Kiezers van Hontenisse. Jan Francies Borm, J. MENU. P. VAN WIJCK NIEDEKitZEBS! OUVERTURE Gemengde berichten. Advertentien. TE KOOP: om den Raad van Indie zoo min mogelijk bloot te stellen aan onbevoegdheid, welke bet gevolg zou zijn, wanneer er na zijn vertrek nog een lid ziek mocht worden. Immers, de beer Andree W llteus is met de leiding van de zaken belast, en de heer Der Kinderen gaat ons verlaten. De arrondissements-rechtbank te Middelburg deed Dinsdag uitspraak in de zaak van J. L. de T., landbouwer en president-kerkvoogd te Arnemuiden. De rechtbank verklaarde den beklaagde schuldig aan de hem ten laste gelegde feiten (vervalscbing van stembiljetten bij kerkelijke verkiezing,) en veroordeelde bem tot zes maanden gevangenisstraf en in de kosten van het geding. De officier van justitie had zijne veroordeeling tot 2 jaar gevangenisstraf en in de kosten van bet geding gevorderd. In den loop der maand Augustus a. s. zal worden overgegaan tot de betonning en bebakening van het ,/Schaar van Waarde," van bet vVaarwater benoorden de Molenplaat" en //Van het Onde vaar- water van Everingen," tusscben de zwarte tonnen 4a en 5 door, langs den wal. Deze maatregel wordt genomen in bet belang der binnenscheepvaart en zal vooral strekken ten gerieve van den eerstdaags in werking tredenden, gercgelden stoomvaartdienst tusschen lissingen en Antwerpen. Door het bevaren van genoemd vaarwater wordt de af te leggen weg aanmerkelijk bekort. TER NEUZEN, 29 Juli 1887. De scherpscbutters-vereeniging //Voor Va- derland en Koning" alhier, houdt a. s. Dinsdag 2 Augustus baren eersten huishoudelijken schietwed- strijd voor gewone— en buitengeworie leden. Naar men boort is de nieuwe boeve in den Van Lijndenpolder verpacht tegen f 26 per Gentscb gemet. Voor boofd-onderwijzer is o. a. te Breda geslaagd de heer E. Lauret, van Philippine. Axel, 29 Juli. In de heden alhier gehouden raadsvergadering werd mededeeling gedaan a. Van het door Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1887. b. Van het door Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd raadsbesluit om te beschikken over den post voor onvoorziene uitgaven der be- grooting van 1887 wegens verplegingskosten van een politiegevangene in het huis van bewaring te Ter Neuzen. Door den voorzitter wordt overgelegd de rekening van inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1886 met de daarbij beboorende bescbeiden. De rekening bedraagt in ontvangst/ 16700,09£ en in uitgaaf op f 14846,16^. Ontvangen werd o. a. hoofdelijken omslag 3229,14, vergoeding 30 voor kosten onderwijs 1485, uitkeering 4/6 gedeelte van het personeel 5909,21, opcenten op 's Rijks directe belastingen 2037,83. Uitgegeven werd o. a. kosten van het lager onderwijs 4100, kosten armwezen 1888. De voorzitter benoemt tot onderzoek der rekening eene commissie bestaaude uit de heeren S. van Hoeve, A. v. O. Kruijsse en J. Wolfert. Vervolgens wordt nog vastgesteld eene verordening op het schuren der straten in deze gemeente. Westdorpe. Tengevolge der niet aanneming, der herbenoeming als raadslid door den heer V. Heijman, zal op Dinsdag den 9 Augustus a. s. een nieuwe verkiezing plants hebben. Schoondijke. Bij den landbouwer Stoutjesdijk onder deze gemeente is op 28 Juli een kalf ge- boren met een kop als van een haas. De neus bevindt zich gedeeltelijk onder en naast de kin terwijl een boom in het midden van den kop aanwezig is. Een bedrag van vijf gulden werd den eigenaar reeds voor dit zonderlinge dier geboden. Uit IJzendijke schrijft men ons: Onze tramkwestie is pas het rijk der levenden ingetreden en er worden reeds pogingen aangewend haar te doen sterven. De vuilste middelen, tot zelfs de misleiding, wor den aangewend om het pasgeboren kind te dooden. In allerijl is om verdeeldheid te zaaien een tweede lijn, van Schoondijke over IJzendijke in de richting van Sluiskil ter sprake gebracht en tracht men het publiek wijs te maken dat anderen zich met den tram naar Belgie zullen bezighouden zonder dat het geld kost. Bij twee van de zes raadsleden die op den 18 dezer voor het verleenen van een voorschot stemden zijn reeds pogingen aangewend hen te be- wegen zoo mogelijk te noodzaken om dat besluit met of zonder voorwendsel in te trekken. Met gespannen verwachting wordt door een groot belangstellend publiek de verdere loop der zaak afgewacht. Met 1 October a. s. wordt de opzichter van den Rijks-waterstaat N. Visser overgeplaatst van Sluis naar Wemeldinge, als tweede vaste opzichter bij de werken van het kanaal door Zuid—Beveland. De standplaats Sluis wordt opgeheven. „Ik geloof dat ons werk hier gedaan is, luidde het korte rapport van den dokter, en u kunt wel dadelijk uw bericht aan het ministerie in orde gaan brengen Ik zal oogenblikkelijk voor het mijue zorgen." „Cipier," riep de overste deze toe, //sluit zorgvul dig de cel. Echter is het niet meer noodig dat er een schildwacht blijft staan," met dezen laatste woor- den wendde hij zich tot den officier van de wacht. Tegen den avond van dienzelfden dag, waarop de zooeven verhaalde gebeurtenissen voorvielen, hield buiten voor de poort der citadel van Friedriehshafen een zwarte lijkwagen stil gevolgd door eene sierlijke met twee paarden bespannen equipage. (Wordt vervolgd.) Met de dame uit Bokstel, die, eenige weken geleden, de echtelijke woning in stilte verliet en zich met eenen huisvriend naar Amerika begaf, haren man outlastende van de zorg voor den der drie kinderen, en tevens van de bewaring eener som van f 60,000 aan effecten, is het daar giuds niet gunstig afgeloopen. De Nederlandsche justitie gaf terstond per telegram aan die in Amerika van het feitkennis. Toen nu mijnheer en mevrouw aan wal stapten, stond de Amerikaansche politie gereed hen te ontvangen. Dadelijk werd beslag gelegd op alle gelden en goederen, die zij bij zich hadden en werden zij beiden, in afwachting van den uitslag van een nader onder zoek, onder toezicht der politie gesteld. Inmiddels was de wettige man, vergezeld van den advocaat B., uit's Bosch, de vluchtelingen nagereisd. Zoodra zij in Amerika aankwamen, werd op vertoou van de vereischte stukken het kind aan den vader teruggeven benevens de effecten, die door de vrouw wederrechtelijk aan de huwelijksgemeenschap waren onttrokken. De man heeft, vergezeld van zijn kind, de terugreis naar Nederland reeds weder aangenomen. W. H. G. schrijft in de Nieuwe Vorstenl: De kapitein M. lag in het hospitaal te A. met long- en leverontsteking. Gaandeweg kreeg de ziekte de overhand, zoodat zijn einde spoedig te voorzien was. Op zekeren morgen hoorde hij de klokhalf slaan en vroeg aan den ziekenoppasser,/Oppasser, hoe laat is dat?" Half negen, kapitein, was het antwoord. Daarop telde hij op zijn vingersnegen uur, half tien, tien uur, half elf, elf uur, half twaalf, twaalf uur, half een, een uur, half twee, twee uur, half drie, dan zul je een grap zien Wat zegt u kapitein, welke grap zullen wij zien ffWat zeg je oppasser? Ik heb niets gezegd." ,/Jawel kapitein, u zegt dat we om half drie een grap zullen zien." „Daar weet ik niets van." Daarop sloot hij de oogen en scheen te slapen. Toen de klok negen sloeg vroeg hij weder aan den ziekenoppasser hoe laat dat was en op bekomen antwoord begon hij weder op zijn vingers te tellen tot half drie, en riep nogmaals //dan zul je een grap zien," en dit herhaalde hij elk half uur. De ziekenoppasser vond dit vreemd genoeg om den officier van gezondheid van de wacht daarvan mede deeling te doen, en toen deze een paar malen kwam kijken, had hetzelfde wederom plaats, en ook op diens vraag, welke grap er om half drie zou te zien zijn, gaf de kapitein weder hetzelfde antwoord als aan den ziekenoppasser, dat hij niets gezegd had en van niets wist. Zoo ging het ieder half uur tot half drie. Toen vroeg hij nogmaals ,/Oppasser hoe laat is dat?" Half drie kapitein, was het antwoord. Daarop richtte hij zich op, riep met luider stem: //Daar heb je de grap!" spreidde zijn armen uit, viel terug op de hoofkus- sens en was dood. Eergisterennacht is te Prinsenhage inbraak gepleegd in het postkantoor. De daders zijn door een raam in de keuken van den directeur binnengekomen en hebben daarop licht ontstoken, waardoor de kanarievogel van den heer Keg aan het zingen is gegaan. Wel is waar werd dat zingen door den directeur gehoord, doch niet het minste onheil vermoedende, sliep hij weldra weder in. Maar toen de heer Keg eenige oogen- blikken daarna zijne kanarie wederom hoorde aan- slaan en tegelijkertijd onraad hoorde, stond hij op om te zien wat er gaande was. De inbrekers zijn daarop onmiddellijk gevlucht, terwijl de directeur vervolgens ontdekte, dat pogin gen waren aangewend om met een valschen sleutel de kantoordeur te openen, waarvan het slot geheel was stukgewrongen met behulp eener kachelpook. Voor zoover bekend, hebben de inbrekers niets ontvreemd. Hoezeer onmiddellijk de hulp der beide veldwachters werd ingeroepen, mochten deze er niet in slagen de daders op te sporen. Zaterdag bevonden zich aan boord van het stoomschip //Edam" (hetwelk uit Amsterdam vertrok) twee broeders, die naar Amerika zouden vertrekken, de een met vrouw en kinderen, de ander ongehuwd. Een derde, een jongere ongehuwde broer bracht even voor het vertrek der boot afscheid aan de beide broeders. Hij bleef alleeu in Nederland achter. Het afscheid scheen den jongen man dan ook te machtig, zoodat hij zijn ongehuwden broeder smeekte bij hem te blijven en hem niet alleen te laten. De vertrekkende broer had niet veel zin aan dat smeeken gehoor te geven en weigerde. z,Welnu," zeide de jongste, »ga dan, doch eer ge voorbij den steiger zijt, zult ge met de boot over mijn lijk vareu." Tegen deze bedreiging was de broer niet bestand en hij besloot dus maar van zijn reisplan af te zien en bij zijn broer te blijven, zoodat de gehuwde alleen vertrok. De goederen van den achtergeblevene konden niet meer van de boot teruggehaald worden, daar deze op het punt van vertrekken was. In het Utr. Dagblad lazen we het verslag, dat iemaud te Amsterdam gaf van een door hem medegemaakte luchtreismaar we konden er maar niet achter komen welke luchtreis bedoeld werd, daar uit de omstandigheden duidelijk bleek, dat hij geen der beide laatste luchtreizen van de f Prinses Wilhelmina" op't oog had. De besproken ballonreis eindigde op een heel andere plaats en op een heel ander uur, dan de reizen door den heer Louis gedaan. Het reisje, dat ons onbegrijpelijk voorkwam, scheen den correspondent goed bevallen te zijn, te oordeelen naar de beschrijving die hij geeft van't panorama, dat hij aanschouwde, en naar't slot van zijn verhaal, waar hij zegt;/Toch maak ik zoo'n luchtreis nog eens inee 1" We begrepen de zaak niet, tot we in de N. R. Ct. aan T slot van een meedeeling omtrent de opstijging het volgende lazen ,/Een hier wonend journalist, die de reis had denken mede te doen, moest van zijn voornemen afzien, aangezien de heer Louis (de luchtschipper) er de voorkeur aan gaf deze reis een zijner discipelen mede te nemen." Dat is de sleutel van 't geheim. De man ging niet mee, maar had gedacht mee te zullen gaan. De Arnh. Ct. geeft het volgend uittreksel uit het schrijven van een milicien z/Gisteren (Zondag jl.) bestond ons diner weder uit bruine boonen en spek Je kunt er geen flauw begrip van vormen zoo'n slecht eten als we tegenwoordig krijgen we hebben nu in ,/veertien" dagen /twaalf" dagen bruine boonen en spek gehad, terwijl we de twee overige malen oneetbare oude aardappels hadden en dat met die eeuw'ge warmte, waardoor we toch al zoo slap zijn We nemen in Godsnaam maar wat brood en koffie." De Arnh. Ct. voegt er de volgende opmerking bij Men wil het dienstuemen bij het leger bevorderen, maar zouden zulke toestauden aangenomen dat zij waar zijn niet oneindig meer den afkeer van den militairen dienst versterken dan de schoonste redeneeringen lust er toe kunnen geven Men kan niet eischen dat er asperges, doperwten, ossehaas en kippen worden opgedischt, maar twaalf dagen van de veertien bruine boonen is bijna ongelooflijk. Wij verwachten dan ook tegenspraak op goede gronden. In een Duitsch blad, het Leipz. Tagebl., kwamen dezer dagen eenige wenken voor, om bij onweder in het oog te houden. Vooreerst wordt men gewaarschuwd om zich niet bij alleenstaande boomen te wagendaarbij wordt melding gemaakt van een natuurkundige, die op iederen alleenstaanden boom een bordje wilde bevestigd hebben met de woorden //hier wordt men door den bliksem getroffen." Alsof iemand ter wereld zich daarora bekommeren zouintegendeel, in gevaar doet men bij intuitie hetgeen anderen afraden. Eene andere waarschuwing is om bij onweer liever midden in de straat te loopen dan langs de huizen, en vooral die plaatsen te vermijden, waar water naar beneden stort. Deze laatste waarschuwing geldt, dunkt ons, ook voor de gevallen als het niet onweert, maar de menschen zullen ook zonder haar wel op zij gaan als een dakgoot overloopt of iets dergelijks. Binnenshuis moet men zich niet begeven tusschen twee goed geleidende voorwerpen. Het beste houdt men zich midden in de kamer ver van piano, spiegels, kachels, ijzeren vensterroedenmaar waar moet men dan terechtkomen, als men die alien vermijden moet De ramen moet men niet sluiten, maar wel het vuur in de kachel dooven, omdat de rook een goede geleider is. Yoor dezen laatsten raad mag men het Leipz. Tagebl. wel erkentelijk zijnmaar onweer als de kachel brandt, behoort misschien in Leipzig tot de gewone verschijuselen, in ons land is dit eene zeldzaamheid. Voorts beveelt het blad aan, bij onweer zoo mogelijk geen metalen voorwerpen bij zich te dragen. Ook dit is een bijna onmogelijke eischals het onweert horloge, ringen, zakmes, gouden broche, armbanden en haarnaalden af te leggen geen sterveling zal dit voorschrift in practijk brengen. De Javasche bank heeft blootgestaan aan een belangrijke oplichterij. Een of meer oplichters, die niet zonder connecties waren, misschien alleen onder het klerkenpersoneel, hebben zich op valsche had kennis gemaakt met eene jonge inlandsche schoone, die we verder de Indische prinses zullen noemen, en die hem verteld had, kortelings een ander heer te hebben ontmoet, die om zoo te zeggen stikvol zat met bankpapier. De Indische prinses wordt voorgebracht. Er werd besloten, dat men zou trachten met behulp der prinses, den hoofdop- lichter te vangen. Een der directeuren ging daarom met haar op reis en naar het schijnt met het gewenschte gevolg. Te Szegedin in Hongarije kregen twee koffie- huisbedienden twist. Zij besloten het voorbeeld der stamgasten te volgen en den twist door een tweegevecht te beslechteu. Alles ging volgens de regelen der kunst in zijn werk. De getuigen wer den aangewezen en als wapen het pistool gekozeu. Op het terrein bleek het echter, dat een der ge tuigen nog niet heel veel //eerezaken" uit de wereld had helpen brengen. Hij ging ten minste al heel onhandig met het pistool om. Het einde was, dat het schot onverwacht afging, een vinger van den getuige medenemend en den anderen getuige is het gezicht verwondend. De kampvechters hadden toen op eenmaal genoeg van kruit en bloed, en vonden dat aan de eer voldaan was. Zij haasten zich elkaar de hand te schudden en de twee getuigen naar het hospitaal te brengen. CORRESPONDENTIE. Aan B. te O. en Y. te Z. Plaatsgebrek belette ons uw schrijven te plaatsen. Aan W. H. B. te Z. Uw verzoek is, wat ge trouwens kunt begrijpen, voor geen inwilliging vatbaar. Dinsdag 2 Augustus aanslaande hoopt onze ge- liefde vader en behuwdvader JAN HARMS Rz. zijn 70sten gcboortedag te herdenken. Uit aller naam, R. HARMS Jz. Ter Neuzen. De ondergeteekende wenscht bij de a. s. verkiezing als lid van den gemeente- raad niet in aanmerkiug te komen. Ter Neuzen, 29 Juli 1887. ADR. H. DONZE. Een landbouwerszetel is in den gemeenteraad niet open, billijk schijnt, dat die door heer of burger wordt ingenomenjen daarom wenscht ondergeteekende als landbouwer a. s. Dinsdag niet in aanmerking te komen. Sluiskil, 29 Juli 1887. L. DE KOEIJER. met ijzeren assen, F. WALRAVEN, Mr. Smid, Ter Neuzen. Komt alien trouw ter stembus en stemt als raadslid den heer landbouwer te Molenhoek, iemand die uwe belangen naar plicht en geweten zal bevorderen. Yele kiezers uit het Zuidelijk venduaccepten door de Javasche bank pi. m. 59 1/ IqtQPO UJin 14 Union AC £Q tnille doen uitbetalen. Gefimreerde naardenvendu- IMut-Cl 5 Vu.t 11 U tt LG tt IJJ tJ. mille doen uitbetalen. Gefingeerde paardenvendu- ties heetten die som te hebben opgebrachtde oplichterij geschiedde te Batavia, te Samaraug en te Cheribon, en de handteekeningen waren voor- treffelijk nagemaakt. De koelbloedigheid van den schelm, die te Batavia vroeg om zijn accept te disconteeren, was buitengewoon hij kibbelde over het disconto. Toch had het verbaziug kunnen wekken, dat zulke plaatsen als Madioen, waar nooit paardenvenduties worden gehouden, werden opge- geven, en dat daar het accept was opgemaakt. De dader is te Singapore gepakt. Volgens de Soer. Ct. heet hij Gustaaf Linkenhof. Men wist, dat die mijnheer, in gezelschap van vrouw en kroost, en zelfs met medeneming eener baboe, reeds voor eenige weken naar Singapore vertrokken was, en reeds de vorige week wist men, dat hij de oplich- ter was. C'est encore la femme, (niet zijne eega,) die onwillekeurig den draad heeft geleverd, waarmede de Javasche bank gezamenlijk met de justitie den moeielijken weg in het labyrinth heeft kunnen vinden. De vangst ook al komt er van het gestolene waarschijnlijk bitter weinig terecht is de moeite waard Men verhaalt, dat een der handelsvrienden, een jongmensch, tot de ontdekking aanleiding gaf. Hij Bij de aanstaande verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, op Dinsdag 2 Augustus, wordt dringend aanbevolen de heer VELE KIEZERS. Wanneer iemand niet nakomt wat hij heeft omlerteekeml, wat is er dan op zijn woord te rekenen Wordt zoo noodig vervolgd. Eenige BURGERS en LANDBOU- WERS, het voortdurend opschroeven der belastingen moede, zullen zich niet laten afschrik- ken door praatjes maar de candidatuur van Molenaar, toch blijven steunen. Ter Neuzen, 29 Juli 1887. DEEL DER GEMEENTE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2