Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Mo. 2318. VVoensdag 3 Augustus 1887. 27e Ja&rgang. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Hit bind verachljnt Uluwdng- en Vrijdagnvond bl| den uitficver P. J. A N BE 8 A N D E te Ter IV'euzen. Jfolitieli Overzicht. In Duitscbland zal in werking treden de nieuwe wet betreffeude den handel in surrogaten voor boter. In den winkel of andere plaatsen, waar margarine te koop gesteld wordt, moet met duidelijke letters ,/verkoop van margarine" aangekondigd ziju, ouder welke benaming alle op boter gelijkeude zelfstandig- lieden verstaan worden, welker vet niet uitsluitend uit melk is bereid. Vaten enz. waarin de margarine verpakt en het omhulsel, waarin zij in den klein- baudel aan de koopers afgeleverd wordt, moeten de benaming in duidelijke letters dragen. Het incident-Boulanger is weder een nieuwe phase ingetreden. Het geruckt loopt dat de generaal naar Parijs zou ontboden zijn om iulichtingen te verschaft'en aangaande de laatst openbaar gemaakte brieven. Paul de Oassaguac heeft intusschen op de uitdaging van Laur geantwoord met een brief, waarin dezen zijue onbeschaamdheid wordt verweten en de bewijzen gevraagd voor de waarkeid van den inhoud der bewuste brieven. Laur heeft daarop een brief gericht aan zijne getuigen van dezen inhoud: „Na vier dageu wachten heb ik den brief van den heer Cassagnac ontvangen. Ik vraag u vergeving dat ik u in aanraking bracht met iemand, die zoo weiuig weet wat past. Hij ontsnapt mij, men had het mij wel vooruit gezegd. De namen, die hij eischt, en die de eer mij verbiedt onder de pressie zijner bedreigingen te noemeu, voeg ik hierbij; hij kan ze op het terrein, op het oogenblik dat hij mij satisfactie geeft voor de dubbele beleediging, lezen. Mocht hij weder uitwijken, dan zou ik het recht hebben te bewereu, dat hij nog dezelfde voorzichtig- heid betoont als waaraau hij gehoor gaf, toen hij op den dag van den veldslag, in de kelders van Sedan vertoefde." Wat daarvan aan zij, Paul is als duellist genoeg bekend, om ook deze tergende uitdaging te kunnen laten voor hetgeen zij is. Jules Ferry heeft eeue rede gehouden naar aauleiding van den wedstrijd der scherpschutters- gezelschappen in de Vosges, die een geheel politiek doel had en hem weder het onderwerp heeft gemaakt van verschillende beschouwingeu. Hier wordt in guustigen ziu van zijn nieuw optreden gesproken en wordt hij zelfs aanbevolen als de opvolger van den 81 jarigen president Grevy, daar wordt hem Tonkin voor de voeten geworpen om zijn nieuw opgaaude zon te verbleeken. De Temps noemt „alles rustig" in het Oosteu, terwijl de Justitie juist andersom getuigt. Ongeveer geheel Kambodja is in opstand; het land is vol rebellen en zeeroovers; Sivotha is tot Koniug uitgeroepen, zegt het blad en daarop antwoordt de Temps„alles rustig." De leven maker Boulanger heeft aan den ma chinist en stoker der locomotief, die hem uit het station te Parijs voerde, en aan de twee agen- ten, die hem beschermden, zilveren horloges doen toekomen met het opschrift: „Herinnering aan FEUILLETON. 20) Uit deze laatste stegen eerie bleeke dame in rou wge waad die een knaap aan de hand hield, eerie oudere dame en twee in 'tzwart geklcede mannen. Ze werden naar de wacht gevoerd en verlangden den commandant te spreken, die, zoodra hij den naara der zuster van den gouverneur van Kopenhageu, generaal Gam hoorde, onmiddellijk gereed was de aangediende bezoekers te ontvangen. Na eene korte pooze stonden Amalia met haren zoon, hare moederlijke vriendin, en de beide mannen, die niemand anders waren dan de met de uiterste zorg verkleede vrienden van Vouved, Dunraven en Lundt voor den overste „Wat is de reden van uwe komst?" vroeg de overste, die niet van zijne verbazing kou bekomen, dat hij de aanzienlijke oude dame in gezelschap der vrouw van den gestorvene, die hij reeds kende, hier voor zich zag. wIk wilde u slechts dit bevelschrift van den minister overhandigen, overste, waarin u wordt gelast, aan de ongelukkige dochtervan onzen gestorven vriendOrvig het lijk van haren man uit te leveren. Voor de kist en den lijkwagen hebben wij reeds gezorgd. De verbazing van den overste nam toe, toen hem het schrijven van den minister werd overhandigd, de raanifestatie van 12 Juli, generaal Boulanger. Alsof de herinnering aan die tooueelen zoo lief is De Belgische p%rs heeft het druk gehad met de rede van Van der Smissen ter gelegenheid van de revue te Brussel. In de Kainer is nu uitgemaakt, dat de generaal niet strafbaar is, dat lij teleurstelling en hoop heeft uitgesproken, dat tijd en plaats daarvoor slecht gekozen waren en nadat de Minister van oorlog verklaarde den ge neraal daarop attent gemaakt te hebben en de overtuiging uitsprak, dat zoo iets niet weer zou gebeuren, leide men zich er bij neer. De generaal jan er tevreden mee ziju, ofschoon hij zijn ontwerp in den zak kan steken. Koning Humbert van Italie heeft zijn sanctie verleend aan de wet, waarbij de kerkelijke tienden worden afgeschaft. De patriarch van Venetie, meenende, dat die sanctie nog niet was verleend, richtte zich per telegram rechtstreeks tot den Koning, om hem te verzoeken, de wet niet te contrasigneeren; hij wees hem op den wil van God, de belangen der kerk en der maatschappij. De Koning autwoordde onmiddelijk per telegram en gebruikte dezelfde woordeu hij verklaarde zich bereid om ziju daad te verantwoorden tegenover den wil van God, de kerk en de maatschappij. Sedert 26 Juli bevindt zich Ierlaud in den nieuwen toestand. De onderkoning kan de wet toepassen geheel en gedeelteiijk, voor geheel Ierland en voor enkele graafschappen, al naar hij het noodig acht. Om te beginnen heeft hij thaus 18 graaf schappen gebracht in den toestand, die door de 4 eerste artikelen der wet wordt aangegeven, welke de regeering machtigenle om geheime onder- zoekiugen in te stellen overal waar een misdaad is begaan of vermoed wordt te zijn bedreven en de opgeroepeu getuigen onder eede te hooren2e hen te vervolgen die tot het boycotten aansporen of opwekken 3e de beschuldigden door eene speciale jury te doen oordeelen4e het gebied van het proces te veranderen, door beschuldigden elders dan door het gerechtshof hunner woonplaats te .doen oordeelen. Nu de pachten billijker worden gesteld, koint het ons voor dat „Sampi" niet beter kan doen dan zich te onderwerpen en zich in de eerste plaats toe te leggen op verbetering van minge- wensclite toestanden, door eigen schuld veroorzaakt, als daar zijnvuilheid, zedeloosheid en dronkenschap. In enkele buitenlandsche bladen kan men zeer verontrustende berichten lezen omtrent den gezond- heidstoestand van onzen Koning. De badkuur te Wildungen zou ditmaal niet als vroeger beterschap hebben gebracht, zoodat de naaste omgeving van Z. M. den toestand als zeer bedenkelijk be- schouwt, enz. waarin hem kort en bondig gelast werd, aan de vrouw van den gestorvene het lijk ter hand te stellen. Aarzelend zag hij nu eens naar de groep, dan weer naar het groote zagcl van den minister. Wan neer zal het lijk gehaald worden?" vroeg hij weifelend. „Dadelijkoverste, zoo ik uit naam mijner ongelukkige vriendin mag spreken gelijk ik u reeds zei, hebben we den lijkwagen meegebracht." „Zooals u wilt, freule; om u de waarheid te zeggen ben ik blij dat ik van de verdere verantwoordelijkheid voor dit lijk eindelijk ontslagen ben. Ik zal oogenblikkelijk de noodige bevelen geven." ffIk dank u zeer, overste, namens de bloedverwanten van den gestorvene en ook uit mijn eigen naam." De beide vrouwen bleven met den knaap op uitnoodiging van den overste in diens kamer, terwijl Dunraven en Lundt hem naar het voorplein volgden waar de commandant aan den officier van de wacht bevel gaf, om eenige manschappen tot hulp der beide vreemdelingen te geven, ten einde Yonved te kisten en hem naar den lijkwagen te dragen. In een half uur was deze bezigheid, waarbij geeu woord gewisseld werd, afgedaan. Niemand, behalve de vrienden, had het levenlooze lichaam aangeraakt; in een wijd laken gehuld was het in de kist gelegd en daarua met hulp der soldaten in den lijkwagen gebracht. De zon verdween achter de kim, toen dc beide wagens weder langzaara over de ophaalbrug der cita del redenditmaal echter stegen de beide mannen Wij gelooven niet, dat er voor deze geruchten grond bestaat. Wel vertoont Z. M. zich niet buiten zijn zomerverblijf te Soestdijk, maar daar ter plaatse is niets bekend geworden dat zulke geruchten ook maar eenigermate bevestigt. Van buitengewone maatregelen, het outbieden van speciale geneeskundige hulp, wat moeilijk geheimkon blijven, is niets vernomeu. Daarbij zijn, gelijk men weet, verleden week reeds de uitnoodigingen verzonden voor het diner, dat te Soestdijk heden ter eere van den verjaardag der Koningin gegeven en door de kapel van den heer Coenen zal worden opgeluisterd. Indien de toestand des Konings te wenschen liet, zou dit diner zeker niet doorgaan. Er is bovendien een gewichtige reden tot twijfel aan de juistlieid der berichten. De Grondwet ver biedt eenige wijziging te breugen in de regeling der troonsopvolging tijdeus het regentschap. Bij den tegenwoordigen stand der grondwetsher- ziening, waarvan de verduidelijking der bepalingen omtrent de troonopvolging een belangrijk onderdeel vormt, zou zeker bizondere spoed worden vereischt om haar tot een einde te brengen, indien inder- daad een intreden van het regentschap voor de deur stond. De regeering zou ongetwijfeld zich hebben beijverd de behandeling bij de Eerste Kamer onverwijld te doen plaats hebben, indien bij haar eenige reden van ongerustheid bestond wegens 's Konings gezondheid. Van zulk een aandrang is echter niets gebleken. Daarom meenen wij de geruchten als onwaar te mogen beschouwen. H. Het Vad. verneemt nader dat de Regeering van plan is de algemeene verkiezingen eerst in September te doen plaats hebben, en de opening van de vergaderiug der Staten-Generaal te ver- schuiven tot 3 October. Eergisterenmorgen 7 uur kwam van Bromo per Harwichboot Cambridge in de buitenhaven te Vlissingen aan, de Keizerin van Oostenrijk incognito reizende. Te 8 uren vertrok de voorname reizigster per extra-trein, uit 7 salon- en andere waggons bestaande, van het havenstation naar Isch. Vele belangstellenden woonden de aankomst en het vertrek bij. Donderdag eindigde eene reeks van proefvaarten met Zr. Ms. stoomschip „Ceram" vervaardigd zoowel schip als werktuigen aan de Koninklijke Maatschappij „De Schelde," te Vlissingen. Dit stoomschip is met het zusterschip ,,Flores" (gebouwd aan de Kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam) het eerste dat bij onze marine eene machine heeft van het triple compound svsteera. Het schip wordt geheel als oorlogsschip uitgerust en is bestemd voor de Indische militaire marine. De proefvaarten hebben bewezen dat de marine niet weer in het rijtuig, waarin slechts de beide vrouwen met het kind zich plaatsten, maar beklom- men den bok van den lijkwagen. Op hun bevel sloeg de koetsier de richting van Kongens-Nytore in, waar eene doodsche stilte heerschte, die alles behalve herinnerde aan het gewoel en gedrang, van ettelijke uren geledenvan Kongens-Nytore reed men naar de Vester-poort, die evenals de meeste poorten van Kopenhageu meer op een tunnel dan op eene poort gelijktzonder hindernissen reed men altijd even langzaam over verseheidene ophaalbruggen totdat men buiten de uiterste wallen der stad was gekomen. Nu eerst hield het rijtuig stil. Op het dringend verzoek van Amalia liet de zuster van generaal Gam zich overhalen om alleen in haar rijtuig terug te rijden en Amalia met haren kleinen jongen aan de zorg der beide vrienden over te laten. Amalia stapte met haar zoontje uit, nam een hartelijk afscheid van de trouwe vriendin, die zich in den nood zoo edel moedig had betoond en klom op den bok van den anderen wagen, terwijl Dunraven en Lundt in den wagen plaats namen. Nu begonnen de beide vlugge Deensche paardjes voor het sombere voertuig sneller te draven, en spoedig lag Kopenhagen ver achter hen. Zonder eenig opouthoudt draafden ze zoo een paar uren door, tot eindelijk de koetsier zijne dieren dicht bij het zeestrand deed stil staan. Dunraven steeg uit den wagen, nam nauwkeurig de streek in het ronde in oogenschouw en toen hij er zeker van was, dat hij zich op de bepaalde plaats in de ,/Ceram" eene uiterst zuinige, lichte en krachtige machine heeft. Alle proeven werden zonder eenige stoornis door warmloopen als anderszins, volbracht, tot groote tevredenheid der marine- autoriteiten. Op 16 Aug. a. s. wordt de „Oeram" in dienst gesteld, om tegen begin van September naar Indie te vertrekken onder commando van den luitenant ter zee le klasse J. J. de Bruyne. Onder alle voorbehoud maken wij melding van het volgende bericht Naar men uit goede bron verzekert, moet de kwijtschelding van straf aan alien zonder onder- scheid, die wegens het bekende paling-oproer ver- oordeeld waren, een noodzakelijk gevolg zijn van de uitspraak van den Hoogen Raad op een beroep van cassatie, door Mr. Van Gigch Jr. ten behoeve van zijn client ingediend. Bij de behandeling dezer zaak zou, aldus wordt verklaard, door dit hoogste rechtscollege een belangrijke omissie in het vonnis van het Amsterdamsche gerechtshof ontdekt zijn, en wel dat de veroordeelden niet alleen op het oogenblik van het delict niet gearresteerd zijn, maar dat de eerste rechter ook geen rekening hoegenaamd heeft gehouden met het al of niet zich onttrekken aan het oproer, van welker deelachtigheid de per- sonen werden beschuldigd. (Tijd.) Het plan tot oprichting van een groot Sanatorium te Wiesbaden is ontworpen door den heer Schiff te Wiesbaden, en het gelukte hem, den heer Mezger er voor te winnen, zonder dat materieele voordeelen daarbij den doorslag gaven. Te Wiesbaden verwacht men van het nieuwe Sanatorium groote vermeerdering van het internationaal verkeer en een belangrijke uitbreiding der Kurverhaltnisse, zoodat men daar zeer ingenomen is met de komst van den Nederlandschen massage -arts, die zich dus voorgoed te Wiesbaden zal vestigen. Het Sanatorium zal worden gebouwd op een stuk grond van den heer Schiff, gelegen in de Frankfurterstrasse en 6 morgen groot. De ligging is zeer gunstigdaar het een der fraaiste en gezondste gedeelten van Wiesbaden isterwijl bovendien, indien uitbreiding noodig blijkt, nog een terrein van 4 morgen kan worden aangekocht. De naam, dien de iurichtiug zal dragen is reeds vastgesteld en zal, naar men verzekert, in Duitschland met groote sympathie worden begroet. De heer Mezger zal alleen de hoofdleiding der inrichting op zich nemen, doch natuurlijk zal hij daarbij door eenige adsistent-geneesheeren worden bijgestaan. De inrichting zal bestaan uit a. Een groote inrichting voor massage met onderafdeeling voor inechanische en gymnastische behandeling der patienten b. Een inrichting voor het gebruikeu van baden naar den trant van het Friedrichsbad te Baden- Baden bevond; begon hij langzaam op den oever heen en weer te wandelen, terwijl hij cnophoudelijk zijn scherpziend oog op de zee gericht hield. Van liever- lede was het pikdonker geworden, ofschoon de hemel wolkeloos was; in de verte meende Dunraven een blauwen gloed op het water te bespeurendit was het signaal, waarop hij wachtte. Hij kuielde neder, stak een vuurpijl af, die fonkelend en lichtend in het duister van den nacht ten hemel steeg, en staarde daarna onafgebroken en met de grootste inspauniug naar de zooeven ontdekte blauwe plek. Nog eene korte pooze en zie, eensklaps steeg, als antwoord op ziju signaal, een vuurpijl van dezelfde kleur uit de zee naar den hemel op. Het duurde niet lang of Dunraven kon reeds zien hoe op het water een don- ker iets de kust naderde, en even daarna hoorde reeds zijn oor de vlugge, gelijkmatige slagen der roeiers die eene sloep voortbewogen in de richting waar hij stond. Dunraven snelde naar den wagen, liielp Amalia en haar kind van den bok, en tilde met behulp van Lundt de kist op de grond. Met eene ruime fooi werd de koetsier beloond, die het bevel kreeg om in gestrekten draf naar de stad terug te rijden en die dit bevel onmiddellijk opvolgde. Intusschen had de sloep het strand bereikt; op Dunraven's geroep kwamen vier krachtige mannen toeloopen, die nadat de kapitein hun zachtkens eenige bevelen had gegeven, de kist optildeu en in de sloep droegen. Dunraven en Lundt volgden met Amalia en den kleinen Willem alien begaveu zich in de ruime TER NEIMSCHE COlIRAiT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1