslag. Uit overweging, dat adressant zijne inkoinsten niet vermeldt en er geen termen zijn gevonden, om op den aanslag terug te komen, werd besloten aan adressant te kennen te geven, dat in zijn aanslag geen verandering kan worden gebracht. Daarna werden goedgekeurd de voorwaarden van aanbesteding voor de straatverlichting gedurende het verlichtingsseizoen van 1887/88. Vervolgens is de ingekomen rekening ^over het dienstjaar 1886 commissoriaal gemaakt. De inkomsten bedragen f 18553,36! en de uitgaven 15879,30. Onder de inkomsten wordt o, m. aangetroffen een bedrag van f 2801,82 uit vroegere diensten, f 4610,72aan hoofdelijken omslag en 1627,50 aan vergoeding door 't Rijk op de kosten van 't lager onderwijs. Onder de uitgaven treft men aan eene som van f 196,80 voor de brandweer, daaronder de kosten van't blus- schen bij twee branden, vervolgens een bedrag van 1239,37! voor subsidie aan 't burgerlijk armbe- stuur en f 5642,93 aan kosten voor't lager onder wijs, benevens f 2524,60 aan renten en aflossingen van aangegane geldleeningen. Voorts werden onderzocht en goedgekeurd de door de herkozen leden, n.L de heeren Van Kerk- voortRiemens en Kraker overgelegde geloofs- brieven en eindelijk besloten tot het plaatsen van een afscheidingsmuur met twee schuifdeuren aan weerszijden in de school te Othene, welke verandering noodig is geworden door de aanstelling van een onderwijzer aan genoemde school. Zuamslag, 31 Juli. Uit het dezer dagen opge- maakte drietal predikanten voor de vacature bij de Christ. Ger. gemeente alhier is heden middag door stemhebbende leden dier gemeente tot herder en leeraar beroepen de Weleerw. heer Ds. J. W. Gunst, predikant bij die gemeente te Brouwershaven. Met hem stonden op de voordracht de heeren A. van Apeldoorn JLz. te Katendrecht en P. Biesterveld te Gorinchem. limit on Oostbiirg. Op Donderdag 28 Juli had te Blankenberghe de vergadering plaats van de onderwijzers en onderwijzeressen in dit kanton. Met den tram ging het van Breskens en tusschen- gelegeu plaatsen naar Maldeghem, waar koffie ge- bruikt werd. De trein voerde het gezelschap naar Brugge, waar men tijd had een wandeling te doen en eenige merkwaardigheden te bezichtigen. Blan kenberghe, het doel der reis, werd tegen den middag bereikt, en te 1 uur de vergadering in de meisjes- school door den voorzitter, den heer J. G. Gerritsen, arrond8-schoolopziener, geopend. Na den heer districts-schoolopziener, die deze vergadering bij- woonde, te hebben verwelkomd, richtte hij tevens een woord tot den heer burgemeester der'gemeente Blankenberghe, die met een der schepenen en den heer De Bruijn, hoofd der gemeenteschool, deze bijeenkomst met hunne tegenwoordigheid vereerden. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen, goedgekeurd en geteekend, en nog enkele verslagen waren gelezen, werd de wedstrijd gehouden in 't kaart teekenen. Bekroond werden de heeren Stoker van Kruisdijk, Risseeuw van Groede en KleTck van Cadzand. De uitslag van den wedstrijd in 't declameeren was, dat de heer De Buisonjd van Oostburg den prijs behaalde. Een aangename tijd werd onder gezellig samen- zijn aan het heerlijke zeestrand gesleten en alien vereenigden zich later aan eenen gemeenschappelijken disch, waar een opgewekte stemming heerschte. Jammer dat het uur van scheideu of liever van vertrek zoo spoedig aanbrak. De terugreis was niet minder aangenaam en wij twijfelen niet of nog laug zal deze vergadering in prettige herinnering blijven. Onder de gemeente Zuidzande zijn Zaterdag- namiddag twee kleine arbeiderswoningen totaal afgebrand. Men vermoedt, dat kinderen die met vuur speelden het ongeluk veroorzaakt hebben. Biervliet. Eenige vrienden en vereerders van onzen predikant, den heer K. Straatsma, hebben besloten eene stichting van Ds. S., de Christelijke bewaarschool, eene geldelijke toelage te verzekeren. Ook heeft zich eene commissie geconstitueerd ter inzaineling van gelden om onzen geachten predikant een bewijs van hoogachting en erkentelijkheid aan te bieden. Zooals men weet bedankte hij voor het beroep als predikant te Dussen Biervliet. Een voerinan die Zaterdag met passa- giers naar Schoondijke reed, tram Breskens, wilde eenige wagens met veldvruchten voorbij rijden. Het paard struikelde en weldra was de inhoud van het karretje op den weg geplaatst. De voerman kwetste zich nog al, doch de dames kwamen, behoudens eene geringe ontvelling, met den schrik vrij. Na een kort oponthoud kon toch de reis voortgezet worden In verschillende deelen van Noord-Brabant en in geheel Limburg staan de aardappelen zeer slecht eu als het weder niet spoedig verandert, zal dit gewas daar zeer weinig opleveren. De opbrengst op vele plaatsen is niet meer dan een- derde van eenen middelmatigen oogst en de kwali- teit slecht. Men schrijft van Terschelling, dd. 30 Juli: Het liep dit jaar tot nog toe niet mede met de exploitatie van de Lutine, waarvan o. a. ongunstig weder de oorzaak was. Heden werd een nog geladen kanon op rollen opgehaald en hier aangebracht, benevens een 22tal Spaansche matten. Daaren- boven bericht men het vinden van een ketting, waaraan door duikers in vorige jaren een zware steen werd gelegd op de plaats, waar toen gelds- waarden werden gevonden. Twee gehuwde vrienden bewoonden te's Gra- venhage naast elkander gelegen huizen en hadden ieder over een klein door mureu omringd tuintje te beschikken. Dezer dagen hadden zij afgesproken om zonder hunne vrouweu eens een avondje naar Scheveningen te gaan. Een der echtgenooten, die voor het tuinraam te borduren zat, zei echter op het bewuste oogenblik toevallig tot haren man wDe lucht is wel bewolkt, maar het is toch droog. We kunnen samen wel een beetje gaan wandelen I" Dit bracht een streep door de rekeniug en de in zijn plan teleurgestelde echtgenoot haastte zich zijn vriend er mede in kenuis te stellen. Eenige oogenblikken daarna diende hem hetge' luk, want het begon werkelijk te droppelen en van lieverlede harder te regenen. //Ach Heer!" riep de vrouw verdrietig uit, „nu gaat het toch regenen Neen, nu blijf ik maar thuisj als jij soms alleen een eindje wil wandelen" Hij liet zich natuurlijk dat geen tweemaal zeggen en bij zijn vriend binnenkomende riep hij ,/t Is genoeg, Kris I 't Hoeft niet meer I" De toegeroepene, die in zijn tuintje met de water- leiding in de hand stond en het water zoo omhoog liet gaan, dat het neervallende bij zijn buurman terecht kwam, wat als regen dienst moest doen, draaide de kraan dicht en beiden hadden een prettig avondje. Bij de Haagpoort, dicht bij Delft, heeft Zaterdagvoormiddag een treffend ongeluk plaats gehad. Een wegwerker, De Graaf, verbonden aan de Zaterdag ingetredeu stoomtram-dienst Den Haag Delftmaakte de reis naar Delft mede. Hij waarschuwde den conducteur, dat er steenen in den weg lagen, doch werd door een schok, wnar- schijnlijk door de steenen veroorzaakt, van het balcon geworpen en geraakte beklemd tusschcn een boom en den waggon. Hij werd zoo zwaar gewond, dat hij kort daarop in het wachthuisje den geest gaf, zoodat de hulp van twee doctoren niet mocht baten. De Graaf laat eene vrouw met negen kin deren na. Zaterdagmiddag woedde boven de gemeente Huisen een hevig onweder, de bliksemafleider van het telegraafkantoor smolt daarbij. Yerder het kantoor passeerende, is hij overgeslageu naar den tnin van den directeur, waar hij in den grond verdween. Een en ander gepaard met een hevigen slag, terwijl de bliksem zich vertoonde als een vuurbal. In de nabijheid van het klooster werden drie palen door den bliksem getroffen, waarvan een geheel tot splinters geslagen is. De wijnverkoopers van Bercy, die aan den waterkant der Seine een depot van wijn hebben, waren sinds eenige maanden de slachtoffers van talrijke diefstallen, en ondanks al hunne nasporingen slaagden zij er niet in, de schuldigen te ontdekken. Eenige dagen geleden had men in den nacht een geheel vat madera-wiju afgetapt, en bij het ontdekken van dezen nieuwen diefstal besloot een der bedienden van den wijnkooper M. B. de dieven te ontdekken. Elken nacht verborg hij zich in een leeg vat, waaruit hij alles afloerde. In den nacht van Zaterdag, omstreeks 2 ure, zag hij een bootje stil houden recht over het depoteen der mannen, die in het bootje zaten, kwam op den waterkant. deed de stop af van een vat Dalmatie-wijn en stak er eene buis in van caoutchouc. In het bootje was een pomp, insgelijks van een caoutchouc-buis voorzien, die in betrekking stond met een vat, onder de kiel fan het vaartuig geplaatst. De bedieude, die heengegaan was zonder gerucht te maken, verwittigde de politie, die de dieven aanhield. Deze hadden in den Faubourg du Temple eene slijterij, waar zij tegen een spotprijs verkochten hetgeen zij zich zoo goedkoop verschaften. - Een Ier heeft een toestel uitgevonden om glazen flesschen te blazen. Tot dusver waren de menschelijke longen nog altijd de beste werktuigen en menig werkman heeft, al flesschen blazende, zijn eigeu dood verhaast. Het nieuwe toestel kan de longen volkomen vervangen. Het blaast de lucht op dezelfde wijze in het vloeibare glas en geeft betere uitkomsten daar het regelmatiger werkt. Behalve voor den werkman, is de uitvinding ook van groot belang voor den fabrikaut, daar het maken der flesschen voortaan 2! maal sneller gaat en 2! maal minder kost. De toestel is daarenboven niet duur en de oude mondblaaspijpen kunnengemakkelijk in een inachinale blaaspijp veranderd worden. Voor den Duitschen Keizer is gedurende zijn verblijf te Gastein een bijzondere postdieust inge- steld over Munehen. De koeriers, oude en ver- trouwde postbeambten, reizen in voile uniform en dragen de documenten en brieven voor den Keizer in dubbel gesloten zwart lederen tasschen, die zij aan een riem over den schouder dragen en gedurende de reis geen enkel oogenblik mogen afleggen. Zij vertrekken 's avonds ten 8 uur per sneltrein uit Berlijn naar Munehen, waar zij den volgenden dag in den voormiddag aaukomen om tegen den avond de reis te vervolgen. Zij zijn steeds met een revolver gewapend. De Keizer opent eigenhandig alle aan hem gerichte brieven, zoowel de particuliere brieven als de staatsstukken, die een bijzonder formaat hebben en verzegeld zijn. Heeft de Keizer zulk een acte gelezen, dan maakt hij met inkt of blauw potlood zijne aaumerking op den rand. Zoo waren bij de documenten, die de verdere voltooiing van de haven bij Kiel behandelden, niet minder dan 16 bladzijden randteekeningen gevoegd. De Keizer sluit de stukken zelf weder met lak en zegel en verandert het woordje „aan" van het adres Aan Zijne Majesteit den Keizer en Koning" in „van". De koerier krijgt nu zijn tasch weder terug en neemt onmiddellijk den terugreis aan. De Keizer weet precies het uur van aankomst en is het een weinig over den tijd, dan stelt hij naar de oorzaak daarvan onmiddellijk een onderzoek in. De grootste onrust heerschte te Fihedon, een dorp op eenige mijlen van Northampton gelegen. Ongeveer 50 personen waren aldaar door het eten van gebakken visch vergiftigd. De boter, waarmee de visch werd gebakken, werd eerst als de oorzaak der ramp aangezien, doch een verder onderzoek bracht aan 't licht dat de visch totaal bedorven was. Door spoedige hulp van geneesheeren zijn alle vergiftigen hersteld. In de kerk van bet dorp Klotzin (Pommeren) had dezer dagen bij het gebruiken van het Heilig Avond maal een ongeval plaats, dat treurige ge- volgen had kunnen hebben. Door eene vergissing bevatte de beker in plaats van wijn Eau de Javelle (vlekkenwater). 25 personen dronken er van, maar dorsten den geestelijke niet op den waren inhoud van den beker opmerkzaam te maken. Eindelijk riep er een We zijn vergiftigd en de anderen herhaaldeu den uitroep. In de kerk ontstond een vreeselijk tumult. De schrik was algemeen. Gelukkig was het nog niet te laat. Volgens de geneeskundigen zal het geruimen tijd duren eer het vijf en twintigtal genezen is, maar geen van hen verkeert in levensgevaar. Door den geleerden Franschen staathuishoud- kundige De Molinaie wordt het denkbeeld aan de hand gedaan om een Bond van Neutralen te stichten in het belang van den vrede, als tegenwicht van de groote mogendheden, tot de tanden gewapend. Een internationaal scheidsgerecht zou, volgens den heer De Molinaie, reusachtige wapentoerustingen niet beletten, daar elke rechtbank op eenige ge- wapende macht moet kunnen steunen. In dienst van den vrede moet een macht zijn, in staat om den oorlog tegen te houden een Bond van Neutralen, bestaande uit Engeland (door zijne geographische ligging van zelf neutraal), Nederland, Zwitserland en Belgie. Vroeger had de oorlog een plaatselijk karakter en trof slechts de in slaap geraakte mogendheden. Thans benadeelt hij, dank zij de groote ontwikkeling der handelsbetrekkingen, zoowel onzijdigen als strijdenden. De heer De Molinaie gelooft, dat de neutrale Mogendheden in tijd van oorlog te samen een leger van 1095223 man zouden hebben, behalve hunne reusachtige zeemacht. Dit zou voldoende zijn om twee mogendheden, die vijandelijkheden willen beginnen tot kalmte te dwingen Engeland moet, volgens den heer De Molinaie, maar beginnen. Wil men een Duitsch vakblad gelooven, dan moet in Engeland bij Walton Hill, een molensteen rondom een boom gelegen zijn. Ziehier, hoe de zaak zich toedroeg. De molensteen lag op den grond, een korrel van den noteboom er onder, juist onder het ronde gat, wat men in elken molensteen viudt, De noot is L

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2